UIT DE OMSTREKEN. WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. 72' AALSMEER. Zorg in het bloemcnbedrijf- Schier iederen dag blijkt in ons bloe- mencentrum duidelijker, dat de droeve economische toestand en het steeds hoo- ger optrekken der tolmuren nooawencug tot gevolg zuilen hebben, dat de grens des bestaansmogelijkheden voor vele bedrij ven spoedig bereikt zal zijn. Natuurlijk, er zijn naast de internationale ook vele an dere oorzaken, welke de bloemisten thans in moeilijkheden dreigen te brengen, bijv. de bedragen voor landpachten en land aankoop. Bovendien, hoevelen hebben het met het vooruitzicht op een hooge op brengst der producten er maar op ge waagd een meer ol minder luxueus huis te doen bouwen o£ bedrijf te stichten? Hoe goed ook bedoeld, dat moet zich nu ■wreken, omdat men over het algemeen vergat, daar alles op alles te zetten, meer of mindere reserve te kweeken voor on gunstige tijden. De tijd lijkt nog niet zoo ver terug, dat de kweeker, (toen natuur lijk mei een zeker goed recht! zich rijk kon rekenen, wanneer hij de duizenden seringenstruiken bijv. voor de zooveelste maal telde, welke op de akkers stonden. Die struiken, zijn andere producten, zijn kassen en wat al niet meer, dat was de reserve, waarop gebouwd werd. Doch wat blijft er thans over van de waarde van een product, dat geen winst afwerpt, ge zien de treurig lage prijzen der seringen, die hier in den laats ten tijd aan de vei lingen besteed zijn? Immers zoo goed als niets. Gezien deze droeve feiten, wat ook in meer of mindere mate voor de parti culieren en rozenbedrijven geldt, kan het wel niet anders, dat veel kweekers met zorg de toekomst tegemoet zien. Onze plaatsgenooten, de heeren C. v. Iperen en J. van Maarsdam, zijn geslaagd voor het praktijk-diploma Boekhouden der Ver. van Leeraren in de Handelswe tenschappen. BENTHUIZEN. Ouderavond „School met den Bijbel." In de Chr. School werd een ouderavond genouaen, welke door veie ouders en be langstellenden werd bezocht. De voorzit ter der vereeniging de heer S. van Gaaien, opende de bijeenkomst met een inleidend woord, sprak vervolgens zijn blijdschap uit over het feit, dat zoovelen waren op gekomen en verzocht de aanwezigen te zingen Ps. 36 vrs. 3, begeleid door orgel spel van Mej. C. van Driel, las daarna Joh. 3 van vrs. 1 tot en met 21 en ging voor in gebed. Hierna hield het hoofd der school, de heer Idema, een zeer boeiende, leerrijke en opwekkende rede over: „Jezus en de Samaritaansche vrouw", waarna ge- Zongen werd Psalm 119 vrs 65 en 88. De voorzitter dankte de begaafde spreker, waarna gepauzeerd werd. Vervolgens hield de heer W. Qualm een schoone rede naar aanleidings van Ps. 39 vrs 7a „Immers wandelt de mensch als in beeld". De voorzitter dankte ook dezen spreker, sprak vervolgens een slotwoord, waarin hij de aanwezigen verzocht de school te steunen met hun gebed, hun kinderen, en hun gaven, waarna de heer ldema de samenkomst met dankgebed sloot. o HAARLEMMERMEER. De iepenziekte. In Verband met de iepenziekte, die in alle deelen van den Haarlemmermeerpol der reeds honderden slachtoifers onder de boomen heeft geëischt en de op last van den directeur van het Staatsbosch- beheer te Utrecht in deze gemeente ge houden uitvoerige inspectie, vernemen we dat een groot aaantal eigenaren en ge- bruikgerechtigden van iepenboomen schriitelijk is aangezegd om de aangewe zen zieke of doode boomen vóór 1 Maart a.s. te doen veilen en opruimen. Ingevolge door de besturen van gemeente en polder genomen besluiten werd op verschalende plaatsen in Haarlemmermeer reeds een groot aantal door de iepziekte aangetaste boomen gerooid. Inbraak. In Haarlemmermeer is 's nachts inge broken bij den landbouwer P. aan uen IJweg nabij Hoofddorp. De dief of die ven wisten zich van eenig zilvergeld meester te maken en hebben ook een ge weer meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. De eerste uitvoering in de nieuwe rijschool „Prinses Juliana" te Hoofddorp. In de op het gemeentelijk concours terrein te Hoofddorp op initiatief van mevr. Schwarz te Noordwijk gebouwde nieuwe rijschool „Prinnses Juliana" een flink, ruim en mooi verlicht gebouw met een tournooiveld van 1632 meter werd Zaterdagavbnd door de landelijke rijver- eeniging „Kapitein van der Wal" de eer ste uitvoering gegeven. Niet tevergeefs was de verwachting uitgesproken, dat een groot aantal paardenüefhebbers aanwezig zou zijn om de ingebruikneming van de manege bij te wonen, want het gebouw was flink bezet. En het stemde tot dank baarheid, dat in dezen moeilijken tijd de liefhebberij voor de paardensport nog zóó groot is, dat zoo n prachtige gelegenheid voor paardrijden kon worden tot stand gebracht, alsmede dat de Uefde voor het warmbloedpaard en de fokkerij als 'n na tionaal belang wordt gezien, en daarom veler sympathie heeft ontvangen. Een ge beurtenis inderdaad, welke bijzondere attentie verdient. De voorzitter, de heer P. Kistemaker, opende te 8 uur de bijeenkomst, heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder de burgemeester Mr. A. Slob en Mevrouw Schwarz en uitte de beste wenschen voor de gezondheid van Mevr. Schwarz, die we gens een haar overkomen ongeval eenlgen tijd ongesteld is geweest. Nadat het Fanfaregezelschap „Excel sior" zich met de „ouverture" had laten hooren, werd met de afwerking van het programma begonnen. Uitgevoerd een openings-manoeuvre, gereden door 12 le den van de landelijke rijvereeniging „Ka pitein van der Wal." Dit was een schitte rende prestatie, die zeer op prijs werd gesteld. Hierna volgde Tosca (Hann, merrie) gereden door den Instructeur H. J. Leische (eigenaar de heer W. L. Nan- ninga te Vijfhuizen.) Een prachtnummer dat veel bijval oogstte. Quadrille, gereden door de heeren Chr. v. Wijk, J. Petrie, G. Clay en A. C. van Nieuwenhuizen. Dit viel ook zeer in den smaak bij de aanwezigen. Ter afwisseling gaf de heer Leische een meesterlijk stukje longeerkunst ten beste met een 2-jarigen ruin. Lintenroof, gereden door Mevr. Nan- ninga en de heeren J. en G. Petrie. De aanwezigen hebben zich hierbij kostelijk vermaakt. Vooral mevr. N. legde bij dit attractienummer een bewonderenswaardig staaltje van rijkunst en handigheid aan den dag. Na de pauze: Tandem, gereden door de heeren, Kistemaker, Petrie, Nanninga en Nieuwenhuyzen. Verder stoelendans, spring-manoeuvre en Finale. Bij al deze nummers, die keurig werden uitgevoerd, gaven de aanwezigen herhaaldelijk van hun bijzondere Ingenomenheid te kennen. Het geheel is ordelijk en in een hoogst prettige stemming verloopen, zoodat al len, die aan het welslagen van dezen mooien avond hebben medegewerkt, daarop met groote voldoening kunnen terugzien. Aan de verwarming van het ge bouw kan nog meer aandacht worden be steed. Ouderavond Hcrv. Schoolvereeniging. De Herv. Schoolvereeniging te Nieuw- Vennep hield haar ouderavond onder lei ding van ds. Gerbrandy. Geopend werd met het zingen van Ps. 89 9 en gebed, waarna door den heer Faber (hoofd der school) een lezing werd gehouden over „Een jonge kweekeling en een Oude Schoolmeester", en door den heer Goedhart over .Lichamelijke tucht". Voor deze lezingen, die werden afge wisseld met eenige voordrachten door den heer Faber en mej. Lamens, was zeer veel animo, terwijl de gezongen liederen van de zangver. „Looft den Heer" zeer in de smaak vielen. Na een woord van dank en het zingen van Gez. 96, werd de vergadering met dankgebed gesloten. HILLEGOM. Arbeidsbemiddeling. Bij de gemeentelijke Aroeiusbeurs staan ingeschreven: 6 ïaoricksaibeidets, 1 snel persdrukker, 2 betonwei kers, 4 gronuwer- kers, 11 mttsclaais, 1 metseiaar-opperinan, 18 opperlieden, 3 scnilders, 14 timmeraeden, 2 muc.i a.e h utb.w. rkeis, 3 halluas-met- selaars, 4 halfwao-timmeriieden, 1 behanger, 3 mandenmakers, 1 vloerlegger, 1 electrician 1 verwarmingsmonteur, 1 halfwas-verw. monteur, 1 scheepmaker, 1 auto-monteur, 1 broodbakker, 9 bloemistarbeiders, 272 landarbeiders, 10 tuinarbeiders, 3 boeren arbeiders, 2 plantsoenwerkers, 8 jeugdige landarbeiders, 1 jeugdige tuinarbeider, 1 winkelbediende, 1 kruideniersbediende, 1 chauffeur-monteur, 1 schipper, 1 dekkneclit, 2 voerlieden, 1 wegwerker, 1 boekhouder, 9 kantoorbediende, 1 vrouwelijke, 1 hand langer, 34 arbeiders zonder bepaald be roep, 1 vertegenwoordiger-agent. Totaal 440 (vorige week 436). Geen aanvragen van werkgevers. Benoemd is tot diaken der Ned. Hervormde Kerk de heer D. J. Kolkman en tot ouderling de heer M. van Elk. KATWIJK. Crisis-Comité Katwijk. Ingek. resp. toegez.: C. B. f.10.Nic. B.K. a. d. R. f.10; caféhouder f.20.col lecte f. 112.33; Wed. N. D. v. R. f.2.50 pL per bijdr. (z. h.); mej. C. de G. f.1.W. J. J. f. 10; J. K. f. 10.—: A. P. f. 100.— te bestemmen v. aank brandst.; L. P. Dz. f 10 plus per bijdr (z. h.); C. v. d. P. f.2.—: Jb. v. d. P. f.2.—; ds. P. P. f.20— plus per bijdr. (z. h.); K. S. f.10.—; C. A. V. f.10—; A. V. f.10.—; Mevr. v. W. f.5— pl. per bijdr. (z. h.)Fam. W. f.5.Tj. v. W. f.2.50. Periodieke bijdragen: Wed. N. D. v. R. f. 1.p. m.; L. P. Dzn. f. 2.50 p. m.; Ds. P P. f 3 per m.; A. J. T.Sp. f. 1.p. m.; J. de W. f.2.50 p. m.; mevr. v. W. ged. Februari, Maart en April p. m. f. 2. In natura: J. D. 250 K.G. knolrapen, 50 K.G. br. boonen; Kr. H. partij nieuwe schoenen; B. v. d. P. 50 p. vet; J. S. 50 p. rijst; Magaz. De Z. 1 gr. doos manufac turen. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. H. Dekker, Zeehospitium: H. Wimmer, Vaikenb.weg 19; A. Dekker er. gezin, Varkevisserstraat 311; H. M. F. v. d. Voort, Overrijn 7; C. J. C. Kudolphi, idem; J. den Böhmer, idem. Vertrokken: N. Kleen, naar Amsterdam, Newtonstraat 1; A. H. Th. Byvank, naar Heemstede, Seminarie; J. v. Rijn, naar Heerlen, Laanderstraat 13; S. M Koopmans, naar Beverwijk, Ziekenhuis; W. Ruward, naar Amsterdam, P. Langendijkstraat 7. o KATWIJK AAN ZEE. Verg. Personeel in Publieken dienst. De aid. Katwijk van den Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst hield een buitengewone vergadering in Irene, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Vink, waarbij ook de vrouwen van de leden waren opgekomen. Na de vergadering op de gebruikelijke wijze te hebben geopend, werden allen welkom geheeten. in het bijzonder de heer Nic. van Beelen, die zoo welwillend was den avond op te luisteren met piano muziek. Ook werd op prijs gesteld de aan wezigheid van enkele leden der Chr. Jeugd Organisatie, die eenige samenspraken ten beste gaven. De avond werd in zeer gezellig samen zijn doorgebracht. De collecte werd be stemd voor het plaatselijk crisis-comité an voor de stakende textielarbeiders in Twenthe. De collecte bracht op f.16.50, zoodat het comité en de textielarbeiders elk f. 8.25 ontvingen. Het was laat in den avond toen de heer Vink de vergadering met dankgebed sloot. Het werk der politie in 1931. De hulp der politie werd in 1233 ge vallen ingeroepen, dan wel verleend (vurig jaar 10859), terwijl 2460 stukken werden behandeld (v. j. 2118). Assistentie werd verleend bij 114 verkeers ongevallen (v. j. 100), 11 andere onge vallen en 14 branden (v. j. 22). Van deze branden werden er 11 door de Politie geblusclvt, terwijl 3 maal de hulp der brandweer werd ingeroepen. Aan 155 personen (v. j. 114) werd nacht verblijf verleend, terwijl 406 porties (v. j. 196) gratis voedsel werden verstrekt. Aangifte werd gedaan van 375 verloren en 612 gevonden voorwerpen. In de asphixiatieinrichting werden 443 dieren (v.j. 272) op pijnlooze wijze af gemaakt. In totaal werd tegen 1253 personen proces-verbaal opgemaakt, waarvan tegen 100 personen (v. i. 78) wegens misdrijf; 29 gevallen van dronkenschap werden ge constateerd. Verden werden 8489 (v. j. 7939) bad gasten geregistreerd, 241. Den volgenden dag was Tuimeltje al heel vroeg uit de veeren en hij ging zich eens heel frisch wasschen. Hij had pas een nieuw stuk zeep gekregen dat heel lekker rook en daarom nam hij er een flinke hoeveelheid van en smeerde die op de spons. Wat schuimde die zeep lekker. Tuimeltje wreef er zijn heele gezicht mee in en ging maar steeds door met veel schuim te maken. 242. Toen zijn heele hoofd vol schuim zat begon het van alle kanten te prikkelen. Jonge, jonge, dacht Tui meltje, ik moet zien, dat ik dat prikkelende schuim er gauw afwasch. Maar het was wel of er geen eind meer aan kwam. Hoe meer hij het met de spons er af waschte, des te meer kwam er op zijn gezicht te zitten. Hij riep kikker Karei, die in een kamertje naast hem sliep en deze kwam in zijn hansopje aanloopen. Tenslotte werden 583 (v. j. 763) over tredingen der Leerplichtwet (onwettig schoolverzuim) behandeld. Op te merken valt, dat dit jaar minder gevallen van onwettig schoolverzuim zijn aangegeven, hetgeen vermoedelijk aan meer dere oorzaken is toe te schrijven. De be duidende vermeerdering van het aantal per se nen aan wie voedsel en nachtverblijf werd verstrekt, is evenals de toeneming van het aantal misdrijven, waarschijnlijk een gevolg van de ongunstige tijdsomstandig heden. Het aantal verkeersongevallen blijft steeds stijgende, in verband met het voortdurend toenemende verkeer. Door B. v. d. O. werd bij de politie aangifte gedaan van .vermoedelijke ver duistering van een heerenhorloge door A. V. te Leiden. OEGSTGEEST. Dronken autobestuurder rijdt tegen de tram op. Zaterdagavond even na tien uur werd de stoomtram aangereden door een auto, be stuurd door J. van K. wonende te Haarlem, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. De botsing was zóó hevig, dat de locomotief derailleerde. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de bestuurder er zonder eenig letsel afkwam. De politie, die onmiddellijk ter plaatse was bracht den autobestuurder over naar de cel onder het Raadhuis. De tram ondervond een ver traging van een uur. Door den garage houder Kranenburg werd de zwaar be schadigde auto met den kraanwagen weg gesleept. De politie maakte tegen den be stuurder van den auto proces-verbaal op. Gevonden voorwerpen: Léderen akte- tasch, een paar dameshandschoenen, rechter handschoen, bruine damesschoen, gereed schap van een motorrijwiel, lorgnet, zilveren beursje. o SASSENHEIM. Door den mist, die door de neerslaande rook en stoom der tram nog dikker werd, reaen nabij de Molenstraat een tweetal auto's tegen elkaar. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een der wagens werd zóó beschadigd, dat zij naar een garage meest worden gesleept. De schade is groot. STOMPWIJK. Door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit van de gemeente Den Haag tot aankoop van gronden liggende bij het park Leeuwenberg onder deze gemeente. VALKENBURG. HET AFSCHEID VAN Ds. HERMANIDES. Groote belangstelling. Onder overweldigende belangstelling, het kerkgebouw was dubbel gevuld, ook met velen uit de omliggende gemeenten, nam ds. Hermanides af Ciieid van zijn gemeente. De consulent, ds. Forgens van Voorschoten, alsmede vele ambtsbroeders waren aan wezig. Gezongen werd Ps. 27, le vers le helft, 2e vers 2e helft en vers 7. Daarna votum en zegen en Geloofsbelijdenis. Gelezen werd 1 Cor. 12. Als tekst koos de predikant: Dan. 6 11, middengedeelte: „Daniël nu had in zijn opperzaal opene vensters tegen Jeruzalem aan". In zijn inleiding trok ds. Hermanides een paralel eusschen de jeugd van vijftig jaar geleden en nu. Zoo heeft eiken tijd zijn eigen stempel, die niet alleen bepaald vooral door op voeding. Ook de lectuur is een gewichtige factor. Ook de Christen draagt een stempel. Wat maakt hem echter tot een Christen? Is dat kerkgang of deelnemen aan het Heilig Avondmaal? Is dat gelegen in klee ding of in getrouw bijbellezen? Wat stempelt den Christen? Ella was een gewoon mensch: liep niet te koop met zijn kindschap Gods, deed gewoon en was toch anders, omdat hij met God wandelde en bad. Elia was een bidder. Dit was ook 't kenmerk van Saulus, want God zeide van hem: „Zie hij bidt". Dat moet 't stempel van den Christen zijn, dat hij bidt. Ds. Hermanides wenschte geen terugblik te geven over de afgeloopen 10 jaar of toelichting op zijn prediking; hi\ wilde alleen afscheid nemen. Hij dankte allen voor hun groote belangstelling. Hij ging nu voor in gebed, terwijl als inleiding voor de prediking gezongen werd Gez. 49 1 en 5. In zijn prediking schetste ds. Hermanides ons de levensloop van Daniël, hoe deze moedig voor zijn God uitkwam en tot hcog aanzien onklom. Hij werd de eerste onder den Koning. Natuurlijk wekte dat afgunst en tot zijn val werd besloten. Het listige plan der stadhouders, dat de slechte koning gedurende 30 dagen tets mocht verzocht worden, zoogenaamd om hem alleen te eeren, dienende in werkelijk heid tot Daniëls val. Toch volhardde Daniël in 't gebed voor zijn open vensters, eerlijk en oprecht, God hooger stellende dan de menschen. Nadat als middenzang gezongen was Ps. 116: 1, 2 en 3, bracht ds. Hermanides dit ever op ons Christenen. Ook wij staan blcot aan de verleidingen der wereld. Deze poogt ons ook neer te halen met lasten en verlokkingen. Dat wij dan ook sterk mogen staan door de genade van Jezus Christus, die voor onze zonden heeft willen betalen met zijn leven en bloed. Tot slot sprak ds. Hermanides een af scheidswoord tot zijn gemeente ln het algemeen, waarbij hij geen colleges of personen willen noemen. Hij dankte hen allen voor 't vele goede, dat hij heeft mogfen ondervinden. Hij had ook vele open harten gevonden, al is het leed hem met gespaard gebleven. Toch voelde hij, dat bij 't afscheid nemen het wee wegviel en 't wel overbleef. Hi] dankte voor de stoffe lijke gaven, maar bovenal voor het gebed der gemeente. Hij hoopte van harte, dat het der gemeente voor tijd en eeuwigheid onder Gods zegen goed moge gaan. Tot stemming voor 't dankgebed zong de gemeente Ps. 123 1, waarna de predi kant voorging in gebed. Zeer onder den indruk en zichtbaar geroerd liet ds. Hermanides tot slot zingen Gez. 96, waarna hij voor de laatste maal de zegen over zijn gemeente uitsprak. Velen hebben van de gelegenheid, den scheidenden herder, nog een laatste hand druk te brengen, gebruik gemaakt VEUR. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. A. H. de Koning, geb. van Winden, D. A. Hage geb. van Bohemen D. W. de BrUyn, geb. Bogerd D. Ondertrouwd: G. Q. Nieuwenbroek en M. A. A. van Laarhoven; J. Zonneveld en M. Wessel. Overleden C. J. Pynaker, 1 jaar, m. VEUR—LEIDSCHENDAM. In de maand December jj. is in de Ned. Herv. Kerk gecollecteerd f. 186.06. Ter plaatse is opgericht een crisis comité. Door de afd. van de S.D.A.P. is scherpe afkeuring uitgesproken over het zitting nemen van die partij in de crisis- comité's. VOORSCHOTEN. INGEBRUIKNEMING VAN EEN NIEUW KERKORGEL. In de parochiekerk van den H. Laurentius Een bijzondere plechtigheid had gister middag plaats in de R.-K. Kerk alhier. Daar het oude kerkorgel zoovele en zoo groote gebreken had, zoodat het zelfs we ken achter elkaar, slechts op één klavier was te bespelen en herstelling indien zulks nog mogelijk was, groote kosten met zich zou brengen en niet afdoende zou zijn, besloot het R.-K. kerkbestuur in samen werking met het zangkoor, hetwelk zou trachten een zekere som bij elkaar te krijgen, een nieuw instrument aan te schaffen. Het zangkoor zou trachten f.2000 in te zamelen. Op 5 Februari 1931 werd tot stichting van een orgelfonds, een commissie uit de leden van het zangkoor benoemd, een circulaire opgesteld, de pa rochie in verschillende wijken verdeeld. In een week tijd was voor een bedrag van 1582.20 gulden ingeteekend. Al was het volle bedrag nog niet aanwezig, met het werk werd begonnen en de com missie hoopt het resteerende bedrag nog te ontvangen. Door het R.-K. kerkbestuur werd aan den heer P. C. Bik, v.h. firma Schaaffelt en Lohman te Leiden opdracht gegeven voor den bouw van een nieuw instrument. Dat de heer Bik orgelstemmer was, wordt bekend geacht, maar dat hij zulk een bekwaam orgelbouwer is, wisten de meesten niet. Op 26 October 1931 werd met de af braak begonnen en het koor herschapen in een werkplaats. Hieraan Is thans een einde gekomen. Er prijkt niet slechts een mooi nieuw kerkorgel, maar de balustrade en banken zijn geschilderd en een nieuwe uitbouw voor den directeur is aangebracht. Tegen halfdrie waren zeer vele belang stellenden in de R.-K. kerk aanwezig, toen pastoor P. Meijer, den kansel be klom en zijn welkomstwoord begon met den Chr. groet en dank bracht aan de parochianen voor hun gaven aan de com missie en de leden van het zangkoor voor hun gevoerde actie aan den orgelbouwer den heer P. C. Bik, die hij gerust bij an dere kerkbesturen kon aanbevelen en aan den adviseur, die het kerkbestuur ter zijde heeft gestaan met waardevolle ad viezen, den zeereerw. heer Ch. de Mulder, pastoor te Heer Hugowaard en ook thans was gekomen om het nieuwe instrument in te spelen. Nadat pastoor Meyer het gebed had uit gesproken dat de kerk bij dergelijke ge legenheden bidt, zong het zangkoor pj 150 „Laudate Dominimum ln Sai£ ejus" a capella, waarna pastoor Ca| Mulder met de orgelbespeling een vang nam en de aanwezigen niet sld de rijke klanken en schoonheid vat 1 nieuwe instrument deed hooren, maar) vens zijn vaardigheid als bespeler instrument meesterlijk aantoonde, kM in de fijnste pianissimo's als in de kif rijke forti's. Na deze orgelbespeling werd door kapelaan N. Hoek, het lof gecelebrw waarin door het zangkoor onder lef van den directeur M. Lakeman vei lende meerstemmig en Gregori gezangen goed werden uitgevoerd i sloten met een vierstemmig FautunE van Loots a capella. Na het lof weri j gevoerd de lofzang „Te Deum Laudu voor vier mannenstemmen, soli en s van Joh. H. Löser, opus 7, waarmk(| plechtigheid werd beëindigd. Thans iets over het nieuwe Was voorheen 't orgel een meelt instrument van 16 registers over 2 i alen. ingebouwd in Gothische kast i van (althans volgens de tegenwoordiil dende begrippen de verhoudingen te f uiteenliepen). Het nieuwe instrument, hetwelk I fabriceerd door den kerkorgelbouw C. Bik te Leiden is opgebouwd vol het kegelsysteem met een door hem| claal toegepaste register-kanaal-com tie, terwijl de speeltafel is ingericht wisselenden wind, alzoo een rein matisch orgel. Wij bewonderen den inwendige: bouw. immers niet minder don 800 dunne metalen buis werd gebruikt ccl wind uit de speeltafel naar de divers;! paraten te voeren, terwijl aan ruim sprekende pijpen groot en klein (van II M. tot 2 c.M.) een plaats werd toesewal Het orgel bezit thans 20 sprekende raj ters, 6 koppelingen, Tremolo, Tongm f stelapparaat en diverse combinatle-kff pen, verdeeld over 2 manualen ent pedaal, terwijl manuaal, twee in zmlh of kamer is gelegen. Ook aan het uiterlijk werd bij des voering de noodige zorg besteed, dek tafel bijv ziet er ln haar stofvrije 1 met gepolijste binnenruimte zeer as vol uit. Ook het bestaande orgelWl door den orgelbouwer op goed gesbrtf wijze gemoderniseerd, daardoor blijk r vend den drang der tijden aan te W zonder den gothtek te schaden. De 'M trlsche windinstallatie, reeds vroege; Sr dezelfde geleverd, bleef Intact. Twee factoren vielen ons bij di^J speciaal op. nJ. de directe aansla; s»! op het snelste stacatto reageer! osI uiterste soepele speelaard. I Wij meenen dan ook te moeten ten met onze gelukwensch met hetjp van dit instrument, aan kerkt»5 zangkoor en parochie, alsmede bouwer, die zich. aan dit goed dot"* werk, geheel heeft gegeten. Loop der Bevolking. Gevestigd: Mevr. wed. T. Takken- ma. Leidscheweg 52, v. Den Haag. - L Bouthoorn, Rijndijk 46, v. Amsterdam-! J. P. Markus. Wijngaardenlaan Den Haag. N. Deegenaars, Burg. depark 32, Leiderdorp. Mej. E. IJ Turkenburg, Oranjekade 45, v.* Heemsw Vertrokken: A. Oudshocrrn, n. Den H».| Th. C. Rijsdijk. n. Voorburg. van Leeuwen, n. Leiden. Burgerlijk*.- Stand. Geboren: Frederika, d. van F. van IJ en H. Amersfoort; Anna Catharina "fJ netta, d. van P. A.' F. Kneijber en A. Lamboo. j Overleden: A. A. Verstraten, "eb. '«1 huis, 36 jaar. Gevonden: Een lipssleutel. ceB,?l lood, een zilveren kettinkje, een hondJW Zaterdagnacht is de 85-jarige L., aan de Donklaan in zijn woning k de trap gevallen. Waarschijnlijk heelt» een hersenschudding bekomen. WASSENAAR. Ernstige autobotsing. Gisteren vond alhier een ernstige tob plaats tusschen drie auto's. Gelukkig goed afgeloopen, alhoewel de m®", schade groot was. Het ongeluk vonO nabij de buitenplaats „Backershagen schen vijf en zes uur in (ten !*arnl Het verkeer was op dat oogenblik bi)z° druk: vier rijen auto's reden naast elkak m Twee der buitenste wagens elkander in aanraking, n.l. de auto va heer K. uit Amsterdam, welke ui richting den Haag kwam en die van heer H. uit den Haag, welke naa Residentie reed. Tengevolge van de g snelheid geraakte K. de macht over - stuur kwijt. Voor dat de wagen stiis reed K. nog tegen een wagen ui richting Leiden op, welke toebehoora den heer S. uit den Haag en die in de sloot geslingerd werd ,J| De drie wagens werden zwaar besc en moesten naar den Haa® gesleept Wonder boven wonder Dieven alle g tenden van verwondingen vrij- 2-3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10