I GA OVER OP CHIEF WHIP! De beste voor Uw gezondheid AGENDA. VIRGINIA BINNENLAND. RECHTZAKEN. jlggjjMj '3 - V f.n Ve W tro mc ra Oc ve de Zi L k VJ h HEDEN: Concordia: Feestultvoering Leidsche Di lettantenclub. 8 uur nam. Zondag. Jeruel (Groenesteeg)Samenkomsten 10 uur v.m. en 6'uur nam. Leger des Heils (Hooigracht): Samen komsten 10 uur v.m. en 8 uur nam. Schouwburg: „De Rotterdammers". „De duivel in de Vrouw". 8V« uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Maandag. Rehoboth: Spr. ds. Pop, van Monster. 8 uur nam. Schouwburg; Rotterdamsch Hofstad- Tooneel „Pygmalion", 8 uur 15 nam Volkshuis: Spr. de heer Van Veen over de moderne stadsjeugd. 8.15 uur nam De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: C-. H. Blanken, Hooge- woerd 171. Telef. 502 en D. J. v Driesum, Mare 76, Telef. 406. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren De Graaff, De Jager, Renaud en Timmermans. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamj. tel. 1916. WIJZIGING POST- EN PAKKETPOST- WET. In de nieuwe memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op het wetsontwerp tot wijziging van de Postwet en van de Pakketpostwet deelt de minister van wa terstaat o.m. mede, dat aan verzoeken van geadresseerden om voor hen bestemde aangeteekende stukken alleen aan hen persoonlijk af te geven, Zal worden vol daan. o MALAISE. Bij de conservenfabrlek der N. V. van Hoogenstraaten en Co. te Alkmaar (vroe ger te Leiden) ondervindt men zeer ern stig de crisisgevolgen door een vermin- drde afneming der producten. De voor raden hebben zich thans zóó opgestapeld, dat aan 25 man van het 50 man sterke personeel tegen 1 Februari ontslag gege ven is. Hieronder bevinden zich arbeiders met zeer vele dienstjaren. De aan deze onderneming verbonden blikfabriek wordt met 1 Februari geheel gesloten. o DE POSTVLUCHTEN. De „Duif" is gisteren om 4.40 uit Alla habad vertrokken en na een tusschen- landing te Calcutta om 15.40 te Rangoon geland. De „Reiger" is gisteren om 7.57 uur uit Ruthba Wells vertrokken en om 12.54 uur te Cairo aangekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. De Belgische minister van Landbouw mr. van Dievoet, heeft een officieel be zoek gebracht aan de Faculteit der Vee artsenijkunde van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Standaardbuiten jhr. A. J. F. X. Verheijen. De gewone audiëntie van den mi nister van Onderwijs, K. en W. zal op Maandag 18 Januari e.k. niet plaats hebben. o UIT NED. OOST-INDIE. DE TOESTAND OP BALI. SINGARADJA, 15 Jan. Aneta). Het auto verkeer op Bali tusschen Tabanan en Djem brana is gisteren hersteld. Alle weggesla gen bruggen zijn vervangen door houten bruggen, behalve over de Balean-rivler, alwaar het verkeer door een veerpont wordt onderhouden. Op de reede van Boeleleng is het nog steeds onstuimig. Het s.s. „Melchior Treub" van de K. P. M. debarkeerde hedenochtend de passagiers te Tjeloekan-Bawang. o OPROERIGE LEERLING-VERPLEGERS. SOERABAJA, 10 Jan. (Aneta). Een ne gentigtal Inlandsche leerling-verplegers ging in het internaat van de Centrale Bur gerlijke Ziekeninrichting over tot het ple gen van ongeregeldheden, waarbij enkele gewelddaden plaats vonden, volgende op een demonstratie met eischen, b(j den be heerder. De kleeren van den beheerder werden stukgetrokken, bloempotten ver nield enz. Enkele raddraaiers werden dooi den directeur van de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting verwijderd. Later wordt gemeld dat 110 leerling-verplegers in sta king zijn gegaan. De zalen van het inter naat zijn door de politie ontruimd. HET LEGER DES HEILS IN INDIE. BATAVIA. 15 Januari (Aneta). De K. P. M. stelde op verzoek van den commandant van het Leger des Heils in Nederlandsch Indië De Groot, het oude kantoorgebouw van de K. P. M. aan de sluisbrug ter be schikking van het Leger des Hells voor de oprichting van een tehuis voor socialen arbeid. Er zal hier plaats zijn voor 100 bedden. De gouverneur-generaal, jhr. mr. B. C. de Jonge, schonk spontaan de eerste duizend gulden, benoodigd voor de inrich ting. Door vooraanstaande stadgenooten werd een comité gevormd, dat als commis sie van bijstand zal fungeeren. Het Leger des Hells doet een beroep op het publiek voor verdere bijdragen voor het volvoeren van de grootsche plannen ten behoeve van de door de crisis getrof fenen. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Die Schopfung. Dit jaar is het Haydn-jaar. We herden ken op 31 Maart den tweehonderdsten verjaardag van Joseph Haydn, het genie dat baanbrekend werk heeft verricht op yelerlej gebied der toonkunst. Het mo derne strijkkwartet hebben we aan hem te danken zoowel als de symphonie en de sonate. Dat blijft zoo, al hebben we in de laatste jaren door de onderzoekingen van Riemann geleerd dat ook Haydn voorgan gers had in de Mannheimer-school en al heeft de geleerde Sandberger aangetoond dat de muziek van den grooten meester sterk door de Italiaansche school is be- invloed. Onweerlegbaar blijft in ieder ge val dat Haydn al het toen reeds voorhan- dene, van her en der afkomstig, in een gemalen trek heeft samen gevoegd en tot type heeft verheven. Baanbrekend is ook zijn arbeid geweest op het terrein dei- vocale muziek, van het eenvoudige lied tot op het groote Oratorium en de groote kerkmuzieken. Te dezen opzichte heeft zich tegen het eind van zijn leven, na de beroemde Engelsche reizen, nog een merk waardige evolutie voltrokken. Werkte Haydn tot dusver, gelijk Mozart tot zijn dood. op bestelling, in Engeland leerde hij Handels oratoria kennen Daar werd hij geanimeerd om zijn kracht te beproeven op een werk in gelijken stijl, naar eigen artistleken wil en welbehagen zonder dat vorst Esterhazy, of welke adelijke begun stiger ook, hem daartoe opdracht en aan wijzing gaf. Zoo ontstonden eerst „die Schopfung", waar hij een Engelsche tekst (ontleend aan Milton's .Paradise lost") voor uit Londen had meegenomen, die ba ron van Swieten. Leldenaar van ge boorte, voor hem in het Duitsch vertaal de; daarna de groote missen en de Jahreszeiten. „Toonkunst" heeft meegedaan aan Haydnviering en voerde gisteravond „die Schopfung" uit. Het onderwerp is in let terlijken zin al-omvattend. Of Haydn nu voor den twintigste eeuwschen toehoorder in ieder opzicht de diepte van het gewel dige gegeven heeft gepeild is de vraag, of liever: het is geen vraag. Tot den kem der dingen door te dringen naar ons be grip was Haydn niet gegeven. Wel naar zijn begrip. We stuiten daarbij op ver schillende geestesgesteldheid. Haydns Schopfung is niet dramatisch en evenmin lyrisch. Ze is idyllisch. Haydns opvatting van de natuur mist het universeele, het elementaire, waaraan Beethovens visie haar duurzame geldigheid ontleent. Haydns natuur is, zou men kunnen zeg gen, gestyleerde natuur. Evenwel, laat dit allemaal zoo zijn, laat ons hier en daar een muzikale schildering tegenkomen, die ons al te simplicistisch lijkt, toch moeten we erkennen dat van sommige van die simpele wendingen groote expressieve kracht uitgaat. Het C dur accoord waar de lichtwording mee is weergegeven, om jets te noemen. Treedt men in bijzonder heden dan is op veel schoons te wijzen. Op het koloriet: bijv._de prachtige klank kleur van het eerste "duet tusschen Adam én Eva, waarin het koor begeleidend op treedt. Op den rijkdom van melodiek, voorbeelden voor het grijpen. Op de prachtige behandeling der zangstem: de zinrijke koloratuur, die geen ornamen- tleke doch een organische rol vervult. En door dat al zal Haydns „Schopfung", die bij haar eerste uitvoering in 1800 groot succes had en thans nog over de heeie wereld wordt gezongen, zich voorloopig nog goed kunnen handhaven. Met de uitvoering heeft de nieuwe directeur, de heer Richard Boer zijn cntrée gemaakt in het openbare Leidsche muziekleven. Ze is, laat ons dat maar da delijk zeggen, een joyeuse entrée geweest. Men heeft hem bij den aanvang met har telijk applaus begroet en aan het eind, toen men wist wat men aan hem had, met enthousiaste bijvalsbetuigingen gehuldigd. Boer heeft zich doen kennen als een consciëntieus musicus, wlen er alles aan gelegen is dat de partituur haar eisch krijgt in 't groote en in 't kleine. De belangrijke koren waren uitnemend ver zorgd: vast. zeker en precies is er gezon gen; daardoor klankschoon. Dat het man nenkoor, vooral de tenorstem, nog wat zwak klonk in het groote ensemble, ligt niet aan hem. Hij verstaat de kunst om de dames en heeren te laten zingen en ze op te voeren tot het maximum van klank productie, zonder ze daarbij de grens van het oirbare te laten overschrijden. Van zijn directie kan niet dan met den groat s' ?n lof worden gesproken. Ze kenmerkt zich door soberheid van beweging, met zoo groot mogelijk nuttig effect wat de reactie betreft. Hij dirigeert niet in het minst op de zaal, voor de galerij. Daar door juist is het optische beeld zoo sym pathiek. Los van de partituur als hij zich voelt, beheerscht hij het ensemble geheel. En zonder in overdreven gevoelsuitstor tingen te vervallen weet hij de vocalisten en de instrumentalisten te doorgloeien van dien heiligen muzikalen ernst, die noodig is om de muziek tot iets bloeiends en boeiends te maken. Alle drie de solisten waren van de eer ste keur We behoeven de namen Jo Vin cent en Louis van Tulder slechts te noe men om dit waar te maken. Ze zijn zulke geregelde en steeds welkome gasten en we hebben hun voortreffelijke zangkunst al zoo vaak gereleveerd dat we ons de vrij heid veroorloven enkel te constateeren, dat ze hun partijen hebben vervuld zooalc we dat van hen gewend zijn. De bariton solist Tom Denijs zagen we op het Leidsche podium voor het eerst. Hij heeft met zijn magnifieke stem en zijn voor treffelijke zangkunst, maar bovenal door zijn uitdrukklngsrijke en voorname voordracht het Leidsche publiek met éen slag gewonnen. Hii is ons in den vervolge van harte welkom. Het Haarlemsche orkest, waaraan we hier nog steeds goede herinneringen be waren, heeft begeleid. Zonder eenig voorbehoud voldeed het zeer goed zoowel in de begeleiding als in de zelfstandige symphonie. Vermelding verdient nog de voortreffe lijke continuebehandellng der recitatie ven door het fraaie Gaveau-claveclmbel (van het Amsterdamsche conservatorium) door een violoncel ondersteund. Een leer ling van den dirigent, Mr. Leerink, bespeelde het naar den eisch. Dit was nu eens een e(cht) clavecimbel, waar men ook wat van hoort in de zaal. De heer Boer ontving een krans en mevrouw Vincent een tuil bloemen. -o- KANTONGERECHT ALPHEN. DE PARATYPHUSGEVALLEN. Groote belangstelling. Ter "strafzitting valavhet kantongerecht alhier had zich te verantwoorden de sla ger J. C. W. alhier bij wien op 14 Nov. j.l. een hoeveelheid bedorven vleesch en vleeschwaren in beslag 5s genomen. Boven dien was verdachte door het verkoopen van ondeugdelijk spek oorzaak dat zich in onze gemeente omstreeks dienzelfden tijd verschillende gevalled van besmettelijke ziekte „paratyphus" voordeden. Verdachte was zelf verschenen. De zaak werd in 3 instanties behandeld. Allereerst was ver dachte ten laste gelegd een stuk kalfs- vleesch aan keuring onderworpen en niet toebereid in zijn winkel in bedorven toe stand in voorraad te hebben gehouden. Als getuige werd het eerst gehoord de hulpkeurmeester Van K„ die genoemd stuk vleesch. wegende 6 KG. in de ijskast in den winkel van W. had aangetroffen. Het vleesch was bovendien niet voorzien van een z.g. invoerstempel van den keurings dienst wel van een keuringsstempel d.d. 4 November van de gemeente Waddinxveen. Verdachte voerde aan dat het onderhavige stuk vleesch niet uit Waddinxveen, doch uit Boskoop was ingevoerd. Dat het van Waddinxveen naar Boskoop was vervoerd, achtte de hulpkeurmeester niet onmogelijk doch volgens dezen was het op den eersten blik te zien dat het vleesch bedorven was. Verdachte vond het vleesch nog niet zoo slecht. De als verdediger voor verdachte optredende mr. A. K. alhier stelde aan ge tuige de vraag of genoemd vleesch met andere in beslag genomen vleeschwaren in dezelfde mand was vervoerd, wat getuige bevestigend beantwoordde. Doch bracht hierbij naar voren, dat het was gescheiden door papier. De ambtenaar O. M. hierop requisitoir nemende, vond de handelingen van ver dachte zeer afkeuringswaardig en vorder de voor deze tenlastelegging een geldboete van f40 subs. 10 dagen hechtenis. In zijn uitvoerig pleidooi voerde mr. A. K. aller eerst aan dat verdachte niet was ten laste gelegd dat het vleesch bedorven was. zoo dat dit buiten beschouwing kon blijven. Voorts was deze van meening dat hier art. 35 der vleeschkeuringswet niet. kan wor den toegepast. Omdat geen overtreding der vleeschkeuringswet heeft plaats gehad, doch van de gemeenteverordening. De keu ring van vleeschwaren Is in de Vleesch keuringswet echter uitmuntend geregeld, die van vleesch niet. De ambtenaar hierop repliceerende, gaf als zijn meening te kennen dat art. 8 der vleeschkeuringswet de gemeente de be voegdheid geeft een verordening voor in voerkeuring in het leven te roepen, doch verdediger niet en persisteerde dat ge- noem:} art. juist het wapen Is in de han den van den verdediger. De kantonrechter onmiddellijk uitspraak doiende achtte overtreding van art. 35 der vleeschkeu ringswet bewezen en veroordeelde ver dachte tot een geldboete van f.30 subs. 10 d. hechtenis. In de 2e zaak was W. ten laste gelegd dat hij in voorraad zou hebben gehad in zijn winkel 2'/i KG rundvleesch. 10 K.G. niet verduurzaamd of toebereid varkens- vleesch, 6 K.G. rookspek, l'/i K.G. bloed worst en 1 K.G. schouderham. hetwelk niet voor den verkoop was bestemd doordat dit in ondeugdelijken staat verkeerde. Ook in deze zaak werd de hulpkeurmeester ge hoord die een en ander bevestigde zoo mede den keuringsveearts K. die mede deelde wegens ongesteldheid niet onmid dellijk in de gelegenheid te zijn geweest de naar het keuringslokaal overgebrachte vleeschwaren onmiddellijk te keuren Dien zelfden dag des middags heeft echter de inspecteur der Volksgezondheid die door hem was gewaarschuwd, de inbeslaggeno- men vleeschwaren gekeurd. De toestand, waarin een en ander verkeerde, was van dien aard, dat reeds 12 Nov, d.v. het totale bederf voor ieder zichtbaar geweest moet zijn. De ambtenaar van het O. M. noemde het schandelijk, dat een slager dergelijke rommel in voorraad durft te houden en eischte twee geldboeten elk van f. 100 subs. 2 x 20 d. hechtenis. Verdediger wees er op dat verdachte wegens ziekte van zijn knecht niet in de gelegenheid was ge weest, de bedorven vleeschwaren op te ruimen, anders worden deze lederen Zater dag door een firma uit Schiedam bij de slagers alhier weggehaald. Verdediger achtte de overtreding dan ook niet zoo ernstig als door den ambtenaar genoemd. Reeds uit de omstandigheden dat ook goed vleesch in den winkel van verd. is aange troffen, pleit in ieder geval voor hem, daar bij hem toch allerminst de bedoeling heeft voorgezeten de bedorven vleeschwaren te verkoopen. Verdachte die reeds 12 jaar slager is, heeft zijn klanten steeds tot volle tevredenheid bediend. De ontdekking van de bedorven vleesch waren is dan ook geenszins een gevolg ge weest van het feit, dat verdachte ongun stig bekend zou staan. Doch eenvoudig door de geneesheeren die gevallen van „Paratyphus" hadden geconstateerd. Deze zaak. meent verdediger, werpt overigens een zeer scherp licht op het nadeel van de door de gemeente voorgestane preventieve keuring. Mr. K. veronderstelde dat de door het O. M. gevorderde straf gebaseerd was op art. 41, dies wegens gepleegde 2e over treding binnen bepaalden tijd. Dit acht pl. niet mogelijk. Verdediger meent dat een voorwaardelijke veroordeeling met een proeftijd van eenige jaren beter op haar plaats zou zijn. Een dergelijk vonnis zal de uitwerking hebben van een stok achter de deur. De keuringsveearts de heer K. meent er nog op te moeten wijzen, dat W. sinds lang behoort tot de lastigste slagers in deze gemeente. Hij is herhaaldelijk ge waarschuwd en het zou eigenlijk noodig zijn, dat de keuringsdienst iederen dag zlin winkel en slachtplaats bezoekt. Ook getuige meent dat een voorwaardelijke ver oordeeling hier het best op zijn plaats zou zijn. De ambtenaar van het O. M. achtte het wenschelUker een gevoelige geldboete op te leggen. De kantonrechter ook in deze zaak onmiddellijk uitspraak doende, kon zich niet met een voorwaardelijke veroor deeling vereenigen en veroordeelde ver dachte tot een geldboete van f. 60 subs. 20 dagen hechtenis. In 3e instantie betrof de zaak die der Paratyphusgevallen. Verdachte had in het tijdvak van 610 November meer kleinere hoeveelheden gerookt boterhamspek ver kocht. Hierin zijn later paratyphusbacillen aangetroffen waardoor eenige personen het slachtoffer zijn geworden, die thans ter zitting werden gehoord als getuigen. Uit hun verklaringen bleek o.a. dat zij denzelfden of daarop volgen den dag na het gebruik van dit spek ziek waren geworden. De doktoren hadden hierop bü hen paratyphus geconstateerd. De resten van het spek zijn later door de politie in beslag genomen en Opgezonden naar het laboratorium van het centraal- bureau voor de Volksgezondheid te Utrecht Dr. A. Klaarenburg de bacteroloog van dit laboratorium ook als getuige gehoord be vestigde een en ander omtrent het hierin vinden van genoemde bacillen. Volgens deze blijven de bacillen echter zoowel voor slager als consument verborgen. Uiterlijk is aan het spek hoegenaamd niets te be smeuren daar deze bacillen geen verrot tingsproces veroorzaken. Volgens zijn mee ning waren de bacillen afkomstig van een waarschijnlijk aan varkenspest lijdend dier, ofschoon hieromtrent niets met zog kerheid valt te zeggen. Verdachte zei, dai r: ook hiervan niets te hebben geweten. Vaas wien hij het vleesch had betrokken kot I hij zich niet herinneren. Zelf rookt hij het! spek nimmer. De ambtenaar O. M. requi-1 sitoir nemende was van meening dat ver-1 dachte niet wilde zeggen van wien hij het I spek had betrokken. Deze meende echter, 1 dat hij hiervoor wel degelijk aansprakelijk moet worden gesteld, wat de verkoop be- treft. De ambtenaar vond het een ernsti? geval dat veel gelijkenis vertoont met de I worstvergiftiging in Erich. Mede voor an- 1 dere slagers, achtte spr. hier een strenge I straf op zijn plaats. De ambtenaar achtte 1 dan ook alle termen aanwezig om in deze 1 principale hechtenisstraffen te eischen, elt I van 3 dagen. Mr. K. wees er op, dat W. I toch zeker het spek niet zou hebben ver- kocht als hij een en ander geweten had. I Hij hoopte, dat in deze zaak onderscheid zal worden gemaakt met de vorige zato. en deze hiermede in verband worden ge bracht. Daar toch anders alles in een zaak I behandeld had kunnen worden. De mee- j ning, dat verdachte wel zou hebben gewe- I ten waar het spek vandaan kwam kan pil niet deelen. Als er van schuld sprake fcl moet deze gezocht worden bij den keu-i ringsdienst in die gemeenten waar de leve-1 ranciers van verd. gevestigd zijn. Gelet ot I de verklaringen van een deskundige acht-1 te pl. hechtenis misplaatst, hoogstens kat I W. een geringe geldboete worden opgelegd, 3 Na re- en dupliek van ambtenaar en plei-1 ter deed de kantonrechter onmiddellijk I uitspraak die met de verdediging van mr, I K. meeging en verdachte van dit ten laste I gelegde feiit vrijsprak. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Wederom een flauwe stemming over geheele linie. Voor gebruiksvee was gisteren, tenge volge van 'n slechten gang van zaken op de slechatveeafdeelingen ook wederom oil- ft voldoende kooplust. Voor best melkvee en I evenzoo vare-koeien van goede soort voor de toekomst, bleven de prijzen echter op M dezelfde hoogte. Melkkoeien f. 180—280. tot even over de f.300 voor de allerbeste, j Vare-koeien f. 125225 per stuk. De aanvoeren waren zoowel te Leeuwar den als Zwolle en alhier te Leiden kort- Slachtvee bracht men weer meer als vol doende en voor fijne kwaliteiten was de verkoop goed. Er wordt echter heel weinig prima slachtvee aan de markt gebracht. Er werden alhier ter markt gisteren nog I enkele fijne kwaliteit slachtbeesten ver- J kocht voor f. 0.82—0.85 per K.G. Oudere koeien f. 0.550.70 per K.G. Stieren deden J ook voor de niet beste kwaliteit een se- I ringe prijs. Vette kalveren prijshoudend J en de nuchtere wederom slecht. Zware 9 soorten f.11—15. Lichte dito f.5—8 per 5 stuk. Voor de schapen was de handel nog 1 niet veranderd, gezien dat voor de export men nog steeds wacht op de uitvoercer- tificaten. De boeren mogen hierbij nog van J geluk spreken dat sneeuw en ijs achter wege blijven en men dus niet te veel ver plicht is te verkoopen. We zijn benieuwd of nu de volgende week de exporteurs wat vlotter zullen koopen. Gisteren deed men wat voor België, maar voor lage prijzen. Althans niet meer als vorige week De var- kensmarkt stond ook gisteren nog in een allerongunstigst teeken. Leeuwarden no teerde slechts 1214,/« cent per pond en Zouters 11 cent. Het is toch geen PriJs meer. Magere varkens en biggen kon men dan ook evenals hier ter Leidsche markt heel slecht verkoopen. De moed bij de varkensmesters is er totaal uit. Nu er echter zoo enorm veel fokmateriaal wordt afgeslacht zal de var kensstapel heel belangrijk afnemen Dit geeft zeker perspectief op hoogere prijzen. VAN DER S.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2