AGENDA. BUITENLAND. HEDEN: Concordia: Leidsche Drankweer Comité, 8 uur nam. Nutszaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mevr. Kampmann, 8 uur n.m. Oud-Hortuszicht: Sler-avond Ned. Chr. Reisver. afd. Leiden. Prediker: Dr. J. D. de Lind van Wijn gaarden, 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Lezing van Mien Lab- bertcn over „Religieuse gezinsopvoeding" 8',; uur n.m. Vrijdag. Den Bucht: Alg. verg. van melkvee houders, 7]/j uur n.m. Nutszaal: „De Dageraad", Spr. Jo de Haas, 8 uur n.m. Katwijk aan Zee: Katwijksehe Zieken verpleging. 77- uur nam. Valkenburg (zaal Ramp): Spr. ds. Groot Enzerink over „Kerkherstel", 8 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheek W. Pelle. Kort- Rapenburg 12, telefoon 594. PROPAGANDA-AVOND BOND VAN JONGE LIBERALEN. Toespraken van Dr. Vos en Dr. Hollander. Gisteravond vond in de Graanbeurs een feestelijke propaganda-bijeenkomst plaats, georganiseerd door den Bond van Jonge Liberalen afd. Leiden .en de Leidsche Libe rale Studentenvereenlging. die zeer druk beziocht werd. De Jazz Band „The Blue Lyres" bracht er reeds dadelijk een vroo- lijke stemming in. De voorzitter de heer L. J. Liezenberg heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de sprekers van de zen avond dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer en dr. F. Hollander, voor zitter van den Bond van Jonge Liberalen. Voorts begroette hij het Leidsche Vrij- heidsbondsbestuur, het bestuur van den Leidschen Liberalen Vrouwenbond en de afgevaardigden der Jong Liberale Bonden uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Boskoop en Alphen. Spr. wees op de groeiende belangstelling voor het libera lisme, hetgeen o.a. blijkt uit het stijgende ledenaantal van den Landelijken Bond (van 1000 tot 3300 in één jaar tijdsi. De tijd is voorbij, waarin de jongeren zich van de politiek afzijdig mogen houden. Spr. wijst erop, dat de blauwe vlam van de rood-zwarte kolen tot een hel brandend vuur zal moeten aangewakkerd worden, maar daarvoor dient men goed te poken. Hij wekte op voor het liberale beginsel: erkenning van eikaars individueele vrij heid. Dr. Vos, het woord nemend, verklaarde hier eigenlijk als pook te fungeeren, om de blauwe vlam van de rood-zwarte kachel inhoud te doen oplaaien. Hij wees er ver volgens op, dat men tegenwoordig veel meer behoefte heeft aan politieke scholing dan vroeger. Zij, die van liberalen huize zijn, blijken over het algemeen niet op politiek gesteld of er op ingesteld. Bij hen is het volkomen anders dan bij andere groepen. Spr. heeft zich bijv. verbaasd over de politieke „rijpheid" van de jonge communisten, bij wie de politiek met de moedermelk wordt ingegoten. In dezen tijd is het een noodzakelijkheid dat de po litiek tot u komt. De politieke scholing is een noodzaak, als gevolg van de politieke ontwikkeling van den laatsten tijd. De democratie heeft men zóó ver gedreven, dat in Engeland menschen van 20, 21 jaar het kiesrecht hebben gekregen. De sterke nadeelen daarvan treden tegenwoordig sterk aan den dag: in Duitschland is er de sterke politieke verdeeldheid door ont staan. Het geven van het medezeggings- schap aan politiek onmondigen, die over de belangrijkste problemen, die aan de menschheid worden voorgelegd, mede kun nen beslissen, zal ook voor de toekomst groote nadeelen brengen. Het kiezersaan tal is ongebreideld toegenomen, terwijl geenerlei eischen aan de kiezers gesteld worden. Men heeft echter niets aan de politieke scholing der stemgerechtigden gedaan. Men meende, dat met de be voegdheid het ambt wel komen zou. Spr. acht het een groote fout van den wetge ver, dat hij niet begrepen heeft tot welke nadeelige gevolgen dit uitgebreide stem recht zou leiden. In enkele jaren heeft men de massa op de politieke belangen losgelatien. ook de vrouwen, die eveneens niet op de politiek waren ingesteld. Wat de wetgever verkorven heeft, moe ten de partijen nu weer goedmaken. Niet zij, wien het niet schelen kan. onbewuste aanhangers te hebben. Doch wél de libe ralen, die eerbied koesteren voor iedere persoonlijkheid. Wij stellen de eischt, dat men zich opvoedt. Alleen dan kan men be wust staan tegenover de problemen van dezen tijd. De politieke scholing van de jeugd moet verzekerd zijn. dan alleen kan men oordeelen over het heden, dat uiterst precair is Spr. is ervan overtuigd dat c'e crisis overwonnen zal worden, evenals vo rige malen. Maar er valt ontzaglijk veel te ordenen, alvorens de rust verzekerd zal zijn. Men zal zich alleen aan het liberalis me gezond kunnen en moeten maken. Daarom weg met het sterk gegroeide in ternationale sectarisme, weg met de tarief- muren. De volkeren moeten weer komen tot een internationaal handelsverkeer; al lereerst is noodig een Internationale eco nomische en een moreele ontwapening. Alles dient geslecht te worden, wat de vol keren gescheiden houdt. Geen enkele pro tectionistische maatregel kan de gezond-, hedd aan de wereld teruggeven. Weg even eens met het staatssocialisme, aldus spr., weg met elke dwang of beperking, ook geestelijk. Men moet voor het liberale be ginsel pal staan en zich tot een politiek bewust mensch om vormen in sterk onder scheid tot het z.g. onbewuste „stemvee". Zijn luide toegejuichte rede, waarvoor de voorzitter hem hartelijk dank bracht, werd gevolgd door een alleraardigst ge speelde dialoog en eenige solo-dansen. Dr. F. Hollander hield tenslotte nog een rede over den vrijhandel, waarin hii zich bij den eersten spreker aansloot en in het bijzonder stilstond bij de groote nadeelen der contlngenteering, waarbij hij aan toonde. dat deze ook voor de kleeding- industrie uit den booze is. Tenslotte sprak hij over de nieuwe boerenpartij het z.g. „groene front", die de partijversnippering vergroot. Ook hij wekte de aanwezigen op, zich bij de .jong-liberalen" aan te sluiten. De avond werd verder aangevuld en be ëindigd met het dansen der zeer t air tike aanwezigen op de muziek der „Blue Lyres." DE IMMUNITEIT VAN ZUIGELINGEN. Aanvangscollege van dr. J. Munk. Dr. J. Munk, kinderarts hier ter stede, toegelaten als privaat-docent in de kinder- hyglëne aan de Leidsche Universiteit, heeft hedenmiddag zijn colleges geopend met het houden van een openbare les in de groote collegezaal van het Academisch Ziekenhuis over „De Immuniteit van Zuigelingen". Over het algemeen genomen is, aldus spreker, een zuigeling een hulpeloos en af hankelijk wezen, dat, wanneer eenmaal de anatomische band, die het met zijn moe der verbond, verbroken is, toch met haax een biologische eenheid blijft vpïmen". Belangrijke levensfuncties zijn bij de ge boorte aanwezig, maar andere zijn nog slechts in aanleg. Toch blijkt dit hulpeloos organisme over eenige zeer bijzondere hoedanigheden te beschikken. Wanneer wij ons afvragen, in hoeverre een zuigeling gevrijwaard is tegen schade van den kant van ziekte kiemen en hun mtn of meer giftige pro ducten, dan blijkt zoo'n jong organisme daarom in vele gevallen weinig vatbaar. Wel kunnen verschillende besmettelijke ziekten bij zuigelingen ook zeer kwaad aardig verloopen, maar ten opzichte van een aantal als roodvonk, diphtherie en mazelen is de ziektekans tusschen vier en zes jaar het grootst. Uit de praktijk zijn talrijke voorbeelden te noemen, dat zuige lingen, hoewel ze in ernstige mate bloot gesteld waren aan de besmettingskans, toch de ziekte niet krijgen. Kinkhoest maakt hierop een uitzondering. Op verschillende wijzen kan een vat baarheid of onvatbaarheid tot stand kamen. Allereerst kent men de natuurlijke im muniteit of resistentie van elk levend or ganisme tegenover de saphophyten en ten opzichte van vele verschillende pathogene kiemen, welke laatste anders is in ver band met soort of ras, individu, en met geslacht en leeftijd. De gevoeligheid van koudbloedige die ren is anders dan die van vogels en zoog dieren en onder de zoogdieren kent men weer kenmerkende verschillen in vat baarheid. Vele voorbeelden zijn hiervan te noemen. Soms kan een natuurlijke resistentie als een erfelijke eigenschap in een geslacht voorkomen (Hagedoorn). Dan kent men de verworven immuni teit. Pasteur en Klebe hechten hierom aan de uitputtmgs hypothese en als te genhanger mag genoemd worden de retentie hypothese van Chauveau, welke laatste weer door Besrodkalster als activi- rum-theorie tot practische toepassing is gebracht. Ehrlich heeft soortgelijke denkbeelden saamgevoegd tot het begrip athropsie om hiermede zekere gevallen van onvatbaar heid te verklaren. Matschnikoff heeft steeds verdedigd, dat aan de phagocytose de belangrijkste rol in de immuniteit toe kwam door een meer cellulaire immuni teit terwijl Ehrlich niet zijn zijketen- theorie en humoraal systeem der immuni- tiet opbouwt, welke door Bordet fel be streden wordt. De verworven immuniteit kan passief, en actief van aard zijn. De veranderde toestand van het orga nisme, die hieraan ten grondslag ligt, heeft men wel vergeleken met het bezit van herinneringen, die wij evenmin kun nen verklaren. Zooals spr. in vroeger werk heeft aangetoond, kan door mazelen zoo'n allergie ten opzichte van vaccine tijdelijk verdwijnen, hetgeen ook van andere ac- cute ziekten bekend is. Van locaal aller- gischen aard zijn wel merkwaardige ver schijnselen door spr beschreven bij patiënten, die diphtherie of roodvonk krijgen, waarbij kort te voren een reactie van Schick of Dick is verricht. De huid speelt hierbij zulk een gewich tige rol, dat Hoffmann spreekt van de osophylactische functie. Het begrip anaphylaxis van Richet is gegondvest op de anaphylactische shock en is gedeeltelijk analoog met allergie en immuniteit. Bij zuigelingen bestaat de mogelijkheid van aangeboren passieve immuniteit, welke nog door de natuurlijke voeding versterkt wordt, en van een actieve immu niteit. Het komt echter voor, dat zuigelingen bijvoorbeeld voor vaccine onvatbaar zijn, terwijl noch in hun eigen noch in het moederlijke serum antistoffen zijn aan te toonen. Schick en Groen hebben reeds gewezen op de geringe reactie van zuigelingen bij actieve immunisatie tegen diphtherie. Moll heeft aangetoond, dat jonge dieren moeilijk actief anaphylactisch worden; echter voor passieve anaphylaxis zijn zij niet minder geschikt dan andere dieren. Tichortkow spreekt van een huidenergie ten opzichte van toxine en andere gif stoffen. Gebruiken we Ehrlich's terminologie dan moet dit verklaard worden uit het ontbreken van receptoren of uit een bezet zijn van de receptoren door de levendige stofwisseling, waardoor alle actieve opper vlakten in beslag zijn genomen. Begrijpbaar is, dat een toxine dan geen werking kan ontvouwen. Alle onderzoekers laten onverklaard waarom levende patho gene kiemen zich echter niet toch ver meerderen. Ter verklaring hiervan moet men aannemen dat deze alleen dan een ziekte tot stand brengen, als het organisme eerst begint met te reageeren. Ook bij de be studeering van het mechanisme van ont steking stuit men op gelijke problemen. Bij iie studie in de bacteriophaag ziet men een groei bevorderehde werking vlak naast de bacteriolyse. Voor zuigelingen nu, aldus besloot spre ker, moet men in vele gevallen aannemen een gebrek aan reactie, gepaard gaande met een ontbreken van antistoffen met als gevolg daarvan wat spr. zou willen noemen een anargi^ehe immuniteit. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Algenieene Boek- en Handelsdrukkerij voorheen Bat- teljee en Terpstra. Oude Rijn 39, Lelden. Nieuwe Adjunct Directeur: I. M. Leman, Leiden. Naamlooze Vennootschap Kweekerij en Handel in Bloembollen v.h. Gebrs. van Zonneveld en Phillppo, Hoofdstraat 92, Sassenheim. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam thans: Gebr. van Zonneveld en Phillppo N.V, HET WEZEN DER KERK. Tweede lezing van dr. Kromsigt. Dr. P. J. Kromsigt van Amsterdam heeft op uitnoodiging van de Vereeniging van Bijzondere Leerstoel in het klein Audi torium der Leidsche Universiteit zijn tweede voordracht over bovengenoemd on derwerp gehouden. Het innerlijke wezen der Kerk als zijnde het „lichaam van Christus" is de geeste lijke band met Christus. Onder het O. T. is in de gedachte van Koning alles vervat, onder 't N.T. worden Koning en Hoofd der Gemeente onderscheiden. Ook bruid en bruidegom, man en vrouw, worden als beeld gebruikt. Naar het uitwendige wordt het wezen in doop. belijdenis en avond maal openbaar. De Kerk is Goddelijke in stelling, in zekeren zin „heilsinstituut" „moeder der geloovigen". maar ook ver eeniging van geloovigen. Naast het „sola fide" (door het geloof alleen) moet het „sola verbo" (door het „naakte woord", Lutherl worden gehand haafd. De zichtbare Kerk is in de eerste plaats Kerk des Woords. Men onderscheidt ware en valsche Kerk. Het spreken van „zuivere, zuiverder enz." Kerk relativeert het Kerkbegrip. Wij moeten tot het refor- matisch spraakgebruik terug. De tucht be hoort niet tot het wezen, maar tot het welwezen (gezondheid) der Kerk. Zoo min men zijn zieken moeder verlaten mag. mag men een gedeformeerde ware Kérk verlaten. In dit verband wijst spreker op het ver schil tusschen Luther, den man van het religieuse, en Calvijn, die het etlsche sterker heeft benadrukt. Toch bleef ook bij Calvijn het zwaartepunt in het reli gieuse en waren zij dus in beginsel één. Bij alle reformatie der Kerk behooren wij van het diepste wezen van het Evangelie uit te gaan n.l. de rechtvaardigmaklng van den goddelooze (Rom. 4 vrs. 5). Dit Evangelie is diep en breed tegelijk. (Rom. 3 vrs. 23, 24); daarom ligt daarin groote samenbindende kracht. Het verwerpt alle streven naar een „zuivere Kerk" als een beginsel van eigen gerechtigheid, doch handhaaft tegelijk den eisen tot refor matie ten volle, in eerste instantie, dien tot reorganisatie, opdat Kerkelijke ge schillen ook langs wettig-kerkelijken weg op grond van Gods woord kunnen worden beslist. Alles samenvattend, komt spreker tot deze conclusie: het wezen der Kerk is idealiter, de uitverkiezing realiter, de mystieke unie met Christus verbaliter, (wat de prediking betreft): de rechtvaar- dingmaking van den goddelooze. kon. ned. mij. Voor tuinbouw EN PLANTKUNDE. Maandelijksche bijeenkomst der afd. Leiden. In afwijking van den gebruikelijken weg werd ditmaal de maandelijksche bijeen komst van de afd. Leiden en Omstr. ge houden in het Botanisch Laboratorium. Toen de heer J. G Ballego gisteren avond deze samenkomst opende, sprak hij allereerst een woord van dank aan Prof. Baas-Becking, voor de gastvrijheid in de mooie collegezaal verleend en lot den spre ker van dezen avond, den heer H. de Boer uit Noordwijk, voor dstBer-eidwilIigheid, den leden der Leidsche afd. iéts mede te deelén van al het schoone wat de duinenstrook ons biedt. Ook enkele Noordwijksche gas ten en introducé's werden welkom gehee- ten. iHerna deelde de vodrzitter mede. dat de voorgenomen excursie naar de N.V. Kon. Begeer, alwaar de Von Siebold medaille zal worden afgeslagen, wegens ziekte van den Directeur den heer Von Weiier, niet kon doorgaan doch moest worden uitge steld tot begin Maart; dat bij de Uitge vers Mij. de firma Batteljee en Terpstra en gedenkboek voor Von Siebold zal worden uitgegeven en dat de leden vooral niet moeten vergeten om 22 Febr. naar Boskoop te gaan ter bijwoning van de lezing van den heer E. H. J. Cunaeus, oud-hortulanus te Delft. Ook werd nog'de aandacht geves tigd op de a.s. 24 Febr. te Amsterdam te houden Winterbij eenkomst der Maat schappij, alwaar de heer W. J. C. C. Bijle- veld. een lezing zal houden over het leven van Von Siebold als plantkundige, Medicus en Natuuronderzoeker. Na het behandelen der notulen, bleek dat bij de vele ingekomen stukken een schrijven was binnengekomen van den Rijks tuinbouwconsulent voor het Bloem bollendistrict, waarin deze opwekte de op richting van een cursus in Bloemschikken en Binden hier ter stede, zooveel mogelijk te bevorderen. Vervolgens werd met applaus een voor stel van het bestuur om toe te treden als lid tot de stichting van Hortusvrienden aangenomen ;zoo ook een voorstel om f. 25 te storten in het fonds tot oprichting van een monument voor Von Siebold in den Leidschen Hortus. Na de pauze werd het woord gegeven aan den heer H. de Boer, voorzitter van de Zusterafdeellng Noordwijk, die als on derwerp had gekozen „Het karakterestieke van de Duinflora". Aan de hand van schitterend gekleurde lichtbeelden vertelde deze zeer veel inte ressants betreffende het leven, de ont wikkeling en het in stand hóuden dezer allerliefste en fraaiste groep van planten. Spr. toonde op zeer duidelijke wijze, dat dit leven en deze ontwikkeling zoo geheel anders is dan bij gewassen die op een voedzamen bodem voorkomen, alsmede het zoeken naar levenskracht met behulp van hun wortels. De bespreking der structuur van de duingronden, het watergehaite, het inwendige weefsel der duinplanten, de onderaardsche wortelstokken enz. volgden elkander regelmatig op. Spr. eindigde zijn vol vuur uitgesproken rede met het ver zoek allen mede te werken tot bescher ming der mooie planten in onze duinen, vooral wat betreft de mooie Duindoorn en de zilvergrijze zeedistel. Hartelijk dankte de voorz. dezen ener gieken liefhebber voor zijn boeiende voor dracht, hetgeen de talrijke aanwezigen met een luid applaus bezegelden. Na de vele genoodigden voor hun be langstelling te hebben bedankt sloot de heer Ballego dezen mooien avond. PROF. DR. J. E. HEERES. t Ter gelegenheid van het overlijden van prof. dr. J. E. Heeres, oud-hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit, is van de stu denten-sociëteit Minerva, van het gebouw van de V.V.S.L., der Unitas Stucliosorum Lugduno Batava. van dat der studenten vereenlging Sanctus Augustinus en van de andere studentznvereenigingen te Lelden de vlag halfstok gehangen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig candi- daats-examen Indologie de heer H. A. P. de Santy (Leiden); voor het candidaats- examen rechtsgeleerdheid de heeren F. v. Dompseler (Den Haag). A. F. van Panhuys (Den Haag) en B. ter Haar, (Amsterdam); voor het doctoraal-examen rechtsgeleerd heid de heeren J. van der Veen Vonk (Den Haag) en R. P. Besseling (Den Haag); voor het candidaats-examen klass. lette ren d,e heer C. Vreede (Vlissingeïi). Gistermiddag is de 12-jarige S. B. in de paardenstal van de firma Blonk met zijn achterhoofd op een balk gevallen ten gevolge waarvan hij een lichte hersen schudding bekwam en door den E. H. D. ter observatie naar het Academisch Zie kenhuis moest worden overgebracht. De politie heeft i. d. afgeloopen nacht twee minderjarige jongens aangehouden, die de ouderlijke woning te Hillegom wa ren ontvlucht. Zij zijn hedenmorgen naar huis teruggebracht. Heden opent in de 2de Groenssteeg No. 38 de heer L. C. Heynen, die 21 jaar werkzaam is geweest bij de Leidsche Goud en Zilverhandel v/h. v. Rossum du Chat tel (als reparateur en étaleur) een zaak in goud- en zilverwerk, waar tevens uurwer ken te koop zijn. Alle voorkomende reparaties worden spoedig en tegen billijken prijs uitgevoerd. BELGIE. Geen kabinetscrisis. Herhaaldelijk worden in de Belgische pers geruchten verspreid over een moge lijke wijziging in het huidige ministerie. Deze wijziging zou veroorzaakt worden door de maatregelen, welke de regeering moet treffen voor het herstel der lands- financiën. De moeilijkheden kwamen vooral van den kant der liberale Kamergroep, welke niet wenschte dat de verantwoordelijk heid der te treffen maatregelen uitslui tend door de Katholieke en Liberale groe pen zou worden gedragen. Men meent dat ook de socialistische groep hier in de verantwoordelijkheid dient te deelen. Gisteren vergaderde de liberale partij ten einde haar houding in deze kwestie te bepalen. Na de gevoerde besprekingen sprak de liberale groep haar vertrouwen uit in het ministerie Renkin, zoodat er van wijziging in het Beigische kabinet voorlooplg geen sprake zal zijn. DUITSCHLAND. Rondom de presidentskeuze. De communisten en Nazis zullen moties van wantrouwen tegen de regeering in dienen. Zooals gebruikelijk! De voorzitter der Duitsche Centrum partij, Dr. Kaas, heeft de volgende pro clamatie uitgevaardigd: Het Duitsche volk staat voor de verkie zing van zijn staatshoofd, voor de verkie zing van dengene die beschermer van de Grondwet, handhaver van de ordesym bool van den gemeenschappelijken wil moet zijn. Deze moeilijke taak is thans slechts vei lig in handen eener persoonlijkheid, welke staat boven den scheidenden en ophitsen- den strijd van den partijgeest, welke in haar grootte en onaantastbaarheid geen volgeling en dienaar van afzonderlijke po litieke groepen is, doch leider en vertegen woordiger van het geheele volk. Meer dan een ander belichaamt de huidige Rijkspresident generaal-veldmaar schalk von Hindenburg deze eigenschap- Wie als tegencandidaten worden genoemd of genoemd kunnen worden, zullen ten opzichte van den geheelen toestand niet zijn de bevestiging, maar de ontkenning van den Duitschen gemeenschappelijken wil. Tegenover de heldengestalte van Hin denburg zinken zij allen in het niet. Op winding en demagogie is hun weg naar de macht. Ongeschiktheid en geweld zou den hun deel zijn in het bezit van de macht. De poging, het Duitsche volk dezen ver kiezingsstrijd te besparen, is mislukt. De Duitsche centrumpartij is er van overtuigd, dat zij door Hindenburg can- dldaat te stellen het gemeenschappelijke vaderland en zijn herstel in vrede en vrij heid geen essentieeier dienst zal kunnen bewijzen. De proclamatie eindigt met een opwek king den 13en Maart te stemmen op Hin denburg. Zijn overwinning zal Duitsch- lands overwinning zijn. Het Duitsch-nationaie partijbestuur is in vergadering bijeengeweest. Aan de zitting werd voor het eerst deelgenomen door Prins Oscar van Pruisen, die sinds kort deel uitmaakt van het betsuur. De hou ding van den partijleider, dr. Hugenberg, werd goedgekeurd, terwijl eenstemmig verklaard werd, dat het bestuur vertrou wen heeft in alle verdere beslissingen, welke dr. Hugenberg in de kwestie der presidentsverkiezing zal nemen. ENGELAND. Uit het Lagerhuis McDonald verlaat de kliniek. Met 31853 stemmen is door het Lager huis een voorstel aangenomen, waarbij de spreektijd inzake het douane-tarief zoo danig wordt beperkt, dat uiterlijk in 5</t dag beide Hulzen het ontwerp kunnen afdoen. Een motie van afkeuring tegen de re geering gericht door Labour, werd met 41539 stemmen verworpen. Mac Donald heeft gisteren de kliniek, waar hij na zijn oogoperatie verpleegd is, verlaten en heeft reeds een ministerraad gepresideerd. Hij draagt nog een lapje voor het linkeroog, maar zag er verder «eed uit, FRANKRIJK. De crisis. De rechts.che bladen varen htfel tegen de meerderheid van den Sa»l den val van het kabinet veroorza^l stellen het voor, alsof de Senaat y» gepleegd en Frankrijk opgeofferd waardoor Duitschland triomfeert, frl bladen spreekt zeifs van duistere in tionale machten, die Briand reeds it| macht hadden. De linksche bladen daarentegen t, gen, dat de Senaat zich bij de st«>! tegen Laval niet door politieke harb ten heeft laten leiden, doch sleci. rechten der republiek wilde verdedig De val van het kabinet Laval betet in de eerste plaats de verdwijning i»i kiesrechthervorming, De rechtschs 1 tijen, aldus deze bladen, hadden y voor de verkiezingen en trachtten hervorming van het kiesrecht hun p te verdedigen. Deze manoeuvre is do. houding van den Senaat mislukt. ftl naat heeft de hervorming met het fc net-Laval begraven. Na elkaar verschenen de oudste van Kamer en Senaat, de verschilt fractieleiders met Léon Blum en Ha aan het hoofd, en de verschillende i zitters der Kamer- en Senaatscomm op het Elysée. Hoewel over het verloop der ondeÉ delingen volledig stilzwijgen wordt waard, is toch bekend, dat er tal moeilijkheden bestaan. De Senaat wet een uitbreiding van den grondslag dei geering naar links, terwijl de meerda in de Kamer aan de huidige consttl van het nationale blok wenscht vs houden. In politieke kringen zijn migen van meening, dat het miss het beste zou zijn de Kamer te ontbü en zoo spoedig mogelijk nieuwe verki; gen te houden. Herriot verklaarde, dat hij den Prei geraden had een beroep te doen op persoonlijkheid die een neutraal tol van verzoening zou hebben te vormen, zou moeten zorgen voor de handh; van het algemeen kiesrecht en voor de dige afhandeling der begrooting. Dit kabinet zou vooral moeten wt samengesteld uit leden van den Sei het zou bij de verkiezing een volko onpartijdigheid aan den dag moeten gen en onmiddellijk daarna aftredej De namen Tardieu en Boncour wo nog altijd het meest genoemd. Tal zou dan Laval in ieder geval weer in ministerie willen opnemen. Tardieu t den bij den president geweest, die Boncour een telefonisch onderhoud h Als outsider komt Painlevé het st in aanmerking. HET MEMEL-CONFLICT. DE LANDDAG EISCHT HERSTE1 Gisteren is een zitting gehouden den Landdag van Memel, met ais punt op de agenda een debat ove; toestand, die ontstaan is door de ge: dadige afzetting van het directoriui De afgevaardigde Kraus las namci meerderheidspartij een verklarinj waarin hij de bekende incidenten w reerde en dan de volgende resolutie diende ,.De Memeilandsche Landdag protest uitdrukkelijk en plechtig tegen de 6 Februari voorgekomen inbreuken den Gouverneur op de autonome r« van het Memelgebied, die op dit oo blik een onderwerp van bespreking men voor den Volkenbondsraad. De sident van het directorium, Boettchi de landsdirecteur Podszus zijn ook t nog geïnterneerd en de landsdira Szignad wordt door bedreiging met weldsmaatregelen verhinerd om de z verder te leiden. De Gouverneur heelt landsraad Tolischus belast met de i loopige waarneming der president aangelegenheden en verder aan ambtenaren van het directorium de x neming der zaken van het directorium gedragen een regeling, die echter in s is met de wetten en door den Lam niet goedgekeurd kan worden. De Ls dag eischt de onmiddellijke opheffing alle maatregelen van geweld en het stel van grondwettige toestanden." De nationaal-Lithausche afgevaaroi Borchert las een verklaring voor, m hij het poogde voor te stellen of de zetting van het directorium een re( matige daad was geweest. (Hem „leugenaar" toegeroepen!). Tenslotte verklaarde hij, dat het zou zijn indien de Landdag naar huis P De spreker der socialistische partij klaarde, dat de Memel-conventie gesel» den was en dat zijn partij daartegen t t0st»€CTfc Met 23 (die der Volkspartij, boerenpal sociaal democraten en communisten) tel 4 stemmen (van de Lithausche 3igeva digden) heeft de Memeilandsche Lanfli tenslotte de protestresolutie aangenom HET CONFLICT IN HET VERI OOSTEN. EEN JAPANSCH ULTIMATUM TE SJANGHAI. De JapJnsche gezant in China, Sjfl mitsoe, heeft na elkaar besprekingen f voerd met de gezanten van Engemf Frankrijk, de Vereenigde Staten en die uit Nanking overgekomen waren n Sjanghai. De gezanten verklaarden 71 dat zij niet naar Sjanghai gekomen ws q om een interventie of een bemioiKj tusschen de Japanners en de C®*j| te ondernemen. Sjigemetsoe wees er dat de Japanners aan de betrokken^ gendheden voorstelden een gemeen- pehjke stap te ondernemen, om te 1 tot een terugtrekking van het 19e Kji, neesche leger, dat de internationale e cessie bedreigt. Hierop antwoordden de vertege' digers der mogendheden, dat zij «jij. dergelijken stap niet zonder meer w* deelnemen, daar hun regeering openbare meening in hun landen minder de opvatting der Japansctói ring konden billijken en omdat gendheden anderzijds niet toe te geven, dat de Japansche bescherming der verschillende w® internationale concessie konden nemen. Ten aanzien van de houding «jU tegenwoordigers van de moF»p 1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2