„SEMPRE's EEUWFEEST" 72ste Jaargansr WOENSDAG 16 DECEMBER 1931 No. 22008 öit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Nationaal Crisis-Comité. OFFICSEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KONINKLIJKE BELANGSTELLING TIJDENS SEMPRE'S LUSTRUMCONCERT. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Wij ontvingen per kas of giro: Mevr. M. G.—D. f. 10.—; P. S. f. 25.—; mej. G. S. f. 4. LEIDSCHE CRISIS-COMITÉ. Door ons werd ontvangen: A. S. f. 2.—; mej. A. A. B. f. 1.—; A. V. S. f. 5.—; J. F. B. f. 5.—; Jhr. Ir. A. C. v. W. f.10.—; Jhr. mr. W. J. M. v. E. f.50.—; H. F. J. f. 10.—; mevr. M. G.—D. f. 10.—; mevr. Z. V. f.2.50; P. v. S. f.10.—. Men gelieve zijn gaven te storten aan ons bureau of op onze girorekening No. 57055 onder vermelding van Nationaal of Leidscli Crisis-Comité. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 2en November 1931 is vastgesteld de vol gende verordening: VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van 12 October 1905 (Gemeenteblad No.» 25), op het Bouwen en Sloopen, laatstelijk gewijzigd bij de veror- dening van lO November 1924 (Gemeenteblad No. 31). ARTIKEL I. Artikel 78 der bovengenoemde verorde ning wordt gelezen als volgt: „Van een besluit van Burgemeester en Wethouders, waarbij: a. een ingevolge artikel 6 lid 1 der wo ningwet of artikel 50 of artikel 68 dezèr verordening vereischte vergunning wordt geweigerd of voorwaardelijk verleend, b. de beslissing op een verzoek om ver gunning overeenkomstig het bepaalde in artikel 6 lid 4 der Woningwet wordt aan gehouden, c. krachtens deze verordening nadere eischen of voorschriften worden vast gesteld, d. naar aanleiding van een ingevolge artikel 73 dezer verordening vereischte ken nisgeving een beschikking of voorschrif ten worden gegeven, kan degene, te wiens aanzien dit besluit is genomen, binnen 30 dagen, nadat het te zijner kennis is gebracht, bij den Ge meenteraad in beroep komen. Gelijke voorziening is toegelaten, indien Burgemeester en Wethouders op een ver zoek om vergunning, als bedoeld in het vorige lid onder a, niet binnen den in arti kel 77 lid 6 en 7 aangegeven termijn een besluit hebben genomen." ARTIKEL II. Artikel 79 der bovengenoemde verorde ning wordt gelezen als volgt: „Het beroep, wordt schriftelijk bij den Gemeenteraad ingebracht. Binnen 30 dagen, nadat het bij den Gemeenteraad is ingekomen, wordt door dezen een beslissing genomen. De Gemeenteraad kan zijn beslissing echter voor den tijd van 30 dagen ver dagen. Van het besluit van den Gemeenteraad wordt door Burgemeester en Wethouders onverwijld kennis gegeven aan dengene, die het beroep heeft ingesteld. Wijkt het besluit van den Gemeenteraad af van dat van Burgemeester en Wethou ders, don geldt de in het vorige lid be doelde kennisgeving als een door Burge meester en Wethouders verleende vergun ning of gegeven beschikking." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Le den, in zijne openbare vergadering van den 2en November 1931. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRÏJEN. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, vol- gens hun bericht van den jgj^ember 10 December 1531, B, No. 4152, (2e Aid. G.S. No. 188/1, m afschrift-medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort den 16en December 1931. Zijnde deze verordening door de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, bij be sluit van den 30en November 1931, No. 188/1, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, drn 16en December 1931 burgemeester en Wethouders voornoemd O Schitterend verloop van het „Lustrumconcert". A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Het groote feestconcert ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van ons Leidsch Studentenmuziekgezelsch. „Sempre Crescendo" is waarlijk een unieke gebeur tenis geworden! Wel zelden hebben wij in de Stadsgehoorzaal zulk een uitgelezen gezelschap bijeen gezien: uit alle deelen des lands, in het bijzonder uit Den Haag was men tezamen gestroomd, om bij het hoogtepunt van „Sempre's Eeuwfeestvie ring" tegenwoordig te zijn. Tot het bijzondere van dezen avond heeft wel in de eerste plaats meegewerkt de aanwezigheid van H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prin ses Juliana, beschermvrouwe van het Eere-Comité. Voor en terzijde der Stadsgehoorzaal wachtten duizenden op de komst der Koninklijke familie en juichtten op harte lijke wijze de Prinses toe, die tegen kwart over acht arriveerde, in gezelschap van Haren kamerheer J. C. baron Baud. Bij Haar binnentreden verhieven de aanwezigen zich van hun plaatsen, Sempre speelde het „Wilhelmus", dat op enthousiaste wijze werd meegezongen. Binnengeleid door Sempre's voorzitter den heer B. H. Everts nam Prinses Juliana plaats op het voor Haar gereserveerde middenbalcon, waar mede zich schaarden jhr. mr. Rh. Feith en jhr. mr. Backer, resp. voorzitter en secretaris van het eere-comité, alsmede mevrouw Feith, prof. Blanksma, rector-magnificus der Leidsche Universiteit en luitenant-kolo nel Haltsma Muiier, garnizoens-comman- dant. Een kwartier later betrad H. M. de Koningin in gezelschap van Z. K. H. de Prins de zaal; tot het gevolg behoorden o.a. de grootmeesteresse Gravin v. Lyn- den van Sandenburgh, Jonkvr. Schimmel- penninck van der Oye, Graaf Dumonceau, Jhr. de Jonghe van Ellemaet, Jhr. Sickinghe, Baron Grovestins en Jhr. La- man Trip. Ook ditmaal klonk plechtig het „Wilhelmus", waarna het concert een aanvang nam. In het orkest zagen wij tal van eere-leden en oud-leden w.o. vele bekende figuren uit diplomatieke, poli tieke of industrieele kringen, die indertijd aan de oude Alma Mater hun studieën voltooiden. „Sempre" was verder aange vuld met verschillende krachten van het Residentie-orkest. Het is op dezen avond weer gebleken, hoe buitengewoon sympathiek men in onze gemeente staat tegenover Prinses Juliana, en welke hechte banden tusschen Oranje en Leiden zijn gesmeed, vooral sinds Hare studiejaren: de begroeting, zoowel buiten als in de zaal was allerhartelijkst! Ook H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik werden op buitengewoon vriendelijke wijze Ingehaald. De zaal was gevuld met tal van lande lijke en plaatselijke autoriteiten: er heersehte den ganschen avond een recht opgetogen stemming. Een der hoogtepun ten vormde de huldiging vóór de pauze, toen de heer B. H. Everts als praeses van Sempre tallooze kransen in ontvangst had te nemen, w.o, wij noemen die van het Eere-Comité aangeboden door jhr. mr. Rh. Feith, onder het uitspreken van ëenige buitengewoon hartelijk gestemde geluk- wenschen. Voorts werden kransen over handigd door den heer De Blieck. namens het Leidsch Studentencorps, den heer Van Meeuwen namens Sociëteit Minerva, jonk- vrouwe Van Panthaleon van Eek, namens cle V.V.SJL., den heer Dhont uit Utrecht namens de zusterverenigingen uit andere steden, notaris Vijgh namens de Mij, voor Toonkunst, jhr von Weiier namens de Leidsche afd. der Mij. tot Bevordering der Toonkunst en tenslotteBleekstein, de trouwe steun van Sempre, die persoonlijk een blijk van erkentelijkheid kwam aan bieden, Vooral ook dit laatste bewijs van medeleven, zal door Sempre bijzonder ge waardeerd zijn. Al deze aanbiedingen gin gen vergezeld van een kort woord van ge- lukwensch, dat door den heer Everts werd beantwoord. Tegen halftwaalf behoorde dit gedenk waardige concert over het muzikale ge deelte zie men hieronder tot het ver leder, de Koninklijke Hoogheden, aan Wie tijdens de pauze diverse aanwezigen waren voorgesteld, verlieten de zaal, nadat nog maals het Wilhelmus had geklonken. Sempre beeft getoond op een waardige en voorname wijze dit belangrijke jubileum te kunnen vieren: niets der vroegere glorie bleek te zijn ingeboet! De aanwezigheid der vorstelijke perso nen stemde tot hooge dankbaarheid! Het overtalrijke bezoek uit het geheele land heeft wederom bewezen, hoevelen „Sempre ■Crescendo" een warm hart toedragen en welk een vooraanstaande plaats dit ge zelschap nog immer inneemt Het feest werd besloten met een bal en souper, waaraan verschillende jazz-bands medewerkten. Tot laat In den nacht bleven de studenten en hun invite's, onder chape ronne van enkele ouderen bijeen en namen In de vroege morgenuren de beste gedach ten mee naar huis aan deze luisterrijke herdenking! „Sempre Crescendo" mag met volle tevredenheid op dezen avond terug zien! S Over het concert schrijft onze muziek recensent i""t volgende: Vatten we onze indrukken van 't avond concert van den tweeden dag samen, dan dringt zich met onweerstaanbare kracht dit ééne woord in ons op: grandioos. Daar mee is de avond, zoo volledig als zulks met een enkelen term mogelijk is, geteekend. Grandioos is het geweest naar de uiter lijke verschijning, grandioos niet minder naar de innerlijke muzikale idee. Voor een waardige ontvangst van de koninklijke familie was het frontbalcon met aansluitende gedeelten der zijbalcons gereserveerd. Nadat het collegium, het eerecomité en verdere gasten hun plechtige entrée Hadden gemaakt op de tonen van het Io vivat, verscheen Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana met gevolg, ver welkomd met het Wilhelmus, door alle aanwezigen meegezongen. Even daarna kwamen Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden met hoogstderzelver gevolg binnen, op dezelfde wijze met de nationale hymne begroet als de Prinses. De geheel gevulde zaal leverde een f eestelij ken aan blik op, niet het minst door de keur van toiletten, die de dames lieten bewonderen. Op het podium een reuzenorkest met een bezetting van 18 eerste en 16 tweede vio len, 11 alten, 15 cellos en de overige par tijen na venant. Onder de medewerkers oud-leden, dragers van bekende namen. Frappant voorbeeld: a-an de pauken zien we de rijzige gestalte en den scherpen kop van den juist afgetreden Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch-Indië Jhr. Mr. de Graeff, overbekend uit de geïllustreerde pers. Dat alles gezien in de feeststemming van het oogenblik. even bevrijd van ma- laisezorg inderdaad met minder dan grandioos kan de uiterlijke verschijning niet worden gekenschetst. Naar het ideëele, naar de muziek geoor deeld den avond ook grandioos te noemen vindt zijn rechtvaardiging niet uitsluitend in de waardeering van het vele voortref felijke in dezen doorloopend goeden mu ziekavond, maar bovenal in de gedachte, dat het, ongerekend de beroepsmatige be zetting der blaaspartijen, dilettanten zijn, die dit artistiek resultaat hebben bereikt uit liefde voor de kunst, door toewijding en inspanning, die-compenseerende wer king hebben ten opzichte van zekere te korten in technisch vermogen. Dat is de verheffende gedachte, die ons het gebe zigde adjectief in de pen gaf. Het programma was zeer aantrekkelijk. Van elk der twee laatste dirigenten van Sempre Crescendo werd een compositie uitgevoerd: van Mann de ouverture Freia, van Koeberg den voor het 75-jarig jubi leum gecomponeerden marsch „Vivat Crescat Floreat Sempre Crescendo". Den eersten dirigent Wettrens, die gedurende 55 jaar de leiding had, heeft het gezel schap aan zijn graf moeten eeren bij ge breke van nagelaten compositie. Welk een bekwaam musicus Gottfried Mann is ge weest wordt door de Freia-ouverture dui delijk. De poëtische gedachte in dit werk van sterk romantische allure is treffend tot uitdrukking gekomen in dit door ge zonde tegenstelling boeiende werk. Als stuk voor deze gelegenheid bijzonder op zijn plaats, verdient het ook om zijn mu zikale kwaliteiten voor vergetelheid te worden behoed. Koebergs marsch is geen marcheermarsch, maar een stuk van fijne vinding en van even fijne behandeling van het muzikale gegeven en gestoken in een kleed van opmerkelijk fraaie instru mentatie. Het derde orkestnummer was Beethovens tweede symphonie, dat won der van klank en samenstelling van den jongen meester, dat alleen door hem zelf in later jaren is overtroffen maar door geen ander nog is geëvenaard. Deze stuk ken zijn met en benevens de zoo belang rijke orkestpartij in het na te noemen planoconcert door het orkest uitgevoerd met een gloed en een overtuiging die voor beeldig waren en in een mate van tech nische afwerking, die achting en bewon dering afdwong. De weinige repetities, die den dirigent Walther Boer waren toege meten, in aanmerking genomen, is het muzikale resultaat zoo opmerkelijk, dat de heer Boer er met alle voldoening en Sempre Crescendo met trots op mag terug zien. (Jammer van het slot van Koebergs marsch, dat daar juist het koper uit het spoor was). Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz, wiens knappe vertolking van Griegs concert op een Sempre-avond van eenige jaren geleden we nog niet vergeten waren, heeft het c moll concert van Rachmaninoff voor gedragen. Hij heeft zich van die waarlijk niet gemakkelijke taak zoo voortreffelijk gekweten, dat we hem onrecht zouden aandoen zoo we zijn prestatie niet den hoogsten, in den grond den eenigen, maat staf van beoordeeling aanlegden. Zijn spel heeft de laatste jaren enorm aan zeker heid en vooral aan fijnheid, aan preciesie gewonnen, ook aan dien eigenaardigen, moeilijk te definieeren, glans in den toon, die hem voor goed in de rij der pianisten heeft gevoerd. Tegen de vele en venijnige technische moeilijkheden van het werk is hij opgewassen. Muzikaal voelt hij alles delicaat aan en wat hij laat hooren heeft altijd geestelijken achtergrond. Dat hij het stuk onberispelijk memoreerde zonder ook maar één weifeling, mag eigenlijk, in ons plan van beoordeeling, niet worden gecon stateerd. Voor den pianist immers conditio sine qua non. Wat we nog even op zijn credit willen boeken is het zorgvuldige pedaalgebruik dat hem zijn mooien ge zongen toon helpt geven. Zijn voordracht moet echter nog winnen in sprekende contrastwerking en in magistrale beheer- sching. Het klinkt nog niet gedurfd ge noeg; waardoor ook zijn forto nog niet vol doende volumen heeft. Een mooie Stein- way-vleugel kan zoo heerlijk diabolisch klinken als men hem goed aanpakt. We hopen dezen talentvollen pianist, die groote verwachtingen voor de naaste toe komst heeft opgewekt, nog eens weer op het podium te ontmoeten. Zijn succes was enorm. Aan het applaus kwam geen eind. Wat hem aanleiding gaf tot een extratje (een étude van denzelfden componist). In de pauze had de praeses van Sempre Crescendo de huldiging in ontvangst te nemen door het eerecomité voor het ge denkfeest bij monde van zijn voorzitter Jhr. Mr. R. Feith, door het Corps, door de damesstudenten, door de beide Leidsche Toonkunsten, door de zustervereenigingen uit andere academiesteden. De praeses van Sempre Crescendo de heer B. H. Everts, die zich van zijn zware representatieve ver plichtingen der laatste dagen op bijzonder elegante wijze heeft gekweten, dankte ook nu weer allen; in de eerste plaats de Ko ninklijke familie voor Haar zoozeer ge waardeerd bezoek dat opnieuw den band bevestigde, die van oudsher bestond tus schen Oranje en Sempre Crescendo. BINNENLAND. Ons Parlementair Overzicht. (2e Blad). Te Rotterdam is een politie-inspecteur bij een werkloozen-demonstratie van zijn paard geschoten; zijn toestand is niet levensgevaarlijk. (Gemengd, 2e Blad.) De verduistering te Enschedé; er zou een bedrag van f. 80.000 mee gemoeid zijn?* (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De finantieele kwesties in bespreking. (Buitenland en Tel., le Blad.) De aartsbisschop van Canterburry over Ontwapening. (Buitenland, le Blad) Het proces in Oostenrijk tegen dr. Pfriemer c.s. (Buitenland, le Blad). Geen bijeenroeping van den Rijksdag. (Tel., le Blad). TÏJDREDE PROF. G. WISSE. De Chr. Geref. J. V. alhier heeft prof. G. Wisse van Apeldoorn, uitgenoodigd om in het kerkgebouw der Chr. Geref. Kerk op de Steenschuur 9 een tijdrede te hou- den naar aanleiding van het telegram uit Moskou om tegen Kerstdag een wereld- actie tegen den godsdienst te organi- i seeren. Prof. Wisse heeft deze uitnoodiging aangenomen. Hij zal spreken a.s. Vrijdag avond 18 December, 's avonds om kwart voor acht uur, over: „Door Moskou opge roepen naar Bethlehem". De toegang is vrij. Zie ook de advertentie in dit Blad. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Automobiel en Motorhandel „Het Motorhuis", Morsch- singel la (Stationsweg 1), Leiden. Vesti ging Filiaal: Leiden, Hooge Rijndijk 5, dd. 12 Dec. 1931. N.V. Textielgoederen Handel Maat schappij „de Katoenbaai" v.h. N. Kloots. Haarlemmerstraat 43 en 45, Leiden. Over leden Commiszuris: G. G. Aalders, Leiden, dd. 10 Dec. 1931. Leidsche Breifabriek v.h. P. en J. van Poot en Compagnie. Lammermarkt 63, Leiden. Overleden directeur: G. G. Aal ders, Leiden, dd. 10 Dec. 1931. J. P. Vergouwen, Heerengracht 53, Lei den. Commissionnair, assuradeur, admini strateur, enz. Bijvoeging uitgeoefend be drijf: Incasso- en Informatiebureau onder den naam: „Lugdunum". W. F. van Leeuwen, Morschstraat 22, Lei den. Schoenwinkel en schoenmakerij. Uit tredende eigenaar: W. F. van Leeuwen, Leiden, dd. 5 Dec. 1931. Wijziging handels naam thans: N. van Leeuwen. E. Vonk, A. 354, Nieuwkoop. Beurt- en vrachtvaart. Uittredende eigenaar E. Vonk Nieuwkoop, dd. 1 Juni 1931. Wijziging han delsnaam thans: K. Ravensbergen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het cand.-examen Nederl. letteren mej. T. Moerman, (Den Haag); voor het cand.-examen wis- en natuur kunde (letter L) de heeren O. P. van Leuven (Den Haag) H. G. van Wouw, (Voorburg)idem (leter B) de heer J. A. van de Laar (Roermond); voor het cand.- examen rechten de heeren A. Laverage (Doorn); J. C. vAlphen de Veer (Den Haag); F. A. Heijmans (Den Haag). Voor het doctoraat-examen md. recht de heer Mohamed Djamin (Den Haag); voor het aanvullend doctoraal examen Ind. recht de heer mr. E. Bonn (Delft); voorbereidend kerkelijk examen mr. H. van Ewijk (Leiden en J. F. L. A. Becht (Arnhem). Bevorderd is tot doctor in de genees kunde op proefschrift gesteld „Is de bact-e- reophaag een bacterie productie?" de heer C. R. Ritsema van Eek. Geboren te Sa- i marang. Foto Polygoon, H. M. de Koningin (geheel links) en H. K. H. Prinses Juliana (geheel rechts) tijdens het lustrumconcert van „Sempre Cres cendo", dat een schitterend succes gewóï den lsl Naast Prinses Juliana jhr. mr. Rh. Feith, voorzitter van het Eere-Comité,

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1