72ste Jaargan? DINSDAG 29 DECEMBER 1931 No. 22017 Leidsch Crisis-Comité. Nationaal Crisis-Comité. STADSNIEUWS. DON DERDAG 31 DEC.A.S. BURGERL STAND v. LEIDEN Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën alt Lelden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:: Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD, Door ons werd ontvangen: Wedstrijd L. F. C.Leidsche Scheids rechters f. 18.15, Personeel Heck's Lunch room f. 15.wekelijksche bijdrage van de bewoners van twee hofjes door mej. v. d. Z. f. 1.90, F. J. de J. f.1.—, mevr. G. H. f1.verlies rymmyspel f. 0.52. Wij ontvingen per kas of per giro: D. M. f. 2.50, H. W. P. f.1.—. Dr. J. IV. C. GOETHART. Treedt met 1 Januari af als directeur van Rijks Herbarium. Dr. W. A. Goddijn schrijft ons: Het bereiken van de gestelde leeftijds grens is voor Dr. Goethart aanleiding ge weest ontslag te verzoeken als directeur van het Rijks Herbarium. Dr. Goethart werd den 21sten Juli 1866 te Semarang geboren. Zijn schoolopleiding genoot hij in Nederland. Hij studeerde te Wageningen aan de Rijks Landbouwschool waar hij onderwijs genoot o.a. van Prof. Beyerink, en volbracht zijn academische studies aan de Georg Augusts Universiteit te Góttingen onder leiding van Prof. G. Berthold, Prof. H. Graf zu SolmsLau- bach en Prof. G. Ehlers. In 1890 promo veerde hij aldaar op een proefschrift ge titeld: Beitrage zur Kenntniss des Malva- ceen-Androeceums. Na volbrachte studie werd Dr. Goethart assistent bij Prof. Hugo de Vries en was daarna eenige jaren werkzaam aan het Rijks Landbouwproefstation te Hoorn. In 1897 werd hij benoemd tot conservator bij 's Rijks Herbarium te Leiden als opvolger van Dr. Boerlage. Sindsdien is Dr. Goet hart aan deze inrichting verbonden geble ven, eerst als conservator en vanaf 1910 als directeur. Een jaar nadat Dr. Goethart als conservator werd aangesteld stierf de toenmalige directeur Prof. W. F. R. Surin- gar. Daarna was Dr. Goethart conservator onder Prof. J. M. Janse, die in 1906 werd opgevolgd door Dr. J. P. Lotsy. Toen deze laatste zijn ambt had neergelegd, volgde Dr. Goethart hem op als directeur en lec tor in de systematische botanie. Iemand, die zooals Dr. Goethart meer dan 30 jaren aan eenzelfde Instituut ver bonden is geweest, kan niet verdwijnen zonder sporen van zijn werk na te laten en eerst recht niet, wanneer hij met groo- ten ijver de belangen van de inrichting naar beste weten heeft bevorderd. Al was het den leider van het Rijks Herbarium niet gegeven zijn idealen te verwezenlijken de scheidende directeur mag met voldoe ning terugzien op hetgeen hij voor de inrichting heeft kunnen doen. Door zijn arbeid en toewijding toch, in samenwer king met zijn voorganger Dr. Lotsy, heeft de instelling de belangrijkste verbetering ondergaan in haar honderdjarig bestaan: n.l. de systematische ordening en mon teering der waardevolle collecties met bij werking van een jarenlangen achterstand. Deze arbeid, onder Dr. Lotsy begonnen, is door Dr. Goethart op de meest bevredi gende wijze tot een einde gebracht. Bui- tenlandsche vakgeleerden, die ons Herba rium bezoeken, zijn steeds vol lof over het systeem waarop meer dan een millioen specimina geordend zijn en bewaard wor den, benevens de wijze waarop de collec ties ten allen tijde toegankelijk zijn ge maakt. Het betrekken van een nieuw gebouw was voor Dr. Goethart aanleiding ook zijn aandacht te schenken aan de technische verzorging van den dienst en zoo dankt de inrichting aan hem menigvuldige voor zieningen van zijn vinding, die het Rijks- Herbarium tot een der best geoutilleerde instellingen hebben gemaakt. Het wetenschappelijke werk heeft Dr. Goethart op de meest voorkomende en belangelooze wijze weten te bevorderen. De uitgave der „Mededeelingen van 's Rijks Herbarium", op zijn initiatief tot stand gekomen, verschafte gelegenheid tot publicatie niet slechts aan de bij de op richting aangestelde ambtenaren, maar aan allen die met behulp der Riiks col lecties onderzoekingen in het Rijks Her barium hadden verricht Deze Mededeelin gen hebben een uitgebreid ruilverkeer mo gelijk gemaakt met buitenlandsche instel lingen over geheel de wereld verspreid en hebben niet weinig bijgedragen tot 'n zeer aanzienlijke vermeerdering van de boe kerij in het Rijks Herbarium. Naast het directoraat heeft Dr. Goet hart als lector met veel liefde en toewij ding de systematische botanie aan de Universiteit gedoceerd. Dr. Goethart was officier in de orde van Oranje Nassau. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open, in ons blad van N ieuwjaarswenschen te plaatsen. Tegen den prijs van75 cent van 1 tot 5 regels. Elke regel meer 15 cent TOT MORGENMIDDAG 12 UUR kunnen deze advertenties worden aan geboden. Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend HET NUT DER SOCIALE VERZEKERING. VACANTIECLUBS IN HET LEIDSCHE Na 12 jaar Invaliditeitswet. Het hiervolgend overzicht moge doen zien tot welken omvang het aantal en de bedragen der krachtens de Invaliditeits wet uitgekeerde renten zijn geklommen, nu deze wet 12 jaar in werking is ge weest. Volgens den stand op 1 December 1931 worden jaarlijks uitgekeerd in het gebied van den Raad van Arbeid te Leiden: 1047 Invaliditeitsrenten f. 157.971.72 2917 Ouderdomsrenten 435.5Ö2. 621 Weduwenrenten 106.231.06 429 Weezenrenten 72.402.53 VOLKSHUIS. Totaal f. 772.157.31 Voor alle Raden te zamen zijn die be dragen: 33940 Invaliditeitsrenten f. 4.945.975.69 93160 Ouderdomsrenten 13.969.945.08 19549 Weduwenrenten 3.269.456.99 12885 Weezenrenten 2.126.232.50 Totaal f. 24.311.610.26 Bovendien werden tot op 1 December 1931 40398 personen voor rekening van het Invaliditeitsfonds behandeld en ver pleegd, waarvan alleen in het gebied van den Raad van Arbeid te Leiden 1042 ver zekerden. Uit deze gegevens is voldoende te con- cludeeren het groote nut van de Sociale Verzekering. LEIDSCHE KATOEN-MAATSCHAPPIJ V/H DE HEIDER CO. Volgens bijvoegsel no. 3361 tot de Ned. Stort no. 251, is de Ministerieele verkla ring van geen bezwaar verkregen op de gewijzigde statuten van de N.V. De Leid sche Katoen Maatschappij v.h. De Hei der en Co. Het maatschappelijk kapitaal der ven nootschap bedraagt f. 1.000.000, waarvan f. 400.000 bestaat uit preferente aandeelen en f. 600.000 uit gewone aandeelen. Van de preferente aandeelen zijn f. 240.000 ge plaatst en volgestort. Van de gewone aan deelen zijn f. 450.000 geplaatst en vol gestort. o LEIDSCHE RADIOVEREENIGING. De gisteravond in „Oud-Hortuszicht" ge houden clubavond had ten doel van de leden een uitspraak te krijgen in betrek king tot de vraag, welke luidspreker komt in aanmerking aangekocht te worden als vereenigings-luidspreker? In verband hiermede, dat de aan te schaffen luidspreker bestemd zou worden onder de leden der vereeniging te doen rouleeren, waardoor zij in de gelegenheid komen eventueel minder goede eigen schappen van hun toestel te leeren ken nen, werden aan den luidspreker in kwestie als voornaamste eischen gesteld: a. groote gevoeligheid; b. zoo natuurgetrouw moge lijke weergave bij inbouw in kleine kast; c. groot aanpassingsvermogen aan uiteen- loopende toestellen, en d lage aanschaf- fingskosten. Ter verkrijging van een objectieve be oordeeling werden een drietal luidspreker- systemen die het meest aan de gestelde eischen beantwoordden, genummerd ach ter een scherm geplaatst en werd van de aanwezige leden een uitspraak bij hoofde lijke stemming gevraagd. Luidspreker- systeem No. 2. die het grootste stemmen- cijfer verkreeg, bleek te zijn de „Membra" inductor dynamische luidspreker! Mede doordat het lid der vereeniging, de heer C. de Groot, een exemplaar tegen sterk gereduceerden prijs voor de vereeniging beschikbaar stelde, werd, onder applaus voor deze toezegging, onmiddellijk tot aankoop besloten. Met den wensch: een goed einde van het Oude, en een tot weerziens in het Nieuwe jaar, sloot de voorzitter dezen Interessan ten clubavond. Een centrum van kindervreugde. De zorgelijke tijdsomstandigheden wer ken er in vele Leidsche gezinnen niet toe mede om de jeugd een dusdanig plezierige vacantie te bezorgen als de kinderen zelf graag zouden willen; de ouders hun ook van harte zouden gunnen, maarde echte vacantie-sfeer. de uitbundige zin om eens heerlijk te ravotten en te stoeien ontbreekt ten eenenmale. De directrice van het Leidsche Volkshuis mej. Ruth, heeft dit aangevoeld en ge- j tracht door de organisatie van vacantie- I clubs de gezelligheid naar den Apothekers- dijk te verplaatsen. In dien opzet is zij j volkomen geslaagd: niet minder dan drie honderd jongens en meisjes meldden zich aan; een aantal, dat getuige de enthou siaste uitlatingen van meerdere zijden bij een eventueele herhaling ongetwijfeld ver dubbeld zal worden. Ook de vaste leiders en leidsters stelden gaarne hun diensten beschikbaar en zoo konden zonder veel moeite tweemaal tien groepen, elk van 15 kinderen~worden gevormd, waarvan de een in de morgen-, en de ander in de middag uren wordt beziggehouden. En op welk een aardige wijze, dat heb ben we vanmorgen kunnen constateeren, toen we eens een kijkje gingen nemen in de verschillende lokaliteiten. Hier werden kalenders beplakt, daar kleedjes geborduurd, ginds vermaakten de meisjes zich in de speelkamer temidden van prachtige poppen en dito poppen- ameublementen, terwijl in de groote zaal de jongens aan het touwtrekken waren, dat het zweet op de voorhoofden parelde! Na elke 50 minuten wordt er gewisseld, zoodat de aandacht van de kinderen steeds op iets nieuws is gericht. En dat de aan dacht gespannen blijft, dat bewijst de stilte tijdens de verhalen met lichtbeelden, wanneer je een speld kunt hooren vallen. De vacantieclubs zijn gistermorgen begon nen en eindigen Donderdagmiddag. Waar uit dat slot zal bestaan verklappen we niet; dat blijft een verrassing! Zeker is, dat het Volkshuis alle eer in legt met dit initiatief en dat honderden kinderen en tientallen moeders er mej. Ruth en haar helpersschare oprecht dank baar om is! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: C. A. Wagenaar, Hoorn 158, Alphen a. d. Rijn, handel in zuivelproducten. Wijzigingen: Firma J. I. Planjer, Hoogewoerd 79a, Leiden, metselaar en aannemersbedrijf. Door het overlijden van den vennoot: H. J. Planjer. is de vennootschap onder firma ontbonden en wordt het bedrijf voortge zet door den overblijvenden vennoot: A. Planjer, Leiden, onder den naam: Firma J. I. Planjer, als eenig eigenaar. Wijziging uitgeoefend bedrijf thans: metselaar, aan nemer en taxateur. E. de Jongh, Kloksteeg 6, Leiden, depot- handel van brood en handel in koek en chocolade Wijziging handelsnaam: Wed. E. de Jongh. H. J. Labree, Koppenhinksteeg 6-8-10, kuiperij, kis ten makerij. Wijziging handels naam: Wed. H. J. Labree. Nieuwe Eigena resse: Wed. A. J. LabreeCoerman, Leiden. Drukkerij Holland, F. Grammé. Van Boetselaerstraat 3, Alphen a. d. Rijn. Uit tredend eigenaar: F. J. H. Grammé, Alphen a. d. Rijn, d.d. 2 Jan. 1932 Wijziging han delsnaam thans: Drukkerij Holland Adr. Buys. Jan Scheerder, Stationsstraat 21. Alphen a. d. Rijn. Kaashandel. Overleden eige naar: J. C. Scheerder, Alphen a. d. Rijn, dd. 7 Dec. 1931. Uittredend gevolmachtig de: J. M. J. Scheerder, Alphen a. d. Rijn. Nieuwe eigenaar: J. M. J. Scheerder, Al phen a. d. Rijn. DE BENZINEVOORRAAD OP 1 JANUARI A.S. In verband met de benzine-belasting, welke 1 Januari a.s, in werking treedt, vestigen wij er de aandacht op. dat men op daen datum 200 K.G. of 277 Liter onbe laste benzine in voorraad mag hebben. De gemeentelijke verordening ter voor koming van brand bepaalt evenwel, dat men, mits voorzien van een speciale ver gunning van B. en W., slechts 3 Liter in voorraad mag hebben. Bij beschikking van den Minister van Justitie is met ingang van 16 Januari a.s. overgeplaatst naar Leiderdorp de heer A. Pikart, rijks-veldwachter brigadier titu lair alhier. De heer P. is sinds 16 Dec. 1921 alhier gestationeerd geweest. Geslaagd voor het examen boekhou den en aanverwante vakken „Ver. van Leeraren", de heer J. A. P. Moonen alhier, leerling van den heer J. A. Jansen. Mej.. C. R. Kok alhier is geslaagd voor het examen paedagogiek M.O. akte A. De heer J. Wassenaar alhier is ge slaagd voor het examen heilgymnastiek en massage. Wij vernemen, dat door den heer Batenburg, exploitant van café-restaurant „Zomerzorg" gepacht zijn de diverse buf fetten (groot café-restaurant, klein café en afdeeling chauffeurs), tijdens de bloe mententoonstelling bij „Florapark 1932", welke te Noordwijk van half April tot be gin Juni zal worden gehouden. In een advertentie in ons Blad van gisteren staat abusievelijk vermeld, dat de vergadering van de Ver. tot Bev. der Bouwkunst Donderdagavond zal worden gehouden; dit moet zijn Woensdag avond. GEBOREN: Elisabeth, dr v. Th. E. Gottenbos en G. A. Akerboom Maria Johanna, dr v. I. J. J. Werk en C. Sira Paulus Cornelis, z. v. P. C. de Haan en C. Bleiji Nicolaas Jacobus, zn v. J. van der Meer en C. W. de Jong Jan, zn v. J. van Lierop en M. Hulscher Neeltje Janna, dr v. L. Eich- horn en J. de Roode Klasina, dr v. J. Sosef en M. A. Glasbergen Gerardus, zn v. H. W. Klaverveld en C. de Jong Maaike, dr v. T Groeneveld en M. P. Kranenburg Ella Helene Jeannette dr v. L. van Biezen en P. H. Boezelijn Ja cobus, zn v. J. Koppe en A. Brandt Hendrica, dr v. C. Penseel en J. Zwart Wilhelmina Elisabeth Susanna, dr. v. S. W. van Leeuwen en S. van der Wegen Catharina "Johanna Maria, dr v. W. Devi- lee en E. J. van der Ven Laura Jan nette. dr v. M. Lagendijk en H. M. Kroon Theresia Maria dr. v. G. J. Bik en W. M. Tuithof Frouwine Henriette, dr v. P. A. van Toorenburg en W. G. Patmos Antje, dr v. A. Witmuts en J. Homma. ONDERTROUWD. C. Schenk jm. 28 j. en A. Cekota jd. 21 j. OVERLLDEN -i jvan Brecht m. 29 j. W. C La- feber m. 69 j. Th. Mieremet zn. 17 m. F. de Munnik wedn. 84 jaar J. van Rosse, wedn. 88 j. A. Noorduin dr. 7 mnd. C. J. Taffijn Goddijn wede 81 j. C. de Graaf dr. 8 mnd. A. A. JesseMeerburg vr. 65 j. H. F. Baalbergen zn. 11 j. BINNENLAND. Het congres voor vakopleiding; rede van minister Terpstra (Binnenland, le Blad). Gunstige resultaten van den proefpol- der te Andijk (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Vergiftigingsgevallen te Utrecht (Ge mengd, 2e Blad). Het proefproces inzake „Beider Be lang"; nog niet betaalde termijnen mo gen in mindering worden gébracht (Rechtzaken, le Blad). Bij een brand te Tilburg is een geheel gezin, bestaande uit man, vrouw, twee kinderen en een dienstbode, om het leven gekomen. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. De komende Herstel-conferentie (Bui tenland en Tel., le Blad). Gandhi's terugkeer in Britsch-Indië (Buitenl. le Blad). In China is een nieuwe regeering ge vormd (Buitenl., le Blad). N.V. HET SCHOUWTOONEEL. 'n Goede Buur is beter dan.... Gezellig spel in 3 bedrijven van Joh. Elsensohn. Elsensohn, de bekende acteur van het Hofstadtooneel, heeft een „volksstuk" ge schreven in den meest gunstigen zin van het woord. Vol sappige humor en echt- Jiddische gijn heeft hij een heel eenvou dige greep gedaan uit het volle leven en dit met kennis van wat „tooneel" eischt, voor plankenland in orde gebracht. Het is betrekkelijk goedkoop maar toch ge zond tooneelwerk geworden, dat in deze donkere dagen figuurlijk en letterlijk! de zorgen doet weglachen. Nu en dan, speciaal in het eerste be drijf, is het ietwat gerekt, doch door bij zonder vlot en leutig spel is daar glad over heen gespeeld! De geschiedenis? Een ijzerhandelaar vroeger looper met brood heeft naast zich een Joodsche concurrent, met wie hij natuurlijk leeft als kat en hond. „Ga maar naar mijn buurman" is het stop woord geworden. En daar komt tenslotte de heele familie Branders, zooals de ijzer handelaar heet. terecht! Een zoon is n.L getrouwd met de dochter van den con current en wat hij thuis niet wilde, n.l. werken, doet hij daar, als hij zijn ouder lijk thuis is uitgewezen. De zaken floree- ren, terwijl die der Branders achteruit loopen. Wordt er dan een „kleinkind" ge boren, dan heeft een-verzoening plaat-s over de gansche linie en beide oude concur renten trekken zich terug uit de zaken, die de gelukkige vader voortaan tezamen zal exploiteerenjfc^ Heel eenvoud®)maar het leeft en tin telt van humor. L)e eene klinkslag volgt op den andere. Jan Musch en Esther de Boer-van Rijk maken door hun creaties bovendien dit werkelijk gezellige spel tot een volledig succes. Voor Jan Musch is de Joodsche concurrent weer echt een kolfje naar zijn hand. Hij typeert dit koopmannetje met een fijne raakheid en zoo geestig, dat hij het publiek als het ware mee sleept. De Salomon Jacobs is een typee- rlngsrol, die gevoegd moet worden bij de serie van Elias weet het beter, enz.! Esther de Boer-van Rijk heeft een uiterst „gevoelige" rol en met accenten, die ons aan „Kniertje" deden denken, haalde zij daar alles uit. Hein Harms speelt stoer den stoeren Branders, terwijl Jacques Snoek geen moeite heeft met Hendrik, de zoon, „die moesje niet zal vergeten". Mary Smithuyzen is de dochter Roosje, De overigen als entourage sluiten zich voldoende aan. De schouwburg was prachtig bezet; bij kans uitverkocht. Er is braaf gelachen en kostelijk heeft men zich geamuseerd. Dientengevolge een warm applaus, dat bijkans den vorm van een ovatie aan nam.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1