Jaargang ZATERDAG 16 JANUARI 1932 No. 22032 ,eidsch Crisis-Comité. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DEZER COURANT?] Voor Leiden per 3 maanden r.2.35, per weekf.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. PRIJS DER ADVERTENTIEN: so Cts per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecbt. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Door ons werd ontvangen: E. L. S. f. 5.00. afsluiting passage nieuwe rijn bij de st. annabrug. ^Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met het sloopen van de St. Annabrug bij de Middelstegracht, de Nieuwe Rijn al daar, met Ingang van 18 Januari as., behalve voor alle doorgaand rijverkeer, ook voor voetgangers, tijdelijk zal zijn af gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Januari 1932. 2159 hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: a. W. de Bruijn om vergunning tot het oprichten van een meubelmakerij in het perceel Oude Vest No. 171, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie H„ No. 2434; b. I. Verhoef om vergunning tot het oprichten van een kalkblusscherij en kalkmalerij in het per ceel Apothekersdijk No. 13, kadastraal be kend Gemeente Lelden, sectie H. Nis 412 en- 414; c. P. J. Jansen om vergunning tot het oprichten van een drukkerij in het pérceel Aalmarkt No. 3, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie G. Nis 62 en 1765; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet: .Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de lecretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 30 Ja- Jmari 1932 des voormiddags te half elf uren i het perceel Breestraat 125 (Bureau van neentewerken) gelegenheid zal worden iegeven om bezwaren tegen deze verzoeken te brengen, terwijl zij er de aandacht op '.Vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd *ün zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Januari 1932. 2160 drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat M. 'JjlCerpel Weduwe van E. de Jongh, te Lei den, een verzoek heeft Ingediend ter be koming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter ■plaatse van verkoop in het perceel Klok- 'Iteeg No. 6, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Januari 1932. 2158 chr. hist. unie, afd. leiden. De jaarvergadering. In het gebouw „Prediker" vergaderde Tsteravond de Chr. Hist. Unie. De vergadering, die gepresideerd werd door den voorzitter, den heer j. C. b. Hunèr, werd op de gebruikelijke wijze ge opend, waarna de voorzitter de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Jaarverslagen van secretaris en pen- ningmeester werden onder dank goedge keurd. Wij wijzen er op, dat uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat de unie zich, wat het ledental betreft, in opgaande lijn beweegt. De bestuursverkiezing, die hierna volgde, had tot uitslag, dat alle aftredende leden herkozen werden. Het verdere gedeelte van den avond was gewijd aan de bespreking van voorstellen, welke ingediend zullen worden op de Al gemeene Vergadering der Unie, welke op 30 en 31 Maart te Arnhem zal worden gehouden Na rondvraag werd de vergadering door den heer j. b. Meijnen met dankgebed gesloten. handelsregister kamer van koophandel. Wijziging: S Melleman v.h. F. P. Haan, Van Man- dersloostr. 33, Alphen a. d. Rijn. Horloge rie, goud en zilver en optiek. Wijziging nandelsnaam thans: Alphensche juwe liers- en Horlogeriezaak. iets over gemeentelijken grondaankoop en windrecht. Een lastig geval. Men zal zich uit het verhandelde in de raadszitting van Maandag j.l. de impasse herinneren, waarin B. en W. geraakten als gevolg van de geweigerde goedkeuring door Gedeputeerde Staten van 's raads besluit tot aankoop van gronden, gelegen tus- schen de Oegstgeesterlaan en den Mare- dijk. Deze moeilijkheden vierden nog ver groot door de mededeelingen van de hee- ren Schüller en van Eecke, dat op deze aangekochte gronden een windrecht zou rusten ten behoeve van den Maredijkschen polder. Dit is, naar ons gebleken, is inder daad juist. Artikel 31 van de „Algemeene keur van 't Hoogheemraadschap Rijnland" zegt n.I.r „Het is verboden binnen den afstand van driehonderd en vijf en zeventig Meter van eenigen windwatermolen eenig werk van bouwkundigen aard te stichten, te verbou wen of te herstellen of wel opgaand hout, een hooiberg hooischelf, grondwerk of eenig ander voorwerp van welken aard ook te stellen, te hebben of te wijzigen, zoo dit hout die hooiberg, die hooischelf, dat grondwerk of dat voorwerp 2.50 M. of meer uitsteekt boven den onderkant der wieken in hun laagsten stand. Voor zoo ver zich op het tijdstip van in-werking- treding dezer keur binnen den genoemden afstand, doch op grooter afstand dan 200 M. van den molen "eenig werk of ander voorwerp als in het eerste lid bedoeld, be vindt, kan dit behouden blijven, zoolang daaraan geen verbouwingen of andere wijzigingen plaats hebben". Artikel 147 van die keur geeft aan Dijk graaf en Hoogheemraden de bevoegdheid om van die gebods- en verbodsbepalingen op door hen vast te stellen voorwaarden ontheffing te verleenen. In dit stadium kunnen wij moeilijk be- oordeelen of de aangekochte gronden ge legen zijn binnen de genoemde straal van 375 Meter en zoo ja of deze gronden in de toekomst voor bebouwing bestemd zijn. De eerstvolgende raadszitting zal daar over vermoedelijk meer licht verspreiden. crematie van den heer jan g. striening De hoeren Groen en Boer voeren het woord. Hedenmorgen vond in allen eenvoud in het crematorium op Westerveld de cre matie plaats van wijlen den heer Jan G. Striening, oud-leeraar van de Muziek school der Mij. voor Toonkunst alhier. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door de heeren G. W. Groen, Richard Boer, directeur der Muziekschool, dr. Bor- gerhoff Mulder, F. Driessen, dr. Horst, J.v. der Burg en H. Franco Mendes, De heer G. W. Groen sprak woorden van hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Wie had kunnen denken, al dus spr„ dat na zijn belangstelling bij de openbare les. wij zoo plotseling op deze plaats afscheid van hem moeten ne men? Zijn volle aandacht heeft hij gewijd aan de orkestklasse. In de tweede helft van 1882 werd de thans overledene be noemd tot leeraar in het vioolspel aan de Muziekschool. Onafgebroken heeft hij tot 1 Januari 1931 gewerkt, toen hij in ver band met het bereiken van den 70-jan- gen leeftijd aftrad. Veel heeft hij gedaan, ook buiten de school; als solist en bij kamermuziekavonden verleende hij meer malen zijn zeer gewaardeerde medewer king en niet het minst als componist. Namens het bestuur zegt spr. hartelijk dank voor alles, wat de overledene in deze zeer lange reeks van jaren voor de leerlingen der school heeft gedaan. Zijn weg ging niet altijd over rozen; doornen zijn ook hem niet bespaard gebleven. Moge hij, aldus eindigde spr. een welver diende rust genieten. Namens de collega's sprak de directeur, de heer Boer. Ten zeerste werd hij door allen gewaardeerd, niet alleen als violist, paedagoog en componist, maar tevens om zijn persoonlijke eigenschappen. Wij zul len hem in eere blijven herdenken. Tot de 'familie sprak de heer Boer den wensch uit, dat de algemeene sympathie, wtlke de overledene genoot, de achterblij- venden mocht helpen het leed te dragen. De dochter van den overledene dankte de aanwezigen voor hun belangstelling. MILITAIR JUBILEUM. Uitreiking medaille voor 24-jarigen trouwen dienst. Hedenmorgen te 11 uur vond op de bin nenplaats der Doelenkazerne de plechtige uitreiking plaats van de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst aan den opperwachtmeester O. Kampman. Een en ander geschiedde door den ma joor-hoofdinstructeur N. T. Caistens. Na voorlezing van het besluit, sprak deze den jubilaris in loffelijke bewoordingen toe. Hij wees op de eervolle loopbaan van den op perwachtmeester, die op 18 Jan. 1907 in dienst trad. reeds op 1 April 1911 tot wachtmeester werd benoemd en op 1 Mei 1918 tot opperwachtmeester promoveerde. Sor. memoreerde de groote plichtsbe trachting van den jubilaris, huldigde hem als kundig opleider en als goed raadsman, stelde hem aan allen tot voorbeeld en sprak de hoop uit, dat hij nog vele jaren het Vaderland zou mogen dienen. Hierop spelde hij hem het eereteeken op de borst. De plechtigheid werd opgeluisterd door de muziek van het 1ste regiment veld-artil- lerie. Velen. w.o. diverse officieren maak ten van de gelegenheid gebruik, den jubi laris de hand te drukken. DE BIOSCOPEN. militaria. Ter vervanging van den naar Amers foort overgeplaatsten dlrigeerend_ Paar den art met den rang van Majoor A. Kuipers, is met ingang van 11 Januari j.l. bij het 6e Regiment Veld-Artillerie over geplaatst de Paardenarts le klasse, dr. J. C. Stepelruit, Breda. Op 18 Januari as. komen bij het 6e Regiment Veld-Artillerie voor eerste oefe ning in werkelijken dienst, de onbereden dienstplichtigen der lichting 1932, le ploeg De adjudant-Onderofficier instructeur A. F. Nanning van het 6e Regiment Veld- Artillerie is aangewezen om met ingang van 1 Februari tot medio April een cursus te volgen voor opleiding tot Magazijn-be heerden bij het Wapen der Artillerie, bij het Algemeen Verdedigingspark aan de Hembrug. Trianon-Theater. Na zijn triomfen in verschillende rollen in „Luxor" gevierd, zet Willy Forst zijn zegetocht thans in het theater aan de Burchtstraat voort. Bijge staan door de charmante Trude von Molo over welk een groot aantal uitstekende actrices krijgt de Duitsche film-industrie langzamerhand de beschikking heeft Willy Forst van het historische gegeven den diefstal van Leonardo da Vinci's meesterwerk „Mona Lisa" uit het Parij- sche Louvres een meesterlijk stukje filmwerk gemaakt. De motiveering van de daad doet een haast veredelenden invloed van den diefstal uitgaan! Het gebaar der Italiaansche regeering het door Napoleon aan Florence ontno men schilderwerk terug te geven en het enthousiasme van de Italiaansche bevol king als haar de beweegredenen het ongedaan maken van Bonaparte's daad worden medegedeeld de frappante gelijke nis tusschen Mathilde (Trude von Molo) en Mona Lisa vermeerderen ln niet ge ringe mate de kracht van de film. Willy Forst zou tenslotte Willy Forst niet zijn als hij niet eenige liedjes ten beste gaf. Het zijn „Warum lachelst du Mona Lisa" en „Was weisst denn du was Liebe 1st", waarbij Robert Stolz voor de muziek zorg droeg. Voor de pauze geeft Rin-Tin-Tin in „Het gestolen Collier" weer eens van zijn alom bekenden speurzin blijk. Een pro gramma dat klinkt als een klok. Het City-Theater brengt deze week een spannende film met de beroemde hond Rin-Tin-Tin, die in dit verhaal weer een vrouwelijke hoofdpersoon (Nora Lane) op mooie wijze weet te redden. Deze geschie denis is in elk opzicht boeiend. Merk waardig zijn de films; „Filmsterren ge vraagd" en „Menschen am Sonntag" waarin nu eens niet de geijkte filmhel den en -heldinnen optreden, maar vijf „gewone" jonge menschen, in dezelfde rollen, die zij in werkelijkheid ook in het leven vervullen: een taxichauffeur, een winkeljuffrouw, een meisje uit een gra- mofoonwinkel. een wijnreiziger en een mannequin. Vooral deze laatste film, ge regisseerd door den bekenden Robert Riodmak, is opvallend goed en bezit zeer bijzondere kwaliteiten. Het vijftal spelers biedt iets volkomen aparts, terwijl de regie van een onuitputteüjken humor is en scherp sarcastisch. Het is buitengewoon wat Riodmak met zijn sujetten heeft we ten te bereiken! Een mooie avond is den bezoeker stellig gewaarborgd! In het Casino wordt deze week weer een zeer varieerend programma gegeven. Na eenige zangnummers o.a. door Gertrud Lawrense, volgt de eerste hoofdfilm „Op de rails" naar het tooneelstuk „Die Strecke" van Oscar Bendiens. De hoofd rollen worden op uitstekende en vlotte wijze gespeeld. Na de pauze volgt de tweede hoofdfilm, een amusante klucht „Achter volgd door een millioen" met in de hoofd rollen Victor Mc Laglen, Fifi Dorsay en El Brandei. Victor Mac Langlen als John Patrick Duke is stuurman op „De Diamantkust". Duke heeft na lang praten zich toch een loterijbriefje van „De Grand Prix" aan geschaft. doch probeert dit op het schip onder zijn kornuiten aan den man te brengen, wat hem echter niet gelukt. Dus gaat hij met zijn loterijbriefje te Havre aan wal. Doch al spoedig wordt hij aangesproken door twee heeren, die hij meent te her kennen als rechercheurs. Hij is n.l. een paar jaar geleden uit de gevangenis ont vlucht, en is bang, dat zij hem weer ach ter slot willen zetten. Dus vlucht hij lede ren keer waar hij ze ook ontmoet, doch als hij zich in het café Le Coq d'Or be vindt waar zijn meisje optreedt, komen ook deze heeren weer achter hem aan en deze keer kan hij niet ontvluchten. Als zij hem dan vragen zijn loterijbriefje te toonen en hij hoort dat hij de hoofdprijs „een millioen-dollar" gewonnen heeft, tracteert hij alle aanwezigen van Coq d'Or. Hetgeen er dan ook wel van afkan! Luxor-Theater prolongeert natuurlijk „Trader Horn". Een week achtereen is het theater avond aan avond uitverkocht ge weest en we twijfelen er niet aan of dit zal zich in de komende bioscoopweek her halen. Hetgeen overigens begrijpelijk is, want „Trader Hom" is een film, die iedereen gezien moet hebben. Het voor programma is geheel vernieuwd. De heer H. Buurman te '.isse 90 jaar. 1842 1932 - De heer H. Buurman. Morgen, Zondag 17 Januari zal de heer H. Buurman ten huize van den heer G. Buurman te Lisse zijn 90en verjaardag mogen vieren. 't Zal onze lezers zeer zeker interessee ren een en ander uit dit rijk besteede le ven te vernemen. De jubilaris werd 17 Jan. 1842 op de buitenplaats „de Paauw" te Wassenaar geboren, welke buitenplaats bewoond werd door wijlen Z. K. H. Prins Frederik, oom van wijlen Z. M. Koning Willem III. De vader van den thans negentigjarige was bij Z. K. H. Prins Hendrik als bloe mist werkzaam en het was in het tuin manshuis dat hij het levenslicht mocht aanschouwen. Zijn jeugdjaren bracht hij op deze tuinmanswoning door, welke zich bevond achter het Koninklijk Paleis. De jubilaris was tijdgenoot van de belde Prinsessen Louise, die met Z. M. de Ko ning van Zweden gehuwd is en H. K. H. Prinses Marie, welke met Prins von Wied in het huwelijk is getreden. En als hij nu nog verteld uit dien glo- rieuzen tijd dat hij H. K. H. Prinses Marie mocht behulpzaam zijn bij de verzorging van haar bloementuin, dan glinsteren zijn oogen van genoegen! Na deze onbezorgde vroolijke schooljaren moest hij zich gaan bekwamen voor zijn levenstaak. Hij begon als tuinmansleerling op „de Paauw" en later als tuinknecht, totdat hij op 23-jari- gen leeftijd eigen zaken begon. De heer Buurman is twee maal gehuwd geweest, uit welke huwelijken 13 kinderen werden geboren, waarvan er thans nog 9 in leven zijn. Hij mag zich in het gelukkig bezit van 28 kleinkinderen en 3 achter kleinkinderen verheugen. De jubilaris geniet een goede gezond heid en is voornemens na zijn 90en ver jaardag nog een reis naar België te aan vaarden en beweert daarbij niemand noodig te hebben, daar hij alles nog al leen kan. Zijn levenspad zal niet steeds over rozen gegaan zijn. doch ongetwijfeld zal de jubi laris met de zijnen dankbaar op dit rijk gezegend leven terugzien. Wij wenschen hem van deze plaats een aangenamen feestdag toe waarop het hem aan belangstelling zeker niet ontbre ken zal! kerkherstel of kerkopbouw? Lezing van Ds. Vriezen. Gisteravond werd in Rehoboth aan het Rapenburg een propaganda-avond, uitgaande van de vereeniging „Kerkher- stel" gehouden. Te ruim acht uur opende dr. J. Riemens de vergadering, die zeer goed bezocht was, op de gebruikelijke wijze, waarna hy een kort inleidings woord sprak om hierna direct gelegenheid te geven aan den spreker van dezen avond ds. Th. C. Vriezen van Den Haag, die als onderwerp voor dezen avond gekozen had „Kerkopbouw of Kerkherstel". De bedoeling van spreker is om een verkenningstocht te houden op het ryke terrein van het huidige Hervormd-kerke- ïyke leven. Vooral de heterogene samen stelling van Kerkopbouw maakt een zui vere typeering van het streven zeer moei lijk, misschien onmogelijk. Nadat spr. eerst eenige tegenstellingen heeft tegengesproken, o.a. dat Herstel vleesch tot zün arm stelt en Opbouw den geest wil doen doorwerken, komt hy tot de formuleering en nadere uitwerking van vier punten, welke z. i. de kernpunten van verschil uitmaken. In de eerste plaats: Kerkopbouw is een binnenkerkeiyke voortzetting van het oecumenisch-kerkeiyk streven. Kerkher stel is een Hervormd kerkehjke beweging, voortgekomen uit het besef van den nood der Herv. Kerk. Kerkopbouw, aldus spr., tot zyn tweede punt komende, ziet daar om als taak: de gemeente actief te ma ken. Kerkherstel ziet als taak de Herv. Kerk te brengen tot het besef, dat ze Kerk is. Daarby staat waarschynlyk by Opbouw meer de plaatselyke gemeente en de individueele gemeenteleden en by BINNENLAND. De voortgezette vergadering der Provin ciale Staten van Zuid-Holland. (3e Blad). Bij een brand te Rotterdam hebben de bewoners zich over het dak in veiligheid moeten stellen. (Gemengd, 2e Blad). NabU Wateringen is een gestolen auto met zes inzittenden te water gereden; drie jongens zijn verdronken. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. De Herstelkwestie algemeen in bespre king. (Bultenl., le Blad). In Roemenië zün wapens voor de sovjets in beslag genomen. (Bultenl., le Blad). Kerkherstel meer de algemeene kerk op den voorgrond. Hieruit komt voort de tegenstelling, hetgeen spr. in de derde plaats teekent, dat Kerkopbouw nu wil beginnen op te bouwen „van binnen uitwerkend", door samenspreking de verhoudingen ver nieuwen, terwyi Kerkherstel principieel niets anders meent te mogen willen dan de zelfstandigheid en mondigheid der kerk te eischen. Kerkherstel wil dus op 't oogenblik niet anders dan een verte genwoordigend kerkehjk lichaam, waar door de Kerk zich uitspreke. Als laatste punt bespreekt spr., hoe Kerkopbouw wil geen leertucht, dan al leen door persooniyke beïnvloeding van de leden der kerk onderling. Kerkherstel meent, dat tegenover hem, die in 't ambt staat, ook ambtehjk moet worden opge treden, zoodra de waardigheid van het ambt dit eischt. Op deze duideiyk uiteengezette lezing, werd de gelegenheid gegeven om met spr. van gedachten te wisselen, waarna deze by eenkomst op de gebruikelyke wyze werd gesloten. academische examens. Geslaagd is voor het aanvullingsexamen doctoraal Indisch recht mr. C. O. Blaauw (Den Haag). De heer J. G. H. Tonies alhier is be noemd tot Commandant der Burgerwacht te Woubrugge. Geslaagd is voor het examen Engel- sche Handelscorrespondentie Mercurius, de heer: s. Wolf, idem voor dat van de Ver. v. Leearen de heer W. Teljeur, beiden leerlingen van den heer E. s. Offringa, al hier. De heer C. J. Grader, administratief ambtenaar by het Binnenlandsche Be stuur Is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indie. De N.V. Winkelmaatschappy „De Koning", waarvan de hoofdzetel gevestigd is te Rotterdam, heeft heden in het pand Korevaarstraat 2 a haar 20ste filiaal hier te lande en haar tweede in onze stad ge opend, dat binnenkort door een derde zal worden gevolgd. Alle lekkernijen, welke een koek -en banketbakkery annex choco ladefabriek kan verschaffen zyn in groote verscheidenheid in de naar de eischen des tyds ingerichten winkel voorradig. Wy twyfelen er niet aan of deze by uitstek gunstig gelegen zaak zal zich ln een even grooten toeloop mogen verheugen als het zusterfiliaal op de Haarlemmerstraat. Men verzocht ons mede te deelen, dat het koorwerk „La Vita Nuova" hier ter stede is uitgevoerd op 19 April 1912 door de afd. Leiden van de My. tot Bevor dering der Toonkunst. De Chr. Jeugd-Ver. „N.O.M.A.T.E.G." (Eere-voorzitter dr. J. Riemens) houdt wederom een, grooten propaganda-avond in de Graanbeurs (men zie de adverten tie in dit blad.) Het belooft een schitte rende avond te worden. Dr. Riemens en ds. Kuilman zullen spreken. Verder is er zang, muziek en tooneel, terwül ook de 2 driehoekclubs dezen avond luister by' zul len zetten.' Wij wekken van harte op deze samenkomst by te wonen. Gistermiddag is de 25-jarige mej. H. M. v. d. P. in haar woning van de trap geloopen en heeft daarby op 'n fietspomp getrapt, waardoor deze omsloeg en 't voet stuk haar in het onderlyf drong. Vrij ernstig gewond werd zy naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Dinsdag, Woensdag en Donderdag worden ln de groote zaal van „Zomer- lust" vanwege de Ned. Ver. van Huis vrouwen, afd. Leiden, wederom demon straties gehouden. Men zie ook de adver tentie ln dit Blad. Hedenmorgen vond ln de kabel van de lijn Leiden-Rij nsburg-Katwyk der N. Z. H. T ,M kortsluiting plaats die onge veer 40 minuten duurde. Hierna was het defect hersteld; een en ander veroorzaakte gedurende dien tyd oponthoud.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1