BINNENLAND. Ma Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 Januari 1932 Tweede Blad No. 22043 m WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD. Te Utrecht is volgens het „Hbld.", een vergadering gehouden, uitgeschreven door het Nederlandsche Jeugdleiders Instituut en de Interdiocesane Jeugdcommissie, welke vergadering o.a. werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de ministers van Onderwijs en Binnenlandsche Zaken, van het Nat. Crisiscomité, van het N.V.V. en A. J. C., het Bureau voor Arbeidersont wikkeling. In deze bijeenkomst zijn besprekingen gevoerd over het vraagstuk der werkloos heid onder de jeugd, haar gevaren en haar bestrijding. Een commissie ad hoe had een rapport uitgebracht, waarin het vraagstuk uitvoerig onder de oogen wordt gezien. Van de commissie maakten deel uit vertegenwoordigers van 't Ned. Jeugd leiders Instituut, de A. M. V. J„ de Katho lieke Jeugdvereeniging en de A. J. C. Naar aanleiding van dit rapport en de daarover gevoerde besprekingen is een resolutie aangenomen, welke luidt: „De vergadering van vertegenwoordigers van de gezamenlijke Nederlandsche Jeugd- vereenigingen, bijeen op den 27en Januari 1932 te Utrecht: „spreekt als haar oordeel uit, dat het vraagstuk der werkloosheid van Jeugdigen van een dergelijke beteekenis is, dat het gewenscht wordt geacht, dit aan een uit gebreid onderzoek te onderwerpen; „is zich bewust, dat de huidige nood zoo groot is, dat getracht moet worden, door een aantal onmiddellijk te nemen maat regelen. in den toestand, die door de heer- schende crisis is ontstaan, verbetering te brengen; „verwacht van de daarvoor in aanmer king komende jeugdorganisaties in samen werking met de vakcentrales en de ont wikkelingsorganisaties voor volwassenen, dat zij zich naar de mate hunner krachten zullen inspannen om den nood der werk- looze jeugd jongens zoowel als meisjes te lenigen, waardoor tevens voorkomen kan worden dat onverantwoordelijke en ondeskundige personen of groepen de lei ding van dergelijk werk op zich nemen; ,.is van oordeel, dat deze arbeid nood zakelijkerwijze den krachtdadigen steun en medewerking van de overheid behoeft; en verzoekt den beiden convoceerenden lichamen een commissie in te stellen om terzake bet noodige te verrichten." EEN NIEUWE RIJKSSTEUNREGELING. Op verschillende punten belangrijke wijzigingen. Naar „De Strijd", het orgaan van het N.V.V. meldt, heeft de minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw een nieuwe rijkssteunregeling ingevoerd, die op verschillende punten afwijkt van die van 7 Jan. J931. Aan alle Bestuurdersbon den is deze thans door het N.V.V. verzon den. De belangrijkste veranderingen vol gen hieronder: In art. 4 stond vroeger, dat alleen aan kostgangers steun kon worden verleend na goedkeuring door den betrokken mi nister. Thans luidt dit artikel: Onder kostgangers worden verstaan on- gehuwden. die niet bij hun ouders in wonen. Van de kostgangers zijn van ondersteu ning uitgesloten: 1. Zij, die jonger zijn dan 21 jaar, met uitzondering van degenen, wier ouders overleden zijn. 2 Zij die 21 jaar of ouder zun, doch jonger dan 30 jaar en wier ouders in deze of aangrenzende gemeente woonachtig zijn, tenzij de betrokkene reeds langer dan een Jaar niet bij zijn ouders inwoont. 3. Zij, die zich tijdens hun werkloosheid in deze gemeente hebben gevestigd of m dien tijd kostganger geworden zijn. tenzij dit een gevolg mocht zijn van het over lijden van de ouders van de betrokkene. (In bijzondere gevallen kan, met goed keuring van den minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw van deze regeling worden afgeweken). In art. 6 is opgenomen de bepatog, dat aan gehuwden en ongehuwde kostrnrmers een huurtoeslag (voor elke gemeente te bepalen) kan worden gegeven. t In art. 7 is thans onderscheid tusschen inkomsten uit arbeid en inkom sten niet uit arbeid. De eerste worden voor 2/3 gekort, laatste geheel. De' korting van 2/3 kan buiten beschou wing worden gelaten tot een door den mi nister voor elke gemeente vast te stenen bedrag van de verdiensten van een vrouw van een gesteunde met kinderen. In art. 8 is de bepaling opgenomen, dat voor gezinnen met zes en meer personen het percentage van den steun mag worden verhoogd van 65% tot 70% van het loon. dat bij 48-urige arbeidsweek in het bedrijf zou kunnen worden verdiend. Aangevuld werd het artikel met een re geling voor gedeeltelijke werkloosheid: „Bij gedeeltelijke werkloosheid van de ondersteunde mag de steun aan gehuw den en ongehuwde kostwinners te zamen met het verdiende loon van den onder steunde nimmer meer bedragen dan 80% van het loon. dat hij bij 48-urige ar beidsweek in het bedrijf, waartoe hij be hoort, zou kunnen verdienen." Voor de reglementair nog niet recht hebbenden. dubbel ultgetrokkenen en on georganiseerden bedraagt het percentage niet 80, maar 75% van het loon. In art. 10 zijn twee veranderingen ge komen. In de eerste plaats Is opgenomen de bepaling, dat geen uitkeerlng wordt ver strekt, indien de geainsinkomsten meer bedragen dan een in de steunregeling te noemen bedrag. In het vorige besluit was dit altijd twij felachtig en was er geen leidraad. Verder is de volgende bepaling opge nomen „Voorts wordt aan diegenen, die na den len Januari 1931 tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd, geen „gehuwden-uitkeering" verstrekt, dan nadat zij na hun huwelijk ten minste drie maanden in het vrije be drijf hebben gewerkt. Diegenen, die gaan huwen, terwijl zij als kostganger steun genoten, kunnen mitsdien ook nk hun huwelijk den steun voor ostgangers behouden, zoolang zij nog geen drie maanden ln het vrije bedrijf gewerkt hebben. (In bepaalde gevallen kan na verkre gen goedkeuring van den minister van Binhenl. Zaken en Landbouw de leeftijds grens van 60 jaar, genoemd onder b., wor den verhoogd tot 65 jaar en kan ook aan vrouwen steun worden verleend.)" In art. 17 ls nieuw de bepaling, dat geen steun wordt gegeven, indien: de werkloosheid een gevolg is van werk staking of uitsluiting. de werklooze door ziekte of ongeval tot wenken niet in staat ls. BURGERWACHT EN POLITIEDIENST. Een schrijven van den minister. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de burgemeesters geschreven Gelijk bekend, pleegt door burge meesters wel eens voor een bepaald doel, doch in overigens normale omstandighe den, van de in hun gemeente bestaande vrijwillige burgerwacht gebruik te worden gemaakt, bij wijze van aanvulling van de plaatselijke politie, tot het doen verrich ten van politiediensten, meer ipphet bij zonder patrouillediensten. Zulks is b.v. het geval geweest in plattelandsgemeenten en ln eenige gemeenten, gelegen langs de rijksgrens. Hoewel over het algemeen is gebleken, dat de burgerwacht ook ter aan vulling van de politiebewapeningsdiensten wel nuttig werk kan verrichten, is toch ook duidelijk geworden, dat een meer eenigszins vrij gebruik van de burger wacht voor diensten als die van politie, welke de noodige geoefendheid en zeker ook voldoende leiding vereischen, geen aanbeveling verdient. In overleg met den minister van Justi tie acht ik het daarom noodlg, u in ken nis te stellen met het standpunt, hetwelk naar mijn oordeel nopens bovenbedoeld gebruik behoort te worden ingenomen en de gedragslijn, welke daarbij dient te worden gevolgd. In overigens normale omstandigheden behooren de burgerwachten slechts in daartoe geëigende gevallen van bijzon dere noodzaak tot het verrichten van poli tiediensten te worden aangewend. Zulks mag niet geschieden, zoolang in den po litiedienst door de gemeente-politle of door aan te vragen bijstand van de rijkspolitie in voldoende mate kan worden voorzien. Bij zoodanig optreden van de burger wacht behoort deze haar diensten te ver richten onder directe leiding van 't hoofd van politie, van een deskundig hoofdin specteur of inspecteur van politie of van den leiding hebbenden functionaris van rijkspolitie, wier medewerking of bijstand is gevorderd. Ik heb de eer u te verzoeken, boven omschreven standpunt en de daarbij aan gegeven gedragslijn wel in acht te willen nemen. DE HEER G. HAGER, ls 5 Februnari a.s. 30 jaar in Amsterdamsehen poli tiedienst. IE VEERBOOT „PRINSES JULIANA", bestemd voor den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde, heeft haar proeftocht gehouden. DE BEKENDE AMERIKAAN - SCHE AVIATEUR EDDIE STINSON, die vooral naam verwierf door zijn duurvluchten is tengevolge van een vlieg tuigongeval om het leven ge komen. DE AANSLA'G OP DEN KEIZER VAN JAPAN. De politie te Tokio stelt een onderzoek in op de plaats, waar de aan slag op den Japanschen Keizer gebeurde. mr j. R. h. van schaik. Zondag a.s. 50 jaar. Dauw en vorst tooverden in bosch en park even een winterillusie. Doch het was slechts een schouw spel van enkele uren. OP ZOEK NAAR DE VERDWENEN M2. Aan de nasporingen naar de verongelukte Britsche duikboot M 2 ls door een groot aantal schepen en vliegtuigen deelgenomen. Rechts: DE BEKENDE COUREUR KAYE DON, zal binnenkort een aanval ondernemen op 't 36 uur-wereldrecord voor race-auto's. Tot dat doel ls een geheel nieuw model race-wagen vervaardigd. ■étS Schalk, voorzitter van &^r5d0« «aten Oeneraal, 1 en ^dertlkin'o 20 Februari Kamer September 1929 v°°r"

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5