tmmÊÊ [houwing van Burgemeester Troost LEVENÖMEEN LEVEN Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 11 Februari 1932 Derde Blad No. 22054 Waddinxveen beleeft moeilijke dagen. VERDEELD RISICO VOOR DE GEMEENTE. WSÊÈÈmS FEUILLETON. '"V rq HM WIHWWIIFI ilil' Tim SBSfe. IranmÉSiSl»! A I gekomen en wel meer bepaaldelijk in de hier welbekende en goed gerenommeerde meubelfabricagedie belangrijk achter uitging. De orders zijn sterk ingekrom pen. Eerst kon men de arbeiders nog 3 a 4 dagen per week aan het werk houden, tenslotte moest in sommige gevallen helaas ontslag volgen. Ik ben echter blij, dat wij nog niet over een „groote" werkeloosheid in de industrie behoeven te spreken. Tezamen bedraagt het aantal werkzoekenden nu ongeveer 150. Bepaalde reden tot klagen is er nog niet, als ik bijv. zie naar andere gemeenten, die geheel erf al van één be drijf afhankelijk zijn! Gelukkig werden door de welwillend heid van de aannemers der aan te leg gen spoorweg LeidenAlphen—Gouda, die ook Waddinxveen zal aandoen 40 man bij deze werkzaamheden aangesteld. Nog blijft mijn hoop gevestigd op te werkstelling van menschen bij de belang rijke Gouweverbreeding voor het Raad huis, Hier komt inplaats van de Hooge Waddinxveensche brug een groote hef- brug met 25 Meter doorvaartwijdte. De Gouwe vormt de kortste verbinding tus- schen A'dam en R'dam: ieder jaar pas- seeren hier 60 a 65.000 schepen. In de toe komst zullen door deze brug zelfs vaar tuigen van 2000 ton kunnen gaan! Dit grootsche werk zal ongetwijfeld een groote arbeidsverruiming geven. Zoo hopen wij de werkeloosheid binnen zekere grenzen te kunnen houden! heer P. A. Troost, burgemeester der gemeente Waddinxveen, in zijn werkkamer op het Raadhuis. nxveenZouden sommigen f lezers deze plaats niet wellicht ^jbij de Wadden in Friesland zoeken? Hdit aardige dorpje met zijn in de 20 jaren sprongsgewijs gegroeide het telt nu reeds 7400 inwo- ligt in de Rijnstreek aan de mooie ide Gouwe en ook daar lezen »s Blad. Vandaar dat wij deze ge- eveneens bezochten om er den leester te interviewen linxveenis in den loop van itsten tijd een zeer belangrijk in- :entrum geworden, „het dorp met iomst", aldus Burgemeester Troost verleden jaar geschreven pakkend „Waddinxveen. thans en voor- taarin hij aan de interessante ge us dezer plaats ook aandacht hl er arriveeren, bevestigen de aan pten liggende fabrieken een 30- fte en zeker nog wel een 30 klei- >deze woorden, txveen, Grootindustrie Meubelen, Papier" vermeldde het post- fcn den brief, waarin de heer Troost leidde, gaarne een onderhoud te (toestaan. lelfabrieken zelfs naar men zegt [otste in Nederland houtzagerijen, rotste carrosseriefabriek hier te [specialist in het vervaardigen van moderne autobussen ook der Ren. die men overal langs de va- idsche wegen ziet rijden een tabrlek. een lakfabriek, een aman- jsfabriek, een scheepswerf: dat fn nog veel meer vindt de bezoeker tddlnxveen. staat versteld over het vele dat in ■Semeente omgaat, hij wrijft zijn 1 uit en vraagt zich af: hoe zou het Jlee in crisistijd gesteld zijn? |hoe. tenslotte, staat het met land- Vveeteelt en zuivelbereiding, waaraan ?ok nog talloos velen hier bestaan? •langend het antwoord te vernemen, pen wij de Burgemeesterskamer, frste vragen zijn al gauw gesteld, de antwoorden volgen J U de vruchtbare bouw- en de mal- Iwellanden hier ziet, in den zomer Travend graan in den Zuidpias- en volder of in den polder Bloemen- met het beste weiland van Ne pen waar de fijne Goudsche kaas ■tan komt, wanneer u ziet ons schitterend mooie landschap, zich uit strekkend tot onder de rook van Gouda 1 dan valt het niet gemakkelijk zich in te denken, dat het den boeren reeds sinds verscheidene jaren zoo slecht gaat. Voor de zuivelbereiding is de inzinking echter eerst later gekomen. Ge lukkig waren de boeren tot nu toe vrijwel allen in staat hun belasting te betalen, maar deze kunnen wij het komende jaar wel voor 70»/. afschrijven. Een gunstige lactor moet ik U hierbij even noemen: nu de Tarwe- en Bietenwet gekomen zijn, vlei ik mij met de hoop, dat althans de landbouw steun zal krijgen, 't Wordt nu tenminste weer mogelijk, tarwe en bieten i op loonende wijze te teelen. Op welhaast alle producten werd in dp laatste jaren echter verlies geleden. Vooral ook de tuinders hierzijn 't er ongeveer een 20-tal beleven een droe- vige periode. Velen hunner zitten volko men aan den grond: tot nu toe absoluut bona fide menschen, van wie men het zich onmogelijk had kunnen indenken, dat j zij in andere omstandigheden zouden ge- taken, zRjn nu genoodzaakt bij het Cri- I siscomité aan te kloppen voor levensmid delen etc. Na een scherp ingesteld onder zoek ben ik tot de conclusie gekomen, dat hun toestand werkelijk allerbedroe vendst is. Stelt U zich bijv. eens de varkensmes- terij voor: wat valt er nu te verdienen bij spekprijzen van 14 a 15 cent het pond? De landprijzen zijn met 30 tot 40"/o ge daald: ik heb mij dan ook verwonderd over den optimistischen toon van eenige mijner collega's, want de toestand is werkelijk verschrikkelijk. Is 't ook zoo met de industrie gesteld? Ik ben blij voor de gemeente Waddinx veen, dat haar risico verdeeld is. Met de industrie ging het tot drie a vier maan den geleden nog bevredigend,, dank zij ook de krachtige energie, het opmerke lijke initiatief onzer industrieelen. Er heerschte dan ook tot voor kort in hun bedrijven weinig werkloosheid. Als ik dan met mijn collega's over de in hun ge meente heerschende toestanden sprak, kwam bij mij de gedachte op: „Wat blijft het in Waddinxveen toch lang goedgaan! Laat ik hier evenwel direct aan toevoe gen, dat ik reeds tevreden was, als men de arbeiders alleen maar aan het werk kon houden! Den laatsten tijd is echter helaas ook in de industrie een kentering Intusschen: de bedragen, welke reeds aan het Burgerlijk Armbestuur uitgekeerd werden, waren niet gering. Ir. 1930 vor derde dit een bedrag van f. 14.000, de sub sidie voor 1931 bedroeg f. 20.000, die voor 1932 zal echter op heel wat meer. waar schijnlijk op f. 25.000 komen De steunregeling vergt op het oogenblik f. 600 p. w.; een zeer zware post! Mijn hoop blijft nu gevestigd op eenige opleving in den zomer, vooral ook wat de industrie betreft. Mocht deze niet konten en dus de werk loosheid voortduren of zelfs verergeren, dan weet ik er waarlijk geen oplossing meer voor, hoewel ik van aard en karak ter optimistisch ben. Stel dat de malaise over een paar maan den opgeheven zou zijnt?!), dan zelfs zijn er hier velen, die niet in staat zullen blij ken hun belasting te voldoen. Mocht zij wè! blijven bestaan, waar zullen de ge meenten dan op der, duur het geld voor de ondersteuning vandaan moeten halen? Zeker: men rekent op de Rijksuitkee- ring. Door deze voelen vele burgemeesters zich voor 3/4 safe. Als zij er niet was, zouden zij echter zeker uit een ander vaatje tappen! Doch de mogelijkheid, dat het Rijk bij verderen duur der crisis niet aan haar verplichting zal kunnen vol doen lijkt mij geenszins uitgesloten! En dan zal 't er bij de gemeenten wel heel anders uitzien! (De aandachtige lezer onzer Interviews herinnert zich ongetwijfeld, dat ook bur gemeester Pont van Hillegom een waar schuwing in die richting deed hooren! Red.) De gemeentel in aiicignburgemeester? Zijn gezicht verhelderde. Er is hier altijd een gezonde financieele politiek gevoerd en ik heb een appeltje voor den dorst bewaard. Wij sprongen nooit verder dan onze polsstok lang is, om maar eens een term te gebruiken, die in dit landschap thuishoort! De gewone dienst is altijd met mooie batige saldi afgesloten; die van 1931 toonde een overschot aan van f. 55.000. Ook de loopende begrooting werd sluitend gemaakt zonder belastingverhoogingoor zaak. het genoemde appeltje voor den dorst! Het heeft, mij in uw vorige interviews verbaasd, daaruit te lezen dat tal van gemeenten groote batige kassaldi hebben. Ik volg juist een geheel tegenovergestelde politiek: bij mij zijn altijd „nadeelige" saldi op den kapitaaldienst. Ik zal u de voordeelen var. dit „niet-leenen" nader aantoonen. Ter zake een nadeelig saldo op het hoofdstuk „Openbare werken" zcu Wad dinxveen noz kunnen leenen f. 80.000.— Dat gebeurt óok in de meeste gemeenten; hier evenwel niet. Ei- is een schuld bij de Boerenleen bank van nog geen f. 2000.zoodat de gemeente, als er geleend was, zou over hebben aan kasgeld ruim f 78.000.Voor de f. 80.000.betaalt de gemeente dan zeg 5"/o of f. 4000.en krijgt over de f. 78.000. zeg 23/» of f 1560. hetgeen de gemeente per jaar f.2440. kost als de positie zich het volle jaar met. wijzigt. Uiteraard zijn er momenten dat de schuld bij de bank veel grooter is. maar de positie onzer gemeen te op het oogenblik demonstieert zoo prachtig welke voordeelen er aan verbon den zijn om de buitengewone uitgaven zoo lang mogelijk uit kasgeld te betalen. Bovenalen kan men naar willekeur nor maal véél of nog meer afschrijven, want heeft men eens een voordeeiig jaar. dan werkt men op deze wijze een deel var. het nadeelig saldo weg. In deze gemeente wordt reeds jaren deze manier van financiering gevolgd En dat bezorgt een groot financieel voordeel! Zoo wérden verscheidene jaren buiten gewone werken met kasgeld betaald. Toen waren de vaste leeningen moeilijk te plaatsen en kasgeld hadden wij van de boerenleenbank tegen een matige rer.te. Later toen de ieeningen gemakkelijker te plaatsen waren en gedeputeerde staten er op aandrongen, werden de kasgeldleenin- gen omgezet. Het renteverschil tusschen het tijdstip van uitvoering der werken en het plaatsen der leening was reeds zeer beduidend. Voor een en ander acht ik centraal kasbeheer beslist noodig. Als een ander voorbeeld van de voor zichtige finantieele politiek van Burge meester Troost stippen wij nog aan het feit, dat het hem in October j.l. geluk ken mocht leeningen ter gezamenlijke waarde van f300.000 a 6 en 5°/n in één slag te converteeren in één a 4'/i °A>. Dit be zorgde de gemeente het niet onaardige voordeeltje van f. 24.000. Wij kunnen, aldus Burgemeester Troost, nog een stootje velen, maar de toestand mag, gelijk gezegd, niet te lang duren: want dan zie ik er geen gat meer in! Gelukkig blijven de industrieelen hier. ondanks de misère, hun bekende ongebrei delde energie ontplooien. Daarbij behoudt het Waddinxveensche fabricaat, dat overal heen gezonden wordt, zijn uitstekende re putatie! Van een opleving zullen zij zeker weten te profiteeren! Wij herinnerden ons de jaarlijksche uit gebreide vertegenwoordiging der Waddinx veensche fabrikanten op de Utrechtsche Jaarbeurs: ongetwijfeld eveneens een tee- ken der genoemde activiteit! Onze bedrijven gas. water eic. bevinden zich in een florlssanten toe stand. Steeds is door ons echter de poli tiek gevolgd, daarop geenerlei winst te maker, hoewel zulks natuurlijk zeer goed mogelijk is. Dit is een principe kwestie! Onze tarieven zijn dan ook niet hoog: zij worden, indien ook maar eenigszins mo gelijk, steeds verlaagd ter wille van de in gezetenen. Wij kunnen volkomen tegen de groote steden op concurreeren. Voor het electrisch licht hebben wij een J contract met Leiden, De afname is ge- j weldig toegenomen tengevolge van de enorme ontwikkeling der industrie. Wij betreurden het nimmer, met Leiden in zee te zijn gegaan: onze relaties met het daar gevestigde bedrijf zijn van buitenge woon aangenamen aard. De. enorme groei der electriciteitsafname laat zich uit de volgende cijfers aflezen: in '22 werd een contract afgesloten voor een minimum af name van 25.000 K.W.; in '23 werd dit ge steld op 37.500 K.W., de daarop volgende jaren 60.000 K.W. In het afgeloopen jaar wérd door de gemeente echter reeds betrokken.280.000 K.W. Cijfers die boekdeelen spreken! Onze belastingen zijn in den loop der jaren aanmerkelijk gedaald. Bij de vroe gere inkomstenbelasting was de factor 1.8 hetgeen reeds niet hoog te noemen is. Deze daalde successievelijk tot 1.2. Nu zien de diverse belastingen er als volgt uit: personeel 50»/<-. Grondbelasting: 80 opcenten gebouwd en 20 ongebouwd. Vermogensbelasting 40»/o; de opcenten fondsbelasting toonen een sterke progres sie. n.l. van 5 tot 80. U ziet: wij huldigen hier een zeer demo cratische opvatting! Bij onze komst in deze gemeente, Bur gemeester, werden wij getroffen door de -vele nieuwe en vrij nieuwe fabrieksgebou wen. Het komt ons voor, dat daaraan veel zorg is besteed? Ja. tengevolge van de snelle inaustrieele ontwikkeling is een keur van complexen ontstaan: zij zijn zonder overdadige luxe, doch zeer solide gebouwd, In den loop van mijn ambtsperiode kwamen voorts 6 scholen tot stand met ieder 5 a 6 lokalen. Dc kosten bedroegen gemiddeld f50 000 per stuk, hetgeen in verhouding tot an dere gemeenten zeker billijk is te noemen. Veel is verder ten koste gelegd (ongeveer f. 100.000) aan de bestrating; de toestand, waarin de wegen vroeger hier verkeerden, was werkelijk een „crime". Wij bouwden daarbij een van de grootste, modernste zwembaden van Nederland (80 M. lang. 20 meter breed met 80 kleedkamertjesi. dat heinde en ver bewondering trekt. De totale kosten daarvoor bedroegen slechts f. 34.000 Onlangs heeft de bekende zwemster Zus Braun hier nog demonstraties gegeven. Dit zwembad wordt op de film van den Neder- landschen Zwembond geroemd als een model voor Nederland! Wij schaften ons een z.g. Magiru-s brandspuit aan met een capaciteit van 1400 L. per minuut (kosten met uitrus ting f. 14.0001. Ons prachtig gedisciplineerd brandweer corps verleent ook dikwijls hulp in de om geving. Ik mag niet vergeten, U nog te wijzen op onze gemeentelijke ziekenauto, waarin de patiënten, aangesloten bij de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. waarvan ik voorzitter ben (van deze Ver. zijn ca. 6000 der 7400 inwoners lid) gratis naar het Leidsche Ziekenhuis worden ver voerd. In het afgeloopen jaar werden 100 zieken naar Leiden overgebracht. Ik zou U nog meer kunnen noemen, doch dit is reeds voldoende, om een denkbeeld te geven van het vele, dat tot stand kwam. Alles werd volkomen betaald uit de gewone middelen' nimmer is hier voor improduc tieve doeleinden ook maar één cent ge leend Wij concludeerden uit de woorden van den heer Troost, dat te Waddinxveen bij zonder veel voor de Volksgezondheid wordt gedaan. Dit feit heeft zelfs de opmerk zaamheid getrokken van het „Comité d'Hygiène de la Ligue des Nations", dat onder de auspiciën van de Inspectie van de Volksgezondheid en het „Groene Kruis" hiervan is de heer Troost hoofdbe stuurslid speciaal waar deze gemeente een excursie maakte. Afgevaardigden uit Berlijn, Budapest, Tokio. Tsjecho-Slowa- kije, Polen, Rome, Engeland, Griekenland. Kopenhagen en Genève hebben toen hun bewondering te kennen gegeven, over cïe uitstekende inrichtingen, waarop Wad dinxveen in het belang der hygiëne bogen mag. Een prachtige oorkonde, met de hand- teekeningen der afgevaardigden, getuigde van de groote erkentelijkheid van het. Volkenbondscomité. In de Burgemeesterskamer neemt deze een eereplaats in! Waddinxveen is voorts beroemd om zijn rijvereenigingde Burgemeester, die eere lid der Federatie van Landelijke Rijver- I eenigingen is, heeft zich voor deze paar- densjaort steeds bijzonder geïnteresseerd. Tallooze foto's der onderscheidene esta- fetteritten. oa, naar het Huis ten Bosch, j waar men door H M de Koningin is ont- i vangen, heeft hij ons getoond. Het kooie thee. dat wij tijdens het gesDrek nuttigden, werd zelfs door den nog jeugdigen instruc- RECLAME. 3554 f het Engelsch van MORICE GERARD door Emma A, H. gemerkt, antwoordde Vertel mij alles, zei ze, alles! r 'r.!1 nict goed zijn, om het te ver- Ken. ik was vandaag langer bij master [gericht'11 Martin's Fields, dan ik iseaacht; hij had papieren, waarover joe raadplegen; eenige moeilijkheden 'i>nLelfe?tto.1?lsacte van een deel van itra.)- wii koopen. Toen ik zijn wo- H was det reeds donker; vroe- i gewoonlijk, omdat er wolken hin- jaan de lucht. j00 sPrak. konden zij het tik- en regen tegen de ruiten iDat heb ik le. t vLrf' K°!,vaI het 200 wilde, ging Ro- 1 tn«.L 'k slechts een paar hon- over „^.i,geredentoen Sultan struikel- kdenhrü 0S5€ steenen, dicht bij het ide Jl';en een hoefijzer verloor; het oden ÏSfd "Jd, eer ik den hoefsmid i om.!» r 'k meer dan eens ver acht»,werd. Omdat ik Sultan ï.jS'n de duisternis bij den teugel s krJ1,' <!aar 'k bang was, dat hij i verhei werd want de wegen jopen »?n.? slecht was er een uur aanval opnieuw den terugtoent Oen jeJ?? Ik ben niet zoo laat in fclne aaü sinds Zijn Majesteit de 1 'k ontwa!aiïrdde en ik was verbaasd, onveil» dat zelfs de hoofdstra- die er !?aakt werden door ben- e bediLf. waren, om slechte din- dat ui n: 0ude Olivier, God zou kni?tver'Uens met met hem op velen daari, "ftten hebben gemaakt an Ik maakte mijn zwaard los uit de scheede en zorgde, dat ik een goed geladen revolver bij de hand had. Eens werd Sultan bij den teugel gegrepen, maar toen mijn aanvaller zag, dat ik ge reed was hem behoorlijk te ontvangen, maakte hij rechtsomkeert met een vloek. O, Robert! riep Lucille. Je moet niet weer na het vallen van den avond alleen rijden! Waarom heb je Longstaffe niet meegenomen? Ik zal niet gauw weer in de gelegen heid zijn, liefste, antwoordde hij grimmig. Het ergste moet nog komen. Ik was in een straat, die ik niet weet te noemen, daar ik er nooit te voren geweest was; ik reed in de richting, die de hoefsmid mij gewezen had, toen ik schrille kreten hoorde van een jong meisje in nood. Lucille luisterde ademloos; ze legde de hand op haar snel-kloppend hart. Robert ging voort: Ik galoppeerde zoo gauw ik kon in de richting van het geluid en vond drie man nen, met een meisje tusschen zich in, op een onbebouwd gedeelte tusschen twee winkels, die gesloten waren en waar 't dus donker was. Ze hadden haar hoofd in haar mantel gewikkeld en sleepten haar voort: ik kon haar lichte kleeding onderscheiden tusschen de donkere kleeren en ook haar slanke gestalte, als nu en dan de mantel die liet zien. Ik gaf Sultan de sporen, reed tusschen hen in en gebood hen op te houden. Zooals jij bent, Robert, kon je niet anders doen! Ja liefste, ik zou het weer doen, onder dergelijke omstandigheden, dat voel ik, ofschoon het mij bitter spijt, dat het heeft plaats gehad. In een ommezien -wer den er drie woorden tot mij gesproken; er volgde een gekletter van staal terwijl wij uitvielen en pareerden luid genoeg, om de „zeven Slapers van Ephesus" te wekken! Ik zat te paard; zij waren te voet: Sul tan gaf gevolg aan mijn aanrakingen, of hij een oorlogspaard was geweest en er op gedresseerd werd. Ik kreeg een lichte wonde aan den schouder, maar de scherm meester had de borst onbedekt, en, daal de anderen op mij aandrongen en ik in levensgevaar verkeerde, profiteerde ik van de gelegenheid en stak hem 't zwaard in de zijde. Toen de man viel, riep een stem, die ik scheen te herkennen: Bij Godl Hij heeft Lord Devizes ge dood! De beide anderen liepen naar den ge wonde. en, terwijl zij zich over hem heen- bogen, tilde ik het meisje in het zadel. Mijn dappere Robert! riep Lucille. Wie zou je kunnen kwalijk nemen, hetgeen je ter zelfverdediging deedt en ter bescher ming van dat arme kind! Want nu ging Lucille's hart uit naar naar ,las zij dacht, hoe jong en teer zij er uitzag, in dat groote ledikant, toen zij bij haar wegging Haar opvatting ver schilde nu hemelsbreed van die, toen zij het jonge ding het eerst gezien had, bij haar echtgenoot in de armen. Toen de wacht het gekletter van wapenen hoorde, ging Robert voort, kwam die met lantaarns op ons af. Terwijl het licht op ons viel, kwam een van de mannen aangereden en keek mij in het gelaat. Hij hield op: zijn stem werd verstikt, en met moeite ging hij voort: In den man, die één van mijn aan vallers was geweest, herkende ik Zijn Genade, den hertog van Buckingham; ik ben zeker, dat hij mij al dadelijk heeft gekend. Hij zei: Zoo, zijt gij het. kapitein Robert Darcy, die het heeren lastig maakt, die zich een avond vermaken willen? Nu, gij hebt mylord Devizes gedood en, bij God! gij zult vannacht nog in den Tower sla pen, en, de duivel hale je, maar als ik u weerzie, zal dit zijn op weg naar het schavot! Gij zijt een lafaard, hertog! ant woordde ik in drift. Wat ik gedaan heb, deed ik ter zelfverdediging en om bijstand te verleenen aan een jong meisje, dat om hulp riep en dat in uw handen erger dan den dood zou ondergaan! De andere man, die mij al dien tijd den rug had toegekeerd, fluisterde Zijn Genade iets in; samen namen zij het lijk van hun metgezel op en droegen het snel weg. Tegen dat de wacht verscheen wat ze zoo langzaam mogelijk deed, tot ze zag, dat de anderen het veld geruimd hadden en er slechts één man te paard over was was er nog maar weinig, waaruit bleek dat er een man gedood was; er lag enkel wat bloed op den weg. Darcy huiverde terwijl hij deze woorden sprak. Lucille sloot de handen, die op zijn knieën lagen, in de hare, maar zei niets: haar hart was te vol voor woorden. De wacht ondervroeg mij, ging hij voort, maar ik antwoordde alleen, dat ik het meisje had gered van enkele man nen, die haar ontvoeren wilden. Eén van de wachters herkende haar en wist, dat zij de dochter was van een bontwerker, die veel zaken deed met de heeren van het hof; de man had het huis verlaten, naar hij meende voor een opdracht in den vreemde Ongetwijfeld was het geheel een overlegd plan en werd het jonge meisje onder het een of ander voorwendsel naar buiten gelokt. Daar er niemand was, die zorg voor haar scheen te dragen en de wacht wist, dat zij een uitstekenden naam had als een meisje, van goed gedrag, heb ik haar hierheen onder je bescherming gebracht, liefste. En wie zal jou beschermen, Robert? riep zij. Zijn Genade, de hertog van Buckingham, haat je reeds; hij staat in hooge gunst bij den koning, en, naar mij ter oore is gekomen, is hij niet iemand om te vergeven of te vergeten. Het beste was maar. dat ik vluchtte, zei Darcy somber Gerechtigheid is maar een bespotting in dit land. anders zou ik er in berusten. Ik zal naar Frankrijk gaan tot deze zaak voorbij drijft en er geluk kiger dagen aanbreken Neen. antwoordde Lucille, in Frank rijk zullen ze je uitleveren, als koning Karei je opeischt. Toen viel haar ineens een gedachte In. Waarom zou je niet naar Grange- land rijden en je daar verborgen houden in het geheime vertrek achter de kapel'' Ik zal naar de Abbey gaan en dan kunnen wij met het vallen van den nacht weer samen zijn. Nauwelijks waren de woorden haar over de lippen, of er werd luide geklopt op de buitendeur, onder hen. Lucille uitte een kreet; zelfs Robert werd nog wat bleeker. het geluid was zoo onheilspellend en onverwacht. In naam des Konlngs doe open! Robert schoof het raam op, terwijl Lu cille naast hem stond, met de hand op zijn schouder; de regendroppels spatten op hen. De kilheid van den herfstavond deed nun lichamelijk onaangenaam aan, zooals de schrik hun al om het hart ge slagen was. Bij tusschenpoozen werd het licht van fakkels gezien: het huis was orn- I singeld. 1 Zijn Genade is vlug geweest, zei Ro bert bitter. Toen ze de grendels hoorden terugschuiven van de hoofddeur, keerde hij zich om en omhelsde zijn vrouw fee der; haar tranen vielen. Dit is het einde van alles, zei hij. Ik moet de kinderen zien, eer ik je verlaat. Ik zal naar den koning gaan! riep Lucille Ik zai een beroep doen op zijn ge nade, neen, op zijn gerechtigheid zelfs tegenover zijn valschen vriend, den hertog van Buckingham. Dit is vruchteloos, zei Robert oc een toon. zoo zacht en diep en hooeloo.i dat die zijn vrouw door het hart sneed. De derde man had den Koningsman tel van hermelijn om de schouders Lucille kende de renutatie van Zijn Majesteit, wat betreft deze middernachte lijke escapades. Zij viel flauw. Toen ze bij kwam waren haar gedienstigen met haar bezig Het huis was verlaten (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9