AGENDA. RADIO-DISTRIBUTIE. „cristalphone (edison)" l. v. geelen - Haarlemmerstr. 55 BUITENLAND. de algemeene toestand. frankrijk. pleidooien Voor ontwapening. engeland. hongarije. china. vereenigde staten. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. BEDEN: Prediker: Staatk, Geref. Partij. Spr. ds. Leenmans van Delft. 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg): Dr. J. Riemens, 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Mij. tot Bev. dei Toonkunst afd. Leiden: „Die Schöpfung". 8 uur nam. Zaterdag. Concordia: Feestultvoering Leidsche Di lettantenclub. 8 uur nam. Zondag. Schouwburg: „De Rotterdammers". „De duivel in de Vrouw". 8uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Maandag. SchouwburgRotterdamsch Hofstad- Tooneel „Pygmalion", 8 uur 15 nam. Volkshuis: Spr. de heer Van Veen over de moderne stadsjeugd. 8.15 uur nam. Dinsdag. Stadszaal (groote zaal): Jubileumcon cert, „Sursum Corda". 8 uur nam. Woensdag. Stadszaal: Uitvoering Kinderkoor „Ex Animo". 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Achtervolgd door een millioen". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. City-theater, Haarlemmerstraat. Voor stellingen te 8 uur. „Filmsterren gevraagd". Zondags 4 uur 30 en 8 uur. „Luxor-theater" Stationsweg. Bioscoop- en Varlëte-voorstellingen Dagelijks te 8u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur „Trader Horn". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's Zaterdags familienia- tinée. „Der Raub der Mona Lisa." Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge woerd 171, Telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76. Telef. 400. RECLAME. 10 JAAR luistert U naar 1 LUIDSPREKER! Is het nu niet de moeite waard Uw keuze voorzichtig te stellen? stelt nimmer teleur! 1989 TELEF 593 t.o. City-Theater DE RAMP VAN DE „OPHELIA". BATAVIA, 14 Jan. (Aneta). Het rapport van de commissie, die ingesteld is om een onderzoek te doen naar de ramp van de „Ophelia" houdt de verklaring in. dat de Iniandsche kapitein, die het schip com mandeerde in zijn taak is tekort geschoten en dat hij niet kon worden gehandhaafd. Aangezien het omslaan van het vaartuig naar het oordeel der commissie niet kon worden voorzien is in dit geval een ver volging wegens het veroorzaken van dood door schuld niet toepasselijk. De commis sie adviseert om de kabels van de veer pont over de rivier op de plaats, waar het onheil heeft plaats gehad, hooger te be vestigen en wel zoodanig, dat hekwielers deze plaats ook bij den hoogsten water stand kunnen passeeren zonder deze ka bels aan te raken. Bovendien dienen deze kabels zoodanig duidelijk zichtbaar te worden gemaakt, dat men ze zoowel gedurende den nacht als overdag duidelijk kan waarnemen o BEVREESD VOOR VULCANISCLE UITBARSTINGEN. BLITAR, 14 Jan. (Aneta). In de kam pong heerschte ongerustheid, daar een uit barsting van den „Kloet" werd verwacht, volgens inheemsche berekening. Op het geroep „Lahar, Lahar", vluchtte de bevolking naar nooger gelegen streken. Een oude Madoerees stierf aan hartver lamming. De ambtenaren van het B.B. wij zen de bevolking op de maatregelen, welke ter bescherming bij een eventueele uit barsting zijn genomen. Een deputatie uit de kampong is onder leiding van een „Kijahi" naar den krater vertrokken, om zich te overtuigen, dat er geen gevaar is. o NOODWEER BOVEN SEMARANG. SEMARANG, 15 Jan. (Aneta). Noodweer veroorzaakte gedurende een week belem mering van den handel doordat het ver keer met de reede niet kon geschieden. De waterleiding geraakte defect. De haven van Tegal sltbte dicht. Het uitbaggeren is voorloopig door de weersomstandigheden onmogelijk. De vaargeul van de haven van Pekalongan is uitgespoeld. De Herstelconferentie. Ofschoon er onder de tegenwoordige omstandigheden geenerlei vooruitzicht be staat voor een permanente regeling der herstelkwestie, zou de Engelsche regee- ring, naar men meent te weten niet te vreden zijn met 'n eenvoudig lapmiddeltje om tijd te winnen. In bevoegde Engelsche kringen vindt het inzicht, dat een moratorium op langen termijn bezwaren heeft, niet weinig on dersteuning. Indien men tharts geen per manente regeling ka"n verkrijgen, zou het beste zijn een accoord dat geschikt is om een permanente regeling te bespoedigen en niet te verdagen, Het is van dat standpunt, dat de Engel sche regeering uitgaat bij de bestudeering van het herstelprobleem. Haar streven i geldt in de eerste plaats het effenen van een weg voor een gunstiger atmosfeer, welke een permanente regeling mogelijk m aakt. Er moet nog een voorafgaande overeen komst met de Fransche regeering gevon den worden. Indien er een accoord met Frankrijk tot stand kan komen en de Engelsche regeering'koestert nog de hoop, dat het mogelijk zal zijn dan zal een algemeene overeenkomst tusschen de schuldeisehends mogendheden te Lau sanne enorm vergemakkelijkt zijn. Men meent te weten, dat de Britsche regeering er de voorkeur aan zou geven, dat de kwestie der oorlogsschulden te Lausanne niet opgeworpen zou worden en dat de conferentie zich strikt zou beper ken tot de herstelkwestie. De oorlogsschul den kunnen niet met nut worden "bespro ken zonder Amerika, dat zelfs niet .door een waarnemer zal vertegenwoordigd zijn. 25 Januari blijft de datum der confe rentie en men denkt dat zij niet veel lan ger dan een week zal duren. De Italiaansche deskundige vertoeft thans te Londen. o DUITSCHLAND. De industrie steunt Briining. Op den Duitschen Industrie- en Han delsdag heeft de voorzitter dr. Grund in zijn rede o.a. het volgende verklaard. Geen Duitsche regeering zal ooit in staat zijn met maatregelen op binnen- landsch politiek terrein het probleem op te lossen, Indien het niet gelukt de hoofd oorzaken van onze economische en finan- cleele nooden weg te nemen. De politieke belangen maken Duitsch- land de naleving zijner privaatrechtelijke verplichtingen onmogelijk. Indien deze niet worden weggenomen, is een herstel van Duitschland's credietwaardigheid en een opleving zijner industrie onmogelijk. Wij betuigen den rijkskanselier onzen dank, dat hij dit openhartig en duidelijk heeft gezegd en vertrouwen er op, dat hij in dezen zin zal handelen. Wij gelooven, dat de-rijkskanselier in de overtuiging naar Lausanne kan gaan, dat 't geheele Duitsche volk elk accoord, dat niet op een reëele mogelijkheid steunt, verwerpt. De vergadering betuigde haar instem ming met deze uiteenzetting. Daarna gaf de rijkscommissaris voor toezicht op de prijzen een overzicht van zijn taak. o Laval en Brland. Laval heeft gisteren een onderhoud van 11/2 uur met Brland gehad. Volgende mededeeling is daarover officieel uitge geven Het onderhoud tusschen Laval en Brland was door een geest van vriend schap en vertrouwen doordrongen. Laval en Brland bespraken de buitenlandsche politieke kwesties, die op dit oogenblik voor Frankrijk en da wereld op den voor grond staan. Zij hielden zich vooral bezig met de rol van Frankrijk in den Volken bond. Laval betoogde nogmaals hoeveel hem aan de waardevolle medewerking van Briand voor Frankrijk in de zaak van den vrede gelegen is. Briand verklaarde zijner zijds, dat hij volkomen ontvankelijk was .voor de uiteenzettingen van Laval en thans door zijn juridische en diplomatieke medewerkers den vorm laat onderzoeken, waaronder zijn medewerking eventueel onder oogen zou kunnen worden gezien. Intusschen heeft Briand reeds afscheid genomen van de pers en enkele gezanten. Hij maakte lichamelijk een ietwat ver moeiden, geestelijk een frisschen indruk. In een vergadering van de radicale Kamerfractie is een motie aangenomen, waarin het vertrouwen van de radicale partij in Brland wordt uitgesproken en instemming betuigd met zijn politiek van vrede en toenadering der volken, welke hij steeds heeft vertegenwoordigd. Daladier heeft in een rede uiteengezet, waarom niet gedacht kon worden aan een nationale regeering. Laval kwam in 't ge heel niet met een vast omlijnd plan en dat was absoluut noodzakelijk geweest. Hij merkte overigens nog op: Zeker, de ernst van de binnen- en bui tenlandsche politieke gebeurtenissen wijst in de richting van een binnenlandschen wapenstilstand. Brüning heeft uit het tegen den wil der radicalen lichtzinnig ge ratificeerde moratorium van Hoover alle consequenties getrokken en besloten het recht op herstel te begraven. De schulden van Frankrijk aan Amerika Zijn tegen den wil der radicalen en zonder veiligheids- clausule geratificeerd, zoodat het Ameri- kaansche Congres nu verklaart dat Frank rijk wel betalen zal. Bovendien heeft men de krachten van Frankrijk verspild in een ongehoorde politiek van verkwisting en illusies. Men heeft in geheel Europa de milliarden van de Fransche schatkist rondgestrooid; een begrootingstekort is ontstaan, de gevolgen der economische cri sis zijn door de hebzucht van zekere krin gen nog verscherpt, die bereikt hebben dat het gelukkige evenwicht van Frankrijk aan hun egoïstische belangen opgeofferd ls Een vereeniging der partijen laat zich rechtvaardigen door de gebiedende nood zakelijkheid van het herstel der zware fouten, die Frankrijk ln doodelijk gevaar brengen. VERSCHILLENDE LEIDENDE FIGUREN AAN HET WOORD. Het Fransche weekblad „Les Annales" heeft zich tot een aantal vooraanstaande persoonlijkheden gewend met de vraag: „Zullen wij ontwapenen?" De Britsche premier Mie Donald ver klaart o.a Dat, na den laatsten oorlog, alle volken tot de tanden gewapend zijn, in een nietig verlangen naar vel-igheld; dat onze nationale industriën bijna be zwijken onder den druk der belastingen, noodig om de kosten te dekken eener be wapening, welke, zoo ze nooit weer moei dienst doen, noch den winnaar noch den verslagens voordeel en rust brengen zal, dat is een van die eigenaardige waan ideeën, waarmedg de volken telkens en tel kens weer zich zelf bedriegen, tenzij ze moedig en wijs genoeg zijn, den weg te gaan, dien het gezonde menschen verstand wijst. De Britsche minister van binnenlandsche zaken, sir Herbert Samuel, beantwoordt de vraag aldus: De plechtig aanvaarde verplichting, op te komen voor ontwapening, een ver plichting, welke in 't. Volkenbondsstatuut aanvaard werd in het verdrag van Ver sailles duidelijk staat geformuleerd, en ook in het protocol van Locarno Is vervat moet worden nageleefd. Veiligheid moet worden gezocht in ver mindering, niet in verhooging van het wapeningsniveau, en men moet er zich van vergewissen, dat overal het verzaken aan den oorlog waarachtig is. De Duitsche gedelegeerde der voorbe reidende ontwapeningscommissie, graaf Bernstorff, betoogt: Algemeene ontwapening is een der meest gebiedende eischen van onzen tijd; ze is tevens een der gewichtigste doeleinden van den Volkenbond De verwezenlijking van een eerlijke en algemeene ontwapening is thans een kwestie van leven en dood voor den Volkenbond Dr. Groener, de Duitsche minister van rljksweer en binnenlandsche zaken zegt zijn rnoening aldus: Duitschland heeft recht op een zelfde behandeling als alle andere landen, het heeft evenveel recht op veiligheid, en kan aanspraak maken op een gelijke ontwa peningsmethode, als elders aangenomen wordt. In 1919 heeft het de plechtige ver zekering gekregen, dat de andere landen het zouden volgen op den weg, dien het door zijn onmiddellijken ontwapening was ingeslagen. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Zaleski, pleit voor het door de Poolsche regeertng ter jongste Volken- bondsvergadering gedane voorstel: door voering der moreele ontwapening en orga niseering van een systeem van wederkee- rlgen bijstand tegen een eventueelen aan valler. De Japansehe gedelegeerde bij den Vol kenbond, Sawada, gelooft, dat de ontwa pening er wel komen zal, is echter van meening dat ze slechts geleidelijk zal kun nen worden doorgevoerd. Men moet niet te optimistisch zijn. Zijn de verwachtingen te hoog gespannen, .dan zal de ontgooche ling niet uitblijven. De leider der Indische nationalisten, Gandhi, roept den staatsheden toe thans te besluiten of de ivemld aan den voor avond van een nieuwen oorlog staat. Zij mogen niets nalaten, óm een zoo gewel dige catastrophe te voorkomen. 4 In een in het Mansión House gehouden ontwapeningsbijeenkomst, waaraan hon derd Lord Mayors uit de provincie deel namen, heeft de onder-staatssecretaris Eden een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: De regeering gaat ijverig na, welke politiek Gr. Brftannlë op de a.s. ontwa- penings-conferentie zal innemen. De regeering beseft volkomen het vi tale belang van deze conferentie en zal zich niet daarheen begeven met arm zalige en bekrompen denkbeelden. Integendeel, zij is oprecht verlangend, om door opbouwende voorstellen en daad werkelijke actie zooveel in haar vermogen is bij te dragen tot een wezenlijke, duur zame en toenemende vermindering van den grooten last der internationale be wapeningen, die heden ten dage een hin derpaal vormen voor den vooruitgang dei- wereld Spreker wees vervolgens op het voor beeld van Engeland, dat sinds den wa penstilstand voortdurend en op doortas tende wijze zijn strijdkrachten te land en ter zee heeft beperkt. Het Britsche leger beteekent thans nauwelijks meer dan een polltie-macht; de marine werd geleidelijk verminderd. Wij betreuren het, vervolgde spreker, dat het jongste verdrag tot beperking dei- vloot nog steeds niet werd aangevuld door een overeenkomst tusschen Frankrijk en Italië. Het zou een goed voorteeken zijn voor de a.s. ontwapeningsconferentie, in dien bij den aanvang ervan de medewer king dezer twee na Engeland grootste Europeesche zeemogendheden voor de vlootontwapening, zooals te Londen voor zien, verzekerd bleek. Met de beperking zijner luchtstrijd krachten ging de Engelsche regeering nog verder. Terwijl Engelands luchtstrljd- macht tegen het einde van den oorlog verreweg de sterkste ter wereld was, neemt zij thans, ofschoon Londen meer dan eenige andere Europeesche hoofdstad ln geval van oorlog aan luchtaanvallen is blootgesteld, nog slechts de vijfde plaats in onder de luchtmogendheden. Spreker hoopt, dat de conferentie aan deze on gelijkheid een eind zal maken. Meer zullen wij niet kunnen doen, ver volgde spreker, de andere mogendheden moeten thans het hare tot de ontwapening bijdragen. John Simon had een schrijven gezon den, waarin hij er op wees, dat de a.s. conferentie slechts de eerste zou zijn van een reeks en dat bij de beoordeeling dei- resultaten ervan daarmede rekening moest worden gehouden. Al zouden de eerste resultaten misschien niet schitte rend zijn, de uiteindelijke waarde ervan zou toch van beteekenis kunnen blijken. Burggraaf Cecil stelde voor afschaffing der borbardementsvliegtulgen. De mo gendheden zouden verder moeten over gaan tot het verbieden van zekere wa penen, waarvan 't bezit ook aan Duitsch land verboden is en tot een beperking met 25 percent van de werelduitgaven voor bewapening gedurende het tijdperk, dat de wereld scheidt van de tweede ontwa peningsconferentie. 0 Het beleid in Indië. Sir Samuel Hoare. de minister voor Indië, heeft gisteren een verklaring afge legd nopens de gevolgde politiek der laat ste weken. De minister zeide, dat de Engel sche regeering het volkomen eens was ge weest met de maatregelen die Lord Wil- lmgton voorgesteld en uitgevoerd had. Het bewijs was nu voor geheel Indië geleverd dat de regeering niet voor dreigementen uit den weg zou gaan. De speciale ordon nantiën zouden geen dag langer van kracht behoeven te zijn dan noodig was, maar zoolang de Congrespartij haar cam pagne van terrorisme niet aflaste en zou vervangen door een politiek van samen werking tot het gemeenschappelijke groote doei, zoolang zouden zij in al hun scherpte gehandhaafd blijven. Spr. betreurde dat er op de bijeenkom sten der Ronde Tafelcommissie in Indiè nu lqege stoelen zouden zijn, dié in Londen bezet waren geweest, maar dit was niet de schuld der Engelsche noch van de Indische, regeering. De strijd was beiden regeeringen opgedrongen, maar nu moesten en zouden ze ook toonen, dat ze zich bewust waren van hun verantwoordelijkheid als regee ring en die strijd moest eerst volkomen ge wonnen worden. Engeland wenschte den vrede in Indië, zoowel den binnenlandschen als op inter nationaal terrein, maar er waren oogenblik ken dat die vrede niet anders dan door de ontplooiing van gezag en machtmiddelen bevestigd kon worden. Spr. eindigde met warme hulde te bren gen aan Lord Willington en zijn voornaam ste burgerlijke en militaire medewerkers die een dreigende situatie met moed en bekwaamheid onder de oogen hadden ge zien en de juiste afweermaatregelen had den genomen. Twintig Britsche leden der commissies, welke door de Ronde Tafel-Conferentie zijn ingesteld ter bestudeering van den toestand inzake de voorgestelde federale constitutie, zijn gister naar Indië vertrok ken Waarschijnlijk zal hun taak een ver blijf van verscheidene maanden in Indië noodzakelijk maken. o Opgewonden debat in het parlement. De e.rste parlementsvergadering na het Kersirec s heeft weer een stormachtig ver loop genad. De democratische afgevaardigde Brody laakte de economische politiek der regeering-Betolen en wees er op dat tot op lieden de eindafrekeningen der jaren 1927, '28 en '29 nog steeds niet aan het parlement waren overgelegd. Teneinde haar gestie te maskeeren heeft de regeering verschillende fondsen ingesteld, die niet worden verrekend. In 1929 waren er reeds. 23 zulke fondsen. De bedragen die zelfs door de opperste rpkenkamer niet zijn verrekend zijn inmiddels tot 69 millioen pengt' opgekropen. De soc,aal-democraat Bucliinger wees er op dat miniister-président Karoiyi destijds in zijn programrede had gesproken van een nieuwen koers der buitenlandsche politiek, doch Karoiyi volgt getrouw de politiek van zijn voorgangers, De buitenlandsche politiek van het kafiinet-Karolyijs. epn partij kaartspel, waarin yalsch gespééld wordt. Bij een aanval op Bethlen: vroeg Bnchinger vervolgens, met welk recht Bethlen eigenlijk nog steeds als buiten- landsch politiek adviseur der regeering optreedt Het is tooh niet noodig, dat Hon garije in het buitenland met uitgediende politici opereert. Hierop ontnam de voorzitter Buohinger het woord, wat in de banken der oppositie een stormachtig protest verwekt. Een sociaal-democratisch afgevaardigde, Farkas, riep den voorzitter toe dat de leiding van het parlement eveneens heeft uitgediend. Hij werd daarop door den voorzitter in handen gesteld van de immu- nitelts-oommissle. De vergadering sloot in zeer opgewonden stemming. Bethlen is thans te Rome, waar Musso lini hem ontving. o Het conflict met Japan. Naar het agentschap Indo-Pacific uit Peking bericht, heeft Japan, ondanks En gelsche protesten, de controle overgeno men over de spoorlijn PekingMoekden tusschen Moekden en den Grooten Muur. Dit gedeelte van de lijn wordt thans dooi de Japanners van Feng-sjian uit beheerd. De autoriteiten hebben het Cbineesche personeel door Japansehe beambten ver vangen. o Hoover's candidatuur. Volgens den minister van posterijen Brown is Hoover bereid, wederom een candidatuur voor het presidentschap voor de republikiinen te aanvaarden en is hij de aangewezen man. De volgende passagiersschepen zijn Za terdag 16 Januari in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kust-statlons en via die stations recht streeks te bereiken. Medegedeeld door de N. T. M. Radio-Holland. AlDhacca, Rugby Radio Chr. Huygenst Scheveningen Radio Chr. Crijnssen, Ouessant Radio Dernpo, Flandria, Hout man, J. v. Oldenb., alle Scheveningen Ra dio Kota Pinang, Trapani Radio Kota Nopan. Alexandria Radio Maas- kerk, M. v. St. Aldeg. Oranje-Nassau, P. O. Hooft, Scheveningen Radio Poulau Bras, Alexandria Radio Poelau Tello, Colombo Radio Sibajak, Statendam, Tanimbar, Tasman, alle Scheven. Radio Veendam. Marion Radio WCC. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 centen per woord. Steunt, bij gelijken prijs en kwalitei4 De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. DE FINANCIEELE KWESTIE. LONDEN, 15 Jan. (Reuter). De Britsche econoom Kynes heeft in een artikel een pleidooi gehouden voor de schrapping dei- herstelbetalingen en oorlogsschulden. Hij wenscht, dat de staatslieden de des kundigen zullen vervangen. De beste oplossing acht hij de verdaging van de conferentie van Lausanne, na een korte zitting en verlenging van het mora torium tot 15 December. Hierna zullen de crediteur-staten Duitschland een uitvoerig plan als eind oplossing voorleggen. Kynes zal zich binnenkort naar Par^ begeven, teneinde zijn onderhandelingen met de Fransche deskundigen te her) vatten. LONDEN, 15 Jan. (Reuter) Naar aanlei ding van de verklaring van Keynes inzake schrapping oorlogsschulden. schrijft de Daily Mail: Het geheele annuleeren der oorlogs schulden zou Duitschland een zeer groot voordeel verschaffen. De Britsche industrie zou dan nimmer meer kunnen hopen het hoofd te kunnen bieden aan de Duitsche concurrentie. De News Cronicle daarentegen is zeer met het voorstel van Keynes Ingenomen en acht het practisch uitvoerbaar. LONDEN, 15 Jan. (V.D.). Ds Washlngtonsche correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat het artikel van Mussolini in officieele kringen geen verrassing heeft gebracht. President Hoo ver heeft er steeds op gewezen, dat ds eerste stappen niet van Washington, doch van Europa moeten uitgaan. Naar zijn meening was het beste, te wachten tot ds 'E-wopeesche mogendheden overeenstem- r.t ng over de herstelkwestie hebben be reikt. Een dergelijk optreden zou zijn po sitie versterken in het geval, dat de Euro peesche mogendheden vroeg of laat met nauwkeurige voorstellen voor een herzie ning of schrapping der oorlogsschulden contact met Amerika zoeken. Doordat hij geenerlei verantwoording draagt voor den toestand in Europa, zal Hoover in staat zijn nogmaals een beroep op het Congres te doen en het er op opmerkzaam te ma ken, dat het Amerikaansche parlement niet blind mag blijven voor de gebeurtenissen in Europa. De publieke opinie in de Ver- eenigde Staten, waarop Mussolini een be roep doet verlangt een uitweg uit de crisis en zal eiken weg goedkeuren die door de gekozen leiders wordt aanbevolen. Welis waar beoordeelen de Amerikanen het schuldenvraagstuk van een ander gezichts punt uit dan de Europeanen, doch zij zul. len in het belang van het land een schrap ping der oorlogsschulden goedkeuren. Ten slotte constateert de correspondent van de „Daily Telegraph", dat duidelijk de neiging merkbaar wordt, het Amerikaan sche standpunt nogmaals te bepalen. De „Daily Express" meldt uit New-York, dat een Amerikaansche frontverandering in zake de kwestie der oorlogsschulden zoo goed als zeker wordt geacht. De meerder heid van het Congres, die nog een maand geleden vijandig tegenover de denkbeelden van Hoover stond, zal opnieuw haar hou ding bepalen. Zelfs de scherpste tegenstan ders van een schrapping of verlaging der schulden hebben thans, na de verklaring van dr. Bruening, dat verdere herstelbeta lingen onmogelijk zijn, erkend dat eeu oplossing moet worden gevonden. Te Washington spreekt men reeds openlijk de meening uit, dat den Vereenigde Sta ten niets anders over zal blijven dan óf de oorlogsschulden vrijwillig te verminderen, óf in het geheel niets te krijgen. Een Exchange bericht uit Washington meldt, dat het artikel in de „Popoio d'Italia" in officieele kringen slechts wei nig sympathie heeft gevonden. De leiders van het Congres zijn nog steeds tegen schrapping der schulden en staan op het standpunt, dat Europa moet betalen ol zich anders insolvent verklaren, In offi cieele kringen voelt men echter dat een regeling der herstel- en oorlogsschulden het zakenleven ten goede zou komen. o FINANCIEEL SCHANDAAL IN AMERIKA? WASHINGTON, 15 Jan. (Reuter). Een groot schandaal schijnt aan den dag te zullen komen als resultaat van een ver hoor voor den Senaat van de financieele commissie, die de kwestie der particuliere en regeerings buitenlandsche leeningen heeft onderzocht. Voor de commissie werd verklaard, dat liet staatsdepartement de National City Cy., het emissie-instituut der National Citybank of New-York, preste een leening' te sluiten van 20 millioen dollar met Co lumbia, niettegenstaande de ongunstige berichten van den handelsattache der Vereenigde Staten. Verder wordt beweerd, dat eenige dagen voor de National City Cy. gehoor gaf aan het verzoek van het departement de re geering van Columbia een belangrijke petroleumconcessie ter waarde van hon derden millioenen toewees aan de Gulf Oil Cy., die wordt gecontroleerd door fa milie van leden der regeering. Het staatsdepartement ontkent ten stel ligste dat het bij eenige transactie met president Olaya betrokken zou zijn en dat een concessie zou zijn verleend in ruil voor voorspraken van het departement om de National City Cy. te bewegen de lee ning te sluiten ,maar toen senator John son heden verzocht dat de corresponden tie van het departement over deze aange legenheid zou worden overlegd aan een commissie, weigerde het staatsdeparte ment bot af. De positie van het staatsdepartement verbeterde niet door het feit dat het een formeele verklaring publiceerde, waarin werd toegegeven dat het aandrang op de National City Cy. had uitgeoefend om het crediet aan Columbia te verstrakken. o ROMDOM HINDENBURG's HERKIEZING. BERLIJN, 15 Jan. (Wolff) In het orgaan van den Bond der Frontsoldaten „Der Stahlhelm" wordt over de verkiezing van Hindenburg het volgende geschreven: bu de verkiezing dient iedere partijpolitiek te worden uitgeschakeld, opdat zij kan plaats hebben overeenkomstig Hindenburg's waardigheid. Daartoe is noodig, dat verkiezing spoedig geschiedt, opdat vooral geen propaganda gevoerd kan worden en dat geen tegencandidaten worden gesteld. De Stahlhelm zal zich ook ln de toekomst laten leiden door het streven, recht te doen aan de historische waardigheid van den grooten soldaat Hindenburg en door zijn devies: „Voor het heil der natie'. 8—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2