1DI0 ALLEEN GOED PI STAATS EETKAMERS HEROPENING Alle Drukwerken 6 FORMA schuif- corset OORHOUT P. BERGERS, Doezastr. 23, Tel, 686 SANGU1NOSE UVN0fitPlMTSINGfflïlRZRR6!N6 HASSELMAN PANDER van den Groenten-, Fruit- en Gonservenhandel H. BARENDSE, Morschstr. 47, TelaL 3295 Fa. G. VAN BRUSSEL IIIIWIIII IKENS-, RUND- EN KALFSVLEESCH Honderden toestellen hebben wij geplaatst, Gepareerd, gemoderniseerd. 4023 Radio-Monteur ïlandsche Kerkgracht 3 - Telef. 1132 compleet f. 245.- G. VAN DONGEN Kousen - CORSETTEN - Tricotages 75 UIT DE OMSTREKEN. VOORSCHOTEN. Afdeeling E.H.B.O. j Ned. Vereeniging EHBO. is als afdeeling ingeschreven de afdee- schoten EB.B.O. etariaat is gevestigd bij den heer louw, Leidscheweg 68, alhier. Bbléem zal de afdeeling voeren len van Voorschoten met de letters Binnenkort hoopt de afdeeling [diplomeerde helpers te beschikken. Kende leden hebben zich verbonden ais hulD te verleenen overal waar dit %iag blijken, en enkelen zullen, in- igelijk steeds aanwezig zijn op waar veel publiek bijeen is. .nnementen en Advertentiën Jen worden opgegeven aan ffrouw de Wed. JAC. KOPPE, nlaan 38, alhier. WASSENAAR. belangrijke vergadering In ver. voor nijverheids onderwijs. Katholieken moeten uittreden. (et Wapen van Wassenaar hield de ling voor Nijverheidsonderwijs e?ne pgadcring. Door den voorzitter, den H. Kimman werden allen hartelijk geheeten. Igens werden door den secretaris, H. C. J. van Os de uitvoerige j voorgelezen en onder dankzegging iteld. |F. A. v. d. Heijden, was wegens ^verhinderd deze vergadering bij te jorzitter deed namens het bestuur Ürstel om den heer Gerhardt, direc- ambachtschool te Rotterdam en alhier tot adviseur te benoemen. Erzitter verwacht zeker in het be ier vereeniging, dat een dergelijk |voorlichting geeft. >er Verschoor zou gaarne den taak i adviseur willen zien omschreven, fer werd nogal van gedachten ge- Op voorstel van dr. Ph. J. Iden- j-erd evenwel besloten, dit voorstel I op te schorten, tot over een be ier kwestie, waarbij over de toe ier vereeniging zal worden beslist, besloten. deelde de voorzitter rnetle, dat Jocursus een waar succes is. Zij |rt prachtig en een 30-tal cursisten puw de lessen, die door hen zeer j worden gesteld, terwijl ook de er in den smaak valt. werd door den voorzitter liet Fder vorige vergadering geschetst, [kapelaan Heemskerk, bij het vast- Jder reglementen zich met de strek- pan art 4 voor wat betreft de omschrijvende het doel, niet kon [gen en dan ook tenslotte de ver heeft verlaten, met de mede- I, dat hij verder aan deze vereeniging 1 grondslag geen medewerking meer I wilde geven. ezelfde vergadering werd toen het Bestuur gemachtigd, over een Theor. fcrsus onderhandelingen aan te knoo pt het bestuur van het Patronaat. |1 van het verloop dezer besprekingen een zoo objectief mogelijke uiteenzetting geven. Bij pastoor Tholenaar kwam het bestuur en deze uitte zijn bevreemding dat spr. en de secretaris, de heer van Os hun medewerking verleenden aan de oprichting van een Nijverheidsschool op neutralen grondslag. Hij verwees hen naar den „Deken" te Leiden en deze wees hen op het verkeerde van den ingeslagen weg, daar de Kath. Overheid, ook ten opzichte van het Nijverheidsonderwijs, den principi- eelen weg bewandelt. Hierop volgde nog eenige besprekingen met Pastoor Tholenaar en met de drie pastoors ter plaatse, waarbij tegenwoordig was dr. Verhoeve, directeur v. d. Cen- tralen' Bond van Kat. Onderwijs. Men heeft toen naar een uitweg gezocht. Tenlaatste is men tot de slotsom gekomen, fiat katho lieke medewerking alleen dan mogelijk was. wanneer art. 4 wordt veranderd in dier voege dat deze vereeniging zich enkel ten doel stelt de propaganda en de be vordering van het Nijverheidsonderwijs, en dat naast deze vereeniging een neutrale Nijverheids-onderwijs-veraeniging wordt opgericht en dus met schrapping van de wc orden oprichting en instandhouding; dan zou eventueele samenwerking eerst moge lijk zijn. Het bestuur heeft deze kwestie meerdere malen besproken en kon niet tot over eenstemming geraken om met een defini tief voorstel bij de leden te komen. Er staan dus twee wegen open, óf wijziging van het doel, dat is de idieele kant, óf de statuten blijven zooals ze zijn. De vereeniging blijft dan zelf cursussen op richten, doch in het laatste geval zullen de katholieken moeten uittreden. De voorzitter zegt geen anderen weg te weten, dan dat de leden in deze penibele kwestie een beslissing zullen nemen. Spr. betreurt het dat hij," die zelf den stoot tot oprichting heeft gegeven, han gende deze kwestie ais het ware werkloos is moeten blijven, gedurende welken tijd de vereeniging al ver op weg had moe ten zijn. Evenwel is het de Vereen, toch gelukt voor een 6-tal Kaili. jongens plaat sing te krijgen op een Ambachtschool te Den Haag en ook weer eenige leerlingen van de O. L. School van den heer Peereboom» op de Ambachtschool te Leiden. Het groote werk evenwel is helaas niet voortgezet kunnen worden en er is niet veel tijd meer te verliezen. De heer Janzee vindt liet een moeilijke kwestie. Een groot gedeelte van het be stuur is tegen verandering der Statuten en wanneer er nog een vereeniging op gericht zou moeten worden, dan zal men trachten elkaar vliegen af te vangen. Daarom wil spr. op den ouden voet blijven doorgaan; doch anderzijds betreurt hij het zeer, dat de katholieke leden zich dan genoodzaakt zullen zien zich terug te trekken. Dit spijt hem vooral ten opzichte van den heer Kimman en van Os. Spr. twijfelt er niet aan of er zullen wel weer goede krachten gevonden worden die er hun schouders onder zullen zetten, doch het zal met een bloedend hart zijn dat hii afscheid van hen zal moeten nemen. De deelname aan de autocursus toont "aan dat er hier ontzettend gebrek is aan goed Nijverheidsonderwijs. Het zou hem dan ook spijten als de, zaak spaak-jzqu. moeten loopen. De voorzitter is van meening dat het onderwijs bij scheiding zeer zeker evengoed voortgezet' zóu kunnen worden. Ook ge looft hij niet dat men tot het vliegen vangen zal geraken. Deze vereeniging kan immers de band gaan vormen tusscben de katholieke en de op te richten neutrale vereeniging van Nijverheids-Onderwijs. Dit is het juist, wat do kath. Geestelijk heid gaarne zou zien. Niet evenwel als alles bij het oude blijft, dan zal ieder zich in eigen huis gaan verschuilen en komt men niet verder. Dr. Ph. J. Idenburg vindt dat de voor zitter hét er niet gemakkelijker op maakt. De voorzitter neemt te weinig een stand punt in; hij heeft gehoord wat de Geeste lijkheid wenschelijk acht, dit is voor de toekomst van groot belang, maar wie van de leden staat er nu achter deze Geeste lijkheid? Deze moet dan met een voorstel komen. De Geestelijkheid dient zich dan toch uit te spreken door een persoon, anders hebben de discussies geen zin. De voorzitter zegt, dat er geen bepaald verbod is afgekomen en aangezien het Bestuur verdeeld is, kon het niet met een voorstel komen. Het heeft zich al half gesplitst De geestelijkheid heeft medegedeeld, dat het Nijverheidsonderwijs in katholieke ba nen moet worden geleid, wat met deze vereeniging niet kan. Wanneer dus niet tct overeènstemming zal kunnen worden gekomen zullen de beide kath. hoofden van scholen, alsmede de secretaris en spr. moeten bedanken. De katholieken willen geen splitsing maken, doch van deze vereen icing een meer adviseerende vereeniging maken. De heer Idenburg is niet voldaan en dringt nogmaals op een voorstel aan. Hij wil dat er klare wijn zal worden ge schonken, anders hebben besprekingen in het geheel geen nut. De heer Idenburg was indertijd zeer verheugd dat deze vereeniging werd op gericht. Spr. betreurt het dan ook buiten gewoon, dat een drietal bestuursleden niet meer hun samenwerking aan het alge- meene mooie doel zullen mogen blijven geven. Wanneer deze splitsing wordt door gevoerd in een dorp, zooals hier, dan zal dit zeker niet het Nijv. Onderwijs teh goede komen. Als in ieder dorp splitsing wordt door gevoerd staat dit practisch gelijk met om hals brengen en hier moeten de oprichters zelf hun eigen plannen in duigen werpen. Zij toch dragen in deze kwestie de voilé verantwoordelijkheid en zij mogen zich niet achter de Geestelijkheid ver schuilen. Spr. is zelf ook voor zijn daden persoonlijk verantwoordelijk en kan zich als protestant niet achter den predikant verschuilen. De voorzitter schetst het ontstaan der. vereeniging. Het zou voor hem wellicht wel zoo gemakkelijk geweest zijn speciaal het Nijverh. Onderwijs op kath. grondslag op te voeren. Doch als raadslid rekende hij het zich een plicht cm als Wassenaars ingezetene, het algemeen onderwijs te moe ten dienen. Spr. heeft van te voren dan ook nooit voorzien dat de zaak een der gelijke wending zou kunnen gaan nemen. Het gaat toch niet op eerst op te richten en dan om hals te brengen. Hij vindt het verwijt van dr. Idenburg dan ook wel hard Dr. Idenburg is den voorzitter dankbaar voor zijn historische beschrijving, doch kan tot zijn spijt zijn woorden niet intrekken. Persoonlijk waardeert hij het werk van de heeren Kimman en van Os zeer. Dat staat bij hem vast, en het zou hem dan ook geweldig spijten als cfë zaak zou mis- loopen. Maar hij wil iets positiefs van den voorzitter hooren. Een statutenwijziging acht hij principieel bezwaarlijk. Alle richtingen zijn tot deze vercenigingen toegetreden en in deze ver eeniging vertegenwoordigd. Spr. wil dit speciale karakter behouden en wanneer ondanks de katholieke-ifeden eruit zullen loopen, blijft dit tochondanks alles „De vereeniging". Dit blijft de „eenige aige- meene" Wassenaarsche vereeijiging. Een goede toekomst is, gelooft spr alleen in deze richting en niet door splitsing in kleine vercenigingen weggelegd. Hij zal dan ook als raadslid slechts zijn steun kunnen geven aan deze algem. Vereeni ging. daar wij ons zelf bij splitsing ten gronde zullen brengen. Voor groote plaatsen zou hij anders oordeelen. Daar kunnen scholen van djverse richtingen naast elkaar bestaan. De heer Verschoor, heeft ook alle lof vcor het werk van de "heeren Kimman en van Os, maar wil toch trachten tot een oplossing te komen, en wil gehoord de discussies, gaarne 'n voorstel hooren b.v. tot wijziging van punt 3 in artikel 4, anders wil hij de discussies sluiten. Voor het overige sluit hij zich geheel bij het gesprokene van dr. Idenburg aan. De voorzitter zegt het moeilijk te vin den nog langer neutraal te blijven. Hii zegt dat het Patronaat reeds lang Nijver heidsonderwijs geeft, doch dat het bestuur feitelijk een weinig was ingedommeld; anders had net naar zijn meening tot grooter bloei kunnen zijn. Wanneer beide scholen nu elk hun eigen weg zullen gaan en daar 70 tot 80 pet. der leerlingen, die hiervoor in aanmerking komen tot de katholieken behooren, zal het voor deze vereeniging wel eens een fiasco kunnen worden. Daarom wil hij de grondgedachte dezer vereeniging wijzigen. Dan is prac tisch reeds veel gewonnen en alles blijft broederlijk bijeen. Hii geeft volmondig toe dat het moeilijk zal zijn twee cursussen te houden. Dr. Ideuburg geeft dit volmondig toe, doch de bezwaren komen evenwel van de zijde van den voorzitter. De voorzitter zegt, dat de katholieke bevolking nu eenmaal niet aan de oprich ting van de neutrale scholen mag mede werken. De heer T. J. v. d. Veen ziet ook geen licht in deze zaak. De hear Boender zegt, dat in de vorige ledenvergadering duidelijk de wensch der leden is geweest, de statuten te houden zooals ze" nu zijn. Hij is bang dat bii het totstandkomen van twee scholen, bei den noodlijdend nullen worden en lang zaam tot sterven gedoemd. Wanneer er evenwel geen concurrentie is vindt men het echter al gauw goed, en wordt het een sleur, zoodra echter een ander het hoofd opsteekt tracht men elkaar vliegen af te vangen. Wij hebben destijds allen spontaan, ver tegenwoordigend? alle richtingen deze ver eeniging opgericht, zelfs bij de Bestuurs verkiezing is er met opzet geen rekening gehouden met godsdienstige richting, want het doel was onderwijs en daarom zal hij in den raad ook slechts zijn stem voor subsidie aan deze vereeniging kunnen geven. De heer Hofman, wil om tot een op lossing te komen, de koek aansnijden om- dal het niet mogelijk is de Katholieken leden te overtuigen. Hij stelt daarom voor, dat een der kath. leden een voorstel tot wijziging der statuten zal indienen en dat de leden zich hierover bij stemming zullen uitspreken. Spr. is er van overtuigd, dat de katho lieke leden het persoonlijk betreuren dat de zaak een dergelijke wending heeft genomen. Tenslotte stelt de heer van Os voor. dat de Vereeniging het bestuur zal verzoeken om met een voorstel tot sta tutenwijziging op de volgende vergadering te komen. Dit voorstel in stemming gebracht wordt met alg. st. verworpen; tegen de 4 katho lieke ieden. De heer Kors, van Adrichem en van den IJssel zeggen vervolgens hun lid maatschap op. De voorzitter zegt ook ge noodzaakt te zijn, zijn bestuursfunctie bii deze neer te moeten leggen., hoewel het hem persoonlijk zeer spijt en doet dit slechts noode, en hij wenscht dab degenen die deze taak zullen overnemen, de zaak grondig zullen voortzetten en dat de ver eeniging zal blijven groeien en bloeien tot heil van Wassenaar. (Applaus). Ook de lieer van Os legt zijn secretaris functie neer en onderschrijft den wensch van den heer Kimman. Ook hij wenscht de vereeniging alle goeds. De heer Boender vindt het verscheiden van den voorzitter en secretaris om deze ?»rincipieele gronden zeer jammer. Zij waren beiden met hun geheele hart en -iel de zaak van het Nijverheidsonderwijs tregedaan. Hij kan zich dan ook indenken, rat zij met bloedend hart afscheid nemen en hij dankt hen beiden, ook namens de vereeniging voor het werk dat zij voor deze vereeniging hebben gedaan. Hierop neemt de heer Peereboom als vice-voorzitter de voorzittersiunctie over. Besloten wordt een commissie van bij stand te benoemen, n.l. de heeren dr. Ph. J. Idenburg en de heer Gerhardt. Er zal zoo spoedig mogelijk een ledenvergadering worden belegd waarbij de in de ontstane vacatures zal worden voorzien en de ver dere zaken zullen worden behandeld. Hierna verklaarde hij deze vergadering voor gesloten en werd overgegaan "tot een bestuursvergadering. Weldadigheids-uitvoering;. Op Donderdag 25 Februari a.s. geeft de Chr. Zangvereeniging „Wassenaar's Man nenkoor" met welwillende medewerking van de Chr. Mandolineclub „Onder Ons", een uitvoering in het gebouw voor Chr. Belangen. Het openingswoord zal worden gespro ken 'door ds. J. Langman. eere-voorzitter van „Wassenaar's Mannenkoor". Dit wordt de tweede weldadigheids- uitvoering waarvan de netto-opbrengst ten goede komt aan het Wassenaarsch Crisis-comité. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt Woensdag 24 Februari a.s. des voormiddags te kwart voor tien uur ter openbare vergadering- bij een. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelis, z. van C. v. d. Munt en M. H. Boerman: Berend, z. van B. Hoef- akker en H. v. d. Kuilen; Catharina Mar- garetha, d. van P. T. Braun en C. M. van Houten: Gerda, d. van D. Buit en L. de Moei; Nellie, d. van G. J. v. d. Stoel en A. Koning. Overleden: Maartje van der Niet, 81 j„ echtgen. van J. van Duivenbode; Cornelis Compeer. 41 j., echtgen. van B. Knijnen- burg; Johanna van der Kroft. 85 j.; Cor nelis van der Spek. 77 j., weduwn. van M. C. van der Bijl; Maria Cornelia Vogels, 78 j„ echtgen. van W. van der Kleij; Nico- laas Franciscus Vosse. 62 j., echtgen. van A. M. A. Ogier. Ondertrouwd: F. W. Conringh Roessingh en E. M. van Beuningen. De werkloosheid. De werkloosheid in deze gemeente neemt steeds grooter omvang aan. Bij de Gem. Arbeidsbeurs staan deze week niet minder dan 350 personen ingeschreven, waaronder 49 los-arbeiders, 15 bloemistknechts, 20 chauffeurs, 77 grondwerkers, 24 metse laars, 26 opperlieden, 11 straatmakers, 24 timmerlieden, 44 timmerlieden enz. ZEVENHOVEN. Drinkwaterleiding „De elf Gemeenten." In de plaats van den heer H. van Boeyen, die als zoodanig bedankte, werd tctt voorzitter van de drinkwaterleiding „De elf Gemeenten" gekozen de heer W. J. Bocxe, burgemeester dezer gemeente. Steuntbij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Xiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. [SPEKSLAGERIJ EN VLEESCHH0UWERI1 LEVERT le KWALITEIT 4032 Itt adres voor Fijne Vieeschwaren (Eigen fabrikaat) prijzen van Vleesch en Vieeschwaren Gij kunt U niet voorstellen jveel goed het u doen zal om nu, nu het voorjaar pit, een goede SANGUINOSE-KUUR te doen. Het [l zUn alsof er nieuw bloed in uwe aderen komt, [de kwade sappen uit uw lichaam verwijderd wor- Personen met puisten in het gezicht, met uitslag Teren hebben zeker de slechte sappen niet uit het aam verwijderd. Hun nieren, hun lever, hun pwanden werken slecht. Zulke personen hebben tm niet de Sanguinose-kuur gedaan! Want de «uinose reinigt uw bloed; zij versterkt en verrijkt Zes flacons Sanguinose in het voorjaar doen 'deren aan uw gansche gestel. 3973 SANGUINOSE kost per flacon f.2.6 fl. 12 fl. f.21.-. Bij Apothekers en Drogisten. VAN DAM Co., niemerstraat 2c/4 Den Haag ONZE REFUTATIE OW WAARBORG ->M Thans ook gediplomeerd Personeel Houdt U van Preskop? Probeert dan eens Zu'anenberg*s Pres- kop. De smaak en het aroma zullen U verrast doen staan. Eischt altijd Zwanenberg's /V Delicatessen, als gij er prijs op Jk j stelt het beste van het beste te ontvangen. 0^60 Als wij „SI-S0de goede koperpoets aanraden, raden wij het beste aan. Probeer se eens. HBT KOPER BLIJFT LANGER MOOI. W. SJARDIJW. West-Ravenstraat la. 3982 Nieuw ontwerp LEIDEN. 4002 Morgenavond 6 uur U beleefd tot een bezoek tiitnoodipend 4031 tegen lage prijzen Huwelijksbrieven in de nieuwste modellen. Bestekken - Dissertaties Bruiloftsdrukwerk, enz. Haarl.straat 222, Leiden. 686 ALS iedere VOETSTAP eene MARTELING is DIRECT baat Pédicure specialist Breestraat 173 - Tel. 1320 LEIDEN. 993U inrichting dag. geopend v 10 uur vm. tot 7 uur n.m. Opgericht 1886 23 Filiaien met beweegbaren rug een omwenteling in decorsetmode! Eindelijk een corset, dat zich bij elke lichaamsbeweging aanpast. Zakt niet af, trekt niet op. Het onderste deel blijft altijd stevig vast zitten, doch het boven ste deel schuift daar overheen omhoog en weder omlaag, de lichaamsbewegingen volgend, zonder dat U het merkt. Dal is het heele geheim! Overbodig geworden dat lastige aftrekken van het corset na elk opstaan. Past U er vrijblijvend eens een aan. Dat overtuigt meer dan 1000 woorden. Paskamers in alle 23 filialen aanwezig. Prijzen vanaf AMSTERDAM (10 Filialen). HAARLEM LEIDEN. DEN HAAG. ROTTERDAM (4 Filialen), EINDHOVEN, DEN 80SCH ARNHEM. APELDOORN, UTRECHT HILVERSUM LEIDEN BREESTRAAT 99/101 Telefoon 1770 3970 3—2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7