KERK- EN SCH00LNIEUWS. Krabbels uit Zwitserland. BURGERL. STAND V. LEIDEN clown, en vooral, er is enthousiasme ge weest over de toeren op het koord, door een dei de lid van het gezelschao verricht. under de paiee werden enkete gramo- foonplaten van den heer van den Brmk, op z'n Amerikaansch verloot. Om even over elf eindigde de heer van den Brink zijn programma, en na een kort slotwoord van den heer Meerenboer, waar in Z.E. nog eens aanspoorde steeds de Maria-vereeniging welwillend gezind te zijn, gingen allen voldaan naar huis. Het" Bestuur der Maria-vereeniging mag beslist met groote voldoening op dezen alleszins geslaagder, avond terugzien. TER-AAR. Van een ladder gevallen. 1 De landarbeider H„ werkzaam bij den landbouwer L. V.., viel van een ladder en bekwam vrij ernstige kneuzingen. Hij moet zich onmiddellijk onder behandeling van dr. Q stellen. De tweede weldadigheidsavond van de Liduina-vereeniging bracht pl.m. f. 150 op, zoodat op de beide avonden een bedrag van omstreeks f. 350.is ingezameld. WOUBRUGGE. Loop der Bevolking. Gevestigd uit Linschoten A. van Eijk uit Alkejnade M. P. Dongelman en J. T. Borst. Vertrokken: naar Alphen N. J. Peil naar Harnbom A. Disscherl naar den Haag J. S. Gittllng naar Oegstgeest G. Versteegt naar Leiden N. Opam en ge zin naar Stompwijk A. A. Vresswijk. De scheepvaart. Uit het verslag van den chef-brugwach ter van de brug over de Woudwatering ont- leenen wij o.m., dat deze brug gedurende 1931 voor het doorlaten van 14232 vaar tuigen moest worden geopend. Onder dit aantal waren 29 zeeschepen en 41 hout vlotten. Gedurende den nacht moest de brug voor 2623 vaartuigen wórden geopend. De brug werd bediend door 2 personen, die den dienst zoowel bij dag als bij nacht moesten waarnemen en door een plaats vervangend brugwachter bij ziekte of ver lof van het vaste personeel. Hieruit valt waar te nemen, dgt de Ras sage door de brug met ongeveer 1500 vaar tuigen is verminderd, terwijl het verkeer gedurende den nacht aanmerkelijk toenam. ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Zeer langdurige discussies inzake het mbtenaren-reglcment. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed, werden de notu len der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. In verband met de notulen en het raads- verslag, zegt de heer Koning er prijs op te stellen om te verklaren, dat hij in de vorige vergadering heeft gestemd op den heer W. Domburg, die aftrad als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Hij zegt dit hier. omdat hij gehoord heeft, dat in deze gemeente werd verondersteld, dat de twee blanco-stemmen, bij deze verkiezing uitge bracht, van de Chr.-Hist. fractie waren. De heer Linschoten zegt den heer Dom burg niet te hebben gestemd, eenvoudig omdat hij diens naam, welke onder aan het stembiljet voorkwam, door een abuis over het hoofd had gezien. De wijze, waarop de eenigszins ingewikkelde stem ming plaats had, was daarvan oorzaak, anders had spr. zeer zeker ook weder op den heer Domburg gestemd. Eenige ingekomen stukken van weinig canbelang werden hierna voor kennisge ving aangenomen. Volgde vaststelling Ambtenaren-regle ment. De voorzitter zegt, dat de heer Linscho ten, zooals bekend is, op het ontwerp-re- glement verschillende amendementen heeft voorgesteld, welke ook B. en W. aan leiding hebben gegeven om het geheele ontwerp nog eens nader onder de oogen te zien, vandaar ook de wijzigingen, welke door B. en W. nog op het oorspronkelijk ontwerp worden voorgesteld. De heer Linschoten: Het oorspronkelijk ontwerp van B. en W. heb ik met blijd schap tegemoet gezien. Ik was werkelijk verbaasd over de royale medewerking, om dat ik wist, dat B. en W. eigenlijk van een ambtenaren-reglement niets moeten heb ben en er ook nooit mede gekomen zouden zijn, indien van hoogerhand de verplich ting daartoe niet was opgelegd. Doch ziet, 24 uur voor deze raadsvergadering zenden en..W. den raad een schrijven toe, waarbij zij hun eigen oorspronkelijk ont werp. vooral wat de wachtgeldregeling be treft, weder finaal tegen de vlakte gooien io artikelen worden geheel ge schrapt en belangrijk gewijzigd. Spreker vindt, dat B. en W. hiermede een bedroe vend figuur slaan. Inzonderheid wat de wachtgeldregeling aangaat, is het of B. en w. daarmede willen zeggen, nu wij ge dwongen worden een regeling te maken zullen we het zoo slecht mogelijk doen en beknibbelen wat we kunnen. Spr. vindt dit een klein standpunt. Laten wij liever, nu we toch deze zaak aanvatten, een goede regeling maken, welke niet zoo spoedig be hoeft te worden gewijzigd, naar het voor beeld van Rijk en Provincie, zooals de be doeling van den wetgever is. Spr. verlangt r? uJÏS' van B- en W" waarom di; College te eifder ure met dergelijke ingrij pende wijzigingsvoorstellen is gekomen, waaromtrent spr. geen tijd heeft gehad om deze naar behooren te kunnen bestudee- ren. De voorzitter antwoordde, dat wethouder Van Muiswinkel door ongesteldheid niet tegenwoordig was in de vergadering van B. en W waar dit reglement is betandefd In het College werd toen geen volledige overeenstemming bereikt, daar wethoudlr Hoogendijk nogal bezwaren had tegen het omwerp. In de daarop volgende voltallige vergadering vond wethouder Hoogendijk toen steun bij wethouder Van Muiswinkel en spr. is in vele opzichten met den ge- dachtengang der wethouders toen mede- gegaan. Wat de wachtgeldregeling betreft, daarmede kan ook spr. zich niet vereeni gen, hetgeen ook den wethouders bekend is. Spr. geeft toe, dat wanneer de wijzi gingen eerder waren ingediend, dit mis schien veel discussie had voorkomen. Wethouder Hoogendijk: Zooals het ont werp thans is. heb ik den indruk dat de ambtenaren nog ver bevoorrecht worden boven het gewone leven, gezien de toe standen in het particulier bedrijf. De heer Linschoten: Dat is hier in geen geval waar; ik wil u passages voorlezen uit particuliere regelingen, waaruit blijkt, dat het daar veel beter is, dan hier wordt voorgesteld. De overheid moet juist een voorbeeld geven hoe het behoort te zijn. Wethouder van Muiswinkel: 't Heele ambtenaren-reglement is mij niet sympa thiek. Wij hebben tegenwoordig een amb tenaren-regeering; de halve Tweede Ka mer bestaat uit vrijgestelden van organi saties. De heer Linschoten: Wat een overdrij ving; hoogstens zijn er 4. Weth. Van 'Muiswinkel: In het ambte naren-reglement staan vele dingen die voor Zwammerdam niet toepasselijk zijn. Ik ben niet voor een uniforme regeling. Ver lof bil bevalling van de echtgenoote of bij begrafenissen ziln toch een vanzelfheid en en hooren niet in een reglement. De heer Linschoten: Wat u daar aan voert is maar klein goed, daar gaat het niet om. Het is te doen om de hoofdlijnen, zooals de wetgever die aangeeft, n.l. een rechtspositie voor den ambtenaar, zoowel in de kleine als in de groote gemeenten. Daarbij hebben we te voldoen aan hetgeen de hooge overheid ons oplegt en doen we het niet vrijwillig, dan zullen we wel ge dwongen worden. Wethouder Hoogendijk: We behoeven toch niet alles in een reglement te om schrijven. Als er zulke gevallen zich voor doen kunnen we toch wel een regeling zoeken. De heer Linschoten: O. blijft u hier dan altiid zitten? Wethouder Hoogendijk: Neen, misschien nog maar heel kort. De heer Linschoten: Juist, en daarom is er een goede regeling op schrift noodig: dan weten wij waar we aan toe zijn. De heer Koning wil in het algemeen en kele beschouwingen over het ambtenaren reglement houden en dan allereerst zijn genocen er over o.itsoreken dat dit tot stand is gekomen. Het behoort thuis in onzen tegenwoordigen tijd. welke meer de mocratisch is geworden. De oudere men- schen kunnen zich aan dezen tijd moeilijk meer aanpassen: voor de jongeren, die zich daarin meer inleven gaat dat beter. Men dient echter te bedenken, dat het niet helot of men de wijzers van een klok kl stil houdt, de tijd gaat toch steeds door. Eén ding zou spr. nog gaarne in het re glement zien opgenomen, n.l. een scheids gerecht van personen uit de gemeente. Bij een eventueel geschil'kan zulk 'n scheids gerecht, door bekendheid met de plaatse lijke toestanden beter op de hoogte zijn dan de Centrale Raad van Beroep. Het heeft sor. onaangenaam gestemd, dat B. en W. ter elfder ure op hun eigen voor stellen een reeks van verstrekkende wii- zigingefi hebben ingediend en nu komen met een wachtgeldregeling, die alle af keuring verdient en ten eenenmale onvol doende is. B. en W. slaan hier wel een mal figuur. Op de agenda van de vorige ver gadering stond reeds de vaststelling van het ambtenaren-reg!em=nt geconvoceerd, zooals het oorspronkelijk door B. en W. aan den Raad was aangeboden. Daarin was een b°hoorliik" wachtgeldregeling op genomen. Was er tüd voor geweest dan had zeer waarschijnlijk dit reglement al aan genomen geweest. Nu hpbben B en W. hun eigen ontwerp weèr. afgekamd en zetten den Raad ineens voor geheel nieuwe voor stellen. Spr. wil ook voor het onderwijzend per soneel e°n benaling zien vastgesteld tot het. verplicht won°n in de gemeente: dit is toch niet mee dan billijk en daar heb ben ook neringdoenden wat aan. Thans wonen 2 onderwijzeressen der openbare school buiten dy gemeente. De voorzitter: Wat betreft het scheids gerecht. geloof ik. dat daarvoor in een kleine gemeente geen behoorlijk onder legde personen ziin te vinden. De wacht geldregeling, zooals de wethouders wilten. acht ook ik geheel onvoldoende en zal hij Gedeputeerde Staten wel bezwaar ont moeten. De heer Edelman: Hetgeen waarvan de heer Linschoten B. en W. een verwijt i heeft gemaakt, heeft juist mijn sympathie. Ik ben juist dankbaar voor de nog aan gebrachte wijzigingen en kan met B. en W. ir vele gevallen mee gaan. Wethouder van Muiswinkel: Het klinkt misschien wat gek. maar als straks de artikelen in stemming komen, houd ik mij de vrijheid voor om in sommige punten van de voorstellen van B. en W. af te wijken. De heer Linschoten: Ik kan mij niet be grijpen, dat B. en W. deze zaak niet beter hebben voorbereid. Het was toch lang ge noeg bekend, dat er een ambtenaren reglement moest komen. Ik heb er reeds in twee vergaderingen naar gevraagd; het had 1 September reeds klaar moeten ziin. De voorzitter stelde daarop voor de dis cussies te sluiten en tot artikelsgewijze behandeling over te gaan. Deze artikelsgewijze behandeling nam ruim 5 uren van den vergadertijd in beslag, waarbij soms vrij scherpe debatten werden gevoerd. De heer Linschoten lichtte zijn verschil lende amendementen toe, waarvan de meeste werden gesteund en mede verde digd door den heer Koning, doch door B. en W. werden bestreden. Behoudens een enkel succesje werd het meerendeels der voorstellen verworpen. De wijzigings-voorstelien van B. en W. ondervonden scherpe critiek en bestrij ding bij de heeren Linschoten en Koning. Deze heeren kwamen met goede en dege lijke argumenten voor den dag, waardoor de verdediging voor de Wethouders soms zoo moeilijk werd. dat ten slotte alleen stemming nog de gewenschte uitkomst brengen kon. Immers het staat zoo goed als met wiskunde zekerheid vast. dat bij de stemming de 3 overige leden zich aan de zijde van B. en W. scharen, zoodat de overwinning met 52 verzekerd is. De l^nge discussies over de artikelen, welke voorzitter. Raad en pers zichtbaar vermoeiden, willen we de lezers maar spa ren. Vermeld dient nog, dat de heer Linscho ten bij de eindstemming over het geheele ontwerp den wensch uitsprak dat hooger gezag spoedig tot een betere regeling zal verplichten. Voor de nog overige punten der agenda ble^f geen tijd meer over en de behande ling daarvan werd uitgesteld. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 7 JANUARI. LEIDEN. Geref. Gem. (N. Rijn 76): Nam. 8 uur, ds. Lamain. ALPHEN AAN DEN RIJN. Evangelisatie Hooftstraat: Nam. 7 uur, ds Remme van Amsterdam. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Pon- stein. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar LemelerveldH. A. L. Twinée, theol. cand. te 's-Gravenhage. Bedankt: Voor Zevenhuizen (Gron.l, E. Broekema te Opende (Gron.). GEREF. KERK. Beroepen: Te IJmuiden, C. W. Keur te Oudewater. Te Schoonoord, K. Meima, cand. te Groningen. DE FINANCIEN DER ZENDING IN 1931. Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt ons plaats voor het volgende Al spreekt het vanzelf, dat het totaal der inkomsten over het afgeloopen jaar nog niet precies kan worden opgemaakt, een voorlooplge opgave, ten naaste bij nauwkeurig, is er toch wel vast te stellen. Wij komen dan tot een totaal van f. 820.000.Dit bedrag blijft dus beneden aat van verleden jaar, toen wij in het eerste financieele bericht f. 835.000.— konden noemen. Nochthans zijn wij dankbaar, dat er in een moeilijk jaar als 1931 een bedrag als het genoemde binnen kwam en wij zijn ook dankbaar dat de maand December met een inkomst van f. 95.000.— ten slotte toch in eigen behoeften voorzag. Maar het: „dankbaar, maar niet vol daan" moet ons ook nu van het hart. En wij hopen, dat gelijk verleden jaar er in de eerste helft van Januari nog een flink bedrag zal Inkomen om het dreigende tekort zoo laag mogelijk te houden. Overigens zullen er ook nog eenige andere maatregelen moeten overwogen worden. De raming van na de toetreding van het Java-Comité f. 1.348.000.—. Daarop komt voor een bedrag van f. 59.000. - voor afschrijving op de gebouwen in Indic. Deze zal dit jaar zeker moeten worden nagelaten Voorts kan overwogen worden de stortin gen in de pensioenfondsen dit jaar na te laten en nog een tweetal legaten ender de inkomsten op te nennn. Wanneer dan van 115 Januari mocht binnen komen wat wü verleden jaar ir dat tijdvak hebben ontvangen, nl. f 85.000.— zal de achter stand zoo ver mogelijk gereduceerd zijn. En wij kunnen ent bericht dus besluiten mei de woorden van een jaar geleden. Met goeden moed wachten wij af wat de vrienden der Zending zullen doen. Men late echter ook de Januari-inkomsten hieronder niet lijden! A Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. In ons eerste overzicht van '32 kunnen we gelukkig gewagen van 'n beetje meer leven in den veehandel. Mogelijk heeft de overgang van het oude op het nieuwe jaar er toe medegewerkt om het veemarktleven over het „doode punt" hêen te helpen. De oorzaak zal wel gelegen zijn in het feit, dat de af deelingen.slachtvee vlugger kon den worden geruimd. Zooals we reeds eer der schreven zijn de stallen niet zoo vol, dus groote kwantums slachtkoeien zijn er dezen winter niet voorhanden. Men ver wacht algemeen dat nu niet alleen ver hoogd invoerrecht van het buitenlandsche vleesch wordt geheven, hetgeen met 1 Ja nuari j.l. is ingegaan, maar wel in hoofd zaak door beperkte invoer, we de laagste veeprijzen hebben gehad. De slachtvee- prijzen zullen hier den toon blijven voe ren. Het mag niet ontkend worden dat deze tak van veebedrijf in het afgeloopen jaar de boeren veel geld heeft gekost, maar zoo momenteel de verhoudingscij- fers staan tussehen mager en vetvee kan het bedrijf weer loonend gemaakt worden. We noteeren de gemiddelde prijzen van de meest voorkomende en gevraagde slacht koeien op f0.700.80 per K.G oudere en mindere kwaliteiten op f. 0.60 per K.G. Stieren f. 0.500.64 per K.G. geslacht ge wicht. Goede soorten melkkoeien f. 220275, vaarzen f. 150—220, varekoeien f. 130—225. Zoowel te Rotterdam, als Groningen en Purmerend, werd al het aangevoerde vee gisteren geplaatst en de meeste vraag be stond voor mager vee voor de mesterij. Dit was dan ook wat stijver in prijs. Voor de kalveren was ook een goede vraag en men kon de prijzen iets opvoe ren. Vette kalveren 3040 cent per pond levend gewicht (gemiddelde prijzen). Nuch tere slachtkalveren f. 712 per stuk. De schapenhandel „ligt" nog in afwach ting op de uitvoercertiflcaten, welke voor bevoegde erkende exporteurs op aanvraag door onze regeering dezer dagen zuilen worden verstrekt. We hebben onze opinie omtrent dezen exporthandel reeds eerder geuit. Hoog zijn de verwachtingen, wat de prijzen betreft, niet gespannen. Zeer waarschijnlijk zullen a.s. Vrijdag alhier ter Leidsche markt aan- koopen worden gedaan. De boer alhier in de omgeving zal het eerst er van profiteeren, omrede men met een puik kwaliteit schaap aan de markt komt. Juist wat men voor Frank rijk noodig heeft. Varkens konden begin dezer week een goede markt ontmoeten en dit drukte zich uit in de prijzen, die zich over de geheele linie gemakkelijk konden handhaven. VAN DER S. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. EEN CONCURRENT VAN MONTE CARLO. Monte Carlo krijgt een gevaarlijke con current, wanneer het plan waarvan thans heel Genève vervuld is, tot stand komt. En 't begint er naar te lijken, dat het chateau en Espagne, dat we op 't moment nog slechts in de lucht zien zweven, binnen kort zal blijken geen fata morgana maar een werkelijkheid te zijn, een echt kasteel een casino en palace-hotel, tronend hoog boven het meer op de rotsen van de Petit Salève. Zoo als Alexandre Dumas het eens heeft uitgedrukt is Genève de schoone prinses, loom en bevallig uitgestrekt tegen de hel ling van de Salève, de voeten gedompeld in het Leman, het hoofd rustend tegen den wand van den berg. Die Salève, of beter gezegd de Salèves. want we hebben er twee, de Grand en de Petit, is een kalksteengebergte, ter lengte van 20 K.M. en ongeveer 1400 M. hoog, dat Genève aan de Zuidzijde afsluit. Het is slechts vijf K.M. van het centrum van de stad verwijderd en ligt precies op de grens van Zwitserland en Frankrijk. Feitelijk is ze van den voet tot den top Fransch ge bied, geen steen ervan komt ons canton toe. Maar toch spreken de Geneveezen ter goedertrouw van „onze Salève". Want door hare ligging vlak bij de stad is het leven der Geneveezen door de eeuwen heen er zoo mee samengeweven, dat velen je vreemd aankijken als je er aan herinnert dat ze feitelijk niet het minste recht heb ben op „onze Salève". Die berg was vroe ger de groote leverancier van hout en nu nog van bouwsteen en grint. Eiken vrijen dag trekt heel Genève jong en oud, naar boven tegen de Salève op. De één om op de uitgestrekte bergweiden frissche lucht te happen, te picnicken, zich over te geven aan een zalig dolce far nlente en zich door de felle zou tot een Indiaan te laten roos teren, de ander om spieren, hart en longen te oefenen, grootere of kleine excursle's te ondernemen, of zich over te geven aan de „varappe". Want tot dit laatste, het klauteren in eigenlijken zin, 't beklimmen van schijnbaar ontoegankelijke rotsen, leenen de Noordelijke hellingen met hun loodrechte wanden en diepe kloven zich bijzonder. Wanneer men hier van de Salève spreekt, dan wordt stilzwijgend daarmee de Grand Salève bedoeld. De kleinere broeder, de Petit Salève, is minder tn tel en wordt weinig bezocht. D'er is nergens een heilig huisje te vinden, ze is minder geschikt voor varappe en door de geringe hoogte, circa 400 M. lager dan de Grand Salève, is het uitzicht er minder uitge breid. Bovendien bestaat bij de menschen evenzeer als bij de bergschapen, de nel- ging, steeds naar de hoogste toppen tn klimmen. Maar plotseling is onze Petit- Salève uit zijn rustige rust opgeschrikt en het middelpunt geworden der belangstel ling van heel Savooie en Genève. Een cohort van geologen, landmeters en architecten is op den berg losgelaten en heeft hem in alle richtingen omgewoeld, opgemeten en in kaart gebracht, ten be hoeve van een Fransche finantiëele groep, die den verlaten berg metamorphoseeren wil in een Monte- Carlo van het Leman. Waar thans slechts konijnen wonen en wat schamele geiten grazen! zal eerstdaags verrijzen een groot hotel, een casino met speelzalen, gelegen in een weelderig park. Zooals bekend worden in Zwitserland geen eigenlijke speelbanken geduld. In Genève met een zeer cosmophitische clientèle, zijn onze bezoekers niet tevreden met Inrich tingen als ons stedelijk casino, waar hoog stens een paar onnoozele franken te ver liezen zijn. Het gevolg hiervan is, dat een zeker percentage onzer bezoekers, en juist dat deel waarop de hotels het meest ge steld zijn, hun verblijf hier bekort en de serteert naar Evian en Aix-les-Bains, waar andere opvattingen heerschen In dat op zicht zal het nieuwe casino, op Fransch gebied, maar onmiddellijk bij Genève, onze stand dus zeker ten goede komen. Volgens de door bekende Parijsche architecten uit gewerkte plannen zal het een grootsche schepping worden. Het terrein met een niveau-verschil van 300 M., weide met bosch en hier en daar rotspartijen, is ge knipt voor den aanleg van een sprookjes park. Zelfs fantatische grotten ontbreken er niet. Aan den eenen kant heeft men er het uitzicht over het meer in de diepte en de donkere bergen van de Jura op den achtergrond, naar de andere zijde over de sneeuwbedekte keten van Savooie. Men begrijpt, dat in deze heele streek de eind beslissing. welke binnenkort vallen zal, met groote spanning tegemoet wordt ge zien. We zullen maar hopen dat men zich hier niet blij maakt met een doode musch. Een andere, eveneens langgekoesterde wensch der Geneveezen is echter dit jaar in vervulling gegaan. Om van Salève te kunnen profiteeren, moet men, niettegen staande de korte afstand die ons ervan scheidt, de beschikking hebben over een paar stevige beenen plus een zekere ener gie, of wel gebruik maken van de tandrad baan. Te voet heeft men ruim drie uur noodig om den top te bereiken en met de funiculaire ongeveer anderhalf uur. En daar de aanleg van bergsporen vrij kost baar is, is het traject niet goedkoop, in elk geval te duur voor de groote massa. Bovendien is de lange duur van het tra ject een bezwaar, vooral 's winters met de korte dagen, wanneer men naar boven tijgt voor de wintersport, ski, bob of luge. De téléférique, de zweefbaan, die ons in tien minuten van den voet van het gebergte naar den top brengt ën dezer dagen in gebruik wordt gesteld, voldoet dus in een lang gevoelde behoefte en zal ongetwij feld rendeeren. Het zijn wagons, hangende aan een dikken kabel, op bepaalde afstan den steunend op hooge pylonen. Aldus zal men binnen het half uur van uit het cen trum van de stad boven bij het eindstation Treize Arbres kunnen komen. Jammer echter, dat het vermoedelijk bij die zweef baan niet zal blijven. Want het is te vree zen, dat op den duur de oude gezellige uit spanning op den top er het loodje bij zal leggen, moeten wijken voor een modern groot hotel, genre skyscraper, zooals ze hier en daar te Savooie reeds enkele mooie punten ontsieren. Men is reeds bezig over den heelen bergkam een breeden auto weg aan te leggen. Vanaf Cruseilles, een 15 K.M. van Genève, heeft de Fransche genie dwars door een prachtig ongerept bosch een heel stuk van dat tracé tn orde gemaakt. Voor eenige jaren heeft een be kend philantroop, tevens millionair thans overleden, daarvoor een aanzienlijk bedrag beschikbaar gesteld, waarbij ook een ,som is uitgetrokken voor een sterrewacht op de Salève, welke de hoogst gelegene en een der best uitgeruste van Europa zal worden. De oude sterrewacht, die van uit I Genève nog zichtbaar is, is reeds afgeta keld en gedegradeerd tot een kampeerhuis voor padvinders. Door dit alles zal het ka- Takter vón de Salève sterk veranderen. In I plaats van eenzame mooie bergweiden, 1 bosschen en rotsen, gelegenheid biedend tot wandelingen en varappe te kust en te keur, zal het een' wandelpark worden met villadorpen. Reeds nu, met de gebrekkige verbinding met Genève zijn er in de laat ste jaren al heel wat chalets en optrekjes verreztn Maar hoe zal het worden ais men per auto de heele Salève onveilig kan maken en per zweefbaan in een half uui uit de stad boven zijn? De echte berg- en natuurvrienden zullen op den duur de Salève wel den rug moeten toekeeren, om verder, op les Voirrons, le Mont Vouan, les Brasses de bloemen en planter», de stilte en rust te zoeken, die ze op de Salève niet meer zullen vinden. Ten' slotte zal ook nog een ander desi deratum van Genève van droombeeld een werkelijkheid worden. Wat we hier naast de speelbank bovenal missen, dat was tic plage met een beetje strandleven, zooals ze dit hebben in Vevey en Montreux, gezwe gen van de hypermoderne plage in Evian. Maar eindelijk is men begonnen bij "Port Noir een stuk van het meer af te dammen. Kar op kar stort een onafgebroken file van groote lastwagens puin, zand en steenen in het water en reeds zijn de fundamenten gelegd voor cabines en een restaurant. Nog een jaar verder en Genève zal zich verheugen in het bezit van een plage, waardoor het ook in dit opzicht met an dere plaatsen aan het Leman zal kunnen concurreeren. Bij alles wat het thans reeds biedt, en wat we verder nog krijgen, een palacehotel en casino in het gebergte, met een tandradbaan en een zweefbaan om er ons te brengen, een aantal flinke auto wegen, die 't gebergte gemakkelijk bereik baar maken, een strand en mondain strandleven aan ons onvolprezen Leman en tenslotte als trekpleister nog het nieuwe Paleis van den Volkerenbond, dat toch eindelijk ook wel eens voltooid zal zijn, moet er voor Genève wel een schitterende toekomst zijn weggelegd. Dr. KLAUS. GEBOREN: Gerardina Catharina dr. v. H. A, F. Wesseling en H. Chr. C. Aarts Cornelis Maria, zn v. C. Jeuster en M. G. Bakkers Piet Leendert, zn v. J. A. Eichhorn en M. Kop Wilhelmus Petrus, zn. v. H. W. Jagel en A. Heijkoop Petronella Ma ria dr. v. F. Schroder en P. M. de Ru Theuntje, dr. v. J. Klink en J. C. van Arnhem. OVERLEDEN. A. M. Schoutenvan der Heijden, wede 79 j. D. Heijmans, zoon, 3 j. B. van den BergRoozendaai, vr., 66 j. G. Mark, zn., 17 j. GEVESTIGD. P. W. L. Barning, Middelsfcegr. 25. M. van den EijkelBelt, Oude Varkenmarkt 32. J. van Blitterswijk en fam„ brug wachter, Haagweg 8. M. Boon en fam., machinist Gr. Vaart, Utr. Jaagpad 34. B. Bus en fam., winkelchef, Haarl.str. 239. A. Cekolova, Haarl.str. 67. W. W. Dijkstra, varensgezel, v. d. Helmstr. 14. J. WassenaarVan Egmond, Merelstr. 22. L. A. van Giezen, winkelbediende, Ga- renmarkt 2. D. van Glnhoven, Hooigr. 38. P. Heijmans en fam., fabr.arb., Hooi gracht 99. E. PoTtengen, Haarl.str. 82. W. de Jong, Haagweg 43, K. H. Kai- zer en fam., onderwijzer, v. Oldenbatr. 20. A. M, Kieferle, dienstbode, Breestr. 38. J. Lancel en fam., Oude-Vest 151. D. Levie, koopman, Haarl.str. 116. W. A. Ludewigs. kok, Roodborststr. 31. J. H. van der Meij, dienstbode, Groenhovenstr. 24. J. Mostard, Oude-Vest 151. A. v. Ormondt, ass. kliniek, Oegstgeesterl. 11. A. du Prie en fam., tuinder, Krhaierstr. 38. J Schouten en fam., bedrijfsleider, Kort Galgewater 14a. L. Siebert en fam. fabr.arb., Vestestr. 31a. J. C. Bron- meijerSprokkerieft, Pr. Wllhelminastr. 33. A. Stuart en fam., koopman, Groe- nesteeg 26. P. Timmers, dienstbode, Ves- testraat 120. J. M. Tolido, dienstbode, v. Limb. Stirumstraat 23. M. M. J. C. van Ulden. H. Rijndijk 128. Chr. C, Verhey van Wijk, Burggravenlaan 1. VERTROKKEN. G. A. M. Aalbersberg, Hamburg, Durch- schnitt 22 C. A. Allers en fam. Weesper- karpsel. Zandpad E. A. van Belle. War mond, Dorpsstr. B 44 H. Creutzberg - de Blécourt, Soerabaia M. J. van den Bos, Oegstgeest, Weth. Juffermansstr. 2 - P. J. Cobradi en fam,, Dokkum, Koorn- markt A. M. J. van Deinse, Middelburg, Balans 5 W. B. C. Derksen, Arnhem, Dennenweg 89 J. van Egmond, Rijns burg, Smidsteeg 34 P. R. Feith, Haag, P. Mauritsstr. 40 P. Gillmann, Oegst geest T. J. Gorter, Rotterdam, Berg weg A. Th. C. van Haasteren, Voor burg, v. Wassenaerstr. 13 J. G. Hagen doorn en fam., Venlo, Gelderschestr. 15 - L. van Halm, Noordwij k, H. Geestweg 48 - B H. Holsboer, Rotterdam, 's Gravendijkw. 141a M. J. D. Hulstijn, Ermelo, Telgter- weg Aa 7 J. J. A. Korthout, Dongen, Kanaalstr. la Chr. van der Linden, Avereest, Julianastr. D. Monfils, Wil lemstad A. M. G. van der Weijden— van Muijen, Nieuwkoop. No. 382 L. van der Plas, Voorburg, v. Lugtenburgstr. 40 G. C, ZwagemakerPolderman en fam., Warmond, Dorpsstr. B 44 Th. M. Keslerde Regt, Hilversum, Sterrelaan26 C. R. Ritsema van Eek en fam., Para maribo A. Romijn, Zoeterwoude, H. Rijndijk,G 35 E. M. H. van Rooié, Gin- neken, v. Duivenvoordestr. 58 P. van Rosse en fam., Haag, Tasmanstr. 7 Y. Schulp, Amsterdam, Soembawastr. 46 I H. D. J. Selier, Haag, Valkenboschkade 428 F. G. de Veer, Middelburg, Vlis- singschestr. 177 P. W, Verbeek, Hille- gom, Hoofdstr. 121 G. J. Voorwinden. Bergschenhoek. Hoekschekade 25 J. H. de Vries, Haag, Gev. Deijnootweg 28 F. Wenderski, Hamborn, Hochstr. 14. 3—3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7