72,te Jaargang MAANDAG 25 JANUARI 1932 No. 22039 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH mDAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN Iets per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen fcr agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Kere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën Elultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. leen maximum aantal woorden van 30. lasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van léven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.1 Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0 18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. (rammer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Lor ons werd ontvangen: a, van D. f. 7-60, Feestavond van de tche Schietvereeniging „Willem Teil" DE BRIDGE-PRIJSVRAAG. it onzen spijt zijn in onze Zaterdag bllceerde bridge-prijsvraag tweefout- ;eslopen. de negende opgave beschikt de eigen over de volgende ruiten-kaarten: vrouw. 9 en 3, terwijl de blinde dus heer, boer, 10 en 8. de tiende opgave heeft de westelijke ir ln de ruitenkleur niet heer en 7, t heer en 8. LEESZAAL REUVENS. t Bestuur der Openbare Leeszaal en itheek ..Reuvens" heeft besloten aan lexkloozen, die zulks wenschen, gratis [en te leenen op vertoon van af- mpelde werkloozenkaart. ER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. jjdagavond had in 't V.C.F.-huis, Ge- 10, de jaarvergadering der Vereen, 'rijz. Herv. plaats. Na het openings- jrd van den voorzitter, den heer B. Benburgh en 't lezen der notulen bleek J het jaarverslag, dat de vereeniging fcs 640 leden telt en 87 begunstigers. f de overledenen werden in 't bijzon- Pvenneld de heer B. Stijger, die sinds oprichting der Vereen, als koster fun- Irde en de heer N. M. Sleijser, die we- r ziekte als penningmeester had moe- laftreden. Ijs organist werd naast mej. D. Meer- ig en den heer H. J. Barentsen aange- sld de heer R. Heering. Verder is de Tschafflng van het nieuwe orgel het pte. belangrijke feit voor de Vereen, in tlafgeloopen jaar geweest. Na goedkeuring der rekening over 1931 1de begrooting voor 1932 namen de le- 4 de voorgestelde statutenwijziging aan. 'door zullen de leden van het Dagel. uur éénmaal herkiesbaar zijn. i nieuwe bestuursleden werden geko- Imevr. G. J. NautaBurgersdijk en de T J. van der Wilk, terwijl mej. J. C. i Manen, die aan de beurt van aftre- was, als secretaresse werd herbe- md, de heer P. J. v. d. Zeeuw nam in de functie van penningmeester over (1 den heer G. C. J. van de Wal en blijft penningmeester fungeeren. la eenige besprekingen van huishoude- 1n aard werd deze zeer geanimeerde [adering gesloten. DE A. J. C.-ANTI-OORLOGS TENTOONSTELLING. VEREENIGING „MOTORDIENST LEIDEN". i de afgeloopen week werd in een ge ilden algemeene vergadering: het één- hg bestaan van deze vereeniging, welke (jmenteel reeds 151 leden en 33 dona- Fs telt, herdacht. Met een pittige toe- naak opende de voorzitter, de heer E. Bms de goed bezochte vergadering, a voorlezing van notulen en jaarver door den secretaris, gaf de penning- Bter een uitvoerig finantieel overzicht: kascommissie bracht hem bij monde 1 den heer Oudshoorn dank voor zijn uitcagewoon accuraat beheer. I he daarna volgende bestuursverkiezin- T5 ,t'e^en de heeren Oudshoorn, Broek- I1», Hoppezak, Kleine, Kater, Fontein en tatum zitting nemen in het nieuwe be- ■uur. Met groote meerderheid van stem- Pen koos de vergadering den heer G. vjr daar voorzitter, lo aftredend bestuur werd door den |TÜ£"ez'6en wnd. sectie commdt. hartelijk ■FM gebracht voor de bijzondere werk- aamheden verricht in het eerste en moei- (Jke vereenigingsjaar, waarin o.m. gehou- la„rfZIJ?,een uitstekend verzorgde propa- ■nn tJ'J, avoPd en een zeer geslaagde E.., u.. eintocht. Sympathieke woor- pen richtte hij tot den voorzitter E. Raams Eu.,5!/3 s?cr«taris H. M. Verhulst in het tolhu i, t'-i. doopte dat de geest van .J51"'oorlgdeid onder de leden dezer jonge zal bly^rsvereeni8ing immer bewaard nnroeni,Il'???"1>enoemde voorzitter sloot met mp ..kende woorden deze vergadering. psychopaat weggeloopen. RSterdam^U?161?®^ F. J. Visser uit Asvl nlhw Tfï!. B In 't Psychopathen- 'n'de inrichting een vri^e wandcling niet ement lulrif i? '""«Bekeerd. Het signa- Ljas blauw rnièin?e zwarUakensche over- U nZ 5 postuum, zwarte schoe- T°ens, breedgés^m,rtE alond haar' kijkt Ttijve rangfvmil en gedwongen houding vlrzocht opsporin« en aan- Een nuttig en overzichtelijk geheel. In een der zalen van het Volksgebouw is Zaterdag de Anti-Oorlogstentoonstel ling van de plaatselijke afdeeling der A. J. C. geopend. De tentoonstelling welke een nuttig en overzichtelijk geheel vormt is te verdeelen in twee deelen, n.l. het gedeelte, bestaande uit een verzameling anti-oorlogslitteratuur der laatste jaren en de statistieken, speelgoed en oorlogs herinneringen omvattende de tweede af deeling. Van de verschillende statistieken op de bewapening betrekking hebbende, verdient de groote Europeesche kaart met in statistische grootte uitgebeelde gewa pende macht der verschillende landen voor zoover de cijfers bekend zün ver melding. Naast het oude speelgoed van forten, kanonnen en soldaatjes stelde de Fransche Bazar het moderne als Mecca no's en verschillende spelen beschikbaar. De tentoonstelling zal ongetwijfeld deze week zeer veel belangstelling trekken en verdient dit ook ten volle. Zaterdagavond had ln de jeugdzaal een kleine openingsbijeenkomst plaats. Be halve verschillende jongeren uit de jeugd beweging gaven ook ouderen, de vertegen woordigers van de. plaatselijke S.D.A.P., van het Instituut vOor Arbeidersontwikke ling en van den Bond van Nederl. Onder wijzers van hun belangstelling blijk. W. Planjer, de voorzitter der A.J.C. alhier, opende de bijeenkomst met een kort wel komstwoord en wees vervolgens op de naderende ontwapeningsconferentie, wel ke zoowel voor- als tegenstanders van de ontwapening in de weer brengt. Naast de anti-oorlogstentoonstelling wees spr. op den filmavond, welke heden in de Stads gehoorzaal wordt gehouden in samenwer king met het I.v.A.O. Overtuigd van de Waarheid van het gezegde „Jeugd - Leven, Oorlog - Dood" is er maandenlang vol energie gewerkt aan de inrichting van de tentoonstelling. Dank bracht spr. vervol gens aan allen, die aan de inrichting heb ben medegewerkt en in het bijzonder aan mej. Ruth, de leidster van het Leidsche Volkshuis. De heer H. van Dijk, uit Rotterdam, ge westelijk bestuurder der A.J.C., gaf ver volgens een nadere toelichting tot de ten toonstelling, welke de eerste anti-oorlogs tentoonstelling is, ooit door een A.J.C.- afdeeling ingericht. Namens het geweste lijke bestuur wensoht spr. de afdeeling dan ook geluk met haar pionierswerk. Hierna wees spr. op de verschillende po gingen, welke worden gedaan om de a.s. ontwapeningsconferentie te doen misluk ken om uitvoerig stil te staan bij het Fransche bericht over de Nederlandsche wapenindustrie in welk verband spr. het boek van Lehman Rüssbiild ,.De bloedige internationale Bewapeningsindustrie" aan haalde. De tariefmuren, welke door de landen worden opgetrokken doen de vij andelijke gezindheid steeds meer toene men. Tenslotte zette spr. de belangrijke rol van het onderwijs in verband met het ontwapeningsvraagstuk uiteen. Hierna werd door de aanwezigen de tentoonstelling bezocht. COÖPERATIE „VOORUIT". Binnenkort zal de heer H. Marks, be drijfsleider der Coöperatie „Vooruit" zijn functie neerleggen en met pensioen gaan. Tot zijn opvolger werd in de buiten gewone ledenvergadering van Vrijdag 22 dezer benoemd de heer P. J. Michels, thans bedrijfsleider der Arbeiders-coöperatie te Den Helder. De alhier tot arts bevorderde semi- arts M. J. W. de Groot alhier is bestemd tot officier van gezondheid tweede klasse bij het leger in Nederlandsch-Indie. De alhier tot semi-arts bevorderde student J. H. H. Lammers is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. De le luitenant P. G. C. A. van der Speck Obreen van het 6e Regiment Veld- Artillerie, wordt voor het volgen van een rijcursus. met ingang van 1 April a.s. ge detacheerd aan de Rijschool te Amers foort. Dinsdag 23 Februari herdenkt onze stadgenoot de heer H. G. M. Janssen, commies bij de Ned. Spoorwegen, aan het Station H.S.M. alhier, den dag dat hp vóór 40 jaar bij de Holl. IJz. Spoorw.-Mij. als leerling-klerk in dienst trad. Gistermiddag omstreeks 1 uur is een personenauto,, bestuurd door J. J. aimer op den Zoeterwoudsche Singel tengevolge van het te hard rijden door de bocht, ge slipt en vervolgens gekanteld. De a"to werd zwaar beschadigd, doch de inzitten den kwamen er nagenoeg zonder letsel ar. Zaterdagmiddag is de 19"iarif® Francisca van N. in het fihaal van de Velo-Maatschappij aan de Breestraat met haar rechterhand bekneld geraakt 'us- schen de rollen van een electrisch«edfe- ven waschmachine, waardoor zij twe<evin- gers ernstig verwondde en door de e.hd. naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Zaterdag heeft de heer J. van der Lof in het vroegere confectie-magazijn ran den heer Frank, Haarlemmerstraat 18. een zaak in staal- en ijzerwaren, ejectaciteits- artikelen, figuurzaag- en houtsnijwerk gereedschappen geopend. Ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan heeft de N.V. Electrische Handels drukkerij C. de Bink en Zoon, een jubi leumkalender uitgegeven. Hij is uitgevoerd op goudgeel papier en bedrukt in tango- kleur met zwart, terwijl André Vlaande ren de ontwerpen maakte. De zaak werd opgericht door wijlen den heer C. de Bink en vanaf 1 Januari 1909 beheerd door diens zoon. den heer N. de Bink. Het ligt in de bedoeling in den loop van dit jaar ook nog een gedenkboek te laten ver schijnen. Bij de drukkerij „Lucfcor et Emergo" is de tweede jaargang verschenen van de Unitas-almanak. Het boek vertoont uit den aard der zaak veel overeenkomst met zijn voorganger, doch niettemin zijn er eenige wijzigingen te constateeren, welke even zoovele verbeteringen mogen heeten. Vooral het formaat is veel handiger ge worden. Verder treffen we behalve de ge bruikelijke rubrieken een vrij groot aan tal bijdragen in proza en poëzie van de leden aan. waaronder eenige zeer aardige. Het plaatsen van advertenties op de pa gina's naast de ledenlijst zal wel uit prac- tische overwegingen zijn geschied, maar fraai is het niet! In verband met een advertentie, welke voorkwam in de plaatselijke bladen, lui dende als volgt: „Gevraagd bezorger voor winkeliers, borgstorting verplicht", geeft de Commis saris van Politie alhier belanghebbenden in overweging, alvorens in relatie te treden met den steller dezes, genaamd Johannes Fijnaart. laatst wonende Edisonplein 8 te Schiedam, inlichtigen ln te winnen aan het hoofdbureau van politie. Zonneveldstraat, alhier, afdeeling recherche. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Volw. Kinde pers. ren Totaal Maandag 18 Januari 37 37 Dinsdag 19 Januari 40 40 Woensdag 20 Januari 41 41 Donderdag 21 Januari 44 44 Vrijdag 22 Januari 43 43 Zaterdag 23 Januari 41 41 K. V. LITTERIS SACRUM. Het Concert, blijspel in 3 bedrijven van Hermann Bahr. Bahr's Concert is geen nieuw werk; het laatst is het hier gegeven door het Wiener Hofburg-theater in Februari 1923, terwijl het daarvoor door de Rotterdammers van van Eysden Vink is gespeeld. Het is een fijn psychologisch stuk, dat een fijne stijl vereischt. Geen groote uitbundigheid laat het toe, maar juist in de fijnheid ligt de kracht. Mede door het feit, dat er betrek kelijk weinig actie in zit, hetgeen speciaal het eerste bedrijf wat gerekt maakt; in samenspraken heeft de auteur zijn kracht gezocht en grootendeels ook gevonden; door „zacht getinte" humor en een spelen den geest wordt het gegeven zoodanig ge kruid, dat het aangenaam bezig houdt, hoewel men den afloop gemakkelijk kan aanvoelen. Heel aardig is dat schijnbare stuivertje-wisselen der twee echtparen, ter wijl voor beide en-scene-zetters van te voren reeds vaststaat, hoe het zal eindi gen; het blijven bij elkaar van de oor spronkelijke huwelijkspartijen! Litteris heeft gespeeld in den vereischten stijl; voornaam en vol fijnheid is het stuk over het voetlicht gebracht. Het gerekte van het eerste bedrijf is zoo goed mogelijk overspeeld. In totaal is het een opvoering geworden, Litteris waardig. Uit den aard der zaak moet dit in de eerste plaats worden toegeschreven aan de vertolkers der vier hoofdrollen, die elkaar kostelijk completeerden. De heer Dros, dien een goede „kop" was gegeven ietwat pervers, doch zonder een teveelspeelde den aangebeden artist, voor wien de flirt een onafwendbaar deel van zijn beroep is, vol fleur en geheel in de lijn. Keurig, zon der eenige overdrijving, was eveneens zijn echtgenoote van mevr. HagemanVerha gen. De heer Hageman gaf bijzonder leven dig relief aan dr. Jura. Hoewel mevr. de WildeMolt nu en dan moeite had om zich als Delfine, de echtgenoote van dr. Jura. daarbij volledig aan te passen lukte haar dit niettemin aardig en haar komt een apart woord van hulde daarvoor toe. Dit viertal heeft het Concert ter overwinning gevoerd! Als figuren van het tweede plan dienen genoemd het echtpaar Pollinger van mevr. Adama-Staffleu en den heer de Wilde; zij sloten prachtig in dit milieu. Wat maakte de heer de Wilde van deze bijrol weer iets bijzonders! Ook de andere bijrollen, be trekkelijk van weinig beteekenis, pasten zich aan; alleen mej. van Ootmerssen denke nog eens extra aan de plastiek! Den heer Hageman, die zoo juist de sfeer wist te treffen, hulde-voor de regie! Decors en aankleeding waren, als steeds, bijzon der verzorgd. Tenslotte zij geprezen de vlotte en licht aansprekende vertaling door mevr. Hage man. die erkend werd met een bloemen mand-hulde, aangeboden door den heer Wisse. Terecht wees deze er op. hoe enkele opvoeringen van Litteris zijn aangeteekend met een bijzonder merkteeken, n.l. wan neer leden iets extra's hadden gepresteerd, en daaronder zou ook deze opvoering wor den aangemerkt! De natuurlijk weer bijkans geheel bezette schouwburg heeft overduidelijk doen blij ken van ingenomenheid. NUT EN VERMAAK. Een Dag Dame, klucht naar het Amerikaansch door C. v. Kerckhoven Jr. Wanneer C. van Kerckhoven Jr. een klucht bewerkt, dan kan men verzekerd zijn. dat er „gang" inzit! Zoo is het ook in „Een Dag Dame"! Vol entrain ontwik kelt zich de snelle intrige, die hoe langer hoe gecompliceerder wordt, tot aan het slot alles op zijn pootjes terecht komt! De inhoud? Och, wie vraagt daarnaar bij een klucht. Het komt er daarbij al leen maar op aan, of men zich kan amu seeren en daartoe biedt deze malloterige geschiedenis (een vrijgezel heeft opeens voor 24 uur een vrouw noodig, later zelfs een kind!) alle gelegenheid. De uitste kend bezette schouwburg heeft zich in derdaad heerlijk geamuseerd en dus is het doel volkomen bereikt! In vlot tempo, zooals noodig is, heeft Nut en Vermaak deze klucht ten tooneele gebracht. Over het geheel genomen is daarbij aardig getypeerd. In de eerste plaats moeten genoemd de butler van den heer van Egmond. de notaris van den. heer J. W. Boom en de keukenmeid (de tot dame gebombardeerde) van mevr. Drommel—Renner. Dat liep op rolletjes, leutig en vlot. Jammer, dat de vrijgezel van den heer Mooy zich niet geheel tot dezelfde hoogte kon opwerken. Van de bijrollen mogen speciaal naar voren worden gebracht het knechtje, een travesti van mevr. BoogertLowies, mrs. Chadwick van mevr. MooyWaas dorp en het straat-type van mevr. Ba- rendse—Bik Lucie van mej. van Velzen bleef te vlak. Nut en Vermaak heeft zich gisteravond van haar beste zijde doen zien en veel dankbaar applaus geoogst. Aan het slot werden de dames in de bloemetjes gezet. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Herstelkwestie. De Duitsche Rijkskanselier heeft zich ln een pennestrijd gestort met Hitler, men zie onder Duitschland. Of het verstandig is. dit zoo regelrecht te doen? Wij twijfe len, want tegen de laag-bij-de-grondsche demagogie van Hitier kan Brüning toch niet op. Veranderd is er aan de situatie overi gens weinig. Laval heeft gisteren zijn taak aan buitenl. zaken aanvaard en zal deze week Mc Donald ontmoeten, hetzij in Pa rijs hetzij in Londen, dat is nog niet vast gesteld. Laval had reeds een onderhoud met den Griekschen en Bulgaarschen premier. Boral heeft Frankrijk nog eens flink de waarheid gezegd. In een verklaring zegt hij: „Het eenige zoogenaamd concrete voor stel. dat uit de onderhandelingen in Europa is voortgekomen, bestaat in de verlenging van het internationale mora torium, Dit voorstel maakt geen indruk op mij. Het beteekent geen verlichting en geen opleving. Onder de huidige omstan digheden beteekent een moratorium slechts uitstel van de operatie, tot de pa tiënt zoo zwak is. dat hij haar niet meer overleven kan." „Herriot, zoo gaat Borah voort, betreurt het, dat de Ver. Staten weigeren naast Frankrijk te gaan staan. Indien Frankrijk een program zou aanbieden, dat ons een betere toekomst, het herstel van Europa en een economische opleving der wereld in het vooruitzicht zou stellen, dan zou het op Amerika's zeer groote belangstel ling kunnen rekenen. Amerika heeft van het begin van den wereldoorlog af nooit geaarzeld te helpen, indien het om werke lijke hulp aan Europa ging, maar welke aanmoediging bestaat er voor Amerika na Lavai's jongste rede om zich voor Europa te interesseeren?" „Laval heeft drie eischen gesteld: le. de onaantastbaarheid en de volledige be taling der herstelschulden; 2e. de vredes verdragen moeten het geheiligde statuut van Europa zijn en blijven; 3e. de ont wapening moet wachten tot de volken een veiligh.-verdrag hebben gesloten ter verde diging van die vredesverdragen. Wat voor zin, zoo besluit Borah, heeft bij zulk een program een moratorium?-Hoe kan iemand daardoor geholpen worden en waarom zou Amerika zich interesseeren voor dergelijke voorstellen?" Het is duidelijke taal! Voorts heeft Frankrijk juist weer vier bombardements-vliegtuigen-èskaders van ongekende grootte besteld! Het eerste vliegtuig hiervan is juist ge reed gekomen. Het is uitgerust met vier motoren en heeft 9 machinegeweren en 11 bommenwerpers aan boord. Het draag vermogen aan bommen bedraagt 1000 K.G. bij een actie-radius van 2000 K M. Vlak voor de ontwapeningsconferentie. - Heden komt te Genève de Volkenbonds raad bijeen. Het hardnekkig gerucht gaat, dat Sir Eric Drummond zijn ontslag als secretaris-generaal van den Volkenbond tegen eind 1932 zal indienen. Dit ontslag was reeds vroeger, na afloop der ontwa peningsconferentie in uitzicht gesteld. Het baart echter eenlg opzien dat het nog vóór het begin der conferentie aangekondigd zou worden. Na langdurige onderhandelingen tus- schen vertegenwoordigers van buitenland- sche crediteursbanken en leden der Duit sche debiteurencommissie is thans een „Duitsch Credietverdrag 1932" tot stand BINNENLAND. Plannen tot propaganda voor gebruik van haring. (Binnenland 3e Blad). Loonsverlaging in de textiel-industrie te Almelo? (Binnenland, 3e Blad). Contigenteering van rundvleesch (Land en Tuinbouw, 3e Blad). Heden is de Volkenbondsraad te Genève bijeengekomen. Hulde aan Briand. (Tel., le Blad). De malversaties te Breda; proces-verbaal tegen leveranciers. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Borah waarschuwt Frankrijk nog eens. (Buitenl., le Blad). Brüning contra Hitier. Ook een rede van dr. Eckener. (Buitenl., le Blad). De Jezuïeten-orde in Spanje opgeheven. (Buitenl., le Blaü). De Oostenrijkschc socialisten nemen maatregelen tegen een Putsch der Heim- wehren. (Buitenl., le Blad). Communistische revolutie in San Sal vador. (Buitenl. en Tel., le Blad). Toenemende spanning tusschen China en Japan. (Bir.tenl. en Tel., le Blad). Oproer in een Engelsche gevangenis. (Buitenl. Gem. en Tel., le Blad). gekomen, waarbij de juridische betrekkin gen tusschen de buitenlandsche bankcre- diteuren en de particuliere debiteuren in den zin eener handhaving van deze cre- dieten voor nog een jaar worden geregeld. Tegelijk met de publicatie van het nieuwe Stillhalteverdrag werd een rapport gepubliceerd van de Stillhaltecommissie der buitenlandsche crediteuren. Dit rap port is tegelijkertijd een advies dat wat zijn belangrijkheid aangaat, niet minder is dan dat der Deskundigen-commissie van Bazel en dit geheel onderschrijft. Ook nu wordt op spoed aangedrongen tot red ding van Duitschland en van het inter nationale economische leven. ENGELAND. De oneenigheid in het kabinet. Uit Indië. De vier ministers, die in het Engel sche kabinet zich hebben verzet tegen een algemeen invoerrecht vermoedelijk van 10 pet. ook op ijzer en staal, doch niet op graan, vleesch, katoen en eenige andere grondstoffen zijn: Snowden, Samuel, Mc. Lean en sir Sinclair, terwijl Mc. Do nald zelf een tusschenstandpunt schijnt in te nemen. Labour heeft tegen hun houding om toch aan te blijven reeds een felle actie ingezet, waar tegenover wordt gesteld, dat het ministerie één van gedachten is, ever de kwestie van de ontwapening, het herstel, de oorlogsschulden en de munt- politiek. evenals de kwesties van Indië en de nationale economie. De lord-kanselier in de huidige regec- ring, sir William Jowitt, die als zoodanig ook deel uitmaakte van het afgetreden Labour-kabinet. heeft zijn ontslag geno men, aangezien er in het Lagerhuis geen zetel voor hem is vrijgekomen. In Indië zijn reeds een 2000 Congres leden veroordeeld; 265 leiders zijn aange houden. Te Ahmedabad ilggen alle spinnerijen stil. Het bestuur van het Verbond van Indi sche Kamers van Koophandel, die als het ware alle belangrijke Indische vereenigin- gen van handeldrijvenden omvat, ten getale van 50, heeft besloten geen deel te nemen aan de werkzaamheden van de commissie, die de Britsch-Indische confe rentie heeft ingesteld tot vorder onder zoek van de constitutionele vraagstuk ken. OOSTENRIJK. Tegen een Putsch der Heimwclire. Volgens soc.dem. gegevens zou een Putsch van de Helmwehre van vorst Starhemburg vcor de deur staan. Van officieele zijde wordt dit echter ontkend. Toch hebben de socialisten een omroep verspreid waarin o.a. gezegd wordt' Alle sociaal-oemocratische burgemeesters zijn verplicht de bij den Putsch betrokken personen, die trouw aan de Grondwet blij ven, moeten ondersteund worden. Indien de „Schutzbund" in actie komt, dan moet hij ir overleg treden met de plaatselijke autoriteiten, militairen en gendarmerie, zoodat zijn actie slechts tegen de hoogver raders gericht is. Alle daden van geweld tegen onschuldige burgers en boeren moe ten onvoorwaardelijk vermeden worden. In geval van een Staatsgreep moeten de spoorwegarbeiders weigeren de deelnemers te vervoeren. Het geeft in ieder geval eenigszins een beeld van wat gebeuren gaat, zoo de Heimwehre eens toeslaan

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1