Bij den aanvang der Ontwapenings-conferentie. 72*1 Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 Januari 1932 Vierde Blad Na. 22043 BURGERL. STAND v. LEIDEN Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. KERK- EN SCH00LNIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. De voorgeschiedenis. Genève, 27 Januari 1932. Hoclgansch anders is de stemming, die ■Mteenige dagen vóór den aanvang der Ktste conferentie uit de wereldge- Uedenis", zooals men verleden jaar nog Ontwapeningsconferentie pleegde te «telen hier heerscht, als men voorheen jnnoed hadIn de plaats van de zenuw- Ètige spanning, die aan belangrijke of eren ties pleegt vooraf te gaan, Cscht hier een geest van doffe berus te bij voorbaat in den lijdensweg, dien Echt ooi: dezen conferentie zal hebben ^Teggen. Men heeft hier reeds zoovele ningsdebatten aangehoord, die Ikers opnieuw van dezelfde diepgaande ■ngsverschillen deden blijken, dat ook diegenen, die heel sterk op een Eee der conferentie hopen, groote leite kost eenigszins daaraan te ge- »n Men had verleden jaar nog ge- dat de regeeringen het jaar. dat len de vaststelling van het tijdstip inferentie en haar openingsdatum ben zou, nuttig zouden gebruiken, oor ministersbesprekingen en langs ,n weg elkanders standpunten wat te komen. De economische en fi- ,ele crisis hebben echter de aan- der regeeringen zoo in beslag geno- it van ernstige pogingen, om de ningsdebatten door internationaal eenigszins voor te bereiden, niets luren is geweest. Alle compromis- ogen zullen dus nog hier te Ge- ioeten geschieden. Vandaar de van de verklaring vair den schen minister van buiteniand- Motta in het parlement, toen zich over de hoogte der aange- !e kredieten voor de Zwitsersche ttie beklaagde: „Wij hebben gere- ip een duur der conferentie van zes it maanden. Alleen als de conferen- igen tijd duren zal, kan men op succes nog hopen!" ïer overzicht van de bemoeiingen, die :enbond van 1920 af ondernomen im tot een conventie tot verminde- bewapening te komen, geeft ons 1 van de moeilijkheden, die de ningsconferentie thans op haar overwinnen zal hebben. Het zal ;en. dat het den gedelegeerden heel zal vallen nog iets nieuws te be- om een oplossing te vergemakke- Reeds zooveel intelligente men- iebben hun krachten aan het zoe- ,r bevredigende compromissen tus- de tegenovergestelde opvattingen, onder de groote mogendheden I, gewijd, dat men haast durft illen, dat er op dit gebied wel niets onder de zon meer zal kunnen ont raden. Een verandering van de ;esteldheid der regeeringen, een ig van het inzicht dat in het belang ieder land eenige risiko's iten op zich nemen en eenige offers ;ten brengen, zal alléén een gun- resultaat kunnen teweeg brengen lans te voorzien is. ils men weet, hebben de Staten, die den Volkenbond zijn, zich bij ar- van het Volkenbondsverdrag ver tot een vermindering hunner na- bewapening „tot het minimum, dat [baar is met de nationale veilig- met de vervulling der internatio- irplichtingen bij een gemeenschap- Volkenbondsactie". Reeds de Eer enbondsvergadering van Novem- :ember 1920 heeft dan ook de vraag hoe de Volkenbond tot een tot bewapeningsvermindering it en het snelst zou kunnen komen, ft toen weten door te zetten, dat enbondsraad naast de door hem in en geroepen, uitsluitend uit mili- bestaande commissie voor het ont- gsvraagstuk een nieuwe commis- loemde, waarin ook voor kundige voor de ontwapeningsgedachte zou zijn. Het is deze „gemengde, ike ontwapeningscommissie" ge- waarin in de jaren 19211924 de strijd over de methode van bewa- [svermindering gevoerd is. Britsche lid dier commissie Lord diende in 1922 een voorstel in, dat ip zuiver rekenkundige wijze, in aan- ig nemend het aantal inwoners, de 'lakte, de lengte der grenzen, enz. ider land, voor iederen staat zou illen, hoeveel soldaten hij in wer- n dienst zou mogen houden, zoo- vlootconventie van Washington iederen staat den preciesen tonnen- id voor de verschillende kategorieën "".chepen van een land "had vastge- let voorstel van Lord Esher vond geen instemming, noch bij de en, nóch bij de gemengde tijdelijke isie, die beiden meenden, dat de lung van den omvang der nationale acht niet langs zuiver arithmeti- weg kon geschieden, daar hierbij iet de bijzondere „veiligheid" (of igheidl van een land moest worden gehouden. Het was bij de dis- over het plan-Esher, dat de men met hun nog steeds verdedigde fsen over het onverbrekelijk ver- tusschen bewapeningsvermindering ™hêheidswaarborgen voor den dag gevolg was, dat Lord Cecil, inziende „ranschen niet tot bewape- fai zou kunnen bewegen, I krachtiger veiügheidswaarbor- va?dere stuten zouden verkru is i Volkenbondsverdrag hun nïreuS? aan de „gemengde tijdelijke in en, aen.reeks stellingen voorlegde, lelijkheid erkend werd, Ken alt-a.,-. ondere veiligheidswaar- Bhonkan mS !an eenige staten zouden I bewapend om hun toestemming Eerst ",?gsvermmdering te verkrij- sie" daarnag!imei15de' tijdelijke com- adèrine °erde Volkenbonds- Ngedaci-iton mgden zich met de l die in Ha -Van Lord Cecil's stellin- Talde rrvfl 1 steeds veelvuldig aan- ergadnMna solutie der Volken- i HierTn E Ian 1922 gepreciseerd iwoordigen^rPlerjend' dat "bU den aantal regS?d dfr werel? een leid voor ngen de verantwoor- een aanmerkelijke bewa peningsvermindering niet zouden kunnen aanvaarden, indien zij niet als ruil daar voor een bevredigenden waarborg voor de veiligheid van hun land zouden ontvan gen". De „gemengde tijdelijke commissie" heeft hierna de bekende „conventie van wederzijdschen bijstand" ontworpen waar bij de staten op veel stelliger wijze dan in het Volkenbondsverdrag voorzien is, el kander onmiddellijke militaire hulp, in dien een hunner aangevallen werd, be loofden De Volkenbondsvergadering van 1923 besloot dit ontwerp-conventie onder de aandacht der regeeringen, ook der niet-Volkenbondsstaten. te brengen. Van de 29 binnen een jaar ontvangen ant woorden waren 11 afwijzend, waaronder die van Amerika. Engeland en Sovjet- Rusland. Daar het Frankrijk vooral erom te doen was in ruil voor een bewapenings vermindering vaste beloften van militaire hulp van Amerika en Engeland te verkrij gen, indien het zou worden overvallen, had het toestemmend antwoord van 18 regeeringen weinig praktisch nut. De Volkenbondsvergadering van 1924 kon slechts erkennen, dat de Volkenbonds pogingen. om tot bewapeningsverminde ring te komen, waren doodgeloopen. Eerst was het simplistische idee van Lord Esher dat, zonder bekommering om veiligheids- vragen. voor iederen staat langs reken- kundigen weg het geoorloofde maximum aan nationale bewapening zou vaststellen, mislukt. Thans was ook het andere plan, om bewapeningsverminderingen te ver gemakkelijken door het verleenen van aanvullende veiligheidswaarborgen aan bezorgde staten, onver wezenlijkbaar ge bleken. Hoe de Volkenbondsvergadering van 1924 door het aannemen van het be roemde „Vredesprotokol" een uitweg uit de impasse trachtte te vinden, wat na de mislukking van ook deze poging daarna door de Voorbereidingscommissic-Loudon ondernomen werd, hoop ik in mijn vol genden brief in herinnering te brengen. RECLAME. DOODZIEK NA ELKEN MAALTIJD. Zuster leed aan hevige indigestie. Nu gelukkiger dan ooit. „Het leven van een verpleegster laat niet veel vrijen tijd over, maar omdat ik zoo veel aan Kruschen te danken heb vindt ik het een staatje van mijn plicht om U en ook anderen de feiten mede te deelen. Ik had ergen last van te veel maagzuur en opgeblazenheid en wel zoo erg, dat ik er echt ziek van was. Ik kon gewoon niet eten. Alleen de gedachte eraan maakte mij al onpasselijk. Als ik mijzelf absoluut dwong om wat te eten, werd ik ernstig ziek en het eindigde met flauw te vallen. Ik begon werkelijk het léven als een last te beschouwen. Nu heb ik 12 maanden lang Kruschen Salts gebruikt en zonder eenigen twijfel heeft dit mijn maag en spijsvertering weer geheel in orde ge bracht. Ik ben nu zoo gezond als 't maar kan en heb meer pleizier in mijn werk dan ooit te voren. Al mijn patiënten, die ervoor in aanmerking komen, raad ik ook aan Kruschen te gebruiken." Zuster E. S. Indigestie wordt veroorzaakt doordat Uw maag- of verteringssappen niet normaal meer vloeien. Hieruit volgt, dat Uw voed sel, inplaats van door het organisme te worden opgenomen, zich in uw lichaam ophoopt en daar gaat gisten, waardoor schadelijke vergiften ontstaan. U behoeft er daarom slechts voor te zorgen dat de verteringssappen weer normaal vloeien en U zult van Uw maagkwalen verlost zijn. Dit is ook de manier waarop Kru schen Salts te werk gaat en waardoor het een zoo snelle en duurzame verlich ting brengt van alle indigestie. De onmid dellijke uitwerking der zes minerale zou ten in Kruschen is een aansporing voor de lichaamssappen, die weer gezond en normaal vloeien. Dit beteekent het einde van alle indigestie! En een ongekend en onverdeeld genot van Uw maaltijden, terwijl U in 't minst niet beangst hoeft te zijn, dit naderhand te moeten „bezuren". En dit niet alleen! U zult ook spoedig den hellzamen invloed merken, die Kru schen Salts op Uw bloedsomloop heeft. U zult zich een ander mensch gaan voelen, gelukkiger, opgewekter en met meer eet lust dan ooit te voren 2780 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f.0.90 en f. 1.60 per flacon. GEBOREN: Engelina Maria. dr. van ^Uwrina^d" storm en E. M Mugge den van H. J. Flanderlnjn en E. u. van oen Berg Barbera Martina Catharina, d. van P. C. de Meij en W. G. G. van Goozen. ONDERTROUWD. M. P. Manni, jm. 25 j. en Chï. M. Valk, iri 21 i A Borst, jm., 26 j. en s. M. Hoogstad, jm. 28 j. - A, Oudshoorn, jm. 25 j. en G. van Venetie, ]m. ze j. OVERLEDEN P. van Nierop—Verra, C. Drinhuijsen—Schuddemat, we<Jw. 73 j. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 31 JANUARI. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorin, halftien, lees- dienst: nam. 6 uur, ds. Brouwer van Alphen. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 2 en 6 uur, leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Kruishoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. H. Smit Bange van Amsterdam. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Prins van Tiel; nam. 7 uur (jeugddag met koor), ds. Glas en ds. van Nooten. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. 8 uur, ds. van der Wilgen van Rijssen. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds Bosman van Maassluis. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. Rem. Geref. Gom.: Voorm. 10 uur, ds. van Nooten. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 uur, ds. Glas van Boskoop: nam. 2 uur, de heer Gocïhelp van Gouda. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Touw. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien cn nam. 6 uur, ds. Bruyn. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 6 uur, ds. Meijoring. KATWIJK-AAN-ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 6 uur, ds. Ingwersen. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam 6 uur, leesdienst. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Odé: nam. halfzeven, de heer Stroo. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Hen'. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam halfzeven, ds. Dijk. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (H.A.) ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. van der Weerd. NIEUWKOOP, Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. van Wijngaarden. GereL Kerk: Voorin. 10 uur en nam. halfzeven, leesdienst. Remonstr. Kerk: Voorin, halfelf, ds. Nauta van Leiden. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (H.A.) en nam. halfdrie (Dankz.), ds. Gerbrandy. Geref. Kerk- Voorm. halft:en (Voorb.H.A.) en nam. halfdrie, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Vonrm. halftien en nam. 3 uur, de heer Aangeenbrug. NOORDWIJKERHOÜT. Ned Henr. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. van Noort. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): V.m. 10 uur (jeugddienst), ds. Hennemann. Irene: Voorm. 10 uur, ds. Jansen Schoon hoven. nam. 5 uur, ds. Hennemann. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de lieer Eggink van Oegstgeest. Geref. Kerk: Voorm. halftien,leesdienst; nam. halfdrie, ds. W. Bos. RIJNSATLKWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee, ds. van Wijngaarden van Nieuwkoop. Chr. Géref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Maandag nam. 7 uur, ds. Jansen van den Haag. SASSENHEEVI. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. A. Keuter van Den Haag. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Brink van Nieuwveen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Warnink. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. de Meeter van Leiden: nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur, leesdienst. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. de Looze. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds~ Grisnigt. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, 'ds. de Bel. WASSENAAR. Ned. Prot Bond: Voorm. halfelf, prof. B. D. Eerdmans van Leiden. ZOETER WOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.A.), ds. Eijkman. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Kampen (vac. A. v. d. Kooy). W. Deur te Schoonhoven. Te Bols- ward (Vereen, voor Evangelisatie), E. Broekema:- te Opende. Te Kooten, J. N. Sevenster. te Bergum. Te Ouderkerk a d. IJsel K. J. v. d. Berg. te Amersfoort. Te Bergschenhoek, J. Bus, te Wouterswoude. RIJKSSTUDIEBEURZEN. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden. dat degenen, die geduren de den cursus 1932—1933 voor een Rijks- beurs (renteloos voorschot), ter tegemoet koming in de kosten van hunne studie, in aanmerking wenschen te komen, met uitzondering van: le. de studenten aan de Rijksuniversi teiten en de Technische Hoogeschool. voor zoover zij reeds éen of meer examens aan die inrichtingen hebben afgelegd, welke gegadigden hunne aanvragen moeten rich ten tot het college van curatoren der in richting van onderwijs, waaraan zij stu- j deeren; 2e. hen, die aan een inrichting ter op leiding van onderwijzer (es) of hoofdon derwijzeres) studeeren. en 3e hen. die aan een inrichting van kunst studeeren, zich bij gezegeld adres tot zijn Departement moeten wenden vóór 1 April Het verdient aanbeveling, dat belangheb benden hun request inzenden in de maan den Januari of Februari. Exemplaren van de Regelen, volgens welke de beurzen (rentelooze voorschot ten) worden verleend, zijn tegen betaling van f. 0.10 verkrijgbaar bij de Algemeene Landsdrukkerij. DE BIBLIOTHEEK VAN HET V ATI KAAN. SIR ERIC DRUMMOND TREEDT AF. De medewerking der N'ederlandsche bibliotheken ingeroepen. De bibliothecaris der Universiteit te Lelden deelt ons het volgende mede: Aanvankelijk werd het aantal boekdee- len dat bij de instorting in de Vatikaan- sche Bibliotheek verloren gegaan zou zijn geschat op eenige duizenden. Uit een schrijven ontvangen van den bibliothecaris van het Vatikaan verneem ik dat naarmate het opruimingswerk vor dert. het aantal der onherstelbare boek- deelen geregeld vermindert. Thans is het aantal reeds gedaald beneden de 880. Voor de overige in den ramp meegesleepte boek- deelen is het weder in orde brengen een kwestie van herbinden en opknappen. In de consultatie-zalen waar het onheil plaats had, was ook een afdeeling gewijd aan Nederland en Nederlandsche geschie denis. Deze heeft gelukkig niet geleden. Wél is de serie Catalogi van Nederland sche bibliotheken in de puinhoopen te recht gekomen. Maar ook van deze komen nog de meeste deelen weder terecht. Van hetgeen tenslotte van deze Cata logi mocht blijven ontbreken is mij een opgave toegezegd. De Nederlandsche bi bliothecarissen zullen ongetwijfeld bereid gevonden worden zooveel hun dat moge lijk is, de verliezen te herstellen. VOOR KLEINE TUINEN. Forceeren in de kamer. Het is midden winter, en al zouden wé het wat de temperatuur buiten betreft betwijfelen, de sombere, doodsche natuur toont het ons. Toch is er weer nieuw leven merkbaar en de natuurvriend con stateert dit met welgevallen. Onder de houtgewassen zijn het vooral de katjes- dragers, welke vroeg beginnen, en niet j alleen de katjes der wilgen maar ook die van hazelaars zijn al vrij ver ontwikkeld. Wanneer we hiervan nu eenige takken afsnijden en in een verwarmd vertrek in water plaatsen, zullen ze binnen eenige dagen reeds in vollen bloei zijn. Ook de els kan op deze wijze vervroegd worden. De afgesneden takken worden dagelijks herhaalde malen besproeid met water dat kamertemperatuur heeft. Wanneer we in de kamer bloembollen zullen forceeren brengen we van nu aan de vroege soor ten binnen. Vroege tulpen, narcissen en vooral hyacinthen komen eerst eenigen tijd op een donkere, warme plaats, waar zè vooral regelmatig goed vochtig gehou den worden. Zoodra de stengels zich be ginnen te ontwikkelen en bloemknoppen zichtbaar worden plaatsen we ze in het licht waar ze dan spoedig verder zul len ontwikkelen. Vooral hyacinthen moet men niet te spoedig in het licht brengen daa: anders de bloem tusschen de bla deren blijft zitten. Potten of bakjes met crocus, sneeuwklokjes, blauwe druifjes en dergelijke bolgewasjes plaatsen we direct in liet licht, maar niet te warm daar anders van de bloemen weinig of niets terecht komt. Zorg vooral bij het for ceeren van al deze, en andere gewassen voor een regelmatige temperatuur, en zorg dat ook knoppen en stengels en niet alleen de grond, regelmatig vochtig blijven. Bespuit daarom herhaaldelijk de geheele plant met een fijne bloemenspuit. Dit doen we totdat de knoppen zijn open gegaan. Op deze wijze moet men ook vcóral een Azalea inöica, welk men zelf in bloei wil trekken, behandelen. Bij een regelmatige goede verzorging heeft men gewoonlijk goede resultaten met het in bloei trekken van planten. Zijn de planten eenmaal in bloei dan spuiten we de bloemen niet meer. Ook plaatsen we de bloeiende planten bij voorkeur op een koele, vorstvrije plaats, opdat ze zoo lang mogelijk zullen bloeien. Verder hou den we er wel rekening mede dat bloeiende planten nu heel wat meer wa ter noodig hebben dan planten welke nu in rust zijn. Bloeiende planten gieten we liefst op een schoteltje, waarin de pot geplaatst is om het smetten en aFrotten van stengels en bloemen te voorkomen. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2400 (op 2 lijnen* REDACTIE IS07 Als secretaris-generaal van den Volkenbond. Het secretariaat generaal van den Vol kenbond deelt officieel medo dat de Vol kenbondsraad in een geheime zitting de ontslagaanvrage van den secretaris-gene raal heeft besproken. Sir Eric Drummond heeft verklaard dat hij niet in staat is zijn ontslagaanvrage in te trekken De leden van den Volkenbondsraad heb ben algemeen hun leedwezen uitgesproken over de thans vaststaande beslissing. De raad besloot de door het aftreden ontstane vacature op de agenda te plaat sen voor de volgende Raadsbijeenkomst. Tegelijkertijd publiceert het Volken bondssecretariaat het schrijven van Sir Eric Drummond aan den Raadspresident. waarin hij zijn voornemen kenbaar maakt af te treden. Drummond wijst er op. dat zijn reeds sinds lang voorgenomen aftre den tot nu toe niet mogelijk is geweest met het oog op de aan de orde zijnde re organisatie van den Volkenbond en de a.s. Ontwapeningsconferentie. Hij ver zoekt den Raad in de eerste zes maanden van het jaar 1933 te mogen aftreden. In welingelichte kringen bestaat alge meen de indruk dat het. aftreden van Drummond het gevolg is van de ongun stige vooruitzichten van de Ontwape ningsconferentie. Door het aftreden van den secretaris-generaal worden thans de principieele kwesties van de politieke lei ding van het Volkenbondssecretariaat op het tapijt gebracht. Sir Eric Drummond. Sir Eric werd in 1876 in Engeland gebo ren en kwam op 24-jarigen leeftijd aan het Britsche Ministerie van Buitenland- sche Zaken. Later werd hij particulier secretaris van den Minister-President, van Asquith, Grey en Balfour. Hij verge zelde laatstgenoemde op zijn reis naar de Vereenigde Staten in 1917 en bleef bij hem gedurende de eerste maanden van de vre desconferentie in Parijs, tot hij, op voor stel van Wilson, benoemd werd tot secretaris-generaal van den Volkp^V"i. Het duurde enkele maanden, voordat de officieele benoem:, g door den Raad ai- kwam; in dien tijd reeds begon Drum mond het secretariaat te organiseeren. Zijn eerste beginsel was, dat de leden van het secretariaat niet de belangen van hun eigen land mochten vertegenwoordigen; ieder lid moest in de eerste plaats den ge- heelen bond dienen. Het hoofddoel van Sir Eric was een organisatie te stichten op een basis van onaantastbare solida riteit. Onder Drummond fungeeren adjunct secretarissen-generaal van verschillende nationaliteit. Het secretariaat is verder in een aantal afdeelingen gesplitst, die onder leiding staan van directeuren. De belang rijkste afdeelingen zijn: de afdeeling voor politieke zaken, de financieele en economi sche afdeeling, de mandaten-afdeeling, de ontwapenings-afdeeling, de verkeers en de gezondheidsafdeeling. het bureau voor intellectueele samenwerking en de juri dische afdeeling, terwijl er bovendien nog een aantal kleinere afdeelingen zijn voor de administratie van den Volkenbond: de afdeeling voor publicatie, de bibliotheek enz. Het spreekt vanzelf, dat deze afdeelin gen samen een enorm personeel hebben: Sir Eric heeft dan ook 500 manlijke en vrouwelijke medewerkers onder zich. Het Grondverdrag van den Volkenbond bepaalt, dat zoowel mannen als vrouwen van alle nationaliteiten in iedere functie benoembaar zijn. SOPHUS MICHAELIS. t Te Kopenhagen is, 66 jaar oud, over leden de bekende Deensche schrijver So- phus Michaelis. Hij publiceerde dichtbundels, romans en essays. Enkele zijner werken zijn ook in onze taal vertaald. TIJDSCHRIFTEN. Astra Het Februari-nummer van Astra opent met een traditioneel Carna- valsverhaal, getiteld: „De Roode Domino", van Gérard La Bury, met een teekening van Niels Douwes Dekker. Guus Betlem Jr. geeft een van zijn korte gedichtjes, dit maal ook achter een masker. Uit den verderen inhoud stippen wij aan het zakelijke, écht Amerikaansche verhaal: „Emma's Weddenschap". Het is een vermakelijke belevenis, die bovendien aantoont, dat er nog wel gewiekste zaken vrouwen" óók zijn. „De Overval" speelt I zich af in de Engelsche Society. Het is een verhaal van buitengewone spanning. Het nieuwe feuilleton: „Vervulde Droo- men", neemt een aanvang en begint al onmiddellijk met een niet alledaagschc gebeurtenis. Filmland is als naar gewoonte weer zeer onderhoudend. Het bespreekt kinderen van de film en nog veel meer Verder een menigte aardige en onderhou dende verhalen, fraaie ilustraties en gees tige plaatjes, terwijl de twaalf kunstdruk foto's en het mooie foto-diorama een klap op den vuurpijl vormen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13