SIROOP FAMEL 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Januari 1932 Derde Blad No. 22032 Parlementaire Anecdotes en Incidenten, '«to. Buitenl. Weekoverzicht. RECHTZAKEN. JOHN GILBERT Door D. HANS. Ik had dezer dagen het voorrecht, het 'olgend interessante briefje te ontvangen: Leiden, 22 Dec. '31. Amice. Niet zonder belangstelling neem ik ge veld kennis van je parlementaire arti- Jlen in het Leidsch Dagblad. Je weet, iat ik niet aan politiek doe. Dat zit zoo ij ons in de familie. We doen in conser- en en niet in politiek en 92 blikken ■incesse-boontjes zijn mij, eerlijk gezegd eer waard dan 92 leden van de Tweede 'amer bij mekaar; ik maak een uitzon dering voor de vrouwen, die altijd m'n ■AchiUes-hiel blijven. Maar al doe ik dan Iniet aan politiek, je verhaaltjes en anec- doten lees ik trouw. Daarom kom ik je nu eens lastig vallen net een diep geheim. Een geheim, heusch. Ik heb er tot nog oe met niemand over gesproken omdat ik ang was, dat ze me zouden uitlachen en voor een fantastischen praatjesmaker ver slijten Maar nu ik uit je vertelseltjes zie. dat er in dat milieu op het Binnenhof meer rare dingen gebeuren, kom ik je eens meedeelen, wat mij destijds is over- Kmen Misschien kan jij me het geval ophelderen. Mij is het altijd een raadsel geweest. ■[Luister dan. Het is al een jaar of twaalf geleden. Ik was voor een paar dagen in Den Haag. ~p zekeren dag. ik had 's morgens Sangs het strand geflaneerd en aardige leisjes gezien was ik van plan, naar de middag-voorstelling in Scala te gaan, •en een kennis van me, dien ik toevallig jgenkwam, zei: „Doe het niet. Waarom al je je geld weggooien? Ga eens naar e Tweede Kamer of naar den Gemeente- ad, die vergaderen toevallig allebei, 't st je geen duit en het specialiteiten- ezelschap is er minstens even goed als i Scala." Ik deed het. Eerst wandelde ik naar het Binnenhof en zag onderweg aardige Haag- che meisjes. De vergadering was al be- onnen, maar ik wist toch nog een vrij goed plaatsje machtig te worden, f Man, ik zal je maar niet vertellen, hoe ik me voelde. Eerst dacht ik, dat ze alle- naal tegelijk aan het woord waren, maar jn'n buurman, een doorgefourneerde ouwe t zei lachend: „Welnee, alleen die ééne .ijnheer spreekt!" „Je bent gek," zei ik, „ze spreken alle- aal." De vent bleef maar lachen en zei: I „Dat is best mogelijk, maar officieel mreekt er maar één. kijk, die vent daar." f Ik volgde z'n wenk en zag een fatsoen lijk heer in een grijs colbertcostuum, die geweldig met z'n armen te keer ging, een soort Zweedsche gymnastiek, en als je goed luisterde, kon je inderdaad hooren, dat hij een redevoering hield. ..Wie is RECLAME. <t\oco/> voorbehoedmiddel tegen Long.Complicaties. Vraag hef oordeel van Uw dokteri Agenten: Fa. B. Moindersma, Den Haag y 2095 dat?" vroeg ik. „Dat is meneer K. ter Laan," zei de doorgefourneerde, een reuze-kerel, een sociaal, maar een goeie!" Nu weet je, dat mijn familie van huis uit niet op socialen gebrand is. En toen het grijze colbertcostuum aan het woord bleef er zat eerlijk gezegd, een Hinken kop op, machtig en beslist en met klare oogen ben ik er tusschenuit geknepen. Voor Scala was het te laat geworden, maar een politie-agent vroeg ik den weg naar den Gemeenteraad, en daar ben ik op m'n dooie gemak naar toe gekuierd. Onderweg lekkere sigaren gekocht en aardige Haagsche meisjes gezien. In den Raad kreeg ik een goed plaatsje op de publieke tribune. Maar toen ik de vergadering in keek (nou komt het, amice!) was het of ik op slag bevroor. Want er stond iemand te spreken en de speechende man was niemand anders dan hetzelfde grijze colbert-costuum. met denzelfden kop er op. Ik zag de armen weer zwaaien, ik hoorde hetzelfde geluid. Droomde ik? IJlde ik? Ik werd koud van angst. „Meneer," vroeg ik aan een langen kerel naast me, „wie is die spreker?" De vent keek me minachtend aan en zei: „Ken je hem niet eens?" Dat is onze Kornelis ter Laan. de sociaal. Een reuze kerel!" Geen minuut later stond ik buiten. De frissche voorjaarswind spoelde m'n klop pende slapen koud Ik werd bang voor mezelf. Had ik een koorts-aanval? Ter Laan was toch in de Kamer aan het woord? Een kwartiertje kuieren in het milde zennetje en het zien van aardige meisjes frunnekte me weer wat op. Onwillekeurig was ik in de richting van het Binnenhof gewandeld. En ik besloot nog maar eens in de Kamer binnen te loopen: m'n mid dag was nu toch kapot en misschien trof ik het beter dan den eersten keer. Boven dien. als ik weer naast den door-gefour neerde terecht kwam. kon ik hem eens op heldering vragen over het duistere geval. Maar ik kwam niet naast hem. Het was veel drukker op de tribune, en ik werd naast iemand anders geplaatst- Wat er toen met me gebeurde, zal ik nooit vergeten. Ik keek de zaal in ik zag weer hetzelfde colbertcostuum met den flinken kop; ik luisterde, ik hoorde dezelfde stem. ik zag ook weer de armen zwaaien. Het klamme zweet brak me uit. „Kunt u me ook zeggen, wie er aan het woord is?" vroeg ik heesch aan m'n buur man. „Zeker mijnheer, was het beleefde antwoord. „Dat is K. ter Laan. de sociaal. Een reuze-kerel". Ik weet met precies wat er met me ge beurd is. amice Ik kwam tot bezinning, toen ik in den trein zat. Veertien dagen lang heb ik nachtmerries gehad, van K. ter Laan, den reuze-kerel, in het grijze colbert-costuum. De man in het grijs was me een obcessie geworden. Gelukkig ge nas ik. Maar ik zet nooit meer een voet in dat duivelshol op het Binnenhof. Nu kom ik tot jou en ik vraag je: zie jij kans mij de verklaring te geven van dit drama? Wie was de man he tgrijs? Of ben ik dien middag werkelijk een beetje malende geweest? Ik heb m'n vriend denzelfden dag het volgende geantwoord: Beste kerel! Waarom heb je me niet vroeger de oplos sing van deze (o, zo<) eenvoudige) puzzle gevraagd? Dan zou jé Van veel lange twij fel zijn verlost, want werkelijk, jij denkt aan hallucinaties te hebben geleden, maar er is niets van aan. Je hebt eenvoudig drie keer den heer K. ter Laan (Kornelis, den reuze kerel, den man in het grijs) gezien en gehoord. Hoe kan dat? Och gemakkelijk Het was. in de dagen dat hij nog in Den Haag woonde, een be kende prestatie van dezen afgevaardigde, dat hij op denzelfden dag, ja, in hetzelfde uur, in de Kamer en in den Raad sprak. met sneltrein-vaart. Met sneltrein-vaart volgen de gebeurte- nissen elkaar op en voor wie goed zien, zit er een doorloopende draad in al deze de wereld-schokkende gebeurlijkheden van het oogenblik. Of alles even logisch is.. dat is een tweede. De oorzaak moet ge zocht worden in het simpele feit, dat. waar vroeger politiek eenvoudig beteekende: het landsbelang, thans onder politiek moet worden verstaan: het partij-belang! Een zeldzaam staaltje daarvan hebben wij juist in Duitschland kunnen waar nemen. Zondert men de communisten uit, die natuurlijk liefst zooveel mogelijk ver deeldheid en herrie als onmisbare voed- selboden wenschen, dan mag worden vast gelegd, dat alle partijen, zonder verder verschil, moeten erkennen, dat het mo menteel in het ware landsbelang van Duitschland is, dat een strijd om het pre sidentschap worde vermeden, dat de oude maarschalk Hindenburg, die in zijn 7- jarige periode zich heeft getoond een lei der, zooals het land meer dan ooit noodig had. staande boven alle partij-gedoe cn eigen inzichten, worde herkozen, althans voor den tijd, dat de groote vraagstukken van dezen tijd op oplossing wachten! Doch toen de rijkskanselier Brüning met het voorstel kwam om wederom bijwijze van noodtoestand deze herbenoeming te doen plaats vinden door den Rijksdag in plaats van door 't volk, toen weigerden de uiterst- rechtsche kringen onder leiding van Hitier en Hugenberg hun medewerking omdat het Brüning was, die het voorstel deed Voor den rijkskanselier mocht er eens een succesje in worden gezien en dat past niet in de kraam der rechtsche regeerings- kasteel-bestormersGehanteerd werd het gemakkelijk te vinden wapen van on grondwettigheid om de weigering te ver klaren. De persoon van Hindenburg bleef geheel bulten schot, naar het heette Later heeft dr. Frick evenwel de ondeugendheid begaan, om zich nader uit te spreken cn nu blijkt, dat de Nazis van de gansche geschiedenis der presidentskeuze niets anders willen maken dan een aanval on de regeering-Brüning. Hindenburg accep teeren zij mits deze Brüning los laat Anders verloochenen zij misschien nog den man. dien zij zelf, 7 jaren geleden, cp het kussen br.achten! Hindenburg ziet. thans zijn grootste aanhangers toch in die kringen, die hem destijds bestreden! Marx was toenmaals de candidaat der partijen van Weimar. Het is de politiek op haar smalst, die men momenteel in Duitschland in actie ziet, geheel gericht op eigen partij-bè- lang! De gang van zaken lijkt echter voor de Hij fietste dan even van het Binnenhof naar de Groenmarkt en viel met z'n neus in de boter-van-het-debat. En zoo is het eenmaal gebeurd, dat hij met deze spor tieve manoeuvre z'n eigen record sloeg. Hij had een speech gehouden in de Kamer, fietste met een aardig vaartje naar de Groenmarkt, vroeg daar eenige minuten na zijn binnenkomst het woord, fietste na afloop van z'n raadsrede naar het Binnenhof terug, en daar kwam hij net op het oogenblik dat hij z'n repliek kon uitspreken. Ziedaar. En dien record-rit heb jij nu toevallig juist getroffen. Terwijl jij op je dooie gemak van de Kamer naar den Raad en van den Raad naar de Kamer kuierde, Wiel-rende Kornelis ter Laan je voorbij, en was er dus veel vroeger dan jij. En kwam dadelijk aan het woord. Overigens kan ik me best begrijpen, dat je er min of meer gek van werd. Maar wij hier, in dit milieu, zijn aan der gelijke buitensporigheden gewend. regeering niet ongunstig. Hindenburg's naam is voor te groote kringen in Duitsch land nog te heilig om hem aan een echec te durven blootstellen en zelfs bij een tegencandidaat van Hitier c.s. lijkt ons zijn herkiezing zeker.als hij tenminste in dat geval een candidatuur wil aanvaar den. hetgeen nog niet heelemaal vast staat! Heeft Hindenburg echter ooit ge- weigeld gevolg te geven aan den roep van zijn land? Nog in ander opzicht heeft Brüning den nationaal-socialisten leelijk den wind uit de zeilen genomen; gelet op den loop van zaken bij de verlenging van Hindenburg's ambtstermijn, mag iedere gedachte aan een dictaat van Hitier wel naar het land der fabelen worden verwezen. De rijkskan selier heeft gemeend eens helder en klaar de eenig mogelijke conclusie uit het rap port van Bazel aan de wereld te mogen voorleggen: Duitschland zal geen herstel betalingen meer verrichten, daar het daar toe eenvoudig niet in staat is! Men ziet, het oude standpunt der Hitlerianen, al zeiden deze er nog bij, dat zij ook niet meer zouden betalen, als zij er wel toe in staat waren. Brüning liet ook niet den minsten twijfel bestaan, dat zijn uitlating gold voor altijd. Regelrecht werd zoodoende een gevaar lijke knuppel in het hoenderhok der eco nomische Dolitiek geworpen, die speciaal den Gallischen haan deed kraaien uit alle macht: elders verneemt men slechts een zachtjes getok van goedkeuring, al past men op, Frankrijk niet onbeleefd officieel voor het hoofd te stooten Overal heeft men oog voor de harde werkelijkheid gekregen en daarom is men algemeen bijkans bereid door den zuren appel heen te bijten. In Frankrijk is de publieke opinie allerminst echter voorbe reid op wat daar moet. schijnen een neder laag. gelet op de wijze, hoe de Fransche communis opinio is ingelicht en vandaar, dat daar een geloei van verontwaardiging opging bij den eersten schrik. Het gaf bij de vraag of het kabinet-Laval zou worden gereconstrueerd dar. wel geheel zou af treden den doorslag. Langzamerhand wordt o.i. toch waarschijnlijk, dat Briand's gezondheidstoestand, hoewel niet geheel ongeschokt, toch aan den anderen kant niet van dien aard is, dat hij niet langer aan zou kunnen blijven, als hii dat wenschte. Waarom anders ook de gefor ceerde pogingen van Laval om hem in een of anderen vorm in zijn kabinet te hand haven? Briand, door Laval steeds meer teruggedrongen aan zijn eigen ministerie, gaf er de voorkeur aan, om zijn vrijheid volledig te herwinnen en men neemt aan. dat hij bij de komende verkiezingen nog eens op den voorgrond zal treden. Verde digend zijn standpunt van vrede en ver zoening Of hem dit in het radicale kamp zal brengen? Laval heeft, de crisis spoedig overwon nen; hij behield overigens al zijn mede werkers uit het vorig kabinet, nam zelf buitenl. zaken en verving Maginot aan oor log door Tardieu. terwijl de ministeries van binnenlandsche zaken en landbouw in handen kwamen der onder-ministers. Dit 'oeteekent een kleine verschuiving naar rechts en dus: handhaving van het wel bekende Fransche standpunt! Dientengevolge wordt de kans groot, dat men te Lausanne zich weinig moeite zal geven om te streven naar een beslissing, doch zal volstaan met het verlengen van het moratorium aan xöüitschland voor langeren of korteren tijd om dan opnieuw later bijeen te komen als in Frankrijk de stembus zal hebben gesproken en de open bare meening daar beter zal zijn ingelicht door de provinciale pers. Voor zoo'n uit stel pleit ook de afwezigheid te Lausanne v an Amerika, hoewel het zeer nauw bij een regeling is betrokken door de kwestie der oorlogsschulden, die moeten worden ge schrapt Wat misschien niet zoo ver af is, als de ontwapeningsconferentie suc ces heeft Men ziet, hoe het een onver brekelijk vastzit aan het ander. haagsche politierechter. Desertie. De motordrijver M. v. d. O. de kok H. H. en de matroos A. G. waren aangemonsterd op de Jacoba, van den reeder De b. uit Katwijk. Te IJmuiden zijn zij niet aan boord gekomen, toen het schip uit moest varen voor de haringvisscherij. Wegens desertie stonden zij voor den politierechter terecht. Alleen H. was ver schenen. De schipper, als getuige gehoord, zeide, dat de verdachten te IJmuiden be zwaar hadden gemaakt om uit te varen. Twee van hen achtten den tijd te vroeg. G. wilde niet verder, omdat er tijdens de reis gevochten was. De schipper verklaar de uitdrukkelijk gezegd te hebben dat zij mee moesten. Het O .M. eischte wegens desertie, tegen ieder van de verdachten 14 dagen gevan genisstraf. De politierechter wees dien overeenkomstig vonnis. De gebroeders G. P. L. en C. de B bei den schipper, uit Leiden waren op 7 No vember j.l. met een motorbootje aan het varen op den Ouden Rijn nabij Koude kerk. Toen zij voorbij het erf van zekeren H. aldaar voeren werd er plotseling met steenen naar hen gegooid. Zij zagen eenige mannen het huis binnengaan. Daarop voeren zij naar den wal en spron gen via een vlet op het erf. H. kwam uit het huis en werd met een ijzeren staaf die ieder van de jongens in de hand hield bedreigd jnet doodslag. H„ kreeg hulp van binnen, waarop de beide broeders van het erf werden weggewerkt. Een van hen ge raakte nog te water. Wegens bedreiging stonden de twee broers terecht. Getuigen verklaarden, dat er ook met steenen naar het erf is gegooid. Het O. M. achtte de bedreiging bewezen. Rekening houdend met verzachtende om standigheden eischte de officier tegen ieder der verdachten f. 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Mr. Goudsmit uit Leiden, betoogde dat de bedreiging slechts met woorden is ge schied. Bovendien meende spr. dat deze zaak is omgedraaid want zijn' cliënten waren de klagers en niet H. Pleiter achtte, zoo. de politierechter schuld mocht aannemen, een lichte straf gewenscht. De politierechter legde ieder van de ver dachten f.20 boete subs. 10 dagen hech tenis op. Zonderlinge kerkgangers. In den avond van 30 November jJ. gin gen vier jongemannen uit Ter Aar, op naar de kerk om te bidden ter gelegen heid van het veertig urengebed. Zij namen niet in de banken plaats, doch bleven achter in de kerk staan. Zij hinderden een zoon van de ordebewaker, die zijn ongenoegen daarover uitte. Gevolg van een en ander was dat na den dienst een woordenwisseling ontstond en er klappen vielen, zoodat thans de politierechter twee kerkgangers A. J. en T. v. d. b., te genover zich zag staan, die ter zake van mishandeling, door den officier waren gedagvaard. De getuigenverklaringen klopten in geen enkel opzicht met die van beide verdach ten. die beweerden aangevallen te zijn. Niettemin vorderde het O. M. geldboeten van f. 25 en f. 15. De politierechter verminderde de on kosten tot f. 20 en f. 10 subs. resp. 20 en 10 dagen hechtenis. (Vad.). hoe leeren filmsterren hun rol? I 9„Twee ^aar geleden zou niemand zich I f Vfaag gesteld hebben, maar in dezen fee sprekende film is het zeer be- «iÏF ,In deze dagen, nu voor iedere een lange dialoog van buiten geleerd r"£?ii„ woüden, is een goed geheugen in "°5™°d veel waard, iedere geheugen- Ik Ïj,, esteem, dat de wereld kent wordt m Hollywood gebruikt. JfSJ® Davies geeft toe, dat zij een miiu ls van een vee' geadverteerde methode. Het systeem, dat een zin in geheugen verbonden wordt aan een ee^erp -,?1 Persoon, die tegelijkertijd g zien wordt. Het klinkt misschien vreemd 1 honderden beweren, dat dit de „ï*1 methode is en Marion Davies is een van hen. DMtJS?" "accoustische geheugens" en mnn V geheugens" in Hollywood. Ra- acn,KHTlrro een voorbeeld van een vS,iCh geh?ugen" «ij geeft er de malend aan,' z0n ro1 hem enkele zinnen oorgeIezen wordt. Hij herhaalt de kan hu en nï ehhele van deze repetities heden spelen SC6ne Z°"der moeil«k" keïiu? nnth. wbzekan ft het zeer gemak- iknmwlhoa?en vertelt hij, „maar als deze nvtr t in ht te studeeren, door geüjkhefd." jkt het een onmo" oJp°t!l^Gibhert ls ,een voorbeeld van een fisch oog,- een s00rt ..fotogra- kens eenSL2Ini'0l„ over en herleest tel gen geprenf de^e ln zijn 6eheu" druk Gilbert i= h fot°grafische af- nooit tiid verliesthekend als iemand, die men omdat hii eu repetities of opna- zegt, dat hiihlioSLnsr0lH11161 kent' maar Novarro geen woord\.™?eb. methode van den. Het ii nM. ,Z0U kunnen onthou- om namen van Seri moeiIÜk voor hem voorgesteld wo?den!rS°nen- di® aan hem hij deze namen n u onthouden, tenzij heeft gezien een gkwaafTen of bedruk" sehen. Reginald Den™ r Van vele men" John Mil jan alle ourlF*,i6al\Hersholt en een een combinatie schreven methodes. Zij leeren hun rol door deze hard-op te lezen. ..Het is misschien een vreemd gezicht een aantal acteurs te zien, die in zichzelf zitten te mompelen", zegt Hersholt, „maar het is de eenige methode, die gedurende mijn tooneelloopbaan bewezen heeft goede resultaten op te leveren. Sommige Euro- peesche artisten, die moeilijkheden on dervinden met de Engelsche taal, laten gedurende de repetities hun rol in groote letters op een zwart bord schrijven. Al dien tijd hebben zij de Engelsche woorden voor hun oogen en kunnen deze zonder moeilijkheden zeggen, zoodra met de op namen begonnen wordt. Deze methode wordt o.a. gevolgd door Conchita Monte negro, een Spaansche, geboren in San Sebastian, die na slechts zes maanden Engelsche les gehad te hebben, de hoofd rol kreeg in de Engelsch sprekende film „Never The twain shall Meet" onder regie van W. S. van Dyke, die ook „Trader Hom" regisseerde. Buster Keaton. de man met het stalen snuit, zegt niet te weten hoe hij zijn rol leert. Reeds als jongen trad hij op in een variété-nummer met zijn ouders en bleek een zeer goed geheugen te hebben. „Ik heb niet het minste idee of de woorden in mijn hersens gefotografeerd worden of wat er precies gebeurt in mijn schedel" zegt hij. ,.Ik ben alleen blij, dat een scène die ik eenmaal doorgelezen heb voorgoed in mijn hoofd vastgelegd is en ik de dialoog zonder verdere repetitie kan zeggen". AN!ta PAGE Het leeren van teksten is geen bezwaar voor Anita Page, maar zij vergeet haar wachtwoorden. Om haar geheugen te hulp te komen, maakt Anita gebruik van een bij de leerlingen van verschillende scho len zeer bekende methode. In de palm van haar rechterhand heeft zij kleine kaartjes, waarop de wachtwoorden ge schreven staan. Norma Shearer leert nooit haar rol van buiten. Zij leest deze enkele malen door en na eenige repetities van een scène kent zij den dialoog goed ge noeg voor dé opname. Zij zegt, dat hier door de dictie „frisscher" blijft en men geen papagaaien-uitspraak krijgt. William Haines heeft er ook bezwaar tegen zijn rol té goed te leeren, maar om een andere reden. Haines is een komisch acteur en zijn ideeën voor lachsuccessen komen gedurende de repetities. Hierdoor wordt dikwijls op het laatste moment een kleine verandering in den tekst aange bracht en zou een volkomen van buiten 'geleerde rol hem van de wijs brengen. Vrijwel iedere filmstar, welk systeem van rol instudeeren hij of zij ook heeft, leert niet meer van buiten dan noodig is voor de opname van één dag. De eenige uitzondering hierop is Greta Garbo. Zij is bekend als de ernstigste werkster van Hollywood en als zij in de studio's komt voor de eerste opnamen van 'n film, kent zij reeds haar rol voor alle acten van buiten en kan elke willekeurige scène oogenblikkelijk repeteeren. Dit is uiterst gemakkelijk voor den regisseur, die nog al dikwijls verandert en 's avonds nog niet weet, welke scène hij den vblgenden dag wil opnemen. paramount filmt het wrak van de lusitania. Emmanuel Cohen, redacteur van het Paramount Sound Nieuws, heeft deze week een contract afgesloten met de lei ders van de aanstaande Lake-Railey expeditie, waardoor Paramount het al leen-recht heeft om opnamen te maken van den arbeid dezer onderneming, die zich ten doel stelt kostbaarheden ter waarde van vijf millioen dollar te ber gen uit het wrak der „Lusitania", het tijdens den oorlog bij de Engelsche kust getorpedeerde passagiersschip De leiders van de expeditie zijn Commodore Simon Lake, de bekende pionier op het gebied van bergingswerk en Captain H. Railey, manager van Admiral Byrd's laatste Zuidpool-expeditie. Fantastisch als dit plan den leek moge toeschijnen zal dit toch geenszins een buitengewoon moeilijke berging worden, In tegenstelling met de algemeen gang bare meening ligt de Lusitania niet mid den in den Oceaan of zelfs maar in diep water. Het schip zonk op acht mijlen van de Iersche zuidkust en ligt op ongeveer 80 meter diepte. De juiste plaats van het wrak is aan de Britsche admiraliteit bekend geweest sinds 1916, en de betrokken verzekerings maatschappijen hebben de plek met een drijvende boei aangegeven Captain Railey heeft toestemming van de Engelsche Admiraliteit gekregen om het wrak te onderzoeken, hoewel dit strikt genomen niet noodzakelijk was, daar het schip buiten de territoriale grens ligt. De expeditie is in de eerste plaats be doeld als een demonstratie van de appa raten die door Simon Lake zijn gebouwd, en die in het afgeloopen jaar al met suc ces op een twaalftal aan de Amerikaan- sche kust gezonken schepen zijn gepro beerd. Het toestel bestaat uit een stalen buis van ongeveer een meter doorsnede, die zoo is geconstrueerd dat de enorme druk op groote diepte geen invloed kan uitoefenen. Het bovenste deel van de buis, die door de bodem van het bergingsschip loopt en door middel van vernuftige ma chines snel op en neer bewogen kan worden, is ongeveer 50 Meter lang. Hier aan is van onderen een tweede buis be vestigd, die slechts vijftien meter lang is en in alle richtingen bewogen kan worden door een machinist, die in een verwijding van de buis een kleine machinekamer heeft Het derde deel is een ronde kamer van drie meter doorsnede, voorzien van ramen, schijnwerpers en allerlei instru menten. waarmede de duiker in zijn werk wordt bijgestaan. De eigenlijke duiker is Frank Crilley, een veteraan op dit gebied en de held van talrijke opwindende avonturen onder water. Om het fotografeeren onder water mo gelijk te maken zal Crilley op het wrak een veertigtal speciaal geconstrueerde schijnwerpers van vijfduizend watt plaat sen. Hierdoor zal het Paramount Nieuws in staat zijn om opnamen te maken bin nen in het schip Men verwacht op deze wijze buitengewoon interessante beelden van de luxueuze eetzaal en salons, die thans reeds zeventien jaar onder water liggen. Een operateur is nog niet aangewezen, doch Maurice Keilerman, staf-cameraman der Paramount, heeft reeds op groote schaal in de duikkamer geëxperimenteerd. geduldige toeschouwers. Bij de wereldpremière wordt een film niet voor de eerste maal vertoond. Afge zien van het aantal malen dat iedere op name afgedraaid wordt onmiddellijk na het afdrukken en ontwikkelen wordt de complete film gemiddeld veertig keer in de studio's vertoond voor het publiek er iets van te zien krijgt. Na de eerste montage van de losse op namen wordt de film nog een groot aan tal malen vertoond voor regisseur, pro ductieleider en de voornaamste medewer kenden, waarbij telkens kleine verande ringen worden aangebracht. Zijn de ma kers eindelijk tevreden, dan gaat de film naar een afgelegen plaats om in een klein theater voor het gewone publiek te loopen. Uit de reactie van de toeschouwers op be paalde scènes krijgt men dikwijls aanwij zingen om nog een laatste verandering aan te brengen voor de eigenlijke pre miere plaats vindt. Een film als „Dr. Jekyll and Mr. Hyde" werd in de Hollywoodsche Paramount studios zelfs vijf- en zeventig keer in haar geheel vertoond voor de regisseur, Rouben Mamoulian, zijn „O. K." gaf.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9