N LEVEN OM EEN LEVEN aargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 Februari 1932 Derde Blad No. 22052 EMEENTEZAKEN. FEUILLETON. ingen in het marktwezen. missie voor den Markt- en Ha- j stelt voor een aantal voorzienin- ■treffen met betrekking tot ver- Be markten. "voorstellen betreffen allereerst de en ooftmarkten. ik wordt er thans alleen nog maar nte- en ooftmarkt op één plaats, markt, gehouden, waar dan tevens gen van groente en ooft plaats Het verdient daarom aanbeveling dening met den gewijzigden feite- :stand in overeenstemming te komt het B. en W. met de Com- 'et noodig voor, dat de op de mark- ekking hebben de verordeningen er de woorden „ooft" en „fruit" lkaar gebruiken In het gewone ebruik toch worden deze woorden bniemen door elkaar gebruikt. Fruit js voldoende. e veilingloods van de Bloemmarkt erd is, biedt het terrein, althans ét oogenblik, voldoende ruimte voor uden van de markt en van de vei- an groente en fruit. De Apothekers- rdt nu alleen subsidiair voor het van deze markt en van deze vei- angewezen. Is het wenschelijk gebleken de ~s in groente en fruit in staat te hunne voor deze markt bestemde -en eenigen tijd, b.v. ten hoogste vóór markttijd op de markt aan te 'otte geeft de Commissie voor den en Havendienst in overweging om. voor de Zaterdagsche markten, ook eze markt voor het hebben van een jaarplaats betaling van het markt ij wijze van abonnement mogelijk te en het tarief te bepalen op f. 5.-— rk. M. per jaar. e tweede plaats is het noodig de nduiding voor de aardappelmarkt en veranderden toestand ter plaatse Volmolengracht is gedempt, de La- afgebroken en de Janvossenbrug d in overeenstemming te brengen, inde de paardenmarkt weder tot en bloei te brengen, heeft de Com- voor de Markt- en Havendienst -teld deze markt niet meer op den n Dinsdag den dag van de Rotter- "e veemarkt, waar ook vele paarden aangevoerd doch voortaan op -rsten Woensdag van de maanden September te doen houden chen is het gewenscht met betrek- -t deze markt nog een andere voor- te treffen. Het heeft in het voor gelegen haar alleen gedurende de jaren van haar bestaan vrij te laten, uitgaande van de overweging, dat n aanbeveling verdient een markt atig in het leven te houden, die uit geen levensvatbaarheid blijkt te i In strijd met dat voornemen is tot dusver niet tot de heffing van rktgeld overgegaan. Met de Com- zljn B. en W. van oordeel, dat het q heeft dezen uitzonderingstoestand rer te bestendigen en dat aan het Vj de instelling van de markt ge- "e voornemen thans uitvoering he te worden gegeven. B. en W. stellen en voor, mede overeenkomstig het van de Commissie van Financiën, r deze markt tot heffing van een eld f. 0.50 voor een paard of hit, voor een muilezel of ezel over te geïien ook de poelierswarenmarkt enkele iaren een kwijnend bestaan verdient het aanbeveling eenize eeelen te nemen, die beoogen ook arkt weder tot nieuw leven te wek- De Commissie voor den Markt- en dienst verwacht dit doel te bereiken deze markt op een anderen dag en n andere plaats te houden, alsmede een verlaging van het tgrief. "als bekend, wordt deze markt thans Zaterdags op de Bloemmarkt ge en Zoowel dag als plaats schiint min- |juist gekozen. De bezoekers toch van markt,, de handelaren in huiden, vel en pluimvee, ziin over het algemeen s handelaren in nuchtere kalveren en odanlg dus ook. zelfs in de eerste bezoekers van de veemarkt. In dit benen mag ook naar de meening van n W. wederopleving van deze markt en verwacht, wanneer zii on derwelf- dae als de veemarkt, dus oo Vriidag, jvens. zooals ook elders, in de onmid- ike nahiiheid van die markt wordt ge- ~n. Tot dit laatste zal binnenkort ge- eid bestaan, wanneer het. terrein van ^eemarkt is uitgebreid met den grond, oor slooping van het complex wonin gen tusschen 2de Binnenvestgracht, Korte ocheistraat en Lammermarkt is vrij ge- de 2de Binnenvestgracht is dan plaats 'x>e swarenmar'£t de aangewezen Ook met de verlaging van het tarief J £^2 ,vervallen van het minimumtarief ad f. 0.10 kan zoowel de Commissie van Fi nancien als B. en W. zich vereenigen. Ten slotte geeft de Commissie voor den Markt- en Havendienst, zulks naar aan leiding van een tweetal ingekomen adres sen van de Vereeniging van Varkensfok- u *1* Mesters te Leiden en van de Leid- scne Marktcommissie, vertegenwoordigende aen Zuid-Hollandschen Bond van Veehan delaren, in overweging over te gaan tot een verlaging van het marktgeld voor varkens zwaarder dan 100 K G. en van dat voor graskalveren. Wat het marktgeld voor de varkens zwaarder dan 100 K.G. betreft, hetwelk thans f. 0.50 per stuk bedraagt, dit Is, zoo als ook adressanten opmerken, in verge lijking met het in andere gemeenten gel dende tarief inderdaad aan den hoogen kant. Een verlaging van dit tarief tot f 0.35 waardoor het ongeveer het peil zou berei ken van dat in de voornaamste markt plaatsen in Leiden's omgeving, verdient dan ook wel aanbeveling; immers, een zoo danige verlaging zal in elk geval vermin dering van den aanvoer voorkomen, ter wijl daarnaast de varkensfokkers en -mes ters, die thans hun bedrijf in zeer moeilijke omstandigheden moeten uitoefenen, eentgermate zullen worden gebaat. Intus- schen beteekent een verlaging van het marktgeld van f. 0.50 tot f.0.35 een ver mindering van inkomsten voor de ge meente van f. 3000 a f. 3450 per jaar, welke noch door een verlichting van lasten, noch althans niet in den eersten tijd door een grooteren aanvoer zal worden gecom penseerd. De overtuiging echter, dat de bloei der vette varkensmarkt zelfs in dezen moeilijken tijd der gemeente een offer waard moet zijn. heeft, zij het dan ook noode tenslotte zoowel de Comm. voor den Markt- en Havendienst alsook de Comm. v. Financiën en B. en W. vrijheid gegeven een verlaging van het bovenbedoelde markt geld tot f. 0.35 voor te stellen. Behalve een verlaging van het markt- geild voor varkens zwaarder dan 100 K.G. verzoekt de tweede adressant, de Zuid-Iïol- landsche Bond van Veehandelaren tevens over te gaan tot een verlaging van het marktgeld voor graskalveren. De voor naamste grief van adressant tegen het geldende tarief bestaat hierin, dat hier voor een graskalf hetzelfde marktgeld moet worden betaald als voor een volwas sen rund, terwijl bijna overal elders, zooals trouwens door de overgelegde rapporten wordt bevestigd, voor graskalveren een lager tarief geldt. Naar de meening van de Commissie voor den Markt- en Haven- aienst bestaat er dan ook aanleiding, om ook hier tot vaststelling van een gediffe rentieerd tarief over te gaan door 't markt geld voor graskalveren, mits tusschen 1 Augustus en 1 Januari ter markt aange voerd. van f. 0.50 tot f. 0.30 te verlagen en door voor graskalveren, buiten genoemd tijdvak ter markt aangevoerd, het geldende tarief van f 0.50 te bestendigen. De aan deze tariefswijziging verbonden fmancieele bezwaren leggen hier minder gewicht in de schaal, omdat de gemeente daardoor niet meer dan rond f. 500 per iaar aan in komsten zal derven, terwijl zelfs verwacht mag worden, dat dit verlies door grooteien aanvoer tot een nog geringer bedrag zal worden gereduceerd. ONTSLAG. B. en W. stellen voor aan den heer B, J. J. N. Troost, op diens verzoek, eervol ontslag te verleenen als Regent van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. HUURWISSELING. Bij raadsbesluit van 29 September 1930 werd San C. ten Haken, alhier, tegen een huurprijs van f. 500 per jaar, verhuurd de woning aan de Heerenstraat No. 48, zulks tot 1 Mei 1931, met bepaling, dat de huur met 1 Mei telkens voor een jaar wordt geacht te zijn verlengd, indien zij niet drie maanden tevoren door een der par tijen ls opgezegd. De heer Ten Haken richtte zich tot B. en W. met het verzoek de huur van dit huis over te schrijven op naam van den heer P. van der Burg, alhier, die bereid is de huur over te nemen tegen den gelden den huurprijs en onder de bestaande voor waarden. De heer Van der Burg is voor nemens den in het pand gedreven visch- handel voort te zetten. m m Van den heer H. Regeer Jr. kwam een gelijksoortig verzoek in, n.l. om de huur van het pakhuis aan de Vrouwenkerksteeg No. 10 te mogen overdoen aan J. la Brujère. Bedoeld perceel werd bij raadsbesluit van 29 Juni 1925 aan den heer Regeer verhuurd tegen een huurprijs van f. 130 per jaar, en wel tot 1 Mei 1926, met bepa ling, dat de huur daarna telkens voor een jaar wordt geacht verlengd te zijn, indien zij niet drie maanden te voren door een der partijen is opgezegd. De heer La Brujère. die bereid is de huur over te nemen, kan zich vereenigen met den geldenden huurprijs en de be staande voorwaarden. Het ligt in zijn voornemen het pakhuis te gebruiken als bergplaats van tweedehandsch schoenen, kleeren. enz. OVERNEMING GROND. B en W. stellen voor te besluiten koste loos m eigendom en onderhoud bij de ge meente over te nemen: a. van W. Oudshoorn Sr.. te Leiden, het strookje grond, ter grootte van plm. 8 M2. deel uitmakende van het perceel, kad. bekend gemeente Leiden sectie P, No. 1730 gelegen aan den Morschweg; b. van S. P. J de Groot, te Leiden, het strookje grond, ter grootte van plm. 25 M2, deel uitmakende van het perceel, ka dastraal bekend gemeente Leiden, sectie E, No. 1303. gelegen aan de Jan van Hout kade. VERKOOP GROND. Van de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „Ons Eigendom" is een aanvraag ingekomen om het bouwterrein aan de Oostzijde van de Cobetstraat, groot plm. 1245 M2., te mogen koopen ten behoeve van de stichting van een vijftal woningen. De gevoerde onderhandelingen hebben er toe geleid, dat deze N.V, accoord gaat met den gevraagden prijs van f. 9.10 per M2. en met de aan den verkoop te ver binden gebruikelijke voorwaarden. DE LEIDSCHE DUINWATER-MIJ. De N.V. Leidsche Duinwater-Maatschap pij vraagt haar goedkeuring te willen ver leenen aan een plan tot plaatsing van een nieuwen electromotor met centrifu- gaalpomp, behoorende tot de installatie van haar bedrijf In de gemeente Katwijk. In verband met het' toenemende water verbruik is de capaciteit van de bestaan de ruwoliemotor-pompinstallatie te klein geworden De nieuwe pomp zal een groo- tere capaciteit hebben en zoodanig wor den geplaatst dat zij zoowel electrisch als door middel van den bestaanden ruw- ohemotor zal kunnen worden aange dreven. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Bij Raadsbesluit d.d. 3 Augustus j.l. werd de voor de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor 1931 beschikbaar gestelde subsidie van f 215.000, verhoogd met f50.000 en dus gebracht op f. 265 000. Blijkens schrijven van genoemde Com missie kan ook met het bedrag van f. 265.000 niet worden volstaan en is aan vulling daarvan met f. 15.000 alsnog noodig Vermits de ontvangst aan ..personeeie belasting", t.w. hoofdsom en opcenten, plm. f.45 000 hoogër.zal zijn dan bi.i de begrooting is geraafljd, kah in de dekking van de hierboven genoemde som van f. 15.000 worden voorzien. DE ZITA-VEREENIGING. Naar aanleiding van een schrijven d.d. 3 Juni j .1. van den Minister van O., K. en W., verzoeklt het bestuur van de Zita- Vereemging, afd. R.-K. Vakschool voor meisjes alhier de ten laste van de ge meente komende kosten van aanvulling van meubilair en inventaris ad f.6892 50, ten behoeve van de uitbreiding van de gebouwen zijner vakschool, te mogen ver antwoorden in de rekening dier schooi over het jaar 1931. Dit bedrag zou der halve in eens. ten laste van den dienst 1931. moeten worden uitgekeerd. SUBSIDIE VEREENIGING VOOR M. U. L. O. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor M.Ul.O te Enschedé vraagt een sub sidie uit de gemeentekas te mogen ent- vangen ten behoeve van het examen fonds M.Ui.O. Met betrekking tot dit verzoek merken B. en W. het volgende op: De gemeentelijke scholen voor U.L.O. alhier leiden op voor het door de genoem de vereeniging georganiseerde examen ter verkrijging van het M.UL.O-diploma. Het zelfde is het geval met de Hervormde school voor U.L.O. aan het Noordeinde en de Gereformeerde school voor U.L.O. aan de Hooglandsche Kerkgracht. Het M.UL.O.-diploma heeft, vooral door het feit, dat het door het geheele land erkend wordt, voor de bezitters groote waarde. Voor plaatsing op verschillende kantoren wordt het bezit van dat diploma vereischt. terwyl het bezit van het diplo ma voor het verkrijgen van andere be trekkingen een goede aanbeveling ople vert. Hi. is het dan ook zeer gewenscht, dat het der vereeniging mogelijk worde gemaakt haar werk voort te zetten. Im mers. indien zij gedwongen zou worden dit werk op te geven, zouden óf het Rijk óf de Gemeenten óf anderen datzelfde werk ter hand moeten nemen. Of het dan goedkooper zou zijn. mag worden betwij feld. Werd het werk niet voortgezet, dan zou aan de belangen van de leerlingen van de U.L.O.-scholen en ook aan die scholen zelf. onberekenbare schade wor den toegebracht. Uit het financieel overzicht blijkt, dat over de jaren 1928, 1929 en 1930 een te kort is ontstaan van f. 6829.43 in totaal en dat een 15-tal gemeenten subsidie ver leent tot bedragen varieerende van f.20 tot f.100 per jaar. Naar meening va,n B en W. bestaat er voor onze gemeente alle aanleiding voor 1932 en volgende jaren subsidie toe te kennen. Waar in onze gemeente vier scho len (twee openbare en twee bijzondere) belang hebben bij het M.U.L.O.-examen, zou op de basis van f. 10 per school, een subsidie van f 40 per jaar kunnen wor den gegeven. DE CENTRALE RIOLEERING. Voor den afvoer van het rioolwater uit het zuidelijke rioolgemaal, tot den bouw waarvan werd besloten bij Raadsbesluit van 30 November 1931 zal een persleiding moeten werden aangelegd, gaande van het gemaal aan het Plantsoen door de Gee- regracht, de Nieuwebrugsteeg en den Nieuwen Rijn naar het in uitvoering zijn de riool in de Middelstegracht. De leiding zal worden gemaakt van ge goten ijzeren buizen en inwendig een wijdte krijgen van 450 mM.; haar lengte zal ongeveer 340 M. bedragen. De krui sing met den Nieuwen Rijn zal geschie den door middel van een ter hoogte van de Nieuwebrugsteeg te leggen zinker, ter wijl voor de kruising met het Levendaal gebruikt zal worden een syphon, welke even onder den bodem der toekomstige riolen aldaar, doch nog boven den gracht bodem zal komen te liggen. De kosten van een en ander worden ge raamd op phn. f. 17.000, welk bedrag, gelijk ten aanzien van de uitvoering van de wer ken der centrale rioleering gebruikelijk is, uit geldleening zal kunnen worden ge vonden DE OEGSTGEESTSCHE SCHOOL. De Raad besloot medewerking te verlee nen aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bij bel te Oegstgeest. tot stichting van een schoolgebouw voor gewoon lager onder wijs in onze gemeente. De kosten van den bouw er. de inrich ting van die school, de waarde van den grond buiten beschouwing gelaten, zullen naar raming ongeveer f. 94.300 bedragen. Voor de stichting van bedoelde school zou het schoolbestuur de beschikking wen- schen te hebben over een gedeelte van het aan de gemeente in eigendom behoo- rend perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie P. No. 1670 (oud No 15561 gelegen aan de overzijde van de langs villa „Toerie" geprojecteerde zijstraat, ter grootte van plm. 1400 M2. BEWAARSCHOOL IN DE KOOI. Tot uitvoering van het genomen besluit tot stichting van een openbare bewaar school in „de Kooi" hebber. B. en W. den Directeur van Gemeentewerken opgedra gen een plan met kostenberekening in te zenden. Blijkens plan is voor den bouw van die bewaarschool bestemd een gedeelte van het terrein omsloten door de Verlengde Sumatrastraat, de Driftstraat, de Ambon- straat en de Verlengde Atjehstraat. De school zal bevatten 4 leslokalen, elk voor 50 leerlingen en wel 2 speel- en 2 lesloka len, zoodat het gebouw derhalve gelegen heid zal bieden tot toelating van maxi maal 200 leerlingen. Dit plan dat ondanks den eenvoudigen opzet aan redelijk te stellen eischen vol komen beantwoordt, verwierf de instem ming van de Comissie voor de Bewaar scholen en van de Commissie van Fabri cage. De Commissie voor het Onderwijs, die zich met het eigenlijke bouwplan even- DE HEER J. J. VAN CAPELLE TE NOORDWIJK a. ZEE 75 JAAR. Een zeer gezien plaatsgenoot. Heden herdenkt onze plaatsgenoot, de heer J. J. van Capelle zijn 75sten verjaar dag. De heer van Capelle heeft aan de gemeenschap zeer vele diensten bewezen en is alhier een zeer geziene en hoog staande persoonlijkheid, wiens welover wogen adviezen ten zeerste gewaardeerd en zeer gaarne opgevolgd werden. Vele jaren was hij directeur der N.V. Ammoniakfabrleken te Weesp, Lid van den gemeenteraad van Huizen, voorzitter van de afdeeling Amsterdam van „Schutte- vaer", voorzitter van de vereeniging „Het Binnenscheepvaartcongres", lid van de staatscommissie voor de Binnenscheep vaart en eenigen tijd voorzitter der ver eeniging Vreemdelingenverkeer, thans is hij sinds jaren eere-voorzitter van de af deeling Amsterdam van „Schuttevaer". Veel heeft hij bijgedragen aan de tot standkoming van den autobusdienst NoordwijkDen Haag. De organisatie van een avond in het Casino ten bate van den Nederlandschen Blindenbond, alsmede de organisatie der kinderfeesten in den afgeloopen zomer op het strand, uitgaande van V.V. stonden onder zijn leiding. Thans beijvert hij zich ten zeerste voor de tot standkoming der nachttelefoon. Onze eer bied stijgt tot bewondering wanneer wij merken over welk een zeldzame helder heid van geest de heer van Capelle nog beschikt. De heldere oogen blikken een ieder vriendschappelijk aan en getuigen van een vitaliteit waarop de ouderdom geen vat heeft. Wij hebben hem leeren kennen als een man die over de gave des woords beschikt. Hij is een rustig, ge makkelijk en gezellig spreker, wiens woor den u niet voorbij gaan. Sinds eenige jaren leeft hij als rustend burger. Het zal den heer van Capelle dezen dag wel niet aan de noodige belangstelling hebben ontbro ken. eens kan vereenigen, acht evenwel het voor speelplaats bestemde open terrein, ter breedte van 6'/= M., geheel onvoldoende en zou het terrein over de geheele lengte een breedte willen geven van tenminste 10 M. Naar gevoelen van B. en W. kan voors hands genoegen worden genomen met de geprojecteerde speelplaats. Mocht nader hand de noodzakelijkheid van vergrooting van die speelplaats blijken, dan kan daar toe te zijner tijd alsnog worden overge gaan. De aan de uitvoering van het bouwplan verbonden kosten worden geraamd op f.36.950, waarbij nog komt t. 4.500 voor meubilair en f. 8,550 wegens waarde van het bouwterrein, zoodat de kosten der halve in totaal worden geraamd op f. 50.000. SPEELTUIN NOORDERKWARTIER. Nadat gelden werden beschikbaar ge steld voor den aanleg van een speeltuin ten Zuiden van de Van der Duijnstraat ten behoeve van de vereeniging „Noorder kwartier" hebben inmiddels ook de onder handelingen met de speeltuinvereeniging ..Oosterkwartier" in zake den aanleg van een speeltuin voor die vereeniging ten Noorden van den Lagen Rijndijk tot over eenstemming geleid. Evenals ten aanzien 1 het Engelsch van MORICE GERARD door Emma A. H. dezen tijd was kapitein Darcy van enkele landerijen bij zijn goed in gston te voegen, en dit nog uitgestrek te F)akcn. Om dit gedaan te krijgen 1 hjl bijna dagelijks gaan overleggen zijn zaakwaarnemer, master Gay- *J St. Martin's Field, ter bespre- en anders voorwaarden, die t„ï}, hieuwen koop betrekking hadden, iii m nivt alleen, daar dr. Am- m 1etcher' d'e pas onlangs zijn pre- 5 'n Grahgcland had opgege- ,S vaP het gezin was geworden; hij foi-ielgen vertrekken, maar kon aan ,r~7aemaaltijden deelnemen, als hij lust m voelde. dag, in het midden van October, TO jaar de City gereden en was, rnvwl gewoonlijk deed. al vroeg at de zon onder was, wa- piri van Londen gevaarlijk voor r iv,a„re burgers; de verlichting was de uiïSrsch en hoofdzakelijk beperkt "°rn? n van de fakkeldragers en de ui Jar) de wacht. Onbeschaamden de e' invallen van de duister- sten ?„en onveilig. Ze waren uit de land» ?el als uit de laagsten van in hrt e,lieden ontzagen zich niet en noch £nker de rust verstoren. UW die L Was zeker van den man of onder was buiten waagde, nadat de *n vanhad 's morgens afscheid ge- «n onWechtgenoot met haar ge- bereedRnit 11 en liefderijken groet; a Snltan, het paard, dat de plaats van Maanlicht had ingenomen, nu dit geliefde dier een rustige oude dag was gegund op de weide van Grangeland of in de stallen, als het des win ters te koud was op het land. Ro bert had zich voorover gebogen in het zadel om zijn vrouw goedendag te wen- schen. Enkele strenge lijnen op zijn ge laat waren verdwenen, zachter gestemd als hij was door het kalme huiselijke le ven. dat hem ieder jaar dierbaarder werd. Lucille was gevulder geworden. De zon scheen op de kleine binnen plaats achter het huis'toen Darcy zijn paard in de richting van den hoofdweg wendde; een groote bulhond lag in zijn volle lengte naast zijn hok met de roode tong uit den bek. lui de zich verwijderen de gestalten van ruiter en paard na kijkend. Je zult toch vroeg thuis zijn? riep Lucille, toen het hek open gehouden werd door Longstaffe. Robert wuifde met den gepluimden hoed. Zeker, zonder mankeeren. zoo God wil! Het was een haast overbodige vraag en en het eerste deel van het antwoord was dan ook heel gewoon, maar het kwam Lucille voor, terwijl zij zich hukte om den grooten hond te streelen, dat het laatste deel van den zin een uitdrukking inhield, die haar tijdelijk een gevoel var. angst en neerslachtigheid bezorgde. Het ging weer voorbij binnen enkele minuten, toen zij haar orders voor het huishouden moest geven, om later terug tc keeren Op den namiddag begon zij verlangend uit te zien naar den terugkeer van haar echtgenoot, die gewoonlijk aangekondigd werd door het diepe bassen van den groo ten hond en het scherpe geblaf van twee Clumber spaniels, die, als ze niet vrij mochten rondloopen, in een lossen box, zaten achter in den stal. Daarna zou zij dan het verschuiven van den zwaren grendel op het buitenste hek hooren en dan de hoeven van het paard op de kie- zelsteenen van de binnenplaats. Zij zat te werken met een borduurraam voor zich, in haar boudoir aan den ach terkant van het huis. die op de plaats uit kwam. Ze had Harold bij zich, die bezig was woordjes te spellen in een a-b-c-boek. dat zijn vader een paar dagen geleden voor hem had meegebracht. Komt pappie? riep het kind van tijd tot tijd, waarop zijn moeder antwoordde met een eveD dikwijls herhaald: Ik hoor hem nog niet, nadat zij eerst de naald had neergelegd om aan dachtig te luisteren. De middag schreed voort. Dr. Fletcher trad het vertrek binnen; hij was een op gewekte oude heer, wit van haren en van een zeer eerwaardig uiterlijk, in zijn lange, zwarte jas. Hij droeg een schuithoed in de hand. Is kapitein Darcy nog niet terug? vroeg hij aan Lucille. Neen, hij moet opgehouden zijn. Hij is later dan anders. Het zal gauw donker wezen; han gen wolken aan de lucht. Ja, antwoordde zij, stond op en tuur de naar den horizon. Gaat u uit? Ik ga naar miss Green; ze was van ochtend erger. Ik heb beloofd, dat ik haar later op den dag kwam voorlezen. Green was de ondertuinman; zijn vrouw lag ziek aan de tering. En ofschoon ar. Fletcher niet verplicht was deze zaken aan de predikantsplaats verbonden, waar te nemen, bewees hij veel dergelijke vriende lijkheden in de buurt, vooral onder dege nen, die tot den staf van het huis be hoorden. Het speet Lucille, toen ze de halldeur achter den doctor hoorde dicht gaan; ze zou liever hebben gehad dat hij in huls gebleven was. Waarom, dat zou zij niet kunnen zeggen. De kindermeid kwam Harold halen voor zijn avondeten en Lucille was alleen. Zij werd rusteloos. Haar boudoir leek haar vreemd, nauw en eng; zij kon niet langer het werk op haar borduurraam zien. Ze verliet het vertrek en trad op den corri dor, die langs het geheele bovendeel van het huis liep. Een bediende was bezig cte lampen op den gang aan te steken; het scheidend daglicht streed met den glans van het kunstlicht en het gevolg hiervan was vreemde schaduwen in verschillende richtingen geworpen, terwijl miss Darcy door den corridor trad. Hier en daar hin gen portretten van de Ashbrookes, familie portretten van wijlen lady Darcy; Lucille kreeg een gevoel of ze naar haar keken, sommigen met fronsenden, anderen met zijdelingschen blik. Het maakte haar zenuwachtig. Ze ging naar beneden en dwaalde be sluiteloos van het eene vertrek naar het andere, keek eens na of de tafel wel vol ledig gedekt was voor den maaltijd, dien Robert en zij samen zouden gebruiken. Ik wilde maar dat hij kwam! bleef zij steeds in zlchzelve zeggen. Ik begrijp niet wat hem zoo kan ophouden! Er verliep weer een uur, dat wel drie maal zoo lang leek; ze ging weer naar bo ven en deed een langen, met bont om zoomden mantel aan. waarop een kap was, die zij over het hoofd kon slaan. Dus uitgerust, ging zij naar de binnenplaats en sprak tot den grooten hond, die op stond, om haar te begroeten. Het was nu geheel donker; de avond beloofde stormachtig te worden. Zij deed de deur van de stallen open en keek naar binnen; er waren zes afdeelingen in het geheel. Vier daarvan waren ingenomen door de sterke koetspaarden, die gebruikt werden als ze samen reden, of van Kingston naar Grangeland gingen; dan kwam haar eigen prachtige merrie, Helen, die Robert haar bijna onmiddellijk na hun huwelijk gegeven had. Een lantaarn wierp haar zwak licht over de stallingen. Het paard kende haar tred. keerde den kou om, zoo ver als het touw haar dit toe iiét en hinnikte. Lucille ging naar haar toe, streelde haar over den kop, klopte haar op den hals. maar steeds met verdeelde aan dacht, luisterend, luisterendnaar ge luiden, die niet kwamen! De laatste afdeeling van den stal was onheilspellend ledig. Een groom had haar hooren binnentre den; hij kwam vragen of er ook iets van haar verlangen was. Neen, niets, Samuel, dank je, zei ze. Kapitein Darcy komt laat. madam! Lucille kon geen antwoord uitbrengen, haar lippén trilden; ze voelde zich over weldigd door een groote vrees, een angst voor zij wist niet wat. Samuel was verrast, toen zijn meeste- resse den stal verliet zonder tegen hem te spreken; zij was altijd zoo vriendelijk tegen haar bedienden. Toen liep zij naar het groote hek. De portier ging weg bij de poort, waar hij een lange pijp had staan rooken. om open te doen, zoodra hij haar hoorde komen. Bo ven de poort hing een lamp; Lucille wenkte den man, dat hij ze voor haar zou opendoen. Hij tikte tegen het hoofd, bij wijze van begroeting, en gehoorzaamde haar stillen wenk Het verbaasde ook hem, dat zij niet sprak. Zij stond te leunen tegen een van de houten stutten aan den buitenkant Er heerschte volkomen stilte, behalve dat er in de verte een hond blafte, waarschijn lijk in een praam op de rivier. Een half uur verliep. Lucille voelde zich verkleumd hoe warm zij ook gekleed was. Ze liep op en neer, stampende met de voe ten, om den bloedsomloop te herstellen. .(Wordt vervolgd), i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9