EN FABRIEKEN VOOR RIJNLi UIT DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE! KAMER VAN KOOPHANDEL1 van de andere speeltuinvereenigingen heeft het College van B. en W. zich op het standpunt gesteld, dat de gemeente het terrein op hare kosten tot speeltuin zal inrichten, doch dat de vereenlglng den speeltuin voor eigen rekening, derhalve zonder gemeentelijk subsidie, zal moeten exploiteeren. Voor dezen speeltuin is bestemd een ter rein, ter grootte van plm. 3250 M2. Zooals echter uit het voorstel tot stichting van een openbare bewaarschool aan de Ver lengde Atjehstraat, hoek Verlengde Su- matrastraat blijkt, moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat te eenlger tijd over een strook van het ter rein moet worden beschikt ten behoeve van de speelplaats dier bewaarschool. De speeltuin is te bereiken vanuit de Verlengde Borneostraat en zal worden in gericht op overeenkomstige wijze als de speeltuin van „Noorderkwartier". Daartoe zullen ook de door het terrein loopende slooten moeten worden gedempt. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van meening, dat het aanbeveling ver dient gelijktijdig de overblijvende sloot- gedeelten, gelegen tusschen liet speelter rein en de omgrenzende straten, te dem pen, aangezien hiertoe toch moet worden overgegaan, zoodra met de bebouwing van de betreffende terreinen wordt aangevan gen en ook overigens het laten voortbe staan van die afgesloten gedeelten sloot cngewenscht is. De ten laste van de gemeente komende kosten voor het inrichten van den speel tuin met toebehooren worden geraamd op f. 14.000 en kunnen, evenals voor de reeds gestichte speeltuinen geschiedde, worden geput, uit het „Fonds voor Stadsverbete ring en Sociale doeleinden". Aangezien in dit fonds momenteel geen gelden meer aanwezig zijn, zal het tevoren moeten wor den aangevuld en wel door te beschikken over een gedeelte van het batig slot van den dienst 1930. De kosten van slootdemping op de aan grenzende, voor bebouwing bestemde ter reinen worden begroot op f900 en komen ten laste van het Gemeentelijk Grond bedrijf. VERLAGING SLACHTTARIEVEN. Een aanzienlijke verlaging van de tarie ven voor de hier ter stede gevestigde vleeschwarenfabrieken moet onvermijde lijk worden geacht, indien men althans niet het gevaar wil loopen, dat de grootste dier industrieën naar elders wordt ver plaatst. Overtuigd van de groote belangen, welke bij het behoud van deze industrie niet alleen voor het slachthuis, maar ook voor de gemeente zijn betrokken, heeft het College van B. en W zich in beginsel met zoodanige .verlaging, waarmede naar schatting een bedrag van f. 20.000 zou zijn gemoeid, vereenigd en ten behoeve daar van op den post voor onvoorziene uitga ven op de ontwerp-gemeentebegrooting voor 1932 een som van f. 10.000 het meerdere zal uit anderen hoofde verkre gen kunnen worden gereserveerd. Alvorens concrete voorstellen ter zake in te dienen, heeft de Directeur een onder zoek ingesteld naar de slacht- en keurloo- nen, alsmede naar de invoer-keurloonen in die gemeenten in ons land Deventer, Diepenveen Doetinchem, Olst, Oss, Twello en Wilp waar zich de voornaamste vleeschwarenfabrieken en export-slachte- Tijen bevinden. Dat onderzoek heeft aan getoond, dat de elders gevestigde vleesch warenfabrieken in dezen Inderdaad in veel gunstiger omstandigheden verkeeren dan die te Leiden en dus ook gemakkelijker op de binnenlandsche en wereldmarkt kun nen concurreeren. In de eerste plaats ls gebleken, dat slechts twee dier fabrieken, die te Deven ter en te Doetinchem. de voor de vleesch- warenfabricage bencodigde dieren in ge meentelijke slachthuizen doen slachten, terwijl alle overige over eigen slachtplaat sen beschikken, zelfs ook in die gemeen ten, welke eigen slachthuizen bezitten. In tegenstelling met Leiden behoeven daar dus geen slachtloonen, stalgelden enz. te worden betaald. Voorts zijn ook de keurloonen daar lager dan hier; terwijl toch elders het keurloon voor een rund f. 1.50 tot f. 2 voor een gras- kalf f. 0.75 tot f. 1.25 en voor een varken f. 0.30 tot f. 0.50 bedraagt moet hier aan slacht- en keurloon worden betaald; voor een rund f 6.50, voor een graskalf f. 3.75, voor de eerste 500 varkens per jaar ge slacht f. 3.20 per stuk en voor de boven dat aantal geslachte varkens f. 1.60 per stuk. Ten slotte steken ook de hier geheven wordende invoerkeurloonen ongunstig af bij die, welke in bovengenoemde gemeen ten zijn verschuldigd. Terwijl het invoer- keurloon elders van een halven cent tot één cent per K.G. bedraagt, bedraagt het hier voor rund- en varkensvleesch, niet ingevoerd bij geheele dieren 2 cent per K.G., voor geheele varkens l'/t cent per K.G. en voor spek en ingewanden, welke elders niet afzonderlijk worden genoemd, 1 cent per K.G. Bovendien zijn deze tarie ven hier in tegenstelling met overal elders ook van toepassing op vleesch en ingewan den, welke in gezouten toestand worden ingevoerd. Rekening houdende nu eenerzijds met de belangen van de hier gevestigde vleeschwarenfabrieken, anderzijds met de financiëele belangen van het slachthuis en daarmede tevens van de gemeente, zou de grootst mogelijke meerderheid der Commissie één Ud was bij de behande ling van de onderwerpelljke voorstellen niet aanwezig de door de vleeschwaren fabrieken verschuldigde slacht- en keur loonen als volgt wenschen te zien vastge steld: voor een rund op f.3 ,tha«s f. 6.50), voor een graskalf op f. 1.75 (thans f. 3.75) voor de eerste 50(1 varkens per jaar ge slacht op f. 2.50 (thans f. 3.20) per stuk, daarboven tot en met 5000 varkens op f 1 (thans f. 1.60) per stuk, boven 5000 tot en met 10.000 op f. 0.75 en boven ae 10.000 op f. 0.50 per stuk. Het speciale tarief ten behoeve van leveranties aan het Departe ment van Koloniën of aan het Departe ment van Defensie kan dan tevens zonder bezwaar vervallen. Het door de vleeschwarenfabrieken ver schuldigde lnvoerkeurloon ware voorts te stellen voor vleesch. al dan niet verduur zaamd of toebereid, op 1 cent (thans 2 cent) per K.Gvoor spek, al of niet ver duurzaamd of toebereid, op een halven cent( thans 1 c. per K.G. en voor borst- en buikingewanden enz. eveneens op een hal ven cent (thans 1 cent) per K.G., terwijl het invoer keurloon voor varkensvleesch, ingevoerd bij geheele dieren, l'/i cent per K.G bedragende, kan vervallen. Gebaseerd op het aantal slachtingen en den invoer in het tijdvak van 1 October 19301 October 1931 zal het slachthuis als gevolg van de bovenvermelde verlaging van de slacht- en keurloonen eenerzijds en van het invoerkeurloon anderzijds een ont vangst derven van resp. f. 16.672 en f. 6688. in totaal derhalve van f23.360, Iets meer dus dan het aanvankelijk geraamd DE STEM DER VOLKEREN. GENEVE, 6 Februari 1932. De stem der volkeren ten gunste van de ontwapeningsgedachte heeft vandaag gesproken. Krachtiger en indrukwekken der dan de meesten onzer wel verwacht hadcien. Weliswaar heeft alleen het Ne- derlandsche volk door zijn petitie zoo overduidelijk gesproken, dat te onzen op zichte iedere twijfel aan den wensch van ons volk naar internationale verminde ring van bewapening moet wegvallen. Doch wanneer men zich rekenschap geeft van de beteekenis en van den millioenen- aanhang der internationale organisaties van vrouwen, studenten, volkenbonds vrienden en arbeiders, die met de verte genwoordigers der Protestantsche Kerken vanochtend hun ontwapeningswensch met een krachtig geluid verkondigd heb ben, dan komt men toch wel onder den indruk van het sterke verlangen naar het succes der conferentie, dat vooral in Europa en Noord-Amerika, de wereld- deelen waar de bovengenoemde organisa ties hun arbeidsveld het ijverigst beploe gen, onder de volkeren leeft. Voordat de internationale organisaties aan het woord kwamen, was er een voor ons land zeer eervol voorspel. Ofschoon de comerentie besloten had, dat alleen de vertegenwoordigers van belangrijke internationale organisaties in de Ontwa peningsconferentie zelf aan het woord zouden komen en dat zuiver nationale petities slechts in het officieel orgaan der conferentie vermeld zouden worden, was Titulescu, de President der Twaalfde Vol kenbondsvergadering, toch erin geslaagd voorzitter Henderson ertoe te bewegen hem in deze zelfde bijeenkomst het woord te verleenen, om hem in staat te stellen zich van de verplichtingen te kwijten, die hij in September tegenover de delegatie uit de Nederlandsche Dagbladp- rs op zich genomen had. Hij, Titulescu, had toen ten overstaan van minister Beelaerts van 'Blokland en alle bij het Volkenbondswerk betrokken Nederlandsche gedelegeerden, ambtenaren en journalisten, te Genéve aanwezig, beloofd de ontwapeningspetitie van het Nederlandsche volk aan den voor zitter der Ontwapeningsconferentie ter hand te stellen. Hij wilde deze belofte na komen op de wijze, die alléén met de groote beteekenis van deze ontwapenings petitie van een geheel volk in overeen stemming was: in het openbaar in een bijeenkomst der gansche conferentie zelf. Henderson zou niet de geestdriftige voor stander der ontwapeningszaak, de aan hanger van volksuitspraken over de groote vraagstukken van levensbelang voor het volk geweest zijn, die hij is, als hij uit formeele protocollaire redenen aan dezen wensch van Titulescu weerstand had ge boden. Zoo begon de petities-dag ter con ferentie met de aanbieding van het Ne derlandsche petitionnement, waarbij Ti tulescu weder op dezelfde warm-waardee- rende wijze over ons volk, onze democra tische instellingen, onzen opbouwenden arbeid aan de organisatie van den vrede en over het schitterende voorbeeld dat de Nederlandsche Dagbladpers door het organiseeren dezer petitie gegeven had over den bijstand dien de pers aan het Volkenbondswerk verleenen kan, sprak als hij dit in September in meer besloten kring gedaan had. Geen wonder, dat mi nister Beelaerts van Blokland onmiddel lijk na de krachtig toegejuichte rede van Titulescu den oud-voorzitter van de Vo!- kenbondsvergadering hartelijk bedankt heeft voor de wijze, waarop hij zich van zijn verplichting als „depothouder van de geloofs-en-wils-uiting van het Nederland sche volk", zooals Titulescu zich terecht betiteld had, gekweten had. De „Neder landsche Dagbladpers" had stellig in Sep tember geen beteren „depothouder" heb ben kunnen uitkiezen dan dezen welbe- spraakten en voor ons een oprechte vriendschap gevoelenden Roemeenschen staatsman! Na dit voorspel, waarover ik, omdat het vermoedelijk in Nederland wel bijzondere belangstelling verwekt zal hebben, uitvoe riger was dan eigenlijk voor een „voor spel" betaamt, ging de Ontwapenings conferentie tot het hoofddoel over, waar voor zij vandaag was bijeengekomen: het aanhooren der redevoeringen der inter nationale organisaties, die hun moties en petities kwamen aanbieden. De vrouwen voorop! Niet slechts uit hoffelijkheid jegens het zwakke geslacht. bedrag ad f. 20.000, hetwelk gebaseerd was op het aantal slachtingen en den invoer in 1930 Behalve de tot dusver besproken verla ging van de tarieven voor de vleeschwa renfabrieken, heeft de Directeur ook nog een tweetal andere tariefswijzigingen voorgesteld, welke mede aan de slagers ten goede komen en waarmede ook de Com missie zich heeft vereenigd. Het eerste dezer voorstellen betreft een verlaging van het stalgeld zonder voeder met 5 cent per dier, teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar van de slagers, dat het stalgeld ook is verschuldigd voor die ren, die slechts zeer korten tijd in de stal len vertoeven, alsmede een verlaging van het stalgeld met voeder in verband met de niet onaanzienlijke daling van de prijzen van hooi stroo en maismeel. Daardoor zal een bedrag van plm. f. 3.000 aan inkom sten worden gederfd Het tweede voorstel betreft ten slotte de invoering van een afzonderlijk slachtrecht ten bedrage van f. 3 voor kalveren en var kens met een levend gewicht van niet meer dan 90 K.G.; thans is voor kalveren en varkens, welke zwaarder wegen dan 60 K.G levend gewicht, hetzelfde recht (f. 4.75) verschuldigd als voor de veel zwaardere dieren, hetgeen herhaaldelijk tot klachten van belanghebbenden aanlei ding heeft gegeven. Aangezien aan deze tariefswijziging geen financiëele gevolgen van eenige beteekenis zijn verbonden, Ja zelfs de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat zij het slachten van lichtere varkens zal bevorderen, kan daartegen bezwaarlijk bedenking worden gemaakt. In totaal zal het slachthuis derhalve per jaar t. 23.360 f.3000 f 26 360 minder ontvangen hetgeen f 6.300 meer is dan bü het indienen van de begrooting werd ge raamd Aangezien echter op eenige andere posten een hoogere dan de geraamde opbrengst wordt verwacht, behoeft het voor 1932 geraamde batig saldo geen ver andering te ondergaan. doch stellig ook, omdat van alle interna tionale bonuen het vrouwencomne voor ontwapening, en heel in net bijzonder ae internationale Vrouwenvereeniging voor Vrede en Vrijheid, zich met naar auizen- aen helpsters in alle landen de grootste moeiten gegeven heeit, om munoenen handteekenmgen ten gunste van „totale ontwapening te verzamelen. Miss Ding- man uit Amerika hield de groote reae, waarna de tot 50 verschillende lanaen be- hoorende 20li vrouwen, wien Henderson het denleeren aoor ae comereutiezaal had toegestaan, ieder een pakje hanuteese- mngen, slechts een klein onderdeel na tuurrijk van de ruim 8 milhoen die bijeen waren georacht, overhandigden. Alle dames dioegcn een breed, wit lint om ae scnouaers, waarop met groote, groene let ters geschreven stond „fax" en de naam van net land, dat zij vertegenwoordigden. „Beschouwt" deze ïormuiieren niet ais dooa papier!", nep nrrss Dingmun ae con ferentie toe; „achter iedere onderteeke- mng staat een levende persoonlij kneid, die van een meuwen ooriog den ondergang der beschaving vreest!Na miss Dingman kwam onze ïanagenoote mevrouw öteen- bergne verzeiteren, dat ook de 25 mmioen Kauioueke vrouwen, cue in de interna tionale Unie van Katholieke Vrouwenoon- den vereenigd zijn, den Vrede wenscnen, gebaseerd op Christenliefde, arbitrage gn ontwapening. De vertegenwoordigers der Protestant- acne Kerken volgden. Militaire, doch voor al ook zedelijke ontwapening is ons doel, verklaarde ae Duitscne dommee Muller, door collega's uit Amerika, Engeland, Frankrijk, neaeriand (as. t. Dijkeina uit Amsteraam) omringd. Jammer was het, dat in deze groep uitsluitend de Protes tanten aan net woord waren. Doch de Katholieken houden morgenavond nier een groote openDare bijeenkomst ten I gunste van de ontwapening, door den Bis- schop van Lausanne, Geneve en Fribourg geleid. Frisch en krachtig kionk het woord der vertegenwoordigers der Studenten. De Franscne student Dupuis sprak voor de Europeesche, de Amerikaan Green voor ae Amenkaansche studenten. Zij gaven uiting aan de gevoelens van net jonge geslacht, dat net zwaarste onder een nieuwen oorlog zou heboen te lijden. De jeugd bedankt echter ervoor haar leven te moeten oiieren voor de iouten en vergis singen der staatsüeaen. „Gij verklaar t den ooriog, doch wij hebben hem te voeren", riep Green den gedelegeerden toe, en daarom eischen wij Ontwapening. Een reierendum onaer z5.0U0 studenten vat) een paar Amerikaanscne universiteiten hao aan het ncnt gebracht, dat 92",» der studenten een Delangrijke internationale bewapemngsverminaering wenscht en dat zelts 64»»» van oordeel is, dat Amerika eenzijdig daartoe zou moeten overgaan, zelfs als de andere staten daartoe met bereid zouden zijn. Het woord was nu aan vertegenwoordi gers der vredes- en volkenbondsvereeni- gingen. Prol Dupuy (Frankrijk) bracht een door 200.000 Franschen en een vrijwel gelijk aantal Duitschers onderteekenae petitie van de Internationale Liga voor de Rechten van den Mensch en den Staats- Bescherming der inheemsche producten, door van Tol-Unies. Adres aan de regeering. burger. Somber schilderde hij de toekomst, als de Ontwapeningsconferentie zou mrs- lukken. „Als de comerentie slechts wor- I den zou een plaats, waar alle nationaie egoismen elkander ontmoeten en trotscn aan hun „heilige" rechten en belangen vasthoudend elkander bestrijden, dan zal weldra de tijd aangebroken zijn, waarm geen moeder haar kind zal kunnen zien ter wereid komen, zonaer zich angstig af te vragen, aan welk soort van dooa net zal ten ondergaan, verbrijzeld onder de ruinen van zijn instortende woning of vergiftigd door de uit den hemel neer dalende gifien." Een heel oyzondere aandacht schonk men natuurlijk aan Lord Cecil. Hij verte genwoordigde ae Internationale Unie van Voikenbonusvereenlgingen. Haar leden tal, anaerhali miniocn, is betrekkelijk klein, doch net persoonlijke gezag van haar woordvoerder des te grooter. Cecil was soberder dan ooit. Na ae hartstochte lijke oncwapenmgskreten van zijn voor gangers trachtte Cecil de Oniwapenings- conj eren tie ervan te overtuigen, dat een aanvaarding van net onder Mr. Limburg s leiding te buaapest opgestelde programma dezer Unie een bevredigend compromis zou kunnen worden: vermindering aer mi litaire uitgaven met 26»/» op zijn minst, verbod aan alle staten, om die aanvals wapenen (tanks, zwaar gescnut, groote oorlogsschepen, enz.) te bezitten wier oe- zit aan Duitschlaad verboden is, lnter- nationaliseering van de burgerlijke en mi litaire luchtvloot, schepping van inter nationaal toezicht op ae naleving der be- paungen der ontwaperungsconventle. Cecil's rede was een program-rede, die hij gehouden zou nebben, als hij Britsch geaeiegeerd* ter Ontwapeningsconferentie geworden was. Nu hij wegens meenings- verschilien met .de Brilscne militaire mi nisters dit niet zijn wilde, heeft Cecil dank zij dezen dag de comerentie toch nog den uitweg uit ae moeilijkheden gewezen. Bterk was de ïndiuk ook van de beide laatste sprekers: Emile Vandervelde na mens de 25 millioen sociaustische kiezers van Europa, jounaux namens de 14 mii- lloen leden van net internationaal Ver band van Vakvereenigingen en, zooals hij wel meende te mogen verzekeren, namens de 100 millioen werkeloozen, die thans nog onder ae gevolgen van den laatsten oorlog te lijden hebben. Krachtig en dreigend tevens was de toon van den Belgischen oud-minister van buitenlandsche zaken. Het geduld van het volk is ten einde! Wij vragen niet, wij eischen. dat een begin met de ontwapening zal gemaakt worden. En beseft wel, dat, als het ooit tot een nieuwen oorlog zou komen, de arbeiders de wapenen weliswaar niet zullen weg werpen, doch ze zeker niet tegen elkander getïuiken zullen! zoo kregen wij in deze gedenkwaardige bijeenkomst een staalkaart te hooren van de verschillende gevoeiens van de verrich tingen uit de wereld, die zich vooi dit vraagstuk inteiesseeri. Bij alle verschil in klank, van toon en van argument be zielde allen éénzelfde wensch. deze Ont wapeningsconferentie moet gelukken. De eerste stormaanval is niet zonder nuttigen indruk verloopen. Volharden bij de pro paganda!, zij thans hun aller leus. Dan alleen zal op dezen eersten stormloop de uiteindelijke overwinning kunnen volgen! Gistermiddag kwamen de leden der Kamer van Koophandel in openbare ver gadering bijeen, vrijwel uitsluitend ter behandeling van het concept-adres Inzake Tolunies, waarvan wij in ons Blad van Donderdag 14 Januari jJ, een uitvoerig résumé gaven. Na opening en goedkeurig der notulen, i kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Besloten werd een medaille beschik- baar te stellen voor de a.s. jubileumten- toonstelling van de afd. Oegstgeest en i omstreken der Alg. Ver. voor Bloembollen- cultuur. Op een verzoek om een bijdrage van f250 voor de in September en October gehouden Leidsche Winkelweek, weTd af- wijzend beschikt. Besloten werd evenals I het vorige jaar een bedra- van f. 60 be- 1 cchikbaar te stellen, nada. een voorstel van den heer Meyers om f 100 te geven, was verworpen met slechts 3 stemmen vóór Op voorstel van den voorzitter werd besloten er bij den directeur van het post- kantoor alhier op aan te dringen, dat we derom aan iedereen de gelegenheid wordt geboden om op Zondag ten postkantore correspondentie af te halen en niet alleen aan hep die daartoe van te voren den téensch hebl. en te kennen gegeven. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Reijnders, in een vorige vergadering deelde de voorzitter mede, dat in het vervolg de Groote Havenbrug gesloten zal zijn op de tijdstippen voor afgaande aan het vertrek der treinen van het Haarlemmermeer-station. Vijf minu- I ten vóór het vertrek van eiken trein wordt aan de scheepvaart weer doorgang ver leend. Besloten werd verder adhaesie te ver- I leenen aan een adres van belanghebben- I den uit de Bollenstreek waarin met klem wordt verzocht het streeknet niet te split sen in afzonderlijke netten; derhalve het locale tarifcf voor het streeknet te hand haven en dit. zoo mogelijk, met de ge meenten Bennebroek en Vogelenzang uit te breiden. De bezwaren tegen opheffing van het streeknet zijn voornamelijk van tweeërlei aard. A. Eenerzijds zal de veranderde tari- fieering voor tal van bedrijven verhoogde kosten meebrengen; B. Anderzijds bestaat ernstig bezwaar tegen de belemmering van het telefoon verkeer. welke van 't nieuwe tarief wordt verwacht, waardoor het gemak en het ef ficient gebruik van de telefoon sterk zou den verminderen. De voorzitter zeide van deze geheele actie weinig heil te verwachten, aangezien de zaak al in kannen en kruiken is. Daarna kwam het adres inzake Tol unies in bespreking. Wij ontleenen er nogmaals het volgen de aan: Adres inzake Tol-unies. Nu ook Engeland op voorbeeld der an dere landen, het vrijhandelsbeginsel heeft losgelaten en steeds meer tot een straffe protectie van eigen producten ovetgaat. staat het te vreezen dat ieder land. nog meer dan voorheen, de overproductie uit andere landen zal weren en dat wat Ne derland betreft, inzonderheid de export van de vele hier in grooten overvloed voortgebrachte goederen, nog veel sterker dan voorheen zal worden geremd. De de- i pressie welke ons economisch leven reeds zoo ernstig treft, zal daardoor nog veel ernstiger worden en nog veel meer ram pen en leed over ons land brengen, ter wijl deze depressie, wanneer niet alle tee kenen bedriegen, van zeer langen duur zal blijken te zijn. Getracht wordit door afweermaatrege- len nog te redden wat te redden valt. Verhooging van invoerrechten, contingen- i teering en andere middelen welke aange- I wend of overwogen worden, zijn evenwel al zeer weinig geschikt den duur der cri sis te bekorten en onzen export te ver- hoogen. De door andere landen getroffen en te treffen maatregelen dreigen echter vooral Nederland, dat voor zijn industrie, land en tuinbouw zoozeer op in- en uitvoer is aangewezen, voor een belangrijk deel ten ondergang te voeren, vooral omdat deze maatregelen voor een groot deel van blij- venden aard zuilen blijken te zijn. In het algemeen genomen, ligt in het zooveel mogelijk herwinnen van den vrij handel de mogelijkheid om de welvaart weer te doen terugkeeren. Bereiking van dit doel diient daarom met alle kracht te worden nagestreefd. Inzonderheid zal er op moeten worden gelet, dat bij een toestand als zich thans ontwikkelt, een vicieuse cirkel ontstaat, waarbij elk land. gedwongen om zichzelf te dekken, door de bovengenoemde maat regelen andere landen zeer veel nadeel toebrengt, nadeelen vele malen grooter dan het voordeel voor het eigen land ver kregen. Een snelwerkend en doeltreffend mid del om deze groote wederzijdsche invoer- belemmerlngen uit den weg te ruimen, is de vorming, op ruime schaal, van Tol unies, omdat deze tot strekking hebben den vicieusen cirkel te doorbreken en de oplossing te zoeken niet tn het elkander toebrengen van nadeel maar in het el kander geven van voordeelen. De moeilijkheden van Tollinies erken nend veroorlooft de Kamer zich met ver- schuldigden eerbied een gedachte om trent Tolunies in overweging te geven, waarbij naar haar meening de bezwaren hiervoor genoemd geheel of grootendeels wegvallen en desondanks de essentieele kenmerken en voordeelen eener Tol-unie blijven bestaan. De Kamer acht ln het algemeen doel en strekking van een Toi-unie gelegen in de mogelijkheid om de goederen welke ln een land worden voortgebracht en gevan gen. in het verbonden land te kunnen in voeren. zonder invoerrechten te moeten betalen. in bij! ev» Daarmede wordt het kenmerken^ deel bereikt, hetwelk men bij het", van Tolunies zich voor oogen stelt Om dit te bereiken weid hel gil toe noodzakelijk geacht, dat de voor beide landen precies gelijk gemaakt, dat eenheid in de a werd verkregen, enz. Door dezt stigheden werd een Tolunie echte deloos ingewikkeld en moeilijk hu baar Hetzelfde voordeel, de vrije invoe de eigen artikelen van een bepaald in het door een Tolunie verbondea kan nJ. naar de meening der Kan gemakkelijker te verwerkelijken mji reikt worden als volgt. Indien uit een certificaat vaa sprong blijkt, diat een bepaald arii het eene land is voortgebracht, gtj of gevangen moet dit artikel in h« een Tolunie verbonden land, vrij va voerrechten kunnen worden inge Alle andere goederen, die derhalve c! dat land zijn voortgebracht, gegroi gevangen, maar uit den vreemde zij gevoerd en derhalve bij uitvoer nasi verbonden land het karakter van voergoederen hebben, worden in he bonden land met de voor die aitü geldende Invoerrechten belast. Noodig zal hierbij zijn. dat voor landen een Commissie zal wordea noemd welke in twijfelgevallen zal maken of een bepaald artikel alkomj uit de eigen industrie, landbouw, rax enz. van het land van export of tl) doorvoerartikel moet worden bescha De voordeelen. verbonden aanH voudlgen vorm van Tolunie bova omslachtlgen vorm, zijn niet gering mogen hier in het kort worden n g€V€n 10. Élk land behoudt zijn eigen systeem en ook wordt de hoogte tarief niet gewijzigd. 2o. Eventueele wijziging van dt delspolltiek is niet noodig. 3o Een verdeeling der douau komt zelfs niet aan de orde. 4o. Ook de kwestie der accijnzen geen moeilijkheden op, daar deze h blijven zooals zij zijn. 5o. Blocvorming wordt voorkomen, dat een land niet in het minst verpll om als twee landen reeds geunieert met elk dier twee landen de Tolun sluiten, maar geheel vrij blijft om elk ander land, of het reeds met l geünieerd is of niet, een Tolunie gaan. 6o. Verscherping der Interna! tegenstellingen zal eensdeels mg geheel worden voorkomen en ante bij doorwerking van het stelsel, in mate worden weggenomen. 7o. Practisch worden alle voord! die aan een Tolunie, ln haar omslai gen vorm verbonden zijn, ook bij eenvoudiger Tolunie verkregen. Aangezien tal van bezwaren en lijkheden welke tot nog toe het sis van Tolunies belemmerden, bij het gevolgde systeem wegvallen, zal et minder tijd vereischt worden om tot d eenstemming te geraken. De Kamer acht het evenwel grootste belang, dat, vooral bij door king van het stelsel, door dergelijke nnies de algemeene situatie in de «tl den landen zeer zal verbeteren, vaan de afzet van de betrokken goederel de binnenlandsche markt zeer bevon zal worden. Zeer veel industrieën w doordat de ondergang van vele bedk en het verlies van vele vermogens voorkomen, door de voordeelen rerboa aan een opleving van de welvaart o) eigen markt en die van de geoniM landen, in tal van gevallen veel m«' baat zijn, dan benadeeld, door de scherpte onderlinge concurrentie. De voorzitter gaf een korte toelicii op dit adres en zeide, dat vooraanstaa economen in ons land desgevraagd n ben verklaard, dat de regeering indero deze richting uit moet. De heer van Ginkel vroeg ol het ae1 doeling is de actie te doen uitgaan van Leidsche Kamer of van de Ver. van mers van Koophandel. Van de Leidsche Kamer, antwoorddt voorzitter, aangezien de Ver. kracw haar statuten geen recht heeft naar ten op te treden. Wel ligt het ln de bedoeling het ter kennisname aan andere Kamers w« zenden. De heer van Ginkel, ofschoon voorst) der van vrijhandel, wil de verdiensten' dit plan erkennen. Zijn bezwaar ls t" wel, dat geen rekening wordt ge™"" met de werkelijkheid; de door het bu® zelf naar voren gebrachte bezwaren den onderschat. De heer Schoondergang taetoogrioa» conservenfabrikanten van een zooo»™ Tolunie eerder na- dan voordeelen z« hebben. Overigens verklaart hij zien voegd een oordeel te vellen over de at wijdte van dit adres in al ztin quenties. i De heer Heringa meent, dat er me minste controle is of de hier ingtw producten ook werkelijk voortbrens zijn van het lmporteerende land. ln dit plan een groot gevaar voor bet land. Na deze algemeene opmerkingen het adres door den secretaris in e. voorgelezen, waarna de voorzitter °c maakte opmerkingen beantwoorde» De bezwaren aan de ingewtkke.» unie, zooals deze tot nog toe werd '".Ijl steld, verbonden kleven, den eenvw™ vorm van tolunie, zooals het Burra" stelt, niet aan. ,,nn» Dat de controle op de certificate» j oorsprong onvoldoende zal zijn. rlj heer Heringa meent, is een Wwryh uitvoering. De opbrengst der lnvoerr%i zal zeker minder bedragen, doch "cm* toogt, dat 's lands kas bij den O"1 I toestand nog minder zal ontvangt»!. de belasting-opbrengst wat verscup

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10