Opruiming HASSELMAN PANDER EN LEVEN OM EEN LEVEN THERMOGENE 72,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 Januari 1932 Derde Blad No. 22038 Buitenl. Weekoverzicht. FEUILLETON. r^3fb^tden; ikbendoor- VRAGENRUBRIEK. BRIEVEN UIT PARIJS. LEIDEN RECHTZAKEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. FINANCIEN. Geïsoleerd Frankrijk! Met de Herstelkwestie is mer. voor de -ooveelste maal weer eens in een im passe! De leidende persoonlijkheden van BB oogenbhk hebben nog steeds niet voldoende durf om de werkelijkheid onder Be oogen te zien, vastgebonden als zij zich voelen aan oude verklaringen en verze keringen, afgelegd in de eerste na-oor- fogsche tijden. Wat is er echter overge bleven van wat toen de wereld beroerde.. Zwaar moet het oude Europa boeten voor de {alrijke fouten, die destijds zijn ge naakt! en alsof dat nog niet genoeg is, ^plt en treuzelt men thans om de hies toe te passen, die door finan- __f deskundigen worden aanbevolen; gevolg, dat ons werelddeel verder angiaam maar zeker sterft Met beide voeten rustend op de harde ilijkheld. gerugsteund door het advies immissie van Bazel waarin zelfs 'ransche lid geen andere uitspraak ;even heeft Duitschland's kanse- iruening verklaard, dat van Duitsch- geen Herstelbetalingen meer zijn te tchten, daar het niet betalen kan. iet wil, voegen de Hitlerianen daar- e natuurlijk Bruening moeten over- n om in het gevlei te komen bij de volksgunst, we wezen daarop reeds r Het is niet anders dan het cor.- iren van een feit juistheid van dit niet-kunr.en beta- fvoor het oogenblik wordt door nle- ,d aangevochten, zelfs niet door .krijk. Men wil daar het „feit" voor ie jaren desnoods aanvaarden, doch vasthouden aan het Young-plan, de wereld mede heeft gemaakt, wat iu is: een maatschappij vol werkloos- en gaande langs den rand van het iet In Frankrijk wil men niet in- dat in deze omstandigheden geen kan worden gevonden bij lapmidde- die slechts de ziekte tot staan bren- dat het allernoodzakelijkst is om toe ,ssen het geneesmiddel, dat de ziekte int en doet verdwijnen, t geneesmiddel is ongetwijfeld hard in menig opzicht voor Frankrijk te- itellend, doch het schijnt niettemin :nig afdoendehet eenvoudig schrap- der HerstellastenDultschland zou vermoedelijk bereid zijn om een on- Jdig lichaam te doen nagaan, of het lerwoesting in de geallieerde landen ieeft vergoed ;emeen wordt de wenschelijkheid van achtmiddel tot genezing van Europa [aard behalve in Frankrijk en zijn .en. Italië doet het officieel, Enge- semi-offlcieel, om Frankrijk niet al er te ontstemmen. Amerika, dat zelf 'belang heeft bij de zaak, knikt goed- inde en heeft zijn platonische in- iming duidelijk betuigd Frankrijk idt met beslistheid vast aan zijn ziens- Laval heeft in zijn regeeringsver- Inc daarvan maar al te zeer doen m. Alleen dan zou het bereid zijn toe p mmen in vermindering men lette 'op dit woord! als Amerika tot ge- hoogte zijn schuldbetalingen wil ea rn geven. Vooreerst is Amerika daar niet aan toe; tenminste in algemee- zin Het is bereid om de positie van r land afzonderlijk te bekijken, als zich tot hem wendt.Impleciet is echter al voor Frankrijk een weige- want in de eerste plaats is het nog raag, of Frankrijk Amerika niet zou men betalen, zelfs zonder Duitsche latplichtigheid en in de tweede plaats ineert Amerika, dat Frankrijk zijn geld maar uitgeeft voor bewapenings- indeu. En waarom zou het Frankrijk doen bewapenen op eigen kosten? «let op de Fransche weigerachtigheid het weinig zin om te Lausanne een lonstratie van onmacht te geven en zeer uitstel dezer conferentie een slag Dor het zoo bitter-noodzakelijke her van vertrouwen, toch is het besluit voorloopig de conferentie maar niet te i doorgaan, toe te juichen. Tegenover Duitsche neen, was gesteld het Fran- ie la en hoe dat te combineeren was «estVooral nu Duitschland op RECLAME. GEN HARDLIJVIGHEID en AAMBEIEN en darmstoringen zwelling van Jver en milt, pijnen in rug en onderlijf is i«t natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater, ■■gelijks meermalen ingenomen een heer lik middel. Bij Apoth. en Drog. verkrijgb. 2494 f>ar het Engelsch van MORICE GERARD door Emma A H. Op deze wijze verliep er nog een uur en i m dicht hij middernacht. I,., generaal hief het hoofd op. legde ■iin en '"'Sierde scherp; ondanks llnirf ,eeItlJd k°h niemand sneller een ge- L vernemen dan hij. Hij had voetstap- tpnft. 0 zGn viehting uitkomende, het E Bevnoi van- sP°ren- Hij kreeg een voor- c bracht Vhn. m?uws> dut hem werd ge- ,3."e' nieuws dat hij wachtte. E maar t -werd er aan de deur geklopt, I n? n met zooveel zekerheid. Binnen! Puzey verscheen. Zijn gelaat ziin vprtchi^" kleeren waren bespat, heel haasten ri? ng gat bli^k van een over" I generaal Je te z'en, Darcy, zei de Morice verïoJ110 gelaat helderde veel op. het leven wa,e,.nwoordigde dat deel van 1 sympathie hart 20r generaal de minste I £™pa™e had. de politiek; Darcy daaren- het leven waar or °de dat deel van I sympathie hart rt0r generaal de minste Ugenwi K„"e polltiek' Daeoy daaren- i eerste liefde- oo?mf°°TnU3king van Monk's I had hn gelitkon g' n de staatkunde en in het kamn'h deren in het veld der een gelijke .5?hts al'een, zon- I Ik kom van h ?er een mededinger. I Ja'" Monk trt jnel Dick Ingoldsby. ■telling aan gewM™yk.levendiger belang" en brengteh'mdnaarnTb gelegd op Lambert e goed aan gedaan. vraag van Engeland of het genoegen wilde nemen met een verlenging van het moratorium om dan later verder te zien. met een besliste weisering heeft beant woord Duitschland wil een definitieve ïegeling en heeft het belang van de we reld achter zich in dien eisch! Steeds meer komt Frankrijk in een ge ïsoleerde positie en met al zijn kracht, financieel zoowel als militair zal het op den duur dat toch niet kunnen dragen. Zelf voelt het dit al reeds zoodanig, hoe groot de nationalisten pur sang zich ook houden, dat men nergens hoort van ge weld-maatregelen. gelijk destijds bij de Roer-bezetting Leergeld is in dat op zicht betaald! Wel drijven de z.g. Fran sche Jingo's, die meenen. dat Frankrijk kan blijven bestaan al vergaat de wereld, naar economische represailles, doch hoe is dat practisch zelfs maar voor een kort oogenblik aanneembaar waar immers rotsvast wordt aangenomen, zelfs door de Fransche deskundigen, dat Duitschland de eerste jaren inderdaad niet tot betalingen in staat is? Het Fransche spel is verloren, doch het niet willen erkennen daarvan brengt Europa in de grootste zorgen! Het verdrag var. Versailles wordt ge schoffeerd jammert zelfs iemand als Her- riot Het is waar doch hier wreekt zich slechts de realiteit der dingen. Dat ver drag zal nog wel meer veeren moeten later, gespeend als het is van werkelijk heidszin Vroeger of later, maar zeker! Vooreerst is derhalve de conferentie van Lausanne van de baan; hoe lang is nog niet bepaald, doch. waar de ontwa peningsconferentie reeds op 2 Februari a.s. bijeenkomt, mag veilig worden aange nomen, dat voor dezen datum van finan- cieele besprekingen wel niet zal komen. Te meer niet. waar de ontwapening van uit Amerika zoo beslist aan de financieele aangelegenheden wordt verbonden En bo vendien, 25 dezer hebben de leiders nog gelegenheid om elkaar te ontmoeten, daar dan de Volkenbondsraad weer vergadert met het conflict in het Verre Oosten als eerste agenda-punt. Briand zal daar wor den vervangen door Paul Boncour Paul BoncoUr. Gelet op de groot e vraagstukken, die thans aan de orde zijn. vallen gebeurte nissen als de jongste onlusten in Spanje, de nieuwe wendingen in China en Japan geheel in 't niet! Het gaat om Europa's wel en wee. G H te L 1. In den loop van 1931 hebben op verschillende tijdstippen natu ralisaties plaats gehad. 2. Op kindertoeslag kan geen aanspraak gemaakt worden. H. S. te O. Voor alle zekerheid is het aan te bevelen alsnog per deurwaarders- exploit op te zeggen. M. Indien de erflater slechts één wet tig kind nalaat, bestaat het wettelijk erf deel uit de helft van de goederen, welke het kind bij versterf zou hebben geërfd. Indien er twee kinderen zijn. is het wet telijk erfdeel voor ieder kind twee derde gedeelten en indien er drie of meer over blijven drie vierde van hetgeen elk kind bij versterf zou gehad hebben. ROND DE CONCORDE De dood van Maginot heeft aiweer heel wat stof doen opwaaien De heeren van de Action Francaise, Daudet en Maurras weten zooals gebruikelijk meer dan alle anderen. OI het waar is, staat te betwijfe len, maar pour la besoin du cause is het goed genoeg. Maginot. aldus deze heeren, is geen natuurlijken dood gestorven. Ma ginot heeft oesters gegeten en Maginot is vergiftigd I Zeker, niet iedereen was Maginot's opvattingen toegedaan. Maginot was een militair, een militair, die den oorlog heeft medegemaakt en er verre van ongeschonden uit is teruggekeerd. De Mi nister van Defensie was de meening toege daan, dat Frankrijk's veiligheid slechts kon worden gevonden in een sterke ver dediging, maar dat men hem zóó vijandig gestemd was, dat Maginot een geweld dadig einde zou moeten vinden lijkt on waarschijnlijk. Toch voert het groote pu bliek de politieke eenzaamheid van Frank rijk en dit gevoelen ls een uitmuntende stemmingbederver De vreemdeling is met meer getapt, zelfs in Parijs, dat sedert onheuglijke tijden van Franschman en vreemdeling tezamen was. Parijs, waar iedereen zich tehuis gevoelde, Parijs, v.aar een man van het andere einde der wereld binnen ge fladderd, zich voor goed nestelde. Parijs, dat er zich steeds op beroemde het cen trum van de wereld te zijn is aan het vernationaliseeren, zoo zeer aan het ver- franschen dat men er als vreemdeling met een zeer scheel oogje wordt aange keken. Wij worden getolereerd, maar slechts getolereerd en dat op conditie, dat onze papieren volkomen in orde zijn. De politie doet de ronde, loopt nu reeds in verschillende quartiers de huizen af om na te gaan wie er precies wonen, melden zich bij de vreemdelingen om hunne pa pieren te inspecteeren en zijn maar al te blij wanneer ze een buitenlander treffen, de geen carte d'identité bezit Het woord „chomage" is tot een nachtmerrie ver groeid en de vreemdelingen zijn natuur lijkerwijze de eerste die als slachtoffer vallen. Doch men overdrijft. Ook tegen over den vreemdeling, die een beroep uit oefent. hetwelk niet door een Fransch man zou kunnen worden vervuld of de vreemdeling, die een vrij beroep beoefent, wordt men onwelwillend De positie van de te Parijs gevestigde vreemdeling is niet meer benijdenswaardig en wat ongeluk kiger is, wij worden alle over één kam ge schoren. Inderdaad is er een groot con tingent vreemdelingen die ongewenscht zijn. Sla de Fransche kranten op. de bladzijde, die dag in dag uit gevuld is met de verschillende moordgeschiedenissen van den dag De Italianen en de Polen leveren meer dan de helft van de stof en het is maar al te begrijpelijk, dat de Fransche autoriteiten daar genoeg van beginnen te krijgen. Men kan gastvrij zijn, doch dat is nog geen reden, dat men de ruzietjes bij den gastheer gaat uitvechten. De vorige week nog werd er voor de tweede maai door een geëxalteerd iongmensch een aanslag gepleegd op den Ilallaanschen Consul In eigen land zouden ze zich waar schijnlijk bedenken voordat zij het zou den wagen voor den Italiaanschen recht bank te worden gesleurd, doch men hoopt maar steeds, dat een welwillende Fransche Jury een zacht vonnis zal aanbevelen of wel verzachtende omstandigheden zal aanvoeren Het ware om daar een einde aan te maken beter de delinquenten ter vervoeging en berechting van hun eigen rechtspraak te stellen. Vermoedelijk ware dan de verplaatsing van politieke veeten naar het neutrale Franseh terrein spoe dig afgeloopen. Ook de musici zijn een strijd tegen de vreemdelingen begonnen, een vakstrijd, die kalm en waardig gevoerd wordt. En kele malen per week maakt het Comité van het Syndicaat der Fransche musici ziph op tot een bezoek aan de verschil lende etablissementen, die buitenlandsche musici in betrekking hebben. Als een def tig cortége komen zij, de hoeden in de hand de zaal binnen getreden, fluiten even terwijl de muziek speelt en verzoe ken stilte. Dan wenden ze zich in een korte rede tot den eigenaar van het etablissement en het publiek en verzoeken zij om steun allerzijds voor de buiten engagement zijnde Fransche artisten. Alles geschiedt in de meest volmaakte orde en de agenten, die somtijds gewaar schuwd worden zijn blijkbaar op den besten voet met de manifesteerende mu sici. Inderdaad is het eenigszins onjuist, doch anderzijds moet niet worden ver geten, dat hoe hoog de Fransche musicus ook staat de gewone Fransche strijkjes een anachronisme zijn Nog steeds spelen zij de oude afgezaagde ouvertures, de aftand- sche repertoire stukjes, die onze gene ratie nog uit prille jeugd kent, tjengelen zij nog Immer de Cloches de Cornevllle ,.La fille de Madame Angot" ea soortge lijken. in leder geval zeker geen muziek, die een publiek van dezen tijd kan amu seeren en wanneer ze zich aan Jazz gaan wagen, is de ellende als regel niet te overzien. Waarmede ik maar zeggen wil, dat een demonstratie als de vonge week were! gehouden in een „boite de nuit waar een schetterende Negerband de d?"" sende paren in een toestand van halvg waanzin tracht te brengen, ten eenen- niale misplaatst is. De bandmaster hield een rede in antwoord op die van den Pre sident van het manifesteerende Syndicaat. Dit was foutl Hij had de brave manifes teerende huisvaders met de druipsnorre- tjes, de antieke vadermoorders en de trek- bottines moeten zeggen: ,.Gij braven, ge hebt volkomen gelijk. Waarschijnlijk zult U wel van Moeder de vrouw leelijke bed- sermoens in ontvangst te nemen hebben, wanneer ge morgenochtend om een uur of zes boven water komt, maar gaat zitten. Neemt onze instrumenten en tracht de zelfde cacaphonie van helleklanken voort te brengen, die wij gedurende zeven tot acht uren achtereen zonder ophouden door het lokaal slingeren Dat was het juiste antwoord geweest, want een Franscli strijkje is als een Franseh metselaar. Zij hebben den tijd. Zij spelen wat zij wenschen en wanneer zij meenen, dat de tijd gekomen is. Tus- schen elk repertoir-nummertje een fat soenlijke tijd om weer op adem te ko men. om weer een regie-cigaretje te roo- ken, waarvoor, zooals een ieder weet een vol doosje lucifers noodig is. Zij moeten hun kopje koffie tusschen de nummers hebben zij hebben recht op zooveel con sumpties per avond en die consumpties worden niet haastig tusschen een paar maten pauze opgeslobberd, maar in vol doende rust en kalmte gesavoureerd. Neen. heeren Fransche musici, ge hebt gelijk, doch gelijk tot op zekere hoogte, want er zijn duizenden en duizenden kroegjes, baartjes, en nachtlokalen, waar ge volkomen misplaatst zouöt zijn, waar een braaf Franseh huisvader, noch oo den dansvloer, noch op de orkest-estrade te huis behoort. Laat de negers, laat de Ame- rikaansche jochies in die zaakjes blijven. Zij leveren waar voor een geëxalteerd pu bliek. dat gij nooit zult kunnen bevredi gen en wanneer men U hun plaats gaf zou de vreugde toch maar van korten duur zijn Dit is wellicht treurig, doch de smaak van het publiek, dat dergelijke inrichtin gen bezoekt is ietwat bizar en indien gij er het podium zoudt bestijgen en num mer 297 van Uw repertoire zoudt aan vangen, nadat zooals ge het gewend zijt in plechtige stilte de verschillende par tijen aan violist, pianist, fluitist enz. waren uitgedeeld, zou de zaal binnen vijf minuten leeg zijn. Dit bizarre publiekje wenscht geen muziek, het wenscht leven, hellekreten, kletterende bekkenslagen en dolle verwrongen negergezichten Parijs, Januari 1932 A. P. RECLAME. wekt warmte op en bestrijdt: HOEST BRONCHITIS - GRIEP RHEUMATISCHE EN ZENUWPIJNEN Gebraikaa&nwijzing: Men legge de Thermogène op de pijnlijke plaats, terwijl men er voor zorgt, dat het vel watten de huid overal goed raakt. Om een snellere en sterkere werking te verkrijgen is het voldoende de Thermogène voor het gebruik te bevochtigen met een weinig water of alcohol. Bij Apothekers en Drogisten. Heele doos 75 cl. Haloe doos 45 cl. Elscht Hollandsche verpakking. 2 a RECLAME. ft' O 6 ENKELE DAGEN, MEUBELEN - TAPIJTEN EXTRA LAAG GEPRIJSD. 2382 DIEFSTAL IN EEN JUWELIERSWINKEL. Voor de Vierde Kamér der Amsterdfun- sclie Rechtbank hadden zich gisteren een Russische man en vrouw te verantwoor den, verdacht van diefstal van.een broche van groote waarde uit een juwelierswin- kel te Amsterdam op 1 October 1.1. Zoowel de man als de vrouw staan be kend als internationale dieven. De man heeft o.a. verschillende hoteldiefstallen gepleegd. Hun uitlevering wordt gevraagd in verband met een juweelendiefstal te Luzern. Beide verdachten waren in het bezit van valsche passen. De Officier van Justitie eischte tegen ieder der beide verdachten, hun slechte gezondheidstoestand in aanmerking geno men, een gevangenisstraf van anderhalf jaar. door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. Uitspraak 5 Februari. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Uitspraak is gedaan in de volgende zaken: lo. De verwonding van een matrocs aan boord van den motorlogger Katwijk II KW. 134, die door den tijdens het uitzet ten van de vleet plotseling uitschietcndcn helmstok van het voorroer werd getrof fen. De Raad is van oordeel, dat hier sprake is van een bedrijfsongeval, dat n.'et bepaald aan iemands schuld is te wijten. Toch leert dit geval, dat meerdere om zichtigheid, vooral een betere bevestiging van het roer, een ongeval als dit In don regel wel zal kunnen voorkomen, 2o. De aanvaring tijdens mist van den motorlogger Katwijk II KW. 134 niet het Duitscli? stoomschip „Troja" op de Noord zee. De Raad is van oordeel, dat dit on geval is veroorzaakt door den dichten mist in verband met het feit, dat de logger uit zijn koers was geraakt en daardoor meer trefkans bood aan tesenliggende schepen. De KW. 134 heeft tijdens het gestopt zijn van den motor geen mist- signalen gegeven. Gebleken is niet, dat aan de ..Troja" voldoende mistsignalen zijn gegeven. Een belangrijke factor voor deze aanvaring is ook de groote vaart van de ...Troja". De Raad komt derhalve tot dc conclusie, dat beide partijen schuld heb ben aan deze aanvaring, doch dat de meeste schuld aan de zijde van de „Troja is gelegen. ZUID-HOLL. BIERBROUWERIJ. In de gistermiddag te Den Haag ge houden jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Zuid- Hoil Bierbrouwerij werd. overeenkomstig het voorstel van commissarissen besloten het dividend te bepalen op 6 betaal baar voor de gewone- en preferente aan- deelen per 1 Februari. Monk zat enkele minuten achterover ge leund in gedachten verdiept; eén moeilijk heid was uit den weg geruimd. De kaarten werden hem in de hand gespeeld. Als alle mannen uit het Westen van het land. was hij fatalist. Was Lambert ontsnapt, dan zou hij gedraald hebben zelfs op dat drin gend oogenblik. wat betreft het volgen van een gedragslijn, waartoe hij met veel tegenzin besloten had, maar. zooals het nu ging. voelde hij, dat de nieuwe wijze van optreden gerechtvaardigd was door het Lot Eindelijk bepaalde hij zich weer tot het tegenwoordige en vroeg: Maakte je de expeditie mee' In het kort deelde Darcy hem alle om standigheden mee: het zien van Lambert vanaf den wachttoren op Grangeland Abbey; den nachtelijken tocht, het gevan gen nemen van den Puriteinschen leider in bet veld var^Ebenezer Holden Toen hij op dit punt in het verhaal ge komen was. viel Monk, die zwijgend had toegeluisterd, hem in de rede met ae vraag Hoe is het gegaan met de rest van zijn strijdmacht? Kolonel Ingoldsby volgde uw aanwij zing, sir. Ze hebben de wapens overgege ven en zwoeren niet meer op te staan ge durende drie jaar. Dan hadden ze weer vrijheid. Lambert was naar de Abbey ge zonden onder een geringe bewaking. Dien nacht is hij er gebleven. Monk keek Darcy aan met doordringen den blik en vroeg: Werd hij opgesloten in een vertrekje, dicht bij de kapel, op het goed van de Abbey? Neen, sir, in een kluis in het gebouw zelve. Zoo. Sir Evelyn Lee zou het voor een ontheiliging hebben gehouden, daar het eens werd gebruikt door een voornameren gast en van een heel andere denkwijze. Darcy herinnerde zich een geschiedenis, die hem verteld werd door den waard van „Het \yitte Paard". Kolonel Ingoldsby denkt morgen aan te komen met den gevangene. Dit zal dan juist van pas zijn: ik heb een wapenschouwing in Hyde Park van de militie en de weerbaarheidscorpsen uit de City; generaal Lambert is niet geiiefd bij deze heeren. Terwijl Monk zoo sprak, sloeg er een klok in het paleis het middernachtelijk uur. Onmiddellijk daarop, dus dien avond al voor de derde maal. werd er aan de deur getikt. In antwoord op de uitnoodi- ging trad Morice weer binnen. Hij keek verrast toen hij zag dat de generaal niet alleen was. Dit is kapitein Darcy, Morice; hij kan zwijgen als dit moet. je kunt hem ver trouwen De nieuw aangekomene boog. Het is uw zaak, generaal, zei hij. Ja, ik ben verantwoordelijk Monk keerde zich tot zijn adjudant Ik ben op het punt een stap te doen, waartoe ik niet uit mijzelven zou zijn over gegaan, maar waartoe ik gedreven ben door degenen, die mij niet. goed hebben gediend. Daar je hier nu toch bent moet je mij vergezellen. En zich toen tot Mo rice wendend zei hij: Deze heer is mij de tijding komen brengen van de gevangen neming van generaal Lambert. Morgen zal die weer in verzekerde bewaring worden gegeven in den Tower. Het gelaat van Morice helderde op: Dat is de beste tijding, die wij in lan gen tijd gehoord hebben, generaal. Monk knikte. Ga ons nu voor, sir en wij zullen u volgen. Zonder een woord te zeggen trad Morice het vertrek uit, dan kwam Monk, terwijl Darcy de achterhoede uitmaakte, zich met verwondering afvragend waar zij op dit late uur nog heen zouden gaan. Zijn be kendheid met het karakter van generaal Monk en de groote voorzichtigheid, waar mee die altijd te werk ging, deden hem des te verbaasder zijn. Het paleis scheen geheel in rust. Een lantaarn hing aan een haak tegen den muur, dicht bij de deur van den generaal. Morice nam die af en hield ze in de hand om voor te lichten. Overigens was het stik donker in Whitehall. Drie gangen liepen ze door, zwijgend, en met geen ander licht dan de flikkerend- gele stralen van de lantaarn, die Morice omhoog hield. Darcy had snel gereden 'en was verba zend moe geweest toen hij de trap was op- geloopen naar de kamer van den eene raal. Nu had die vermoeidheid plaats ge maakt voor een eigenaardige spanning. Hij scheen gehuld als in een sluier van geheimzinnigheid door de schaduwen van het verleden. Het leek Darcy of hij de aanraking voel de van ongeziene handen. Was hij nu wakende of droomende? Van allen, die hij kende, had hij Monk nu wel het minst in staat geacht om deel te nemen aan zoo'n geheimzinnigen, middernachtelijken tocht. Morice stond stil voor een met een ta pijt behangen muur, drukte op iets. ont sloot een deur en hield toen de lan taarn op Ga verder William. Wij volgen, zei Monk Ze traden een gang door. die muf en vochtig rook. Uit een bovenvenster, blijk baar zonder ruit er in drong de koude nachtlucht binnen, die de lantaarn deed flikkeren en walmen. Darcy betastte den muur en voelde dat die vochtig was. Dit was dus zeker een buitenmuur. Andermaal volgde een pauze, terwij] ze alle drie in hun respectievelijke houding wachtten; alweer ging er een deur open met een slot, dat waarschijnlijk in bewe ging werd gebracht door een veer, zooals de oude slotenmakers die wisten te ma ken, met de bedoeling om iets verborgen te houden. Ze traden een klein' vertrek binnen, dui delijk de wachtkamer voor een belangrijk vertrek. Er stonden geen meubelen in en hetzelfde kon nagenoeg gezegd worden van het vertrek waar dit heenleidde; een tafel en twee stoelen waren hier dicht bij de vuurplaat gezet, blijkbaar ergens an ders vandaan gehaald. Een houtvuur, dat helder in den haard brandde, wierp zijn flikkerend schijnsel op muren, zoldering en vloer. Er was een man gezeten, die blijkbaar wachtte op hun komst: hij stond nu op en keek met eenige nieuws gierigheid den kant van de deur uit. Morice trad ter zijde om Monk het eerst te laten binnengaan. De lange man. die gewacht had, uitte een kreet, een uitroep, die verrassing en voldoening tegelijk be duidde Het was sir John Grenville Monk en hij namen elkaar op van den afstand, die hen nog scheidde: Morice en Darcy stonden met den rug tegen de deur en hielden den adem in, daar zij zeer goed begrepen, dat zij getuigen waren van een samenkomst, die volgens alle waarschijn lijkheid de gewichtigste gevolgen kon heb ben. Het uur. het geheimzinnige van het bezoek, het feit, dat Monk vertegenwoci- aigde de eenige overheerschende maclit, de concentratie van gezag, dit alles we.:s op het gewicht van de behandeling, waar aan zij mee deelnamen. De generaal had dit voor op Grenville. dat hij wist bij wien hij kwam, terwij; sir John daarheen geroepen was door het eenige lokmiddel, dat dit kon be\veru»n. namelijk de voorspiegeling, dat hetgeen hij te hooren zou krijgen van diensi kon zijn voor den banneling. Zeker had hij toch niet een bezoek gewacht van gene raal Monk zeiven, die tot nog toe alle po gingen tot een ontmoeting of een bespre king had ontgaan. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9