Wat de vrouw draagt. De mode in vroegere tijdep. !??<ss*ae Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 Februari 1932 Vierde. Blad No. 22056 VOOR DE HUISVROUW. UIT DE BONTE WAERELD. GECULTIVEERD WONEN. hoogst actueele VTaag der juiste the woning-inrichting is absoluut JBlleen een geld-kwestie, doch voor (een zaak van goeden smaak! Met ting constateert men hoeveel onnut jeordt uitgegeven voor de leelijkste |i, hoe de woning met allerlei over- meubelstukken overladen wordt, die lotte niet anders zijn dan ellendige sten en bovendien de kostbare in beslag nemen, welke voor een frissche woning van zoo'n heel (belang is. zijn er tegenwoordig velen die |onder speciale kennis van zaken, of hting op dit gebied de kunst ver- Izich doelmatig en modern in te rich- piegenen echter die deze gave niet jen en zich niet heelemaal zeker p, moeten zich absoluut tot vaklui want alleen deze zijn dan in met weinig middelen mooie effecten beiken en leeken van overhaaste en Heelkundige inkoopen af te houden, lis een bekend feit, dat er altijd nog ^el menschen zijn, die de moderne, inrichting van de hand wijzen Ibewering dat hieraan iedere „sfeer" Ikt. Irentegen moet echter gezegd worden, Ti die dit durven beweren, zich nog jiitensief met het probleem der mo- cultuur hebben beziggehouden, look absoluut zakelijk kan men een 'keel gezellig inrichten. Het is heusch (loodig om toch maar vooral zoo ultra- ini mogelijk voor den dag te komen Rtte gaat het toch enkel en alleen Jen „doelmatige" inrichting, welke in deze benarde tijden van zoo'n groot belang is. Gelukkig heeft de line mensch geen gevoel meer vopr lei opschik, hetgeen in de eerste 10 I var, deze eeuw vaak tot afschuwelijke laad geleid heeft; men verlangt nu Jelk stuk afzonderlijk aan zijn doel Bwoorat en decoratief is in modern- Jieken zin. [tuurlijk is het van het grootste be- laan iedere woning een niet-opdnnge- Itotaal-indruk te geven, waardoor een Bdige rust ontstaat, die altijd zoo ftthiek aandoet. woning van menschen. die overdag .bezigheden buitenshuis hebben, moet (elijk te onderhouden zijn, want men T tegenwoordig niet meer zooals vroe- |de hulp die zich geheel en al aan Buishouden kan wijden. Juist daarom I niet genoeg gewaarschuwd worden I een teveel aan meubels en op gesty- ■en eenvoud aangedrongen worden. F v«rtrek, waarnaar de laatste jaren "meeste belangstelling uitgaat, is de aapkamer, de practische vereeni- van zitkamer en slaapkamer, bewezen heeft een voortreffe- oplossing te zf|n. Hier kan s middags gerust bezoek ontvangen kk zij die na het eten een kopje thee r?drmken, kan men hier heel goed Fjkemen. Het spreekt vanzelf dat deze J% er altijd gezellig moet uitzien; zc. |:5 t-entonig zijn, daarom ook zijn fc.so? vertrekken kleuren zoo graag iiS,'-. ïom wordt het divanbed met IJr^Sestreepten stof bespannen, daar- G «en eenvoudige, doch schel ge- i kussens, die soms voorzien I,™ iestyleerde applicaties. J;, van de groote kostbare tapijten *lflu er een vloerbedekking van ld™., ff velours, dat dan vaak in cn- •l «ukken verdeeld wordt. m°et er ook voor een paar ffr Jr les Scaorgd worden, een „easy ,„een ,makkeljjke fauteuil zullen ir leder vertrek goed staan. üneSen' of beter gezegd, de ver- jswoorwerpen zijn alle zakelijk en Bk{ £™«er ..overdadige fantasiën ge- k ^zyn K origineel en modern rui..) t* We zien niet alleen bal en nii.?laar °°k langwerpige model- tia'ensJ*. schalen «met naar boven Hor de en dergelijke meer, .ooi» Phekleeding, die al heel ■al» st men bij voorkeur een v,st2lide' waardoor het vertrek CeeniSfëen worden afgesloten, een Jlchtpunt" brengt men aan joeen mooie vogelkooi, «MnSets rechts boven), loden» f,er dan deze zitkamers zijn ia ïaai.ef amers; de lage meubels 1 rtan (L °P de helft ingebouwd, om overblijvende ruimte benut len en «Jr en glazen op neer te een wel a's een soort vitrine. •ebchtirH?'met is d€ langwerpige Sof- De tafels zijn ovaal of rond en deze vormen zijn veel prettiger dan de vier kante tafels, waardoor men, aan de 4 hoe ken, noodgedwongen in „groepjes gedeeld" werd, hetgeen niet bevorderlijk was vooi een goede stemming. Een echte kaarsverlichting als tafel sieraad is altijd mooi (afb. links boven). Bij de inrichting van een kinderkamer moeten in de eerste plaats de hygiënische voorschriften in het oog gehouden worden de wanden en meubels moeten gemak kelijk te reinigen zijn, evenals de gor dijnen. De grond wordt'natuurlijk belegd met linoleum, dat heel geschikt is schoon te maken. De meubels zijn doodeenvoudig, zonder eenige versiering', echter vaak schel wat kleur betreft, want het is be kend, dat kinderen dol zijn op bonte kleuren. De verlichting moet stabiel en gelijkmatig zijn: de meeste aanbeveling hiervoor verdient de halfronde plafond verlichting. Zooals men ziet, worden schrijftafel en boekenkast vaak inéén ver- eenigd. Als zetel valt de keuze op de mo derne stalen stoel. Nog een enkel woord over het speelgoed: dit is n.l. het bewijs tan den ontwikkelingsgraad der ouders, terwijl het ook beslissend kan zijn v< or de ontwikkeling van den smaak der klei nen. Daarom dus ook hier zakelijke een voud, vast licht, alles opzettelijk primitief gehouden! Merkwaardig is het, dat de hal van de moderne woning als van ondergeschikt belang beschouwd wordt, want eigenlijk is dit toch niet verstandig, daar juist dit deel der wonmg, als eerste blik in het on bekende huis, voor het oordeel der bezoe kers beslissend is. De minder zorgvuldige keuze bij de inrichting van dit deel van het huis komt misschien doordat velen de daaraan verbonden kosten zooveel mo gelijk trachten te vermijden en van oor deel zijn, dat hier met heel weinig opof feringen het juiste ook reeds te verkrij gen is. Een rij gelijke kasten, die b.v. voor het gezin en ook voor eventueele logé's dienst kunnen doen, zien we langs den wand, terwijl een met cretonne bespannen bank. een spiegel, die de eerste en ook de laatste blik der bezoekers weerkaatst, mede tot de weinige noodzakelijkheden behooren. Een donkere voorkamer is uit den booze en daarom treffen we dan ook een lamp aan, die rijkelijk licht verspreidt. De be schilderingen of de tapijten der moderne voorruimte zijn effen; meestal wit of geel, terwijl de meubels en deuren daarbij in schelle kleuren, b.v. rood, korenblauw of groen gelakt worden. Op deze wijze wordt rekening gehouden met den kleurrijken stijl, die onzen tijd zoozeer beïnvloedt. NIEUWE MOUWEN AAN 'T FIRMAMENT. Eeüivï, ?,rg in trek, daar deze een «"itaiatig licht verspreidt. Hoezeer de nieuwe richting naar een ge- stileerden stijl streeft, spreekt duidelijk uit de verschillende modellen mouwen, die de toonaangevende salons (vermoedelijk reeds als voorloopers der voorjaarsmode) brengen. Er zijn strikken, ruches en volants zon der einde en het moet gezegd worden, dat deze effecten tezamen met de slanke sil houette buitengewoon origineel zijn en het de elegante vrouw mogelijk maken, zich persoonlijk te kleeden. Eerst ziet U een nauwe mouw met dub bele pllssévolant, die bij de eerste creaties voor het komende seizoen ongetwijfeld succes zal hebben. Oud-Duitsche motieven vinden we terug bij de tweede mouw, die niettegenstaande haar bollend model, elegant blijft. De laatste „vleugel-mouw" heeft dat ty pische „Oud-Weensche", dat zoozeer be koort en dagelijks tal van enthousiaste lingen voor zich inneemt. Al deze nieuwe mouwen zijn in principe hetzelfde, ze beoogen n.l. alle hetzelfde, van boven gegarneerde, elegante model. Er is een mevrouw Z„ die op een klein vodje papier, zonder opgave van haar naam en adres mij vraagt om een recept voor een kinderboal, leeftijd 8 jaar. Ik weet niet wat zij bedoelt: een kleeding- stuk? een spelletje? Ik ken het woord boal niet. Wel bowl, een zomerdrank met fruit en champagne, doch dat kan z" niet be doelen. waar zij spreekt van 8 ^ar! Wil mevrouw Z. duidelijk haar naam opgeven en schrijven wat zij met boal bedoelt? Een andere lezeres vraagt om het pa troon van een sprei-kant, die gebreid is in een patroon pauwveer. Zelf voegt zij daar het patroon aan toe, n.l.: 8 maal averechts minderen en 8 maal 1 recht, omslaan. Daarna drie toeren gewoon over- breien. Ik vermoed nu. dat zij nog een ander pauwveer-patroon wenscht; daar om geef ik er u hier een, dat fijn is en zeer voldoet. Zet 99 steken op; brei. eerst 3 toeren recht en ga dan het patroon werken, dat ongeveer 19 cM. lang moet zijn. Eerste toer: 2 maal 2 tezamen breien; A: draad 2 maal om de naald, 1 averecht, om de naald, 1 averecht, om de naald, 1 averecht niet den draad nog altijd aan den voorkant van de naald, 2 tezamen, nog drie maal 2 tezamen; vanaf A her halen tot het einde van de naald, eindi gen met 2 maal 2 tezamen. Tweede toer: geheel recht; derde toer geheel averecht; vierde toer geheel recht. Deze vier toeren vormen samen het pa troon; u kunt dit blijven herhalen tot de rand breed genoeg is: ik denk zoo onge veer 19 c.M. Dan is er iemand, die om ëen eenvoudig broekje voor haar kleinen jongen vraagt. Daar ik de lengte van uw zoontje niet k; i, moet u dat zelf even berekenen of uitmeten in verband met mijn patroon. Er komen 13'/- steek op de 5 c.M. in de breedte, als ijs het werk; en ongeveer 16 toeren op de 5 c.M. in de lengte. Mijn modelletje is 29 c.M. lang van het midden tot den onderkant van de pijp en de wijdte bedraagt 52 c.M. in de rondte Begin met het linkerpijpje aan het middel; met 70 steken op te zetten en de eerste 12 toeren 1 recht, 1 averecht te breien; de 13de toer: 7 steken averecht, omkeeren en deze steken recht terug- breien: 14de toer: 14 steken averecht, om keeren en deze steken recht terugbreien; 15de toer: 21 steken averecht, omkeeren en recht terug; 16de 28 steken averecht, omkeeren, recht terug. Zoo doorgaan bij iederen volgenden toer 7 steken meer breien tot er nog 28 steken over zijn. Nu weer verder over alle steken breien. 1 BONTE WOLBORDUURSELS staan op de kleertjes van onze kleintjes altijd heel vlot en vroolijk en iedere moe der vindt het prettig, dat soort handwerk te maken. Men zoekt naar origineele garnituur effecten, b.v. rand Van de muts overeen stemmend met de handschoenkappen ei de uiteinden van de shawl. Natuurlijk moet er voor gewaakt wor den, beslist kleurechte wol te nemen want door natheid en sneeuw zouden ei afschuwelijke vlekken kunnen ontstaan. Dit soort borduursel is hoogst artistiek en bij de bewerking let men dus minder op de détails dan op den totaal-indruk, welke het zal maken. Harde kleurencombinaties, waarin rood, blauw, groen en een stralend geel over wegen, zijn de meest succesvolle. WILLY UNGAE. No. XXXVn. 1871. Deze zomertoiletten uit 't jaar 1871 waren zeker de meest elegante uit dat tijdperk. De mama links op deze teekening is ge kleed in een zachtblauw gestreept „moiré" toilet met garneering van korenblauw lint. Het meisje, dat haar bij den rok vasthoudt, heeft een wit batist jurkje aan met roode en blauwe linten in den rug ver sierd. Ook de dame rechts op de teeke ning heeft een echt zomersch toiletje aan van beige stof gemaakt met een Schot- sche tresgarneering versierd. G. V. steek meerderende aan den langen kant van het werk in eiken 8sten toer tot er 77 steken op den naald staan en het werk, aan den korten kant 21'/: c.M. lang is, van het begin afgemeten. Verder 1 steek minderen aan beide kanten van het werk om den anderen toer tot het aantal ste ken tot op 61 is teruggebracht. De laatste 12 toeren 1 recht. 1 averecht breien en losjes afkanten. Dan is één pijpje klaar en begint u met het rechter: zet 76 steken op; die extra 6 steken zijn voor het belegseltje van het split; brei verder net als het linkerpijpje, doch begin de insteektoeren voor het verhoogde ge deelte in een rechten toer in plaats van in een averechten; op deze manier: 13de toer 7 steken recht, omkeeren, averecht terug; 14de toer 14 steken recht, omkee ren. averecht terug enz. doorgaan steeds 7 steken méér nemend, tot er nog 28 ste ken overblijven. Als de korte kant van het werk 16'/s c.M. lang is, dan 6 steken af kanten aan een korten kant en verder op dezelfde manier doorgaan als voor het linkerpijpje. De afwerking: vouw de beide gebreide gedeelten in de helft en hecht de beide pijpjes aan elkaar, daar waar het ver hoogde gedeelte begint. Dan den achter naad en een gedeelte van den voornaad dichtnaaien en het belegje voor de ope ning op zijn plaats naaien. Vervolgens moet u een beetje gaan haken: met een stalen haakpen No. 1 haakt u aan beide zijden van de opening een toer vasten. Dat maakt den kant wat steviger. Maak drie knoopsgaten in het breiwerk en zet aan den tegenovergestelden kant 3 knoo- pen. Naai boven langs het broekje band voor de bretels en strijk het heele geval ten slotte aan den averechten kant met een matig warm ijzer op. De laatste brief, dien ik ditmaal nog beantwoorden wil, is die, waarin een moe der mij vraagt om het patroon van een slobpakje (jasje met broekje). Voor het jasje zet u in ruige of uitkam wol 82 steken op. Wanneer er 6 steken op de 2Vs cM. komen, wordt het jasje over den rug 82'/: c.M. lang en van schouder tot schouder 33 c.M. breed, terwijl de mouw 29 c.M. lang wordt. Bereken daar nu uw maten maar naar. Brei op die 82 steken 18 toeren lang het ribbetje: 1 recht, 1 averecht; en brei in den achter kant van de steken van den eersten toer. Begin daarna met de vierdraadswol (de uitkam wol is alleen voor kraagje, man chetten en raaiden langs het jasje) en brei over een lengte van 24 c.M. steeds recht heen, averecht terug; de eerste steek van eiken rechten toer averecht afhalen en de eerste van eiken averechten toer recht. In de volgende drie rechte toeren 2 te zamen breien naast den kantsteek aan weerszijden van de naald; 76 steken blij ven er dan over. Nu over een lengte van 10 c.M. (of zoo lang als men noodig heeft tot den bovenkant van den schouder) zonder minderen doorgaan. In den vol genden toer 27 recht. 22 stijf afkanten voor de achterzijde van den hals, 27 recht. Op de laatste 27 steken 2'/» c.M. doorgaan en aan het eind van den vol genden averechten toer 16 steken opzetten voor de voorzijde van den hals. Nu door gaan langs de voorzijde, de eerste 8 ste ken steeds recht breiende. Na drie toeren een knoopsgat maken: in den 4den toer: 35 averecht, 2 recht. 4 afkanten 2 recht; in den 5den: 2 recht 4 opzetten en den toer afmaken; 6den in den achterkant van de opgezette steken breien; 5 c.M. breien en weer een knoopsgat maken Op gelijke afstanden komen er zoo in het ge heel 6 knoopsgaten. Tel nu het aantal toeren vanaf de minderingen aan het armsgat tot de achterzijde van den hals, en werk hetzelfde aantal aan de voorzijde. Dan beginnen met de meerderingen voor het armsgat. Meerderen door 2 steken te breien in den steek naast den kantsteek in elk van de 3 volgende rechte toeren. Nu zonder meerderen doorgaan tot er on der het armsgat evenveel toeren zijn ais aan den rug; de toeren langs den zijkant tellen niet meten. Nu deze wol afbreken en weer het ribbetje met den uitkamwol breien, passend bij den rugrand. De rest van het patroon komt in mijn volgenden brief. HET LAND GUAÏAMALA. Guatamala is het dichtst bevolkte en op een na het grootste land van Centraal Amerika. Zijn naam was vroeger die van de Spaansche generaliteit. In het jaar 1821 maakte het rijk zich onafhankelijk van de Spaansche overheersching, doch nam van deze den naam over, onder wélken zij haar bewind had uitgeoefend. De oppervlakte van het land is ruim 48.000 vierkante mijlen; de bevolking be draagt bijna 21/2 millioen zielen, dit is ongeveer 46 per vierkante mijl. De groote steden vormen hier, zooals overal, de bevolkingscentra: Guatemala- City met 115.000 inwoners, de door de aardbeving getroffen stad Antigua met 40.000 inwoners, Quszealtenango met 30.000 inwoners en nog eenige andere steden. De historie van Guatemala is ten nauw ste verbonden met die van geheel Cen traal Amerika. De republiek werd gesticht onder den conservatieven President Rafaël Carrera (1814—1865) nadat in 1839 te Cen trale Amerikaansche Federatie was opge heven. Na een regeering van twaalf jaar werd hij opgevolgd door President Cerna. De eerste President is, tengevolge van den strijd, dien hij tegen andere Centraal- Amerikaansche machten voerde, steeds de cverheerschende figuur gebleven in de ge schiedenis van dit geheele gebied. Nadat hij van het tooneel was verdwenen namen de liberale elementen in macht toe de strijd tot de vorming der Centraal-Ameri kaansche Unie ontbrandde opnieuw. Nog in het jaar 1920 kwam deze politieke rich ting weer te voorschijn met het gevolg, dat de toenmalige president Cabr-ra na een zeer korte bewinstperiode werd ge dwongen af te treden ten gunste van Carlos Herera, wiens eerste werk was, het herstellen der verliezen, die het gevolg waren van de aardbeving die het land in 1917 had getroffen. Op 10 October 1921 teekende hij met Honduras en Salvador het pact voor de Centraal-Amerikaanshe Unie. Door de uitbarstig van 22 Januari j.L zijn weer een aantal steden verwoest, o.m. Antigua, de vroegere noofdstad van Gua temala en Cer.traal-Amerika. Tege.nvoo.dig is deze stad het centrum van de cultuur der fijnste soorten koffie. Het is niet de eerste maal, dat Antigua Qccr de uitbarsting van een vulkaan wordt geteisterd. Reeds in het jaar 1773 werd zij verwoest, reden waarom men de resi dentie verplaatste naar Guatemala-City. De vroegere hoofdstad had men intusschen op nieuw opgebouwd en nog slechts een klein aantal ruïnes, die de stad een zeer interessant aanzien gaven, getuigden van de vroegere ramp. Antigua is gelegen in een van de mooiste streken van Centraal- Amerika aan den voet van de „Volcan del Agua" (Vulkaan van het water).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13