WOENSDAG-COLLECTE Jaarffangr DINSDAG 16 FEBRUARI 1932 No. 22058 llCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. SCHEEPSVERBINDINGEN. EIDSCH DAGBLAD r DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN Cls. per regel voor advertentlên uit Lelden en plaatsen r agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle jre advertentlên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlên Jlultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. leen maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT a Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. immer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. eidsch Crisis-Comité. Giro No. 138690. lor ons werd ontvangen: d. L. 1.1.10; H. B. S. voor Meisjes K; Personeel firma Jongmans f. 4.80; kelijksche bijdrage Personeel Heck's jroom f.15.—; P. v. d. L. f. 1.10; tsche bijdrage van de bewoners van jofjes en omwonenden door mejuffr. |Z f.3.70. HINDERWET. Jemeester en Wethouders van Leiden ren ter algemeene kennis, dat door pergunning is verleend aan: a. de tratleve Drukkerij „Luctor et Emer- rechtverkrijgenden, tot het uit- van de drukkerij in het perceel kteeg No. 9. Sectie G. No. 1040; b. .R.H.W. Limonadefabriek (Riedel, istraaten, Willaars) en rechtver- iden tot het oprichten van een lalwaterfabriek in de perceelen ndtstraat Nis. 17, 19, 21 en 23, Sec- Nis. 1229, 636en 637; c. J. L. Konings rechtverkrijgenden tot het op- van een chemiegraflsch bedrijf (fabriek) In het perceel St. Aagten- No. 24. Sectie B. No. 320; d. D. S. P. i, en rechtverkrijgenden tot het op- 1 van een ondergrondsche bewaar- |voor benzine met bovengrondsche richting in en op den Haagweg perceel Haagweg No. 52, Sectie lïïl. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Ik, 16 Februari 1932. 3902 DSCH UNIVERSITEITSFONDS. |de vergadering van den Universiteits van het Leidsch Universlteits-Fonds nieuwe leden gekozen de hee- tr. C. J. baron van Tuyll van Seroos- Zeist; Jhr. mr. T. A. M. A. van klda van Eysinga, 's-Gravenhage; dr. [W. Coebergh, Nijmegen; dr. A. A. G. 1 Haarlem; dr. G. Fabius, Utrecht; K. P. van der Mandele, Rotterdam; C. Beucker Andreae, 's-Graven- dr. E. J. Haslinghuis, 's-Graven- dr. M. van Blankenstein, Scheve- Jhr. mr. P. A. G. de Milly van i Reinenstein, Warnsveld. [aftredende gecommitteerden, de hee- Kleffens en Vissering werden her- Irekening en verantwoording over het 1930/'31 werd goedgekeurd. Een com- le tot het nagaan van het financieel tr over het tijdperk 1 September 1931 leptember 1932 werd benoemd, [secretaris bracht een verslag uit over (Werkzaamheden, dat reeds gepubli- I ls. i verslag werd uitgebracht over de stellen wetenschappelijke voorlezin- |over Oeconomische Geschiedenis. 1 plaats voor een in 1932 te houden Hsiteitsdag werd Assen gekozen. 0SCHE POLITIE SCHIETVEREEN. BURGEMEESTER DE GIJSELAAR". [uitslag van den gehouden onderlin- iKhletwedstrijd is als volgt: fe Prijs Grolleman 415 punten; 2de pr. plinans 412 punten; 3de pr. Mulder 387 [en; 4de pr. Uitendaal 381 punten: 5de [olieman 376 punten; 6de pr. Dijkstra pbnten; 7de pr. v. Drumpt 356 punten; |br, Karteveld 355 punten: 9de pr. 8 354 punten; 10de pr. Bruins 353 pun- IPr. Barlo 353 punten; 12de pr. F 325 Printen; 13de pr. R. v. d. Berg [punten; 14de pr. Schutte 310 punten; F- ,v-, Gennip 309 punten; 16de pr. imc 307 Punten; 17de pr. Berend- I,6. Punten; 18de pr. Eveleens 304 pun- 3e Pr- Gragt 293 punten; 20ste pr. J™Jn 289 punten; 21ste pr. Huisman fvSt 22ste Pr- Lagerwey 203 pun- I a nr' De Groot 202 punten; 24ste Heijden 193 punten; 25ste pr. v. P190 punten. den G. P. Kok-wisselbeker *<>or het jaar 1932 Impelmans met ypyPouder voor het jaar 1931 was ACADEMISCHE examens. «ch v?or het Candidaatsexamen i Ft) öe heer G. M. Steyn (Win- t het rw., A' Eichholtz (Den Haag); E— inwaai examen geneeskunde van Rossem v(Den Haaglj ANTI-REVOLUTIONAIRE KIESVEREEN. NEDERLAND EN ORANJE. De A.R. en het ontwapeningsvraagstuk. Gisteravond werd in de Graanbeurs, vanwege de A.R.-Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" een vergadering gehou den, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer T. S. Goslinga opende op de gebruikelijke wijze, las daar na een gedeelte uit Rom. 12 en 13 en heette vervolgens alle aanwezigen hartelijk wel kom, om daarna het woord te geven aan den heer J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Kamer, oud-minister van Oorlog. Rede van den heer Van Dijk. Spr. begon met de opmerking, dat het ondoenlijk is om het standpunt van de A.R. ten opzichte van het ontwapenings vraagstuk in een avond in het geheel te behandelen en had zich dan ook voor genomen van avond speciaal het vraag stuk vanuit principieel standpunt te be zien. Spr. bracht hierbij in herinnering het program van beginselen, art. 17, en deed uitkomen hoe hierin aan de krijgs macht de allerlaatste plaats wordt toege kend. We zien hoe de moreele defensie hier aan de militaire defensie vooraf gaat; ook wij strijden tegen den oorlog en voor den vrede. Maar mocht er een oorlog komen, dan zien we dat als een oordeel Gods. De strijd, aldus spr., tegen den oorlog is niet nationaal te volbrengen, maar moet gevoerd worden op internationaal terrein. Zoolang de realiteit dit doet zien, zullen wij nooit kunnen komen tot een alge meene internationale ontwapening. Het oorlogsgevaar blijft dreigen en daarom: nationale bewapening! om te beschermen wat God aan ons land en volk heeft ge schonken. Temeer is dit noodig in verband met de geographische en strategische plaats, welke Nederland inneemt. Wij moeten er voor zorgen, dat naast het element van eigen veiligheid, de in ternationale veiligheid niet in gevaar wordt gebracht. Een weerloos Nederland, aldus spr., stoot den oorlog niet af, maar haalt deze juist aan. Want, Immers in tijden van oorlog, zullen de tegenstanders zich haasten om dat weerlooze gebied te bemachtigen en zullen daar de gruwelen van den oorlog zich doen gelden. Bovendien is een weer loos Nederland in strijd met de Volken bondsgedachte, want zij houdt in, dat iedere staat zal medewerken aan de hand having van het recht. De heer Van Dijk behandelde voorts de vraag: Zijn Christendom en oorlog onver- eenigbare tegenstellingen? Volgens spr. hebben wij in de eerste plaats duidelijk te verstaan, de begripsbepaling: Christen dom en oorlog. Zij is de eene volstrekte religie, die uitgaat van Gods souvereiniteit over het geheele leven, die spreekt van schepping en val, maar ook van genade en het bloed van Jezus Christus. Ten tweede, de begripsbepaling ten opzichte van den oorlog. Oorlog is een geweldda dige oplossing van twee staten die zich kenmerkt in wapengeweld. Oorlog als onrechtmatige aanval is zonde, rechtmatige verdediging daarente gen is geen zonde, alhoewel wel een gevolg van de zonde. Een vraag van zeer groote beteekenis is heden ten dage. of Christusdienst en krijgsdienst samen kunnen gaan? De grootste problemen hangen hiermede sa men. Problemen van Staat en Overheid; van recht en ethiek en dan wel één van de grootste: van het lijden in deze wereld. Uitvoerig stond spr. bij een en ander stil, om tenslotte tot de conclusie te ko men, dat het niet alleen zal gaan om het liefde gebod, maar ook om handhaving en bescherming van het recht. Het zijn ingrijpende vraagstukken, waarbij een diepe ernst in de eerste plaats zal noodig wezen De volgende vraag, welke spr. uitwerkte was: Wie pleiten er voor nationale ont wapening en weerloosheid? Het is één front, waaronder zich scha ren een anarchistische, een revolutionaire en een humanistische groep. Maar ook hebben we te doen met een groep, welke zich beroept op Gods woord en die zegt dat zulks in strijd is met Gods woord. Deze groep heeft zich weer onderverdeeld in twee stroomingen: ten eerste, zij die ernstig moeite hebben met het probleem en ten tweede, zij die grijpen naar teksten en dan zeggen: ..Wanneer gij u niet zoo gedraagt, kunt gij geen christen zijn". Hiertegen kunnen we direct aanvoeren, dat die zelfde God. geboden heeft om oorlog en krijg te voeren tegen de hei- densche volken en om straf in Israel te voltrekken. In het kort teekende spr. de groep „Kerk en Vrede", erop wijzende, dat men hier uit trekt met een valsche vlag, om te doen voorkomen alsof men te doen heeft met de Kerk van Christus en hoe men van haar leden verwacht onthouding van oorlogsvoorbereiding. Spr. teekent dit a.ls een Pilatus-houding. Men kiest uit Gods woord, wat men voor eigen gebruik noodig heeft. Een ernstig woord van waarschu wing liet spr. hiertegen hooren. We moe ten uitgaan van onze Christelijke levens- en Wereldbeschouwing, die ons teekent schepping en val, die ons doet wij leven in een gebroken wereld door de zonde Twee ordonnantiën heeft God op dit terrein hier in het bijzonder ingesteld: de instelling van de overheid en de Tetdee- ling der menschheid in volken en staten. Met teksten uit het Oude en Nieuwe Tes tament ging spr. hierop dieper ln. Ook art. 36 der Geloofsbelijdenis voerde spr. Dis argument aas. God ls een God van orde, en Gods ordening voor het leven der volkeren moet nagekomen worden. De overheden hebben daarbij tot taak de or donnanties te handhaven. Op het natio naal terrein heeft zij daarvoor de politie en justitie; op het internationale de krijgs macht. In 't kort stond spr. nog eenige oogen- blikken stil bij Calvijn's Institutie, waar uit duidelijk blijkt, dat de overheid tot taak heeft in en buiten onze grenzen de bescherming van het volksleven op zich te nemen. In breede lijnen schetste spr. hoe Oude en Nieuwe Testament zich uiten ten op zichte van den oorlog, en concludeerde daar uit. dat de rechtsregeling wordt ge handhaafd naast den regel der liefde. Rechtsregeling en liefde staan niet tegen over elkaar maar naast elkaar. Indien de regel der liefde op deze we reld gevolgd wordt, zou geen oorlog en overheid noodig zijn. Maar dit is hier on mogelijk, maar eens, in de volheid des tijds, als Christus zal wederkomen, zullen recht en liefde samen vallen, dan zal er zijn de volle liefde en vrede. Daarom nu handhaving der overheid, zoolang het volksbestaan wordt aangetast! Op deze rede volgde een geestdriftig applaus. Bij monde van den voorzitter werd de spreker bedankt voor zijn uiteenzetting, waarna er gelegenheid was om met spre ker van gedachten te wisselen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. van Rossen, Geeregracht 36, Lelden. Kaashandel enz. Eigenaar: J. van Rossen, Leiden. Wijzigingen Morpheus Verkoopkantoor N.V. in op richting. Havenkade 15 a, Leiden. Verkoop van ziekenverplegingsartikelen in den ruimsten zin des woords. Uittredend Direc teur: J. P. Huner, Wassenaar, dd. 15 Febr. 1932. Nieuwe Directeur Administratief: W. Mulder, Lelden. H. J. de Ru. Noordeinde 15, Leiden. Handel in koloniale waren. Het filiaal te Leiden, Cobetstraat 77 is overgegaan aan den heer L. van Klaveren, dd. 9 Febr. 1932 A. J. Tetteroo, Haarlemmerstraat 35, Leiden. Café. Overleden Eigenaar: A. J. Tetteroo, Leiden ,dd. 9 Febr. 1932. J. F Heyman, Merelstraat 2, Leiden. Aannemer van bouwwerken. De zaak is verplaatst naar: Jacob Catsstraat 44, Hil versum. DRIEVOUDIGE INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de kantoorlokalen van de machinefabriek der firma K., de N.V. Imenexco en de N.V. Leidsche Meubelin dustrie, alle gevestigd in het perceel Hooge Rijndijk 94. De inbrekers hebben alles overhoop ge haald en vrij veel schade aangericht. De totale buit bedroeg evenwel slechts een geldsbedrag van circa f. 80 De politie stelt een onderzoek in. LEIDSCH POLITIE-MUZIEKGEZELSCHAP De burgemeester aanvaardt het beschermheerschap. Eenigen tijd geleden besloot het Leidsch Politie Muziekgezelschap om aan den bur gemeester het beschermheerschap van ge noemd gezelschap aan te bieden, waarna deze zich bereid verklaarde dit te aan vaarden. De aanbieding zou plaats hebben op 26 Januari j.l. ter gelegenheid van het op dien datum gegeven concert, doch kon echter niet doorgaan omdat de burgemees ter verhinderd was aanwezig te zijn. Hedenmiddag heeft de burgemeester 't dagelijksch bestuur ontvangen, waarbij de voorzitter van het gezelschap, de hoofd agent Dragt, het beschermheerschap heeft overgedragen, alsmede het daaraan ver bonden onderscheidingsteeken. DE NEGERHUT VAN 0051 TOM. In de Stadsgehoorzaal werd gisteravond de film „De Negerhut van Oom Tom" vervaardigd naar het bekende boek van Harriet Beecher Stowe, vertoond. Wie heeft in zijn jonge jaren dit Amerikaan- sche boek, spelend aan de oevers van de Mississipl en gericht tegen de aldaar nog heerschende slavernij, niet met spanning gelezen? Nog spannender wellicht dan het jaoek is de film! De hoofdpersonen in '„levende lijve" te aanschouwen was gis teravond de drang, die velen naar de Stadsgehoorzaal deed gaan, en dezen zul len van hun gang zeer zeker geen spijt hebben gehad. Voorafgegaan door een klucht en een natuurfiimpje en uitste kend geillustreerd door een strijkje, dat tal van bekende neger-„songs" ten ge- hoore bracht, was de film het bezoek ten volle waard. Hedenavond wordt de film voor het laatst vertoond. TEN BATE VAN HET CRISIS-COMITÉ LEIDEN. Stadgenooten! De nood stijgt voor velen onzer mede burgers. Met groote voldoening heeft het Crisis comité ondervonden, dat velen Uwer reeds een gift hebben toegezonden. Toch zal het Comité, wil het de zware taak naar be- hooren kunnen vervullen, over veel groo- ter bedragen mueten beschikken en zal slechts een geregelde stroom van gelden het daartoe in staat stellen. Het Comité heeft daarom naar een manier omgezien, welke tot versterking van zijne middelen kan leiden. Een groote schare van dames heeft zich bereid verklaard voortaan eiken Woensdag huis aan huis gelden in te zamelen, waar van de baten uitsluitend ten goede zullen komen van stille armen en crisisslacht offers. Het roept de medewerking van een ieder in met het vaste vertrouwen, dat U en Uwe huisgenooten gaarne wekelijks een kleine of grootere gave hiervoor wilt be stemmen. Met Uw aller hulp zullen steunverkrij- genden, doch ook Collectrices en Crisis- comité U zeer dankbaar zijn. Namens het Crisiscomité Leiden; Mr. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Eere-Voorzitter. Mr. A. J. ROMIJN, Voorzitter. Ir. P. FEHMERS, Vice-Voorzitter. Ir. A. M. TOUW, Secretaris. P. A. VAN AGGELEN, 2e Secretaris. G. R. D. CROMMELIN, Penningm., giro rekening 188690. Mej. D. M. J. COEBERGH. 2e Penningmeesteresse. Februari 1932. Morgen zal de eerste collecte plaats vinden. Is het nog noodig, deze bij onze mede-burgers der stad Leiden aan te bevelen? Wjj oordeelen het overbodig, overtuigd, dat ieder naar krachten gaarne zal willen bijdragen, opdat deze collecte geeft, hetgeen daarvan verwacht worden mag. Elders is reeds in enkele plaatsen een prachtig voorbeeld gegeven;. Leiden zal ongetwijfeld niet achter willen blij ven! Ds. W. C. Lamain alhier heeft be dankt voor het op hem uitgebrachte be roep naar Middelharnis. De heer C. L. de Groot werkzaam aan het Kantongerecht alhier is te 'sGraven- hage geslaagd voor het examen voor rijks klerk bij de rechterlijke macht. De senaat van den U. S. L. B. is na gehouden verkiezing als volgt vastgesteld: G. J. Hoenderdaal, rector; W. K. H. Kar stens ab-actis; S. O. van Poelje, fiscus; J. van Waalwijk van Doorn assessor I en mej. C. M. Verver, assessor n. Op uitnoodiging van de Ver. voor Wetenschappelijke Voordrachten zal prof. Reichenbach uit Berlijn Woensdagavond 2 Maart in het Natuurkundig Laboratorium een voordracht houden. A.s. Donderdagavond te halfnegen zal de bekende schrijfster Mien Labberton in de Remonstrantsche kerk alhier een lezing houden over een onderwerp dat zéér velen ter harte gaat: „Religieuse op voeding in het gezin". Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Wie vandaag of morgen de Hooge- woerd passeert en een blik werpt in de zaak van de firma W. H. Marks, Hooge- woerd 112, zal denken, dat daarin tegen woordig een bloemenwinkel is gevestigd. Zulks is echter een gevolg van het gis teren gevierde gouden jubileum. Gistermorgen i n 8 uur begon de stroom gelukwenschen al om den geheelen dag onophoudelijk te vloeien. Telegrammen, brieven en kaartjes kwamen bij tientallen binnen; het eene bloemstuk volgde op het andere en toen de dag eindelijk voorbij was, stonden in den wlnxel niet minder dan zestig bloemstukken opgesteld. De meerderheid hiervan werd geschonken door klanten, zoowel bedrijven als parti culieren. Het personeel schonk een prach tig tegeltableau in lijst, voorstellende een vooraanzicht van den gevel. De familie van Weesel zal gisteren erva ren hebben, dat zij zich in veler sympa thie mag verheugen. De jubilaris heeft zijn geregelde cliën- téle een aardig souvenir aangeboden. Wij verwijzen naar de advertentie betreffende de bijeenkomst op morgen avond in De Burcht tot oprichting van een afdeeling der Vereen, van Ned. Res. Officieren. BINNENLAND. Het dreigend conflict in het heeren* kleedingbedrijf. (Binnenland, 2e Blad). Valsche munter to Amsterdam gear resteerd. (Gemengd, 2e Blad). Auto in de Leidsche Vaart gereden; de bestuurder is verdronken. (Gemengd, 2e Blad). De gefingeerde roofoverval te Den Haag; ex-directeur der Vcreenigde Bakkerijen tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. (Rechtzaken, 1ste Blad). BUITENLAND. Nu Hindenburg de candidatuur voor het presidentschap aanvaardde. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Opnieuw ernstige onlusten in Spanje. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Sjanghai voor 'n groot Japansch offen sief. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Wederom een bom gevonden in Vati- caan-Stad. (Tel. Ie Blad). Ernstig geval van spionnage te Geneve ter Ontwapeningsconferentie. (Tel. Ie BI.) GROOT VOLKSTOONEEL. Kindertragedie, tooneelspel in 3 bedrijven va:. Karl Schönherr Symen sonder soetigheyt, klucht in 1 bedrijf van Bredero. Voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling en de V.A.R.A. is gisteravond het ensemble Bouber opgetreden met de twee bovengenoemde werken. De schouw burg was bijkans geheel bezet en heeft door warm applaus van groote ingeno menheid getuigenis afgelegd. Vooral aan het slot. Kindertragedie belicht een nieuwe zijde van den bekenden driehoek man-vrouw minnaar, n.l. hoe de kinderen op zulke verhouding reageeren, beter gezegd, daar onder lijden. Als zoodanig zit er ongetwij feld een goede zijde aan dit tooneelwerk. Dat mag wel eens naar voren worden gebracht! Jammer echter, dat de auteur bij de uit werking te zeer van zijn gegeven een vol ledig tendenz-stulc heeft gemaakt, dat alle fouten daarvan draagt: te groote nadruk kelijkheid, waardoor de strekking te veel wordt opgedrongen, te groote toevallig heid, noodig voor de toespitsing van de spanning etc. Zwaar in het aantasten der jonge menschenzielen (een jongen van 18, een van 16 en een meisje van 15) komt het reeds tevoren verwachte einde; de moord op den minnaar. Trots deze fouten zit er echter ook veel goeds in het op zich zelf simplistische ge geven, dat, over de te groote tendenz heen, toch uitwerking heeft en als levensles waarde behoudt. De vertolking eischt in hoofdzaak psy chologisch spel, dat slechts een enkele maal (b.v. tegen het slot1 uiterlijke span ning biedt. In eenvoudige, doch sprekende decors, hebben Anton Burgdorffer, Arie Das en Nelly Ernst zich goed van hun taak gekweten. Er was wel de zekere gebonden heid. zooals de tendenz dit eischte. Het na-stukje, één-acter van Bréeroo, geeft een typisch staaltje van den volks humor van dezen echt-Hollandschen dich ter uit het begin der 17e eeuw. Voor onze ooren soms Ietwat plat van taal, biedt het toch nog wel te waardeeren momenten en als onderdeel van het streven om het volk te brengen Inzicht in wat onze oude lite ratuur op tooneelgebied kan schenken, is het zeker op zijn plaats. Ben Groeneveld gaf een aardige Symen, waartegen Teuntje van Nelly Ernst zich wel niet geheel overeind kon houden, maar toch is Breroo voldoend tot zijn recht gekomen. Summa summarum heeft de avond onge twijfeld aan het doel beantwoord. De navolgende passagiersschepen zijn Woensdag 17 Febr. in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio Holland. Amstelkerk, North Foreland Radio Baloeran, Scheven. Radio Chr. Huygens, idem Houtman, idem Insulinde, idem Kota Tjandi, Colombo Radio Kota Inten, Medan Radio M. v. St. Aldeg., Scheven. Radio O. Nassau, Rugby Radio P. C. Hooft, Scheven. Radio Poelau Laut, Colombo Radio Poelau Roebiah, Cadiz Radio Rotterdam, Sche- veningen Radio Sibajak, idem S. Bolivar, idem Slamat, idem Stuyve- sant, Ouessant Radio Tabian, Scheven. Radio Tasman, idem Venezuela, id.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1