72,ie Jaargang VRIJDAG 15 JANUARI 1932 No: 22031 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. MUZIEK. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per weekf.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Door ons werd ontvangen: Mej. J. J. A. P. f. 2.50, mej. C. C. R. f. Ir VROUWENGROEP LIB. STAATSPARTIJ. „DE VRIJHEIDSBOND." De voortgezette jaarvergadering. In de gisteravond voortgezette jaarver gadering heeft mevr. A. M. KoekMulder gesproken over den economischen toestand der gemeenten in verband met de huidige tijdsomstandigheden. Mevr. Koek, die lid ls van den Amsterdamschen gemeente raad, wilde in het bijzonder de houding der liberale fractie in dien raad bespre ken bij de behandeling van de begrooting 1932. Het heeft inderdaad veel moeite ge kost deze begrooting sluitend te maken, zooals de fractieleider, de heer Walraven Boissevaln reeds voorspelde bij de behan deling der vorige begrooting. Hij wees toen reeds op het onmatig acrès der uit gaven. dat niet gedekt werd door een overeenkomstig acrès der inkomsten. Van een streven naar bezuiniging deed de soc. dem. wethouder van financiën, de heer Polak niets blijken. Alleen voerde hij zes nieuwe belastingen in, waarvan het nog dubieus is of de opbrengst voldoende is om de kloof te overbruggen. Bovendien legde genoemde heer beslag op de reserves van alle gemeentebedrij ven, zoodat deze in één jaar worden ver bruikt. De liberale fractie diende tever geefs een motie in om te trachten het ge meente-personeel te bewegen vrijwillig af stand te doen van een deel van hun sala ris, zulks in verband met de verlaging van het index-cijfer. Ook de andere liberale bezuinigingsvoorstellen werden alle ver worpen. En achteraf liet burgemeester van der Vlugt zich in een interview in denzelfden geest uit als in de boven bedoelde motie was vervat! Het is nooit de bedoeling der liberalen geweest de sociale zorgen stop te zetten, doch het gaat niet aan om een bepaalde categorie gedurig en in toenemende mate te bevoorrechten en de andere categorie, die toch al moeite heeft om het hoofd boven water te houden, met de kosten daarvan te belasten. Daarna sprak mevr. Joha. Westerman over de houding van de liberale Kamer leden bij de jongste regeeringsvoorstellen. Spr. gaf allereerst een opsomming van de door de regeering genomen bezuinigings maatregelen om het geraamde tekort op de rnillioenen nota van f. 75.000.000 te dekken en het daarbij door den Vrijheids bond ingenomen standpunt. Uitvoerig stond zij stil bij het regee- ringsvoorstel tot verlaging van de ge meentefondsbelasting. De verlaging der ambtenaarssalarissen ondervond voorai verzet van de zijde der sociaal- en vrijzin nig-democraten. Spr. vraagt zich af of eea dusdanige reductie niet gerechtvaar digd is in een tijd, waarin het index cijfer zooveel omlaag is gegaan. Overigens dient volgens spr. het bezol digingsbesluit noodig herzien; de hoogere ambtenaarssalarissen zijn over het alge meen te laag in verhouding tot die van de ondergeschikte ambtenaren. Dat vooraanstaande vrijzinnig-demo craten onder den drang der omstandighe- flfP hetzelfde standpunt innemen als de liberalen bewijst wel de maatregel van den Haarlemschen vrijz. dem. wethouder, mr. Hflnfcberg, die de salarissen der ge meente-ambtenaren met niet minder dan ïa^^Jrerminderde. "gens besprak mevr. Westerman ogingen der benzine-belasting en van de invoerrechten. Vooral het laatste was een moeilijk probleem omdat libera len uit den aard der zaak vrijhandelaars **vB"zonclere Mjdcn eischen echter bij- maatregelen en zoo ging de meer der liberale fractie met het re- gvoorstel mee. srloops te hebben gewezen op het «nteeringswetje, eindigde mevr. nan met een citaat van mr. Knot- waarln deze opwekt tot verdraag- id en eerbiediging van elkanders pnt, ook al is dit tegenstrijdig aan H- Hierna werd de vergadering met een rioten Van ^°°r de presidente ge- MILITAIR JUBILEUM. Op Zaterdag 16 Januari zal om 11 uur voorm. de zilveren medaille voor 24-jari- gen trouwen dienst uitgereikt worden aan den opperwachtmeester O. Kampman. Het 6e regiment veld-artiilerie staat op dat uur aangetreden op de binnenplaats der Doelenkazerne. Het uitreiken van het eereteeken zal geschieden door den majoor-hoofdinstruc- teur N. T. Carstens. o SCHOOL EN BIOSCOOP. In het Januari-nummer van „In en Om de School" schrijft de redactie een hoofd artikel over „School en bioscoop". Wij ontleenen er het volgende aan: Indertijd hebben wij een film gezien betreffende het gebruik in huis van elec- trische stroom. Deze film werd vertoond als besluit van een serie kookdemonstra ties, gegeven in de toonkamer van de stedelijke lichtfabrieken aan de Hooi gracht. De film voldeed buitengewoon. Het filmapparaat was klein en in een koffer gemakkelijk mee te dragen. We hadden eertijds schoolbioscoop. We trokken eenige malen per jaar naar het Luxor-theater, waar de schoolfilms ver toond werden. Daar waren bezwaren aan verbonden. De kosten waren wellicht hoog Het tijdverlies met het gaan der klassen naar de Stationsstraat niet geheel weg te cijferen. Bovendien waren de leerlingen daar in massa bijeen, wat voor het goed zien van de film bezwaarlijk is en voor de explicateur groote moeilijkheden met zich meebrengt. De bioscoop is uit het Leidsche schoolonderwijs verdwenen. Deze uitvin ding, die het onderwijs uitnemende dien sten kan bewijzen, staat buiten het Leid sche onderwijs. Of anders: De schooi staat zoo zachtjes aan zelf buiten het leven. Wij gaan op de oude voet voort en constateeren een groot ge brek aan belangstelling bij de leerlingen. Wij erkennen het op deze plaats en we weten, dat we daarmede uitspreken, wat het onderwijzerskorps reeds lang voelt: wij worstelen met het gebrek aan belangstel ling, dag in, dag uit. Wij moeten daarom alle uitvindingen, die het schoolonderwijs aantrekkelijk en vruchtbaar kunnen maken, benutten. En tot die uitvindingen behooren de film en de radio. Willen we dan weer de school bioscoop in den gewezen vorm? De fiimver- tooning in de toonkamer wijst ons den weg. Wanneer we voor de Leidsche lagere scholen twee filmapparaten bezitten, ge makkelijk te vervoeren, meenen we de film dienstbaar te kunnen maken aan het schoolonderwijs. Wie zullen die apparaten beheeren en dirigeeren? O.i. een schoolfilmcommissie bestaande uit bijvoorbeeld vijf leden, be staande uit ouders van schoolgaande kin deren en leerkrachten. Deze commissie verzamelt geleidelijk een serie films. Ai- vorens de films over de scholen te dirigee ren, worden ze eerst vertoond aan alle leerkrachten, met explicatie er van. De commissie leert de onderwijskrachten het apparaat te bedienen. Zoo noodig geve zij uitvoerige beschrijvingen van de films. De redactie verwacht van een weder invoering der schoolbioscoop in dezen vorm het brengen van een nieuw, leven wekkend element in de school. ZILVEREN JUBILEUM „SURSUM CORDA". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Verplegingsfonds, Commandeurslaan 8, Ijk a d. Rijn, elkander financieel en bij opneming in een ziekenhuis, dende voorzitter W. Schoneveld, ijk. Uittredende 2e voorzitter B. v. d. Katwijk Uittredende 2e secretaris Jong, Katwijk. Nieuwe le voorzitter Jagt, Katwijk. Nieuwe 2e voorzit- de Jong. Katwijk a. Zee. Nieuw be- W. J, Schoneveld. TOT NADER ORDER UITGESTELD. Het bestuur der Vereeniging van Onder wijzers en Onderwijzeressen in de inspectie Leiden bericht nader, dat de vergadering der vereeniging, vastgesteld op Dinsdag 19 Januari a.s., tot nader bericht wordt uitgesteld. o SINOLOGISCH INSTITUUT. In het onlangs uitgebrachte jaarverslag over 1931 kon de directeur mededeeling doen van belangrijke geschenken aan de boekerij van het Instituut, zoowel uit bin nen- als buitenland. Onder de milde ge vers mogen worden genoemd de namen van Mrs. Elliot Brown (Riverside, Conn. U. S. A.) Mrs. Florence Ayscough, Miss Alice Getty, Viscount Eiichi Shibusawa, de Gest Research Library, de Commissie voor 's Rijks Geschiedkundige publica- tiën in Den Haag, de Chung Hwa Hui. Verder van de heeren Th. Ferguson, dr. F. Fokkema, mr. H. C. Gallios, dr. A. D. A. de Kat Angelino, prof. L. Knappert, prof. C. van Vollenhoven en van den heer H. E. F. Visser, Conservator der Vereeniging van Vrienden van Aziatische Kunst. Het aantal Europeesche werken omtrent China, dat thans in depót bij of het eigen dom is van het Sinologisch Instituut be loopt ongeveer een dubbel duizendtal. Aan Chineesche boeken, die alle op kaar ten zijn gebracht heeft het Instituut on geveer 1200 titels, tezamen ruim 15.000 deelen beslaande. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de dames A. Noordhoek Hegt (Den Haag) en A. M. Leenmans (Den Haag). Bevorderd is tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift: „De historische ontwikkeling van het typhusvraagstuk de heer J. Taams geb. te Oostzaan. Wij verwijzen naar een advertentie In dit Blad betreffende het Kinderkoor .^Ex Animo", Den lOen dezer maand was het vijf en twintig jaar geleden dat de hier ter stede gevestigde gemengde zangvereeniging „Sursum Corda" werd opgericht door een 38-tal dames en heeren, die zich voorstel den te gaan zingen onder leiding van me juffrouw Weys. Dank zij den ijver en de toewijding der oprichters, dank zij boven al de enthousiaste leiding van den eersten voorzitter dr. Peereboom. mocht de jonge koorvereeniging zich dra in een voorspoe- digen groei verheugen en ze stond flink overeind toen, in het tweede jaar, de heer Berkeljon van mej. Weys de dirigenten- taak overnam. Ook diens directie heeft niet lang geduurd. Maar de enkele jaren van zijn leiding waren goede jaren voor de ontwikkeling van het koor. Aan hem en aan den eersten voorzitter, aan wie geen opoffering te veel en eeen zorg te groot was als het om het belang van' het koor ging. is Sursum Corda grooten dank verschuldigd. Toen de heer Berkeljon naar Indië vertrok werd zijn plaats als dirigent ingenomen door den heer Louis Robert uit Haarlem, die tot in het begin der twintiger jaren door zijn groote muzikale bekwaam heid daadwerkelijk heeft bijgedragen aan den bestendigen groei van het koor. uiter lijk. door de vergrooting van het ledental, zoowel als innerlijk, door de gestadige op voering van het muzikale peil der uitvoe ringen. De inzinking, die in 1914 intrad door den grooten oorlog, die nu eenmaal alles uit zijn verband rukte, bleek van voorbij gaanden aard te zijn. Toen de maat schappelijke verhoudingen zich begonnen te herstellen, toen ook de aan het burger lijk verkeer onttrokken Stadsgehoorzaal werd teruggegeven, herleefde ook Sursum Corda. Zelfs trad vrij spoedig een tijdperk van grooten bloei in. Na den heer Robert verschijnt aan den directlelessenaar de heer Hubert Cuypers. Deze. even voortref felijk koormeester als begaafd componist, heeft in de negen Jaren zijner directie zijn artistieken stempel gedrukt op S. C. dat zich ontwikkelde tot een uitmuntend koor, dat in het muziekleven onzer stad een vooraanstaande plaats inneemt. Zijn bij zondere verdienste ligt op het terrein van den a capella zang, den onbegeleiden koor zang. Hierin blinkt het uit. Cuypers, de meester trouwens van den zuiver vocalen satz. heeft met S. C. prachtige resultaten bereikt bij de beoefening van de werken der 16e eeuwsche madrigalisten. Om maar iets te noemende 42e Psalm van Palestri- na, de 118e Psalm van Sweelinck, „La Ba- taille de Marignan" van Jannequin. Maar ook op ander gebied heeft de koorvereeni ging werk van beteekenis gedaan. Van de laatste jaren zij gewezen op Weihnachts- oratorium van Bach, „Krönungsmesse van Mozart. Sedert het vorig jaar zwaait Anton van der Horst den dirigeerstaf. Deze, vóór dien geregelde medewerker als organist op Sursum Corda's kerkconcerten, waaraan jaren lang Neerlands cantatrice mevrouw Noordewier luister bijzette, heeft door zijn interessanten debuutavond (o.a. met Bachs 140e cantate „Wachet auf, ruft uns die Stimme") getoond waardig opvolger te zijn van zijn voorganger. De kracht en de beteekenis ontleent een, natuurlijk goed samengesteld, koor aan zijn directeur. Het is de roem van S. C. dat het, bij elke noodig gebleken dirigen tenwisseling, steeds zicb onder leiding stelde van allereerste musici, van de beste koormeesters. En niet het minst op dit punt hebben de opvolgende besturen van wijs beleid doen blijken. Zij worden geëerd in de personen der voorzitters Dr. Peeren boom (19071918), Vergouwen (1918 1921), Mizee (19221927), Mr. van der Tas (19281929) en De Kemp, den tegenwoor- digen president sedert 1930. Hoogtepunt in de geschiedenis der ver eeniging is: de eer te hebben genoten om in 1924 bij de fdechtige herdenking van het 350-jarig bestaan der Universiteit in de Pieterskerk eenige koorliederen te mo gen uitvoeren. Sursum Corda mag met groote voldoe ning terugzien op de kwarteeuw van zijn bestaan. Daar is alle reden voor een fees telijke herdenking. Hoe zou die waardiger kunnen plaats vinden dan door de uitvoe ring van een Sursum Corda waardig pro gramma? A.s. Dinsdag 19 Januari worden in de Stadsgehoorzaal twee belangrijke, zeer aantrekkelijke koorwerken uitgevoerd met medewerking van de dames Vroemen (sopraan). Immink (alt) en de heeren Smulders (tenor) en Max Kloos (bariton), van het Utrechtsch Stedelijk orkest en van mevrouw v, d. HorstVan Schevickhaven (piano)onder leiding van Anton van der Horst. Het zijn de hier nog nooit uitge voerde koorwerken: „La Vita nuova" van Wolf-Ferrari en he „Te Deum' van Bruckner, beroemde composities die te lang reeds buiten de Leidsche concertzaal bleven. Moge op dien avond waarvoor zich een eerecomité heeft gevormd, bestaande uit mevrouw PeereboomBakker en de heeren prof. dr. J. J. Blanksma, ds. W. Th. Bois- sevain, mr. H. BurgeTsdijk, Hubert Cuy pers. prof. dr. L. van Italiie, B. F. Krantz, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. ds. H. Thomas, dr. J. Vergouwen en prof. dr N. van Wijk de belangstelling der muziek- lievende burgerij worden getoond, waar Sursum Corda recht op heeft. DE NEDERLANDSCH—BELGISCHE ONDERHANDELINGEN. Een ontwerp-verdrag gereed? Wij lezen in het „Vad.": Wij ontvingen een B.T.A.-telegram uit Brussel, luidende als volgt: De „Soir' meent te weten, dat de semi- officleele en semi-officieuse onderhande lingen tusschen België en Nederland, om te geraken tot een definitieve regeling der tusschen beide landen hangende vraag stukken, den laatsten stijd ernstige vor deringen hebben gemaakt en dat de beide Ministers van Buitenlandsche Zaken die ongetwijfeld gelegenheid zullen hebben, elkander weldra in Genève te ontmoeten de redactie der verschillende ontwerpen die in gereedheid gebracht zijn, zullen kunnen onderzoeken. De mogelijkheid zou dus bestaan, dat de beide Regeeringen binnenkort aan de parlementen in Den Haag en Brussel een verdrag ter beoordeeling kunnen voorleg gen, waarin zijn samengevat de oplossin gen, welke voor verschillende punten zijn aanvaard. Daarnaast zouden dan overblijven die onderwerpen, welker uitwerking nog stuit op moeilijkheden van technischen en fl- nancieelen aard en op gevoelskwesties. K. L. M. EN RECLAME VOOR ENGELAND De Minister acht geen ondermijning van den handel aanwezig. De heer F. Vos had den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is de Regeering van oordeel, dat de Rijkssubsidie aan de KL.M. behoort te worden bestendigd, nu deze maatschappij de belangen voorstaat van de Engelsche handel en industrie, door in het week blad Handelsberichten (uitgave van het ministerie van Arbeid, Handel en Nijver heid met medewerking van de Ministeries van Buitenlandsche zaken van Blnnen- landsche Zaken en Landbouw en van Ko- lononiën) op de voorpagina in het oog- loopend te adverteeren: „Het pond staat laag. Nu kunt „U voordeelig koopen in Engeland"? 2. Is de Minister van oordeel, dat het onbehoorlijk is, dat door een van Rijks wege gesubsidieerde onderneming in een door de Regeering uitgegeven weekblad de Nederlandsche handel en industrie wordt ondermijnd? 3. Zoo ja, is de Minister bereid te be vorderen, dat het toezicht op handelingen van de K.L.M. en op de semi-officieele uitgaven wordt verscherpt? Minister Verschuur heeft daarop als volgt geantwoord: 1. De Regeering is van oordeel, dat de vraag, of de Rijkssubsidie aan de KL.M. dient te worden bestendigd, door geheel andere factoren wordt beheerscht dan door de bewoordingen, waarin slechts éénmaal in één periodiek een bepaalde advertentie is geredigeerd, waartegenover staat, dat geregeld advertenties geplaatst worden, waarop geen enkele aanmerking is te maken. Deze vraag staat overigens meer in het bijzonder ter beoordeeling van den Minister van Waterstaat. Intusschen kan worden opgemerkt, dat de KL.M. niet de belangen van de En gelsche industrie voorstaat, doch slechts beoogt haar vervoer te ontwikkelen. 2. De ondergeteekenüe is van oordeel, dat van een onderneming als de KL.M. niet ondersteld kan worden, dat zij han del en industrie van Nederland zou be doelen te ondermijnen en dat voor het bewijzen van zulk een boozen opzet meer noodig is dan het aanhalen van één ad vertentie uit één periodiek. Ondermijning van den handel door het adverteeren van een bepaalde vervoerge- "egenheid lijkt reeds aanstonds uitgesloten terwijl ook geenszins a priori behoeft te worden aangenomen, dat invoer uit een bepaald land de Nederlandsche nijverheid zou ondermijnen. 3. Uit het bovenstaande volgt, dat de ondergeteekende in de bedoelde adver tentie geen aanleiding ziet tot een ver scherpt toezicht op handelingen van de KL.M. en op semi-officieele uitgaven. Hij is intusschen van oordeel, dat de adver tentie eenig misverstand kon wekken en heeft daarover met de KL M. bevredigende gedachtenwisseling gevoerd. GEMEENSCHAPPELIJK VLIEGVELD ROTTERDAM—DEN HAAG. Naar de Maasbode meldt, zal de aanleg van het vliegveld ten Oosten van Delft, waaromtrent tusschen het Rijk en de ge meenten Rotterdam en den Haag in prin cipe overeenstemming was bereikt, dit jaar niet worden Uitgevoerd. Ook in het vol gende jaar of in het algemeen binnen af- zienbaren tijd is niet te verwachten, dat met dit werk zal worden aangevangen. De minder gunstige toestand in het alge meen en de tegenwoordige financieele positie van het Rijk en de beide gemeen ten zouden tot het uitstellen van de plannen aanleiding geven. o UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Door de firma D. Jordaan en Zonen's Textielfabrieken te Haaksbergen is aan een 70-tal ongehuwde arbeiders en ar beidsters ontslag aangezegd. Hiervoor worden gedeeltelijk gehuwde arbeiders uit de exportafdeeling, die reeds eerder werk loos waren geworden, teruggenomen. BINNENLAND. Drama op een spoorbrug bij Dordrecht; twee assistent-landmeters en een helper door een trein gedood. (Gemengd, 2e blad) Oplichting te Rotterdam; f. 18.000 aan waarborggelden geind voor credieten, die nooit verleend werden. (Gemengd, 2e Blad) Vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. (3e Blad). Verduistering van f. 450.000 te Rotter dam; de rechtbank eischte tegen verdach te twee jaar gevangenisstraf. (Rechtzaken, 3e Blad). Van Kempen-Pijnenburg winnaars van den Zesdaagschen wielerwedstrijd te Dort mund. (Sport, 3e Blad). Inzake den moord te Gorinchem is tegen verdachte 15 jaar gevangenisstraf geëischt (Rechtzaken, le Blad). Verduistering van f. 40.000 door den administrateur van de Zutphensche spaar bank. (Laatste Berichten, le Blad.) JUITENLAND. Pleidooien voor ontwapening. (Buitenl., le Blad). Besprekingen en bespiegelingen over de Herstelkwestie. (Buitenl. en Tel., le Blad). Een regeeringsverklaring over de Engel sche politiek in Britsch-Indië. (Buitenl.. le Blad). Een financieel schandaal in Amerika? (Tel., le Blad). VEREENIGING VAN EIEREXPORTEURS Oprichting van een groote Nederlandsche exportvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer W. N. Giesen uit Apeldoorn hield te Utrecht de Ver. v. Ned. Eierexporteurs een verga dering met genoodigden ter bespreking van de mede tengevolge van de tijdsom standigheden moeilijke toestanden in den eierhandel. Na langdurige besprekingen werd met algemeene stemmen besloten, een com missie te benoemen met een tweeledige taak: le. een plan uit te werken tot op richting eener groote Nederlandsche exportvereeniging door uitbreiding der bestaande organisaties; 2e. in den meest uitgebreiden zin in studie te nemen wat moet worden gedaan, om de misstanden in den export uit den weg helpen te rui men en bepaalde plannen te maken, langs welken weg dit kan worden bereikt. Tot leden dezer commissie werden be noemd de heeren: W. N. Giesen te Apel doorn, A. Heynen te Apeldoorn, G. Klomp te Aerdt, W. J. Krudde te Deventer, D. van Ree te Amerongen, E. Chur te Rotter dam, K. Enthoven te Bennebroek, M. T. Pelgrim te Deventer, G. G. v. d. Grift te Amerongen. Tijdens de debatten deelde de heer Klomp, directeur der Geldersche Eier- veiling te Arnhem, mede. dat het drin gend noodig is, zich onverwijld bezig te houden met het deviezenvraagstuk. Zoo als de vooruitzichten thans zijn, is er groot gevaar, dat in Februari de uitvoer van eieren naar Duitschland niet verder mogelijk is, hetgeen met een débacle ge lijk zou staan. Evenzeer is het direct nood zakelijk op te treden tegen de buiten landsche handelaren, die zich verrijken met het geld van Nederlandsche expor teurs door opzettelijke wanbetaling en chicanes. In verband met deze mededee ling werd besloten, o.n staande de verga dering den voorzitter van den minister raad telegrafisch om een onderhoud te vragen i.z. den invloed der Duitsche de- vlezen-beperking. o UIT NEP. OOST-tNDIE. DE STRIJD MET DE VERZETSLIEDEN. MEDAN, 14 Jan. (Aneta). De Sumatra- Post" heeft een persgesprek gehad met den tijdelijk waarnemenden hoofd-com- missaris van politie J. H. Boon van Ochs- see, technisch leider der veldpolitie in het gouvernement Sumatra's Oostkust, die met de scherpschutters naar den Kalif is ge weest ter arrestatie van de verzetslieden en thans te Medan is teruggekeerd. De heer Boon van Ochssee vertelde, dat nadat nieuwe berichten waren binnen gekomen, welke meldden, dat de verzets lieden een kamp hadden opgeslagen in een bivak aan de Soengei Kedaboe, 4 patrouil les scherpschutters werden afgezonden. Nadat deze het bivak hadden ontdekt, ont stond een vuurgevecht over en weer. waar bij een politieman door een schot in het zitvlak werd getroffen. Gedurende het schieten verdwenen de verzetslieden in de bosschen. Bij onderzoek van het bivak bleek, dat de verzetslieden reeds gedurende zeven dagen in dat kamp hadden vertoefd en dat zij gewonden moeten hebben, hetgeen bleek uit de bloedsporen ter plaatse. De heer Boon van Ochssee vertelde, dat momenteel nog 45 man op jacht zijn naar de verzetslieden onder commando van den commissaris van politie Van Kriesen en dén heer Niels, die vroeger bij de mare chaussee gediend heeft en thans een be kend ollfaiiten-jager is.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1