72ste Jaarpane ZATERDAG 30 JANUARI 1932 No. 22044 Leidsch Crisis-Comité. Pfficieele Kennisgevingen. TER OVERPEINZING. V!SSfFR! 1-RPPirHTEN. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. MUZIEK. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENT1EN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. rij een maximum aantal woorden van 30. icasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van rleven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT :j Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „O.li Franco per post 1.2.35 4- portokosten. pit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. perantwoording ingekomen giften bij I penningmeester van het Comité van tan. tot en met 29 Jan. 1932. Liften: N. N„ bezorgd Secretariaat, f.7,; Lj. C. R. R. 1-10; Mevr. B. R. V. f.25; Jn. 1.2; Saldo Feestkas 1925 1.171.06; irlingen Kweekschool v. Bewaarschool- Eerwijzeressen 1.7; N. 1.200; P. v. d. M. [z; S. 1.6; Prof. Dr. F. M. f.25; Collecte Jellige avond m. leerlingen Chr. Kweek- Eool f. 21.19; H. J. B. f.2; Leidsche Gym- Jsiasten f. 2.50; N. N. N. f.10; J. C. F. de li.5; N.V. de B. 10D/« factuurbedrag f 6.35; IK.—I. f.10; O. B. f.25; B. B. f.25; Mej. 1b. f. 2.50; D. B. f.25; Mej. de B. f.5; [p. IV. f.10; Sempre Crescendo Bijdrage Koningin Wilhelmina f.100; Mr. F. Ij. T. f.25; Dames C. f.10; C. S. f.1; |tV f. 3; VVaalsche Diaconie f. 100. ptkelijksche Bijdragen: 2 weken Perso- j Steenfabriek Ouderzorg f. 17.50; 3 ten Collecte Politie f. 27.64. Lndelijksche Bijdragen: Mr. A. v. d. S. Ii.50; Ver. van Huisvrouwen (Jan.) BS.15. lToti.ilf. 5010.32. HINDERWET. jgemeesteT en Wethouders van Leiden; (Gezien het verzoek van Zijne Excellen ce den Minister van Staat, Voorzitter van It College van Gedeputeerde Staten van TO-Holland, om toepassing te geven aan i artikelen 6, 6bis, 7 en 7bis der Hinder- fct ten aanzien van een door het Ge meentebestuur van Leiden ingezonden aan flag om vergunning tot het uitbreiden v de Stedelijke Electriciteitsfabriek, lande op het terrein aan de Lange- lcht, kadastraal bekend Gemeente Lei dt. Sectie B„ No. 2939; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder- peven kennis aan het publiek, dat ge hemd verzoek met de bijlagen op de Se- petarie dezer gemeente ter visie gelegd is; 'alsmede dat op Zaterdag, den 13 Fe- raari 1932 des voormiddags te halfelf ren in het perceel Breestraat 125 (Bureau .in Gemeentewerken) gelegenheid zal lorden gegeven om bezwaren tegen dit Jerzoek in te brengen, terwijl zij er de landacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom- |ti; art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een .zijner leden zijn .trschenen, ten einde hun bezwaren mon deling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. beiden, 30 Januari 1932. 2941 HINDERWET. [Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. F. van der per Stoel om vergunning tot het oprich ten van een bewaarplaats voor benzine op Pen weiland gelegen nabij de De Genestet- ■ttraat, kadastraal bekend Gemeente Lei- I,, n' Sectie O. No. 676; b. P L. Groen in 11 Woud om vergunning tot het oprichten «t ?en metaaldraaierij in het aan de oom straat No. 75 grenzende gedeelte van I?''erceel Jan van Houtkade No. 19cri9d. I xadastraa] bekend Gemeente Leiden. Sec- Itie E No 1346; I d'mvs^ de artikelen 6 en 7 der Hin- tennis aan het publiek, dat ge- igp'™e .terzoeken met de bijlagen op de Bgdtjjn? dezer gemeente ter visie ge- dat op Zaterdag den 13 Fe- des voormiddags te half elf reau Perceel Breestraat 125 (Bu lla) wr!a.? Gemeentewerken) gelegenheid dez. Wgeven om bezwaren tegen I de a/rS?!, 111 te brengen, terwijl zij er len ver Ï1 -0D vestigen, dat niet tot be- RomoivrVr zitn z" die niet overeen- itBeenïS, v ier Hinderwet voor het ge- te"&tU?r 01 een zi™r leden ziin ■ellr» til V eind^ hun bezwaren mon- I '-i roe te lichten. A- VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. STRIJEN, Secretaris. I 3o JaBuarl 1932i 2942 MENSCHEN EN DIEREN. De menschmet rede begaafd, ont wikkeld, geleerd.... in het bezit van cultuur en beschaving eeuwenoud. Het diersimpel-weg levend wezen. kennende boek noch geleerdheid, niet in staat zijn gedachten zoo het die heeft, onder woorden te brengen als wij Zoo men het wil zien. is het onder scheid wél groot! Maar: zoo men zijn licht op een ander facet wil laten vallen, is het onderscheid soms óók: wel heel klein Wij maken juist nu een tijd door, waar in de grenzen van het menschelijk ken nen en kunnen, van onze goedheid en zedelijkheid, eerder bereikt worden dan gewoonlijk. De afstand tusschen ons en het dier is even kleiner geworden. Daarom is er misschien nu een oogen- blik aandacht voor het dier te vragen. Voor dien kant ervan, waarin het ons, als levend medeschepsel, toch zoo nabij staat. Het doet er niet toe. wie er gelijk heeft: of het dier nu wel of niet een ziel heeft, of het verstand heeft, of dat men het Instinct zou behooren te noemen: dat zijn theoretische strijdvragen, die voor den geleerde slechts hun belang hebben. Wij menschen weten: dat het dier in staat is. ons mooie eigenschappen te too- nen, dat het aanhankelijk en trouw o zoo trouw kan wezen, dat het moed en toewijding kan betoonen. dat het schran der en lief kan wezen, bovenal: dat het in staat is vreugde en leed te ondervinden. Dit laatste, daar wilde ik het even over hebben. Wij zijn niet allen dierenvrienden. Dat behoeft ook niet; de mensch komt éérst, en dan het dier. en wie ziekelijke sym pathie voor schepselen uit het beesten rijk aan den dag legt. maar het goede zijnen medemenschen te doen nalaat, die kan op onze vriendschap noch toejuiching staat maken. Maar al zal de echte vriendschap voor het dier dus uitsluitend uit eigen inner - iijken aandrang dienen te ontstaan, er is iets anders, dat allen gemeen moet zijn. Dat is: de rechtvaardigheid tegenover de dieren. Daaraan schieten wij allen vaak en veel te kort. Wij zeggen, dénken zeker: het is maar een dier. Dat „maar" is mis. Dat mogen we niet denken. Niet. omdat het onzedelijk is, en niet, omdat het niet waar is. Wilt gij het dier een medeschepsel Gods noemen, of wilt ge zeggen, dat het een onderdeel van de levende natuur is, waarvan ook de mensch deel uitmaakt t het is mij om het even. hóe ge het uit drukt. Als ge maar het verband ziet. En daarbij beseft dat de dieren althans in sommige opzichten, nog wel eens den mensch overtreffen Ze kunnen veel min der. maar ook veel meer dan wij. En in elk geval, ze hebben uit zich zei- ven reeds het recht op de rechtvaardig- heid. Die hierin bestaat: dat het met noode- loos gekweld mag worden, dat het op een goede verzorging aanspraak kan doen gel den. Misschien niet. zooals de menschen, met de geschreven wet in de hand. met door een vakvereenlging. of door een be tooging. niet door woord of geschrift Maar toch: het dier heeft zijn rechten, ongeschreven in gewonen zin maar vast gelegd in de harten der menschen. En geen normaal-weldenkend mensch zal dit ooit ontkennen. Wanneer er dan toch zooveel dieren leed in de wereld is. en voortbestaat. dan spruit dit slechts hieruit voort: dat men achteloos voortgaat, de onderstelde rech teloosheid van het dier te bestendigen, door onwetendheid en traagheid. Denk hier eens over na! Het probleem u stellen, beteekent er van bewust worden en het meteen oplos sen Want niemand is onmeedoogend te genover het dier. uit onmeedoogendheid. Wel uit: onnadenkendheid. IJMUIDEN. 30 Januari 1932. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1 20-f. 1. Tongen per KG f 1 351 05. Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 16—12. Middelschol per kist van 50 K.G. f. 17—13.50. Zetschol per kist van 50 K.G. f. 18.50—15. Kleine Schol per kist van 50 KG. f.20-6.50. Bot per kist van 50 K.G. f. 4.50—2 60. Schar per kist van 50 K.G. f. 5.50—2.90 Roggen pel- 20 stuks f.19—17. Vleeten per stuk 1.8.50- 2 50 Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 35. Middel Schelvisch per kist van 50 K.G f. 23.50—23 Kleinmiddel Schel visch per kist van 50 K.G. f.24—-16.50. Kleine Schelvisch per kist van 50 K G. f. 18—7.50. Kabeljauw per kist van 1 2d K G f. 31—25. Gullen per kist van 50 K.G. L 12—6 Lengen per stuk L 2.80-0.40. Wij ting per kist van 50 K.G. f.60—1.70 Koolvisch per stuk f0 800.20 Aangekomen 6 stoomtrawlers: IJM 37 met f.5592. tJM 65 met f. 1253. IJM. 67 met f 1525. IJM 21 met f 2195 IJM. 192 met f. 2121, IJM 177 met f. 1842. KW1576metgf.r696, KW 101 f.445 KW 28 met f 33™ KW 95 met f.899, KW 58 met 1. 546, KW 147 met f. 563. TENTOONSTELLING KaTHE KOLLWITZ. Van Maandag 1 Februari t/m Vrijdag 5 Februari zal in het Leidsche Volkshuis een tentoonstelling gehouden worden van teekeningen. etsen en litho's van Kathe Kollwitz. Het is een groot voorrecht met het werk van deze uitzonderlijke kunste nares nader te kunnen kennis maken. Het warme medevoelen in vreugde en leed met haar medemenschen en de sterke kracht die uit haar teekeningen spreekt, kan niet anders dan verrijkend op den toeschouwer inwerken. De tentoonstelling is een bezoek over waard. MAATREGELEN TEGEN DIENSTWEIGERING. Wordt er te Leiden te streng opgetreden? Het lid van de Tweede Kamer de heer K. ter Laan heeft den minister van Justitie gevraagd: Is het aan den minister bekend, dat brieven aan W. Bleeker, die zich in voor arrest bevindt in de artillerie-kazerne te Leiden wegens dienstweigering, ongeopend worden teruggezonden, terwijl bezoek van zijn zuster is geweigerd? Is de minister bereid, aan deze onnoo- dige maatregelen een eind te maken? DE BIOSCOOPVOORSTELLINGEN VOOR WERKLOOZEN. Namens den Leidschen Bestuurdersbond schrijft men ons: Deze week hebben in het „Luxor"- theater weer twee filmvoorstellingen voor de werkloozen op Dinsdag- en Donderdag middag plaats gehad. Toen bleek, dat daarop prijs werd ge steld, was de directie onmiddellijk bereid deze week de mooie film „Trader Horn" te doen draaien, wat door de ongeveer 900 werkloozen die deze voorstellingen bij woonden op hoogen prijs werd gesteld. Behalve de directie mogén we ook het personeel van „Luxor" dankbaar zijn, dat geheel uit eigen beweging en volkomen be langeloos voor de verzorging der voor stellingen veel vrijen tijd opofferde. Zij verrasten zelfs deze week de werk loozen met eenige afwisseling der film nummers door het doen optreden van een accordeon-orkestje, dat getuige het gewel dige applaus bijzonder in den smaak viel. In de aanstaande week worden weer in het Volksgebouw op Maandagmiddag en Woensdagmiddag, telkens van 3 tot 4 uur, de nieuwe toegangskaarten uitgereikt. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloo- pen maand f. 16.370.80 aan den Rijksont vanger afgedragen. Het aantal aangeslotenen steeg tot 4.666. o— MOORDROMANCE. Opvoering ten bate van het Crisiscomité. Op Vrijdag 5 Febr. a.s. zal in den Leid schen Schouwburg de bekende groteske van Defresne getiteld „Moordromance" worden opgevoerd door de R.K. Studen- tentooneelclub A. G. A. B. De baten van dezen schouwburgavond zullen worden afgedragen aan het plaat selijk Crisis-comité te Leiden. Naar wij vernemen wordt de uitvoering met zeer veel zorg voorbereid, zoodat het stuk, dat op zich zelf reeds een zekere aantrekkelijkheid bezit, ongetwijfeld in den smaak van het publiek zal vallen. Zoowel het Crisis-comité als ook A. G. A. B.verwachten dan ook, dat de schouw burg a.s. Vrijdag zoo goed als uitverkocht zal zijn. KERKELIJKE VIERING VAN DEN JEUGDDAG. De Jeugdbeweging wil in nauw contact met de Kerk blijven en toont daarmede de groote waarde dezer Kerk voor onze samenleving te willen verstaan. Men begrijpt het nu wel zoo, dat het „Wij zijn de werkers", ten opzichte van het kerkelijk leven alleen dan van betee- kenis zal kunnen zijn, wanneer de oudere werkers met hun ervaring de vernieuwen de kracht der jongere zullen verstaan, opdat uit deze verbondenheid het ge meenschappelijk streven haar vernieu wing oprijst, dat door een vaak traditio- neele houding van kerklichamen met stilstand bedreigd wordt. In de kerkgebouwen der bij de Vrijzin nig Christelijke Federatie aangesloten Doopsgezinden. Luthersehen, Remonstran ten en Nederd Hervormden hoopt men in de ochtendgodsdienstoefening van deze dingen te getuigen. In de Remonstr Kerk zal een spreek koor van jongeren eenige fragmenten uit Henriette Roland Hoist's „Kinderen van dezen tijd" voordragen. ONZE BRIDGE-PRIJSVRAAG. Wij herinneren er nog even aan, dat de deelneming aan onze Bridge-prijsvraag is opengesteld tot Maandag a.s. 9 uur voor middags. Dan moeten de oplossingen ons hebben bereikt. AANWINST VOOR DE UN1VERSITEITS- BiBLIOTHEEK. De regeering der Unie van Zuid-Afrika heeft door bemiddeling van haar gezant te 's-Gravenhage aan de Rijksuniversiteit alhier ter geschenke aangeboden 103 dee- len publicaties op het gebied van Zuid- Atrikaansch recht en nog meerdere dea len in het vooruitzicht gesteld. Daar, zooals men weet. alhier ter stede het Zuid-Airikaansch recht beoefend wordt, mag deze aanvulling der Univer- siteits-Bibliotheek een bijzonder belang rijke heeten. Het college van curatoren heeft den heer D. de Villiers verzocht den dank der Universiteit over te brengen aan de re geering der Unie en tevens hem persoon lijk zijn erkentelijkheid betuigd voor de groote belangstelling jegens de Universi teit aan den dag gelegd HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: C. van Pijpen (filiaal), Teylingerlaan 3, Sassenheim. Hoofdzetel: Stationsweg 3, Lisse. Groenten- en fruithandel. Beheer der filiaal: J. van Pijpen. Wijziging: C, Grundeken, Voorstraat 12, Voorscho ten. Vleeschhouwerij, spekslagerij. Uittre dend Eigenaar: C. Grundeken, Voorscho ten ,dd. 31 Dec, 1931. Wijziging handels naam: C. J. Grundeken. Nieuwe eigenaar: C. J. Grundeken, Voorschoten. 3INNENLAND. Ir Kalff benoemd tot voorzitter van den Ondernemersraad voor Nederlandsch-In- dië. (Binnenland, 2e Blad). Te Helmond is gistermiddag een bank- looper op straat overvallen en beroofd van een tasch met ruim f. 1200. (Gemengd, 2e Blad). Gas verstikking te Tilburg; man en vrouw bewusteloos gevonden. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. CHINA VERKLAART TAPAN DEN OORLOG (Tel. ie BladY. De Volkenbondsraad aanvaardt den Chi- neeschen eisch inzake het beroep op art. 15 van het Statuut. Volgens een bericht uit Londen zou China Japan echter den oorlog hebben verklaard. (Ie Blad). In Oostenrijk is een minderheidskabinet Buresch gevormd. (Buitenl., Ie Blad). Vroegere bijeenroeping van den Duit- schen Rijksdag. (Buitenl., Ie Blad). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats-exa- men Romeinsché taal en letterkunde mej. J. L. Lamers (Den Haag). Candidaats- examen Rechtsgeleerdheid de dames L. W. van Lindonk en E. H. M. Seber (beiden Den Haag) en de heer C. J. Klok (Oost- voorne). Candidaats-examen Theologie mej. M. Avis (Zaandam) en de heeren D. Bender (Noordwolde, Gr.) en J. Loeff (Utrecht). MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Afscheid Carl Flcsch. Carl Flesch. Zooals familiezwak zich veelal pleegt te verscherpen naar mate het aanzien van hem op wien men de verwantschzm wenscht te betrekken grooter is dan zijn eigen, zoo ook heeft de muzikale Neder lander de neiging Carl Flesch tot de zijnen te rekenen. Behalve door een bt- roep op de stelling dat groote mannen de heele wereld toebehooren, kan gezegde Nederlander zijn neiging stellig recht vaardigen door te wijzen op eenige bij zondere omstandigheden. Vooreerst heaft Flesch gedurende een zestal jaren in etis land een vooraanstaande positie op muri- kaal gebied ingenomen; ten andere hééft hij toen in een Nederlandsche zijn levens gezellin gevonden. Hij neemt nu afscheid van het podium. Dat hij daarbij ook ons, min of meer zijn land betrekt ligt in de rede. Dat hij ook in Leiden zijn afscheid heeft gespeeld danken we aan de Maat schappij voor Toonkunst. Eenige biografi sche bijzonderheden mogen hier op haar plaats zijn. Flesch is in 1873 in het Duitsch- sprekende Burgenland geboren, in de streek waar de wieg van veel musici van naam stond. Haydn, Liszt. Joachim, Hans Richter, Nikisch, Dohnanyi zijn allen West-Hongaren. Van 1886—1890 studeerde Flesch aan het conservatorium te Weenen onder Grün. daarna te Parijs bij Marstch tot 1896. Na beëindiging van zijn studie tijd werd hij aanstonds leeraar aan het conservatorium te Boekarest, welke be. trekking hij In 1903 verwisselde voor het leeraarschap aan het Amsterdamsche conservatorium als opvolger van Bram Eldering, die toen naar Keulen vertrok. Flesch vestigde zich in 1008 in Berlijn, waar hij destijds met zijn historische vioolconcertavonden sterk de aandacht trok en werd later professor aan de Hoch- schule für Muslk, welk ambt hij nog steeds, en met groote eer, vervult. Als paedagoog is hij een der eersten van den tegenwoor- digen tijd. Groote vermaardheid geniet de meestercursus, die hij de laatste jaren in de zomermaanden te Baden-Baden leidt. Een werk van groote beteekenis is zijn lijvig boek „Die Kunst des Violinspiels", waarin de techniek van het vioolspel in den ruimsten zin naar streng wetenschap pelijke methode is beschreven. Maar Flesch verbindt het kunnen aan het kennen. Het een is even volledig als het andere. Enkele onderdeelen der techniek zijn zelfs een soort specialiteit van den grootmees ter. De octavenpassages bijv. Wat hij daar bij te zien en te hooren geeft is phenome- naal. Een verbluffend staal heeft hij daar van gegeven met de laatste der twee ca prices van Paganini; octaven in zoo snel tempo met een zuiverheid dat men de octaaf bijna niet hoort, zijn een technisch bezit waarin geen ander met hem deelt. Maar geheel zijn spel is van de opperste superioriteit. Elk nootje dat hij speelt ii klank van edele hoedanigheid. En alles gaat zoo gemakkelijk bij hem, dat de ge dachte aan moeilijkheid bij den hoorder niet eens opkomt. Geen enkele overtollige beweging: hij staat en speelt, voilé tout. Zóó eenvoudig is zijn spel naar uiterlijke verschijning dat het soms academisch on bewogen schijnt. Dat was voor hen die zich niet geheel rekenschap geven van den stijl waarin Bach gespeeld moet wor den 'elk romantisch accent is daar uit den booze) in de Chaconne allicht het geval en ook in de prae-klassieke kamer- sonate van Nardini, waarin nu eenmaal ander sentiment heerscht dan in de Kreut- zer-sonate van Beethoven. Hierin was Flesch de gevoelswarme romanticus, die speelde alsof alles spontaan bij hem op kwam, maar ook met de voorname zelf bewustheid, waarvan de A dur sonate de draagster is. En hoe prachtig liet Flesch zijn Guarneri zingen in het lied van het Boheemsche land, dat uit het Smetana- nummertje klonk. En als we bij dit alles nog voegen het speelsch-elegante in de beide Caprices van Paganini, die eigen lijk zonder begeleiding moeten worden gespeeld, (het accompagnement van de eene is van Kreisler, van de andere van Busch) dan heeft Flesch op dezen avond overtuigend bewijs gegeven van zijn mu zikale veelzijdigheid. Flesch is met groote onderscheiding door de volle zaal ontvangen. En zoowel na de toespraak van den voorzitter van „Toonkunst", den heer Vijgh die hem bij het begin der pauze in warme bewoor dingen de hulde van het Leidsch publiek aanbood met overreiking van een mooien krans, als aan het eind van den avond is de sympathieke grootmeester der viool toegejuicht als zelden in onze concert zaal is voorgekomen. Theo van der Pas zat aan den vleugel. Zijn voordracht van de concertante piano partij in de Kreutzer-sonate is niet min der geweest dan een meesterstuk van kla vierkunst. De uitbundige bijvalsbetuigin gen. waarin Flesch hem deed deelen, waren zeer zeker ook voor den pianist bestemd Ook in de begeleidingen der solo nummers toonde van der Pas zich als de fijnzinnige en volgzame secondant De leden van „Bevordering" waren tot dezen avond uitgenoodigd in verband met de bestaande fusieplannen. Ze hebben er ruimschoots gebruik van gemaakt. We dankten er die prettig volle zaal aan.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1