De Groote Opruiming H. SIMONIS, Haarlemmerstraat 138 BEGINT MORGENOCHTEND. AGENDA. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. HEDEN: Remonstr. Kerk: Spr. de heer Van Bos- teien over Rem. Gemeenteleven. 8.15 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Generale repe titie „Die Schöpfung". 7uur nam. Oegstgeest (Dorpstr. 11): Evangeli satie-samenkomst. 6 uur nam. Vrijdag. Prediler: Staatk. Geref. Partij. Spr. ds. Leenmans van Delft. 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg)Dr. J. Riemens, 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal)Mij. tot Bev. der Toonkunst afd. Leiden: „Die Sehöpfung". 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „De revolutie-bruid". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. City-theater, Haarlemmerstraat. Voor stellingen te 8 uur. „Het dagboek van een verlorene". Zondags 4 uur 30 en 8 uur. „Luxor-theater' Stationsweg. Bioscoop- en Variëte-voorstelllngen Dagelijks te 8u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur „Trader Hom". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. „Trlanon-Theater". Breestr.: Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen Dagelijks te u. 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. „De dochter van den draak". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge woerd 171, Telef. 502 en D. J. v. Driesum. Mare 76, Telef. 408. VRIJZ. CHR. FEDERATIE HOS. Goedgeslaagde propaganda-avond. In het intieme zaaltje van het Vrijz. Chr. Federatiehuis, gevestigd Gerecht 10 alhier, bood gisteravond het bestuur den donateurs een propaganda-avond ter na dere kennismaking met het streven en werken van het Federatiehuls. Na een korte Inleiding van dr. Vos, die de dona trices en donateurs dankte voor den finan- cieelen en moreelen steun en wees op de animo, welke in den loop van het een-jarig bestaan voor den huur van zalen en ka mers slechts twee kamers zijn nog vrij bleek te bestaan. Vervolgens gaven elk der in het gebouw ondergebrachte jongeren-organisaties een kleine „demonstratie". Allereerst maakten we kennis met de werkwijze van de West- Hill-Zondagsschool, waar volgens de be kende West-Hill methode godsdienstonder wijs wordt gegeven. De kleuters de leef tijd varieert van 5 tot 8 jaar luisterden met groote aandacht naar de leidster en haar helpsters en bepaalden zich later met groote ambitie tot het teekenen van het vertelde verhaal. Hierna gaf een tweetal N.BJi.S.-leden. begeleid door piano een drietal werken van Handel voor zang en viool ten beste. Eeni- ge leden van den V.C.S.B. hielden een cau serie met lichtbeelden over kampeeren en kampgenoegens, het bestuur van de jeugd- kerk deed het zijne en zette het doel en wijze van werken nader uiteen, zalen, ka mers enz waren ter beschouwing openge steld. Kortom het was een avond vol pro paganda voor het Federatiehuis en al het werk, dat het bestuur doet voor de jonge renbeweging en een allerprettigste kennis making voor velen met de jongerenbewe ging zelf en voor anderen een nuttige her haling zij het misschien iets anders toege licht. Het Vrijzinnig Christelijk Federatie- huis mag dan reeds aan velen een tehuis bieden, de beschikbare ruimte laat nog steeds vermeerdering van dit aantal toe. ARBEIDSBEURS. Op den 13en Januari 1932 waren 2521 (v. j. 1599) werkzoekenden ingeschreven. Geslaagd is voor het L.I.T.E.H.- diploma Fransche Handelscorrespondentie, de heer H J. Bruggemann. oud-leerling van de Middelb. Handelsavondschool „Kennis is Macht". In verband met ons bericht betref fende den heer de R„ verzoekt men ons mede te deelen, dat diens overlijden niet het gevolg is geweest van een aanrijding. De volgende passagiersschepen zijn Vrijdag 15 Jan. in radlotelegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N. T. M. Radio-Holland. Alphacca, Rugby Radio Chr. Huy- gens. Scheveningen Radio Cottica, Pa ramaribo Radio Crijnssen, Schevenin gen Radio Dempo, idem Flandria, idem Houtman, idem Insulinde, id. J v. Oldenb., idem Kota Agoeng, Northforeland Radio Kota Pinang, Al ger Radio Kota. Nopan, Alexandria Ra dio Maaskerk, Niton Radio M. van St. Aldeg., Scheveningen Radio Oranje Nassau Le Havre Radio P. C. Hooft, Scheveningen Radio Poelau Bras. Alexandria Radio Poelau Tello, Colombo Radio Sibajak. Scheveningen Radio Statendam, idem Tanimbar, idem Tasman, idem Veendam, Louisburg Radio VAS Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 centen per woord. EEN NIEUWE RIJKSWEGEN COMMISSIE. Mr. dr. A. B. G. M. v. Rijckevorsel voorzitter. De Minister van Waterstaat heeft aan de voorzitters van de Rijkscommissie voor de Wegen en van de Rijkscommissie van overleg voor de Wegenverbetering mede gedeeld, dat het zijn voornemen is de beide commissies op te heffen en door een nieuwe commissie te vervangen. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr. dr. A. B. G. M. van Rijcke vorsel, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van de nieuwe commissie, waarvan de instelling binnenkort kan worden tegemoetgezien. DE STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Druk telefoonverkeer. Gistermiddag had in Hotel „Centrum" te Delfzijl, een groote vergadering plaats van stakers uit de werkverschaffingen in de provincie Groningen. Uit de geheele provincie had men afgevaardigden naar Delfzijl gezonden. Ter vergadering werd als voornaamste punt de eischen der sta kers besproken. Na afloop der vergadering begaf zich een deputatie naar het gemeentehuis om den burgemeester van Delfzijl, den heer L. Buiskool in zijn kwaliteit van Rijksin specteur der werkverschaffingen in de provincie de eischen kenbaar te maken. Daar de burgemeester afwezig was, wer den de eischen daarop schriftelijk inge diend. Voorts kan nog worden gemeld, dat de stakers overgegaan zijn tot maatregelen, die duidelijk blijk geven van communis tische agitatie. Zoo werd b.v. gistermiddag tusschen 2 en 4 uur het gemeentehuis te Delfzijl van uit alle Gronmgsche gemeenten, die bij de staking betrokken zijn ongeveer 4U in getal door onbekenden opgebeld, die voorgaven te spreken namens de betoo- gers of vergaderingen van stakers en tele fonisch hun eischen mededeelden waarop een enkelen keer „rood front" werd ge roepen. Tegelijkertijd kwam een groot aantal telegrammen binnen van dezelfde strekking. Het lijdt geen twijfel, of deze telefoon- en telegramlcampagne is van te voren door communisten in scène ge zet. Te Jipsinghuizen zijn gisteren 30 schip pers in staking gegaan. Zij zijn onmiddel lijk ontslagen. BENZINECONTROLE AAN DE BELGISCHE GRENS. In antwoord op een verzoek van de Auto mobiel Club van Duitschland om ophef fing van de bepaling dat alle automobilis ten die Duitschland binnenkomen invoer recht moeten betalen voor de hoeveelheid benzine in hun tank welke de 20 liter te boven gaat, heeft de Duitsche minister van Financiën medegedeeld, dat hij daar aan niet kan voldoen, en zich o.m. beroe pen op het feit dat bij "het binnenkomen van België invoerrecht moet worden be taald voor den volledigen voorraad ben zine welke zich in de tank bevindt. De Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club heeft in verband hiermede van haar bestuurslid en gedelegeerde voor Bel gië jhr. J. van Vredenburgh bericht ont vangen, dat aan de Belgische douanekan toren bij uitgang naar Nederland van alle wagens met Belgisch nummer de hoeveel heden benzine worden nagemeten. Komt zulk een wagen terug met een grootere hoeveelheid, dan betaalt de bestuurder in voerrecht. Voor Hollandsche wagens gelden deze bepalingen echter niet. NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. Het secretariaat van het nationaal cri sis-comité deelt mede: De N.V. A. Kreymborg en Co. te Baarn heeft een toezegging gedaan gratis aan het comité af te staan alle soorten van mans-, jongens- en kinderkleeding en bon- neterie tot een totale waarde van f. 10.000. VERSPREIDE BERICHTEN. De Vereeniging van Vernis- en Verffa- brikanten en Handelaren in Nederland zal in den loop van dit jaar vijfentwirrtig jaar bestaan. Ter inleiding van de viering van dit ju bileum is gistermiddag in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam een zeer drukbezochte feestelijke bijeenkomst ge houden. Het K. L. M. vliegtuig „De Duif" is gisteren 5 uur uit Bushir vertrokken, 10.30 uur aangekomen in Djask, 11.30 uur van daar vertrokken en 18 uur te Karachi ge land. De Noord-Nederlandsche Machine fabriek te Winschoten heeft wegens slapte in het bedrijf 25 man personeel ontslagen, waaronder er zijn met 25 dienstjaren. RECLAME. ss 1951 UIT NED. OOST-INDIE. DE KOMST VAN MINISTER DECKERS. BATAVIA, 13 Januari (Aneta) Onder leiding van pastoor J. Wubbe is te Ba tavia een comité gevormd, waarin afge vaardigden van de verschillende Katho lieke vereenigingen zitting hebben, met het doel den minister van Defensie bij zijn aankomst te Tandjong Priok te verwel komen. IR. SOEKARNO's INVLOED TANENDE. BATAVIA. 13 Januari (Aneta) Het „Bataviasch Nieuwsblad" zegt in een hoofdartikel, dat het gezag van ir. Soekarno belangrijk gedaald acht. Het blad is van meening dat Jr. Soekar no te Soerabaja als een speciale attractie werd gebruikt ter opluistering van het Indonesische Ra ja Congres. Het blad ge looft niet aan toekamo's Invloed en hoopt dat men in Nederland, waar de woorden, die van de lippen van den „Indischen Ghandi' druppelen ijverig van commen taar worden voorzien het misverstand aangaande de beteekenis van Ir. Soekarno spoedig zal overwinnen. Naar „Aneta" verneemt gebruikt lr. Soekarno het verblijf te Blltar ten huize van zijn ouders voor oriënteering. DE ALGEMEENE TOESTAND. De fiiiancieele kwestie. Du Engelsche econoom Sir Walter La'yton heeft tijdens een diner een redevoering1 uitgesproken over den huidigen toestand der wereld. Spr. legde er den nadruk op, dat het schuldenprobleem er hoofdzakelijk verantwoordelijk voor is, dat het econo mische systeem der wereld verwoest dreigt te worden. Overgaande op den huldigen toestand van Duitschland wees hij er op, dat de goudreserves van de Ryksbank zoo gering zijn, dat de betalingscapaci teit van de rijksbank hard achteruitgaat. Wanneer het waar is, aldus Layton, dat het economische leven en de economische bedrijvigheid van de wereld van 20 tot 25 pet. of meer nog gekrompen is, en dat de wereld bedreigd wordt met een vol komen verwoesting van haar economische bestaan, dan moet zoo snel mogelijk be gonnen worden met den opbouw. Het is volkomen duidelijk, dat geen toestroomlng van kapitaal meer tot stand kan worden gebracht, zoolang het gevaar bestaat, dat de tegenwoordige toestand weerkeert. Vervolgens besprak Sir Walter de Duit sche verklaring inzake de onmogelijkheid tot het doen van verdere betalingen en zeide in dit verband, dat Duitschland iets zou kunnen betalen, wanneer een plan zou kunnen worden opgemaakt, waarbij de ver woestende invloed van de tributen tijdens den pressietijd opgeheven wordt en dat zoo opgebouwd zou zijn, dat het geen ernstige gevolgen zou hebben. Het is van belang, dat een overeenstemming wordt bereikt, welke de wederopbouw mogelijk maakt, daar de wereld eenvoudig niet meer 12 maanden lang kan wachten. Een economische wederopbouw, zonder over eenstemming tusschen Frankrijk en Duitsch land is niet mogelijk. Een dergelijke over eenstemming kan echter alleen tot stand komen, wanneer zij met toestemming en ondersteuning van de Hitlerpartij ge schiedt. Sir Frederick Leith Ross, die gisteravond uit Parijs was teruggekeerd, waar hij als financieel deskundige met de vertegenwoor digers van het Fransche departement van fii.a cië.i b:-spr ki ïg n h^eft j_e o.rJ, b a ht het Engel scha kabinet rapport uit over zijn onderhandelingen. Maar hel schijnt, is ook thans nog geen defir.itiel besluit genomen over de door Engeland te vosren herstelpolitiek. De oüicieele instanties zijn er op gesteld, dal een inededeeüng betredende de Engel- sche politiek in de schuldenkwestie eerst te Lausanne zal worden verstrekt. Het is thans nog niet beslist of Leith Ross zijn ondernanddelingen te Parijs zal voortzetten. In Engelsche kringen wordt bestreden, dat te Parijs eenige overeenkomst zou zijn gesleten. Verklaringen uit officieele Fransche krin gen bevestigen dat van Fransche zijde bij de besprekingen met den Engelschen finan- cieele deskundige Leith Ross een oplossing is voorgesteld waarbij Duitschland be ta hr.gsuitstel voor den tijd van 2 jaar voor de beschermde betalingen zal worden toe gestaan. De onbeschermde betalingen zouden ge commercialiseerd in obligaties der rijns- spoorwegen op de markt worden gebracht. Ze zouden eerst in 1934 in circulatie komen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat het Fransche invoerrecht van 15 pet. op Britsche steenkool met in gang van Maandag zal worden opgeheven. Vcor Engeland is dit een belangrijk succes. Het Financieele Volkenbondscomité ver gadert deze week weder te Genève en heeft gisteren de vertegenwoordigers van den Volkenbond te Boedapest gehoord over den financieelen toestand van Hongarije. Hierna zijn de Hongaarsche ministers van financiën, Kordnyi, en dc directeur van de Nationale Bank van Hongarije door het Financieele Volkenbondscomité ontvangen. Het comité heeft twee ondercommissies gevormd, waar van de eerste behandelen zal den finan- cieelen en budgetairen toestand van Hon garije, terwijl de tweede zal behandelen den tcestand van de Hongaarsche emlssicbank. De eerste ondercommissie zal de medewer king van den minister van financiën, de tweede die van den directeur der Nationale Bank genieten. Ock de Oostenrijksche bondskanselier is naai Genève vertrokken. Voor zijn vertrek stond de bondskanselier den vertegenwoordigers der Wtensche pers een onderhoud toe, waarin hij o.a. mee deelde, dat hij voor de financieele .com- miss'e van den Volkenbond zou verklaren, dat de in het protocol van 17 Dec. 1931 gepubliceerde maatregelen tot stabilisatie van de begrooting reeds uitgevoerd waren. De Oostenrijksche staatsbegrooting bevindt zich in evenwicht. Ook de" behoeften voor de steeds stijgende lasten, konden uit de leopende gelden gedekt worden. De uit komsten van het jaar 1931 op de begroo ting waren veel gunstiger, dan men had aangenomen. De bank voor Internationale Betalingen heeft haar crediet reeds verlengd en ook kan de verlenging van het crediet van de Bank van Engeland met drie maanden ver wacht worden. Dat thans niet méér bereikt kan worden, staat ook in verband met de komende herstelonderhandelingen te Lau sanne. en met de verklaring van den Duit- schon Rijkskanselier. Dr. Buresch verk'aardè blij te zijn, dat deze verklaring verleden week is afgelegd en niet op den dag, waarop de Oostenrijksche delegatie te Genève verschijnt. Oostenrijk zou dan Onder de koude schaduw van Lausanne hebben geleden. Dr. Buresch ontkende dat Oosten rijk met verklaringen zou komen, dat het niet in staat is de onderhandelingen over zijn handelsverdragen en hand°lsverkeers- mogelijkheden te handhaven. Dit zou het ergste zijn wat men doen kon. Van de Financieels Commissie van den Vo'kenbond verwacht Oostenrijk st°un bij zijn streven tot verzekering van zijn munt. Ook over de handelspolitiek en natuurlijk over de kwestie van Creditanstallt zal gesoro- k(>n worden. De Bondskaps',,i',r h-s'oot zMn rede na-t de woorden: „Wli hebben (Te: moratorium afgekondigd dit woord wil ik zelfs ni°t in den mond nemen en ik ben vast besloten alles te doen om ons bedrijfsleven teeen dergelijke stoor nissen te beschermen". in het Schoenmagazijn M.B. Wij maken U opmerkzaam, dat geen ander schoenwerk voorradig is dan uitsluitsel prima kwaUteit Alias swaar loder. DUITSCHLAND. De presidentsverkiezing. De Nazis hebben volledig kleur bekend! Dr. Frick, de voorzitter van de nationaal- sociallstlsche fractie in den Rijksdag heeft gisteren in een gehouden vergadering zijner partij gezegd, dat bij de verkiezin gen van den rijkspresident door het volk de nationaal-socialisten geen vinger zul len roeren om rijkskanselier Brüning nog verder te ondersteunen. Indien het kabi- net-Briining op het oogenblik van deze verkiezing nog niet is verdwenen, zullen de nationaal-socialisten met een eigen candidaat aan de stemming deelnemen. De nationaal-socialisten willen thans klaarblijkelijk trachten den rijkspresident te bewegen dr. Briining in den steek te laten, teneinde bij de aanstaande verkie zingen op de stemmen der nationaal- socialisten te kunnen rekenen. Indien de nationaal-socialisten hun zin niet krijgen zal vermoedelijk generaal von Epp tot hun candidaat worden aangewezen. In de volgende bijeenkomst van den rijksdag, zeide dr. Frick, zullen de natio naal-socialisten drie moties indienen: een motie van wantrouwen tegen den rijks kanselier en het rijkskabinet, een motie betreffende ontbinding van den rijksdag en een derde motie betreffende opheffing der noodverordeningen van den achtsten December. Zou de rijkskanselier, dr. Brüning, zoo ging dr. Frick voort, echter nogmaals den steun van den rijksdag krijgen, dan blijft er voor de nationaal-socialisten een gele genheid over, om aan de dictatuur een einde te maken en deze gelegenheid is de dag ger presidentsverkiezing. De maat loopt vol, als niet na afloop van de confe rentie van Lausanne door het Duitsche volk zelf een einde gemaakt wordt aan Brüning's bewind. Men blijve den nationaal-socialisten, ging dr. Frick voort, van het lijf met na tionale candidaturen. waarvan zij reeds zoo groote desillusies beleefd hebben. Van lieden, die slechts in hun hart aan onze zijde staan maar daarvoor niet openlijk durven uitkomen moeten wij niets heb ben. Dan kiezen wij liever een man uit onze eigen gelederen, op wlen wij ons kunnen verlaten. Arthur Mahraun, de grootmeester der Jong Duitsche Orde heeft in vereeniging met de Nationale Rijksvereeniging bij het departement van binnenlandsche zaken een voorstel overhandigd om door een volksstemming te laten beslissen over de verlenging van Hindenburg's ambtsduur. In een gelijktijdig verschenen oproep aan andere nationale Vereenigingen en Bonden wekt Mahraun op tot steun aan dit voorstel. In dezen oproep wordt gezegd: Rijkspresident von Hindenburg heeft zich bereid verklaard het ambt van Rijks president in den tegenwoordigen fatalen tijd verdér waar te nemen, voor het geval een voldoende meerderheid in den Rijks dag haar goedkeuring zou geven. De po ging om een dergelijke meerderheid tot stand te brengen, is mislukt. Bij de besprekingen over een volksver kiezing van Hindenburg, treden de tegen stellingen der partijen reeds opnieuw op den voorgrond en er bestaat groot ge vaar, dat er een nieuwe strijd ontbrandt over de vraag, wiens candidaat president von Hindenburg is. Verder bestaat er ge vaar. dat er een communistische tegen - candidaat komt. Het is volstrekt noodzakelijk, de een heid te behouden, die het Duitsche volk, ondanks alle voorhanden tegenstellingen, in zijn geloof in Hindenburg bezit. De jong-Duitsche beweging heeft daav- om te bevoegder plaatse de toelating ge vraagd van een Volksbegehren voor een referendum over de volgende wet: „Met buitenwerkstelling van de daar mee in strijd zijnde bepalingen der Rijks- grondwet speciaal de artt. 41 en 43, wordt de ambtstermijn van den Heer Rijkspre sident von Benekendorff n.d. Hinden burg, nogmaals met zeven jaren ver lengd." De Jungdeutsche beweging roept alle Duitschers oo alle particuliere belangen op den achtergrond te stellen en mee te werken om het succes te verzekeren van dezen volkswensch en het daaropvolgende referendum. De „Daz" schrijft, dat deze actie in po litieke kringen niet van groote beteekenis wordt geacht. Het is twijfelachtig of zij zal kunnen worden doorgezet, daar het teveel tijd zou kosten. Ook de „Germania" wijst er op dat het voorstel het nadeel heeft van te groot tijdverlies mee te sleepen. Het „Berliner Tageblatt" noemt het voorstel een onbruikbaren uitweg. De „Boersenzeitung" noemt de gedachte aan een volksbegehren rfls vervangmiddel voor een verkiezing volgens de grondwet absurd. De „Vossische Zeitung" stelt in het licht, dat het voorstel geen weerklank heeft gevonden, daar het wegens het tijd verlies niet te verwerkelijken is. De „Vorwaerts" spreekt van een burger staking, daar Hindenburg langs normalen weg met relatieve meerderheid zou kun nen worden gekozen, terwijl het voorstel van de Jong Duitsche Orde de absolute meerderheid van alle stemgerechtigden, d. w. z. ongeveer 10 miliioen stemmen meer vereischt FRANKRIJK. Weer een kabinet Laval De militaire luchtvloot. Laval heeft, zooals verwacht werd, op nieuw opdracht gekregen, een kabinet tij vormen. Hij bood Boncourt buitenlandse: zaken, doch deze weigerde. Ook Barths bedankte, doch om middernacht was h toch gereed. Het nieuwe kabinet wijkt slechts weini; af van het vorige. Briand is thans defini tief als minister van buitenlandsche za ken afgetreden. Zijn portefeuille word: overgenomen door Laval. Het ministerie van buitenlandsche zaken komt in hau-J den van Cathala, die tot dusverre onder staatssecretaris van binnenlandsche zaken was. Tardieu heeft er in toegestemd heli ministerie van oorlog op zich te nemen. Zijn plaats aan het ministerie van land bouw zal worden ingenomen door Fould, die in het vorige kabinet onderstaats secretaris was. De onderstaatssecretariaten van binnenlandsche zaken en landbous worden opgeheven. Alle overige ministeries en onderstaatssecretariaten hebben dezelf de bezetting gehouden. Het nieuwe kabinet zal Dinsdag aan de Kamer worden voorgesteld. Het bestaat uit 24 afgevaardigden en 4 senatoren Bij het verlaten van het Elysee verklaar de Laval, dat hij in den loop van den avond nog gelegenheid had gehad rugge spraak te houden met Briand en dat hij hem verzocht had de regeering ook ver der bij te staan met zijn autoriteit en er varing in den vorm, dien hij het geschikt- sts achtte. De Financieele Commissie van de Kamer heeft het hoofdstuk militaire luchtvaar! van de begrooting 1932 behandeld. De ra ming voor deze afdeeling bedraagt 1 9 ml' Hard. Hiervoor zijn 400-miliioen bestem voor administratiekosten, zoodat ander hall milliard overblijft voor de militair' luchtvaart. De rapporteur der commissie heeft een verlaging der credieten ten be drage van 70 miliioen voorgesteld Een druppel in den emmer o ROEMENIE. Het non-agressie-pact met de sovjets. In regeeringskringen is men over het resultaat van de Sovjet Russlsche-Roe- meensche onderhandelingen nopens een non-agressiepact niet zeer tevreden. Men is van meening dat de onderhandelingen op het doode punt zij ngekomen, aange zien Rusland de Bessarabische kwestie onderwerp van een internationale be spreking wenscht te maken en aan een bijzondere commissie ter behandeling wil voorleggen, Dit wordt door Roemenië, dat de grenslijn als definitief beschouwt met beslistheid afgewezen. GRIEKENLAND. Ex-koningin Sophie t Gisteravond is na een lang lijden t« Frankfort a. d. M. overleden ex-koningin Sophie overleden. Ex-koningin Sophie werd geboren in 1870 als prinses van Pruisen, dochter vat den lateren keizer Frederik III en prinse? Victoria van Engeland. Zij huwde in 1889 met den Griekschen kroonprins, Konstan- tijn van Griekenland, die in 1913 na den moord op zijn vader koning George, da# Griekschen troon beklom. In 1917 werd Konstantljn gedwongen afstand te doen wegens zijn Duitsch-gezinde politiek, doch toen zijn zoon Alexander in 1920 overleed, keerde Konstantijn-terug, om in 1922 voor goed heen te gaan. Hij overleed reeds in 1923 te Palermo. Zijn gemalin vestigde zich in Florence, waar zij zeer teruggetrokken leefde. We gens een zeer ernstige kwaal moest zij zich laten opereeren en stelde zich in Frankfort a .d. Main daartoe onder geneeskundige behandeling. Haar zoon George II, die zijn vader als koning ppvolgde. werd in 1924 eveneens verdreven; een harer dochters is prinses Helena van Roemenië, de gescheiden echt- genoote van koning Caroi. VEREENIGDE STATEN. Nieuwe belastingvoorstellen. Mellon, de minister van Financiën, heeft gisteren aan de financieele commis sie uit het Huis van Afgevaardigden het nieuwe belastingprogram voorgelegd. Mel lon verklaarde, dat het absoluut noodza kelijk is, de inkomsten te verhoogen, niet alleen om de loopende uitgaven te dek ken. maar ook om het crediet van de re geering onverzwakt in stand te houden. Dit is een onvermijdelijke maatregel voor het herstel van het Amerikaansche be drijfsleven. In hoofdzaak is het belasting- prpgram een terugkeer tot de belastingwet van 1924. Hoewel door de nu voorgestelde belastingen, o. a. voor het telefoon-, tele graaf- en chèqueverkeer en verhooging der inkomstenbelasting in dit jaar 390 miliioen dollar en in het volgende jaar 920 miliioen meer ontvangen wordt, re kent men dit jaar op een deficit van 2123 het volgend jaar op een van 1417 miliioen dollar. Een nieuwe inkomstenbelasting bi) groote vermogens, een belasting op han delsvennootschappen en een verkoopsbe lasting op effecten zal worden ingevoerd. Verder nog belastingen op tabak, auto mobielen, theaters en radiotoestellen. De minister kan niet genoeg den nadruk leggen op de noodzakelijkheid van spaar zaamheid want zonder werkelijke inkrim ping der uitgaven is het niet mogelijk de begrooting in evenwicht te brengen. 8—I

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2