Jaargang DINSDAG 9 FEBRUARI 1932 No. 22052 ommer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. flCIEELE KENNISGEVING Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIES ts per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle Sere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën fluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. leen maximum aantal woorden van 30. isso volgens postrecbt. Voor eventueele opzending van ven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. vergadering van den Gemeenteraad van leiden, op haandag 15 februari 1932. I des namiddags te twee uur, gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steenschuur 21). Uhandelen onderwerpen: IPraeadvies op het verzoek van B. J. "roost, om eervol ontslag als Regent fcet H. g. of Arme Wees- en Kinder- 129) J Voorstel: a. tot beëindiging van de |C ten Haken aangegane huur van lining aan de Heerenstraat No. 48; lot verhuring van de sub a bedoelde aan P. van der Burg. (30) Voorstel: a. tot beëindiging van de H. Regeer Jr. aangegane huur van lakhuis aan de Vrouwenkerksteeg ;ot verhuring van het sub a bedoeld nis aan J. la Brujère. (31) I Voorstel tot overneming in eigen en onderhoud bij de gemeente van Weetal strookjes grond, resp. gelegen [den Morschweg en aan de Jan van ade. (32) Voorstel tot verkoop aan de N. V. en Exploitatie-Maatschappij „Ons Kom", van een terrein, gelegen aan Ëetstraat, kad. bekend, Sectie M. No. feed. (33) IPraeadvies op het verzoek van de 1 leidsche Duinwater-Maatschappij, idkeuring van een plan tot plaat- ran een nieuwen electromotor met ïgaalpomp behoorende tot de in- Itf van haar bedrijf in de gemeente Bk. (34) [[Voorstel tot wijziging van de be- dienst 1931. ten behoeve van de ging der subsidie aan de Gemeen- Commissie voor Maatschappelijk. ietoon. (35) 1 Voorstel tot beschikbaarstelling van [en ten behoeve van de aanvulling van pilair en inventaris, in verband met litbreidlng van de gebouwen van de Vakschool voor Meisjes. (36) Voorstel tot toekenning van een lijksche subsidie aan de Vereeniging M.U.L.O. te Enschede, ten behoeve haar examenfonds M.ÜI.O. (37) Voorstel tot beschikbaarstelling gelden ten behoeve van het leggen de persleiding van het zuidelijk riool- der centrale rioleering. (38) [o. Interpellatie van den heer Kooistra, )te het instorten van een huis in de 'elouwensteeg. |o. Voorstel: a. tot vaststelling van de dening tot wijziging van de veror- )g van 15 Mei 1922 (Gem.blad No. [houdende aanwijzing van de dagen, l en plaatsen voor het houden van de fhillende markten en veilingen van tot vaststelling van de verordening [Wijziging van de verordening van 17 1 1920 (Gem.blad No. 23), regelende de ]Ihg van een belasting onder den naam Marktgeld in de gemeente Leiden; I om de desbetreffende adressen van de leniging van Varkensfokkers en Mes- te Lelden en van de Leidsche Markt- bnissie, vertegenwoordigende den Zuid- andschen Bond van Veehandelaren, afgedaan te beschouwen. (27) po. Verordening, houdende wijziging de verordening van 25 September 1922 ^i blad No. 56), op de Veemarkt. (28) Verordening, houdende wijziging [de verordening van 26 Mei 1898 (Gem. No. 10), op de Markten. (28) ®- foorstel: a. tot beschikbaarstelling 1 golden ten behoeve van de stichting ,Leen school voor gewoon L. O., door ■Vereeniging tot stichting en instand- ptgees?n sc'10'len me' cien ®Ubel te tot overdracht ten behoeve van bouw der sub. a bedoelde school terrein, gelegen aan de overzijde Brto de vi"a „Toerie" geprojec- r Z1)straat van den Rijnsburgerweg. (39) i Voorstel tot beschikbaarstelling van lchti„ behoeve van den bouw en de i A. v,an een openbare bewaarschool «L e'"tengde Atjéhstraat, hoek Ver sus feumatrastraat. (40) a. tot beschikbaarstelling i Li behoeve van de inrichting i Tni„i^,tein ten noorden van den La- tot i? ?ls kinderspeeltuin; Jelde iise®rulkgeving van het sub a b aan de Speeltuinvereeni- i "riosterkwartier". als kinderspeel- Ww')mihiitbaarst€llinS van gelden ten i in j ®e demping van slootgedeel- i Miv, 5einen. grenzende aan het 1 sub a bedoeld. (41) i houdende wijziging imblad V enin8 va" 22 Januari 1923 l belariiil0, 4)' regelende de heffing ■"tea rj,°°r het gebruik van het aar Achthuis te Lelden. .(42). Giro No. 188690. Door ons werd ontvan- 1: 7e wekelijksche bijdrage Personeel Heck's Lunchroom f. 15.wekelijksche bijdrage van de bewoners van 3 hofjes en omwo nenden door mej. v. d. Z. f. 3.70. VEERTL 7JARIG JUBILEUM. MIJ. TOT BEVORDERING VAN WOORDKUNST. Voordrachtsavond Mevr. Rie Batenburg. De gisteravond in de Burchtzaal van den Burcht gehouden bijeenkomst van de Mij. tot Bevordering van Woordkunst werd geopend door den vice-voorzitter, den heer Hasselbach, wegens verhindering van den voorzitter, den heer Nord Thomson. Deze zette in een kernachtig toespraakje nog eens het streven der Maatschappij uiteen, die verbetering beoogt te brengen in het groeiende taalbederf zoowel in spraak als in geschrift dat den tegenwoordigen tijd kenmerkt. Na een opwekkend woord tot de aanwe zigen, om zich toch vooral bij de Leidsche afdeeling aan te sluiten, gaf hij het woord aan Mevrouw Rie Batenburg, die in een serie voordrachten van Verwey, Pol de Mont, Alice Nahon, Guido Gezelle, Adema van Scheltema, Jan Pruis, Oscar Wilde en Andersen proeven van zeggenskunst in proza en poëzie aflegde. De heer Hasselbach vroeg bij den aan vang de clementie der toehoorders, wegens verkoudheid der declamatrice. Een defini tief oordeel willen wij dus liever opschor ten. Hier zij slechts geconstateerd, dït Mevr. Rie Batenburg, wel het een en ander bood, dat van zekere kwaliteiten getuigde. Doch over het algemeen misten wij het innerlijk beleven, een eerste voorwaarde om het auditorium te pakken en te ont roeren. Wist zij in „Aan het Kruis" van Verwey stellig nog te treffen, later ge tuigde haar voordracht meermalen van een zekere schoolschheid Men wenschte meer vaart, meer een zich vrij geven, ter wijl helaas door een onzuiver literair en artistiek aanvoelen dikwijls niet de juiste sfeer bereikt werd. Het contact met de zaal bleef dan ook uit. Toch viel haar stel lig ernstig streven te waardeeren! Moge hieruit groeien, wat Mevi. Batenburg er zich van voorstelt. Mogelijkheden als een duidelijke uitspraak, zijn ongetwijfeld aanwezig! Aar. stemvorming moet evenwel nog Je noodige aandacht besteed, daar het geluid bij stemuitzett'ng te geknepen klinkt. Zij hoede zich tevens voor een zekere valsche pathetiek. De declamatrice mocht telkenmale een vriendelijk applaus der aanwezigen in ontvangst nemen. gratis maaltijd. Door den heer Batenburg eigenaar van café-restaurant Zomerzorg is aan het Crisis-comité aangeboden aan een 400 kin deren van 914 jaar een maaltijd te ver strekken. Met medewerking van de yereen. voor Schoolkinderkleeding en voeding al hier zullen nu Woensdag- en twee Zater dagmiddagen in totaal een 420 kinderen van dit fraaie aanbod kunnen genieten. Het menu bestaat uit: soep, vleesch, groente en aardappelen en pudding. Tevens zal er muziek zijn en poppen kast-vertooning. De jeugd wordt derhalve wel een pret tige middag bezorgd 1 NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. De heer G. Jongeleen. Onze stadgenoot, de heer G. Jongeleen, chef van de jute-afdeeling der Ver. Touw- fabrieken te Leiderdorp, herdacht gisteren zijn veertigjarig jubileum bij genoemd bedrijf. De ledenvergadering. In restaurant „Zomerzorg" kwam gis teravond onder leiding van den heer H. van Poelgeest, de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging tot Bevorde ring van Dieren in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, mr. Nord Thomson, was verhinderd aanwezig te zijn. Staande herdacht de goed bezochte vergadering wijlen mevr. de wed. Ionker. Hoewel vol gens de kalender het verscheiden van deze sympathieke persoon uit de Leidsche dierenbeschermingswereld reeds lang achter ons ligt,, twijfelde de heer Van Poelgeest niet, of aller gedachten zullen tijdens een ledenvergadering van de af deeling bij het overleden lid verwijlen. Tal van malen is de nagedachtenis van mevr. Ionker herdacht in een bestuurs vergadering door mr. Nord Thomson, in de Asyl-vergadering door dr. Burgerhoff Mul der, in de vergadering van de landelijke vereeniging door den hoofdbestuurs president jhr mr van Weller en „last not least" door mevr. J. C. van Poelgeest- Brand in het Maandblad. Juist thans, nu beraadslaagd zal moe ten worden over de jaar-actie zal haar afwezigheid gemist worden. Zij verstond de kunst de meest saaie vergadering tot een gezellige bijeenkomst te maken, om een mislukt schijnende actie door haar ontembare energie nog te doen slagen. Zonder twijfel zal dan ook de geheele af deeling hare nagedachtenis steeds in hooge eere houden. Vervolgens verkreeg de secretaresse mevr. J. C. van Poelgeest-Brand gelegen heid de notulen der vorige vergadering uit te brengen. Zonder op- of aanmerkin gen werden deze door de vergadering goedgekeurd. In zijn aanvullend woord wees de waarnemend voorzitter er op hoe èn door het overlijden van mevr. Ionker èn door de steeds meer nijpende crisis de voorgenomen actie ten deele achterwege gelaten moest worden. Bij de ingekomen stukken deelde de heer van Poelgeest mede, dat de jaarlijk- sche middag voor de schoolkinderen die hebben deelgenomen aan den opstellen wedstrijd op Zaterdag 12 Maart in de Stadsgehoorzaal gehouden zal worden. Tevens werd melding gemaakt van de laatst ingekomen klacht n.m.l. het etalee- ren van levende visch. Gelijk alle Inko mende klachten zal deze door het be stuur worden behandeld. Des te meer het bestuur opmerkzaam wordt gemaakt ook van de zijde van buitenstaanders op ge vallen van dierenmishandeling enz., des te grooter resultaat is van de actie der vereeniging te verwachten. Uit het jaarverslag van de secretaresse, dat als altijd met groote stiptheid was samengesteld memoreeren wij het vol gende. Door het overlijden van mevrouw Ionker heeft de afdeeling dit jaar een verlies ge leden zóó groot, dat zoowel in de loopende zaken als in de bijzondere acties, het ge mis van haar werkkracht, haar sympathie en belangstelling vrijwel dagelijks gevoeld wordt. Vanaf de oprichting van de afd. Leiden heeft dierenbescherming haar hart en haar aandacht gehad en het archief van de afdeeling bevat talrijke bewijzen van haar initiatief (ook voor de hoofd- vereeniging) en van haar onvermoeiden arbeid voor de Leidsche belangen. Voor allen, die haar gewaardeerd hebben in haar groote toewijding is de herinnering aan de overledene een krachtige opwek king, om eiken dag opnieuw actief te zijn, want dat was het kenmerk van haar we zen en een zegen voor alles, waar zij voor opkwam. Na de Kerstvacantie, dus in het begin van Januari, werden aan alle scholen in Leiden, en de omliggende gemeenten de kalenders bezorgd en het heele jaar dóór iedere maand een nummer van het or gaan „Dierenbescherming" en van „de Kleine Androcles". Het staatje vermeldende het aantal klachten betreffende dierenmishandeling, vervuiling, achterlaten van huisdieren in onbewoonde huizen is hoewel reeds veel verminderd nog veel te groot. Een licht punt in deze was de houding van iemand, die een in doodsgevaar verkeerenden hond uit het water haalde. Dergelijke gevallen geven den dierenbeschermer moed voort te gaan op den ingeslagen weg. Voor de Leidsche Geitenfokkers Vereeni ging stelde de vereeniging f. 10 beschik baar als prijs bij de stalkeuring; aan de Eerste Leidsche Vereeniging van Kanarie liefhebbers en Vogelbeschermers, die b.v. met haar vogelvoederhuisjes geheel in den geest der dierenbescherming werkt, werd ook f. 10 bijgedragen. De vergaderingen van den Anti-trekhon- denbond. Nat. Dierenzorg, den Anti-Vivi sectiebond enz werden door een of meer afgevaardigden bijgewoond, evenals de openbare vergaderingen van de afd. Sas- senheim. De toestand in den paardenstal is nog dezelfde als vorige jaren, n.l. aan één kant open. Verleden jaar werd in den gemeen teraad het verzoek om den stal dicht te maken, aangehouden, omdat een raadslid opmerkte, dat binnenkort het woonwagen kamp naar een ander terrein verplaatst zou moeten worden. Dat is echter tot he den nog niet geschied. Gelukkig Is de win ter weer heel zacht geweest, zoodat men het zelfs niet noodig heeft geacht rietmat ten ter beschutting van de dieren te halen. Op 28 Februari werd de filmvertooning gehouden ln de groote stadszaal, als be looning voor de kinderen, die hadden mee gedaan aan den jaarlijkschen opstellen wedstrijd. Op 2, 3, 4 en 5 Febr. werd door de af deeling in den Foyer van de Stadszaal een bazaar gehouden ten bate van het Leid sche Dierenasyl ,die ongeveer f. 800 op bracht, na aftrek der kosten. Met St. Nicolaas en Kerstmis werden weer doosjes rondgezonden, om voor het asyl wat in te offeren Deze actie gevoerd door de familie Aalbersberg en mevr. van Eek; bracht om en bij de f.200 op. Van de groene busjes bij kantoren en zaken kwam over 1931 f.53 94 in. Bovendien zond mej. Huisman, hoofd van een handwerkschool voor meisjes, 4 maal een busje toe, vol met kleine giften Mevr. Ionker vermaakte aan de afdee ling f. 500. Zoo is de afdeeling dan ook weer dit malaisejaar doorgekomen zonder dat ze haar werk behoefde in te krimpen. Wel gaat het nu spannen, omdat het opzeggen van lidmaatschap abnormaaal veelvuldig is den laatsten tijd. De vraag komt op, of niet al te lichtvaardig de ongunstige tijd als motief dient, om zich los te maken van verplichtingen, die men toch als ethisch voelend mensch vroeger heeft gemeend op op zich te moeten nemen. De samenleving zal er slecht mee gediend zijn. als ze aan het eind van de malaise beroofd staat van de winste der gemoedsbeschaving, die te voren met groote inspanning was behaald. Men bedenke, dat de ethische belangen financieel maar een zeer gering bedrag vorderen ln verhouding tot alles wat voor de mensehheid noodig is en ook maar een klein gedeelte van wat men zich aan weelde en genoegen gunt. Men helpe ook Dierenbescherming door de slechte jaren heen! Onder dankzegging aan de secretaresse werd het jaarverslag goedgekeurd. Het financieel verslag van den heer Van Poel geest sloot in ontvangsten en uitgaven met een totaal-bedrag van f. 1044.93'/!, het batig saldo bedroeg f. 35.24, terwijl aan het asyl f. 500 kon worden overgemaakt. Het bestuursvoorstel het legaat van wij len mevr. de wed. Ionker te bestemmen voor de plaatsing in overleg met het gemeentebestuur van Leiden van een aantal drinkwater-fonteinen voor paar den en honden, aldus handelend in den geest van de schenkster, werd aange nomen. De kascommissie stelde vervolgens voor den penningmeester décharge te verlee- nen. Onder dankzegging voor de bewezen diensten werd de kascommissie voor één jaar herkozen. Het aftredende bestuurslid, de heer Duval, werd bij acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur werd be sloten de vervulling van de vacature mr. Nord Thomson die zich wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt zag te be danken. aan te houden en den Dresident te verzoeken op zijn besluit terug te ko men. Besloten werd. dat de afdeeling Lei den ter algemeene jaarvergadering de candidatuur gesteld door de afdeeling Sassenheim in de persoon van den heer Verlaan, oud-secretaris dezer afdeeling zal steunen. Als afgevaardigde der af deeling naar de algemeene vergadering werd gekozen de heer Aalbersberg. Vervolgens zette de heer Van Poelgeest de actie voor de kasversterking der af deeling in het nieuwe jaar te houden, nader uiteen. Benoemd werd tenslotte een commissie bestaande uit drie dames en drie heeren ter bestudeering, eventueel organiseerine dezer actie. Hierna werd de vergadering door den heer Van Poelgeest gesloten. LEIDSCH UNIVERSITEITSFONDS. De jaarlijksche vergadering. In de gistermiddag gehouden vergade ring van het Leidsch Universlteltsfonds is het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend. Gedurende het afgeloopen jaar meldden zich een groot aantal nieuwe leden, waar tegenover echter staat, dat, tengevolge van de moeilijke tijdsomstandigheden, verschillende personen meenden hun lid maatschap te moeten beëindigen. Geluk kig kwamen verscheidene hunner, op ver zoek van de Commissie van Uitvoering, op de verkeerdheden huns weegs in dit opzicht terug. Het is duidelijk dat juist in dezen tijd. waarin het de overheid steeds moeilijker valt aan de wenschen en verlangens der Universiteit tegemoet te komen, voor het Leidsch Universiteits-Fonds een steeds grooter veld te bearbeiden valt. waarbij wij meenen het recht te hebben aan spraak te maken op den steun van allen, die het wel met onze Universiteit meenen, in de eerste plaats van alle alumni van onze Alma Mater. In dit jaar zijn wederom vijf door het Leidsch Universiteits-Fonds benoemde bij zondere hoogleeraren werkzaam geweest terwijl wetenschappelijke voordrachten zijn gehouden door mr. Boasson over de Wijsbegeerte des Rechts en door den heer A. J. Lievegoed over „het Dagbladwezen". Het onderwijs in de Tropische Flora en Fauna, de Romaansche taal- en letter kunde, het Hebreeuwsch. de Nederland sche Letterkunde crimineele Dsycholcgie. ^privaatrecht, theologie, erfelijkheidsleer geologie en geodesie, Deensch, Russisch, Spaansch en geschiedenis werd gesteund door het aanstellen van assistenten of het verieenen van hulp aan privaat-docenten. CWk dit jaar werd de theologische fa- BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging der opcenten op accijns. (Binnen land, 2e Blad). De Indische begrooting voor 1932; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnenland, 2e Blad). De uitvoerregeling voor bepaalde goe deren naar Frankrijk. (Binnenl., 2e Blad). De moord te Hemmen; eenige personen zijn gearresteerd. (Gemengd, 2e Blad). Jaffee (Amerika) won de 10.000 M. ard- rijden bij de Olympische Winterspelen. (Sport, 3e Blad). Dr. J. Th. de Visser is heden 75 jaar. (Binnenland 2de en Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Voortzetting der debatten ter Ontwape ningsconferentie. (Buitenl. en Tel., Ie BI.). De Duitsche stap bij den Volkenbond inzake Memel. (Buitenl., Ie Blad). In het Verre Oosten nog weinig veran dering. (Buitenl. en Tel., Ie Blad). RECLAME. Daar, waar een Wil is, is een Weg Dit wordt ons pas tot zegen Ais elke Wil tot eiken weg Zich richt tot Asfaltwegen. 3450 culteit wederom in staat gesteld tot het doen houden van wijsbegeerig-theologi- sche voordrachten en aan een studenten- vereeniging werd subsidie verleend voor het doen houden van Academiepreeken. De cursus ln elementair latijn werd dit jaar voor een zeer groot gehoor door prof. dr. C. de Boer gegeven. Aan de Stichting voor biophysica werd een renteloos voorschot toegezegd. Bij het oprichten van het Leidsch Universiteits blad werd een kleine waarborgsom toege kend, waarvan echter geen gebruik ge maakt is. Aan het Prentenkabinet der Rijks Uni versiteit werd een toelage verleend voor de tijdelijke salarieering van een assistent. Op verzoek van prof. Rahder werd een Japansche encylopaedie ten gebruike bij het onderwijs aangeschaft. Professor Berg werd op verschillende wijzen financieel gesteund ten behoeve van zijn onderwijs en voor het verzamelen van gegevens voor een Javaansche gram matica. Dit jaar werd voor het eerst een stipen dium verleend aan een Britsch-Indiër; hiervoor waren talrijke aanvragen ingeko men, zoodat wel blijkt, dat onze beschei den poging in deze richting, wij konden toch slechts één beurs verstrekken voor een- student uit Nederlandsch-Indlë, Zuid- Afrika of Britsch-Indië; in een zeer groote behoefte voorziet. Voor het Sterrenwacht-fonds werd in verband met de schenking van Rockefeller opnieuw een bedrag uitgetrokken; ook de Tropische Geneeskunde werd wederom gesteund. Aan het Sinologisch Instituut werd een kleine toelage verstrekt, terwijl het Oos- tersch Instituut geholpen werd om meer dere localiteiten te kunnen betrekken. Bij gelegenheid van het 100-jarig be staan van „Sempre Crescendo" werd in vereeniging met den Senaat een geschenk aan de jubileerende vereeniging aangebo den als bewijs van de goede verstandhou ding tusschen het Leidsch Universiteits- Fonds en de Studentenmaatschappij. Bij zijn poging om den Hortus Botanicus tot grooter bloei te brengen werd prof. L. G. M. Baas Becking geholpen door het ver ieenen van een subsidie, waarmede de hulp van een tuinarchitecte kon worden ver kregen. Dit jaar werd de Universiteitsdag op 3 October met groot succes te Den Haag ge houden. WERK,MANS WILSKRACHT. Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan der Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" wordt a.s. Donderdagavond in de Stadsgehoorzaal een invitatie-concert gegeven. Zaterdagmiddag wordt van half- vier tot halfvijf bij gunstig weer een muzi kale rondwandeling door de stad gemaakt, waarbij onderstaande route zal worden ge volgd: Repetitielokaal (Groenesteeg), Groene- steeg. Hooigracht, Watersteeg, Hoogewoerd Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade Haarlemmerstraat, Kalvermarkt, Heeren gracht, Nieuwe Rijn, Oranjegracht, Groe nesteeg. Zondagmiddag houdt het bestuur van 24 uur ln den foyer der Stadszaal een receptie, terwijl de festiviteiten zullen worden besloten met een feestavond op Zaterdag 20 dezer, waarbij het klucht gezelschap van Beem het programma zal verzorgen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1