wt BINNENLAND. RESTAURANT IN DEN VERGULDEN TURK COUVERT f. 5.50. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 December 1931 Tweede Blad j No. 22011 72ste Jaargang oe kerstrede van de koningin. Een verzoek van Joodsche zijde om het tijdstip te vervroegen. Het „Centraalblad voor Isr. in Neder land" betreurt het, dat de feestgroet, welke de Koningin uit zal spreken op Vrijdag 25 December a.s. te 4 uur, voor de radio geschiedt, juist op het moment, waarop de Sabbath reeds ingetreden is en de godsdienstige jood, wil hij dezen voor hem heiligen dag niet schenden, de radio noch aan- noch afsluiten mag. Het blad heeft zich schriftelijk gewend tot den particulier-secretaris van de Ko ningin, waarin het mededeelt, dat „in dien H.M. b.v. om 2 uur Haar radiorede zou houden, de godsdienstige jood ook in de gelegenheid zou zijn, om naar het ge zaghebbend woord van onze Hooge en Geëerbiedigde Landsvrouw te kunnen luisteren." naar wijziging van de grondwet? Initiatief-voorstel-Albarda. De heer Albarda jieeft bij de Tweede Ka mer een wetsvoorstel tot wijziging van een artikel der grondwet ingediend. Het betreft hier art. 187 dat bepaalt, dat in geval van geheele of gedeeltelijke mo bilisatie de regeering onverwijld een voor stel van wet aan de Staten-Generaal moet doen om het onder de wapenen blijven der dienstplichtigen zooveel noodig te bepalen. Hiermede wordt dus aan het parlement een repressieve controle op het mobilisatie- besluit toegekend. De heer Albarda, en de leden, die met hem het wetsontwerp tee kenen, namelijk de heeren Vliegen, IJzer man, K. ter Laan en Van Zadelhoff wen- schen echter een voorafgaande machtiging tot mobilisatie door de Staten-Generaal. de broodprijs. eerste kamer. De Eerste Kamer is ter vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 22 December, des avonds te halfnegen. Behandeld zal dan worden het wetsontwerp tot toeken ning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter beperking van den invoer van goederen. Onmiddellijk na de openbare vergade ring zal dien avond een groot aantal wets ontwerpen in de afdeelingen worden on derzocht, w.o. dat betreffende steun uit 's Rijks kas in de financiering der kas- behoeften van de gemeenten, dat tot tijde lijke heffing van opcenten op de invoer rechten in Ned.-Indiè, dat tot voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den In- dischen dienst gedurende 1932, dat tot toe kenning van de bevoegdheid tot het tijde lijk treffen van maatregelen ter regeling van den uitvoer van bepaalde goederen, en dat tot regeling van den uitvoer van bloembollen. Voorts zal op Woensdag 23 December, des morgens te 11 uur weer een openbare ver gadering worden gehouden ter behande ling van een aantal kleine wetsontwerpen. RECLAME. Belgisch brood verdrongen door herleving der concurrentie. Het Belgische brood, waartegen de Rot- terdamsche bakkers indertijd een actie ge voerd hebben, waarvoor zij zelfs bij den minister op audiëntie zijn geweest, is te Rotterdam weer verdrongen Een groot deel van het publiek, dat gewend is melkbrood te eten begeerde het Belgische brood niet. pegenen, die van een dergelijke soort van brood als het Belgische wel gediend zijn, kunnen daarvoor terecht bij kleinere bak kerijen, die zich hebben onttrokken aan cle prijsafspraken, die de bakkers hebben gemaakt. Thans begint de concurrentie zich ook tot het melkbrood uit te strekken. De firma Jamin heeft deze week haar eerste levens middelenzaak geopend waar o.a. ook melk brood wordt verkocht tegen een prijs, die Vrijwel overeenkomt met dien van Bel- tfscfc waterbrood. bond van nederl. architecten. In een te Amsterdam gehouden jaar vergadering van den Bond van Neder- landsche Architecten (B.N.A.) deed de voorzitter, ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, verschillende mededeelingen o.a. betref fende het verzoek aan de leden om geen medewerking te verleenen aan de Ned. Bouwtentoonstelling te Den Haag 1932. De vergadering keurde de houding van het bestuur in deze goed. Voorts deelde hij mede, dat de nieuwe algemeene administratieve voorschriften voor het uitvoeren van bouwwerken (A.A.V. 1931) worden afgedrukt, zoodat deze binnenkort verkrijgbaar zullen zijn. Bij de verkiezing voor het bestuur wer den de aftredende leden, de heeren prof. ir. G. Diehl en W. J. Sandhövel, her kozen. Als lid van de Ned. sectie van het „Co mité Permanent International des Archi- tectes" werd herkozen de heer ir. Jos. Cuypers. Een uitvoerige bespreking vond plaats over het rapport betreffende de opleiding van den architect, hetwelk werd uitge bracht door een commissie, bestaande uit de heeren orof. ir. G. Diehl. H. v. d Kloot Meijburg, E. J. Kuipers, prof. W. v. d. Pluym en P. Vorkink. In dit rapport wordt als d e opleiding van den toekomstigen architect, die zijn vak zal kunnen uit oefenen onder een wettelijk beschermden titel, een gymnasiale universitaire oplei ding aanbevolen De vergadering heeft zich met dit rapport vereenigd. De wenschelijkheid werd betoogd, dat de Bond óók zijn meening zal uitspreken over de opleiding van bouwkundige op zichters en teekenaars, in het bijzonder nu door den minister van O.. K. en W een commissie voor het middelbaar technisch onderwijs wordt ingesteld. TELEFOON 241 Bestelt tijdig Uw tafel in Bovenzalen of Restaurant voor het traditioneele Kerstmaal. Ook de gewoDe, verzorgde menus van f.3 f.2.— en f. 1.50 452 zijn beide Kerstdagen verkrijgbaar. de steenindustrie. In principe is gisteren in een te Arnhem gehouden vergadering besloten tot een drastische productiebeperking in het grootste gedeelte der Nederlandsche steen industrie, welke tot gevolg zal hebben, dat het meerendeel der groote fabrieken ln het begin van het nieuwe jaar zal worden stopgezet. STAKING UITGEBROKEN. Gisteren is een staking uitgebroken bij de Utrechtsche Mach. Stoelen- en Meubel fabriek op „Rotsoord" te Utrecht. De staking omvat ruim 50 man. Door de directie was een loonsverlaging van 10 pCt. en een verlenging van den werktijd van 36 op 48 uur aangekondigd om aldus het thans nog werkende personeel! vroeger werd reeds personeel ontslagen) aan den gang te kunnen houden. De fabriek werkt gedeeltelijk door met 38 menschen. Het poltvllegtulg „De Leeuwerik" is gisteren te „Calcutta", en „De Valk" te Athene geland. verspreide berichten. Te Soestdijk is overleden, 72 jaar oud de heer S. A. Bakker, oud-reeder en be stuurslid der Reedersvereeniging IJmui- den en oud vice-consul van Duitschland aldaar. De Lloyd-Rapide in aansluiting op het motorschip „Baloeran" za! Woensdag morgen te 9.28 uur in Den Haag arriveeren. salariskorting. SEMARANG, 18 December (Aneta). De vereenigde Javaansche houthandel-maat schappijen gaan ondanks eerder getroffen andere bezuinigingsmaatregelen over tot een salarisvermindering van 10 pCt. over het geheele personeel, ingaande 1 Maart 1932. tehuis voor hulpbehoevenden. MEDAN, 18 December (Aneta). De cul- tuurraad voor Sumatra's Oostkust schonk f. 10.000 voor de oprienting van een tehuis voor hulpbehoevenden. de overval op de postauto in den haag. Eén der verdachten wordt niet verder vervolgd. Het Vad. meldt: Men zal zich herinneren, dat eenlgen tijd geleden, als verdacht van den op een postauto aan den Van Lennepweg te Den Haag gepleegden overval, waarbij een postzak met geldswaarden werd gestolen, twee personen zijn aangehouden. Eén hun ner, zekere J., legde een volledige bekente nis af en op zijn aanwijzingen is in zijn woning een bedrag van ongeveer f8000, van den overval afkomstig, door de poli tie in beslag genomen. Naar wij thans vernemen, heeft J„ die inmiddels in het huis van bewaring te Den Haag werd opgesloten, van den officier van justitie bericht ontvangen, dat van verdere vervolging tegen hem is afgezien, waardoor tevens het bevel tot voorloopige hechtenis wordt opgeheven. Omtrent het motief voor deze beslissing wenschte de justitie zich niet uit te laten. Zijn wij goed ingelicht, aldus het blad, dan sluit het bovenstaande echter nog niet in, dat J. op vrije voeten zal worden ge steld. Immers: al zal hij voor de affaire met de postauto niet verder worden ver volgd, J. heeft ook te Delft handelingen gepleegd, welke hem met de justitie in i aanraking moesten brengen. Naar wij nog vernemen, zal J. voor deze Delftsche zaak vermoedelijk wèl worden vervolgd en des wege in voorloopige hechtenis worden ge houden. lijk van jonge vrouw gevonden. UIT NED. OOST-INDIE. een mijnopzichter aangevallen. PADANG, 18 December (V. D.). Een mijn- opzichter werd door een dwangarbeider in een mijngang met een houweel aangeval len. De op de hartstreek gerichte slag miste, doch doorboorde de linkerlong De opzichter werd in een hospitaal opgeno- 1 men. Zijn toestand is redelijk. Misdaad in het spel? Gistermorgen werd het lijk van een jonge vrouw, echtgenoote van A. D., in haar woning te 's Gravenpolder (Zeeland) aangetroffen Het lijk is in beslag geno men en het huis is verzegeld. Het drama werd ontdekt toen de buren gistermorgen te 9 uur in de woning, waar in de arbeider De Dood met vrouw en kind woont-, het twee-jarig kind hoorden schreien. De vensters waren gesloten, zoo dat men onraad vermoedde. Een onder zoek werd ingesteld en men vond toen in de woning het lijk van de 24-jarige vrouw De D., moeder van het schreiend kind. Het bleek, dat de man een paar uur van te voren naar zijn werk was ge gaan. De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd, terwijl dr. Kole uit Hoede- kenskerke weldra ter plaatse verscheen. De geneesheer kon de doodsoorzaak niet vaststellen. Er waren geen sporen van geweld op het lichaam te vinden. De echtgenoot is door de politic verhoord, doch niet gearresteerd. Het lijk is in be slag genomen en zal waarschijnlijk naar het ziekenhuis te Goes worden overge bracht, waar een nadere sectie zal plaats vinden. onrust in de hoofdstad. Dakpannenregen in de Jordaan. Den geheelen avond is het gisteren in de Jordaan te Amsterdam zeer rumoerig gebleven. Herhaaldelijk moest de politie, die door de verschillende straten en straatjes patrouilleerden aan dreigende samenscholingen met sabel en gummi stok een eind maken. De toestand nam een min of meer dreigend karakter aan. toen de oproerigste elementeh onder de massa aan hun opwinding uiting gaven door op verschillende punten de ruiten van huizen, winkels en lantarens in te werpen. Ook naar de politie werd met steenen gegooid. Een detachement van niet minder dan 40 agenten, alsmede een aantal ruiters waren over de buurt ver spreid, om het verzet den kop in te drukken. Wij vernemen dat in de Rozendwars straat niet minder dan 20 en op de Ro zengracht 6 ruiten zijn stukgeworpen. Ook de ruiten van een daar passeerende auto moesten er aan gelooven. Op den hoek van de Lijnbaansgracht en de Laurier straat werd van af de daken met dak pannen naar de politie geworpen, met het gevolg, dat verschillende agenten van dc zijde der Marnixstraat een aantal scho ten in de richting van deze daken losten. Tusschen half 11 en half 12 is meer dan 40 maa. geschoten. TE LEIDEN geraakte gisteren door het losschieten van de rem, op de Veemarkt een auto ten deele te water. Zelfs het aanwezige vee betoonde hierbij belangstelling. DE HEER P. VAN SCHOU WEN, burgemeester v. Oude Tonge heeft om gezondheids redenen tegen 1 Febr. a.s. ontslag aangevraagd. VAN LONDEN NAAR AMSTERDAM IN EEN NOTEDOPJE. Miss Betty Thomp son en Mr. Gole, beiden 22 jaar oud, heb ben in een 14 voet lange boot, voorzien van buitenboordmotor, een tocht van Londen naar Amsterdam gemaakt. Giste ren kwamen zij in de hoofdstad aan. EEN FRISSCHE TOCHT. De Delftsche Studentenroeivereeniging „Laga" besloot gisteren het seizoen met een gezamenlijken roeitocht naar Den Haag. De roeiers onderweg. BILDERDIJK-HERDENKING TE HAARLEM. In ver band met de Willem Bilder- dijkherdenking werd gisteren in de Groote Kerk te Haar lem een krans op het graf van Bilderdijk gelegd door den hr Gratama. directeur van het Frans Halsmuseum te Haar- lem.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5