KATWIJKERS UIT OE OMSTREKEN. W. VAN BEELEN C z. LEIDSCH DAGBLAD ONZE BRIDGE-RUBRIEK. AALSMEER. Het Vereenigingsgebouw. Naar wij vernemen, is de verbouw van liet oude veilingsgebouw aan de Markt straat thans geheel tot stand gekomen. Onder architectuur van den heer Berg hoef is hier door den aannemer A. Bies heuvel te Haarlemmermeer een gebouw tot stand gekomen, waarvan met recht mag worden verwacht, dat het veel zal bijdragen tot ontwikkeling en bloei van het cultureel leven der bevolking. De in gebruikneming van het nieuwe vereeni- gingsgebouw zal plaats hebben op Vrij dagavond 15 Januari a.s. HAARLEMMERMEER. Loop der Bevolking. Vertrokken: Nic. D. J. Kraal, van Hoofd weg 345 naar Rotterdam, Coolschestr. 34 c; Helena Wassenaar, vao Lisserdijk 375, naar Sassenheim, Hoofdstraat 362; Carel D. Wijkhuijzen, van Zwanenburgerdijk 265, naar Haarlem, Centaurusstraat 26; Sander J. den Haan en gezin van Hilleg.dijk 304 naar Hillegom, Havenstraat 23; Antuonius van Wees, van Vijfh.Weg 524, naar Haarlem Rozenstraat 21; Henn. J. Smits en gezin, van Olmenlaan 82 naar Haarlem, Colter- inanstraat 1 rood; Henrlcus C. O. Straathof van Sloterweg 1430, naar Voorhout, Leid- sche vaart 2; Hendrik J. Bakker, van Parklaan 2, naar Lisse, Heerenweg 216; Jan Ravesloot, van Nieuweineerdiju 298, naar Aalsmeer, Dorpstraat 6; Jannetje J. Doeve, van Vijfhuizerweg 4, naar Amster dam, Kuiperstraat 16 huis; Wilhelmina Claij van Spieringweg 513, naar Bioemsndaal, Santpoort; Maria Visser, van Kruisweg 1072 naar Haarlem, Kruisweg 4: Jan Kuiper, en gezin, van Esschenlaan 3, naar Haar- lemmerliede, ca. pubbela Buurt 15; Fran- ciscus Baatsen en gezin, naar idem, Dubbele Buurt Da; Hendrik Domna, van Vijfli.dijk 32, naar Arnhem, Gasthuis straat 7; Kiaas Willemen, van Aaisin.dijk 621, naar Nieuwveen, Joh. Stichting; IJmkje Buisman, van Eikenlaan 36 naar Haarlemmerliede ca. Haarl mmerslraatweg 47; Anna M. G. v. d. Wielen, idem idem; Johannes Olijerhoek en gezin, van Hane- jioel 60, naar Heemstede, Madoerastraat 9. Gevestigd; Wieger Lei, van Stichting Vogelenzang Bennebroek, naar Hilleg.dijk 410; Joha. Camfierman, van Weesperkarspel, naar IJweg 336; Cornelis J. Krielen, van Zeist, naar Kruisweg 1049; Jacobus F. Leenkneclit, van Hontenisse naar Sloterweg 1037; Petrus Schrama, van Apeldoorn, naar Bennebroekerweg 948: Cornells H. van Oorschot, van Aalsmeer, naar Aalsmeordijk 503; Cornelia Vuijk, van Boskoop, naar Spieringweg 164; Abraham A. Zijlstra. van :Lisse, naar Hilleg.dijk 7; Fransiska Lud- lage, van Duitschland, naar Lisserdijk 96; Willem Borger en gezin, van Bennebroek, naar Venneperweg 510; Jacobus Buis en gezin, van Heemstede, naar Kruisweg 1111; Jacobus Rusman en gezin van Hillegom, naar Hilleg.dijk 372; Rudolf Rempt en gezin, van Amsterdam, naar Sloterweg 56; itske Hoeksema en gezin, van Wonseradeel naar Kcrkhoflaan 61Wilhelmus van Os en gezin van Ned. Ioiit naur Sloterweg 182; Abra ham Fredriks en gezin, van Frankrijk, naar Modderpad 63. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik, z. van H. van Hon- schoten en A. Hensen; Philippijntje, d. van G. A. Roubos en A. Bokhorst; Marina, d. van P. Bogaard en M. van Cuijienborg; Pieter, z. van C. Tates en D. van Oostrom; Aren Marinus, z. van J. Schippers en J. var, 't Hof; Hendrikus Johannes Hubertus, z. van N. J. van Bentem en W. C. Blokker; Picter Jacobus, z. van C. Mol en W. D. V rsteegh; Cornelis Peter Dirk, z. van W. Verschoor en C. C. Hogerwerf; Izaak, z. van J de Kooker en S. Jonker; Anthonius, z. van H. van der Géést en G. M. Danen- berg; Arie, z. van J. R. Schrama en C. M. Tempelman; Johanna Corneiia Maria, d. van J. van Strien en T. Met; Pieter, z. van J. Olfj en F. J. W. Goedhart. Ondertrouwd: J. C. J. van Veen, 28 jaar en J. J Grannenian, 25 jaar. Getrouwd: J. J. Commissaris, 22 jaar en F. Boelé, 20 jaar; A. J. Wijtvliet, 23 jaar en J. Tolenaars, 21 jaar. Overleden: Elijsabeth Guldemeester, 90 jaar, wed. van L. Speelman; Wouter van Rijswijk, 74 jaar, geh. met J. van Brakel; Maartje Bulder, 77 jaar, wed. van A. Trouwen: Anna Henriette Verbeek. 29 jaar geh. met E. F. de Koning; Alphonsius van de Vijver, 74 jaar, geh. met A. Boe- dlr.g. Grietje Vjrwoerdt, 57 jaar, geh. met G. Visbeen. Ernstig ongeluk. Omtrent het op den Kruisweg te Hoofd dorp plaats gehad hebbend ernstig onge luk. waarbij het 12-jarig zoontje van T. D door een auto, die achteruit een erf kwam afrijden, werd overreden, vernemen wij dat de knaap met een gedeeltelijk ver brijzeld been werd opgenomen en na door dr. N. en dr. B. voorloopig verbonden te zijn, naar het St. Elisabeth's Gasthuis in Haarlem werd vervoerd. Te water en gered. Donderdagavond had de bijna 70-jarige S., door den mist en de duisternis misleid, het ongeluk in de langs den Hoofdweg al hier gelegen wegsloot te geraken. Zijn hulpgeroep werd gelukkig gehoord door een voorbijganger, die er met veel moeite in slaagde den ouden man weder op het droge te brengen. Na bij een der bewo ners van droge kleeren te zijn voorzien, werd hij per auto naar zijn woning ge bracht. De gladheid op de wegen. Toen het gisteravond geregend had, wa ren de wegen in Haarlemmermeer, zóó glad, dat het levensgevaarlijk was om zich op den weg te begeven. Al spoedig hoorde men dat wielrijders en voetgangers een tuimeling hadden gemaakt. Een dame had op den Kruisweg het ongeluk achterover te vallen en kon met den besten wil niet meer overeind komen. Ze bleek een geluk kig niet ernstige wond aan het hoofd te heoben bekomen en werd door een paar voorbijgangers met veel moeite op de been geholpen en naar hare woning gebracht. Op den Kruisweg raakte de chauffeur van een auto de macht over 't stuur kwijt, doordat de wagen van den weg afgleed, met het gevolg, dat 't motorrijtuig te wa ter reed. De inzittenden konden met veel moeite worden gered. Een in een auto ge zeten dame riep op aen Hoofdweg den chauffeur met luide stem toe: „stoppen! stoppen I". Op hetzelfde oogenblik maakte de auto een zwenk naar den grasberm om daarna tegen een boom te botsen. De dame had geen letsel bekomen, doch werd bij een der bewoners binnengebracht, alwaar zij spoedig van den schrik was beltomen. Vele autobestuurders zagen zich hoe wel zeer langzaam gereden werd ten slotte toch nog genoodzaakt aan den kant van den weg te blijven staan. Een uit Am sterdam komend chauffeur, had om de reis toch door de Haarlemmermeer te kunnen maken de banden der wielen met touwen omwonden en was er na lang tobben in geslaagd z'n bestemming te bereiken. Twee grootc branden. Donderdagavond omstreeks 8 uur werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in een schuur staande achter de woning van den landbouwer Krijgsman aan den Aals- meerderweg bij den Bennebroekerweg al hier. In de schuur was men op de ratten- vangst gegaan met een carbidlantaarn, die plotseling in brand vloog en op den grond viel, waardoor eenige in de nabij heid liggende voorwerpen weldra in lichte iaaie stonden. Het mocht gelukken den brand tot de schuur, die geheel door het vuur vernield werd, te beperken. Verzeke ring dekt de schade. Omstreeks 11 uur werd op denzelfden avond de Hoofddorpsche brandweer op nieuw gealarmeerd voor een brand, die ontstond in de woning van den arbeider B. aan den Spaarnwouderweg bij den Slo terweg nabij Schiphol alhier. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan red den niet meer viel te denken. Het huis 'brandde tot den grond toe af, terwijl ook de inboedel een prooi der vlammen werd. De brandweer slaagde er in de aangren zende perceelen te behouden. Te ongeveer 2 uur 's nachts keerde zij van het blus- schingswerk terug. Oorzaak onbekend. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Op grond van het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zal de heer W. J. Gijse- laar op 1 Maart as. zijn betrekking ais ambtenaar ter secretarie neerleggen. Gevonden voorwerpen: Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie, grijze handschoen, nummerplaat van een auto; nikkelen knop van een autoportier, sleutel, nummerplaat van auto, zilveren ro zenkrans, kindertaschje (beige) met in houd, adresboekje, zwarte hond met witte pooten. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Arie z. v. C. Vlieland en S. Spaanderman. Dirk, z. v. D. van Duyn en M. Guijt. Cornelis Lambertus, z. v. L Vethaak en L. M. Veeter. Martha Ja- coba, d. v. W. van der Reijden en G. J. M. Rosin. Elisabeth Johanna Maria, d. v. J. L. van Leeuwen en P. Tulen. Jan, z. v. C. J. Snijder en Z. van Duijn. Teu- nisje d. v. G. van Duijn en T. van der Boon. Lena. d. v. W. van der Plas en L. Jonker. Dirk, z, v. C. Haasnoot en C. van der Boon. Cornelis, z. v. C. Koelewijn en G. Hogewoning. Overleden: Christina Maria Adriana Hendriks, 55 j„ echtgenoote van Wilhel mus van der Boog. Jacob Varkevisser, 71 j., gehuwd met A. van Duijvenbode. Frederik Huibert Baalbergen. 11 j., z. v. J. Baalbergen en D. van der Perk. Dirk v. der Plas. 12 j., z. v. C. van der Plas en C. van der Boon. Aaltje de Jong. 9 m„ d. v. J. de Jong en M. Haasnoot. Ondertrouwd: L. v. Duijvenbode en C. Vlieland. M. de Jong en R. Egberts. H. de Haas en M. Messemaker. Getrouwd: F. Haasnoot en A. Klok. F. Kuijt en L. Varkevisser. J. van Duijn en T. van der Bent. C. van Duijn en L. Kloos. F. Haasnoot en J. van der Plas. die alle inlichtingen verstrekt HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; J. A. van Haaster en J. M. Brouwer. M. F. van Ewijck en G. W. Bruijn. Getrouwd: J. de Rooy en A. van Vugt. Th. H. Keijzer en E. M de Nijs. J. Galjema en I. J. van der Vlist. J. War merdam en M. M. Oostveen. Bevallen: P. MenseOnderwater d. J. M. O. van den BoschPietersen z. D. C. E. van ZantenStoffer z. H. Swets Oldenhage z. Overleden; G. FransenVan Dijk 70 J. P. M. Lamstra z, 8 m. J. Th. la Feber d 12 w. A. VreekenScheller 63 j. Aanrijding. Nabij de grens van Hillegom en Benne broek had een tweevoudige aanrijding plaats tusschen paard en wagen eenerzijds en twee auto's anderzijds. Bij de eerste aanrijding sloeg het paard op hol, waarop de tweede volgde. Deze was ernstig voor het paard en voor de auto. Het dier kreeg een groote wonde aan het hoofd en de auto was beschadigd. LISSE. Hulde aan „Lisse en Omstreken." De Pluimvee- en Konijnensport alhier heeft op de Pluimveetentoonstelling van „Nut en Sport" te Haarlem een goed figuur geslagen. Door de leden van Lisse werden de volgende prijzen veroverd: Een beker. 9 eereprijzen, 18 eerste en 7 tweede prijzen door A. N. Ruigrok. 13 eereprijzen 12 eerste prijzen. 7 2de 1 en 2 derde prijzen door N. J. Dol. 1 eereprijs, 4 eerste prijzen en 5 tweede prijzen door A. Komijs. 9 eereprijzen. 3 eerste en 2 tweede prij zen door J. C. v. Ruiten. 2 eereprijzen en 5 eerste prijzen door W. F. Daudey. 2 eereprijzen 3 eerste en één tweede prijs door P. v. d. Wel. 1 eereprijs. 2 eerste en 2 tweede prijzen door A. Poilé. 1 tweede en derde prijs door M. Kaak. 2 eerste prijzen door A W. Veldhoven. 1 tweede prijs door P. Balkenende. De heer J. C. de Haan, beschermheer, heeft bij de opening enkele woorden van dank gesproken. Bevestiging ambtsdragers. Op Nieuwjaarsmorgen had in de Geref. Kerk de bevestiging plaats van ambtsdra gers. Ds. Ruys richtte zich na de beves tiging met een kort woord zoowel tot de nieuw bevestigde als tot de vertrekkende kerkeraadsleden. De ambtsdragers werden door de gemeente toegezongen. RITNSBURG. Geslaagde zanguitvoering van „Sursum Corda". Alhier gaf de chr. zangvereeniging voor gemengd koor „Sursum Corda" onder lei ding van haar directeur den heer A. Smink een uitvoering in de Geref. Kerk. Na gemeenschappelijke zang van Ps. 146 vers 1 opende dr. Broekstra dezen avond met gebed. Na een kort woord zette het koor in met het „Hoe lieflijk zijn op de bergen" van E. F. Richter, dat reeds da delijk ontroerde, van ernstige studie ge tuigde en zeer verdienstelijk gezongen werd. Als tweede nummer volgde een vioolsolo van den heer G. Schalker, die een Handel-sonate op uitstekende wijze voordroeg. De cantate Geef Gode lof van Leo Mens als derde nummer was het glanspunt van dezen avond. Deze werd ge zongen met veel gevoel, terwijl de solisten mej. E. v. d Eijkel (sopraan) en de heer A. Groeneveldt (tenor) op lofwaardige wijze hun partij vertolkten. Het koor was als één met den directeur, hetgeen vooral tot uiting kwam in het machtige slotkoor Na een korte pauze werd voortgezet met „Rustig Ondergaan" van G. Hamm, dat prachtig gezongen werd. Ter afwisseling kwam een trio van Tartini, dat onder ademloozen stilte aangehoord werd. Ais slot Lenteboodschap van Niels W. Gade, wat eveneens vlot gezongen werd. De heeren Martijn (piano) en Weiboom (or gel) begeleidden voortreffelijk. Na allen dank gebracht te hebben, in het bijzonder den heer Aart Smink voor zijn uitstekende leiding, sloot dr. Broek stra met dankgebed dezen avond. ADVERTEERT Of HET Bet blad voor Katwijk es Omstreken. Geeft Uw advertenties es abonnementen op aan den agent SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Cornelia, d. van M. van den Hoek en A. C. van Geffen Wil helmina Maria Elizabeth, d. v. A. M. M. Meijer en E. C. van Vliet Johanna Mar- garetha, d. v. J. v. Weijden en M. W. van den Berg. Overleden: Maria van Ruiten, 78 jaar, echtgenoote van J. Noordermeer. Ondertr.: M. J. Zwetsloot, 29 jaar en G. M. van der Veer, 24 jaar. Gehuwd; C J. Wolvers, 23 jaar en M. J. Hoogervorst, 19 jaar. Ingekomen personen: A. 't Hart en ge zin, Menneweg 81 van Maassluis Mej. J. Kucerova, Hoofdstraat 322 van Hamborn. Vertrokken personen: Mej. H. Endlich, van Hoofdstraat 15 naar Duisburg (Dl.). Mej. E. v. d. Bilt, van Hoofdstraat 345 n. Aalsmeer. o ZEVENHOVEN. Een mooie Ouderavond. In wijk Amstel had in de Chr. School een ouderavond plaats. Het hoofd der school hield een inlei ding en causerie over het onderwijs in de natuurlijke historie. In zijn inleiding wees spreker er o.a. op, hoe de schrift en de natuur bij elkander behooren. Door de leerlingen werden vervolgens eenige opstellen en voordrachten ten beste gegeven. Het verdere deel van den avond werd gevuld door het vertoonen van enkele tableaux. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Cornelis Hendrikus van Rossenberg, 26 j. en Jacoba Joanna Könst, 23 j. VOETBAL. KON. NED. VOETBALBOND. Programma voor morgen. Afdceling I, le klasse: StormvogelsHer mes-D.V.S.; R.C.H.—West-Frisia; HBS— H.V.V.; Ajax't Gooi. 2e klasse A: Bloemendaal—D.W.S.; W.F. C.V.V.A.; Alcmaria VictrlxHaarlem; KinheimHJt.C.; De Spartaan—Z.V.V. 2e klasse B: ZandvoortD.E.C.; E.D.O. T.O.G.; A.F.C.—Velox; Baarn—B.F.C. 3e klasse D; D.O.S.Z.N.C.; Amsvorde Alphen (C. van Woerkom); Culemborg— Elinckwijk; Holland-Utrecht; Zetst-U.V.V. 4e klasse C; Swift—1TiLB.; R.O.D.I— Hillegom (F. Dorjee); S.DS— Avanti; SL. T.O.—Rivalen. Afdeeling n, le klasse: Hilversum—A. D.O.; ZF.C.Blauw Wit; Xerxes—Feijen- oord; D.F.C.—V.S.V. 2e klasse A: Steeds HoogerExcelsior; R.F.C.O.D.S.; OvermaasO.N.A; Unitas D.H.C.: S.V.V.—V.I.O.S. 2e klasse B: B.E.C.Neptunus; C.V.V. Fortuna; Gouda—V.O.C.; V.DL.Quick; B.M.T—D.C.L. 3e klasse A: A.S.C.—G.S.V. (M. J. de Smale); U.V.S—Bodegraven (F. J. Buis); HUlinen—Scheveningen (E. Vaartjes); Al- phia—Lugdunum (F. S. Duijve); R.V.C.— L.F.C. (G. H. N. de Jong) 4e klasse A: B.T.C—Leidsche Boys (J. H. Tilman); V.C.S.T—Zwart-Blauw; R.C. L—Archipel (H. J. v. d. Poort); D.V.V.— V.O.G.E.L. 4e klasse B: O.B—Moordrecht; W.IK— H.D.V.; Terlaak—T.O.NE.G.ID.O.; De Ja gersCeleritas; WaddinxveenS.V.C. (M. A. Meijer). Reserve 3e klasse A: Delft 2H.V.V. 4; ADO 3—U.VJS. 2 (A. Soeteman); D.H.C. 3—A.S.C. 2 (W. Swieringa); Laakkwartier 2g EC 2 Reserve 3e klasse D: Utrecht 2Zeist 2; Velox 3Alphia 2 (H. Kos). Reserve 3e klasse E: Vriendenschaar 3 D.OjS. 2. Afdeeling: III, le klasse Heracles—Tu- bantia: Robur—Z.A.C.; Vitesse—Go Ahead P-EC.—Enschedé; Wageningen-A.G.O.V.V. Afdeeling IV, le klasse BleijerheideN. AC.' EindhovenL.O.N.G.A.; Willem II— P.S.V.; M.V.V.B.V.V. Afdeeling V, le klasse: Be Quick—Achil les; VelocitasLeeuwarden; Frisian—Fries land; Veendam—Alcides. VAN OVERAL. Indien de oompetitie zich ook in het nieuwe jaar even vlot blijft afwikkelen als zij dat in 1931 heeft gedaan, zullen de clubs spoedig veel meer vrijheid van han delen krijgen en het is met het oog daarop dat het bondsbestuur dezer dagen beslo ten heeft tot het weder instellen van het tournooi om den K.N.V.B.-beker. Of de bestuurderen daarmede dlgemeene instem ming zullen erlangen is een vraag, die niet direct bevestigend te beantwoorden zal zijn In de eerste plaats immers brengt dit tournooi gewoonlijk bitter weinig be langrijke ontmoetingen en ten twsede wordt een gunstig verloop ervan bedreigt door een mogelijken koude-inval, die ernstige vertraging zou kunnen brengen en dan oorzaak zou worden van lïeker-voetbal in het hartje van den zomer. Het zou de eerste maal niet zijn dat er voor dit tournooi einde Juni nog gespeeld moest worden en het valt niet te weerspreken dat daarmede aan de goede zaak der sport meer kwaad dan goed wordt gedaan! Is het bovendien niet het bondsbestuur zelf dat in de laatste vergadering besloten heeft een algemeene rust periode van wedstrijd-voetbal onder de clubs te propageeren. De competitie is thans ongeveer voor tweederde achter den rug en in verschil lende afdeelingen begint er al duidelijk teekening te komen ten aanzien van de bezetting der belangrijkste plaatsen. Dat Ajax het kampioenschap nog zal ontgaan, gelooft niemand meer, gezien haar grooten voorsprong en haar zeer constanten vorm. Morgen valt 't Gooi aan haar overwinnings woede ten prooi. Stormvogels wint thuis van H.D.V.S., doch het resultaat van de twee andere wedstrijden in afdeeling I is een open vraag, waarop nauwelijks eenig antwoord te geven valt. Wij houden het cp successen van R.'C.H. en H.B.S., maar wij merken er direct bij op dat hun tegen standers van morgen, respectievelijk West- Frisia en H.V.V., weinig voor hen zullen onderdoen. Met het degradatie-spook op den achtergrond kan vooral de match op Houtrust rijk worden aan spanning! Voor 3 D. trekt Alphen naar Amsvorde, dat den laatsten tijd goede prestaties ge leverd heeft en den Alphenaren banden vol werk zal geven. Natuurlijk is er geen reden tot overdreven pessimisme, maar wij hebben toch de overtuiging dat Alphen niet zonder heel veel moeite zal kunnen triomieeren. In de vierde klasse C. wacht Hillegom in den uitwedstrijd tegen Rodi vermoedelijk een nederlaag. Reeds op eigen terrein moesten dc Hillegommers in dertijd het onderspit delven tegen het minder prettige spel van Rodi en sindsdien schijnt Hillegom niet in kracht te zijn toegenomen. Groote belangstelling bestaat er te Rot terdam voor den plaatselijken strijd tus schen Xerxes en Feijenoord, die morgen middag in het Sparta-stadion zal plaats vinden. Want afgezien van het stedelijk karakterzijn er verschillende andere zaken, die deze ontmoeting interessant ma ken. Xerxes wordt bedreigd door het ge vaar der laatste plaats, terwijl Feijenoord vecht voor haar ernstig verzwakte kam pioenskansen. Wint Hilversum morgen van Ado (en dat is zelfs waarschijnlijk) dan zou een nederlaag Xerxes met H.F.C. cn V.U.C., die beide rust hebben, tot hekke- sluiters maken. Wint de club van Lagen- daal dan verbetert zij ten eerste haar eigen positie en brengt zij tevens Feijenoord in groote moeilijkheden, niet het minst indien D.F.C. er in zou slagen thuis van V.S.V. te winnen. Op dit laatste rekenen wij wel eenigszins, maar men bedenke daarbij toch ook dat in dezen kamp V.S.V.'s laatste kans voor de eerste plaats op het spel staat en dat zou de ploeg uit IJmuiden weer tot bijzondere prestaties kunnen prikkelen. Enorme spanning over do gansche linie zou daarvan het gevolg kunnen zijn. In Zaandam blijft Z.F.C. o.i. vrij gemakkelijk HET SANS ATOUT-BOD. Tot nu toe hebben wij behandeld de ge vallen van 1. 2 en 3 Sans Atout en wil ik in mijne volgende artikelen eens de hoo- gere biedingen beschouwen. Zoodra een origineel bod van meer dan 3 Sans Atout wordt gedaan, of zoodra de partner 'n origineel bod van 1, 2 of 3 Sans Atout tot meer dan 3 verhoogt, is het sein gegeven dat een spel van abnormale sterkte aanwezig is en de mogelijkheid van een Slem bod moet overwogen worden. Indien een ongemotiveerd bod van meer dan 3 Sans Atout wordt gedaan, en slecht' 3 aan trek wordt behaald, is het verschil tusschen de verliespunten en het Manche bod hetwelk had kunnen worden behaald, te groot dan dat een dergelijk risico ge nomen had mogen worden. Aan den anderen kant is het jammer, dat een eindbod van slechts 3 Sans Atout wordt gedaan en er blijkt voldoende sterkte in het spel te zitten om Groot of Klein Slem te behalen. De extra Premie voor geboden Groot of Klein Slem heeft niet alieen de zuivere puntenwaarde. .'Iet is en blijft een prikkel en een succesvol klein of eroot Slem bod is een buitenge wone voldoening voor elk Bridge-speler. re zal het geheele spel onthouden en dik- w«U nog dagen daarna zijn kennissen onthalen op een demonstratie. „taft ik echter op den voorgrond stellen dat de biedingen van groot en klein Slem, niettegenstaande de groote daarvoor toe- gekeiw -. premies, veel meer punten hebben i gekost dan zij ooit hebben opgebracht. Een Slem bod, hetwelk verloren wordt, zou in de groote meerderheid der gevallen wel hét behalen van de Manche of Robber tengevolge hebben gehad, terwijl de mo gelijkheid groot is. dat na het missen van dit spel, de tegenpartij met de Robber gaat strijken. Het is en blijft daarom ten zeerste aan te bevelen alleen dan Slem biedingen te doen indien de kans op het behalen daarvan "zeer groot is. Laten wij ook voor al niet vergeten, dat van de 10-maal dat Klein Slem bereikt wordt, niet meer dan 1- of 2-maal dit bod met voldoende kans op succes geboden had kunnen worden. De meeste Slems worden bereikt door goed zitten van de kaarten bij de tegenpartij. Mag bij biedingen van 1, 2 of 3 Sans Atout met waarschijnlijkheden worden gerekena en onwaarschijnlijkheden buiten beschou wing worden gelaten, zoodra men over Slem biedingen gaat denken, moet men een andere maatstaf aanleggen. Waar schijnlijkheden moeten aan zekerheid grenzen, onwaarschijnlijkheden moeten als ernstige gevaren worden beschouwd. De verlieskans moet in een woord miniem zijn. Het is daarom, dat eenige waarden, zoo als wij die tot nu toe hebben leeren ken nen. bij slembiedingen niet meer als posi tieve waarden mogen worden beschouwd. Het bezit van 2 tienen; hetwelk zoowel door den origineeien bieder als door den partner als 1 punt wordt gerekend, mag bij het overwegen van Slem-mogelijkheden niet meer in rekening worden gebracht. Evenzoo moet de partner, de honneurs aan den top van een vijfkaart, waarvoor hij bij biedingen van 1, 2 en 3 Sans Atout eventueel 1, 2 of 3 extra punten berekent, buiten beschouwing laten zoodra hij Siem- m.ogelijkheden gaat overwegen en dus een hooger bod dan 3 Sans Atout wil gaan doen. Dit brengt de totale puntentelling van een spel voor Slem-doeleinden dus terug rot 40 n.l. de totale waarde van de 16 hoogste honneurs. Hieruit volgt dat bij j een totaal bezit, op deze wijze berekend. van 38 punten, een Groot Slem bod veilig zal zijn, terwijl 35 punten voldoende zal zijn om met grooten kans van slagen klein Slem te bieden. Ais regel zal zelfs een gezamenlijk bezit van 34 punten klein Slem opleveren, doch het risico van dit bod is groot indien de ontbrekende punten bestaan uit 1 Aas en 1 Vrouw of uit 2 heeren. Het succes van dit spel zal dan als regel het gevolg zijn j van gelukkig snijden. Alvorens de verschillende eischen nader te bespreken, moet ik even op den voor grond stellen, dat in exceptioneele geval len deze puntentelling niet behoeft tc worden toegepast, n.l. dan wanneer het spel door het bezit van een lange kleur veilig is. Een speler in het bezit van Aas, Aas, Aas, Aas-Heer-Vrouw-9-8-7-6-5-3-2 bezit slechts 21 punten (juist voldoende voor een openingsbod van 3 S. A. Iets anders bieden dan het zekere bod van Groot Slem S. A. zou natuurlijk dwaas heid zijn. Op dezelfde wijze zou een partner, in het bezit van een lange, geheel vrije kla- verkleur met nog 1 Aas, partner's ope ningsbod van 1 of 2 Sans Atout. dikwijls onmiddellijk tot 6 Sans Atout kunnen verhoogen omdat hij zeker kan nagaan hoe de voor het openingsbod vereischte punten, moeten zijn samengesteld. De punten, benoodigd voor de hoogere biedingen zijn; Openingsbod Tot. bezit der 2 spellen 3 S. A. 21 25 4 27 30 5 31 33 6 34 35 7 37 38 In het algemeen zal slechts noodig zijn dat het getal 27 wordt onthouden voor het openingsbod van 4 Sans Atout. Een bezit van meer dan 30 punten in een hand behoort tot de dergelijke zeldzaamheden dat dit niet meer dan eens in het leven zal voorkomen. De getallen 30 33 en 35 voor de twee spellen als voldoende om te bieden tot 4, 5 en 6 Sans Atout moeten worden onthou den. Al wat men dus heeft te doen is het aantal punten in aanmerking te nemen hetwelk de openingsbieder blijkens zijn bod had en te bieden. 4 Sans Atout bij een totaal bezit van 30, 31 of 32 punten. 5 Sans Atout bij een totaal bezit van 33 of 34 punten. 6 Sans Atout bij een totaal bezit van 35, 36 of 37 punten. 7 Sans Atout bij een totaal bezit van 38 punten of meer Ais voorbeelden geef ik: 1. L biedt 2 Sans Atout en B heeft 14 punten. L heeft minstens 17 punten totaal dus 31 Voldoende voor 4 Sans Atout. on voldoende voor 5. L kan desnoods door gaan indien zijn spel daarvoor aanleiding geeft. 2, V biedt 1 S. A. en A heeft 17 punten. V's minimum kan 12 punten zijn dus to taal 29. 3 Sans Atout moeten worden ge boden; 4 zou een onnoodig risico betee- kenen. 3. V biedt 2 Sans Atout en A heeft 16 punten. V heeft minimum 17 punten, to taal 33 punten dus voldoende voor 5 S. A. V zal 6 bieden indien hij 19 heeft. Hij weet dat A hem op minimum 17 punten heeft aangenomen en dus, voor een totaal van 33 punten, over 16 moet beschikken. In dat geval hebben zij samen 35 hetgeen voldoende Is. 4. B biedt 3 Sans Atout en L heeft 10 punten. Totaal is dus minstens 31 punten waarop L dus 4 biedt. L heeft hiermede 9 punten aangegeven en B zal dus 5 bieden indien hij 24 punten en 6 indien hij 26 punten had. 5. L. heerft 18 punten doch slechts 3 kleu ren gedekt en B heeft 19 punten. L zou dus slechts 1 Sans Atout mogen bieden. B moet L voorloopig op 13 punten taxee- ren dus kan aannemen dat het totaal minstens 32 punten bedraagt waarop hij 4 S. A kan bieden. Voor 5 is het totaal onvoldoende. L redeneert nu als volgt: 4 Sans Atout beteekent minimum 30 pun ten. B taxeert mij voorloopig op 13 pun ten. heeft dus minstens 17. Ik heb er ech ter 18 dus totaal 35 en bied dus 6 Sans B volgt nu dezelfde redeneering. L heeft mfj getaxeerd op 17 punten, heeft dus zelf minstens 18 punten, vermoedelijk echter niet meer gezien zijn openingsbod van 1 Sans Atout. Het totaal bezit is dus 37 pun ten en hoewel Groot Slem een gToote kans zal hebben wordt het niet geboden aange zien het totaal te klein is. A. J. VERSTEFO. 3-3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 11