SENSATIONEELE DEKENVERKOOP HET LE1DSCHE WOLLEN DEKENHUIS AMERIKAANSCHE NOTITIES INGEZONDEN. HISTORISCHE FIGUREN. ra HAARLEMMERSTR. hoek DONKERSTEEG 2-4-6 SCHEEPSTIJDINGEN. Van onzen New-Yorkschen correspondent DE BIOSCOOP. NEW-YORK, December 1931 Vijf- en zestig procent van 's werelds filmproductie komt uit Hollywood, dat tachtig procent van de inkomsten weer oogenblikkelijk omzet in nieuwe producten Quantitatlef levert 't bijna tweemaal zoo veel films op dan alle andere landen bij elkaar, een vijfde van het Amerikaansche kapitaal is belegd in deze industrie, die de derde in grootte van de nationale in dustrieën is. Natuurlijk zou ik nog veel meer cijfers kunnen aanhalen: hoeveel menschen er hun brood mee verdienen, welke salarissen sommige sterren ontvan gen, hoeveel de grobte films kosten en dergelijke dingen meer. Maar het ligt een maal niet in onzen Europeeschen aard om door cijfers overrompeld te worden en A priori aan te nemen, dat het goed moet zijn, omdat er zoo met millioenen in gesold wordt. Wij vragen eerder naar de hoeda nigheid dan naar de hoeveelheid, een ge- dachtengang,, die langzamerhand ook bij de Amerikanen meer en meer populair wordt. Wat de bioscoop voor Amerika beteekent, is niet in een paar woorden te zeggen, en met Amerika bedoel ik natuurlijk het ko lossale werelddeel vol kleine steden, dorpen en gehuchten, behalve de groote steden. De bioscoop, 's avonds door de week of 's mid dags en 's avonds op Zondag neemt er de plaats in van allerlei bezigheden en amu sementen in ons vaderland, die hier of niet mogen of niet bekend zijn. Waar is hier het café of de daarmee verwante so ciëteit of club? De Volstead Act heeft niets overgelaten dan de icecream parlors, waar de atmosfeer even kil is als het genotene en waar men even lang op een hooge kruk blijft zitten als de soda of sundae duurt. Het blijft voor den Amerlkaanschen toerist altijd een wonder, dat men in Europa met een enkel glaasje bier voor zich men on gestoord van het caféleven geniet, kijkend naar voorbijgangers of nieuwe gasten, luis terend naar een strijkje, de nieuwste kran ten lezend of een spelletje biljartend. De zoogenaamde „pool rooms", waar ge- biljard wordt hier, zijn het toppunt van ongezelligheid en hun bezoekers zijn in het algemeen van het allooi als wij in ongure kroegjes aantreffen: het zijn de plekken bij uitnemendheid, waar de politie gaat snuffelen naar verdachten. Waar zijn hiel de kegelclubs, de zangvereenigingen, de Nutsavonden, schaakclubs, damclubs e. d.? Het eenige wat er hardnekkig in den fa miliekring gedaan wordt is kaarten, poker en bridge, maar gezelligheid buitenshuis, zooals wij Europeanen van het vasteland die kennen Engeland geldt ook in deze eenigszins als de vestibule van Amerika met onze Biergarten, tearooms, café tafeltjes op de trottoirs of terassen onder gekleurde parapluies, is hier ten eenenmale ondenkbaar en onbestaanbaar. Hetgeen waarschijnlijk een karaktertrek van het volk is. die aangewakkerd wordt door om standigheden. Maar ik heb genoeg in kleine Ameri kaansche plaatsen rondgekeken, om te weten, dat de eerste en eenige groote af leiding de bioscoop is; in sommige heel kleine dorpen maar eens per week en ik heb het meegemaakt, dat letterlijk de ge- heele bevolking, zuigelingen incluis, tegen den avond het plaatsje leeg achter liet en per auto eenige tientallen kilometers ver derop ging om een filmvoorstelling mee te maken. Zooiets bewijst welk een macht de film op de Yankee-menschheid heeft en andersom hoe dit publiek op zijn beurt dit eischt en het andere vierkant weigert. En nu is de eigenaardige coïncidentie, dat, wat de farmer van Oskaloosa wenscht te zien voor zijn amusement, ook genoten wordt door het uitgaande publiek van Am sterdam of Kopenhagen, dat nu niet altijd zoo veel voelt voor Amerikaansche humor en drama, maar dat in de afgeloopen jaren heeft moeten aanzien bij gebrek aan beter of ander. In vroeger jaren hield Hollywood zich voornamelijk bezig met de vraag, hoe zoo veel mogelijk zaken te doen, alles wat het de wereld inzond werd vertoond en toege juicht, enkele beroepscritici niet meegere kend, die andere dingen van de film eischten dan een onzinnig verhaal, veel klatergoud, mooie figuurtjes en knappe gezichten en het onvermijdelijke Geluk kige Slot. Natuurlijk ging Europa spe ciaal Duitschland een anderen kant op en andere films vonden ook hun weg naar New-York en meerdere groote steden hier, waar zij met verbaasde oogen bekeken werden en over 't algmeen niet gwaar- deerd als te realistisch, te weinig op vroo- lijkend en technisch niet volmaakt ge noeg. Buiten de groote steden kwamen zij niet eens en wat de techniek betreft had men hier misschien gelijk. De laatste is echter veranderd en ik behoef mijn lezers niet op een groot aantal Russische. Fran- sche, Duitsche en zelfs Engelsche films te wijzen, die stuk voor stuk meer waard zijn in ieder opzicht dan tien Amerikaan sche. Langzaam en met tegenzin heeft de groote „men" moeten toegeven, dat Holly wood nooit in staat is geweest, een „Va riété", een „Nibelungen", een „Dr. Cali- gari" af te leveren, en raakte gewend aan andere opvattingen, zij het met geweldig tegenstribbelen, zooals Jannings kan ver tellen, die zijn „Way of All Flesh" met alle geweld een logisch en droevig einde wilde geven, maar in Hollywood wilde men even stellig een gelukkige familie- hereeniging onder den Kerstboom uitbeel den Jannings kreeg zijn zin en men weet met welk succes. Vanaf dat oogenblik hebben Amerikaansche regisseurs het aan gedurfd om een beetje af te wijken van de suikerzoete cliché-beloonde deugd, ge strafte ondeugd en aan het slot een lange kus. Toen kwam de geluidsfilm met zijn pro blemen. De gedrukte teksten verdwenen, dialoog kwam er voor in de plaats en Hollywood stond voor een berg van bijkans onoverkomenlijke moeilijkheden. Die het in de eerste jaren ook haast niet te bo ven kwam: oude beroemdheden werden waardeloos, gloednieuwe krachten stegen als vuurpijlen omhoog, de actie vertraagde, de fotografie werd intenser en bovenaan kwam te staan: het verhaal. Was de talkie een dozijn jaren eerder verschenen, dan was waarschijnlijk de Wild West met Tom Mix, Buck Jones en zulke cowboys in spre kenden lijve op het doek gekomen. Onge lukkigerwijze leefde Amerika tijdens en na het verschijnen der geluidsfilm in de nachtmerrie der misdadigersbenden, de zoogenaamde „gangs", waaraan Al Capone, Jack Diamond en nog een heel leger min der aan mijn lezers bekende heeren zulk een internationalen roem hebben ver schaft. Dus kregen wij de „gangster pic ture", de bendefilm. Men kent haar in het vaderland ook: „Dokken van New-York", „Onderwereld van Chicago" en zulke grie- zelonderwerpen. Hollywood heeft hen de wereld ingestuurd als afschrikwekkende les, omdat aan het eind natuurlijk altijd de wet de boosdoeners bij hun kraag pakte maar inmiddels hadden de heeren boeven maar een fijnen tijd en de film eindigde juist op het allerbelangrijkste punt voor het gekrenkte rechtvaardigheidsgevoel, nJ. waar de schurken de gevangenis in gingen of op weg naar den electrischen stoel. En zoodoende werd de straf aan de verbeelding overgelaten en die is altijd nog een beetje onwezenlijker dan op het witte doek. Langzamerhand is het aan het minder worden, maar het is nog niet zoo lang ge leden, dat de eene gang-film na de andere verscheen en dat u er voor gespaard bent gebleven komt, omdat op de buitenland- sche filmmarkt andere eischen gesteld worden wegens concurrentie en omdat de Yankee-boeventaal voor een vreemdeling heelemaal onbegrijpelijk is. Maar toch blijft de vraag bestaan: waarom wordt bendehoofd en bendelid, kortom de misda diger, zoo verheerlijkt? Ten eerste is het niets nieuws: vóór de films bestonden, waren tooneelstukken en stuiverromans van hetzelfde genre er. Jesse James, Wild Bill Hickok en niet te vergeten de nimmer overtroffein Buffalo Bill, die met de Wil sons, Nick Carter, Lord Raffles en derge lijke helden de jongensfantasie van een kwarteeuw geleden bezig hielden waren prototypen van Al Capone, Iamacia, Coll Schultz, Diamond en onze hedendaagsche misdadigers. Ten tweede is het een gevolg van de his torische landsontwikkeling. Het pionier schap van de immigranten over de laatste drie eeuwen ging gepaard met heel veel avonturen, waarin handhavers en overtre ders van de wetten zoo door elkaar heen leefden en nu het een, dan het andere waren, dat de grens tusschen beiden moei lijk te bepalen was. Van Bill Hickok is het bekend, dat hij eerst drie en dertig menschen om het leven bracht, voor hij tot sherriff van Albilene in Kansas be noemd werd en als zoodanig met ijzeren vuist Ge orde bewaarde onder de bevolking van veedrijvers en avonturiers zonder ooit meer een schot te lossen en als een alge meen geacht man ten grave daalde. Van welken kant men het ook bekijkt, de wet en haar vertegenwoordigers ko men er altijd roemloos af en hier heeft President Hoover onlangs zijn verbazing nog eens over uitgesproken in een rede ten overstaan van de International Police Chiefs conferentie. „Sentimentaliteit bij sommige menschen maakt helden van misdadigers en in plaats van de verheer lijking der gangsters, dienen wij de politie te roemen, die haar plicht doet en haar leven geeft voor de bescherming van het publiek. Met vertrouwen wacht ik op den dag, dat iedereen naar zijn beste krachten helpen zal om de wetteloosheid te bestrij den." Zoo denken er zonder twijfel velen over en het blijft nog altijd een open vraag doet een gangfilm meer goed dan kwaad of omgekeerd? Volgens hun eigen getuigenis vinden de heeren van het vqk de films van het begin tot het eind een totaal scheeve voorstelling van zaken en de po litie is het daarmee eens. Hoe echter de Invloed van zulke vertooningen op de jeugd zal zijn ls maar met één woord te be stempelen: verkeerd! RECLAME. Van Griep en Verkoudheidsziekten bevrijdt men zich snel en zeker door eenige Togaltabletten. Tijdig genomen, verdwijnen de ziekteverschijnselen onmid dellijk! Onschadelijk voor maag, hart en nieren. Meer dan 6.000 doktersattesten! Een proef is ook in Uw eigen belang, maar houdt U bij Togal! Er bestaat niets beters! In alle Apoth. en Drog. reeds vanaf 80 ets. verkrijgb. 2005 Monstertube en brochure worden U gratis toegezonden tegen inzending van deze advertentie in open enveloppe, gefran keerd met l'/s ets. Vergeet niet Uw adres duidelijk te schrijven op den klep van het couvert. Te adresseeren: A. J. AMEYE, Prinsengracht 1111, Amsterdam. (Bu ten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. EIGEN BEHEER. Aan voorstanders van het uitvoeren van werken in eigen beheer geef ik in over weging een kijkje te gaan nemen bij de uitvoering van het trottotrleggen in de Morschstraat en Morschweg en van het volgende nota te willen nemen: Tot groot ongerief en schade van de omwonenden, werden reeds in de maand September 1.1. de trottoirbanden aange voerd en langs de zijkanten (tot groote last voor voet- en wielverkeer)niet met een weinig zorg opgestapeld, waarmede veel hinder was voorkomen, maar neerge worpen. De bezigheden namen eerst in de maand November een aanvang met een uiterst gering aantal werklieden, zoodat men thans nog niet tot den eersten Overweg is gevorderd. Worden de werkzaamheden met dezelfde snelheid voortgezet, dan is het einde April alvorens men kan spreken van het einde begint te naderen. Wanneer Gemeentewerken, die een ze kere bekendheid bezit voor het ontwerpen en opstellen van bestekken met scherpe bepalingen en keurings-voorschriften, in dien geest een bestek had opgemaakt en in October had uitbesteed; ik verzeker u, dan wandelden wij thans reeds over een keurig trottoir vanaf Morschpoort tot den tweeden Overweg. P. A. WERNINK. Leiden, 14 Januari 1932. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. „DER ALTE FRITZ". Tegelijk met het begin van zijn regeering brak met den feilen glans van den bliksem, zijn levendige geest, die zich tot dusver voor velen verborgen had gehouden, naar bulten uit. Cranz, Koninklijk-Pruisisch ..Kriegsrath", over Frederik den Groote, onmiddellijk na diens dood. Acht en twintig jaar oud. De tot de re geering geroepene treedt uit de schaduw van den achtergrond, waarheen zijn vader hem had verbannen, in het licht van den troon. Zijn eerste daad we zagen het verbaast de wereld door haar onverwacht heid en haar duidelijk, hoewel vér liggend doel. Zij is een aanwijzing voor de toe komst. Frederik trekt het eerste deel van de lijn, die in 1866 haar eindpunt zal'vin- den: Pruisen, militaire macht van eerste grootte, vangt den strijd aan met Oosten rijk, zijn grooten, zijn overheerschenden, zijn bedreigenden buurman. Frederik slaat de eerste slagen. Ruim honderd en twintig jaar later zal von Moltke voor een anderen koning van Pruisen met zijn ope ratieplan van „getrennt marschieren und vereint schlagen" bij SadowaKönig- gratz het werk van den grooten Frederik voltooien: de hegemonie van Pruisen in Midden-Europa is bevestigd: nóg eenige jarenen naast het Oostenrijksche zal een ander keizerrijk verrijzen: het Duitsche, te Versailles geboren na de ne derlaag van Frankrijk, krachtig door de aaneensluiting van alle Duitsche staten, jong, de vervulling van een sedert de Napoleontische overheersching gekoester- den wensch, den ouden Oostenrijkschen mededinger naar een tweede plan ver schuivend en volgens menschelijke ge dachten, bestemd voor een bestaan van eeuwen De levendige geest, die zich bij Frederik's troonsbestijging zoo fel openbaarde en hem deed kennen als de incarnatie van Pruisen's aspiratiën en ambitiën, toonde hierin éen zijner facetten. Hij zal zich aldus blijven openbaren, zoowel door zijn oorlo gen als door zijn diplomatie. Voortdurend is hij er op uit. als hoofd van een sterk militairen staat èn als beramer. als be strijder of bevorderaar var. internationale verdragen om zijn land te vergrooten, het af te ronden met de gebieden, waarop om nog eens zijns vaders politiek testa ment aan te halen het „van Gods- en rechtswege" aanspraak heeft, het een vaster, goed verzekerde plaats te geven in Europa, welks domineerende macht Prui sen zal zijn. Hij is dan Frederik de verove raar, in 1740 eerst, in 1744 daarna, toen hij, na geheime verbintenissen met Frank rijk gesloten te hebben, opnieuw Oosten rijk aanvalt. Bohemen binnenrukt en zich meester maakt van Praag om. bij het vredesverdrag van Dresden in 1745, schijn baar in het rustig bezit van Silezië en het graafschap Glatz te worden gesteld. Schit terende overwinningen bij Friedberg, Sbrr en Kesselsdorf stempelen hem tot groot veldheer. Maar, alliantiën zijn er ook omver broken te worden De jaren gaan voorbij. Fruisen wordt machtig, te machtig in de oogen van vijand en bondgenoot. Zoo or ganiseert zich, in 1756, tegen hem een coalitie, waarin Frankrijk, Oostenrijk. Sak sen en Rusland wel eenigszins verwon derd. zich bijeen te bevinden! tegenover het geïsoleerde Pruisen komen te staan. Frederik is alléén: eenige geldelijke steun van Engeland is alles, waarop hij kan rekenen. Een botsing dreigt in een niet ver verwijderde toekomst. Pruisen moet worden verzwakt. Zoo is de geheime ge dachte der gecoalitionneerden. Dan is hij consequent in zijn oorlogspolitiek, die hem in 1740 en '44 de juiste is gebleken: Angriff ist die beste Verteidigung: geen betere ver dediging dan zelf aan te vallen. Een oor logsverklaring was z.i. niet noodig Men kan achterna wel bewijzen bijbrengen, dat men gelijk had met aldus te handelen. Inderdaad. Hij voorkomt zijn vijanden be gint den krijg den Zevenjarigen Oorlog werpt zijn troepen in het vijandige land biedt een sterke overmacht, die hem her haaldelijk dreigt, te verpletteren, het hoofd, valt aan. verdedigt zich in zeventien veldslagen, waaronder die van Losbach en Leuthen, toont zich een strateeg van zóó eersten rang, dat Napoleon tot zijn bewon derde lofredenaars zal behooren, enals de oorlog ten einde is en de vrede van Hubertusburg in 1763 gesloten wordt, heeft Pruisen wel geen vierkanten meter grond verworven, maar Silezië is nu definitief Pruisisch en Pruisen is, dank zij het veld heerstalent van zijn vorst, eene groote mogendheid geworden, wordt als zoodanig erkend. Met Frankrijk. Engeland. Oosten rijk en Rusland had het voortaan te be slissen bij vraagstukken van Europeesche politiek. Dat het voor de zooveelste maal zonder oorlogsverklaring den oorlog begon nen was, maakte zijn positie niet zwakker, vermoedelijk eer sterker, daar men begreep dat het niet lankmoedig en geduldig was en dus ontzien moest worden. En Fredirik, wien het mij onmogelijk is veel scrupules toe te dichten, had zijn geweten gerust ge steld, zoo dit noodig was, door een truc, welke de geschiedenis herhaalt zich! ook in latere dagen bruikbaar zou blijken. Hij had bij de overrompeling van Saksen uit het rijksarchief te Dresden belangrijke stukken laten lichten en gepubliceerd, die hem, naar hij verklaarde, „het recht gaven' zonder oorlogsverklaring „das Pravenire zu spielen". d.w.z. vooruit te loopen op de gebeurtenissen en te voorkomen, wat zijn vijanden zouden doen, door zelf te doen, wat zij hadden willen doen. Hoe bekend klinkt dat alles voor ons, die den grooten wereldoorlog hebben beleefd Toch was Pruisen gegaan door het oog van een naald. Het had weinig gescheeld of al het veldheerstalent van Frederik ware niet in staat geweest het te redden. Het onverwachte heeft echter meermalen een groote rol gespeeld en „den weerhaan van de kans" doen keeren. Zulk een keer was het gevolg van een wisseling op den Russischen troon. Keizerin Elisabeth was gestorven. Haar dood maakte Rusland van Frederik's vijand tot zijn bondgenoot. Peter HI, Elisabeth's opvolger, was een groot vereerder van Frederik; hij was gehuwd met Sophie Frederike Auguste von Anhalt- Zerbst, de ons bekende ,Fike" de latere Catharina de Groote. De nieuwe czaar was germanophiel tot in het dragen van de Russische uniform toe, Zelfs tijdens den oorlog van zijn land met Pruisen. Hij trad RECLAME. OPGERICHT 1875 U staat verbaasd over de schitterende kwaliteit dezer PRACHTDEKENS en de VERBIJSTEREND LAGE PRIJZEN Voor enkele Guldens ouleangt 11 de waarde v. evenveel Rijksdaalders onmiddellijk uit de coalitie van Frederik's vijanden, sloot vrede met Pruisen, zond dit hulp ln troepen in liet de Pruisische krijgs gevangenen naar hun land terugkeeren, die aldus Frederik's leger kwamen ver sterken. Deze wijziging m Rusland's hou ding was het scharnier, waarop de oor logskans omzwaaide. En zoo kon de krijg, die de ondergang van het jonge Pruisische koninkrijk dreigde te worden, eindigen tegen verwachting met het reeds gemelde resultaat: de erkenning van Pruisen's ge- 1 lijkstelling met Europa's groote mogend heden. Pruisen krachtig en erkend als zoodanig I Pruisen in grond gebied vergroot, dat is het resultaat van Frederik's politiek en militair inzicht. De twee Silezische oorlo- I gen en de Zevenjarige zijn zijn voornaam- i ste wapenfeiten. Wanneer onder zijn regee- ring Pruisen nog een en andermaal ten j strijde trekt, is het niet in de eerste plaats ter bescherming van eigen levensbelangen, j Zijn koning had nog andere motieven. Een dreigende oorlog tusschen Rusland en j Oostenrijk, waartoe de winnende positie van Rusland in den Turksch-Russischen krijg de aanleiding had kunnen worden, wordt door Frederik afgewend met zijn voorstel aan Rusland om, gezamenlijk met Oostenrijk en Pruisen, een deel van Polen af te nemen en onder elkaar te verdeelen. Dat voorstel wordt aanvaard: troepen van de drie tijdelijk verbondenen rukken Polen binnen. De Poolsche Rijksdag moet zich onderwerpen en de staatkundige roof, die „de eerste verdeeling van Polen" heet, wordt voltrokken (5 Augustus 1772). Weer later verzette Pruisen zich met de wapens in de hand tegen Oostenrijks be geerte om Beieren te bezitten in ruil tegen de Oosterijksche Nederlanden. Het was Frederik's laatste ïcampagne----- Maar beide, de BoOlsche en deze opnieuw tegen Oostenrijk gerichte, hadden voor deel opgeleverd aan Pruisen. Uit den Pool- schen buit ontving het Pommerellen, Ma- riënburg, Culm, het Netzedistrict en Erme- land.. Uit de laatste actie tegen Oostenrijk kreeg het aanspraken op Ansbach en Bay- reuth. Met, het zwaard en zonder veel scru pules kan veel bereikt worden, zelfs door een vorst, die even vóór zijn troonsbestij ging de mooie woorden publiceerde, waar op ik in mijn vorig artikel duidde. Tus schen Frederik, den koning, en Frederik, den schrijver van de „Anti-Macchiavel", ligt een breede klove, waarin tot oud-roest geworden beginselen zijn weggestopt. Ik zal nu niet meer over Frederik den Veroveraar behoeven te praten. Ik ver lang er naar een anderen Frederik, den „alten Fritz" voor het voetlicht te brengen. En die is terstond te vinden, zoodra de Zevenjarige Oorlog is geëindigd. Een nieu we periode breekt aan: vredestijd. Dan komt en weer toont Frederik zich een man van verwonderlijke vitaliteit! de herstelperiode. Zijn land is uitgeput, zijn leger geslonken, zijn schatkist leeg. De kostbare erfenis van zijn vader: soldaten en geld is opgegaan in de machtspolitiek van den zoon, maar die politiek zou naar het hart van den vader geweest zijn: Prui sen was groot, machtig en erkend gewor den als groote mogendheid. Thans is de tijd aangebroken om dat alles te stutten, om niet alleen naar buiten, maar ook van hinnen, op te bouwen. Welnu, ook daar voor heeft de koning krachtige schouders. De arbeid nadert van het herstel, of, zooals hij het zelf noemt: das Retablissement!" A. J. BOTHENIUS BROUWER. GOLFLENGTE BIET 0.001»/. AFWIJKB; Dat de radio-amateurs in vele opziet ten met grootere accuraatheid werkeni de officieele radiostations is gebleken b de jongste prijs-wedstrijden van de Am rican Radio Relay League. De Amerikaansche amateur Boyd Phel; (W2BP) heeft den len prijs gewonnen m een golflengte-afwijking van 0.001%. t werden slechts zeer geringe golflengt™ afwijkingen geconstateerd over het alge meen. Er is dan ook geen zendend am;:'1 teur. die niet in het bezit is van een prusj geijkte golflengtemeter. DE TROBÏ WORDT GEROERD. Opdat de luisteraars meer aandacht zullen schenken aan de officiële berichten jiie 's avonds van de Poolsche omroep- stations worden gegeven zal elk bericht voortaan voorafgegaan worden door trom geroffel. Misschien wordt nu het toestel nog eerder afgezet. AUTOMATISCH OBIROEPSTATION IN HONGARIJE. In aanbouw is een nieuw omroepsta- tion in Boedepest dat met een energie van 175 K W. zal werken. Het bijzondere is de vol automatische bediening. In het zen dergebouw is geen personeel aanwezig, doch de bediening geschiedt vanuit de studio die in de stad is gevestigd. Slechts eens per maand wordt de zender geïn specteerd. radio-reportage van de norag. De Norag (Norddeutsche Rundfunk AG.) heeft een ultra-korte-golf-zender geplaatst op een sleepboot met het oog op radio-reportagewerk op het water, zooals bij roeiwedstrijden e.d. Het ont vangstation bevindt zich in de Seewarle van Hamburg en vandaar wordt een door verbinding per kabel gegeven met het zendgebouw van Hamburg. NIEUWE OMROEPZENDER IN IERLAND In Athlone, het geografische centra van de Iersche Vrijstaat, zal de lende voor Ierland gebouwd worden. De energ is 100 K.W. De bouw zal langen tijd i beslag nemen; begin 1933 zal hij gerea' zijn. o DE RADIOLAMP ZONDER GLOEIDRA Dr. August Hund, een beroemd hoi i frequenttechniker en schrijver van boete: over hoogfrequenttechnische metinge: heeft een lamp uitgevonden die noch ee: gloeidraad noch vacuum heeft. Deze geschikt zijn voor radio versterkers. De naam van den uitvinder rechtvaar digt in dit geval de publicatie van berie^it, alhoewel dergelijke geruchte reeds zoo dikwijls loos alarm bleken tt zijn. bolland-amerika lijn. BREEDIJK, uitr., 14 Jan. te Antwerpen DAMSTERDIJK, 12 Jan. van R'dam i< Vancouver. BOSCHDIJK, thuisr., 13 Jan. van Havana. MAASDAM, uitr., 13 Jan. van Havana. kon. holl. lloyd. SALLAND, uitr., 13 Jan. nm. 7 u. te Mon tevideo. FLANDRIA, thuisreis, 13 Jan. nam. 9 nsr: van Santos. DELFLAND, thuisreis, 14 Jan. voorm 6 uur te Bahia. HOLLAND—O. AZIE LIJN. OUDERKERK, 13 Jan. v. Japan te R'imJ I GROOTEKERK, thuisreis, 13 Jan. Chinwangtao. mij. nederland. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitrek 14 Jan. v.m. 7 u. te Genua. TARAKAN, 13 Jan. van Amst. n. Hamburg TANIMBAR, 14 Jan. van Amst. n. Batavi CHR. HUYGENS, thuireis, 14 Jan. vu Aigiers. HOLLAND—AUSTRALIË. TALISSE, uitr., 14 Jan. te Antwerpen. holland-afrika lijn. HEEMSKERK, uitr., 14 Jan. te Antwerpen. MELIS KERK, uitr., 13 Jan. te Durban. NIEUWKERK, thuisreis, pass. 14 Januari OuossBnt WESTERKERK, thuisreis, vertrekt H Jam. n.m. van Genua. SPRINGFONTEIN, 13 Jan. van R'dam te Bremen, vertrekt 14 Jan. nm. naar Hamburg. rott. lloyd. DELI, thuisr., 13 Jan. van Singapore. KOTA PINANG, uitreis, pass. 14 Januari Gibraltar. KOTA AGOENG, thuireis, pass. 14 Jan. Ouessant. java-new york lijn. PALEMBANG. Java n. New York, 13 Jan van Port Soudan. SALE IER, 14 Jan. van New. York te Ba tavia. kon. ned. stoomb. mij. BARNEVELD, uitr., 12 Jan. te Valparaiso HRLDER, 12 Jan. van Talcahuano naar Tocopilla. IRIS, 14 Jan. van R.dam te Passages. HAARLEM. 14 Jan. van Tarragona f Burriana. PLUTO, 13 Jan. van Danzig te Stettin. AMAZONE, 14 Jan. van Venetië te Tries' COLOMBIA, 14 Jan. nam. 5 uur van Am sterdam te Hamburg. EUTERPE, 14 Jan. van Spanje te Amst. silver-java-pacific-lun. SAPAROEA, 13 Jan. van Calcutta te Penang. rotterdamz. amerika lijn. ALWAKI. 13 Jan. van B. Aires n. R ALCHIBA, 13 Jan. van R.dam te B. Aires ALDABI, thuisr., pass. 13 Jan. St. Vincent diverse stoomvaartberichten SLIEDRECHT, 12 Jan. van Philadelphia n. Algiers. HARDENBERG, 11 Jan. van Villa Consti- tucion te Santa Fe. EMMAPLEIN, 13 Jan. V. R.dam te Narvil JONGE ANTHONY, 13 Jan. van Middel. Zee te Londen. DELFSHAVEN, 12 Jan. van Baltimore n. Boca Grande, 2-4

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14