CHIEFWHIP BERICHT! J. M. KROL »Nög iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid VIRGINIA AGENDA. VAN SCHIJNDEL SCHOENEN INGF70NDEN. LEIDSCHE SCHOUWBURG. HJlOv SSÉssiiÉ$$0 tfi BUITENLAND. BEDEN: Concordia: 38ste jaarfeest „Kunst na Arbeid." 8 uur nam. Stadszaal: „Brunhilde". Uitvoering met bal. 8 uur nam. V. C. F.-Huis (Gerecht 10)Prop.-avond N. B. A. S. TVs uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bidstond. Zondag. Nutszaal (Vrije Evang. Gem.)Samen komsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Stadsevangelisatie' (Morschweg)Sa menkomst te 8 uur nam. Maandag. Graanbeurs: A.-R. klesver. Spr. de heer Van Dijk. 8 uur nam. Hooglandsche Kerkgracht 40 (Verhuur- dersbond), 8 uur nam. Schouwburg: Voorstelling I. v. A. O. en V.A.R.A. Schouwburg: Groot Vdlkstooneel. „Kin dertragedie" en „Sijmen sonder soetich- heidt". 8 1/4 uur nam. Rehoboth (Rapenburg): Ds. P. J. Ros- cam Abblng, 8 uur nam. V. C. F.-Huis (Gerecht 10): Ned. Prot, Bond. Spr. dr. Boersema. 8 uur nam. Volkshuis: Spr. mr. Sahn over „Bouw en wezen der materie". 8.15 uur nam. Alphen a. d. Rijn: „De Vergulde Wa gen'1. Vergadering va nLandbouwers 10 uur voorm. De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reljst, Steen straat 35, telef. 136, en A. J. Donk, Doeza- straat 31, telef. 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren va nBockel. Jasperse. Mey- boom en Rassers. Te Oegstgeest wordt deze dienst waar genomen dodr dr. Varekamp, tel. 1916. RECLAME. IJierbij heb ik de eer U te berichten, dat ik mij den Alleenverkoop Ver zekerd heb v. Lelden, van de bekende n Over eenige weken kunt U in mijn magazijn de nieuwe voorjaarsmodel len bekomen, 't Fabrikaat is nog aanmerkelijk verfraaid, alsmede zijn de prijzen beduidend verlaagd. - De pasvorm en kwaliteit is U bekend. Met hoogachting: 3794 Breestraat 149 - Telef. 2032 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. K. V. HET NED. TOONEEL. De Despoot, tooneelspel ln 3 bedrijven van Henri Clerc Louis de Vries in 30 jaar bij het too- neel en 60 jaar oud geworden. Dientenge volge maakt hij een soort huldigingstour nee door ons land en hoewel hier geen officieele huldiging was georganiseerd, is zijn optreden hier ter stede in bovenge noemd tooneelspel toch tot een huldiging geworden. Het publiek (niet zoo bijzonder talrijk) heeft hem een ovatie gebracht en mevr. Van Italliev. Embden. voorzitster van de afd. Leiden van het Nederl. Too- neelverbond, die de voorstelling had ge organiseerd, huldigde hem na afloop met een krans, de hoop uitsprekend, dat het Louis de Vries met zijn groot talent gege ven moge zijn nog vele jaren de kunst te dienen. Juist thans moet de kunst helpen om den geestelijken nood der malaise te overwinnen. Het Schouwburgbestuur voeg de nog een krans daarbij en het L.S.C. en de V.V.SL. boden ieder nog een bloe menmand aan. De jubilaris dankte geroerd, vooral mevr. v Itallie en hoopte, dat hij zijn speel- kracht anderen zioeken het thans in intellectualisme! nog langen tijd zal kunnen ontplooien. Oudergewoonte zullen wij, waar het een jubileum-voorstelling is geworden, op stuk en spel niet ingaan. Wij doen dit te liever, waar wij anders weinig goeds zouden kun nen zeggen over de keuze van dit stuk, dat. al geeft het gelegenheid om „van katoen toe geven" (dit geschiedde overi gens op een wijze, die geen bevrediging kon schenken) terugvoert tot die ouder- wetsche romantiek met valsch sentiment, waaraan wij toch heusch ontgroeid zijn Behandeld wordt het oude thema van den opstand van een zoon tegen zijn ty- rannieken vader, die wel gevoel heeft doch dit verbergt achter een staal-harde korst in zijn binnenste. De moeder wordt in den dood gedreven, de vader blijft ach ter als wrak Gelukkig wist Louis de Vries door zijn spel nog veel te vergoeden. Laten wij hopen, dat de afdeeling Lei den van het Tooneelverbond een "olgende maal revanche zal nemen bij het kiezen van een stuk WIE VRAAGT AAN DE DEUR. Er wordt veel ellende geleden in 'dezen tijd van wereldcrisis. Nu de vorst is ingevallen wordt de nood verscherpt. Er wordt clan ook veel ge vraagd aan de deur, en zonder twijfel wordt er veel gegeven. Wij willen met aan drang den raad geven: geef niet aan de deur. Omdat gij niet kunt beoordeelen of het waar is, wat men U vertelt. Omdat gij in de meeste gevallen onmo gelijk die hulp kunt bieden, die daar in derdaad noodlg zou zijn. Gij geeft een kleinigheid, maar dat is veel te weinig Omdat de ervaring leert, dat dikwijls het aan de deur weggeschonken geld of brood slecht wordt besteed, Omdat gij door te geven, de armen ge went om te vragen, hen maakt tot bede laars en hen vernedert. Dus: niet geven aan de deur. Maar wat dan wel? De mensehen, die aan de deur hulp komen vragen zijn niet allen, maar wel velen van hen in nood en armoede. Zij moeten geholpen worden. Steun daar om de instellingen, zij zullen het werk doen, stel gij ze daartoe in staat. Zij kunnen beoordeelen .hoe inderdaad de toestand is van den behoeftige. Zij kunnen geven, wat noodig is om hem uit zijn ellende te helpen (als zij tenminste vele giften en contributies krijgen). Zij kunnen hem verder bijstaan, want biina altijd is er meer noodig dan geld alleen. De meesten die dit lezen, zullen onzen raad natuurlijk niet opvolgen. Als er weer een arme komt aan Uw deur, zult ge het niet over U kunnen verkrijgen hem ledig heen te zenden. En de instellingen van allerlei aard, die zoo prachtig werk doen, blijven kamoen met geldgebrek. Maar geef gij U dan de moeite te con troleeren, of Uw goedhartigheid goed ge plaatst was: vraag den arme zijn naam en adres en verzoek ons bureau, gevestigd Lammermarkt. 67, telef. 1052, U even in te lichten, wat het voor gezin is. En tot allen die onzen raad wel willen opvolgen, zeggen wij: geeft thans rijkelijk, aan diaconie of armbestuur van Uw kerk, aan de vereeniglng of het gesticht waarin gii vertrouwen hebt. en ook aan 't Crisis comité. waarvoor de Leidsehe Dagbladen en de Twentsche Bank, Breestraat 81, gaarne giften in ontvangst nemen 'post rekening van het Crisiscomité 188690). Het Bestuur van den Armenraad: G. A. SMIT. Voorzitter. P. A. VAN TOORENBURG. Secretaris. Ds. BUSKES' ONVOLDOENDE RECHTVAARDIGING. Daar vind ik zoowaar op II Februari ,drie aanvallers tegelijk tegenover mij! Ik wil intusschen het geduld der lezers van dit blad niet op een nieuwe kracht proef stellen door in te gaan op gepraat dat het wezen dezer polemiek niet na dert. Aan ds. B. verweet ik: gij he'ot misleidende voorstellingen gebruikt bij Uw betoog op den „prachtig geslaagden" avond. Helaas, ik moet dit verwijt hand haven. Wanneer ds. B. sprekend over „zij die Jezus Christus met den oorlog verbinden", eene uitlating aanhaalt van prof. Bavinck: oorlog voeren wordt steeds meer een moordpartij op grooter schaal", dan tracht hij dus den indruk te wekken dat deze gezaghebbende ge reformeerde schrijver om in ds. B.'s terminologie te blijven, Christus niet aan den oorlog verbindt. Nu ieze men Ba- vinck's .(Het probleem van den oorlog", blz. 22: De Christelijke ethiek laat dus inderdaad geene andere conclusie toe dan deze: dat er goede en rechtvaardige oor logen kunnen zijn. Misschien zijn ze zeer weinige in getal en nog veel minder, dan wij denken; ook hebben er in eiken oorlog, zelfs in den rechtvaardigsten, vele dingen plaats, die door Christendom en humani teit ten sterkste veroordeeld worden. Maar Schrift en geschiedenis, met name ook die van ons eigen land, bieden niemand ge noegzaam grond, om eiken oorlog onvoor waardelijk af te keuren. Een oorlog kan goed en rechtvaardig zijn, mits hij aan den eisch van hoogere beginselen voldoet, tot handhaving der gerechtigheid dient cn niet dan in den uitersten nood ondernomen wordt. Prof. Bavinck „verbindt dus den oorlog aan Christus", om in het jargon der mHitaire weerloosheidsapostelen te spre ken; maar dit verzweeg ds. Buskes. Mis leidend of niet? En nu het „gelooven in den oorlog", de in zichzelf onware, generaliseerende uitdruk king, welke aan een reeks eerbiedwaardige hoogleeraren iets afschuwelijks aan wrijft; een woordspeling alweer, welke in 't nu aangenaaide citaat-Heering en dank zij de daarin gegeven uitvoerige toelich ting van wat bedoeld wordt, door den beu gel kan; maar die, daarvan gescheiden, bij argelooze hoorders verkeerde associaties moet wekken. Ds. Buskes' verweer heeft mij teleurge steld. Een ridderlijk toegeven van gemaak te fouten verlaagt niemand; integendeel. Ik wensch er verder het zwijgen toe te doen, meenend dat de lezers van deze po lemiek de gegrondheid mijner beschuldi gingen volledig hebben kunnen wegen. „Een ieder zij in zijn gemoed ten volle ver zekerd" en als de Kerk-en-Vrede mannen m hun hart vrede er mee hebben, de Kerk te betrekken ln hun eenzijdig drijven, dan hebben zij dat met hun geweten te ver effenen. Tegenover hun landsgevaarlijke propaganda der dienstweigering stel ik hier 'n uitlating van een van prof. Bavinck's geestverwanten, prof dr. Greydanus: ,Wle eiken oorlog verwerpt, en niet weten wil van ooit eenig recht tot welken oorlog ook, kan principieel ook den Staat en de handhaving van het recht door de staats macht niet aanvaarden. En heeft niet elke onderdaan naar de mate zijner krachten zijne Overheid in de poging der bescher ming van hare onderdanen tegen recht- schennis en onderdrukking te steunen, niet in de eerste plaats om zelfbescher ming, maar tot hulp en bescherming van anderen, van zijne medeburgers?" En dan trekt prof. Greydanus deze conclusie: „dienstweigering en aansporing tot dienst- we'gerine kan dus juist verloochening van liefde en weigering van plichtmatig liefdebetoon en dus ethisch zéér schuldig zijn". LABRIJN Leiden, 12 Februari 1932. RECLAME. NOG EVEN DE N. B. A.S. Gaarne wil ik naar aanleiding van het verweer van de N. B. A. S. de volgende op merkingen maken: 1. Wanneer inderdaad in sommige mid delbare scholen iri Nederland zulk een onaangename schdola»heer voorkomt, waarom richten de oafrsers der leerlingen zich dan niet met gegronde klachten tot de daarvoor bestemde autoriteiten? Dat zou toch veel meer effect sorteeren dan het opzetten door dej N. B. A. S. van de leerlingen tegen de leeraren en tegen het schoolbestuur. Dit toch kan geen andere uitwerking hebben "dan dat de school- spheer nóg onaangenamer wordt. 2. Waarom schrijft de N. B. A. S. haar pamfletten in zulk een onduidelijke taal, dat noch de Rector van het Gymnasium, noch ondergeteekende, noch andere col lega's, waaronder deskundigen zijn. die gewoon zijn allerlei schrijven te ontwar ren. er in slagen kunnen het streven en de bedoeiing van de N. B. A. S. er uil, te begrijpen! Moeten de leerlingen dat dan wé! begrijpen? 3. Wat heeft dit alles met geheel-ont houding te maken? Of stonden misschien in de gewraakte scholen de leeraren dron ken voor de klas! In dit geval zou een rechtstreeksche aanklacht bij de autori teiten zeker het beste zijn. J. C. SCHALKWIJK. Directeur Gem. H. B. S. KERK EN VREDE. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Herstelconferentie. Tusschen Engeland, Duitschland, Frank rijk en Italië is principieele overeenstem ming bereikt om de herstelconferentie be gin Juni te Lausanne bijeen te roepen. Evenwel heeft men nog geen toestemming hiertoe van Japan, Zuid-Slavië en België. Zoodra goedkeuring dezer mogendheden zal zijn kenbaar gemaakt, zal van Engel- sche zijde een officieele mededeeling wor den gedaan betreffende het bijeenkomen der Herstelconferentie. De Engelsche minister, sir John Simon, die heden uit Genève naar Londen terug keert, zal op de doorreis te Parijs een onderhoud hebben met Laval. Zeer geachte Redactie. Erkentelijk ben ik ds. Buskes voor de mededeeling in uw blad van Vrijdag 11 Febr. 1.1 van wat hij „precies" heefl gezegd op Maandag 1 Febr. 1.1.: tevens blijkt nu, dat ds. Buskes ten volle het ver slag ln uw blad van 2 Febr. van zijne op 1 Febr. gesproken woorden voor zijn eigen rekening wil nemen. Ik moet dan ook, belaas, de kwalificatie van zijn woorden blijven handhaven, en ik ben ervan ver zekerd, dat ieder, die eerlijk en ernstig de woorden der door ds. Buskes openlijk zoo grovelijk gewraakte hoogleeraren leest, het als een lnfamie moet aanvoelen, wan neer die woorden in zulk ongunstig licht worden gesteld als door ds. Buskes wordt gedaan. Wat die hoogleeraren zelf zeggen (niet dus wat ds. Buskes hen wil laten gezegd hebben), moge de eerlijke en ern stige lezer vernemen uit den bundel „Ge loof e n Vrede", welke de vier voordrach ten bevat over het Vrede s-vraagstuk, in het najaar van 1931 te Groningen in de Martini- en te Den Haag in de Groote Kerk gehouden door de professoren De Zwaan, Haftjema, Aalders en Slotemaker de Bruine. Deze bundel is niet bijzonder hoog in prijs en is uitgegeven door de fa. J. B. Wolters. Misschien is het van den heer Buskes niet te veel verwacht en gevergd, dat hij zijn schrijven in uw blad van 11 Febr 1.1. nog onder de aandacht brenge, zoo hij dit niet reeds heeft gedaan, van de ge noemde hoogleeraren, opdat dezen ei kennis van kunnen nemen op welke ma nier hun ernstige getuigenissen worden „gebruikt" door eer V.D.M. ln en bii zijn dienst voor „Kerk en Vrede" De lezers van uw blad weten het nu wel na wat ds. Buskes hun en mij den 11 Februari heeft medegedeeld. Met dank voor de plaatsing, N. DUITSCHLAND. De presidentsverkiezing. Volgens het „Berl. Tag." is de algemeene overtuiging zoowel in politieke als parle mentaire kringen in Berlijn, dat Hinden burg zijn candidatuur zal aannemen. Als zeker wordt beschouwd, dat hij weldra een officieele verklaring in dien zin zal afleggen. Deze veronderstelling is versterkt door het onderhoud dat Brüning na zijn terugkeer uit Genève met Hindenburg heeft gehad en waarin de president aan den rijkskanselier te kennen zou hebben gegeven, dat hij zijn candidatuur aan vaardt. NOORWEGEN. Handelsbetrekkingen met de sovjets verbroken. De handelsbetrekkingen tusschen Noor wegen en de sovjet unie zijn verbroken, omdat de sovjet regeering vasthoudt aan haar eisch. dat de léden der sovjet Russi sche handelsdelegatie te Oslo met voorbij gaan van de Noorsche wetgeving, het recht verkrijgen met iedereen in Noorwe gen zaken te doen. Dit standpunt wordt door Moskou gemo tiveerd met de opmerking, dat de leden der Russische handelsvertegenwoordiging gelijk de gezanten exterritoriaal zijn en dienoverkomstig niet onderworpen zijn aan de Noorsche wetten. Deze interpretatie is evenwel onaan vaardbaar voor de Noorsche regeering. SPANJE. Communistische troebelen. Eenige benden stakers hebben te Gra nada vergeefs getracht een schouwburg ln hrand te steken en twee bioscopen. In één der bioscopen ontstond een paniek, maar er gebeurden geen ongelukken. De brandweer kon een brand meester worden, die gesticht was in een textiel fabriek en een andere in een kerk, terwijl tenslotte een vrij ernstige brand ontstond in een naburig klooster, die ook gebluscht kon worden. In Villa Garcia de Arosa trachtte een bende manifestanten zich meester te ma ken van een keramische fabriek. Een andere troep heesch een roode vlag op een kerk De schuldigen werden gearresteerd en de vlag verwijderd. Toch is Moskou niet tevreden. Het dag blad „El Sol' publiceert een manifest van het internationale communistische bureau, dai een verwilt bevat tot de aanhangers der nartij ln Spanje, omdat zij niet heb ben weten te profiteeren van de recente periode van onrust. FRANKRIJK. De kiesrechthervorniing. De Kamer heeft een voorstel van Al tot verdaging van de behandeling vail ontwerp tot wijziging der Kieswet pen en heeft de behandeling voort Hernot protesteerde en zeide. di voorstel van Tastes om de lierstemmlsl af to schaffen tot kartel-vorming rechts en links zou leiden, die de mlödl partijen zou vernietigen. Nu de Kal échter blijkbaar de behandeling vani voorstel wilde doordrijven, zouden deri calen de verantwoordelij kheid niet f willen dragen en haar aan de andere a tijen overlaten. Na deze woorden verliet Herriot, gei door alle radicalen en socialisten, de De voorzitter van de KieswetcominiJ Mandel, stelde daarop voor over te si tot stemming over artikel I van hetf werp-Tastes, dat als volgt luidt: „De leden der Kamer worden voort bij enkele meerderheid gekozen, zoodi candidaat of candidaten, die de ut stemmen heeft of hebben, gekozen i Bij gelijk aantal punten is de oudste i didaat gekozen". Dit artikel is hierna aangenomen 311 tegen nul stemmen. Hierna is met 319 tegen 1 sten voorstel aangenomen van afgevaani de Monzie. volgens, hetwelk aan de i wen het actieve en passieve kies» onder dezelfde voorwaarden als aan mannen, wordt verleend. De 612 kiesdistricten welke tot bestaan, werden door de Kamer en uitgebreid met den kieskring Ten slotte werd een motie aangeno waarbij voorzien wordt in herstenun voor het geval geen enkele candidaat pCt. van het aantal uitgebrachte op zich vereenigd heeft. Het aldus breide en gecompleteerde voorstel genomen met 322 tegen 4 stemmen afwezigheid van de leden der oppositie Bij den uittocht der Iinksche uit de Kamer hebben zich ook meest geziene leden der meerderheid gesloten, n.l. de vroegere minister marine Leygues (fractie Tardieu) ouderdomspresident van de Kamer son (radicale linkerzijde). De radicale afgevaardigden MW Lamoureux hebben hun mandaten voorzitter, resp. rapporteur der finan commissie neergelegd. DE VATICAANSCHE STAAT Het Pauselijk jubileum. Paus Pius XI heeft gistermorgen intocht gehouden in de Sint Pieten om deel te nemen aan de mis, die legenheid van zijn kroningsfeest we™ celebreerd door kardinaal Locateiil eersten kardinaal, die door Pius M D noemd. Na de mis begaf de Paus zich, door een plechtigen stoet, tot acne confessie-altaar. Hier hield de "aUS korte toespraak. Omgeven door zijn kardinalen, k» de geloovigen van de geheele we?3 om zich te vereenigen niet de 6r hij tot den Almachtige zou ric'w het oog op de gevaren en nioemi5" waaraan alle naties en de geheele u heid thans waren blootgesteld Oo> bidden voor den algemeenen vrede- Hierna sprak de Paus eenige m gebeden uit, en gaf ten slotte de zijn pauselijken zegen Een klein Incident deed zich een man, op het oogenblik dat d'F. kerk betrad, onder het uitroepen wil een gunst", den Daus een e» toewierp. HU werd gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2