Het Conflict in het Verre Oosten. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. UIT DE RIJNSTREEK ROOFOVERVAL IN HET POSTKANTOOR TE STADSKANAAL. De daders zijn ontsnapt. Gisteravond te ongeveer zeven uur vond te Stadskanaal in het postkantoor een brutale roofoverval plaats. Op dat tijdstip verschenen twee goed gekleede personen voor het loket en vroeg een van hen een biljet van f. 1000 te willen wisselen. Toen de postbeambte het geld bijna had uitge teld. greep hij het biljet en het wisselgeld en loste uit een revolver een schot. Dit trof echter den beambte gelukkig niet en de kogel drong in Tiet plafond. De tweede persoon drong daarop door een deur het kantoor binnen. De waarhemend direc teur, die het schot gehoord had, kon nog bijtijds de kluisdeur dicht gooien, greep een stoel en gooide daarmede naar den indringer. Beiden namen hierop de vlucht. Onder weg verloren zij het biljet van f. 1000. De politie, die onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld werd, stelde een uitge breid onderzoek in de omgeving in doch kon tot nog toe geen spoor van de daders vinden. De beambte en de waarnemend- directeur konden slechts een vaag signa lement geven. REDDINGBOOT UIT ELKAAR GESPRONGEN. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag was de machinist van der Kooy te De Cocksdorp 'Texel N.H.i bezig in het huisje, waar de reddingboot Eier- land is opgeborgen, de motoren na te zien. Op een gegeven oogenblik scheen zich veel gas in de boot verzameld te hebben/daar de motoren niet op de gewone wijze werk ten. Plotseling ontplofte het gas, de red dingboot sprong uit elkaar, terwijl het huisje, dat gedeeltelijk van hout was op getrokken, vrijwel geheel vernield werd. De ontploffing was hoorbaar in het dorp zelf, dat op ongeveer 5 K.M. afstand is gelegen. Een begin van brand ontstond, doch deze was spoedig gedoofd, terwijl van der K. de tegenwoordigheid van geest had de ben zinekraan dicht te draaien. Van der K. kreeg wonder boven wonder slechts eenige lichte verwondingen in het gelaat, terwijl zijn haar geschroeid was. De materïeele schade is daar boot en huisje vrijwel geheel vernield werden aanzienlijk. TEGEN EEN KAR GEREDEN Hedenmiddag is de 17-jarige mej. Van Ginkel in de Beekensteinschelaan te -amersfoort, doordat iemand achter op haar fiets sprong, haar stuur kwijtgeraakt, met het gevolg, dat zij tegen een groente- kar aanreed en tegen den grond werd ge worpen. Zij is met een ernstige hersen schudding per ziekenauto naar het zieken huis „De Lichtenberg" overgebracht. DE MALVERSATIES BIJ DE HANZEBANK TE DEN BOSCH. Het gerechterlijk vooronderzoek in de zaken tegen den oud-curator van de Han- zebank te 's-Hertogenbosch. verdacht van verduistering en den chauffeur van ge noemde Bank, verdacht van oplichting en valschheid in geschrifte, is gesloten. De behandeling van deze zaken voor de Bos sche Rechtbank is nu vrij spoedig te ver wachten. o KWITANTIES ZONDER BETALING. Maandag in den vroegen avond kwa men drie landbouwers, tevens handelaren in bouwmateriaal, uit Someren, vader en zoon V. alsmede de knecht, het kantooi van deurwaarder Van Moorsel aan het stationsplein te Helmond binnenstappen volgens hun verklaring om een daar staan de vordering, groot ongeveer f. 280 te vol doen. Toen de beide kwitanties werden aangegeven, zeiden de heeren: „Dank u wel" en wilden, zonder het verschuldigde bedrag te betalen, de terugreis aanvaarden. De deurwaarder dwong hen onder bedrei ging met een revolver op zijn kantoor te blijven. Nadat de politie was gehaald, werden zij naar het politiebureau overge bracht. Hier moesten zij eerst hun schuld betalen. Bij verhoor bekenden zij, afgesproken te hebben de kwitanties zonder betaling te bemachtigen. DOOR EEN AUTOBUS GEDOOD. Gisteravond waren eenige jongens op den Jagerswijk te Sappemeer aan 't voet ballen. Plotseling stak de 7-jarige J Ger- lach den weg over. met het noodlottig ge volg, dat hij door een autobus werd ge grepen en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. EEN ARM AFGEREDEN. Te Nieuw Weerdinge iDr.) heeft, vermoe delijk doordat de chauffeur verblind werd door het felle licht van een rijwiellantaarn, de vrachtauto van den heer v. K. de 22- jarige mej. S. aangereden. Het meisje werd de linkerarm afgereden. In ernstigen toe stand is zij naar het Academisch zieken huis te Groningen vervoerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE RAMP DER ENGELSCHE DUIKBOOT M 2. VD. meldde gisteravond uit Londen, dat de Eerste Lord der Admiraliteit dien mid dag in het Britsche Lagerhuis heeft mede gedeeld, dat bij de nasporingen naar den gezonken onderzeeboot M 2 de muts van den stuurman in een linnen gordel is op- gevlscht, evenals de kraag van een matro zenpak. AUTO VAN HELLING AFGEREDEN. Tusschen Dattenfeld en Hoppengarten heeft gistermiddag 'n auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen om het leven kwamen. De bestelwagen van een brandstoffen- handelaar te Bonn is, waarschijnlijk ten- gei olpe van bandenpech, van een drie meter hooge helling afgereden en is daarbij in brand geraakt De bestuurder en zijn vrouw, zoomede een 5-jarig kind waren op slag docd. terwijl een ander kind. met levensgevaarlijke brandwonden in 't zie kenhui moest worden opgenomen. ZWARTE POKKEN IN ZWEDEN. Aangezien het aantai gevallen van zwar te pokxen in Zuid Zweden zich uitbreidt, heerscht zoowel te Malmö als in de omge ving groote nervasiteit De medici kunnen niet voldoen aan den toeloop van patiën ten, die terstond ingeënt willen worden. Gisteren ontstond groote opwinding te Malmö. doordat een-verwachte zending van 50.0000 ampullen vaccine-stof uitbleef. Ten slotte werd een groote hoeveelheid serum van Kopenhagen naar Malmö gebracht. Terwijl te Malmö zelf sedert Zaterdag geen nieuwe ziektegevallen geconstateerd werden, heeft zich te Christiania een nieuw geval voorgedaan. In geheel Zweden wor den de strengste voorzichtigheidsmaatre gelen toegepast. OX ER STROOMING IN DE WEICHSKL- DELTA. Tengevolge van den krachtigen storm steeg het water in den Dooden Weichsel zóó snel, dat het bij Schellmühi buiten zijn oevers trad. Het water stond een halve meter hoog in de huizen. Nog grootere overstroomingen veroor zaakte de storm bij Heubude Kleins boe ren en tuinders hebben voornamelijk scha de geleden. Dé dijken tusschen Danzig en Neufahr zijn voor een groot deel onderspoeló Ook aan het strand heeft de storm groote scha de aangericht. De badinrichting bij Weich- selmünde werd weggeslagen en het geheele strand is met aangespoeld hout en wrak stukken bedekt. Dé promenade is gedeel telijk beschadigd en op enkele plaatsen zijn zelfs stukken van de duinen afgesla- I gen. Ingrijpen van Engeland en Amerika. Steun van Frankrijk, Italië en Duitschland. Wapenstilstand te Sjanghai. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.l Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Eskimosche: „Blijft je man nogal lang weg gedurende den winteravond?' Vriendin: „Lang weg blijven?!! Mensch, verleden nacht kwam ie niet eerder thuis dan half Januari". (passing show). DE VERGADERING VAN „KERK EN VREDE Zeer geachte Redactie. In het uitvoerige verslag in Uw blad van Dinsdag 2 Februari over de „Kerk en Vrede"-vergadering van 1.1. Maandagavond in de Stadsgehoorzaal lees ik, dat Ds. Buskes onder meer zou hebben gezegddat mannen als de hoogleeraren Haltjema, Slotemaker de Bruine, Aalders en Eerd- mans staan aan de zijde van hen, die den naam van Jezus Christus binden aan den oorlog. Daar ik de vergadering niet heb bijge woond. moet ik wel afgaan-op het ver slag. Maar wat daar staat ls zóó grof. dat ik niet kan gelooven dat Ds. Buskes het zoo gezegd zal hebben. Heeft hij 't wèl zoo gezegd. Jan is dit niet minder dan een infamrie waarmee Ds. Buskes noch de Kerk noch den Vrede dient; integendeel! Dan zal Ds. Buskes verplicht zijn dit openlijk te staven met de eigen woorden 'niet uit hun verband geruktl van die hoogleeraren. Heeft Ds. Buskes het niet zoo gezegd, dan zou hij Uw lezers zeer verplichten met de mededeellng wat hij precies heeft gezegd. Voorshands moge ik het er nog voor houden, dat de verslaggever zich in de haast verschreven heeft, waarmee ik ech ter geenszins bedoel afbreut te doen aan de verdienste van zijn werk. Met dank voor de plaatsing N. o PROPAGANDA HARINGVERBRÜIK. Op het ingezondene van „Vischventer" aangaande bovengenoemde propaganda, adviseer ik; neem inplaats van 1/4 of 3/4 emmer haring eens een half vat op uw bakfiets: adviseer uw klanten dat zij bij het schoonmaken den kop aan de visch laten totdat hij vanaf de hals naar de staart ontveld is; dat hij na van hom en kuit te zijn ontdaan, vanaf de staart naar den kop dient ontgraat te worden; vent ook Maandag en Zaterdag, in tegen stelling met velen uwer collega's en gij zult de door u geweldig geachte concur rentie weerstaan, zoomede de zeer weinige verdienste in hoogere sommen zien ver anderen dan door de Reedersvereeniging genoemd. In 't kort gezegd, houdt het artikel, dat goedkoop is, door omzet billijk, dus ver ander het systeem. Dit alleen ls het streven van de Ree- dersvereen.; het vergrooten van de con sumptie door in het bereik der massa brengen van het krachtige en door velen geliefde voedsel dat Juist voor die catego- riën onmisbaar is buiten wier bereik het tot nu toe gehouden werd. In het Buitenland gaat het artikel per gewicht; Maatjes ook wel 35 stuks voor 1 Mark Hier lijkt 5 cent goedkoop. Naast dit systeem kan voor de meer gegoeden uw gewone verdienste op schoon gemaakte haring blijven bestaan. Met beleefden dank voor de opname. LID REEDERSVEREEN. Optreden van Engeland en Amerika. De Raad van den Volkenbond is Dins dagmiddag onder voorzitterschap van den Franschen minister van Oorlog, Tardieu, bijeen gekomen. Aan de zitting namen o.a. de Italiaan- sche minister van buitenlandsche zaken. Grandi, de Engelsche minister van kolo niën. Thomas, en de vertegenwoordiger van Duitschland. de gezant Von Weisz- aecker, deel. Tardieu opende de zitting met de mede- deeling. dat Paul Boncour ziek is en dat de zitting op voorstel van de Engelsche delegatie is bijeen geroepen. De Engelsche minister van Koloniën, Thomas, las daarop een verklaring voor. waarin wordt gezegd: „De Britsche regeering acht het onmo gelijk, dat de huidige toestand ln het Verre Oosten langer voortduurt. Elke dag brengt nieuwe botsingen van steeds ern stiger draagwijdte. De vijandelijkheden duren aanhoudend voort. Sjanghai is het toonee! van een buitengewoon ernstig con flict geworden, waaraan zware artillerie, machinegeweren en vliegtuigen deelne men. Hiermede is practisch de oorlogstoe stand ingetreden. Tegenover zulk een toe stand kunnen de leden van den Volken bond niet onverschillig blijven staan De wereld zóu anders het vertrouwen in het pact van den Volkenbond, het Kellogpact en het Negen Mogendheden Verdrag ver liezen. Het is niet zonder beteekenis, dat de Amerikaansche regeering den toestand geheel op dezelfde wijze beoordeelt. De Amerikaansche regeering heeft haar volle sympathie en steun te kennen gegeven voor de gedurende de laatste vier maan den door den Volkenbond gedane pogin gen tot het handhaven van den vrede. De leden van den Raad van den Volkenbond hebben zich thans bereid verklaard, den Raad van den Volkenbond in kennis te stellen van hun diplomatieke stappen De Engelsche en Amerikaansche regeering hebben gezamelijk pogingen gedaan, doch deze zijn tot dusver zonder resul taat gebleven De Engelsche vegeering heeft daarom in samenwerking met de andere regeering besloten, nieuwe stappen te doen ter verzekering van den vrede. Gehoopt wordt, dat verdere regeeringen zich bij dezen stap zullen aansluiten De Engelsche regeering heeft daarom Maan dag de volgende eischen aan de regeerin gen te Tokio en Nanking gesteld: le. Staking van aUe vijandelijkheden en alle voorbereidingen voor den oorlog; 2e wederzijdsche terugtrekking van de I troepen in Sjanghai; 3e bescherming der internationale con cessie en het scheppen van een neutrale zone in Sjanghai: 4e onmiddellijke opening van onder handelingen, om het*pnflict in den geest van het Kellogpact e» het besluit van den Raad van den Volkenbond van 9 Decem ber van het vorige jaar te regelen - Incident in het Engelsche Lagerhuis. De Britsche minister van Buitenland sche Zaken heeft in het Lagerhuis ver klaringen afgelegd over de Engelsche po litiek in Oost-Azië, den toestand in Sjanghai/en de laatste bemiddelingsvoor stellen der mogendheden, die geheel over eenkomen met de mededeeling van mi nister Thomas voor den Volkenbondsraad afgelegd. De eisch van den leider der oppositie Lansbury te debatteer en over den toe stand te Sjanghai werd verworpen met- de motiveering dat het niet doenlijk is. Er ontstond eenig rumoer. Lansbury sprong op en riep: Tot dit oogenblik hebben de Japanners zich schul dig gemaakt aan eeD staaltje van inter nationale piratery." De2e woorden brachten een geweldige opschudding teweeg. De speaker verklaarde dat deze uitdruk kingen niet veroorloofd zijn jegens een bevriende mogendheid. „Ik ken mijn ver antwoordelijkheid". antwoordde Lansbury Onder bijval van 't Huis werd Lansbury 't woord ontnomen. Frankrijk, Italië en Duitschland steunen. De Volkenbondsraadzitting werd overi gens een politieke demonstratie tegen Jaoan! Tardieu deelde mede, dat de Fransche regeering op grond van de mededee.ingen der Engelsche regeering onverwijld haar diplomatieke vertegenwoordigers te Tokio en Nanking heeft opgedragen op dezelfde wijze bij de regeeringen, waar zij geaccre diteerd zijn, stappen te doen. Fransche marinestrijdkrachten zijn op weg naar Sjanghai. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, Grandi, verklaarde dat ook de Italiaansche regeering op dezelfde wijze als de Engelsche te Tokio en Nan king stappen heeft ondernomen. Vervolgens deelde de Duitsche verte genwoordiger Von Weiszaecker mede dat hii zijn regeering onverwijld op de hoog te zal stellen van de verklaringen der vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk en Italië, opdat de Duitsche regeering ook harerzijds op de beide belangrijkste punten op gelijke wijze zal kunnen op treden (Nader wordt gemeld, dat dit reeds is geschied!) De Chineesche gezant Jen beperkte zich ertoe mede te deelen. dat hij zijn regee ring rapport zal uitbrengen over de on derhandelingen van den Volkenbondsraad. De Japansche ambassadeur Sato juichte het optreden der Engelsche regeering toe. In verband met den buitengewonen ernst van den toestand heeft de Japansche re geering harerzijds verzocht onverwijld buitengewone maatregelen te nemen. Het optreden der Japansche troepen is uitsluitend het gevolg van de aanvallen, van de zijde van China en de voortdu rende druk door de Chineesche regeering op alle overeenkombsten. Algemeene hilariteit werd verwekt toen de Jaoansche ambassadeur voorstelde on verwijld de oorzaken van de Chineesche aanvallen op de Japansche troepen na te gaan. De Japansche ambassadeur gaf ver volgens een lezing van het bombarde ment van Nanking, welke geheel afwijkt van de vroegere mededeelingenHij ver klaarde dat hiervoor slechts de verant woordelijkheid berust bij China. De Japansche ambassadeur deelde ver volgens mede. dat de Japansche regeering een Engelsch voorstel, een neutrale zone te scheppen, accepteert. De besprekingen werden hierna door Tardieu besloten met de mededeeling dat de Volkenbondsraad opnieuw zal bijeenkomen, zoodra rapport zal zijn ontvangen van de enquêtecommis sie, welk rapport dezer dagen te ver wachten is. Het bombardement van Nanking Over het bombardement van Nanking verluidt thans het volgende: Een cfficteele mededeeling zegt dat eeni ge Japansche matrozen, die aan den wal waren gegaan om proviand te koopen, ge tart werden door een Chineesche patrouille die op hen schoot, omdat zij niet antwoord den. De matrozen sloegen op de vlucht, keerden terug aan boord en maakten mel ding van den aanval der Chineesche troe pen De bevelhebber van de vloot opende, hoewel aarzelend, het vuur (de granaten waren niet met scherp geladen) om te zien. of de Chineesche forten zouden ant woorden, en toen zij het niet deden, staak ten de Japanners het vuren. Of het waar is Te Sjanghai De Japanners hebben gistermiddag te Sjanghai een nieuwe aanval ingezet, tegen SJapei met 2000 man. Na 3": uur werd de aanval door de Chineezen tot staan ge bracht voor het Noorderstation, De Japan sche verliezen zijn tijdens dit gevecht, be droegen 23 dooden, 84 zwaar-'en 75 lichtge wonden. Vier burgers werden gedood. 9 zwaargewond. Tien, naar het schijnt Chi neesche, granaten zijn ln de internationale nederzetting terecht gekomen. Niemand werd bij hun ontploffing gedood of ge wond. De Engelsche, Amerikaansche en Ita liaansche consuls hebben een protest ont vangen van de bevelhebbers der buiten landsche verdedigers van de internationale concessie, met uitzondering van de Japan sche tegen 't optreden der Japansche mari- ne-fusiliers binnen de verdedigingszone van de concessie, die gereserveerd is, aan de Britsche, Amerikaansche en Italiaan sche troepen. Dit protest, dat eveneens gericht is aan den Japanschen consul-generaal maakt melding van wreedheden, door de Japan sche marlne-fuslliers bedreven in die zone zooals een bajonetaanval op jonge en oude Chineezen ln den Engelschen sector. De gemeenteraad heeft aangekondigd, dat meer dan 6000 buitenlandsche Inwo ners zich ate vrijwillige arbeiders hebben opgegeven. De politie schat, dat 57.800 vluchtelingen sedert het begin van de Japansche incidenten de concessie binnen gedrongen zijn, zonder het groote aantal mee te rekenen, die van den Noordeliiken naar den Zuideliiken sector zijn vertrokken Mussolini heeft bevolen, dat de kruiser Trento en de torpedojager Espero met landingsdetachementen naar Sjanghai moeten vertrekken. ln het opperste commando van de Japansche strijdmacht is een wijz'ghig aangebracht Admiraal prins Foesjini is benoemd lot opperbevelhebber van de vloot als opvolger van admiraal Tanigoetsji, die op zijn beurt benoemd is tot lid van den oppersten oor logsraad. Wapenstilstand. De Britsche en Amerikaansche ambas sadeur hebben met den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken onderhan delingen gevoerd als resultaat waarvan een wapenstilstand voor Sjanghai ls vast gesteld. welke zou ingaan om 6 uur des middags. Naar oificieel wordt medegedeeld, ziin gisteren twee torpedojagers te Tsjifoe 'tegenover Port-Arthur gelegen) binnen- geloopen „ter bescherming van de Japan sche belangen". Bovendien ziin, naar het ministerie van Marine mededeelt, drie miinenleggers uiteeloopen naar Amoy (tegenover Formosa). De Japansche troepen hebben Charbin nog niet bereikt. IJMUIDEN. 3 Febr. 1932 VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.150.80; Griet per kist van 50 K.G. f.5018: Tongen per K.G. f 1.70—0.85; Groote Schol per kist van 50 K.G f. 20—13.50; Middelschol f. 22—12.30; Zetschol f. 26.50—16: Kleine Schol f. 23—7.50; Bot f. 8—3.50; Schar f 19 505; Roggen per 20 stuks f. 36 18.50; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f 52; Middel Schelvisch f. 43; Klein- middel Schelvisch f. 3231; Kleine Schel visch f. 2817; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 4022.50; Gullen per kist van 50 K.G. f. )65.50: Lengen per stuk f. 1.80 —1.25; Heilbot per K.G. f. 115; Wijting per kist van 50 K.G. f. 51.45; Kool- visch per stuk f. 0.850.10; Makreel per kist van 50 K.G. f. 2711.50. Prijs der Haring f, 5.504.60 per kist Aangekomen 12 Stoomtrawlers. R.O. 15 met f. 1521; IJM. 9 met f. 2396; IJM. 49 met f. 3767; IJM. 91 met f. 1229; IJM. 155 met f. 1300; IJM. 24 met f. 1466; IJM 201 met f. 1682; IJM. Ill met f. 1900; IJM 23 met f. 1224; IJM. 123 met f. 2400: IJM. 106 met f. 1899; IJM. 114 met 1108; LJM. 70 met f. 1108; 3 loggers: VL. 197 met f. 1124; VL. 204 met f. 340; VL. 95 met f. 1190: en 9 loggers: SCH J247 met f. 660; SCH. 49 met f. 660: IJM. 283 met f. 444; K.W. 41 met f. 690; K.W. 33 met f. 500: K.W. 110 met f. 585; K.W 42 met f..600; K.W. 31 met f. 620; K.W. 151 met f. 710 besomming. ALPHEN. INTERESSANTE REDE OVftl „DE LANDBOUWCRISIS. Oorzaak en gevolg. Door den Bond van kaasproduct „Alphen a. d. Rijn en Omstrek^ in de Chr. lagere landbouwschol openbare vergadering belegd, waarh spreker optrad de heer A. v. Wij* Gouda, over het onderwerp: „De lana crisis, haar oorzaken en gevolgen eoi houding de Regeering, de landb^ nisaties en de boeren zelf daarteg; moeten aannemen". Na de gebru£ opening door den voorzitter, den h* van Zwieten, gaf de spreker van avond een uitvoerige uiteenzetting 03 liet ontstaan dezer crisis. Spr. b$ de opvatting, dat deze crisis zou zijt staan tengevolge van den laatsten gr wereldoorlog, hoewel deze wel van ij is geweest. Als oorzaak noemt spr. 01 toegenomen techniek, waardoor de prodi zeer hoog is opgevoerd. De Nederlaai land en tuinbouw heeft voor den gj groote opgang gemaakt, doordat mes toen in andere landen in Europa 3 heeft toegelegd op de industrie. Dom oorlog zijn echter de verschillende la voor onze producten geisoleerd gewc en heeft men zich daar zelf toegelegd de productie van levensmiddelen. Tot ver heeft de oorlog zeker invloed gi doch anderzijds zou de crisis die wij] beleven door de sterk vooruitgaande: niek en overproductie toch gekomen Met voorbeelden geeft spr. dan aan. Nederland voor den oorlog een belai; afzetgebied had naar Z. Afrika, di den oor'og was afgeloopen. Gedureni oorlog had men zich in Z. Afrika, op de kaasmak.rij etc. toegelegd enl voor zelfs kaasmakers en hotermaken ons land en an Tere technici geëngage Na den oorlog bleken de grenzen geheel gesloten en wij werden op Engelsche markt, wat de boter betreil Afrika zelfs beconcurreerd. Als volg oorzaken gaf spr. dan aan de terugj van de consumptie door de verarming verschillende landen, de techniek fe den oorlog toen de groote vraag b om producten, nog werd op ge voert uitgebreid. De prijzen zijn maxima gek ook wat betreft de loonstandaard. en grondprijzen. Door de niet te komen en toch anders gekomen 1 malaise, zou men juist een daling \t gekregen. Het is dus juist andersa loopen, wat zich nu gaat wreken. Br" van invloed achtte spreker ook de t der sociale wetgeving: hij sprakI zijn afkeuring uit over het destijds jr Vredestractaat, wat Europa nog mei1 cjpen ontredderen en verstrekkende i gen heeft gehad voor den land en tui* Tot den zomer van het vorig jaar! het evenwel nog geioopen echter ir verwachting doch toen heeft ma inzinking gekregen. In den breede i spr. dan stil bij den toestand van Dsl land, haar herstelbetalingen, verleend?! stel etc. wat wel een opluchting was! niet een herstel. Duitschland kenmerkte! als de grootste afneemster van onzef ducten, waardopr onze landbouw een I duchte klap voor haar debiet heeft I kregen. Ook de daling van het Eng! Pond Sterling en haar gevolgen slee# een groot stuk van onze export met j mede. Bovendien kreeg Frankrijk tej invoer en werden ook daar de niarr overstroomd, waardoor ook dit land m regelen heeft moeten treffen. Door] te veel overhouden op de markt ontj een ander groet gevaar: het terug 1' van de prijzen tot een minimum. J r.oemde de met Frankrijk getroffen 1 ling wat de kaasuitvoer betreft, zeerl stig, doen dit zegt voor de toekomst! weinig, daar het contingent slechts P 3 maanden wordt geregeld. Van Enge! zijde kunnen wij bovendien, aldusj vérhooging der invoerrechten wan doch niet voor de Koloniën, welkrfl bijzonder veel van onze producten c?J markt brengen. Rest Duitschland «Wi men nog niet weet, wat er van terecaj komen. Inplaats van de herstelbeta&ï definitief te regelen stelt men wefll waardoor de chaos nog grooter wordtj is goed zegt spr., dat de boerensp deze dingen onder de oogen zieU men zeer zeker nog voor erger toey zal komen. Wat kan en moet er dan op deze omstandigheden gebeuren. In de ei plaats, dat de regccring ingrijpt. Er» in den oorlog. Dat geeft ons een r* de rollen zijn thans omgekeerd. Unaj Tuinbouw hebben recht bij de reg^ijj aan te kloppen, dat zij niet gelieel j ondergaat. Mede gelet op het belang 1 Nederland heeft bij een goeden Wrr| stand. Wij weten dat men met moeite begrooting sluitend heeft gekregen, financieën gedogen geen directe tP grepen. Er moet bij die eischen dusi zekere matiging zijn. Spr.achtte het breken van een directeur-generaal Landbouw die technische voorlichting 1 geven, onjuist. Wat de belangstelling 1 de huidige regeering betreft is er, -d spr. gelukkig een kentering gekoniey te bemerken. Den verschillenden vr,aa?Tl ken en problemen der organisaties if| steun vïan de regeering toegeze#1- neemt hierbij het contingent betreiwj de invoer van Deensch vleesch. «JJ besprak hij de vraag: „wat ons kan reflj De poorten moeten worden opengeno voor export, alle andere middel® lapmiddelen. Uitvoerig staat spr. 101 bij het werk der organisatie's, wel«» bezig zijn de export naar Duitscm3" J behouden door middel van een uitwis jj van waren of het vormen van een clearing-house, waarvoor de reSe®IrinL l medewerking heeft toegezegd. Als Jj het Oosten het afzetgebied kunnen houden dan zijn wij aardig op dre® verder terugkomend op het belang 1 het georganiseerd zijn zegt spr. "3 V zeker voor een enkeling niets is reiken. Een organisatie kan regeering die niet deskundig is. voorleggen. Bovendien kunnen onM tieke kringen invloed uitoefenen. j gaf spr. aan dat men het bedrij moeten beperken, mede wat de e*P'f koster betreft en men zich voor speculatie's zal moeten onthouden- Na de bshand?.ling van het zeer k onderwerp volgde nog een aan®jg gedacht en wisseling waaroo d? verf op gebruikelijke wijze werd bij de heer v. Wijpe door den voj1 bijzondere woorden van dank wen*1 j bracht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6