2gte Jaargang MAANDAG 18 JANUARI 1932 No. 22033 eerste blad. Leidsch Crisis-Comité. Nationaal Crisis-Comité. QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. LEIDSCHE SCHOUWBURG. EIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIES Cts. pér regel voor advertentiën Dit Lelden en plaatsen aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle dere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën ltsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. u een maximum aantal woorden van 30. casso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van leven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers yoor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:! Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per weekf.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen or ons werd ontvangen: oneeI fa. Jongmans f. 4.80; H. B. S. voor Meisjes f. 35.15; Fam. C. S. f.1. club Sjoioum Wereingoes Isr. Weeshuis 1.18.50; Personeel N.V. Het Motorhuis f.25.- vErjaardag van een 60-jarige f. 2.66; Bal- avond van den heer S. P. Wielinga, ge- den op Zaterdag 16 Januari f. 65.51. ij ontvingen per kas: Personeel N.V. Het torhuis f.25. - ïgemeester en Wethouders van Leiden ngen ter algemeene kennis, dat door uitsluitend ten aanzien van de door afdeeling Leiden van de Nederland- he Vereeniging van Huisvrouwen op 19, en 21 Januari in de concertzaal kn het Café-Restaurant „Zomerlust", En den Stationsweg No. 55 alhier te hou ten tentoosstelling, ontheffing is verleend nn hetsluitingsuur voorwinkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, V Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden. 18 Januari 1932. 2214 ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de theer S. Flamman in dienst trad bij de N.V. eidsche Goud- en Zilverhandel voorheen van Rossum du Chattel, Breestraat 95, ier. He heer S. Flamman. Volgens goede oude gewoonte is dit feit in den kring van commissarissen en personeel hedenmorgen op feestelijke wijze herdacht De directeur, de heer Bakker moest daarbij 'egens ongesteldheid ontbreken. Nadat hij met vrouw en kinderen per auto van huis was gehaald, werd hij ontvangen en toe- B^Prpken door den president-commissaris F- J. J. Trapman, die hem namens de lirma een geldsbedrag onder couvert zoo- I mede het diploma van de Mij. voor Nij verheid en Handel aanbood. Daarna werd achtereenvolgens nog het woord gevoerd door den commissaris, den heer J. P. Dries- sen uit Amsterdam; mej. Epskamp en ver schillende andere leden van het personeel, dat van zijn medeleven en sympathie blijk gaf door de aanbieding van een prachtig tafelkleed. Na afloop van de eigenlijke huldiging bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. BURGERWACHT—LANDSTORMAVOND. In de op 2 Februari a.s. te Leiden te houden gecombineerde bijeenkomst Bur gerwacht en Bijz. Vrijw. Landstorm, zul len als sprekers optreden de heeren mr. Boon, lid Tweede Kamer St. Gen., mr. J. B. Bomans, oud-lid Tweede Kamer St. Gen. en dr. Ph. Idenburg, lid van de gemeenteraad te Wassenaar; laatstge noemde als plaatsvervanger van Zijne Exc. dr. J. Th. de Visser die door onvoor ziene omstandigheden is verhinderd Mederwerking wordt verleend door de bekende Oude Jager Bond te 's-Graven- hage, door de tamboers en pijpers van het KoS?5 Rotterdam, terwijl Al- v°ge'. voordrachtkunstenaar zich verklaard medewerking heeft bereid MEJ. JOH. CHR. ROSSKOPF. t In den ouderdom van 75 jaar is gisteren te Blaricum overleden mej. Joha. Chra. Rosskopf, oud-hoof d der Gemeentelijke Bewaarschool aan de Oude Vest hier ter stede. Zeer velen in onze stad zullen dit bericht met groote droefheid vernemen, want „juffrouw Christien", zooals zij in de wandeling genoemd werd, was uitermate bemind, niet alleen bij haar leerlingen, maar vooral ook bij de ouders. Dat laatste heeft zij mogen ervaren ter gelegenheid van haar zilveren jubileum bij het bewaar- schoolonderwijs toen de ouders in alle stilte een huldiging voorbereidden, zóó hartelijk, als men slechts zelden meemaakt en welke getuigde van de zeer bijzondere plaats, welke mej. Rosskopf in veler hart innam. Eenige jaren later noopte haar toene mende doofheid haar ontslag te nemen en verloor het Leidsche bewaarschool-onder- wijs een van haar meest toegewijde krachten. Zij werd opgevolgd, door het tegenwoordige hoofd, mej. Ets. Dat de toegenegenheid, welke velen haar toedroegen, van blijvenden aard is ge weest, bewijst wel het feit, dat nog ver scheidene stadgenooten tot kort vóórhaar dood briefwisseling met haar voerden. Want haar verdiensten reikten tot over de grenzen van hét bewaarschool-onder- wijs. door haar edele levensopvatting, welke inderdaad velen ten voorbeeld mag worden gesteld. Naast haar werkzaamheden overdag, gaf zij 's avonds in de Kweekschool voor Be waarschool-onderwijzeressen aar. het Rapenburg als secondante les aan de kweekelingen. Haar stoffelijk overschot zal a.s. Woens dag om kwart voor twaalf op de begraaf plaats „Zorgvlied" te Amsterdam worden ter aarde besteld. ZONDAGSSCHOOL VAN DEN NEDERL. PROTESTANTENBOND. Afscheid van de vertrekkende leerlingen. Gisteravond waren de leerlingen, die de Zondagsschool verlaten, in het Vrijz. Chr. Federatiehuis voor het laatst samengeko men om afscheid te nemen van de onder wijzeressen, Mej. Kuenen opende de bij eenkomst met gebed, waarna allen, een groot aantal ouders was aanwezig zongen „Den Hoogen God alleen zij eere". Mej. Kuenen hield nu een toespraak tot de vertrekkende kinderen, ze nog eens in het kort vertellende, wat ze hier geleerd hadden, dat ze nu meer zelfstandig wer den, en zelf moeten oordeelen, wat goed en wat kwaad was. Ze hoopte, dat ze als vrije mensehen hun plicht zullen vervul den, dus doen wat God van hen verlangt. Daarom kregen ze allen een Nieuw Testa ment, waarin zböveel kostelijke dingen staan. Het leven wordt hoe langer hoe moeilijker en daarom raadt ze hen aan, te lezen in dat heerlijke boek en te luisteren naar wat Jezus ons daarin leert. Ter afwisseling zong een dameskoortje een drietal liederen, waarna de heer Dirk zwager het eerste stukje voorlas uit een boekje, dat de leerlingen van het Wijkge- bouw Geloof, Hoop en Liefde meekregen; „voor 't laatst op de Zondagsschool". Dit afscheid stemt eenigszins droevig maar dat wordt verzacht door dankbaarheid en herinnering aan wat er op de Zondags school is geleerd. Gaat moedig de toekomst in, blijft op God vertrouwen: dat Hij u verder geleiden moge. Tot slot las de heer D. een gedichtje voor, waaruit bleek dat Christus van ons vraagt naastenliefde, liefde voor alle menschen hier op aarde. Als antwoord hierop zongen de kinde ren lied 71 uit hun bundeltje: „Broeder schap". Daarna gaf mej. T. A. van Eek onder ademlooze stilte een drietal Kerstvertellin gen, door drie engelen verhaald. Nadat de kinderen lied 33: „Laat uw lichtjes schijnen" gezongen hadden, sprak dr. Boersema nog even over de kinder - kerk. In overleg tusschen bestuur van de kinderkerk en dat der Zondagsschool hoopte men den band tusschen beide te versterken. Dit jaar zal op de kinderkerk eiken keer een deel uit een boek mis schien: „Onder het Stroodak van Hille Garthé worden behandeld, wat het ge trouwe bezoek zeer zeker zal bevorderen. Uit de bespreking waaraan enkele ouders deelnamen, bleek, dat men daarvoor veel voelde en nu zal de kinderkerk 31 Januari om halfeen in het V. C.F.-huis, Gerecht 10 daarmee beginnen. Vol moed gaan dus de Zondagsschool en de kinderkerk het nieu we jaar in. Nadat de boekjes uitgedeeld waren, wekte Mej. van Eek no| °P van de bibliotheek aan den Middelweg 18 ge bruik te maken. Na het gemeenschappelijk zingen van lied 60: „Beveel gerust uw wegen werd deze goed geslaagde avond gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Sout Verkoopbureau Hugo de Grootstraat 4. Leiden. Verkoop van brandbluschapparaten. Eigenaar. G. W. Horrée. Leiden. Wijziging J. J. Pieete en F. Karreman technisch bureau, electriciteit en radio. Uitredend Vennoot: J. Pieete, Leiden. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN. Het twee-talig onderwijs in Indië. Zaterdagavond hield de afd. Leiden van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen een vergadering in het Nutsgebouw, welke zeer goed bezocht was. De voorzitter, de heer Zijlstra opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak een kort inleidend woord naar aanleiding van den brief van Paulus aan de Korinthiërs. Spr. teekende Paulus als dienaar in dienst van God. Wij zien in Paulus het .deaal van den evangelie prediker, van den zendeling. Paulus is geen dweeper en wedlooper maar heeft zijn oogen gericht op de toekomst. En gelijk Paulus. aldus spr., den Joden een Jood en den Grieken een Griek is, zoo moeten wij als onderwijzers om de kinderen te onder wijzen den kinderen een kind worden. Na eenige mededeelingen gedaan te heb ben, gaf spr. den heer T. S. G. Moelia, oud-lid van den Volksraad in Ned. Indië en oud-kweekeling van de Chr. Kweek school, alhier, gelegenheid tot het houden zijner lezing over het twee-talig onder wijs in Ned. Indië. Spr. begon met erop te wijzen, dat dit onderwerp buiten de actueele belangstel ling ligt, maar dat er redenen zijn die er voor pleiten om dit onderwerp aan een nauwkeurige beschouwing te onderwerpen. Het is niet de bedoeling van spr. om een volledige beschrijving van de inrichting en de methode van het onderwijs in Indië te geven, maar het vraagstuk meer van uit principieel standpunt te bezien. De opzet van het twee-talig onderwijs is, dat het Nederlandsch als voertaal op de scholen wordt gebruikt en daarnaast de eigen taal. De taal speelt in Indië een groote rol, waarbij geen rekening werd ge houden met de belangen van den inlan der. Men raakte ervan doordrongen, dat het niet alleen ten voordeele van mate- rieele, maar ook van geestelijke welvaart strekte, dat men het Nederlandsch als voertaal op de scholen invoerde. Ook het zedelijk vraagstuk stond hiermede in nauw verband. Dit alles werd in hooge mate bevorderd, door den grooten drang der koloniale, volken, zich uitende in het vragen naar Westersch-onderwijs. Naast het Nederlandsch worden in Indië ook de inheemsche talen op de scholen ge leerd. De eerste Europeesche school werd in 1816 in Ned. Indië opgericht. De Holiandsch-Indische school dagtee- kent van 1914 en neemt voortdurend in leerlïngental toe. Het aantal Christelijke onderwijzers met Europeesche bevoegdheden bedraagt on geveer 730 terwijl het aantal Europeesche leerkrachten over de geheele Unie 3000 bedraagt. Het aantal leerlingen dat Chris telijk onderwijs geniet bedraagt 23.000 op een totaal van 129.000. Op alle scholen inclusief Westersche scholen zijn 1.625.000 leerlingen .waarvan er 129.000 onderwijs in het Nederlandsch ontvangen. Vervolgens worden eenige psychologi sche vragen aan de hand van verschil lende voorbeelden en uitspraken bespro ken om daarna stil te staan bij de paeda- gogische zijde van het onderwijs. Tenslotte behandelde spr. een onderzoek betreffende inheemsche kinderen inge steld door dr. Kits van Heyningen. In enkele stellingen legde spr. vast hoe z. i. de methode van het twee-talig onder wijs moet zijn om te besluiten met eenige persoonlijke opvattingen, rakende het Chr. onderwijs in Indië. Bij monde van den voorzitter werd de heer Moelia bedankt voor zijn keurige uiteenzetting en werd de gelegenheid ge geven met den heer Moelia van gedach ten te wisselen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. In de pauze werd door den heer Kloos, van de firma Postma uit Rotterdam een uiteenzetting gegeven van het verkeers- onderwijs, systeem „Trafic", hetgeen bin nenkort waarschijnlijk op de school zal worden ingevoerd. Hierna bleef men nog geruimen tijd in huishoudelijke vergadering bijeen. OPRICHTING R.K. BOND VAN GEMEENTERAADSLEDEN. Op uitnoodiging van de R.K. Kamer- Centrale werd Zaterdagmiddag in Hotel Den Burcht een vergadering gehouden, om te komen tot opricffting van een R.K. Bond van Gemeenteraadsleden in den Statenkieskring Leiden. Er was een dertigtal personen aanwezig gemeenteraadsleden uit Leiden. Zoeter- woude, Voorschoten, Oegstgeest. Sassen- heim, Noordwijk, Noordwijkerhout. Lisse, Hillegom, Katwijk, Voorhout en Wassenaar toen de voorzitter der Kamer-Centrale, de heer A. H. Boekraad de vergadering opende. Nadat deze het doel der vergadering had uiteengezet, werd door verschillende aan wezigen het woord gevoerd. Alhoewel een enkele niet bij voorbaat overtuigd was van het nut en de noodzakelijkheid van een dergelijke vereeniging, besloot men toch zonder hoofdelijke stemming tot oprichting terwijl alle aanwezigen zich als lid opga ven. In het voorloopg bestuur werden geko zen de heeren J. Warmerdam (Lisse), mr. A. F. M. L. Tepe (Leiden), G. van Leeuwen (Wassenaar), C. J. van der Voet (Voor hout) en B. Kortmann (Oegstgeest). TREINVERTRAGING. Doordat hedenmorgen in Den Haag uit trein 1014, een 1ste klasse rijtuig dat warm geloopen was, gezet moest worden, ont stond in het treinverkeer tusschen Den HaagLeiden en Amsterdam, ernstige stagnatie. Trein 1014 die hier om 7.06 moet vertrekken, vertrok met een halfuur ver traging; ook trein 3802 die van hier om 7.15 moet vertrekken, kreeg 25 min, vertraging. De andere treinen uit Den Haag kwamen eveneens met vertraging hier aan. Om on geveer halfnegen was de treinenloop weer normaal. VEREENIGDE PROVINCIALEN TE LEIDEN Op 27 Februari a.s. zal op initiatief van mr. W. Hugenholtz. voorzitter der Zeeuw- sche Vereeniging, door de Vereenigingen van Friezen, Groningers. Zeeuwen en Over- ijselaars te Leiden een gemeenschappelijke feestavond worden gehouden. Iedere vereeniging zal in eigen taal een tooneelstukje opvoeren, terwijl een bal de gezelligheid zal besluiten. DE TWEEDE HERV. KERK TE OEGSTGEEST. De bouw van de tweede kerk voor de Ned. Herv. Gemeente te Oegstgeest, de Pauluskerk aan den Warmonderweg is nu zoover gevorderd, dat het bestuur van de Vereeniging voor Kerkbouw reeds gelegen heid kan geven om plaatsen in de nieuwe kerk te huren. Op ruime schaal zijn het plan en de voorwaarden daartoe onder de gemeenteleden verspreid. Toch bestaat de mogelijkheid, dat die niet alle belangstel lenden hebben bereikt. Zij worden verwe zen naar de advertentie in dit blad en hun wordt aanbevolen zich met hun aanvrage te haasten. VEREENIGING VAN ZEEUWEN. „LUCTOR ET EMERGO". De jaarvergadering. Zaterdagavond hield bovengenoemde vereeniging haar tweede jaarvergadering, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, mr. W. Hugenholtz, open de met een woord van welkom de bijeen komst. Uit het jaarverslag der secretaresse bleek, dat het ledental stationair was ge bleven, terwijl dat der penningmeesteresse op een gezonden toestand der financiën wees. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden van de aftredende bestuursleden de secretaresse en de 2e penningmeester met algemeene stemmen herkozen. In de vacature van vice-voorzltter en algemeen secretaris werd voorzien door de verkiezing van de heeren J. A. Vooren en I. J. Demenint. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank voor de goede opkomst en een opwekking om zooveel mogelijk nieuwe leden te werven, deze belangrijke vergadering. Hierna bleven de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarbij de stemming als van ouds niets te wenschen overliet. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur is op den Haagweg de 32-jarige J van L„ uit voerder bij een wegenbouwmaatschappij tengevolge van het knappen van een staal draadkabel bekneld geraakt tusschen een stoomwals en den daarachter gekoppelden aanhangwagen. De E.H.D, constateerde een kneuzing van een rugwervel, terwijl een rib gebroken was. Hij is ter verder onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Volw. pers. kinderen, totaal Maandag 11 Jan. 39 39 Dinsdag 12 Jan. 42 42 Woensdag 13 Jan. 45 45 Donderdag 14 Jan. 42 42 Vrijdag 15 Jan. 42 42 Zaterdag 16 Jan. 36 36 Men verzoekt ons mede te deelen, dat de generale repetitie op hedenavond van de morgen te houden uitvoering der zang- vereeniging „Sursum Corda" niet voor het publiek toegankelijk is. Men verzoekt ons, naar aanleiding van ons artikel over de zangvereen. „Sursum Corda" mede te deelen, dat nog de heer H, J. Dirksen voorzitter dezer vereeniging is geweest, en wel in de periode tusschen de heeren dr. Peereboom en Vergouwen. Voor ons ligt het zesde nummer van de Camavalscourant van „Nut en Ver maak". De inhoud bestaat grootendeels uit advertenties; voorts vinden wij er verscheidene bijzonderheden in over het balmasqué op 6 Februari a.s. Terwijl „Pier rot" en „Remplacant" respectievelijk schrijver over vroegere bals-masqués en de Parijsche Moulin Rouge, voorheen en thans. Dit laatste naar aanleiding van het feit, dat de Gehoorzaal op 6 Februari a.s. zal worden herschapen in de beroemde Parijsche dancing van weleer. We twijfelen er niet aan of de Carna valscourant zal de animo voor het feest van „Nut en Vermaak" nog doen toe nemen. BINNENLAND. De uitslag van den tooneelwedstrijd dep Tooneelver. De Leidsche Dilettantenclub (3e Blad). Een wetsontwerp van socialistische Kamerleden om een snelle massale op komst onder de wapenen van den Bijz. Vrijw. Landstorm te voorkomen. (Binnen land, le Blad). Het scheepvaartbedrijf en de crisis. (Bin nenland, le Blad). Liefdesdrama te Huissen, bij Arnhem; één doode en één gewonde. (Gemengd, 2e Blad). Ds. J. L. Jaspers, em. gereformeerd pre dikant te Lunteren, uit de bediening ontzet. (Kerk en School, 2e Blad). BUITENLAND. Wordt de Herstelconferentie van Lau sanne uitgesteld of beperkt tot een vóór bespreking? (Buitenl. en Tel., le Blad). Interview met Mussolini over de crisis. (Buitenl., le Blad). De hulp aan Oostenrijk. (Buitenl., le BI.) Hitier voor het gerecht. Hij is vrijge sproken. (Buitenl., le Blad). Ernstig spoorwegongeluk in Frankrijk. (Buitenl. gemengd, 2e Blad en Tel., le BI.). Een memorandum van Hitier aan Brü- ning. (Buitenl. en Tel., le Blad), DE ROTTERDAMMERS. Juuijcui,,- voorstelling van Henri Morriën. Gisteravond heeft Henri Morriën, des tijds een bekend speler bij v. Eysden Vink en Tartaud, hier zijn 40-jarig jubileum gevierd. Waar hij hier in geen acht jaar meer geweest was, verbaasde het ons niet, dat de schouwburg matig bezet was, doch dat het zoo matig zou zijn bij een opvoe ring van „De Duivel in de Vrouw", van Karl Schönherr, hadden wij toch niet ge dacht. Het is een oud-successtuk van jaren her. van Royaards, zooals men weet. Destijds was het een evenement; drie personen die 5 bedrijven konden vullen! Het is in dit opzicht, al overtroffen. In de eerste plaats door ,,'s Morgens, 's Middags en 's Avonds", waarin twee personen optreden plus enkele stemmen op den achtergrond en later door „Mijnheer Lamberthier", waarin slechts twee personen spelen. Het stuk doet het nog altijd, al is het toch voor den huidigen tijd, die zoo p-on- dig is ingelicht over alle nuanceeringen van den z.g. „driehoek", ietwat verouderd. Wat er gebeuren zal, is nu wat te door zichtig geworden! Alhoewel niet de hoogte werd bereikt van het sjoel van Royaards c.s. is toch een gave voorstelling gegeven. Morriën zelf sjoeelde den grensjager. door de vrouw ge bruikt als middel om haar „flesschenman" kwijt te raken, met de noodige robustheid, terwijl mevr. Stein voldoende relief gaf aan dat listige duivelswijf. Alex Faassen gaf een goede zielige figuur aan den echt genoot. Na afloop huldigde prof. mr. E. M. Meyers, namens het Schouwburgbestuur, den jubilaris. Hij wees daarbij vooral op twee eigenschapen: le. op de goede kunst door Morriën gegeven; 2e. op zijn bekend onoverwinnelijk optimisme. Het laatste doet hem makker zijn van het Schouw burgbestuur, want voor zoover spr, weet, is Leiden de eenige stad, waar het tooneei officieel niet wordt gesteund. Hier haalt de overheid alleen maar door belasting heffing! Spr. wenschte, na ook te hebben gewe zen op het feit, dat de jubilaris hier in 8 jaar niet was geweest, hem verder veel succes toe, hopend, dat Leiden hem voort aan meer zou zien. Deze hulde ging gepaard met de over handiging van een krans, waarbij een ver tegenwoordiger van het L.S.C. nog een bloemenmand voegde. De jubilaris dankte en merkte terecht op dat een standje over den zoo matig be zetten schouwburg niet tot de aanwezigen behoorde te worden gericht, juist tot de afwezigen. Hij verzekerde optimist te zul len blijven en herinnerde aan de mooie tijden der Rotterdammers, toen de schouwburg zoo goed als uitverkocht was. Hij zelde toe hier vaker te zullen komen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1