3 OCTOBER VEREENIGING AGENDA. DE JAARVERGADERING BREIKATOEN 12'/2 ct. ZWARTE SAJET 14!/, ct TELEGRAMMEN. HEDEN: Heerengracht 32 (A.J.C.-gebouw)Anti- oorlogs-tentoonstelllng 8—10 uur nam. Stadsgehoorzaal: Mij. voor Toonkunst. Afscheidsconcert Carl Flesch. 8 uur nam. Zaterdag. Heerengracht 32 lA.J.C.-gebouw): Anti- oorlogs-tentoonstelling 8—10 uur nam. Maredljk 1517: Verg. van aandeelhou ders N.V. Electr. Drukkerij v/h. Taconis. 11 uur voorm. Oegstgeest (Witte Huis): Spr. dr. van Kaalte, 4 uur nam. Schouwburg: Litteris Sacrum. ..Het Con cert". 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Feestavond afd. Lelden Ned. Blinden bond. 8 uur nam. Stadszaal: Ver. Schoonheid in Opvoe ding. Poppenkastvertooning. 2 en 4 u. nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Jan. a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, Tele foon 807. RECLAME. per volle ons knot per 50 grams knot Dit is slechts bij PIECK mogelijk! NEUTRALE MIDDENSTANDS- VEREENIGING. Maandelijksche debatavond. Gisteravond hield de Vereeniging van den Handeldr. en Industr. Middenstand voor Leiden en Omstreken in een der zalen van hotel „Centraal" naar maandelljk- schen debat-avond. Het was ditmaal de heer C. Ponsen, architect hier ter stede, die een zeer actueel onderwerp behandelde n.m. „Het uitbreiden der Gemeenten en de handel drijvende Middenstand". Nadat de voorzitter mr. A. J. Romijn de bijeenkomst met eenige Welgekozen woorden had geopend, gaf hü het woord aan den spreker, die in een kort duidelijk betoog het ontstaan en de ontwikkeling der steden besprak om vervolgens stil te staan bij de uitgroeiing van Industrie en Winkelstand, alsook de verandering van het verkeer, netwelk voorheen meestal te water en thans meer en meer op den weg geschiedt. De groote gemeenten komen hierdoor voor zeer moeilijke problemen te staan. Gevolg: doorbraken en omlegging ran het v erkeer. Spreker wijst op een speciaal punt voor den Handeldrijvenden Middenstand: Door de vergroeiing van het Centrum en de uit breiding der gemeenten gaan ook de z.g. radiaal straten zich ontwikkelen als win kelstraat. In de groote steden ziet men dan ook dat de groote winkelbedrijven ook daar reeds hun filialen gaan vestigen. Ook in deze richting moet de M. S. pa raat zijn. Als voorbeeld toonde de heer Ponsen op een plattegrond van Amsterdam aan, hoe de straten komende uit het Centrum loopende naar de buitenwijken van Am sterdam zich reeds in enkele jaren tot voorname winkelstraten hebben ontwik keld. Dat ook Leiden bezig is in deze richtmg werd ons op de kaart getoond: als voor beeld de Korevaerstraat. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd een dankbaar gebruik gemaakt. Hieruit bleek, dat de winkeliers aan de Breestraat gaarne goede doorloopende trottoirs zouden aangelegd zien en het parkeeren van auto's geregeld, waardoor vanzelfsprekend de kwestie van een goed parkeerterrein aan de orde kwam. Het was reeds laat toen de voorzitter de vergadering sloot met eenige vriendelijke woorden van dank aan den spreker en de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. GEWIJDE DIENST MAREKERK. Een stemmige ure. Gisteravond werd in de Marekerk in verband met den maatsehappeiijken nood der tijden een gewijde dienst gehouden. Medewerking verleenden mevr. A. Stok visKramer (sopraan) en de heeren Hennle Schouten en Boom i orgel) terwijl dr. J. Riemens de leiding van den dienst in handen had. Deze dienst, welke een liturgisch karak ter droeg, is een treffende wijdingsure geworden. Voor een groot deel is dit te danken aan de liederen door mevr. Stok vis gezongen. Zij beschikt over een klank volle- stem en een stemmige voordracht wat vooral op te merken viel in de Aria uit „Elias Höre Israel." Van het muzikale gedeelte trof ons het meest de Sonate No. 6 van Mendelssohn waarin de ftmtasie op het Gebed des Heeren wondermooi tot haar recht kwam. Het programma werd afgewisseld met het lezen van een tweetal gedichten: „Wachter, .wat is er van den Nacht", van I. da Costa en „Onvermoeid" van de Genestet op zeer gevoelvolle wijze voor gedragen door dr. Riemens. De samenkomst werd gesloten met het gemeenschappelijk zingen van Gez. 273 vrs. 1 en 6. De netto-opbrengst of deze er zal zijn betwijfelen wij, want er waren zeer weinig personen aanwezig is ten bate van het evangelisatiewerk en de onder steuning van behoeftige gezinnen in wijk VI der Herv. Gemeente. Onder voorzitterschap van den heer W. van der Laan hield gisteravond in de bovenzaal van café-restaurant. In der» Vergulden Turk" de 3 October-vereeniging haar jaarvergadering. De voorzitter memo reerde in zijn openingswoord de geslaagde feestviering van den jongsten 3-October- dag en constateerde, dat ondanks de on gunst der tijden 1931 voor de vereeniging een goed jaar is geweest. De heer Is. Leman las vervolgens de notulen van de vorige ledenvergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Het jaarverslag. Hierna werd door den secretaris den heer N. G. Spaargaren het uitgebreid en welverzorgd verslag van het wel en wee der vereeniging uitgebracht. Wij ontleenen er het volgende aan. Na een woord van hulde aan de nage dachtenis. van het overleden oud-bestuurs lid, den heer J. Schots en den mede-op richter der vereeniging, den heer W. A. van Lith, vervolgt de secretaris. In een der laatste Bestuursvergaderin gen heeft de heer R. Levie mededeellng gedaan, dat hij wegens vergevorderden leeftijd gemeend heeft ontslag ais be stuurslid te moeten nemen, Sedert 1913, dus 19 jaar lang, heeft de heer Levie zijn beste krachten aan de Vereeniging gegeven, en al moge zijn werk niet steeds zoo naar buiten zichtbaar zijn geweest, toch heeft hij mede-gearbeid tot heil der 3 October-Vereeniging. De teruggang in het aantal leden schreed ook dit jaar voort. Het bedroeg 98. Ik voor mij zie die achteruitgang niet in de eerste plaats als een teeken van de ongunstige tijden, want de regelmatige terugggang is reeds aangevangen vóórdat de woorden crisis, malaise en dergelijke gehoord werden. Het wil mij voorkomen, dat een zeer groot deel der Leidenaren, die toch inderdaad lid behoorden te zijn, enkel en alleen geen lid zijn tengevolge van zekere mate van lauwheid. Persoon lijk is het mij herhaalde malen opgeval len, dat Leidenaren die geen lid waren, dit wel wilden worden, wanneer men ze vroeg of wanneer ze op het lidmaatschap attent werden gemaakt. Vrij algemeen heerscht de opvatting, dat men alleen lid moet zijn om 's avonds op het gereser veerde terrein toegang te hebben, doch dat standpunt is toch onjuist. Lid der 3 Octobervereeniging moest leder Leldenaar zijn, niet op grond als hiervoren genoemd, doch louter en alleen om het doel der Vereeniging. de herinnering levendig te houden aan Leidens Ontzet, te steunen. Een krachtige 3 October-Vereeniging is een Leidsch belang en de Vereeniging zal alleen krachtig kunnen blijven wanneer zij gedragen wordt door den materieelen steun van een zeer grqot deel der stadge- nooten. Ook tal van neringdoenden mo gen zich wel eens meerder rekenschap geven van het belang, dat zij bij een vie ring van den 3 Octoberdag hebben, en met klem doe ik nogmaals een beroep op U allen, om mede te helpen de gestadige teruggang van het ledental te doen stuiten. Moge het komende jaar daarvan het resultaat toonen! Aan gebrek aan medewerking heeft het ook het afgeloopen jaar niet ontbroken. De Vereeniging geniet veler sympathie, zelfs van heinde en verre. Vanzelfsprekend hoe zou het anders kunnen? ervaart het Bestuur toch ook wel eens een ander geluid, en dit afge loopen jaar heeft zelfs wel ten opzichte van den Optocht lastige gevallen gebracht. U allen zal bekend zijn de tegenwerking van jeugdige Indische zijde ondervonden ten aanzien van den Optocht „Oost en West". Vergaderingen zijn belegd, kolommen vol geschreven, alles om te trachten aan te toonen. dat er achter dezen Optocht „politiek" schuilde. Het ligt uit den aard der zaak niet in mijn bedoeling hierover in dit verslag uit te welden. Ik mag er echter wel op wijzen, dat zooals veelal gaat de protesten en geschriften juist het tegenovergestelde resultaat hebben gehad dan waarschijnlijk ware bedoeld juist door al die handelingen is er voor den Optocht een groote reclame gemaakt en is bevorderd, dat de belangstelling voor den Optocht, die zich den feestdag il lustreerde door een groot aantal Indische personen uit, andere plaatsen, grooter was dan ooit. Nimmer tevoren is het bezoek aan Leiden zoo groot geweest als bij de zen optocht „Oost en West". Bewijze daarvan dat de verschillende vervoerge- legenheden een aantal personen aan voerde van 66679. Doch niet alleen van die zijde ontbrak medewerking. Het is U uit mijn vorige verslagen wel bekend, dat de muziekver- zorging in den Optocht -de laatste jaren veel moeilijkheden heeft gebracht, en de medewerking alleen te bekomen was met groote sommen gelds. Al meende het bestuur na den te rugkeer van het Muziekgezelschap „De Post", die schriftelijk de uitgebrachte be schuldigingen introk dat alles nu weer in goede harmonie kon verloopen, dit jaar bleek dat het bestuur van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-vereeni- gingen een rondschrijven aan de bij den Bond aangesloten vereenigingen liet uit gaan, waarin werd geadviseerd niet aan de taptoe medewerking te verleenen ten zij tegen betaling, terwijl verder de inhoud van dat rondschrijven ook aan onjuiste voorstelling van zaken voet gaf. Het Bestuur der 3 October-Vereeniging kan nu eenmaal niet accoord gaan met zulk een onsympathieke daad, achter de schermen verricht, en het Bestuur van den Bond moest het oor eens richten naar andere plaatselijke muziekvereenlgingen waar meerendeels belanglooze medewer king schering en inslag ls, en waar open lijke, eerlijke samenwerking bestaat. Zij hier met nadruk vermeld, dat van de Muzlekvereeniglng „T. en D.", de R.K. Muziekvereeniglng „Perosl", de Chr. Mu ziekvereniging de meest welwillende me dewerking ook dit jaar weder ls 'onder vonden, ondanks het rondschrijven van bedoelden Bond. Wat de medewerking van de Pers be treft. zij alle lof geuit. Dit jaar heeft echter voor het eerst het dagblad „Het Haagsche Volk" gemeend ook een verslag van de feestviering te moeten geven. Het Bestuur der 3 October- Vereeniging kent gaarne aan ieder en zeker niet in het minst aan de Pers het recht toe om critiek te oefenen, doch een ieder, die het „Verslag?" in dat blad zal hebben gelezen, moet toch wel paf heb ben gestaan over de minderwaardige en incorrecte wijze, waarop de vertegenwoor diger van dat dagblad, die het verslag der feestviering opstelde, in zijn taak is te kort geschoten. Van een vertegenwoordi ger van de Pers mag toch zekerlijk wor den verwacht, een objectieve voorlichting van het publiek; een verslag als door dien verslaggever opgesteld, zal bij ieder fat soenlijk mensch afschuw moeten wekken. Na den loop van het vereenigingsleven in korte trekken gememoreerd te heb ben. komt de secretaris tot het feestplan, de vele daaraan voorafgegane werkzaam heden en tenslotte de feestviering zelve. Na de leden van het eere-comité ver meid te hebben brengt de secretaris na mens bestuur en vereeniging dank voor de bereidwilligheid, waarmede zij hun naam aan den Optocht Oost en West hebben willen verbinden. Hierna passeert het geheele feestver- loop nogmaals de revue, te beginnen met de ontvangst der Koloniale Reserve op 2 October, de taptoe enz. Het zoogenaamde dubbeltjes-terrein werd vanaf 2 uur 's middags tot 11 uur 's avonds door 49000 betalende bezoekers bezocht. De kostbare optocht gaf reden alle uitgaven tot het hoogst noodzakelijke te beperken. Het Schuttersveld heeft het bestuur heel wat hoofdbrekens en groote zorg be rokkend en wel in hoofdzaak door zeer bezwarende voorschriften en bepalingen der gemeentelijke Electrlciteitsfabrieken. Het zou _hier te ver voeren en het is daar voor hier evenmin de plaats over de on dervonden moeilijkheden in den breede uit te weiden. In het kort komen ze op het volgende neer: de ambtenaren der Electrioiteitsfabrieken zijn evenais die van de Brandweer belast met het toezicht op de inrichting der kermisvermakelijkheden voor zoover het de veiligheid betreft: deze maatregel is toe te juichen, maar zoodra men deze maatregel alleen hier ter stede tot in haar uiterste consequentie tracht toe te passen, ontstaan moeilijkheden, die tot conflicten moeten leiden. In dergelijke omstandigheden wil het mij voorkomen, dat een soepele toepas stag van voorschriften niet alleen nood zakelijk maar ook zeer gewenscht is, en een maatregel zooals in den avond van 2 October, wanneer iedere tenthouder zijn laatste werkzaamheden heeft te verrich ten, is toegepast, n.l. het eenvoudig af sluiten van den stroom, waardoor het ge heele veld in het donker kwam te zitten, als niet meegaand, en ontactvol mag wor den aangemerkt. Ik noem dat niet mee gaand, omdat eerst, etgi bespreking met Of waarschuwing aan ,Hft 3 October-bestuur verwacht had mogen zijn; niet tact-vol. omdat er door de duisternis een nog véél gevaarlijker toestand jgeschapen werd, dan door de terecht of tel onrecht door mij niet te beoordeelen aangesloten lei dingen. Dat de geforceerde duisternis inderdaad gevaar opleverde, werd bevestigd door te lefonische dringende verzoeken tot mij gericht, o.m. van poiitie-zijde op het Schuttersveld. Vanzelf sprekend moesten die verzoeken verwezen worden naar den Commissaris vap Politie,. De duisternis werd eerst opgeheven, nadat de voorzit ter der commissie van de Lichtfabrieken met het conflict in kennis was gesteld, en de Directie der Sted. fabrieken op de hoogte was gebracht. De toegangswegen tot het Schuttersveld aan d,en Rijnsburgersingel hebben niet voldaan, toen in de avonduren de groote stroom kwam opzetten. In het verslag van den optocht wordt allereerst hulde gebracht aan de Optocht- Commissie, doch daarnaast voor de be langrijke medewerking van den ontwerper van den optocht, den heer D. van Driest. Zonder eenige stoornis heeft de optocht de volgens het programma vastgestelde route afgelegd. De pauze enz. is weer ge houden in de Oegstgeesterlaan, nadat ook dit Jaar weer een rondgang was gemaakt over het Ziekenhuisterrein. Dat de spoor wegovergang weer een hinderlijk obstakel is gebleken, spreekt zoo van zelf, dat ik daar thans niet meer bij behoef stil te staan Dat de optocht „Oost en West" belang stelling heeft getrokken, blijkt uit de na volgende gegevens: Het' vervoer per spoor en trams geeft aan: Nederl. Spoorwegen 23608 ingezamel de plaatskaarten; id. Station Heerens. 870 Haagsche Tram Mij. 5315 (buiten Stads verkeer) N. Z. H. Tram 36888; Totaal 66679. Waar men dan ook passeerde was het mud-vol. Om den goeden toon bij de opsomming van den Optocht niet te verbreken, ver meldde ik bij den wagen van de „West" niet het voorval, dat zich roet de bananen tijdens de pauze in de Oegstgeesterlaan afspeelde. Bedoelde wagen was kwistig versierd met West-Indische bananen, die in bruikleen waren aangeboden door de firma H. Kukler en Zn., alhier. Het gemis aan de wetenschap wat onder het mijn en wat onder het dijn te verstaan is, ontbrak blijkbaar bij enkele deelnemers aan den optocht, meer in het bijzonder bij de leden van een 2-tal Muziekcorpsen, die n.b. nog wel betaalde diensten in den optocht ver richtten, n.l. „De Post" en „Werkmans Wilskracht". Daarbij geholpen door gelijk gezinde omstanders achtten zij het niet beneden hunne waardigheid, om een aan val op de bananen te ondernemen met 't gevolg, dat weldra tal van trossen veran derd waren in stronken. Het Bestuur betreurt een dergelijk op treden ten zeerste en is overtuigd dat ieder dergelijke laakbare handelingen mede zal afkeuren. Het zal dan ook een ernstig punt van overweging uitmaken bij volgende gelegenheid de medewerking van dergelijke vereenigingen, wier leden zulk een weinig gevoel van eigenwaarde toonen uit te schakelen. Het plunderer van dezen wagen kostte de Vereeniging intussehen een extra uitgaaf van f. 107.25. Het Bestuur heeft gemeend goed te doen, de desbetreffende Vereenigings- Besturen op de laakbare daden hunner leden te wijzen, doch op dat schrijven is tot op heden geen antwoord Ingekomen; blijkbaar vinden dus ook de Bestuurderen dier Vereenigingen zulke daden niet zoo heel ernstig, wat toch zeer te betreuren blijft. In zfjn slotwoord schrijft de secretaris:. Wel met eenigen schroom gaat ook het Bestuur der 3 October-Vereeniging de toe komst tegemoet, meer dan ooit te voren toont' zich ook in het vereenigingsleven een teruggang en zal deze, ook Uwe Ver eenigingen niet ontgaan. Doch Mijna Heeren, schaart U met mij aan den optimistischer! kant, wat de 3 October-Vereeniging aangaat, want zon der optimisme kan ook onze 3-October- Vereeniging den aanstaanden 3 October dag niet tegemoet gaan. We leven voort in de hope op beter schap en van harte hoopt en wenscht Uw Secretaris U die ook allen toe. De voorzitter dankte den heer Spaar garen voor zijn uitgebreid verslag, waar van de voorlezing ruim drie kwartier in beslag nam. Een warm applausje uit de vergadering beloonde den secretaris voor zijn» omvangrijk werk. Het financieel verslag. Uit het verslag van den penningmeester, den heer R. de Wilde vernamen wij, dat de ontvangsten bedroegen f. 28.533 (waarvan standplaatsen f. 8542.50) en de uitgaven f. 28.406 89'/t (middagfeest f 11.662,26'/2; avondfeest f. 5955.041zoodat er 'n batig saldo is van 'f. 126.10V:. Na voorlezing van het accountantsrap port en op advies van de kascommissie werd den penningmeester onder dankzeg ging décharge verleend voor zijn accuraat gevoerd beheer. De contributie werd, evenals de vorige jaren, vastgesteld ou f. 1.50. Op voorstel van het bestuur werd be sloten het batig saldo ad f. 126.10'/i. zoo mede een bedrag van 5 cent per lid ter beschikking te stellen van het Leidsch Crisis-comité. In totaal bedraagt deze af dracht dus circa f. 325. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, de heeren W. van der Laan, B. de Koning Jr. en P. Boot Jr. werden allen herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Levie werd gekozen de heer J. W. Cahen. Tevoren had de heer Van Kloeten Sr. bezwaren gemaakt tegen de candidatuur van de heeren Cahen en R. van Dam als vertegenwoordigers van de Joodsche ge meenschap in het bestuur. De heer van der Laan verwelkomde met eenige vriendelijke woorden het nieuwge- kozen bestuurslid en bracht nogmaals hulde aan zijn voorganger, den heer Levie Na rondvraag werd de vergadering ge sloten, nadat nog de heer C. Th. Breebaart het bestuur lof had toegezwaaid voor zijn „beau geste" inzake het Crisis-comité en den voorzitter had bedankt voor diens be sluit om zich ook dit jaar nog met de lei ding der yereeniging te willen belasten. DE GRONDAANKOOP IN DE OEGSTGEESTERLAAN. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben thans hun goedkeuring verleend aan het raadsbesluit tot aankoop van gronden, gelegen in den Maredijkschen polder. ONTSPANNINGSAVONDEN VOOR WERKLOOZEN. Het Chr. Comité voor ontspanning en ontwikkeling van werklooze arbeiders hield gisteravond in het Wijkgebouw Le vendaal een goed geslaagden avond. Te 8 uur opende de voorzitter, de heer J. Slegtenhorst, de druk bezochte vergade ring met te laten zingen Ps. 42 vrs. 7 en gebed. Spreker riep de aanwezigen daar na een hartelijk welkom toe, hij hoopte dat de arbeiders die met hun vrouwen waren opgekomen, eens een oogenblik uit de dagelij ksche zorgen zouden worden opgetrokken. Het Comité, aldus spreker, kan uw leed van werkloosheid niet weg nemen, wij willen trachten het te ver zachten en den weg wijzen naar de bron van alle goede gaven, Vervolgens bracht spr. dank aan het bestuur van het wijk gebouw Levendaal, dat het gebouw gratis had aangeboden. Ook werd dank gebracht aan de Accordeonclub met haar directeur den heer Roman, en den heer Kalsbeek, die aan dezen avond medewerking hadden toegezegd. Na dit openingswoord las ds. M. Punselie Ps. 4 voor. Naar aanleiding van dit schriftgedeelte wees spr. in een kort doch ernstig woord, op dé groote zorgen, welke in vele gezinnen bestaan, waar de aan wil, doch niet kan werken. Met nadruk wees spreker de aanwezigen er op, dat zij ook in groote zorgen, hulp bij God moeten zoeken. Dit woord, werd onder groote aandacht aangehoord. De avond werd verder gevuld met mu ziek van de accordeonclub, die zich duch tig weerde. Het applaus dat zij telkens verwierf, bewees dat deze muziek in den smaak viel. Ook de heer Kalsbeek. die enkele stukjes declameerde, bewees de aanwezigen te kunnen boeien In de pauze werden aan de mannen pakjes tabak ver strekt, welke het comité ontvangen had van het plaatselijk crisiscomité. Aan het slot van de vergadering bracht de h^er Blikman namens zijn mede- wer' ize arbeiders, het comité hartelijk dank voor het vele werk, dat het comité voor hem en zijn mede arbeiders had ge daan. Dat werk, aldus spr., wordt door ons op grooten prijs gesteld. Spreker hoopte dat God het comité in dit zware werk moge zegenen. De voorzitter dankte den heer Blikman voor de vriendelijke woor den tot het comité gericht en hoopte dat de onderlingen geest onder de werkloozen steeds goed mag zijn in het ontspannings lokaal. Nadat dank gebracht was voor 't welslagen van dezen avond werd Gez. 180 vers 1 gezongen en ging ds. Punselie in dankgebed voor. De werkloozen-ontspanningsavond, welke uitgaande van de desbetreffende commissie van den Leidschen Bestuur- dersbond in de Stadsgehoorzaal werd ge houden, is in alle opzichten schitterend geslaagd. De zaal was tot in alle hoeken nagenoeg geheel bezet, de optredenden deden hun uiterste best en slaagden er, te oordeelen naar het klaterende applaus na elk nummer, ten volfe in de aanwezi gen te amuseeren. De voorzitter der com missie, de heer P. Sasburg, opende de bij eenkomst en memoreerde de iiln komst in het Luxor-Theater en ill ding van de directie van dit the,J het plaatselijk crisis-comité in degl Ondr leiding van den heer H. n Velden zette het Harmoniegezv „D. V. V." met de D.V.V.-marsch tl dirigent het programma in. ReediJ dere malen hoorden wij bij vers gelegenheden het gezelschap en t deon-virtuozen gebrs van Tongerenl Harriveld's accordeonisten" en hef niores-duo, doch telkenmale verbid techniek en de soepelheid waanrri verschillende nummers worden 1 voerd. Geen wonder, dat het succe-.l groot is. Het trio van der Woa Beurze vulde met komische voordn en een blijspelletje den avond. Prof. Schreinemakers zal ental zingen houden over Osmose. De eer J plaats hebben Op Donderdag 4 Pty te kwart over acht precies, in het Chem. Laboratorium, Hugo de straat 27. Belangstellenden zijn welig Ds. W. C. Lamain. predikant I Geref. Gem. alhier, staat met ds, Jt| koop van Utrecht op een tweetal vw gemeente te Opheusden. De wethouder van fabricage, de J J. Solinter Gzn„ is verhinderd spreekuur te houden. De Ressortale Opperrabbijn. I Maarsen is voornemens Zondag atl nam. te 4 uur een predikatie ter Synif aan het Levéndaal, te houden. Bij de universiteit alhier zijn tiJ studenten bestemd voor officier vm| zondheid bij het leger hier te lande. Eerste-lultenant A. Groen vaal school voor reserve-officieren der mij lie, dei een rechtskundigen cursus aal gem. universiteit te Amsterdam volg overgeplaatst bij het 4e reg. infaJJ alhier. Van 15—18 Februari a.s. komt 1.1 firma Burgersdijk en Niermam T „Templum Salomonis" een gedeeltei de bibliotheek in veiling van wijiet 1 Menn.o Rijke, kantonrechter te V-Gnl hage. Gelijk bekend, schonk mr. Rijïtl een deel zijner beroemde bibliothecl| de Universiteitsbibliotheek alhier. HET CHINEESCH-JAPANSI CONFLICT. SJANGHAI, 29 Jan. (Reuter) De Ji sche vliegtuigen gaan steeds voort mei| bombardeeren van de Ohineesche Tsjapei, waar een geweldige brand woedt. Hedenochtend om 7 uur kon meu het dak van een wolkenkrabber in dt temationale nederzetting, de vla: duidelijk waarnemen. De Japansche troepen hebben de tegische punten te Sjanghai bezet. Naai' verluidt hebben de Chinees! troepen het station door middel rass pantsertrein heroverd, hetgeen nog ver makkelijkt werd door het feit, dat de panners genoodzaakt waren een deel n hun stations-bewaking naar een and stadsdeelte dirigeeren. De correspondent van de Associil Press te Sjanghai meldt, dat tussch Britsche en Chineesche troepen gevechli hebben plaats gehad, toen de Chine# trachtten de Britsche concessie binneo dringen; zij werden door de Engelscii teruggedreven. Nadat het bombardement meer du uur geduurd had. is het gevecht tijdej gestaakt. De Japanners verwachten, dat door dl aankomst van nog twaalf torpeao-jagi hun positie niet onbelangrijk zal vori versterkt. SJANGHAI, 29 Jan. (Reuter) Eeul van het negentiende Kantoneesche H in het gebied van Nanking, alsmedi derde divisie van de Nationale Garde, r.aar Sjanghai gezonden. Een Japansch vliegtuig heeft u der straten van de internationale cffici sie een bom laten vallen, welke wel i materieele schade aanrichtte doch 8® menschen trof. Het aantal gewonden van de Chinees» te Tsapei wordt op tweeduizend gesel» GENEVE. 29 Jan.(VX>.) In het Je pansch-Chtaeesche conflict is heden ee nieuwe phase ingetreden. Namens zijn R' geering heeft de Chineesche vertegenwool- diger bij den Volkenbond, dr. Yen den secretaris-generaal een schrijven oven handigd, waarin China een officieele PJJ; cedure tegen Japan volgens de artikel"" 19 en 15 van het Volkenbondspact eiscl Artikel 10 bevat de verplichting van statenleden, om zich van eiken aanval i de territoriale integriteit en de poüf" over de onafhankelijkheid van .de over) statenleden te onthouden. Artikel 15 bevat voorschriften over te treffen regeling van een conflict, neer vcor het afbreken der betrekkin tusschen de partijen geweesd wordt. De Chineesche gezant deelde mede. fl' zijn regeering zich tot deze buitengewok stap gedwongen had gezien, tengevol? van de gebeurtenissen van de laatste uw De Japansche troepen hadden verscne.' dene binnen de internationale zone ee"' gen plaatsen bezet en verder was een MJ" val gedaan op de bezetting van de spoot" lijn Shanghai-Nanking. Den secretin.' generaal van den Volkenbond deelde er Yen mede. dat hij zich het recht voorcc hield om een beroep te doen op ortu» 15, tot het nemen van sanctiemaatrege"' tegen Japan. De zitting van den Volkenbondsraad. hedenmorgen bijeen zou komen en wjan» de voorzitter. Paul Boncour. de glswJS opgestelde verklaring zou afleggen, is "1" het oog op de buitengewone verscherp"» van den toestand in het Verre Oo»u» uitgcr-teld NEW YORK, 29 Jan. (Reuter) - Amerikaansche consul-generaal te sjans hai heeft zijn verontwaardiging sproken over het optreden van jjapL. daar dit in strijd is met de door den J» panschen consul-generaal gegeven ven kering, dat Japan niet voornemens zijn toevlucht tot geweld te nemen. Uit Manilla wordt gemeld, dat heM» ochtend vandaar vier Amerikaansche i Ïiedo-Jagers naar Sjanghai aJh rokken.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2