NIEUW FEUILLETON. Nationaal Crisis-Comité. 72"* Jaargang VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 No. 22010 Een Leven om een Leven STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIENï 30 Cts. per regel voor advertentlen uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlen 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlen uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. portb te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers yoor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS) Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per wëek „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Morgen beginnen wij met de publicatie van een nieuw, boeiend feuilleton, getiteld: spelend in een der groote historische episodes der Engelsche historie: de terugkeer van koning Karei II. Wij ontvingen per giro: C. M. f. 10.—, C. P. H. f. 10.—. o LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Door ons werd ontvangen: H. B. S. voor Meisjes f. 111.50, N.V. v/h De K. en Co. f. 100.gecollecteerd op een afscheidsfuif f. 10.20, S. A. K. f. 5.00, C. M. f. 10.00, H. B. f. 1.—, C. P. H. f. 10.—, mevr. M. de G. J. f.5.—, M. J. f.1.—, Atelier J. f2.40. PRIJSVRAAG VAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. De organisatie van den Internationalen Vrede. De Faculteit der Rechtsgeleerdheid is door den bekenden strijder voor Ameri- ka's toetreding tot den Volkenbond, den vroegeren Amerikaanschen gezant té Brussel, Theodore Marburg te Baltimore iMd. U.S.A.) in de gelegenheid gesteld twee prijzen van f. 250.elk uit te loven voor den aan de Rijksuniversiteit te Lei den in welke faculteit ook ingeschreven student, die een voor zoodanige bekro ning vatbaar opstel schrijft over één der twee volgende onderwerpen, betrekking hebbende op de organisatie van den in ternationalen vrede: A. Heeft het Permanente Hof van Arbi trage te 's Gravenhage naar geldend recht reden van bestaan naast het Permanente Hof van Internationale Justitie, en zoo ja, welke is die reden en zal hij in de toe komst blijven bestaan? B. Kritisch overzicht van de toepassing van den meerderheidsregel en den een- stemmigheidsregel in het Volkenbonds- recht. Het opstel moet vóór 1 October 1932 ongeteekend ingezonden worden bij den ab-actis der Faculteit (prof mr. R. Kra nenburg, Zoeterwoudsche weg 5, Leiden). Het. manuscript moet een motto dra gen, te herhalen op een bij het manu script gevoegde enveloppe, die den naam en het adres van den schrijver zal in houden. De toekenning der prijzen zal. evenals bij vorige prijsvragen geschiedde, plaats hebben door een commissie van drie stu denten, daartoe in overleg met de facul teit aan te wijzen. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Tot aan het begin der Kerstvacantie zijn voor den cursus 19311932 inge schreven 2390 (2275) studenten, verdeeld over de verschillende faculteiten als volgt: Godgeleerdheid 100 96) Rechtsgeleerdheid 443 (415) Geneeskunde 767 (712) Wis- en Natuurkunde 451 1433) Letteren en Wijsbegeerte 275 269) Rechten en Letteren 354 (350) De tusschen haakjes geplaatste aantal len hebben betrekking op de inschrijving ln hetzelfde tijdvak van het studiejaar 1930—1931. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. H. J. Piantfeber, Apothekersdijk 6, Lei óen. Dames- en heerenkappersbedrijf, winkel in parfumerieën. Uittredende eigenaar: H. J. Piantfeber, Leiden, dd. 29 Juli 1931. Nieuwe eigenaar: H. J. Claus, echtge- noote van N. J. Piantfeber. Leiden (H.V.) Nieuwe gevolm.: N. J. Piantfeber, Lel den. Opheffing: Joh. Rietbroek Jr., Alkemade, Roelof- arendsveen B 502. Zaadhandel. DE BOND VAN JONGE LIBERALEN. Causerie mr. A. J. Romijn. In huize „Zarse', hield gisteravond de plaatselijke afdeeling van den Bond van Jonge Liberalen in samenwerking met de Leidsche Liberale Studentenvereeniging 'n algemeene ledenvergadering, welke voor afgegaan werd door een causerie van wet houder, mr. A. J. Romijn, over het onder werp „Waarom behoort iedere jonge mid denstander lid te zijn van den Bond van Jonge Liberalen." Na een inleiding van den gemeenschap- pelijken voorzitter, den heer L. J, Liezen- berg, die allen welkom heette en zijn vol doening uitsprak over de toename van het bezoek, verkreeg de heer Romijn gelegen heid zijn lezing uit te spreken. Tengevolge van zijn bestuursfunctie in de afdeeling Leiden van de liberale staats partij „De Vrijheidsbond' maar ook als spreker en inleider heeft de heer Romijn, aldus ving deze zijn causerie aan, meer malen gelegenheid gehad kennis te maken met de onafhankelijke positie van den Bond van Jonge Liberalen, die los van alle axioma's en alle tradities door kennisne ming van alle richtingen de meest goede tracht te bepalen. Dientengevolge is in dezen Bond veel meer dan in den Vrij heidsbond plaats voor jongelui van aller lei richting en afkomst. Voor den jongen middenstander is om vier redenen nuttig en zelfs noodzakelijk lid te zijn van den Bond van Jonge Liberalen en wel: a. Ter bevordering van de persoons-ont- wikkeling door het in aanraking komen met vertegenwoordigers van andere krin gen en het aanhooren van verschillende lezingen; b. Teneinde zich gereed te maken voor de ook voor den middenstand als rugge- graat van de maatschappij onmisbare or ganisatie: c. Om de middenstander los te doen komen van het idee als ware het voor hem niet passend een politieke partij daadwer kelijk te steunen. Indien dit volgens het geheel liberale principe in zijn uiterste be grip geschiedt, zal dit hem eer goed dan kwaad doen. d. Als tegenwicht tegen de veelal onvol doende ontwikkeling van den middenstan der en hem voor te bereiden voor een eventueele taak in het regeeringssysteem van ons land. Spr. verduidelijkte zijn causerie met voorbeelden gegrepen uit de hem zoo zeer bekende practijk. Nadat naar aanleiding van deze causerie een aantal vragen was gesteld, welke door den heer Romijn naar genoegen van de stellers werden beant woord, werd in algemeene ledenvergade ring overgegaan. De vaststelling der notulen van de vori ge vergadering en de benoeming van een kascommissie werd als 2de secretaresse voor de Liberale Studentenvereeniging ge kozen mej M. Lycklama a Nyeholt en tot correspondent der afd. Wassenaar aange wezen de heer mr. J. Pel aldaar. De begroo ting voor het jaar 1931—1932 werd over eenkomstig het bestuursvoorstel aangeno men. Besloten werd in Januari of Februari van het komende jaar een feestavond te organiseeren. Tenslotte besloot een bespre king van zuiver huishoudelijke aangele genheden de vergadering. WINKELSLUITING - KERSTMISDRUKTE Vanaf 17 tot en met 24 December a.s. (behalve Zondag, 20 Dec.) mogen de win kels geopend blijven tot des avonds 11 u. Het winkelpersoneel (van 18 jaar of ouder) mag vanaf 18 tot en met 24 Dec. a.s. gedurende die periode 11 uren per dag en 62 uren per week arbeid ver richten. Naast de Arbeidslijst moet een geschrift hangen, waarop de werk- en rusttijden van het personeel zijn aangegeven, in dien van de ontheffing gebruik wordt ge maakt. OUDERAVOND SCHOOL MARE-SINGEL B. De ouderavond van de school Maresingel B, hoofd de heer W. v. d. Laan, was, zoo als gewoonlijk, zeer druk bezocht, geen plaats in, 't. lokaal was onbezet. Zelfs was 't lokaal veel te klein voor zoo'n groote op komst. Op zeer te waardeeren wijze wist mej. Ewijk de kinderen bezig te houden met versjes en spelletjes die op het too- neel werden voorgesteld als levende schil derijen, hetgeen met alle aandacht door de ouders werd gevolgd Vervolgens werd een kinder-symphonie ten gehoore gebracht, die met een luid applaus werd beloond. De aftredende leden van het bestuur werden herkozen. Na de pauze hield de heer W. v. d. Laan een lezing met lichtbeelden over „Het lied van de klok," van Schiller. Nadat de voorzitter allen bedankt had voor de medewerking, en het doen slagen van den prettigen avond, sloot hij deze bijeenkomst. ARM GEBROKEN. MILITARIA. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot reserve tweede luitenants bij het 4e reg. inf. de vaandrigs W. B. C. van Tongeren, J. E. Demper, A. Boelen, B. Allaart, M. Vlug, W. Belgraver, W. A. Schrijvershof, A. J. G. Kaptein, C. P. Starreveld, W. C. M. Schoonhoven, L. J. J. van Galen, C. Hul- stijn, G. J. Schuitemaker, J. Blankenstein, P. Buys, J.H. Groothuls, H. Stillebroer; J. Piet, mr. M. van der Have en G. Beudeker, allen van het korps; bij het 6e reg. veld-art., de kornetten H. E. J. Botje, H. J. Bartelings, G. F. Schoo- rel, H. Hofstede de Groot, F. Smits, H. E. Bloembergen, R. Jongeneel, V. Funke, K. C. J. van Bennekom, W. J. M. Irish Ste phenson en A. A. van Rossem, allen van het korps; bij het dienstvak der militaire admini stratie, tot reserve-2e-lultenant bij het 4de regiment infanterie, de vaandrigs L. van Essen, C. Grisnigt, A. Zwit ser, A. de Graaff en W. Akkerman, onderscheidenlijk van het reg. grenadiers, het reg. jagers, het 4e reg. inf., het lie reg. huzaren en het lie reg. huzaren. De 19-jarige wielrijdster. mej. B. W. W. kwam gisteravond in de Waardstraat in botsing tengevolge waarvan zij haar rech terarm brak. Ter verbinding werd mej. W. door den G. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. VIERDE OUDERAVOND DER KOOIPARKSCHOOL. De Kooiparkschool, uitgaande van de Gereformeerde Schoolvereeniging, hield haar vierden ouderavond. Vele ouders hadden gehoor gegeven aan de uitnoodi- ging om dezen ouderavond bij te wonen, zoodat de feestelijk met bloemen versier de zaal geheel gevuld was. Met het zingen van Ps. 256 en met ge bed werd de vergadering geopend. Daar na las de voorzitter, dr. De Bruyne, psalm 108. Naar aanleiding van het bekende tekstwoord: „De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid, dat op vele scholen staat ingebeiteld, wees de voorzitter er in zijn openingswoord op, dat die wijsheid niet moet zijn gericht op eigen voordeel, maar moet zijn tot Gods eer. Met een paar voorbeelden lichtte spreker toe, wat we onder wijsheid te verstaan hebben o.a. Salomo's bekende rechtspraak. De ware wijsheid in de harten der kinderen te planten zij ons doel! Daarna was het woord aan de leerlin gen der hoogste klassen, die met veel ge voel, een aantal liederen ten gehoore brachten, Terwijl ook door enkele meis jes, onder leiding van de onderwijzeres sen, een tweetal liederen werd gezongen. Na ronddiening van thee en sigaren, kreeg de heer Van Venetië het woord voor zijn inleiding, getiteld: „Gedachten over Opvoeding" voor te dragen. Hierin ontvouwde inleider de theoretische en principieele houding van de „School met den Bijbel" ten opzichte van de opvoeding en wel naar aanleiding van het bekende werk van prof. Bavinck hierover. De mensch wordt van alle schepselen het meest hulpeloos geboren, terwijl toch in hem schuilen krachten en mogelijkheden en nu is de taak der opvoeding die ln kiem aanwezige gaven tot ontplooiing te brengen. Spreker wees erop dat de omge ving, het milieu, "waarin het kind leeft, onopzettelijk, hiertoe bijdraagt. In de Schrift vinden we het richtsnoer voor onze opvoeding. In de pauze bestond gelegenheid tot be zichtiging van het werk der leerlingen en tot gedachtenwisseling met het onderwij zend personeel. Vooral voor het aardige teekenwerk was veel belangstelling. Toen na de pauze de dorstige kelen nogmaals gelaafd waren en de heeren van een reukoffer voorzien waren kreeg de heer van der Bie, het hoofd der school, gelegenheid om zijn jaarlijksche revue van het schoolgebeuren te houden. Hij toonde ons eerst aan, door middel van eenige cijfers, den gestadigen groei waarin de school zich mag verheugen, om ten slotte te wijzen op de gevaren van den geest des tijds, die de kinderen bedreigen en hen voert in de armen van socialisme. Onze plicht is hen te voeren naar het Kind van Bethlehem! Met dankzegging werd deze gezellige ouderavond, die er veel toe bijgedragen heeft om de band tusschen school en ouders te versterken, gesloten. DE KLOKKEN LUIDEN. N. C. R. V. Propaganda-Film. Goed acht uur opende ds. M. J. Pun- selie de bijeenkomst gisteravond in de Stadsgehoorzaal, zijn blijdschap uitspre kende over de groote opkomst de zaal was stampvol tevens uiting gevende aan zijn teleurstelling, dat zoovele honderden moesten worden afgewezen. Spr. besloot met de aanwezigen op te wekken tot 'n eendrachtig samenwerken opdat de om roep met den Bijbel moge groeien en bloeien. Een propaganda-film. Wat moeten we er dus van zeggen? 't Is een film, die er zijn mag. Goede projectie, vele geslaagde beelden, waarbij de natuur niet werd voorbij geloopen en waardoor de lilm vooral als tolk van „pas torale" gevoelens aan velen bevrediging heeft gegeven. Allerlei aardige details wijzen er op dat aan de samenstelling veel zorg is besteed en men gepoogd heeft de propaganda niet te veel te doen domineeren. Natuurlijk is het echter toch. zooals ge zegd, een propaganda-film. De film is hier DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN NIEUWKOOP. De heer P. M. M. van der Weyden, die zooals wij gisteren reeds meldden benoemd is tot burgemeester der gemeente Nieuw koop. middel, geen doel. Er zijn dan ook „filmisch" geen nieuwe dingen te zien, al heeft de „cineast" de camera soms toch wel gelukkig gehanteerd. Getuige b.v. de zeer voortreffelijke opnamen in Spaken burg en de technische weergave van het drukkersbedrijf te Wageningen. Ook mo gen filmtechnisch geslaagd worden ge noemd de opnamen, van den zendtoren te Huizen en van 't antennebosch boven de daken eener stad, zoo ook de prachtige schapenkudde van boer Harscamp en het lachende negerjong dat naar het kinder- uurtje luistert. „De klokken luiden" en de' vele daar door ontstane aardige opnamen van bin nen en buiten de kerk, en dan denken we allereerst aan den toren en de klokken, de zingende gemeente zijn alle zoo goed ge troffen, dat wij de N.C.R.V. op haar verder tournee nog heel veel succes voorspellen. Anders is het. met de muziek. „De klokken luiden" is een geluidsfilm. In het begin als we den zwaren klokken- galm hooren, en de bronzen trechters zien kantelen, is de verwachting groot, maar later blijkt, dat aan de in wezen zwijgen de film alleen muziek en zang zijn toege voegd. En het klopt lang niet altijd. Wat meestal zoo erg niet is, maar wel als er bekende kinderliedjes aangekondigd wor den (men denke aan Bertha's verjaardag), terwijl er in werkelijkheid iets heel an ders klinkt. Maar nogmaals: een propagandafilm moet naar eigen normen beoordeeld wor den. En de trouwe N.C.R.V.'ers willen na tuurlijk wel eens graag weten, hoe het zoo ongeveer in die geheimzinnige studio toe gaat, en hoe de kopstukken van hun om- roepvereeniging er uitzien. En daarin is de film volkomen geslaagd! Ds. W. Bouwman sloot met een kort woord deze bijeenkomst, waarbij hij er nog eens op wees, dat de radio is een groote zaak waar wij ons klein bij hebben te ge voelen. Met dank aan den heer Van Wee- ren. die zoo'n belangrijk aandeel had in het organiseeren van dezen avond en een krachtig pleidooi voor de N.C.R.V. beëin digde ds. Bouwman zijn toespraak. Rest ons nog te vermelden, dat de heer L. de Bruyn. de operateur en de heer S. van Neerden het muzikale gedeelte ver zorgden. De avond werd besloten met het zin gen van: „Een vaste burcht is onze God", en dankgebed van ds. Bouwman. DOOPSGEZINDE GEMEENTEAVOND. Lezing Ds. Bonga. Irt de Doopsgezinde kerk is gisteren een gemeenteavond gehouden, waarop ds. L. Bonga een lezing hield over „Vroomheid en levensvreugde". Spreker noemde als kenmerken van vroomheid: het gevoel van gebondenheid van den mensch aan God en Zijn wereld en het besef van het van God vervuld zijn van het heelal. Aan alle ge luksgevoel gaat éénwording vooraf: de mensch die alle gevoel van band verloren heeft, kan niet blijde zijn. Daarom is de overgave conditie voor het geluk. Hij on derscheidt een actieve en een passieve overgave. De passieve noemt hij ontvanke lijkheid, de actieve teekent hij als de toe wijding. Het openstaan van den mensch voor het mooie en het goede in de wereld en in het leven is de eerste voorwaarde voor zijn levensvreugde. Hij heeft zich in te schakelen en af te stemmen op de vele kleine zegeningen van zijn weg. Wel zal juist de ontvankelijke mensch ook sterker lijden, omdat hij natuurlijk ook voor het droeve en het donkere open staat, maar zijn leed wordt opgelost in een hoogere vreugde, doordat de actieve zijde van zijn overgave, de toewijding, de smart in Gods BINNENLAND. De begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door de Tweede Kamer aangenomen. (Parlementair Overzicht, 3e Blad). Burgemeester De Vlugt over de crisis* lasten van Amsterdam. (Binnenland, 2§ Blad). De Nederlandsch-Belgische handel en de contigenteering. (Binnenland, 2e Blad). Diefstal in een juwelierswinkel te Rot terdam, (Gemengd, 2e Blad). Op den Scheveningschen weg te Den Haag is gisteravond een Franschman door onbekenden beroofd en bewusteloos in het struikgewas gegooid. (Laatste Berichten, le Blad) BUITENLAND. Dc economische besprekingen. (Buiter.l, le Blad). De prijzencontrole in Duitschland. (Bul- tenl., le Blad). Weer een nederlaag der Fransche regee- ring. (Bultenl., le Blad). Amnestie in Lithauen verleend. (Tel., le Blad). wereld zoekt te verzachten en het kwaad te overwinnen. De vrome mensch heeft be hoefte, om over de grenzen van zijn eigen hart heen te leven, omdat hij ln zijn gemeenschapsbesef lief en leed der wereld en zelfs haar schuld voelt als de zijne. Spreker teekent hierna de beteekenis van den strijd en van den arbeid voor onze levensvreugde en toont aan, hoe deze vreugde kan bestaan ondanks het dikwijls vruchtelooze van den strijd en het mis lukken van den arbeid. De mensch heeft hiervoor twee dingen noodig: werkelijkheidsbesef en eeuwig heidsbesef Tenslotte is de roeping van den mensch niet gelegen ln het ontvangen en het smaken van vreugde, maar in het scheppen en het zijn van een vreugde. Spreker eindigt met te wijzen op de be teekenis van concentratie bij het volbren gen van deze taak: wij moeten de opgave van ons leven niet zoeken ln de breedte maar in de diepte, niet in het vele en het verre en het verscheidene, maar in het enkele en het nabije. Ons leven moet als een brandglas zijn. dat de opgevangen zonnestralen vereenigt ln één punt, één klein maar glanzend, gloeiend punt. Die zon is God. Alleen de dubbele overgave aan Hem geeft de echte levensvreugde: de hemel in het hart. Mevrouw Van LeeuwenDe Paauw zong met orgel- en cello-begeleiding van de heeren Van den Berg en Riedel het .Panis angelicus" van César Franck en „Selig sind die Verfolgung leiden" uit „Der Evan- gelimann" van Kienzl. Na een orgelsolo van den organist der gemeente zong het kerkkoor twee liederen. In de pauze werd door de aanwezigen na een korte toelich ting van ds. Bonga druk geteekend op de lijsten, die zullen worden aangeboden aan de Ontwapeningsconferentie te Genève. De voorzitter van den kerkeraad. de heer P. A. Hibma, bracht ln zijn slotwoord dank aan allen, die aan den welgeslaagden avond hadden meegewerkt. Geslaagd voor het examen Boekhou den, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-vereeni- gingen te Amsterdam, de heer C, de Haas, leerling van den heer J, A. Christiaanse. Bij het gehouden examen der H.C.V. zijn geslaagd voor costumière de dames J. Beenakker (Alphen) en A. Wenseluis (Leimuiden); voor Coupeuze Cl. Lepelaar en A. de Munnik (Koudekerk), alle leer lingen van mej. A. J. Leget. Belangstellenden deelen wij mede dat hedenavond in een der zalen van „Con cordia" de trekking plaats vindt van de jubileum-loterij der Leidsche Dilettanten club. In de Paul Krugerstraat kwam gister avond een personen-auto uit Gouda, be stuurd door den heer J. A. de B. in aan rijding met een vracht-auto bestuurd door H. H. uit Zoeterwoude. De personen-auto werd ernstig beschadigd. De Commissaris van Politie alhier verzoekt allen, die op Vrijdag, 20 Novem ber 1.1. des namiddags te ongeveer 12.15 uur getuige zijn geweest van een vecht partij tusschen 2 mannen op de Jan van Houtbrug alhier, waarbij één der mannen een been brak, zich zoo spoedig mogelijk tot het geven van inlichtingen te vervoe gen op het bureau van politie, Zonneveld straat alhier (afdeeling recherche).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1