AGENDA. MUZIEK. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. SPORT. ViSSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. BIDDEN: Heerengracht 32 (A.J.C.-gebouw): Anti- oorlogs-tentoonstelling 810 uur nam. Schouwburg: Lltteris Sacrum. „Het Con cert". 8 uur nam. Zondag. Heerengracht 32 (A J.C.-gebouw)Anti- oorlogs-tentoonstelling 810 uur nam. Jeruel (Groenesteeg)Samenkomsten 10 uur voorm. en 6'/i uur nam. Nederl. Leger des Heils, Lammermarkt: Samenkomst Th uur nam. Schouwburg: Nut en Vermaak. „Ben dag dame." 8.15 uur nam. Stadsevangelisatie, Morschweg: Samen komst. Stadszaal: Jubileumavond „Swift". 8 u. nam. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht): Sa menkomsten 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Heerengracht 32 (AJ.C.-gebouw)Anti- oorlogs-tentoonstelllng 810 uur nam. Stadsgehoorzaal: Anti-oorlogsavond, 8 u. nam. Veilinggebouw Zoeterwoudsche weg 2: Melkveiling „Leiden". 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot én met Zondag 24 Jan. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telefoon 523. De geneeskundige dienst te Leiden wordt van aZterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doc toren Bruining, Merz, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst waar genomen door dr. Jlugenholtz, tel. 390. VER. VOOR CHR. GEZONDHEIDS- EN VACANTIEKOLONIES IN NEDERLAND Jaarverslag van de afdeeling Leiden. Aan bovengenoemd jaarverslag is het •volgende ontleend: In 1931 werden uitgezonden 33 kinde ren, met 1355 verpleegdagen. Naar het koloniehuis „Onze Woning" te Nunspeet gingen 22 kinderen met elk 35 verpleeg dagen; 1 kind met 70 verpleegdagen; 3 kinderen met elk 73 verpleegdagen. In het koloniehuis „Bethanie" te Zeist werden verpleegd 1 kind met 68 verpleeg dagen; 1 kind met 34 verpleegdagen; 1 kind met 30 verpleegdagen; 4 kinderen met elk 41 verpleegdagen. De keuring geschiedde grootendeels door dr. M. D. Horst, dir. van den Gem. Geneesk. D<enst. Het resultaat der uitzending was goed, maar in veel gevallen werd her-uitzen ding noodig geacht. Dit blijft altijd een moeilijk punt, daar het geld dat de af deeling heeft voor uitzending op haar kosten, beperkt is, en er steeds nieuwe aanvragen binnenkomen voor kinderen waarvoor uitzending even dringend noo dig is. Daarom werd in 1931 hard gewerkt om het aantal contribuanten op peil te houden, en te verbeteren. Door de mede werking van den heer Bodewes, werd deze poging met succes bekroond. Het steunfonds „De Verjaardag" door de Vereeniging voor Christ. Fröbelonder wijs ons ter overname aangeboden, werd dankbaar aanvaard. De voorjaarsverloting en naj aars-collecte hadden weer plaats. Verder ontving de afd. finant. steun van de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Lei derdorp. Uit Oegstgeest werden nl. 3 kin deren op kosten der afd uitgezonden, en uit Leiderdorp 1 kind. Ook ontving de afd. bijdragen van de Herv. en Geref. Diaconie, en van het bestuur der Christ. Scholen. Door de afd. werd ontvangen aan con tributes f. 303.25, subsidie van Leiden f. 600, Oegstgeest f60. Leiderdorp f. 22.50. De collecte bracht op f. 291.43, de verloting f.75, het steunfonds De Verjaardag f. 56.955. De ouders droegen f. 173.85 bij, terwijl aan giften en diversen f. 88.94 werd ontvangen. Aan verpleeggelden betaalde de afd. f. 1455, terwijl de kosten van vervoer, porti, advertenties, drukwerk, enz. f. 223.015 be droegen. Lettend op wat ln 1931 kon gebeuren, hoopt de afd. zeer, dat het ook ln het nieuwe jaar haar vergund zal zijn, zoo veel mogelijk zwakke kinderen te helpen, waartoe zij een hernieuwd beroep doet op ieders hulp en medewerking. Prof. dr. J. H. Zaaijer alhier is be noemd tot lid van een commissie, aan welke wordt opgedragen advies uit te brengen omtrent maatregelen, die ge troffen zouden kunnen worden ter tege moetkoming aan de bezwaren, welke de practlsche opleiding van medische stu denten aan de Rijksuniversiteiten door de groote toeneming van het aantal studen ten ondervindt. Paardenarts der le klasse dr. J. C. Stefels, van het lie regiment huzaren, in garnizoen te Breda, is overgeplaatst naar het 6e regiment veld-artillerie alhier. Met den aanvang der 459ste Staats loterij is benoemd tot collectrice te Bloe- mendaal, mevr. J. S. van der Veen-Dito, thans alhier. Het maken van beschoeiings-, rio- leerings- en bestratlngswerk aan de Cro- nesteinkade is gegund aan: L. P. van der Geer en A. Stuifzand, alhier, voor f. 11337. Het maken van een speeltuin aan de Marnixstraat is eveneens aan deze firma gegund voor f. 14.888. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende samenkomsten van het Ned. Leger des Heils. Lammer markt 36. De Ned Ver. Schoonheid in Opvoe ding en Onderwijs, zal voor de Leidsche jeugd een poppenkastvertooning doen geven op Zaterdag 30 dezer. We hopen dat vele kinderen dit echt Oud-Hollandsche spel zullen bijwonen. Er worden drie kleine stukjes opgevoerd, die zeker de vijf tot achtjarigen, wellicht ook ouderen zullen boeien De toegangsprijs (zie ad vertentie) ls voor elke beurs berekend. LUTHERSCHE KERK. Hennie Schouten. Twee dingen staan bij den schrijver dezer beschouwingen onomstootelijk vast: dat de orgelconcerten, die de heer Schou ten in de Luthersche Kerk pleegt te geven tot de beste muziekuitvoeringen be- hooren die hier binnen Leiden plaats vinden; dat ze tevens de slechtst bezochte zijn. De laatste uitspraak, als steunende op het feit dat er gemiddeld een zestigtal toehoorders zijn, is indiscutabel. De eerste houdt een waardeeringsoordeel in, dat altijd voor rekening blijft van hem die het velt. Meer dan de juistheid garandee ren kunnen we niet. En minder willen we niet. Er komen hier virtuozen uit den vreemde, die hun auditorium hoogstens voeren tot den voorhof der muziektempels en voor volle zalen spelen. Schouten, die als kunstenaar meer, als virtuoos zeker niet minder in zijn muzikale mars heeft, is gedoemd zijn kostelijke gaven te sprei den voor een handje vol menschen. Als Schouten er een zaakje van maakte, wat op zich zelf niets afkeurenswaardigs zou beteekenen. dan zouden wij ons daar niet mee bemoeien, als staande daar ge heel buiten. Hij zou er dan trouwens al lang een eind aan hebben gemaakt. Maar hij blijft maar doorconcerteeren en speelt, ook gisteravond weer. met een entrain en een heiligen kunstijver alsof de Kerk vol toehoorders was. Daar spreekt iets anders uit dan de zucht naar geldelijk gewin. Dat steunt op geloof, op vertrou wen, op roeping. Op de roeping van den orgelkunstenaar om de schatten der orgel- litteratuur te helpen verbreiden. En aan gezien wij met hem van oordeel zijn dat dit in hoogeren zin loonende arbeid moet zijn. heeft zijn streven ook onze belang stelling en bemoeien we er ons daarom wèl mee. Zou het geen loonende arbeid zijn den gemiddelden tijdgenoot, die daar nog al te veel buiten staat, toegankelijk te maken tot de kunst van Johann Sebas tian Bach, tot de kunst, waaruit de hel denfiguur Albert Schweitzer mede de kracht put om zijn grootsche taak in Lam- barene te volbrengen? Wie gelooven haften niet. Daarom past Schouten in zijn onvermoeid streven het beroemde middel van Job toe: geduld. Wij. die in de instelling der Leidsche orgel concerten, de nu besprokene zoowel als de zomerconcerten van den heer Mens in de Pieterskerk waar een bezoek ook nog veel te gering is, een cultureel belang zien, dat niet mag worden onderschat, zouden er den muzikalen stadgenoot nog eens met nadruk op willen wijzen, vóór het te laat is, dat aan alle geduld een einde komt. Was gisteravond het aantal bezoekers klein, groot was hun aandacht waarmee ze het kunstzinnig samengestelde pro gramma hebben gevolgd. Met de groote praeludium en fuga in c klein (no. 9 van den tweeden band der Petersuitgaaf) zette Schouten zijn muziekuur, haast had den we gezegd zijn muziekcollege, in. Want deze groote e moll .kapitaal stuk uit Bachs Leipziger tijd, is niet gemak kelijk te begrijpen. Ze ligt niet zoo open als veel andere. Maar Schouten exposeert voorbeeldig. En als hij ze nog eens weer op het programma zet, zal ook deze den muzikalen "hoorder eveh 'toegankelijk wór den. als de beroemde, g moll of D dur. Vooral als hij ze thuis "aan de piano eens goed doorspeelt: men weet het, vierhan dig gaat dat best. Verder liep het pro gramma over eenige kleinere nummers van Bach, Purcell, Couperln en Saint- Saens, afwisseling te over, naar de effect volle sonate in D van Guilmant, waarin Schouten met de klankmogelijkheden van zijn instrument woekerde, om ons precies een uur na den aanvang huiswaarts te doen gaan met het dankbare gevoel veel te hebben genoten en veel te hebben ge leerd. RECLAME. BOKSEN. BEB VAN KLAVEREN IS ZIEK. De wedstrijd tegen Sybille 14 dagen uitgesteld? Wij vernamen uit Rotterdam, dat de Nederlandsche bokser Bep van Klaveren lijdende is aan griep en het bed moet houden. Zijn dokter heeft hem de trai ning verboden en staat hem ook niet toe op 30 Januari a.s. te boksen. Op dien dag zou hij te Brussel uitko men tegen Sybille om het Europeesch kampioenschap lichtgewicht. Zijn promotor, de heer Huizenaar, heeft 14 dagen uitstel verzocht. IJMU1DEN, 23 Jan. VISCHPRIJ ZEN. Tarbot per KG. f. 1.61.30, Griet per kist van 50 K.G. 55—18.50, Tongen per K.G ƒ.2.10—1.30, üroute bcnol per Kist van 50 K.G. t. 23—19.50, M.dde.scüol f. 23.50— .9, Zstscnol Z7.50-21, KLi.ie Schjl f23.50—8, Bot f. 11—5.5J, Scnar f. 16.50—21:0, Roggen per 20 stuks 1.20—13.50, Vleeten per stuk f. 3.25—1.70, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.25—12, Groote Scbelvisch f.31—23, Middel Schol.i.ci f. 28-22, Klein- middel Sc.id.isch f.23—16..0, Keine S:l:e.- visch f. 17—5.10, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.48—36, Gullen per kist van 50 K.G f. 16—6.r0, Lengen per stuk f. 1.45—1, Heilbot per K.G. f. 1.10, Wij'.ing per kist van 50 K.G. f.7—1.90, Koolvisch per stuk f. 1.33-0.35. Aangekomen 9 Stoomtrawlers: UM 16 met f.4422, 1JM. 77 inet f.2450 IJM 23 met f.2195, UM 111 met f 2946 IJM 131 met f.1780. IJM. 123 met f.5622 IJM 70 met f. 2161, IJM. 97 met f.2100, IJM 88 met f.2054. de loggers: SHV 285 met f.914, IJM. 233 met f.662, IJM 263 met f 635 KW 42 met f.835, K.W 33 met f.990, K.W. 151 met f.1221, K W. 14 met f.570, K.W. 38 met f.812. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Herstelkwestie. Laval heeft, zij het met betrekkelijk kleine meerderheid, in de Kamer zijn votum van vertrouwen gekregen, nadat men zie onder Frankrijk een radi caal afgevaardigde een nieuw geluld had doen hooren, dat de volle aandacht ver dient. Laval zelf gaf de wereld geen hoop, geen greintje. Star houdt hij vast aan alle dogmatische standpunten zijner voor gangers, alsof de wereld niet ln een onge kende crisis verkeert. Frankrijk is bezig te verliezen alle respect Men speelt den Dultscher abso luut in de kaari. In Berlijnsche politieke kringen conclu deert men uit de nieuwe verklaringen van Laval dat de Fransche regeering begonnen is met een formeelen terugtocht op het Youngplan en thans star vasthoudt aan formaliteiten. Men is.van meening, dat de Fransche premiei onder deze omstandig heden in het minst niet het recht heeft zich te beroepen op het rapport van Bazel, dat uitdrukkelijk een gemeenschappelijk handelen der regeering dringend eischt en op verscheidene plaatsen er op wijst, dat de wereldcrisis door de herstelbetalingen en de internationale schulden op zijn minst genomen ten zeerste wordt be ïnvloed. De Fransche regeering schijnt dit voortdurend over het 'loofu te zien. Een moratorium, gelijk Laval dit wil toestaan, zou alleen een poging tot versluiering, maar niet een oplossing van de crisis te- teekenen, aldus Berlijn. Terecht! En intusschen gaat Frankrijk voort, goud te verzamelen. Opnieuw zijn 20.474 millioen dollar in goud uit Amerika naar Parijs onder weg In zulke omstandigheden heeft Briand gisteren afscheid genomen. Zijn politiek van een Vereenigd Europa ligt op sterven Een bezoek van Laval aan Londen schijnt men thans spoedig te mogen ver wachten. Blijkbaar voelt Laval, dat alleen Engeland nog eenigszins rekening houdt met de Fransche zienswijze en daarvoor mag men wel iet- over hebben Lausanne raakt op den achtergrond De vroegste datum, die genoemd wordt, is 15 Febr. doch meer kans van juistheid heb ben berichten van: voor 1 Juli Over den vermoedel^ken Inhoud van het resultaat der Stillhalte besprekingen te Berlijn wordt gemeld: De overeenkomst wordt vcar den tijd van één jaar gesloten, doch de crediteuren hebben het rtcht de overeenkomst vóór dien tijd als ontbonden te beschouwen, wanneer de goede werking ervan door een verscherping van den toestand in Dultsch- land in gevaar wordt gebracht. Hetzelfde geldt voor het arkondlger van een mora torium of bij met-verlenging van het her- disconto-crediet van de Rijksbank. Ondanks de prlncipieele bepaling van den duur van een Jaar, bevat de overeen komst bepalingen die klaarblijkelijk voor langeren tijd bestemd zijn. Zoo zullen o.a. de voorschotten in baar aan de banken per half jaar met 25 pCt teruggevraagd kun nen worden, de voorschotten in baar aan de industrieele schuldenaars per half jaar met 15 pCt. en na twee jaar ln grootere termijnen. Hieraan is echter de bepaling verbon den, dat de opgevorderde middelen weer ln Dultschland belegd moeten worden en wel met inachtneming van een termijn van vijf Jaar. Teneinde de zekerheid van deze voor schotten ln baar te versterken, zullen cer tificaten uit een trustfonds, waarin de banken verplicht zijn 15 pet. van de voor schotten ln baar te storten worden uit gegeven. Wat de afbetaling betreft, kunnen de buitenlandsche banken per 1 Maart een vermindering var. hun totaai aan credie- ten op korten termijn eischer. van 10 pet. van het bedrag van 8 October j.l„ per 1 Maart a.s. Deze eisch krijgt een theore tisch karakter, aangezien in werkelijkheid reeds 20 pet. van het crediet-contingent is terugbetaald. Deze bepaling geldt dus slechts voor die buitenlandsche banken, welker crediet-contingent tot nog toe niet met 10 pet. gedaald is. DUITSCHLAND. De candidatuur-Hindenburg. Het streven Hindenburg door het volk te doen herkiezen is geenszins op het doode punt gekomen. Een kleine groep, buiten de partijen staande, doch in het openbare leven bekende en vooraanstaan de persoonlijkheden, heeft zich aaneen gesloten, doch hun namen worden in het belang van het welslagen voorloopig nog niet medegedeeld. Verwacht wordt dat reeds de volgende week een eerste open lijk optreden kan worden tegemoet gezien. ENGELAND. Naar protectie. - De regeeringsminderheid vrij in haar optreden. - De ziekte van lord Reading. Engeland biedt een novum aan de we reld aanl Volgens de gewone ministerieele prak tijk der collectieve verantwoordelijkheid is het gebruikelijk, dat een minister, die een afwijkende meening huldigt, aftreedt. Het huidige Engeische kabinet oordeelt dit niet noodig. Door een besluit dat door de meerderheid is genomen en dat alleen deze bindt, heeft het kabinet be sloten een wetsontwerp op te stellen, dat een douanetarief oplegt, dat aan het par lement zal worden voorgelegd, dat 2 Fe bruari bijeenkomt. De minderheid blijft in haar actie tegen het ontwerp, volkomen vrij. oe regeering is voornemens geen tijd te verliezen om zoo spoedig mogelijk het wetsontwerp te doen aannemen. De meerderheid der commissie voor de handelsbalans heeft, naar men meent te weten, voorgesteld een douanerecht van 10 tot 15 pCt. te heffen van alle fabrika ten. In sommige gevallen zou een hooger recht geheven worden. De nieuwe en speciale procedure, die aan de ministers, die het niet eens zijn met de politiek der regeering, hun vrijheid van actie geeft, is van het allergrootste belang en zeker een nieuwe ontwikkeling van de moderne constitutioneele praktijk, die aan de nationale regeering toestaat de medewerlking te behouden van Snow- den, Herbert Samuel en Donald Mac Lean. Men meent te weten, dat Snowden een belangrijke rol gespeeld heeft in de op positie tegen het ontwerp-tarief. Er zijn reeds aanwijzingen, dat de par lementaire arbeidersoppositie den tegen- woorddgen abnormalen toestand tracht uit te buiten. Het kabinet bestaat uit elf conservatie ven, vijf liberalen en vier nationale ar beiders. Ofschoon de minderheid waarschijnlijk bereid is speciale maatregelen te steunen om het hoofd te bieden aan den tegen- woordigen toestand is zij blitkbaar niet bereid een politiek te aanvaarden, die een permanente omverwerping beteekent van het tegenwoordige fiscale stelsel. Een belangTljke factor dien men niet uit het oog moet verliezen, is, dat de con servatieven een meerderheid hebben i 325 stemmen op alle partijen en dal il meerderheid der conservatieven zich isl bonden heeft eiken vorm van tarief steunen. In ministerieele kringen uitte mes: zijn voldoening over, dat de grondsS elastisch genoeg is om een gang van zate mogelijk te maken, waardoor samenw king kan behouden blijven ln alk we naamste vraagstukken, terwijl vTiM bestaat ten aanzien van één bepaald pil dat op het oogenblik van minder bóa? wordt beschouwd. De dokter en de verpleegster, die sc per vliegtuig van Kaïro naar Luxor heb ben begeven om Lord Reading bij te staa zijn daar veiilg en wel aangekomen, BS dadelijk ingesteld onderzoek heelt uitje wezen, dat Lord Reading lijdt aan s- fluenza met bronchitis. Zijn toestand i onmiskenbaar ernstig en de genezing» waarschijnlijk een kwestie van duur Zijn. De markies van Reading is al 71 jaareK I SPANJE. De rust vrijwel hersteld. De rust is grootendeels hersteld. De communisten hebben nergens»' stigen tegenstand geboden. Slechts in to dorp Cardona bij Manresa hebben to surgenten nog voor de aankomst der uw pen de kerk in brand gestoken. In het overige Spanje heerscht tuf» met uitzondering van Malaga, waar syndicalisten een oproep hebben gedi» voor een revolutionnaire algemeene w' hing. Bij botsingen met de politie werden w scheidene personen gewond. In het station van Malaga werd ge» boteerd, tengevolge waarvan het doe gaande treinverkeer moest worden s» gezet. ,j Een poging der syndicalistische are» dersorganisaties ook te Madrid de stara uit te roepen, mislukte door de regr ringsgetrouwe houding der sociaakdetv cratische vakvereenlgingen. Het is n1" niet tot botsingen gekomen. Te Barcelona zijn 300 verdachten arresteerd. CHINA. De Japanners worden brutaler De Chineesche burgemeester van Sjasf hai heeft de Japansche eischen tot straffing der aanranders van de Jap» sche monniken aangenomen, evenais 1 betaling van vergoeding en het aan» den van excuses. h De burgemeester willigde den eisw verbod van den anti-Japanschen w* echter niet in. —r. De Japansche admiraal deelde den o gemeester mede. dat, tenzij dit WrijjL wordt ingewilligd, hij gedwongen mj de noodzakelijke maatregelen te trein Hoe tartend het optreden der Jap ners wordt, bewijst, toen vijf Japajrt - marine-officieren den redacteur *w van een Chineesch blad en de op£J. eischten van een geheele bladzil® e hct sss voor zekere verklaringen ran blad. Zij vorderden bovendien b?rto° f, excuses aan den Japanschen admua het ontslag van den verantwoorden verslaggever. indiej De officieren voegden er bit dat de hoofdredacteur deze etschen met willigde, de Jaoansche vtootantor»" „gepaste maatregelen" zouden tren t—'

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2