N.V. Leidsche Broodfabriek AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. VRAAGT PR0EFBR00D HEDEN: Rehoboth: Spr. ds. Pop, van Monster. 8 uur nam. Schouwburg: Rotterdamsch Hofstad- Tooneel „Pygmalion", 8 uur 15 nam. Volkshuls: Spr. de heer Van Veen over de moderne stadsjeugd. 8.15 uur nam. Dinsdag. Jeruel (Groenesteeg)Bijbelbespreking, 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst te 8 urn: nam. Stadszaal (groote zaal)Jubileumcon cert, „Sursum Corda". 8 uur nam. Zomerlust: Demonstraties Ned. Ver v Huisvrouwen, 2—5 en V—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Jan. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Telefoon 523. SCHILDERIJEN VAN H.M. DE KONINGIN Tentoonstelling te 's Gravenhage geopend Onder groote belangstelling is Zaterdag m de Kon. Kunstzaal Kleykamp te Den Haag de tentoonstelling van schilderijen en teekeningen. door H.M. de Koningin vervaardigd. zonder eenige officieele plechtigheid geopend. H.M. de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana waren tevoren reeds ge- w st om de tentoonstelling te bezichtigen Verschillende leden van de Hofhouding eenige gezanten bij ons Hof, de heer P. Visser, chef van de Afdeeling Kunsten en Wetenschappen als vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de voorzitter en secreta ris van het Nederlandsch Steuncomité voor beeldende kunstenaars, de heeren E. R. L. Schaap en L. Verhoeven, het bestuur van Pulchri Studio en tal van andere schilders waren aanwezig. o VREDESPARLEMENT. Zaterdagmiddag heeft te Amsterdam onder voorzitterschap van prof. dr. D. v. Hinloopen Labberton, weer een zitting plaats gehad van het Vredesparlement. Een 70-tal personen woonden deze verga dering bij. Na langdurige discussies over een voorstel van Mr. Max Westendorp over de doelstelling en het karakter van het Vredesparlement. werd een uit 7 per sonen bestaande commissie benoemd om statuten voor het Vredesparlement voor te bereiden. In verband hiermede werden eenige andere voorstellen, die op de agenda waren geplaatst, aangehouden. Besloten werd nog om aan den Voorzitter van de Ontwapeningsconferentie te Ge neve, Henderson, een telegram te zenden, waarin er door het Vredesparlement op wordt gewezen, dat de Nederiandsche Regeeringsdeleg'atie naar de Ontwape ningsconferentie, naar de meening van dat Vredesparlement, geen contact heeft met het pacifisme in Nederland. MEETARBEIDERS BIJ HET KADASTER. Zaterdag is te s-Gravenhage opgericht een vereeniging van meetarbeiddrs bij het kadaster. Besloten werd tot aansluiting der nieu we vereeniging bij de Centrale van ver- eenigingen van personeel in 's rijks dienst. In het voorloopig bestuur zijn aangewe zen de heeren: J. Ouwerkerk. Lelden (voor zitcer). J. S. W. van der Maden, Breda, W. van Oort, Eindhoven (penningmeester). A. G. Frederiks, Arnhem J. J. v. rt. Meer, 's-Gravenhage. o CONFLICT IN DE MIJNINDUSTRIE. Op de gisteren gehouden besturencon- ferentie van den R.-K. Mijnwerkersbond te Heerlen, werd in verband met het standpunt van de particuliere mijnen ten opzichte van het voorstel van den R.-K. Mijnwerkersbond ten aanzien van de pen sioenregeling der mijnwerkers een reso lutie aangenomen, waarin o.a. wordt ver klaard, dat het oogenblik is gekomen om gebruik te maken van alle wettige midde len, die noodig zijn om het zoolang nage streefde doel te bereiken. Zij is daarom van oordeel, dat een spoedvergadering van de Contactcommissie moet worden belegd ter bespreking van het rapport den pen sioen-commissie en dat den anderen mijn werkersbonden de vraag dient te worden voorgelegd of zij, evenals de R.-K. Mijn werkersbonden, van oordeel zijn. dat. wan neer de directies der particuliere mijnen haar gedragslijnen niet wijzigen den mijn werkers niets anders overblijft dan op de particuliere mijnen de staking te procla- meeren. Ook wordt in de resolutie gezegd: Na de opzegging der bestaande loons- overeenkomst tegen 1 Februari 1932 dooi de directies der particuliere mijnen acht de bestuursconferentie het noodig uit drukkelijk te verklaren, dat zij 1 Februari a.s. geen contractlooze periode wenscht in te gaan. o LOONSVERLAGING VOOR SCHILDERS GEZELLEN GEDEELTELIJK AANVAARD. Naar wij'vernemen hebben de schilders gezellen in Friesland, georganiseerd in de Christelijke en R.K Vakarbeidersbonden, de patroonsvoorstellen, welke neerkomen op een loonsverlaging van 2 cent per uur voor de groote plaatsen en 4 cent per uur voor het platteland, aanvaard. De mo derne schildersgezellenbond heeft de patroonsvoorstellen niet aangenomen niettegenstaande bekend is dat de pa troons hun standpunt niet zullen wijzigen en nogmaals een conferentie met de pa troonsorganisatie aangevraagd. Deze is toegestaan, doch het bestuur van laatst genoemde organisatie heeft den Moder nen Schildersgezellenbond medegedeeld dat vanaf heden de loonen naar het lagere tarief zullen worden uitbetaald. DE S.D A. P. CONTRA DEN BIJZONDEREN VRIJW. LANDSTORM. Wetsontwerp om snelle massale opkomst te voorkomen. De Tweede-Kamerleden Albarda, Vlie gen, IJzerman, K. ter Laan en Van Zadel hof! hebben ingediend een initiatief-wets voorstel tot nadere regeling van de vrijwil lige opkomst onder de wapenen van dienstplichtigen en reservepersoneel. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Art. 187 der Grondwet bepaalt, dat wan neer in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden de dienstplichtigen, die niet in werkëlijken dienst zijn, geheel of ten deele onder de wapenen worden geroepen, onverwijld bij de Staten-Generaal een wetsvoorstel' moet worden ingediend om het onder de wa penen blijven der dienstplichtigen zooveel noodig te bepalen Gedurende vele jaren is de opvatting ge huldigd. dat dit grondwetsartikel niet van toepassing moest worden geacht op mobi lisaties voor binnenlandsche doeleinden. Reeds in 1903 rees hierin twijfel. Later is de gegrondheid van dien twijfel erkend, o.a. door minister Bosboom in 1917 In de Militiewet-1922 treft men niet meer de oude desbetreffende bepaling der Militiewet-1912 aan. In alle andere bui tengewone omstandigheden dan die van oorlog en oorlogsgevaar, waarin aanleiding wordt gevonden tot het buitengewoon on der de wapenen roepen van dienstplichti gen, moet dus sedert 1922 worden voldaan aan het voorschrift van art. 187 der Grondwet. Door de oprichting van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm is een gewapende macht ontstaan, die kan worden gemobi liseerd, zonder dat de regeering verplicht is. onverwijld den Staten-Generaal de mo bilisatie mee te deelen eh van het onder de wapenen doen blijven van die macht de goedkeuring van de Staten-Generaal ie vragen. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm is een, zij het ook door de regeering begun stigde, buitenwettelijke organisatie. Zijn leden worden door den minister van De fensie tot den werkelijken dienst toege laten Op deze wijze staan bijna vijftigdui zend man gereed om, wanneer aanleiding wordt gezien om met gewapende macht de openbare orde of rust te handhaven of te herstellen, vrijwillig onder de wapenen te komen. De mobilisatie van deze macht is tol in bijzonderheden voorbereid. De indieners van het initiatiefwetsvoor stel achten het dringend noodzakelijk, dat aan den tegenwoordigen toestand een eind wordt gemaakt. Het gereed staan van een organisatie, die de regeering in staat stelt om. met voorbijgaan van art. 187 dei- Grondwet, en dus buiten de Staten-Gene raal om. voor doeleinden van binnenland sche politiek een vrijwilligersleger op de been te doen komen, achten zij niet be vorderlijk voor orde en rust- Volgens de voorstellers moet worden her steld de tosstand, waarin geen mobilisatie, van welken omvang en met welke strek king ook, kan worden ondernomen, zonder dat voldaan wordt aan art. 187 der Grond wet. Zij meenen dit te kunnen bereiken door de artikelen 35 van de Dienstplichtwet en 5 van de wet van 6 Juni 1905 zoodanig aan te vullen, dat de bepalingen van die artikelen nog slechts kunnen voldoen aan haai' oorspronkelijke bestemming, nl. om aan dienstplichtigen, die om persoonlijke redenen onder de wapenen wenschen te komen, daartoe de gelegenheid te bieder- Zij wenschen dus niet zoover te gaan, dat Elke vrijwillige opkomst onder de wapenen van enkele personen onmogelijk zou wor den gemaakt. Indien bepaald wofdt, dat noch inge volge art. 35 der Dienstplichtwet, noch in gevolge art 5 van de wet van 6 Juni 1905 meer dan honderd man tegelijk onder de wanenen mogen verblijven, achten zij de gelegenheid voor persoonlijke opkomst in werkelijken dienst in voldoende mate ver zekerd, maar tegelijk de mogelijkheid van een massale opkomst van vrijwilligers bui ten de Staten-Geneiaal om, opgeheven. Daartoe strekt hun initiatiefwetsvoorstel. o BURGEMEESTERS. Opnieuw zijn benoemd tot burgemeester der gemeenten Rijsbergen, H. L. M. Ru- bert; Valkenswaard, E. A. J. Kuyper; Vlaardingerambacht, J. Luyerink, secre taris; Oud-Beijerland, A. C. de Vries Broekman; Oosterland, A. C. v. d. Have; Soest, mr. G. Deketh; Montfoort en Wil- leskop, J. B. Kemme, secretaris van Wil- leskop; Geleen, F. A. L. M. Damen. HET SCHEEPVAARTBEDRIJF EN DE CRISIS. Een adres der Reedersvereeniging. Het bestuur der Ned. Reedersvereeni ging heeft tijdens een audiëntie bij den minister van Arbeid, de Nederlandsche regeering een nota aangeboden over den invloed van de crisis op het scheepvaart bedrijf. Deze nota is het resultaat van een on derzoek, Ingesteld bij alle bij de vereeni ging aangesloten reederijen (omvattende ruim 96% der Nederlandsche koopvaardij vloot) De conclusies zijn dat het nemen van de volgende, algemeene maatregelen in het belang van onze scheepvaart in hooge mate wenschelijk is: 1. Krachtige bevordering door de over heid van een spoedige verdere daling der kosten van levensonderhoud, opdat de loonen zich hier te lande zooveel moge lijk zullen kunnen aanpassen aan het loonpeil in de concurreerende zeevarende landen. Het op een lager peil brengen van de overheidsloonen wordt voor loonsverla ging in het particuliere bedrijf als een eerste vereischte beschouwd. 2. Het voeren van een zoodanige han delspolitiek, dat aan het internationaal handelsverkeer zooveel mogelijk ontwik kelingsvrijheid wordt gelaten. Indien het onvermijdelijk wordt geacht om den in voer te beperken ter bescherming van onze industrie en de binnenlandsche markt tegen abnormale concurred tie (con- tingenteering van den invoer, anti-dum- ping-maatregelen), dan dient niet uit het oog te worden verloren, dat uit dergelijke maatregelen nadeelige gevolgen zullen voortvloeien voor de scheepvaart, welke een niet minder belangrijke bedrijfstak in ons land vormt dan vele Industrieën, waarvoor bescherming wordt voorgesteld. 3. Waar hiertoe gelegenheid bestaat, bevordering van het gebruik van Neder landsche scheepsgelegenheid voor het ver voer van goederen bestemd voor of af komstig van ons land. 4. Verlaging van loods- en havengelden. 5. Krachtig streven om de Duitsche re geering te bewegen tot wijziging der zee- havenuitzonderingstarieven der Duit sche spoorwegen, die kunstmatig het ver voer uit het natuurlijke achterland van de Nederlandsche havens afleiden naar de Duitsche zeehavens. 6. Verruiming van de vervoersmogelijk- heid onder Nederlandsche vlag van en naar Rusland. 7. Vrijstelling of althans belangrijke vermindering yan het havengeld voor op- liggende schepeo.- rt~° VERSPREIDE BERICHTEN. Te Midwolda (Oldambt) is overleden, in den ouderdom van 91 jaar, de heer P. Dijkhuis Sr., oud-burgemeester dier ge meente en gewezen anti-revolutionair Sta tenlid van de provincie Groningen. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ingaande 19 Januari a.s. zullen 13 leerlingen-machinisten der Ned. Spoor wegen bevorderd worden tot onder machinist. UIT NED. OOST-INDIE. VALSCHE KWARTJES. PATJET 16 Januari. fAneta>. De politie heeft bij een Chinees beslag gelegd op 3000 valsche kwartjes, afkomstig van China, waarmede opnieuw werd aange toond de aanwezigheid van een flink wer kende fabriek in China DE ALGEMEENE TOESTAND. De Hsrstelkwcsties. De datum 25 Januari voor de conferen tie van Lausanne is nog altijd niet offi cieel. Zelfs is de kans op uitstel groeiende! Vooral Frankrijk schijnt zich daarvoor veel moeite te geven. Er verluidt het vol gende: In Engelsche en Fransche regeerings- kringen zou op het oogenblik het voor nemen bestaan om de herstelconferentie uit te stellen tot na de Fransche en Prui sische parlementsverkiezingen. Deze ver daging zou mede bepaald zijn door de weigering van de Amerikaahsche regee- riiig om officieel of officieus aan de con ferentie van Lausanne deel te nemen. Daarentegen meent men, dat het voor nemen bestaat om tijdens den duur der ontwapeningsconferentie door middel van persoonlijke besprekingen tusschen de dan in Genève aanwezige ministers van buitenlandsche zaken de a.s. herstelcon ferentie voor te bereiden en vooral de compromisvoorstellen van de Engelsche en Fransche regeeringen te berde te bren gen. Het plan van de Italiaansche regee ring, gelijk dit is neergelegd in het veel- besnroken artikel van Mussolini, nl. eerst c?n eensgezinde houding van de Euro- peesche landen na .te streven, zal tijdens deze besprekingen van beslissend belang zijn. Men verwacht c^halve, dat de En gelsche en Fransche regeeringen een voorstel zullen doen om de herstelconfe rentie eenige maanden uit te stellen. Wanneer echter de conferentie van Lausanne toch nog op het oorspronkelijk bepaalde tijdstip bijeen mocht komen, dan verwacht men een kort en zuiver formeel verloop, zonder de van Duitsche zijde geëischte definitieve regeling. Laval heeft besprekingen gevoerd met den Duitschen gezant von Hoesch, den Amerik. gezant Edge en met Berthelot. Over het onderhoud met Edge verluidt in welingelichte kringen, dat Laval er op gewezen heeft, dat Frankrijk het eenige urediteurland van Duitschland is, welks 'saldo na aftrek van de intergeallieerde 'schulden nog actief bleef. Afzien van de herstelbetalingen zou derhalve een nieuw offer van Frankrijk béteekenen. Daarom heeft men ook bij de Fransch-Engelsche onderhandelingen een commercialiseering van het Fransche saldo in overweging ge nomen. De vraag is slechts, of de finan- cieele markt van het oogenblik een der gelijke operatie toelaat. Laval heeft den ambassadeur bovendien gewezen op de laatste verklaringen van den Rijkskanse lier en de daardoor ontstane verwarring. Men moet op zijn minst duideijk inzien, waarover men in Lausanne wil onderhan delen en hoever de verschillende verte genwoordigers der regeeringen verplich tingen op zich kunnen nemen. De duur van het moratorium en de vraag, wat na dit moratorium moet geschieden, zijn kwesties, die voor het grootste gedeelte afhankelijk gesteld moeten yorden van de Amerikaansche regeering. Frankrijk zal toestemmen in een moratorium, maar de verantwoordelijkheid voor de uitwer king moeten afwijzen, die een dergelijke houding op de buitenlandsche verplich tingen van de Fransche regeering kan hebben. Maar Amerika staat nog steeds afzijdig. Men redeneert daar aldus: Wanneer Europa het er voortdurend weer over heeft, dat men den oorlog ein delijk liquideeren en van alle zijden moet afzien van herstelbetalingen en oorlogs schulden, dan vergeet men opzettelijk, of uit betreurenswaardige onkunde, wat een dergelijke verzaking beteekent: n.l. dat dan het Amerikaansche volk de reusach tige oorlogleeningen moet opbrengen, ter wijl de -andere volkeren van alle lasten verlost zijn. Een dergelijke regeling komt den Amerikaanschen belastingbetalers noch juist, noch doelmatig, noch moreel gerechtvaardigd voor. De Italiaan Beneduce is weer uit Lon den vertrokken. Het heet, dat er tusschen Engeland en Italië volledige overeenstem ming is verkregen. Mussolini behandelt in een in de „Sun day Dispatch" verschenen artikel de eco nomische crisis en de mogelijkheden hoe deze te overwinnen. De wereld, aldus schrijft de Italiaansohe minister-president, heeft thans het punt bereikt waarop de snelste en doeltreffend ste geneesmiddelen noodig 'zijn. Halve maatregelen hebben geen doel meer Be sluiten moeten snel worden genomen en men mag geen uitstel meer toelaten De wereldhandel bevindt zich thans in een dwangbuis. Overal zijn hooge tolmuren op gericht. Geen land wil meer waren toela ten. doch wel zooveel mogelijk uitvoeren. Daarbij komt de kwestie der oorlogsschul den en herstelbetalingen. Frankrijk en de Vereenigde Staten zijn in het bezit van 75% van het goud Hoe zou men kunnen verwachten, aldus Mussolini, dat de staten hun schulden betalen, wanneer zij hun be talingen slechts in goud mogen verrichten, dat zij niet bezitten. In waren te betalen 'is ook' onmogelijk, omdat de tolmuren hunner crediteurstaten zoo hoog zijn, dat de goederen geen grenzen meer kunnen passeeren. Sinds eenigen tijd is de wereld in een economischen oorlogstoestand ge treden. Zooals bij het uitbreken van een oorlog diplomatieke verdragen, zoo heeft men thans handelsverdragen verscheurd. Reeds hebben Spanje en Frankrijk hun handelsverdragen met Italië opgezegd en Zwitserland zijn handelsbetrekkingen met Duitschland verbroken. Binnenkort zal deze economische oorlogstoestand over dé geheele wereld verbreid zijn. Het is niets anders dan een terugkeer tot de versterkte steden van de Middeleeuwen. Thans is de tijd gekomen, aldus besluit Mussolini, dat de staatslieden bijeenkomen om den economischen oorlog te kunnen beëindigen, In het bijzonder de goudkwes tie moet dringend worden behandeld, want een werkelijke oplossing; van de economi sche crisis is niet mogelijk zoolang Frank rijk en Amerika het goüdmonopolie heb ben. Alle tolmuren moeten worden neer gehaald opdat de wereldhandel weer wor de hersteld en de staten hun betalingen in waren zullen kunnen verrichten. Voor Frankrijk vooral klinkt dit niet plezierig. De financieele commissie van den Vol kenbond heeft het definitieve rapport over het nieuwe saneeringsprogram voor Oos tenrijk aangenomen Het rapport zal den Volkenbondsraad den 25sten Januari op de dan beginnende raadszitting worden overgelegd. Het omvat de volgende richt lijnen in den vorm van aanbevelingen. Uitbreiding van de gedeeltelijk reeds voor Oostenrijk bestaande Stillhalte-actie, erkenning van de noodzakelijkheid van onmiddellijke credieten voor staatsbeleg- gingen. teneinde een vergrooting van de werkloosheid te voorkomen, aanbevelingen aan de schuldeischers van de Oostenrijk- sche Kreditanstalt om den toestand der bank te verlichten en ten slotte erkenning van de noodzakelijkheid van een liberale handelspolitiek ten opzichte van Oos tenrijk, o- FRANKRIJK. Veldtocht in Marokko. Acht bataljons hebben Vrijdag en Zater dag in het Zuidelijk deel van Marokko een grooten veldtocht ondernomen tegen de belangrijkste nog niet onderworpen oase Taefilalat en de geheele streek welke on geveer 150 dorpen met meer dan 30.000 inwoners in bezit genomen. Volgens officieele berichten zouden de verliezen aan Fransche zijde slechts ge ring zijn en tien inheemsche soldaten en een officier bedragen, terwijl een officier en een onderofficier werden gewond. Voorts is een Fransch bombardements vliegtuig boven de oase neergestort, waar bij de beide inzittenden levensgevaarlijk werden gewond. 15.000 personen zouden zich reeds hebben overgegeven. o ENGELAND. Verbetering in Indië. Naar het heet, is ér veel verbetering in den toestand gekomen in Indië. Toch kwam het op enkele plaatsen nog weer tot botsingen, waarbij een persoon gedood en twee gewond werden. Te Hyderabad is een Hindoe gedood en drie personen zwaar gewond in een bot sing tusschen Hindoes en Mohammedanen. o POLEN. Brest-Litowsk in de Sejm Loons verlaging in de Silezische mijnen. Waar de oppositie een motie van afv keuring heeft ingediend tegen de regee ring naar aanleiding van het proces van Brest-Litowsk belooft het Woensdag een levendige zitting der Sejm te worden, al heeft de motie natuurlijk geen kans. De veroordeelden zullen zelf aanwezig zijn, daar door hooger beroep aan te teekenen, vonnis nog niet wordt uitgevoerd. Alle steenkoolmijnen in Poolsch Opper- Silezië hebben Vrijdag hun personeel in zijn geheel den dienst opgezegd. De man nen kunnen slechts aan het werk blijven, wanneer zij toestemmen in 21 pCt. loons verlaging. o— SPANJE. Secularisatie der kerkhoven. De Cortes hebben 134 tegen 21 stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarbij de kerkhoven, die totnutoe tot de kerk be hoorde, tot staatsbezit worden verklaard. o ITALIË. Het bezoek van Bethlen. Ter eere van graaf Bethlen heeft Mus solini te bad Ostia bij Rome een noenmaal aangeboden waaraan o.m. werd deelge nomen door den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken en den Itali aanschen gezant te Boedapest. Graaf Bethlen heeft voor zijn vertrek uit Rome verklaard welke beteekenis zijn bezoek heeft. In den laatsten tijd zijn onjuiste berichten betreffende de Hon- gaarsche buitenlandsche politiek van graaf Karolyi in omloop geweest. De hui dige politieke strekking van de Hongaar- sche buitenlandsche politiek wijkt niet af van de richtlijnen welke in het laatste decennium door de Hongaarsche regee ring zijn gevolgd. Zijn huidig bezoek aan Rome is een merkbaar dementi dat er geen wijziging is gekomen in de politiek der Hongaarsche regeering op de basis van een oprechte vriendschap met het fascist tische Italië. RECLAME. TELEFQ0N 36 2211 DUITSCHLAND. Hitier voor het gerecht: vrijspraak I verlenging van Hindenburg's ambtsbeu' Zaterdag verdrong zich reeds vroeg ij den ochtend 'n compacte menschenmasl voor het gerechtsgebouw in Moabit, war het beleedigingsproces van Stennes tegs Adolf Hitler behandeld zou worden. Teen tegen 11 uur de leider der natls- naal-soclalisten verscheen, brak de menig, te in luide kreten van „Heil Hitier" uit v aarvoor deze met den fascistengr« dankte. De gerechtszaal bleef tot 11 uur geslote zoodat het in de gangen van het gebou: een dicht gedrang was van journaliste en andere aan het proces deelnemende pe Sonen. Door een dichte haag van menschet betrad Hitier de gerechtszaal. Scherpe controle werd uitgeoefend op ós toegangsbewijzen en er speelde zich menig stormachtig tooneeltje af. Zelfs de steno graaf van Hitier kon, tengevolge van strenge maatregelen, geen toegang tot 4 zaal krijgen. Het proces betrof een beleediging, de: cud-polltie-commissaris Stermes in h( voorjaar van 1931, naar de aanklacht luid door Hitler in een dagbladartikel aange daan. Het conflict vond zijn grond in ec: meenmgsverschil betreffende de natio naal-soclalistische stormafdeeling waarvai Stennes toen chef en als zoodanig Hitier! medewerker was. Bij opening van het proces trachtte hd gerecht allereerst beide partijen tot eet vergelijk te bewegen. Hitler's advocaat, dr. Frank, verklaard! Wij zijn absolute aanhangers van wette lijkheid in de politiek, en vooral ook van wettelijkheid in de gerechtszaal. Deze wet telijkheid eischt dat men nagaat, of hei door de tegenpartij geuite verwijt gegrond is of niet Alles w4t wijst op een vergelijk zou det schijn wekken, alsof Adolf Hitler zich aan eenige strafbare handeling zou hebben schuldig gemaakt. Het betreffende artikel is echter zonde; Hitler's medewerking tot stand gekomen, zoodat uit zuiver rechtsstandpunt bezien, de ierantwoordelijkheid berust bij de ver antwoordelijke redactie. Daarna werd het gewraakte artikel ,.Di oproermaker ontmaskerd", dat als onder titel droeg: „Stennes eén handlanger van Grzesinski" voorgelezen. Op de vraag van de voorzitter, of liet artikel door beklaagde was geinspireerd. verklaarde Adolf Hitler: „Neen, als ik per soonlijk een artikel in een blad publiceer, dan is het ook door mij onderteekend, en als ik verklaar, dat ik een artikel niet ge schreven heb, zal nooit later blijken, da het toch van mij was. Ik ben de verantwoordelijke leider dB nationaal-socialistische partij en dus aar- sprakelijk voor de leiding der politiet Maar het is toch ondenkbaar, dat ik daar mede ook de verantwoordelijkheid M dragen voor den inhoud van zestig a zevs- tig kranten. Het artikel is niet door mij geredigeerJ en de bewering dat het door mij geinspi reerd zou zijn, wordt door den inhoud van het artikel zelf weerlegd". Tenslotte werd volgend vonnis geveld: Aangeklaagde Hitier wordt vrijgespro ken De hoofdredacteur van de nationaal- socialistische „Angriff" dr. Lippert wordt wegens persdelict tot een boete van 3# mark, subs 30 dagen gevangenis veroor deeld. De aanklager wordt fyimachtigd. het- vonnis in de „Völkische Beobachted en in de „Angriff" te publiceeren op kosten van dr. Lippert die ook de kosten draagt van het proces. Zaterdagavond is aan Brüning overhan digd een uitvoerig memorandum waarin de motieven uiteengezet worden die he- de partijleiding der Nat.-Soc. onmogelijt hebben gemaakt toe te stemmen in een parlementaire verlenging van den ambts tijd van Hindenburg. Met memorandum beslaat 16 vellen schrijfmachineschrift en is in 3 gedeelten onderverdeeld. In het eerste gedeelte wor den de staatsrechtelijke in het tweede de politieke en in het derde gedeelte de mo- reele motieven voor de weigering uiteen gezet. Naar verluidt zou het memorandum een min of meer duidelijken aandrang inhou den voor Brüning om af te treden. Tijdens een vergadering van de Duitsche Volkspartij verklaarde staatssecretaris Schrnid, lid van den Rijksdag, dat voor de Volkspartij alleen reeds om redenen van trouw cn dankbaarheid de herkiezing van Hindenburg een vanzelfsprekendheid is- De ais. verkiezing moet een geweldige en eensgezinde vertrouwensdemonstratie voot Hindenburg worden. Wanneer Brüning in overeenstemnunS met de volksmeening de verlenging van den Rijkspresident tot besliste bulten- en binnenlandsche noodzakelijkheid verklaard heeft, clan zal het aan hem zijn, om op een voor de buitenlandsche politiek gescniw oogenblik, d.w.z. na de eerste daad van oe herstelconferentie van Lausanne door ai te treden den weg voor de eensgezind® herkiezing van Hindenburg vrij te maken. S-J

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2