AGENDA. BUITENLAND. HEDEN: Hooglandsche Kerkkoorsteeg, Postdui ven ten toonstelling. 7 tot 10 uur nam. Jeruël. Groenesteeg. Samenkomst 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Feestavond groep I der Leidsche Padvinders. 8 uur nam. Zondag. Hooglandsche Kerkkoorsteeg, Postdui- vententoonstelling 10 uur v.m. tot 6 uur nam. Leger des Heils, Hooigracht. Samenkom sten te 10 uur v,m. en 8 uur nam. Nederl. Leger des Heils. Lammermarkt. Samenkomsten te 10 uur v.m. en 7uur nam. Stadsevangelisatie, Moschweg, Samen komst te 8 uur nam. Vrije Evang. Oem. Middêlstegracht. Sa menkomst te 10 uur v.m. en 7 uur nam. Zaterdag 2 en Zondag 3 Jan. 1932 nemen waar de apotheken G. F. Reyst, Steen straat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31. telef. 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Hovens Gréve, Kors, Nieuw- zwaag en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Oegstgeestsche apotheek. De Kem- penaerstraat 4, tel. 274 is dag en nacht ge opend. RECLAME. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 1219 Dr. H. M. HIRSCHFELD. Directeur-generaal voor Handel en Nijverheid. Het Handelsblad meldt, dat dezer da gen de benoeming zal afkomen van dr. H. M. Hirschfeld tot directeur-generaal van de afdeeling Handel en Nijverheid van het nieuwe departement voor Econo mische Zaken en Landbouw. Dr. H. M. Hirschfeld, die 35 jaar oud is, heeft in de economie gestudeerd aan de Handels Hoogeschool te Rotterdam, Hij is chef van de economlsch-statisti- sche afdeeling aan het hoofdkantoor van de Javasche Bank te Batavia en op het oogenblik met verlof hier te lande. Van de hand van den heer Hisohfeld is o.a. verschenen: „Het ontstaan van het moderne bankwezen in Nederland" en voorts heeft hy o.a. artikelen geschreven op economisch gebied in de „Indische Gids". EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is in openbare verga dering byeengeroepen tegen Woensdag 13 Jan. des middags om 1 uur. De voorzitter is voornemens aan de cen trale afdeellngen voor te stellen, onmid dellijk na de openbare vergadering, met voortzetting op volgende dagen, in de af- deelingen de verschillende begrootings- ontwerpen te onderzoeken. DE RAMP VAN „DE OOIEVAAR" Aneta meldt u't Ba', ivla: De heer dr. Groene ee.üi Meyer, hoofd van de afdeeang Lucht; nart van het De us. ement van Oouvernementsbedryven, d:e)t aan Anet i mede aa. hy in opdracht van het Ministerie sa.': Waterstaat het o.i- o'.tzoek naar ie oorzaak »an de ramp van de .Ooievaar" Bangkok heeft verricht, zoodat zyn rapport slechts vla Nederland bekendgemaakt zal worden. Het rapport zai volgende week per luchtpost naar Ne derland worde.i gezonden RECHTSTOESTAND MILITAIRE AMBTENAREN. Eergisteren is afgekondigd in het „St blad" de wet van 19 December 1931, hou dende regelen betreffende den rechtstoe stand der militaire ambtenaren. HITLER-BEWEGING IN NEDERLAND? De „Völkische Beobachter", het hoofd orgaan van de Dultsche natlonaal-socia- llstlsche party, kreeg uit Amsterdam het bericht, dat dezer dagen ook in Neder land een natlonaal-soclalistlsche party is opgericht. De stichting van deze nieuwe party, al dus lezen wy in „Het Volk", de natlonaal- soclallstische Nederlandsche arbeiders party (N.S.N.A.P.) had plaats op het kasteel „De Binckhorst" bij Den Haag. De leider van de party is Adalbert Smit, die reeds vroeger in de fascistische party, welke het tydschrift „De Bezem" uitgeeft, een leidende rol heeft gespeeld. Tot eer sten secretaris is benoemd dr. E. Ridder van Rappard. Het program van de N.S.N.A.P. komt in het algemeen overeen met dat van de Dultsche natlonaal-socialistische party en van de Zweedsche nationaal-socialisti- sche partij. Het program, dat 25 punten bevat, is uitgesproken anti-semietisch en bestrydt 't internationale kapitalisme en zyn organisatieleven, de trusts, de groote banken, de beurzen en de warenhuizen. De party staat in nauw contact met de geiykgezinde beweging in Vlaanderen, het Verbond van Dietsche Nationale Sollda- rlsten, dat door Joris van Sevrren en Wies Moens geleld wordt. VERDWIJNEND AMELAND. In den gemee iteraad van Ameland werd n fc'egedeeld, da- ret badpaviljoen te Hol- ll'm sedert den liatsfn storm op den kant der duinen staa: en dreigt neer te ïtb"»n bij den eersten hbogen vloed. De afne ming der duinen moe' geweldig zyn De Rijkswaterstaat zal op de hoogte wordtn gcbi acht. o UIT NED. OOST-1ND1E. DE PONDENTRANSACTIE DER NEDERL. BANK. BATAVIA. 31 December, iAneta). De regeering heeft geantwoord op de schrif- telyke vragen van het lid van den Volks raad. den heer H. H. Kan. naar aanleiding van het communiqué van de Nederlandsche Bank inzake de transactie der ponden wissels. De regeering deelt mede dat de trans actie van de Nederlandsch-Indische re geering met de Nederlandsche Bank en de Javasche Bank totaal 10.764.090 pd. st. be treft, waarvan met de Javasche Bank al leen 2.500.000 pd. st. De ponden werden gekocht voor algeheele aflossing der beide Nederlandsch-Indische ponden-leeningen 1921 c en 1932 b (waarvan het totaal f. 11 millioen bedraagt) en tegen den koers als bekend is. De gelden kunnen ook worden aangewend voor rentebetalingen en con- tractueele aflossigen. De beide banken be- tractuleele aflossingen. De beide banken be de leening 1921 niet vóór 7 Augustus 1934 en die van 1923 niet vóór 7 Januari 1935 te zullen opelschen. Voorts beloofden zy niets te zullen op elschen zoolang haar positie van circulatie bank zulks toelaat, noch meer te eischen dan de contractueele aflossingen, zoolang geen steun van Nederland wordt verkre gen door middel van de Credietwet, waar over de Volksraad zal worden gehoord. Medewerking van die transactie door de Nederlandsch-Indische regeering werd ver leend, omdat de aflossing tegen een lage- ren koers werd zeker gesteld, terwyi voorts het ruilmiddel werd beveiligd. Dat deze handeling een speculatief karakter zou dragen, wordt ontkend. Dit speculatieve karakter zou wél bestaan hebben indien het aanbod der banken ware afgewezen. IR. SOEKARNO'S TERUGKOMST. SOERABAJA, 2 Jan. (Aneta). Ingenieur Soekarno is alhier onder de grootste be langstelling gearriveerd. Hy werd van het station op de handen naar de auto gedra gen door zyn bewonderaars, die juichend en zingend de auto naar het hotel volg den. Zyn verschyning in het nationaal vergaderingsgebouw, wekte een langdurig applaus. Dr. Soetomo hield een toespraak. KOLONIALE AFDEELING TER NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Anderhalf jaar heeft de Nederlandsche Jaarbeurs haar halfjaarlyksche „afdeeling I Koloniën" moeten ontberen: de werk zaamheden voor de voorbereiding en or ganisatie der Nederlandsch-Indische sectie op de koloniale Tentoonstelling te Parys beletten het Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut te Amsterdam de verzorging eener koloniale afdeeling op de Nederlandsche jaarbeurs op zich te ne men. Met de voorjaarsbeurs 1932 komt echter de koloniale afdeeling ter jaarbeurs terug. Evenwel niet op haar oude plaats. Wél op de eerste verdieping, maar niet als tot September 1929. van het eerste, doch thans op de eerste verdieping van het derde jaarbeursgebouw. Een ruimte van ca. 375 M2. is daar voor de afdeeling Koloniën gereserveerd, welke in den ver volge als vanouds door het Handels museum van het Koloniaal Instituut te Amsterdam twee maal per jaar verzorgd zal worden. RECLAME. 1188 DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwjaarsrecepties. De komende Herstelconferentie. Op Nieuwjaarsdag zyn overal de gebrui kelijke recepties door de staatshoofden gehouden met de noenmalen, speeches enz. Een uitzondering vormt de radio-rede van den Duitschen president, den ouden maarschalk Hindenburg op Oudejaars avond, die, beknopt als Hindenburg steeds is, toch enkele zeer duidelijke opmerkin gen bevat, die het buitenland zich voor gezegd mag houden. Alle mogendheden, tot welker regee ring Engeland zich gewend heeft in ver band met de komende Herstelconferentie, hebben zich ermede accoord verklaard, dat de conferentie te Lausanne zal worden gehouden. Met uitzondering van Frank rijk hebben alle staten goedgekeurd, dat de conferentie op 18 Januari a.s. geopend zal worden. Het Foreign Office heeft in een nota de Zwitsersche regeering verzocht, de ult- noodigingen voor het bywonen der confe rentie te willen verzenden. De moeiiykheid omtrent den openingsdag heeft de En- gelsche regeering trachten te vermyden, door voor te stellen de conferentie te doen aanvangen omstreeks 18 Januari. Hier door blyft de mogelijkheid open, om toch nog rekening te houden met de Fransche wenschen. In politieke kringen te Londen gelooft men. dat overeenstemming zal worden bereikt op den openingsdatum 20 of 21 Januari. Met het oog op de groote bezwaren van de Londensche City tegen een nieuwe ver lenging van het moratorium voor de her stelbetalingen is, naar de „Daily Herald" meldt, in financieele kringen een nieuw plan opgedoken, dat o.a. de instemming zou hebben van Montague Norman. Dit plan houdt in. dat de herstelconferentie, terstond na haar eerste byeenkomst, voor zes maanden zal worden verdaagd, om na deze periode de situatie nogmaals door deskundigen te doen onderzoeken. Het moratorium zou dan slechts voor deze korte periode verlengd moeten worden. De betalingen van de oorlogsschulden aan Amerika vervallen pas in December, zoo dat hiervoor geen nieuwe overeenkomsten noodig zyn. KlaarbiykeUjk hoopt men in bankkringen. dat het over zes maanden gelukken zal, de deskundigen te bewegen tot het doen van definitieve voorstellen. Een aantal bankiers heeft verklaard, dat zij in geval van het tot stand komen van een tydelijke regeling nieuwe credie- ten aan Duitschland zullen weigeren en de reeds verleende credleten zullen terug trekken, wanneer daartoe de mogelykheid zich voordoet! DUITSCHLAND. De Radio-rede van president Hindenburg Nieuwjaars-oproep van Hitier. De radiorede van Rijkspresident Von Hindenburg op Oudejaarsavond luidde: Duitsche mannen en Dultsche vrouwen. Uit myn functie van Rykspresident en uit het feit dat ik als hoogbejaard man een betrekkelyk groote phase der Dult sche geschiedenis heb meegeleefd, leid ik af, dat ik gerechtvaardigd ben heden na den afloop van een rampspoedig jaar en kele, doch trouw gemeende woorden tot U te richten, om U te helpen den nood des tyds te dragen. Ik ben er my ten volle van bewust, welke geweldige offers van ons worden geëischt, opdat wy kunnen trachten door eigen kracht den huidigen nood te overwinnen. Aan het Duitsche volk komt de meest op rechte dank toe en hooge waardeering voor de tot nu toe bewezen offervaardig heid en voor het geduld, waarmede h-t de noodzakelijkheid van alle ïyden heeft erkend en alle lasten heeft gedragen. Dit zij hier allereerst gezegd. Doch de omvang dezer offers, die wy brengen, rechtvaardigt ons tegelykertyd tegenover het buitenland den eisch te stellen niet door onmogelyke prestaties van ons te vergen nog te betalen. Ook in de ontwapeningsconferentie mag aan Duitschland zyn goed recht niet worden onthouden. Onze aanspraak op gelijke veiligheid is zoo duidehjk, dat deze niet kan worden bestreden. Onwillekeurig denk ik terug aan Tan- nenberg. Onze toestand was indertijd eveneens moeilijk. Zeer gedurfde beslui ten moesten worden genomen en hooge eischen gesteld worden aan de troepen om zoo zeker mogeiyk van het resultaat te zijn. Innerlyk mag menigeen hiertegen bedenkingen hebben geopperd. Maar de band van wederzijdsch vertrouwen, trouwe kameraadschap, innige vaderlandsliefde en het geloof aan ons zelf hielden ons vast by een, zoodat de beslissing na een hevigen kamp van verscheidene dagen te onzen gunste uitviel. Ook heden roep ik, wederom in ernsti- gen tyd, geheel Duitschland op tot ge- lyke. trouwe, in het lot verbonden over eenstemming. Laat ons hand in hand on versaagd de toekomst tegemoet te gaan met haar zorgvolle beslissingen. Dat nie mand zich door kleinzieligheid late lel den." doch ieder het onwrikbaar geloof in de toekomst van het vaderland behoude. God heeft Duitschland reeds dikwerf uit diepen nood gered; Hij zal ons ook thans niet verlaten! En thans wensch ik het Duitsche Volk in zijn geheel en ieder Dultscher afzon- deriyk van ganscher. trouwer harte een gezegend Nieuwjaar! Na de redevoering van den Rykspresi dent speelde de muziek het Duitschland- lied. Degenen, die naar Hindenburg's radio rede geluisterd hebben, zullen gemerkt hebben, dat de presidentieele Nieuwjaars boodschap moedwillig door een nog niet ontdekten communistischen zender, is verstoord. Toen de president de woorden uitsprak: „Ook heden roep ik u wederom in een ernstigen tyd geheel Duitschland op onderbrak een onbekende omroeper de rede van den rykspresident met „Ach- tung. achtung! weg met de dictatuur en hongerverordenlngen! Leve het rood- front!" Tegen het einde van de rede slaagde men er blijkbaar waar in, de vreemde stem uit te schakelen, zoodat de laatsie woorden van den rykspresident weer dui- deiyk hoorbaar waren. De Engelsche vertaling van de rede, die voor de Noord Amerlkaansche zen ders bestemd was en die op het Duitsch- land-lled volgde, was In haar geheel zeer duidelyk hoorbaar en werd niet gestoord. Het onderzoek naar de communistische uitzending heeft uitgewezen, dat van de hoofdkabel naar Koenigswusterhausen in het open veld achter Frankerïhaus-Neu- koelln de isolatie was weggesneden. De daders hebben er kans toegezien, uit een groote bundel kabels juist de lijn te vinden, waarover de Rijkspresident sprak. Daartoe is behalve een langdurige voorbereiding ook een groote technische kennis noodig. Wanneer eenmaal de juiste kabel gevonden is, zyn er slechts geringe technische hulpmiddelen noodig om het tusschen de uitzending door spreken over denzelfden zender mogelijk te maken. Uit dit alles leidt men af, dat hier lie den aan het werk zyn geweest, die niet alleen met de telefonie en de radiotech niek. doch bovendien ook met den plaat- sebjken toestand, zooals de positie der onderaardsche kabels, nauwkeurig op de hoogte moeten zy geweest. Men neemt aan, dat personen, die in dertijd aan den aanleg of aan reparatie van den kabel hebben meegewerkt, de hand in het spel hebben. Hiervoor con centreert het politie-onderzoek zich tot een bepaalde kring van personen. Naar verluidt zou de politie reeds be langrijke aanwijzingen hebben. Voorts heeft Hindenburg oudergewoonte by de jaarwisseling aan de weermacht een schrijven gericht, waarin hy het leger en dé vloot zyn beste wenschen aan biedt. Trouw aan den op de grondwet afge- legden eed, gehoorzaam aan de wetteiyke overheden, onberoerd door den strijd der partyen zal de Ryksweer ook in hét nieuwe jaar de oude idealen van het Dult sche soldatendom dienen. Ook Hitlor heeft een Nieuwjaars-oproep gericht tot zyn volgelingen, waarin hy al lereerst den groei van zijn party bespreekt Op 14 September 1930. zoo zegt hij, telde zy 293.000 leden thans heeft zy de 800.000 overschreden; het aantal leden der storm- afdeellngen beloopt meer dan 300.000. zyn aanhangers raamt Hitier op 15 millioen. De natlonaal-soclalistlsche leider be toogt verder, dat de burgeriyke partyen nog steeds zoo kortzichtig zyn, dat zy in het bolsjewisme niet de vernietiging van alle menscheiyke cultuur zien. zy hebben er geen Idee van, dat een overwinning van het bolsjewisme niet slechts het einde van ons volk, zyn staat, zyn cultuur, zyn wetenschap, doch ook het einde van zijn godsdienst beteekent. Zeventig jaar lang hebben de burgeriyke partyen ln, Duitsch land de kracht van de nationale gedachte misbruikt en deze ln zekeren zin aan het Marxisme uitgeleverd. Thans klemmen zij zich met een verderfeiyke heerschzucht vast aan het regime, dat hun thans reeds niet meer behooren zou, Indien hun eigen beteekenls den doorslag zou geven. Het noodlot zelf wil een duldeiyke beslissing. Het bybelwoord, dat de vurlgen en hen die dwalen erkent, maar de lauwen en laf- fen verdoemt, ziet men ln Duitschland in vervulling gaan. De middengroepen wor den getrapt en geslagen. Nationaal-soclaÏÏsten, wy gaan een nieuw laar tegemoet in de overtuiging, dat het 't moeiiykete jaar voor den stryd onzer beweging zal zyn. Ik herhaal, wat ik het laatste jaar van u geëischt heb: Ik eisch van u niets onwettigs, verlang niets, dat uw geweten ln conflict met de wet kan brengen, verlang echter, dat u my op den weg, dien de wet toestaat en die myn ge weten en Inzicht mij voorschryven trouw zult volgen en uw lot aan het myne ver- olnden. De weg van de zeven mannen naar de 15 millioen was moeiiyker dan die van de 15 millioen naar de Duitsche natie. Zooals wy eens den durf hadden aan ons gigantisch doel en zyn verwezen- lyking te gelooven, zoo willen wy thans den moed bezitten om als een ridder zon der vrees of blaam, tusschen hel, dood en duivel, den weg naar de overwinning en De Ryksregeerlng heeft den nieuwen raad van beheer van de Ryksspoorweg My, benoemd. Bergmann, von Batocki en von Siemens zyn herbenoemd. In de plaats van Grund, Jeldels en v, Miiller zyn benoemd staatssecretaris Gut- brod en Direktor Schulze van het Pruisi sche ministerie van Handel. Eén benoe ming moet nog geschieden. FRANKRIJK. Minister Maginot ernstig ziek. Maginot, de minister van Oorlog, is ziek. Hij heeft sinds eenige dagen een tvphusachtlge darminfectie. De doktoren hebben zyn overbrenging naar een zieken huis noodig geacht. MEXICO. de vrijheid te kiezen, wy willen aldus elnalgt Hitler zyn oproep als strijders het nieuwe jaar blnnenmarcheeren, opdat wij het als overwinnaars verlaten. Vlees voor een nieuwe godsdienstoorlog: Aartsbisschop Pascual Diaz heeft een oproep uitgevaardigd, waarin hy de be volking aanspoort tot een vreedzaam ver zet tegen de wet, waarmede het aantal priesters zoodanig wordt beperkt, dat pp 50.000 personen slechts één geestelijke mag worden aangesteld. In Mexico-City zouden, tengevolge hiervan 219 van de 244 kerken moeten worden gesloten. Men vreest, dat hierdoor de godsdienst oorlog opnieuw zal uitbreken. CHINA. Het conflict met Japan. De Chineesche regeering heeft tenslotte besloten, Tsjintsjau onder alle omstandig heden te verdedigen tegen de Japansche troepen. Maarschalk Tsjang ttsut. niang heeft order gekregen, het bevel tot ontrui ming der stad in te trekken en alle reeds uit Tsingtsjau vertrokken Chineesche troe-, pen weer op de stad terug te trekken. Te Tsjintsjau wordt in koortsachtig tempo gewerkt om de stad weer in staat van verdediging te brengen. De Japanners bereiden een omsingeling van Tsjintsjau voor. Vliegtuigen hebben 400 man Japansche troepen overgebracht naar de Liensjan Baai, die zyn afgemar cheerd naar het gebied ten Zuiden van Tsjintsjau. Het Japansche Ministerie van Oorlog heeft uit Moekden telegrafisch bericht ontvangen, dat de Japansche troepen hun opmarsch in de richting van Tsjintsjau voortzetten. De Japansche voorhoede be vindt zich nog slechts op 20 K.M. afstand van de stad. Op het traject Tsjangtsjoeng —Moekden werd een Japansche pantser- trein tot ontsporing gebracht. De locomo tief en zes wagons werden geheel vernield Acht Japansche soldaten werden gedood, zeventien zwaar gewond. Twee Japansche oorlogsschepen zijn ln de haven van Tsjintsjau voor anker ge gaan. De schepen zyn gereed gemaakt voor eventueelen stryd. De opwinding der Chineesche bevolking over de aanwezigheid der Japansche sche pen ln de haven is zeer groot. De Chi neesche autoriteiten hebben alle demon straties verboden. Gelet op de verergering in den toestand heef de Chineesche regeering opnieuw een brief aan Briand gezonden, waarin zil on- verwylde byeenroeping van den Volken bondsraad vraagt en onmiddellijke maat regelen om den toestand het hoofd te bie den. M

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2