72ste Jaargang DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 No. 22015 Het Leidsche Crisis-Comité. Nationaal Crisis-Comité. OFFICIEELE KENNISGEVING DONDERDAG31 DEC. A STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. VÊSSCHERU-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.rl Voor Lelden per 3 maanden r. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Morgen, Eersten Kerstdag en Zaterdag, Tweeden Kerstdag, ver schijnt ons Blad niet en zijn onze bureaux gesloten. DE DIRECTIE. Steunt met Uw gaven het werk tot leni ging van den crisisnood. Zamelt bij Uw Kerstfeestviering in vóór het Leidsch Crisis-Comité en stort op girono. 9013 Twentsche Bank. Ook wij nemen gaarne giften in ont vangst hetzij gestort op ons girono. 57055, hetzij afgedragen aan ons Bureau. De verantwoording dezer giften zal regelmatig in ons Blad geschieden. DE DIRECTIE. Door ons werd ontvangen: Mevr. B. M. v. D. f. 5.—, H. P. M. f. 2.50, L. J. de R. f. 2.50, mej. H. G. f. 5.—, H. W. v. d. S. B. f.5—, mej. C. V. v. W. f.55,—, B. D. E. f.10—, fam. A. L. f.2.50. Wij ontvingen per kas of per giro: v. d. L. f. 1.10, Mevr. B. M. v. D. f.5—, H. P. M. f.2.50, H. W. B. f.5—, Mej. C. V. v. W. f. 45—. DIENSTPLICHT. Aangifte ter inschrijving. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de daarvoor in die gemeente aangewezen plaatsen is aangeplakt een openbare ken nisgeving, betreffende inschrijving voor den dienstplicht in Januari a.s. van de in 1913 geboren mannelijke personen. Voor vorenbedoelde inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Gemeentesecretarie (afdeeling Mili taire Zaken), Breestraat 119, hoek Wol- steeg alhier, van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 3 uur: op Maandag 4 Januari as. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter A of B; op Dinsdag 5 Januari as. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter C, D, E, F of G; op Woensdag 6 Januari as. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter H, I of J; op Donderdag 7 Januari as. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter K of L; op Vrijdag 8 Januari as. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter M. N of O: op Maandag 11 Januari as. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter P, Q of R: op Dinsdag 12 Januari as. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter S of T; op Woensdag 13 Januari as. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter U, V of W tot en met We; op Donderdag 14 Januari as. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter W van Wf af X, Y of Z. Door een ieder, die tot aangifte ver plicht is. moet een uittreksel uit het ge boorteregister betreffende den in te schrij ven persoon of het huwelijksboek je van diens ouders worden overgelegd. Indien het huwelijk der ouders door echtscheiding ontbonden is verklaard of de voogdij door een ander wordt uitge oefend, moeten bovendien de hierop be>- trekking hebbende stukken worden over gelegd. Nadere inlichtingen hieromtrent kunnen worden verkregen aan de afd. Militaire Zaken voornoemd, op werkdagen van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 121/» uur en van des namiddags IV2 uur tot 3 uur; des Zaterdags van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 12Vs uur A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Lelden, 24 December 1931. 708 Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open, in ons blad van N i e u wjaarswenschen te plaatse Tegen den prijs van: 75 cent 1 tot 5 regels. Elke regel meer 15 cent TOT WOENDAG 30 DECEMBER a.s. des middags 12 uur kunnen deze advertenties worden- aangeboden Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend UITVOERING LEERLINGEN MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. Het Kerstevenement voor de leerlingen van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst ligt weer achter den rug! Reeds vele malen hebben wij gelegenheid gehad op het groote cultureele belang van deze uitvoeringen te wijzen: ook nu is weer op overtuigende wijze gebleken, hoeveel jon geren en ouderen op deze school, dank zij ijverige studie en veelszins goede leiding, tot een mooie technische en soms reeds artistiek vergevorderde hoogte worden op gevoerd. Men mag af en toe met de samenstel lers van het wel zeer uitvoerige programma van meening verschillen omtrent de keuze of volgorde, dit neemt niet weg, dat de enorme hoeveelheid nummers respect af dwingt en zeker getuigenis aflegt van nauwgezetten studiezin en van den wensch tot flink aanpakken! Natuurlijk kan men niet wenschen, dat alles reeds bevrediging schenkt, maar de leeftijd der meeste executanten n iaanmerking genomen behoeven zich de Leidsche muziekliefheb bers zeker niet ten achter gesteld te ge voelen bij andere steden. Voor hem, die regelmatig deze uitvoe ringen bijwoont, is het verblijdend telkens weer goede vorderingen te mogen consta- teeren: het meerendeel der leerlingen blijft niet op een „dood punt" staan! Zoo is 't goed en zoo moet 't ook. En voor den paedagoog èn voor den leerling is niets verschrikkelijker, dan het gevoel te hebben dat „er geen schot meer in zit." Maar gelukkig wordt op deze school een technische basis gelegd, waarop een rustig en regelmatig voortbouwen moge lijk is. Het is niet doenlijk het programma ge detailleerd te bespreken: ouder gewoonte getrouw, bewaren wij een oordeel ov£r ieder nummer tot die uitvoeringen, welke in de school zelve plaats vinden. Toch willen wij hier eenige opvallende prestaties in het bijzonder memoreeren. Daar was des middags de bekoorlijke uitvoering van het sprookje „Rhodia", een alleraardigste kinderoperette, die door de talrijke aanwezigen met groot enthousi asme is begroet. Hij die weet, welk een voorbereiding aan de instudeering van zulk een werkje vastzit, kan het slechts vol ledig waardeeren, wanneer het resultaat werkelijk aan de verwachtingen, die aan een kinderopvoering gesteld mogen wor den, voldoet. En onze verwachtingen zijn niet beschaamd! Integendeel: er werd lief en met groote vrijmoedigheid gespeeld, er werd zuiver, beschaafd en echt kinderlijk gezongen, er was bijzondere zorg besteed aan de costuums, die een lust voor het oog waren! In den aanvang ging het nog wat schuchter, maar al spoedig waren de jeugdige spelertjes er volkomen in: zij bleken geheel opgenomen te zijn in de sfeer van dit romantische verhaal, dat de fantasie zoo prachtig prikkelde. Rhodia, Superba, Baskania, Nykteris en Prins Céladon, al deze bezitters en bezitsters van prachtige namen, zij deden hun uiterste best. Het zal hun na afloop moeilijk ge vallen zijn terug te keeren tot de proza van het alledaagsche leven! Wat een uitroepen als „beeldig" en „snoezig" ontlokte het ontegenzeggelijk allerliefste en gracieuze koortje der „Nachtfeeën", ook de Hovelingen en het volk zongen dapper en flink mee! De kin deren hadden er een geweldig plezier in en dat is de hoofdzaak! Hen zoover te krijgen: het is een groote verdienste! Me vrouw Offers komt dan ook voor het ver rassende resultaat een woord van hulde toe! Daarvóór hadden reeds 23 leerlingen proeven van meerdere of mindere be kwaamheid afgelegd; 's avonds kwam de muzikale élite van de school aan de beurt Opvallend zijn de vorderingen van de orkest afdeeling, die zich in talrijke num mers liet hooren, hetzij afzonderlijk, hetzij in de begeleiding van talrijke solisten. Dit orkestje produceert reeds een mooie, volle klank (vooral de eerste violen) en weet zich aan de muzikale intenties van den slagvaardigen heer v. d. Burg aan te passen- Er werd met „schwung" en met liefde gespeeld: de deelen uit Bach's Suite in B mineur leverden het bewijs, dat dit ensemble, naast een zekere technische vaardigheid, ook muzikaal al een heel eind in de goede richting is! Het lijkt ons echter een fout, dat de solisten verkeerd zijn opgesteld. Zij behooren links van den dirigent te staan en hem te zien. Slechts dèm kan het noodige contact gewaarborgd zijn: mede tengevolge van de verkeerde plaatsing ontbrak dat nu af en toe. Wij noemen nog speciaal het spel van den heer Welbooren in het Concert No. 1 in C. van Beethoven nog wat haastig en on- beheerscht, wellicht gevolg van te weinig routine, maar technisch op een respecta bele hoogte! voorts de klankrijke en ge voelige vertolking van Handel's altviool- concert door Frank Wensink, de mooi ge- timbreerde en goed geschoolde altstem van Mevr. Olga de MarcasHes in de nog wat getrokken, prachtige aria uit Gluck's „Orpheus", tenslotte Mej. Modderman, i wier spel wij reeds vroeger loffelijk moch- ten vermelden, in het 4e pianoconcert van Beethoven. De heeren Noordenbos (deze speelt reeds virtuoos!) en Mejuffr. Snoep (ook zij heeft al veel bereikt) te zamen met hun leeraar den heer Franco Mendes, die naast vele voortreffelijke kwaliteiten, zich toch absoluut moeten hoeden voor ail te luid spel Dit wat enkele begaafde solisten betreft, die ons het meest frappeerden en voor wie zich ongetwijfeld, bij serieus voort gezette studie, mooie muzikale verschieten zullen openen. Nog een woord van waardeering zij hier neergeschreven aan het adres van het be schaafde dameszangkoortje, dat op be- heerschte, geschoolde en op muzikaal be gripvolle Mozart's Ave Verum - wellicht 'n volgend maal a capella? zong. Ook Kreutzer's „Schafers Sonntagslied" en Diamant's „Kerstlied" hoorden wij met bij zonder veel genoegen: hier is uitstekend aangenaam klinkend materiaal aanwezig, dat onder juiste leiding veel geleerd heeft. Er wordt in den waren zin des woords „gezongen". De ontvangst van dit koortje, dat eveneens onder de kundige directie van Mevrouw Offers zich deed hooren, was evenals dat van diverse andere optreden den. bij het publiek enthousiast. Deze avond heeft over het algemeen weer veel bevrediging geschonken! De vele aanwezigen zullen met ons met groote en intense belangstelling de ver dere prestaties der Toonkunstleerlingen blijven volgen. De voortdurende vooruit gang stemt geruststellend en tot groote dankbaarheid! HET BRIDGE-CONCOURS. Mogen wij er nog even op wijzen, dat de inschrijving voor het Bridge-concours ten bate van het Leidsche Crisis-comité Zondagmiddag sluit? Men geve zich op bij den heer A. J. Versteeg, Geversstraat 42, Oegstgeest. ZANGDIENST MAREKERK. Zaterdagmiddag te 4 uur zal in de Mare- kerk een zangdienst gehouden worden ter viering van het Kerstfeest, die zich hier door kenmerkt, dat daarin niet gepredikt wordt, enkel gezongen, zoowel gemeen schappelijk als door een zangvereeniging. Verder worden enkele gedichten gereci teerd en het orgel bespeeld. Men zie de advertentie in dit blad. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL. R.-K. VAKSCHOOL. Op Driekoningen 6 Jan. a.s. zal te 10 uur het nieuwe schoolgebouw der R.-K. Vakschool voor Meisjes Galgewater 1 plechtig worden ingewijd en daarna te lO'/s uur officieel worden geopend. 's Middags van 2.304.30 zal de school geopend zijn voor de ouders en familie der leerlingen. Donderdag 7 en Vrijdag 8 Januari zal de school 's morgens van 1012, 's middags van 24 en 's avonds van 79 te bezichti gen zijn voor oud-leerlingen, vrienden en belangstellenden in de vakschool. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing Chemigrafische Kunstinricht. „Illustra" Witte Singel 73. Leiden. Wij ziging: E. de Jongh, Kloksteeg 6, Leiden. Depoth. van brood, en handel in koek en chocolade. Nieuwe eigenaresse: Wed. M. de Jongh- Kerpel, Leiden. De viering van het gouden jubileum. De Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers,en Onderwijzeressen viert a.s. Dinsdag. 29 December haar vijftig-jarig bestaan. Aan deze inrichting zijn gedu rende die halve eeuw vele leerkrachten voor het Lager Onderwijs opgeleid. Het comité, dat zich gevormd had, om aan het jubileum een feestelijk karakter te geven, vond dan ook bij zeer vele oud-leerlingen hartelijke instemming met haar streven. Uit alle deelen van ons vaderland alsook uit Oost-Indië kwamen sympathie-betui gingen binnen. De feestelijkheden zullen aanvangen met een receptie, in de Foyer der Stads - zaal te halfdrie. Daar zal de heer H. van Slooten Jr., de tegenwoordige directeur der kweekschool een overzicht geven van de geschiedenis der school over het ver streken tijdvak. Velen zullen daar onge twijfeld van de gelegenheid gebruik ma ken, om directeur en leeraren met dit bij zondere feit te complimenteeren. Na de receptie zal een gemeenschappe lijke maaltijd worden gehouden, waarbij naast autoriteiten, directeur en docenten, oud-leeraren en oud-leerlingen zullen aan zitten. Des avonds te halfnegen vangt het avondfeest aan, dat door het comité van oud-leerlingen wordt aangeboden. Daar zal de voorzitter van het comité de ope- nings-feestrede houden, terwijl de avond verder gevuld zal worden door een geva rieerd programma, waaraan ook onder scheidene leerlingen hun medewerking zullen verleenen. Het smakelijk uitgevoer de. geïllustreerde programma bevat naast een foto van het schoolgebouw aan de Oude Vest, ook nog de portretten van de oud-directeuren de heeren Van Dijk, Brou wer en Hoogeveen, alsook van den tegen- woordigen directeur den heer Va.n Slooten Jr. Alles wijst er op. dat het een waardig herdenkingsfeest zal worden. o ARBEIDSBEURS. Gisteren waren 2296 (v. j. 1533) werk zoekenden, ingeschreven. o Gisteren werd aan de R.-K. Vak school voor Meisjes, Galgewater 1. Leiden het diploma als Coupeuse behaald door mej. L. C. van Varick te Leiderdorp. Van de Leidsche Mode-Vakschool is na gehouden examen geslaagd voor leera- res mej. J. Alkemade en voor coupeuse mej. C. v. d. Steen, beiden alhier. Voor het examen Machineschrijven, afgenomen door den Algemeenen Steno- grafenbond, slaagden de dames G. E. Es- wilder, J. M, Gerhards. F. A. Ie Poole, M. J. Rosdorff, J L. Verbeek, C. A. Zaaijer en de heeren E. B Hagoort. H. P. Kanters, A. Mulder J. J. Overduin, J. Ie Poole en voor Steno-Typiste in de Ned. taal: mej. J. M. Hagenaar, allen alhier en leerlin- gen der Pontschool, Steenschuur 14- BINNENLAND. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prof. mr. D. P. D. Fabius te Broek in Waterland. (Binnenl., 2e BI.), Voorschriften tot uitvoering van de wet op de benzinebelasting. (Binnenl., 2e BI.). Een brand in het stoomschip „Oostkerk" te Rotterdam heeft aanzienlijke schade aangericht. (Gemengd, le Blad.). Een onderhoud met den burgemeester van Koudekerk, den heer Kwint. (5e Blad), 1UITENLAND. Het rapport der deskundigen-commissie te Bazel. (Buitenland, le Blad.). Aanvullende noodbegrooting in Duitsch- land. (Buitenland, le Blad.). Ook België zal gematigde protectie- maatregelen invoeren. (Buitenland, le BI.), Onze stadgenoote mej. S. L. J. Ros- kes is te Groningen geslaagd voor het examen Engelsch M. O. akte B. De aandacht van de mannelijke in gezetenen dezer gemeente, die geboren zijn in 1913, wordt gevestigd op een in dit Blad voorkomende openbare kennisgeving van den burgemeester, betreffende aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht in de maand Januari a.s. Benoemd zijn tot rijksklerk der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen in vasten dienst de tijdelijke klerken W. H. van der Horn insp. le afd. H. v. d. Veld, insp. le afd., H. v. d. Horst insp. le afd.. J. R. Posthumus insp. HE, N. Hou wer le kr.. allen alhier. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een uitvoering van groep I der Leidsche Padvinders op Zater dag 2 Januari a.s. In ons Blad van gisteren hebben wij abusievelijk gemeld, dat de Commissaris van politie dispensatie had verleend van de Wet op den bakkersarbeid door te be palen, dat in verband met de feestdagen op enkele dagen des morgens vanaf 8 uur versch brood mag worden verkocht. Deze is verleend door den minister van arbeid, handel en nijverheid. In verband met het feit, dat de week markt alhier niet verzet wordt naar Don derdag 31 Dec., maar gewoon op Zaterdag 2 Jan. 1932 wordt gehouden, zal de markt - trein 3387, Leiden—Utrecht (vertrek 12.28) niet zooals in de Offcieele Reisgids staat aangegeven loopen op Donderdag 31 Dec., maar op Zaterdag 2 Januari 1932. AANVULLING DER PREDIKBEURTEN. LEIDEN. Doopsgez. Gem. (verbeterde opgave): le Kerstdag voorm. half elf (koorzang), ds. Bonga; 2e Kerstdag nam. 7 uur Kerst- feestviering. Geref. Gem. (N. Rijn 76): le Kerstdag voorm. 10 en nam. 5 uur en 2e Kerstdag voorm. 10 uur, ds. W. C. Lamain. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: le Kerstdag voorm. half tien, ds. Kruishoop; nam. 6 uur, de heer Müller; 2e Kerstdag voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Kruishoop. Geref. Kerk: le Kerstdag voorm. half tien en nam. 6 uur en Zondag voorm. halt tien en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Gem.: le Kerstdag voorm. 10 uur, prof. H. A. van Bakel van Amster dam. Geref. Gem.: le Kerstdag voorm. half tien en nam. 6 uur. leesdienst; 2e Kerst dag nam. 4 uur, ds. Kok van Veenendaal; Zondag voorm half tien en nam. 6 uur, leesdienst. IJMUIDEN, 24 December 1931. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.251.05, Griet per kist van 50 kilo f. 4515, Tongen per kilo f. 1.401.15, Groote Schol per kist van 50 kilo f.23—17.50, Middelschol f 23—18, Zet- schol f.23—17.50. Kleine Schol f. 23—5.40 Schar f. 121.40, Roggen per 20 stuks f. 16.5010.50, Vleeten per stuk f. 1.60 1.25. Pieterman en Poontjes p. kist van 50 kilo f.2, Groote Schelvisch f. 32—28, Middel Schelvisch f. 2818, Kleinmiddel Schelv. f. 20—8, Kleine Schelv. f. 13—0.75, Kabeljauw per kist van 125 kilo f.40—29, Gullen per kist van 50 kilo f. 100.50, Lengen per stuk f. 2.501.08. Heilbot per kilo f. 1. Wijting per kist van50 kilo f. 1.80 0.30. Koolvisch per stuk f. 0.52. Aangevoerd 15 kisten versche haring. Prijzen f. 5.504.70 p. k. Aangekomen 12 stoomtrawlers: ON 75 met f.906, IJM 44 met f.2712, IJM 9 met f1410. IJM 58 met f. 950, IJM 253 met f. 1518, IJM 195 met f 1828, IJM 22 met f. 1313, IJM 7 met f. 1385, IJM 193 met f. 1368, IJM 28 met f. 1158, IJM 103 met f. 1527, IJM 72 met f. 132. YH 530 met f. 1658 en 5 loggers, de KW 70 met f. 561, KW 41 met f.481, KW 49 met f.523, KW 151 met f. 283 en IJM 283 met f. 608 be somming.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1