I ÜRGEMEESTER VAN DER MEULEN OVER HAZERSWOUDE. PASTILLES DROSTE EN LEVEN OM EEN LEVEN 2*<e Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 Januari 1932 Derde Blad No. 22043 ibere toestand op het platteland. M I \i TANDPASTA n I VM25&75cp.tube RADIO-PROGRAMMA. CICtifcl iveè/cvnt FEUILLETON. X X Sterk verminderde inkomsten! heer J. van der Meulen, burgemeester der gemeente Hazerswoude in zijn werk kamer op het Raadhuis. (tmaal gaan wij op naai' Hazerswoude! meeste dorpen in Zuid-Holland Kan fdeze gemeente bogen op een groote jstrektheid: werkelijk, een oppervlakte f3474 H.A. is geen kleinigheid! Maar doet er zich voor den buitenstaander moeilijkheid voor! Waar moet iemand wanneer hij zich bij den burgemeester laten aandienen? Deze vraag is een van de eigenaardige situatie van iswoude, dat in twee deelen uiteen- n.l. het Hazerswoude Rijndijk, lig- langs den Rijksstraatweg Leiden tot en het Hazerswoude Dorp, onge- B3< j K.M. verder de weilanden in. Ieder 1 bezit een gebouw, van waaruit het Ier. wee der gemeente bestierd wordt: (ie! eerste bevindt zich de Secretarie, ind voor de dagelijks voorkomende lamheden, in het tweede" het Raad- waar de raadsvergaderingen, hu- bplechtigheden etc. plaats vinden, i heeft dus iedere dorpshelft het en mag elk dorpeling tevreden zijn. den niet-ingewijde kan het echter puzzle worden: „Waar moet hij nu Juijkzijn?" felukkig waren wij ingewijd en zoo fpten wij 't lage, gpelgepleisterde ouder wet? secretariegebouwtje binnen, waar ukke moderne autoverkeer langs eert trgemeester v. d. Meulen is hier sinds «trouwen vol activiteit op z'n post aan lig: onder zijn bewind kwam gelukkig (1927 het nieuwe Raadhuis tot stand. 1 een groote verbetering beteekende in Eelijking tot de krakende zolderruimten *mee men zich vroeger behelpen moest. rij kijken naar buiten: groene wei- Wen. haast zoover als het oog reikt, in frerte de spoorrails, waarover 'n treintje pt aanpuffen, dat stilhoudt bij het niet tonder gelukkig liggende stationnetje, (niet onaardig eind van de beide dorps- Wn afGelukkig maar, dat de bus- poor een belangrijk betere verbinding 1 hebben weilanden, waar ons oog op rust, Ogen het gesprek al dadelijk op de «naamste bestaansbronnen dezer ge- Jenle: n.l. de landbouw en de veeteelt. I de kamer hangt een mooie, overziehte- p kaart, waarvan in een oogenblik de latie valt af te lezenongeveer 2800 HA bestemd voor de veeteelt, 400 H.A. voor pdbouw en 170 H A. voor de boomkwee- F-' en tuinderij, die zich vooral de laatste Pen in een zeer belangrijke vooruitgang pchten verheugen. t.u weet, aldus Burgemeester Van der puien, de toestand in het landbouw- en teteeltbedrijf is reeds sinds eenige jaren Jdroevend en hij wordt met den dag slechter. Veel hoef ik U daarvan niet meer te vertellen; Uw vorige interviews hebben dat ruimschoots beücht. Er kan van een noodtoestand gesproken wordenMaar nu is voor onze gemeente daarbij nog ge komen de tegenvaller in onze hoop voor de toekomst: de kweekerij, die zich zoo prachtig ontwikkelde in den hoek gren zende aan het boomkweekerscentrum Bos koop. heeft vooral sinds de daling van het pond gevoelige slager, gekregen. Men klaagt overal steen en been: de prijzen zakken steeds, de inkomens dalen schrikbarend. Misschien was er voor som mige burgemeesters reden den toestand nog optimistisch te belichten, maar nu zijn we al weer zooveel verder. Het is onmogelijk loonend te werken: de boeren moeten te iiooge huren, pachten en ar- btidsloonen betalen, in verhouding tot de I opbrengsten der producten. De biggen hebben absoluut peen waarde meer,' het vette varken brengt misschien nog wel iets op, omdat het voer goedkooperds ge- worden, maar bijv. de schapen en daar hebben vooral de kerk- en schoolbesturen groot nadeel van met hun z.g. „kerk- en i sehool"-schapen zijn ook niet loonend i meer. j Ik kan U een en ander Het beste illus- treeren met de cijfers der inkomstenbe lasting. Doordat de belasting steeds een eind achter de jaren, waarin het inkomen genoten v/erd, aankomt is het voor de ge meenten nog wel niet direct zóó te mér ken, maar zulks zal in de komende jaren tech zeker het geval- zijn. De uitgaven vermeerderen op ontstellende wiize door ae werkloozgpzorg. terwijl de inkomsten in sterke mate zullen verminderen. Deze da- i ling manifesteert zich wel in de eerste j plaats door de verminderde inkomens, ter- wijl daarenboven de regeling van de fmancieele verhouding niet gunstig voor I onze gemeente werkt. Vroeger waren de belastingen hier niet wat men noemt hoog: in ieder geval lager, dan die in verschil lende omliggende gemeenten. Thans is het echter juist andersom geworden: wij moe ten helaas de wrange vruchten plukken van het sobere beheer gedurende de jaren '26, '27 en '28. naar welke, uitgaven de uit- keering op 't gemeentefonds door 't Rijk is gebaseerd. Wij waren nu wel genoodzaakt 80 opeenten op de gemeentefondsbelasting en 50 opcenten op de vermogensbelasting te heffen, temeer omdat, juist in '29, '30 en '31 in tegenstelling met de voorafgaande jaren noodzakelijk eenige bijz uitgaven gedaan moesten worden: o.a. verbetering van diverse wegen, aanleg van 'n nieuwe Domstraat, terwille van het zich snel ont wikkelende autoverkeer, waardoor het aspect geheel veranderd is. asphalteeren van den Voorweg, verbetering van, den Westeinderweg en van den Gemeeneweg En nu het sprekende cijfer, dat wel de geweldige achteruitgang der inkomens duidelijk demonstreert: voor het belasting jaar '32—'33 wordt de opbrengst der ge meentefondsbelasting geraamd op f. 20.000 (80 opcenten brengen dus f. 16.000 op), terwijl de plaatsel. inkomstenbelasting, die in deze gemeente ongeveer gelijk was aan de gemeentefondsbelasting) in het jaar '30'31 ongeveer f. 60.000 opbracht. Uit dit verschil van f. 40.000 kunt U dus wel zien, dat het in de boerenbedrijven en in de tuinderij verre van rooskleurig is! Ik wil U, evenals eenige mijner collega's dat deden, nog even wijzen op de schrome lijke onrechtvaardigheid, die gelegen is in het feit, dat de zuinig beheerde gemeenten nu zulk een lage uitkeering per inwoner van het Rijk ontvangen: voor Hazerswoude is deze bepaald op f. 6.32; vergelijkt u daarmee eens het bedrag in de gemeenlen, die royaal huishielden, zooals verschil lende groote steden. Gelukkig echter, dat vele inkomens niet aan zulke groote schommelingen onder hevig zijn. De totaal-uitgaven dezer ge meente zijn voor '32 geraamd op f. 150.000; de totaaluitgaven eveneens op dat bedrag. In die f. 150.000 zit f. 11.700 als opbrengst der* opcenten gemeentefondsbelasting, welke voorzichtig geraamd zijn. Verwacht mag worden, dat deze er wel komen. Waar in de overige inkomsten geen groote schommeling 2it, moeten wij ook voor de volgende jaren in hoofdzaak de opbrengst van deze opcenten in het oog houden, die nog lager zal worden Heel veel kan dit echter al niet! De inkomsten zullen nog wel eenige duizenden naar beneden gaan, doch het zal niet buitengewoon meer kun nen zijn. Wanneer dus de uitgaven voor werkloozenzorg binnen bepaalde perken gehouden kunnen worden en de overige uitgaven zooveel mogelijk inkrimpen, zal het met de financiën von Hazerswoude nog wel gaan Behalve de verminderde inkomsten wat ae belasting betreft, hebben wij echter cok nog rekening te houden met die. voortvloeiende uit de opheffing van den tol aan den Gemeeneweg, die met 1 Mei een feit wordt. De opbrengst daarvan bedroeg het laatste jaar zelfs f. 16.000! Dat bedrag zijn we nu kwijt! Daartegenover staan echter vele voor deden: er komt nu een prachtige ver bindingsweg tusschen het Dorp en den Rijndijk, de Provincie neemt het onder houd van den weg over en daarenboven ontvangen wij een jaarlijksche vergoeding van f.3500. Doch van dit bedrag blijft echter helaas al weer niet veel over: wij moeten een uitkeering doen van f. 600 per K.M. en de weg is 3'/i KM. lang; daarmee gaat dus reeds f.2100 gepaard Mocht in de toekomst echter de Provincie ook nog overgaan tot den aanleg van den 2 K.M. langen verbindingsweg van het Dorp naar den Hoogeveenschenweg. hetgeen in de bedoeling ligt, dan kost ons dit ook weer 2 x f. 600. f.1200, zoodat er van de ge noemde jaarlijksche uitkeering ad f.3500 waarlijk, niet veel meer overblijft! Intus- schen: de tol moest weg! Dit toch was eigenlijk een instelling die uit den tijd tfleek te. zijn; daarenboven mocht de op- grengst slechts voor het onderhoud van den Gemeeneweg dienen. Omdat deze de daarvoor benoodigde onkosten verre over schreed, zouden wij op den duur toch in moeilijkheden zijn gekomen.... Een zeer drukkende, last op de ge meenten is de Burgemeester van Alke made wees daar ook reeds op de schrikbarende uitgaaf voor het Bijzónder Onderwijs. De grondslag voor de jaar lijksche uitkeering is naar mijn meening ongezond! In een kleine gemeente als deze hebben wij 5 Bijzondere scholen: wij moe ten uitkeeringen doen van f. 15, f, 16 a f. 17 per kind. O.a. werd er in 1920 een Katho- I lieke school gebouwd van f. 150.000. Nog I immer is een rente naar de in '21 ge- schatte waarde der gebouwen verschul- j digd tegen 6 pCt. Zijn er dan niet allang scholen, die vrij van schuld zijn? Daar wordt nimmer over gesproken.Onze kosten voor de scholen bedragen nu reeds de somma van f. 34,000: alleen al de rente der geschatte waarde is f. 16.000. Dat men hierin nu eens niet een verandering kan brengen! Wij zitten dus al met al op hooge kosten voor nieuw- en bijbouw der scholen en voor de wegen is in de laatste jaren f. 160.000 uitgegeven, welk hoog bedrag een gemeente als deze zeker niet uit de ge wone middelen bekostigen kon. Er moest dus geleend worden en nu zitten wij voor de rente en aflossing; het ware beter geweest, indien wij deze uitgaven in de jaren, waarnaar de Rijksnorm werd vast gesteld, gedaan hadden, dan zou ten minste onze uitkeering hooger geweest zijn De werkverschaffing (wij hebben hier geen steun) verslindt natuurlijk ook heel wat. Er zijn hier nu ongeveer 80 werk- loozen, vorige jaren liep dit aantal tegen de 12. Wij zien zooveel mogelijk naar werk uit en zijn er in geslaagd dit voorloopig nog te vinden. O.a. worden de fundamen ten der vroeger hier zoo talrijk aanwezige molens (zij werden door machines ver- vervangen) gesloopt. Uit den grond komt veel goede steen te voorschijn, die tot puin wordt geklopt, hetgeen nog een kleinig heid opbrengt. Wij zijn aangesloten bij de Rijksregeling en laten 48 uur werken tegen een uurloon van f0,30, zoodat een week loon van f. 14.40 plus kindertoeslag bereikt wordt. Het Rijk vergoedt, zooals U weet, hiervan 25 pCt. Met het uit te voeren werk moet echter zeer voorzichtig om gesprongen worden, zoodat sinds Januari een gedeelte der georganiseerden uit de kaassen trekt. Doch. helaas zijn, on danks onze dringende verzoeken, nog velen ongeorganiseerd gebleven! Een speciale regeling werd voor de z.g. spruitenplukkers, wier werk niet meèr loo nend is, getroffen. Hun wordt aanvullen den steun verleend, zoodat zij f. 10 per week kunnen maken. Vroeger kon uit de „spruitenpluk" een zeer aardig bestaan ge haald worden, maar deze groente brengt nu ook zoo goed als niet meer op! Wel sterk moesten wij denken aan de uitspraak van minister De Geer, n.l. het befaamd geworden woord: „wij rijden in den nevel", toen de heer Van der Meulen zich somber en zonder eenige zekerheid over de toekomst uitliet. Die nevel leek ons aan te groeien tot een dikken mist. die in het late middag uur ook in werkelijkheid over de landen kwam opzetten. Zeker, aldus de Burgemeester, wij be schikken nog wel over voldoende kasmid delen en drijven nog zoo'n beetje, maar hoe lang zal dit nog kunnen duren? lederen dag wordt de toestand zwarter; met groote overschotten konden wij nim mer werken, zoodat ook daarop niet ge teerd kan worden. Ik heb dan ook zeker reden tot groote bezorgdheid. Temeer om dat nu ook de ommekeer in het kweekerij - bedrijf gekomen is. hier eigenlijk geen lichtpunten meer zijn aan te wijzen Gelukkig is er echter in de eenige klei- warenfabriek onder onze gemeente nog werk. Wij zullen echter den moed maar niet verliezen en op betere tijden blijven hopen! Bij de pakken neerzitten geeft niets en het leven rolt voort Wij gingen huiswaartshelaas niet m een optimistische stemming. Iedere week brengt, nieuwe en steeds grootere zorgen, 't Is echter moeilijk zich den ernst van den toestand volkomen te realiseeren als. men langs de nog welvarend uitziende boerenhoeven gaat. Doch dengeen, die- dieper ziet en de weinig opgewekte onder toon weet te onderscheiden van de uiteen zettingen, die in menige burgemeesters kamer worden uitgesproken, wordt het somwijlen angstig om het hart. 't Ligt ons verre een paniekstemming te verwekken: daarvoor is voor het oogenblik nog. geen reden. Doch wèl valt het feit te consta- teeren. dat, indien niet heel spoedig een verandering ten goede komt, voor menig pla'ttelandsbedrijf nóg bangere tijden in het verschiet liggen. Evenals voor de gemeenten, wier inkom sten van door de crisis getroffen bedrijven grootendeels afhankelijk zijn. En daartoe behoort helaas ook de gemeente Hazers woude. Den burgemeester en zijn raad wen- schen wij de kracht toe, om aan eventueel komende moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden! RECLAME. Dr H. NANNING'S reinigt »mond en»tandcn. 2785 VOOR ZATERDAG 30 JANUARI. Hilversum. 1875 M. VARA-uitzen'ding 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Gymnastiek 8.00: Gramofoonplaten 10 00 Morgen wijding 10.15: Concert. Lou Bandy (Hu morist), Joh. Jong (piano), de „Two Ca- velli's" (accordeon) 12,001.45: Concert VARA-Septet en Gramofoonplaten 2.15: Inst. voor Arbeiders-Ontwikkeling 2.30: VARA-Kinderkoor. Joh. Jong (piano) 3.00: Belastingpraatje 3.20. Amsterd. Solistenkwintet 4.00: Lezing over Vivi sectie op menschen. Spreker: dr. J. Pijl 4.30' Vervolg concert. 5.15: Beoelening der Huismuziek 6.00: Literaire lezing door A. M. de Jong 6.30: Zang door de „Wielewaal" 6 45: Uit de roode jeugd beweging 6.50: Vervolg zang 7.00: Schaakmatch tusschen dr. Max Euwe en Colle (kampioen van België) 8.00: VARA orkest. M. Komst en C. Doets (trompet), J. Everts (trombone), D. Wins (piano), J. Hagenaar (xylophoon en klokkenspel) 8.45Teun de Klepperman 9 00Vervolg concert 9.45: Bestuursmededeelingen 10.00: Vervolg concert 10.40: Vaz Dias 10.50: Voordracht door W. van Capellen, K. Bakker en A. Bouwmeester 11.15 12.00: Gramofoonplaten. Huizen. 298 M. Uitsl. KRO-uitzending 8.00-9.15: Gramofoonplaten 10.00: KRO- trio 11.30: Godsd. halfuurtje 12.15: KRO-Sextet 2.00: Gramofoonplaten 2.30: Kinderuur 4.00 Gramofoonplaten 5 15: Esperanto 5.30 Gramofoonpl. 6.20: Journ. Weekoverzicht 6.40: Esperanto 7.10: Lezing 7.45: Sport- praatje 8,00: KRO-Salon-orkest. Lucien (voordracht) ca. 9.15 Vaz Dias 11.00 —12.00: Gramofoonplaten. Daventry. 1554.4 M. 10.35: Morgen wijding 1.202.20: Orkestconcert 3.50: Schoolconcert 4.20: Orkestconcert. Daarna: Orgelspel door R. Foort 5.35: Kinderuur 6.50: Zang door Elsie Gibson (sopraan) 7.50: Vaudeville 10.00: Derde bedrijf van .„Hoffmann's Vertellin gen". van J. Offenbach 10.4512,20: Dansmuziek. Parijs. „Radio Paris". 1725 M. 8.05: Gra mofoonplaten 9.20: Conservatorium concert— 12.50: Gramofoonplaten 5.20: Orkestconcert 9.05: Vroolijk programma 9.50: Concert. Mandolineorkest. Langenbcrg. 473 M. 6.257.20' Orkest concert 12.251.50: Orkestconcert 1.552.45: Gramofoonplaten 4.205.20: Concert. Alt, piano en begeleiding 7.20: Tooneeluitzending. Daarna tot 11.20: Dans muziek. Kalundborg. 1153 M. 11.20—1.20: Or kestconcert1.502.20: Gramofoonplaten 2.504.50: Orkestconcert. P. Alsfeldt (piano) 7.208.35: Orkestconcert. P. Knudsen (zang 8.358.55: Operettezang door P. Knudsen 9.35—10.20: Orkest concert 10.2011.35: Dansmuziek. Rome. 441 M. 7.20: Gramofoonplaten 8.20: Opera-uitzending. Zeesen. 1635 M. 4.505.50' Concert 8.05: Concert 9.3511 50: Dansmuziek. Brussel. 508,5 en 338,2 M. 508,5 M.f 5 50: Gramofoonplaten - 6.50: Gramofoon platen 8.20: Orkestconcert —338,2: 5.50:' Gramofoonplaten 6.50: Gramofoonpla ten 8.20: Concert. Orkest en solisten. RECLAME. 226 ONOVERTROFFEN SMAAK EN KWALITEIT MM >ar het Engelsch van MORICE GERARD door Emma A. H. aa?. ladyschap leek beter, dan zij in i tijd was geweest; voor haar was ver tering van omgeving ook een aange- We afleiding, ofschoon zich altijd een ■«re angst bij haar deed gevoelen, vooral pnneer het later op den middag werd. soms door de duisternis overvallen ESS u worden, eer de van te voren be- j bestemmmg bereikt was. lyp den dag was het helder, mooi weer; T Kwamen veel reizigers tegen, die van en mden gingen; heele rijen lastpaar- ,.half-Zigeunerachtige drii- «irJS hun zweepen lieten knal- vertellen van den een of b it.üJf^.'Phslag; nu en dan een weelde- Ktiu™^ koets met zes paarden, BeiiiiSp pn v°orrijders van een hoog tee „,°Swaardigheidsbekleeder, op n liiWeatminster; vrachtrijderskar- i ii. i menschen als vol goederen, okkpn eene Plaats naar de andere 7p)'fp I°om.5' die Paarden afstapten; en rvpp-J1 la?er met zijn troep hon- *an sari-üu n> °P wa8 naar de plaats hdy DaÜE0nï. A1 deze dingen wekten haar zoo 8 J .belangstelling en maakten ^erSliT dtus aangenamer. had holden tWe-?, daSen zonder dat öch voorgesteld» ^i JT van de eenmaal pcht logeMder ehjhkmg. Den tweeden ut", een eÏÏrt u ?1J m "Het Koninklijk van zeventi„eKnd staand logement, gen, en stond tachti® Basten kon hgers naar het ikÊ6" van de grens vin WMesen westwaarts Tegen den avond van den volgenden dag hoopten zij Grangeland Abbey te berei ken. Bij het begin, toen zij „Het Koninklijk hert" verlieten, reed Robert naast Long- staffe; ongeduld en vurig verlangen, om nu de .reis tot een einde te brengen en een ongewone rusteloosheid vervulden zijn gemoed; van den uitslag van dit be zoek toch zou zooveel van zijn geluk af hangen. Hoe dichter ze bij de Abbey kwa men, hoe onzekerder hij zich voelde van zijn slagen met zijn aanzoek. Hij was blij, dat de beweging van het paardrijden heil: tenminste wat afleiding bood. Ze waren nu van den hoofdweg afgewe ken en reden er op een. die niet zoo mak kelijk te volgen was; het spoor in het mid- i den was tamelijk goed onderhouden, maar de wielen van de koets zonken dikwijls diep aan den eenen of den anderen kant in de voren die gemaakt waren door zware wagens, die graan voor den oogst van dit district vervoerden Aan de breede hagen vielen ta! van aanwijzingen waar*te nemen van hetgeen er voorbij gegaan was: halmen van graan en rogge, die de wilde rozenstruiken met hun doornen en ranken hadden afgehaakt van de zwaar beladen wagens, als die voorbij reden Zij hielden midden op den dag in Ems- worth halt, eon dorp, een paar mijlen van Grangeland Abbey; hier gebruikten zij den maaltijd en lady Darcy rustte daarna nog even. Toen zij zich andermaal op weg be gaven, was het met de helderheid van de lucht gedaan: de hemel was bedekt, zware I wolken verzamelden zich aan den horizon, bij tusschenpoozen vielen enkele druppeis regen. Darcy was in de koets gaan zttten. I Hij boog zich uit het portierraam om Cole man aan te zetten tot den grootst moge- lijken spoed met de paarden. Na een half uur bleef de reSan JUjSJl matig doorkletteren; het i-oortgaan baarde moeilijkheden ;ze daalden langs een berg kloof af en vonden een waterstroom, m den regel was die ondiep en helder, maai dien middag kookte en bruiste hij of er een overstrooming kwam van de naburige heuvels. Coleman had eenige moeite om de voorste paarden er toe te bewegen er doorheen te waden; ze gingen achteruit en steigerden. Lady Darcy gilde het uit, daar haar zenuwen geweldig overspannen werden. Robert sprong uit de koets en ging naast een van de paarden staan, ter wijl Longstaffe aangegaloppeerd kwam en het andere bemoedigend toesprak, maar daar Maanlicht ook zoo onrustig was, kon hij niet veel uitrichten. Tenslotte overwonnen zij de moeilijk heid; de koets werd door den stroom ge leid en de paarden gingen de steilere hel ling beklimmen. Darcy ging er niet meer in, maar bleef loopen om den last te ver lichten. Dit voorvalletje, hoe onbeduidend ook op zichzelve, had oponthoud gegeven, ter wijl de weersgesteldheid maakte, dat de avond sneller viel dan gewoonlijk op dien tijd van het jaar. Na nog een uur van langzaam rijden gaven de paarden blijk van vermoeidheid. Ze kwamen aan een bosch, waar de overhangende boomtak ken, al boden ze dan ook bescherming tegen den regen, het nog duisterder maakten. Ineens riep een stem: Halt! Het is gevaarlijk verder te gaan! Aan beide zijden van de koets sprongen gelijktijdig ruiters te voorschijn. Ze moes ten op de loer hebben geleden op een voet pad, dat den weg in tweeën deelde en dat een rechten hoek vormde met het bosch. De mannen droegen maskers; één van hen hield den koetsier een pistool voor; een ander reed tot aan het portierraampje en bedreigde de inzittenden, haar kostbaar heden opeischend; een derde richtte den aanval op Longstaffe, die op dit oogen blik juist achter de koets reed. Kapitein Darcy zelve, die liep, was niet opgemerkt; zijn pistolen had hij in den koets gelaten, maar zijn dolk had hij bij de hand. Coleman, bedreigd door den loop van een geweer, dat op zijn borst was gezet, kon niet anders doen dan hem geboden werd. Hij hield de paarden in; de koets kwam tot staan. Op dat oogenblik kwam Darcy naderbij en met het plat van het zwaard trof hij dengene. die zich in het portierraampje boog en wierp hem van zijn paard. Toen keerde hij zich onmiddellijk tot den scha vuit, die met zijn pistool aanleiding had gegeven, dat ze hadden stil gestaan. Robert riep hem aan, en, toen de man zich tot hem wendde, duwde hij de pistool omhoog, waardoor de lading terecht kwam in een tak van een boom boven zijn hoofd. Darcy stak hem de punt van zijn zwaard onder den rechterarm De getroffene viel zwaar voorover, stak de handen omhoog, liet de teugels glippen en viel op den grond met een kreun. Longstaffe was bezig met een gevecht van man tot man met den derden roover, maar die begreep heel goed, dat de zaak voor hem verloren was, wend de zich om en galoppeerde het bosch in. Robert wijdde nu onmiddellijk zijn aan dacht aan zijn moeder: hij had haar ka menier. Ruth Pennington, scherp hooren gillen, toen het tumult begon, daarna had hem geen geluid uit de koets meer getrof fen en natuurlijk waren zijn gedachten geheel in beslag genomen door de manier, waarop hij den aanval moest afweren. Nu was hij enkel vervuld van bezorgdheid voor zijn moeder; hij trad aan het portier raampje en keek naar binnen; het too- neel, dat zijn oog trof, verschrikte hem meer, dan eenig gebeuren in heel zijn leven. In het schemerlicht van den middag, met den regen druppelend op het dak van de koets, zag Darcy het gelaat van zijn moeder, doodsbleek; zij lag in de armen van haar trouwe gedienstige, die haar al een groot aantal jaren had verzorgd. Ge durende een oogenblik waande hij haar dood en een angstkreet ontsnapte hem. Ruth hoorde het en begreep dien; ze wierp hem een blik toe en zei: Het is slechts een flauwte, sir. Den Hemel zij dank! riep hij. deed het portier open en sprong in de koets, greep de handen van zijn moeder, die slap in haar schoot lagen en overdekte ze met kussen. Onderwijl was de lakei van den achter- bok gestegen: hij was een lijdelijk toe schouwer van het ontstellend voorval ge weest, daar hij zich in het eerst als ver lamd had gevoeld van verrassing en vrees. Longstaffe kwam naderbij gereden en steeg af: hij haakte de beide paarden ach ter aan de koets vast en ging toen naar de gevallen struikroovers terug. De één was enkel bedwelmd; zijn gelaat was aan den eenen kant gezwollen en misvormd door den slag die kapitein Darcy hem had toe gebracht. Longstaffe nam hem op en wierp hem op den lagen rand, die het bosch van den weg scheidde. Hij zal wel weer bijkomen, zei hij tot den lakei, maar hij zal met een mooi lid- teeken naar de galg stappen! De ander was er veel erger aan toe; hij haalde nog adem, maar zijn oogenblikken waren geteld. Ze legden hem met veel meer zorg op een plek, naast zijn makker. Toen ging Longstaffe naar den bak achter aan de koets, deed het valies van zijn heer open en haalde daaruit te voorschijn dezelfde flesch met brandewijn, die al dienst had gedaan bij een vorige gelegen heid, voor kapitein Darcy zeiven. Nadat hij den gewonde het opwekkend middel had toegediend, sloeg die de oogen op, lachte en hikte: Het is met mij gedaan. Hij loosde een zucht en toen was het voorbij. Longstaffe sloot hem de oogen en stond op. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9