Het zilveren (eest van Sursum Corda. 72,te Jaargang WOENSDAG 20 JANUARI 1932 No. 22035 0 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle dere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën ltslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. ii een maximum aantal woorden van 30. casso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. 'm nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. eidsch Crisis-Comité. FICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. lede" n°g gerUl- .«a as1» BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. or ons werd ontvangen: oneel N.V. v.h. Gebrs. Pel f. 17.50, S. f.i.— DIENSTPLICHT. Jaarlijksch onderzoek. Burgemeester van Leiden brengt ter is van belanghebbenden, dat, behou- onvoorziene omstandigheden, in Juni het Jaarlijksch onderzoek zal plaats :n van de gewone dienstplichtigen der nacht van de lichtingen 1920 en 1923. ats en tijd van het onderzoek zullen .r worden bekend gemaakt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. len, 20 Januari 1932. 2295 EDERLANDSCHE REISVEREENIGING AFD. LEIDEN. rer Parijs naar Florence, Venetie en de Dolomieten. de overvolle Burchtzaal heeft gister- id de heer H. Th. V. d. Starre op uit- liging van de plaatselijke afdeeling Nederlandsche Reisvereeniging een g gehouden over een reis via Parijs, irence en Venetie naar de Dolomieten, een korte inleiding van den voorzitter, heer v. d. Horst, die allen welkom heet- op den eersten lezingsavond in het luwe seizoen en zijn blijdschap uitsprak ir de groote opkomst waaraan de be- idheid van den heer van der Starre wel it vreemd zal zijn geweest kreeg spr. |t woord. Allereerst wees hij op het veel- ige genoegen, dat reizen en vooral in in het buitenland biedV ing te voren bereidt men met behulp Baedekers en kaarten het reisplan ir, dat dan naar willekeur en welgeval- gewijzigd kan worden en waarbij de itasle den vrijen baan gelaten kan wor- Als dan eindelijk de route is vastge- ld en het tijdstip van vertrekken is aan- iroken, volgen de emoties meerendeels "lukken van schoonheid van gebouwen natuur en daarna nog maandenlang herinneringen, die bij elke gelegenheid er worden opgehaald en langen tijd stof kout verschaffen. 'nder de beproefde leiding van den heer der starre hebben wij gisteravond een Ir interessante reis gemaakt Na een ichtig bezoek aan Parijs, waar genoten KTü van de Tuilerien, het Louvre, het pkke verkeer enz! bereikten wij de Ri- lera- Langs onvergetelijke panorama's en a onbetaalbare kijkjes in Nice, Menton, lonaco en kleine uitstapjes naar de voor f kust gelegen eilandjes werd de reis naar Snua voortgezet. Ook hier was weer veel i genieten, zoowel in de stad zelf als in f naaste omgeving. In Florence werd ver- Mgens langer vertoefd om de ontelbare pnstschatten in oogenschouw te nemen. wereldvermaarde kunstwerken van [Jriiel Angelo, Leonardio da Vinei. Fra Pgeuno, Titiano om maar enkelen der gtst bekenden te noemen geven de stad Kii ware ^et aanzien van een groot |us«um! Via Milaan en de schitterende |Cj''ansche meren ging de reis voort naar PrJ met haar blauwe Lagunen en de gacMige dogenpaielzen, de St. Marco- [pncaraal en de onvergetelijke kanalen. ?hu'er eenige dagen als in een droom te rol. geleefd werd het einddoel van de L,.., ae prachtige Dolomieten met hun wvT sch.°°nheid bereikt. Ook hier 2Ü het dan op eenigszins andere reiLo genoten, thans niet van werken F aardigd door menschenhanden, maar uwmeester natuur zelve. De heer ■ei.v„£ starre illustreerde zijn interessant S h,aal met de vertooning van een tari. aaie luntaarnpiaatjes. De secre- M?oy maakte zich tot tolk 'Starre ï?n hii den heer van der rlo No ff? voor zijn vlotte cause- BIOSCOOPVOORSTELLING VOOR WERKLOOZEN. v®'iStaSw ilïï?1 in het Luxor-Theater xeeks TOorstemn^OZen de eerste va" d« Ba.-iffig' sm Cr Een zeer geslaagde avond. De directeur de heer Anth. v. d. Horst. Met twee effectvolle werken voor koor, soli en groot orkest heeft Sursum Corda zijn zilveren feest gevierd. „La Vita Nuova" van Wolf-Ferrari en „Te Deum" van Bruckner. In uiterlijke klankverschij- ning is er tusschen beide werken aan stonds groote overeenkomst waar te ne men. Beide bewegen zich in uitersten, die zich in de eerste plaats in het dynamische doen gelden. Het zijn de uitersten p p p en fff, het nauw hoorbare en het over weldigend sterke. In Wolf-Ferrari is de krachtstegenstelling nog grooter: daar begint ze met de absolute stilte, de in- tegreerende kunstpauze. Daarmee willen we niet zeggen dat elke verbinding door tusschentinten ontbreekt, maar wel dat deze voor een karakteristiek niet in de eerste plaats in aanmerking komt. De typisch felle contrasten» vinden hun grond in het wezen dezer beide muzieken: hevige vervoering. In „Vita Nuova" is het de verklanking van Dante's liefde voor Beatrix met de hevigste gevoelsuitstor ting zoowel van teeder-innige bewonde ring als van de diepste vertwijfeling. Daar ligt niets wezenlijks tusschen. Het „Te Deum" is de muziek van den geloovigen Christen naar Bruckners voorstelling den knielenden boetvaardige en den he melhoog juichende. Tusschen deze beiden een overgang te stellen, iets menschelijks hinein zu philosophieren, lag buiten 's componisten natuur. Het gemeenschap pelijke extatische heeft dan tot een ge meenschappelijke uiterlijke muzikale fel heid geleid. In wezenlijk muzikaal opzicht loopen beide werken sterk uiteen. Wolf- Ferrari's lyriek is doordrenkt van melis- men der Italiaansche opera, welker ex pressieve kracht in den loop der latere jaren niet ongerept is gebleven. En al valt het niet te ontkennen dat er zeer geslaagde momenten in Vita Nuova voor komen (inleiding, baritonsolo's bijv.) die inderdaad stemming wekken, er komen te veel gemeenplaatsen m voor, dan dat het werk onze onverdeelde bewondering kon wekken. Wolf-Ferrari is geen ster van de eerste7 grootte aan den comporus- tenhemel. Dat is, naar onze meening, Bruckner wel. Hij heeft, naar den inhoud, meer te zeggen dan zijn Italiaansehen kunstbroeder. Hij spreekt uit de volheid van een rijk kunstenaarshart en zyn woord dekt de gedachte. Met zijn sterk vormgevoel zal Bruckner nimmer van t pad der muzikale logica afglijden. Leege plekken komen bij hem niet voor. Het Te Deum is een van Bruckners schoonste stukken. Het heeft misschien meer nog dan al zijn acht symphonieën. ofschoon werken van den hoogsten rang. bijgedra gen tot den roem van den meester. In Leiden was het nooit uitgevoerd. Daar is nu een achterstand ingehaald. Wat in Bruckners muziek zoo treft is het eerlijke, het onopgesmukte, het vreugdevol muzi kale. Geen zoeken, geen streven naar ori ginaliteit, geen schuwen van door de groote meesters overgeleverde vormen en klanken en toch, misschien juist daar- door, oorspronkelijk. Waar doet het Te Deum al niet aan denken: daar zit een Bachelement in, schoon de expressie niet in de melodische lijn van het classisisme ligt doch veeleer in de harmonische span ning van het romantische accoord, daar is verwantschap met Beethoven waar het geldt vinding en bouw van melodie, daay is ook iets van Schubert op te merken de voorliefde voor terts- in Pjajjs kwintenverwantschap in de modulatie. Maar alles is zóó persoonbjk '"werkt dat Bruckner ten slotte een eigen, zeer markante, taal spreekt. Beide werken van het Pr°fïa?""a eischen een groot apparaat: groot koor, knapenkoor, groot orkest, piano or„el (In het Te Deum is wel geen orgel inde 1par tituur opgenomen, maar het is bekend dat Bruckner er niet afkeerig van was het toch aan te wenden). Een orgel bezit onze concertzaal helaas niet. Overigens heeft Sursum Corda een uitvoerende macht op het podium gebracht als men zelden te zien krijgt. Behalve het eigen koor van respectabelen omvang, een knapenkoor, I waaraan de heer Swierstra zijn zorgen had besteed, het Utrechtsch Stedelijk Orkest, aan den vleugel mevrouw van der Horst van Schevickhaven en vier solisten, de dames Vroemen en Immink en de heeren Smulders en Kloos. Het geheel deed feestelijk aan. Sursum Corda heeft van zijn jubileum avond iets heel moois gemaakt. Vooreerst om de keus der beide voor de meeste toe hoorders nieuwe werken (Vita Nuova is lange jaren geleden eens door Toonkunst uitgevoerd) maar bovenal om de wijze waarop het die belangwekkende werken heeft ten gehoore gebracht. De impor tante koren bleken voortreffelijk te zijn voorbereid, niet te onderschatten intona tiemoeilijkheden bleken volkomen over wonnen te zijn, inzetten klonken vast en zeker en de samenklank was even voor naam als welluidend Het jongenskoor deed zich terdege gelden. Kloos fraaie baritonstem en zijn gevoelige voordracht leenen zich zeer bijzonder tot de gewich tige solopartij in Vita Nuova. Zijn aandeel in het welslagen hiervan was waarlijk niet gering. Mevrouw Vroemen, die hier eenige jaren geleden al eens met uitnemend succes was opgetreden, heeft den goeden indruk, dien ze destijds maakte, aanmer kelijk versterkt. Met hen vormden de alt- zangeres mej. Immink en de tenor Smul ders een voortreffelijk solokwartet, dat fraaie kleur bracht in het vocale deel van het Te Deum. De pianiste heeft eer in gelegd met haar begeleiding der bariton solo's, zeer vaardig en zeer muzikaal pianospel, en de ooncertmeester Oellers heeft met prachtig verzorgden toon zijn I vioolsolo gespeeld. Het U.S.O. heeft eens j te meer getoond een uitmuntend inge- speeld orkest te zijn, zijn begeleiding vol- j deed aan eisch en verwachting. Last not least een woord van hulde voor Van der Horst voor de uitnemende voorbereiding j en directie van de beide moeilijke wer ken. Rust en beheersching kenmerkten zijn leiding, maar niet minder innerlijke bewogenheid, die het veelhoofdige klank apparaat het muzikale leven inblies. De geheel gevulde zaal, waarin we o.a. den burgemeester van Leiden en den rector-magnificus opmerkten, toonde haar ingenomenheid in luid applaus, dat aan 't slot van den avond een ware huldebe- tooging werd. Mooie kransen en bloemen werden op het podium gedragen. Na de uitvoering had in intiemen kring de huldiging plaats van twee leden, die van af de oprichting onafgebroken deel hebben uitgemaakt van het koor. Het zijn Mejuffrouw van Hest en de heer Van Bemmel. Met een hartelijke toespraak van den koor-voorzitter, den heer De Kemp, en onder luiden bijval der mede-leden werd den beiden jubilarissen een medaille aangeboden. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Chemigrafische Kunstinrichting „Neer- landla", St. Aagtenstraat 24, Leiden. Clichéfabriek. Eigenaars: J. L. Konings veld, Leiden en J. G. Akkerman, Lelden. Wijzigingen: H. J. de Ru, Noordeinde 15, Leiden. Handel in koloniale waren. Overleden Eige naar: H. J. de Ru, Leiden d.d. 12 Jan 1932. Nieuwe Eigenaresse: Wed. H. C. de Ru- Schutte, Leiden. Firma P. Stoeke, Haagweg 11, Haarlem merstraat 199, loeiden. Stoomververij en wasscherij. Vestiging filiaal: Varken markt 17, 's-Gravenhage, d.d. 1 Nov. 1931. Coöp. Boerenleenbank, Ter Aar, No. 272, Nieuwveen. Uittredend plaatsvervangend kassier: Th. E. Copray, Nieuwveen, dd. 1 Febr. 1932. ADRES AAN B. EN W. AUTODIEVEN GESNAPT. Gisteravond omstreeks 11 uur deed de heer J. bij de politie aangifte, dat zijn tweepersoons-auto, staande op de Bree- straat, was ontvreemd. De politie trok er in gezelschap an den heer J. onmiddellijk met de politie-auto op uit en vernam, dat de dieven in het Motofhuis benzine had den bijgevuld. In Sassenheim kwamen de achtervolgers de namen der daders te weten, doordat een surveilleerend veldwachter toevallig hun rijbewijs had gecontroleerd. Tusschen Hil- legom en Lisse reed de politie de daders achterop, die bij de nadering der politie den wagen verlieten en zich achter een huis verscholen. Op de sommatie van de politie kwamen zij echter te voorschijn Het bleken te zijn P. H. E. en E. A M. S., beiden alhier woonachtig. Zij zijn ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. De Hoogewoerd. Het bestuur der Winkeliersvereeniging „Hoogewoerd Vooruit" heeft aan B. en W. het verzoek gericht, om in verband met de in uitzicht gestelde demping van het Le vendaal nadere inlichtingen te mogen ont vangen betreffende de plannen voor het verkeer, hetwelk in nauw verband staat i met dat op de Hoogewoerd, wanneer een maal de demping is geschied. Tevens is aan B. en W. het verzoek ge richt de verlichting der Hoogewoerd te doen veranderen en wel zooals dit op de Haarlemmerstraat het geval is n.l. door spanleiding met middenlicht, waardoor zeer zeker een betere verlichting tot stand zoude komen. Bij Kon. Besluit zijn, te rekenen van 1 September 1931 af, tot bouwkundig ambtenaar der eerste klasse bij den Rijks gebouwendienst benoemd de heeren D. v. Dijk en D. H. Everse, beiden alhier. Op aanwijzing van eenige personen heeft de politie een zekeren A. Z. aange houden, die ervan verdacht wordt uit de tasschen van twee vóór hem zitt:nde dames in de Sint Jozefskerk twee porte- monnaies te hebben ontvreemd, In het verslag van den ontspannings avond in het Rijksasyl voor Psychopathen staat abusievelijk vermeld, dat de leger- predikant, ds. E. L. Nauta te Den Helder woonachtig is. Ds Nauta woont al jaren te Leiden. Morgenavond zal in het kerkge bouw der Rem. Ger. Gemeente aan de Hoogl. Kerkgr. de tweede lezing gehouden worden over de wordingsgeschiedenis dezer gemeente te Leiden. Waar de eerste lezing behandelde den tijd vóór het eigenlijk ontstaan, zuilen dit maai behandeld worden de gebeurtenis sen in de eerste jaren. Voor bijzonderheden zij naar achter staande advertentie verwezen. „Nut en Vermaak" geeft a.s. Zondag en Dinsdag in den Schouwburg een too- neelvoorstelling van „Een dag Dame", klucht in drie bedrijven naar het Amerik. bewerkt door C. van Kerckhoven Jr. Zaterdag 30 dezer geeft de afdeeling Leiden van den Ned. Blindenbond ter ge legenheid van haar eerste lustrum een feest-uitvoering in de groote Stadszaal, waarbij „Aufgepast" en het humoristisch dubbelmannenkwartet „Octavo" hun me dewerking zullen verleenen. Gelet op het goede doel bevelen wij dezen avond gaarne in de belangstelling van onze stadgenoo- ten aan. Wij verwijzen hierbij naar een adver tentie der Leidsche Coöp. Keuken, die met het oog op de voor velen zoo moeilijke tijden de prijzen der maaltijden verlaagd heeft. RAAD VAN STATE. De opvolger van prof. Fabius. Naar de „Standaard" uit goede bron verneemt, komen voor het lidmaatschap van den Raad van State, in de vacature ontstaan door het overlijden van prof. mr. D. P. D. Fabius ernstig in aanmerking de heeren prof. mr. A. Anema. lid der Eerste Kamer en hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit, en jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Brussel, tevens geaccrediteerd bij het hof te Luxemburg. DE NEDERLANDSCH BELGISCHE BETREKKINGEN. Gisteren heeft de Belgische Senaats commissie van Buitenlandsche Zaken kennis genomen van het laatste gedeel te van het verslag over de begrooting dat is ingediend door staatsminister Seegers. In het laatste gedeelte behandelt spr. den economischen toestand van Europa en tevens den stand der verhoudingen tus schen België en Nederland. Hij wijst er op hoe de toestand aanmerkelijk is ver beterd ondanks een in Nederland gevoer de perscampagne blijft men op weg naar een verstandhouding inzake de hangende vraagstukken. NEDERLANDSCHE UITVOER NAAR FRANKRIJK. Naar het Correspondentiebureau van dagbladen bericht, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bepaald, dat voor den uitvoer naar Frankrijk certifi caten van oorsprong worden afgegeven voor: a. gecondenseerde melk ongesuikerd; ge condenseerde melk gesuikerd (hieronder begrepen melkpoeder en blokmelk); kaas; boter; b. versch schapenvleeschversch rund- vleesch; versch varkensvleesch; gezouten varkensvleesch en ander gezouten vleesch; verduurzaamd vleesch, niet gekookt; vleeschconserven in blik; fabriekmatig be reide vleeschwaren; c. eieren; geslacht gevogelte; levend gevogelte. d. snijbloemen. BINNENLAND. Vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland. (3e Blad). Te Eindhoven is een meubelfabriek af gebrand. (Gemengd, 2e Blad). Hoofdbestuursvergadering van „Bloem bollencultuur'. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Naar eenheid in het Kon. Ned. Gymna- stiek-Verbond. (Sport, 2e Blad). Een onderhoud met den heer J. E. Bod- dens Hosang, burgemeester der gemeente Woubrugge. (3e Blad). BUITENLAND. Lavai's regeeringsverklaring en haar ontvangst. (3e Blad, Buiteni. en Tel. Ie Blad). Tal van besprekingen inzake de Her stelkwestie. (Buiteni. en Tel., Ie Blad). Een redevoering van den Duitschen Rijksdagpresident Loebe. (Buiteni., Ie BI.) De uitvinder Louis Brennan is overle den. (Tel., Ie Blad). LOONSVERLAGING IN HET BAKKERSBEDRIJF. Op een conferentie hebben de vertegen woordigers van de patroonsbonden In het bakkersbedrijf aan de gezellen-organisa ties meegedeeld, dat de voor te stellen wijzigingen in het collectieve contract o.m. omvatten: een gemiddelde loonsver laging van 15 pCt. voor de bakkers en van f. 1 a f. 5 per week voor de bezor gers; een opzegtermijn van één in plaats van twee weken, en vermindering van het percentage vaste personeelleden. COLLECT. ARBEIDSOVEREENKOMST VOOR HET STEENDRUKKERSBEDRIJF OPGEZEGD. Naar men ons mededeelt hebben de werkgevers de collectieve arbeidsovereen komst, geldende voor het Steendrukkers- (litografisch) bedrijf, tegen 1 Mei 1932 op gezegd. VRAGEN VAN DEN HEER WIJNKOOP. 1. Is het de regeering bekend, dat de burgemeesters van Enschedé en Schoter- land maatregelen hebben genomen, die hierop neerkomen, dat niet-ingezetenen hunner gemeenten het verblijf aldaar ont zegd kan worden? 2. Is de regeering in staat en bereid den nauwkeurigen tekst mede te deelen, waar in die maatregelen zijn vervat. 3. Is de regeering bereid en in staat mede te deelen op welke wettelijke be voegdheid die maatregelen berusten? 4. Is de regeering niet van oordeel, dat afgezien van de formeele zijde, deze maat regelen in strijd zijn met de vrijheid van zich in Nederland vrijelijk te bewegen en op te houden, en leiden tot een aanslag op de vrijheid van organisatie en propa ganda der arbeidersklasse gedurende de thans heerschende arbeidsconflicten? 5. Is het de regeering bekend, dat j.l. Woensdag 13 Jan. 1932, een der advocaten van de Internationale Roode Hulp, die zich te Jubbega bevond uit hoofde van zijn ambt als advocaat in verband met de ver dediging van een aantal te Leeuwarden in het Huis van Bewaring ingesloten, te Jubbega woonachtige arbeiders, door de polttie-autoriteiten is belemmerd in het verrichten van zijn werk, gevankelijk op gebracht naar Heerenveen, gefouilleerd en over de grens van de gemeente Scho- terland geleid, op grond van in vraag I genoemde maatregelen? 6. Is de regeering bereid onmiddellijk de bedoelde maatregelen te doen intrekken en, wat vraag 5 betreft, er voor zorg te dragen, dat een advocaat onbelemmerd zijn taak kan verrichten op de wijze, waar op de advocaat naar wet en gewoonte die taak pleegt te verrichten? 7. Is het de regeering bekend, dat in Groningen en een aantal andere gemeen ten door de betrokken Burgemeesters ver boden zijn uitgevaardigd van samenscho ling van meer dan drie personen en van demonstratie? 8. Is de regeering niet van oordeel, dat deze maatregelen er op berekend zijn om de arbeiders in hun strijd tegen de ver- slechtir.g en vóór verbetering van hun levenspeil te dwarsboomen? 9. Is de regeering bereid onverwijld maatregelen te nemen tegen de in vraag 7 genoemde verboden? „DE REGENBOOG." De directie van de stoomwasscherij en chemische ververij „De Regenboog" te Tilburg verzoekt ons mede te deelen. dat het bedrijf ten gevolge van den brand niet de minste stagnatie ondervindt.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1