De Luidspreker (Cristalphone Edison) RADIO-DISTRIBUTIE l. VAN GEELEN AGENDA. BUITENLAND. HEDEN: Katwijk aan Zee: (Gemeentezaal). Bijbellezing. 8 uur nam. Stadsevangelisatie, Morschweg. Samen- kcms' 8 uur nam. Oud e-W e t e r i n g (Hotel v. d. Bosch): Groene-Ki'uis-film. 7'/i uur nam. Woensdag. Stadszaal, 3de Volksbijeenkomst, 8 uur nam. Katwijk aan den Rijn (Ned.-Herv. Kerk)Spr. ds. Mulder v. Hillegom 7 uur nam. Voorschoten (Oude Openbare school)Pluimveetentoonstelling. 3—9 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek L. D. Pelle, Kort Ra penburg 12, Telefoon 594. RECLAME. is bij de keuring erkend, de beste gebleken voor Gemeentelijk Hadlo-Distributie. (Zie Etalage) Haarlemmerstraat 55 - Telef. 593 (t. o. City Theater P.S. Tevens inlichtingen voor Gemeenteljjke Radio-Pistributie. 69 KINDERKOOR „EX AMMO". Een genotvolle avond. 't Gaat met het kinderkoor van de Chr. Zangver. „Ex Animo" in sneltreinvaart vooruit. Quantitatief en qualitatief! De tweede uitvoering was in alle opzichten een vol ledig succes en al evenzeer een prachtige propaganda voor het koor als de eerste. Trouwens, daarmede moet het bestuur oppassen De kinderen puilen nu al bijna van het podium af de zaal in er is nog maar heel weinig aanwas noodig of het koor moet met het publiek van plaats ver wisselen! En wie een avond als die van gisteren meemaakt, zal zich dien groei volkomen kunnen indenken. Het is inderdaad zooals ds. Riemens in zijn slotwoord opmerkte: we weten niet wat of we het meeste zullen bewonderen, de bekwame leiding van den directeur, den heer H. W. de Wolf uit Rotterdam, die het koor in zoo korten tijd op een dusdanig hoog peil wist te brengen of zijn vinding rijke geest, die de melodieën als het ware uit de lucht grijpt. Het programma van gisteravond, tintelend van frischheid als de kinderstemmen zelf, bevatte niet min der dan veertien eigen composities. We zullen ons niet uitputten in loftuitin gen alhoewel het gebodene daartoe alles zins aanleiding zou geven. Voor de pauze lieten het groot en klein koor zich afwisselend hooren en het feit, dat eenlge nummers moesten worden ge bisseerd, bewees, dat het talrijke publiek den stralenden kinderzang op hoogen prijs stelde. Welk een prachtige inzet van het pro gramma was ,De zingende bard" van Ga- lesloot; hoe mooi klonk het ..Sproelliedje" van Hendrika van Tussenbroek en hoe al leraardigst zongen de kleinste peuters dat liedie van ,Het Schoenlappertje" en vooral ,De bel"!! Het waren hoogtepun ten in dezen avond, waaraan we de her innering zullen blijven bewaren als een manifestatie van voortreffelijken kinder zang. Na de pauze werd een cantate voor soli, koor en plano uitgevoerd „Vaders ver jaardag" door S. van Milligen; waarvan de solisten-partijen werden bezet door mevr. W. MethorstBisschop (sopraan), den heer J. W. Hazelzet (bariton) en mej. M Schroot, die ook de gewone liedjes op den vleugel begeleidde. Ds J. Riemens. eere-voorzitter der ver- eeniging, die den avond met gebed open de en sloot, bracht aan het einde dank aan allen, die op eenigerlel wijze tot het welslagen van dezen genotvollen avond hadden bijgedragen. o SPEEL TUINVER. „WESTERKWARTIER." Sint-Nicolaasfeest. Gisteren vierde bovenstaande vereeni- ging met de kinderen van de leden net Sint Nicolaasfeest. Om circa kwart over vijf opende de 2de voorzitter de heer Prevo met een woord van welkpm aan de ouders en de kinde ren dezen feestavond; gaarne sprak hij den wensch uit, dat vooral de ouders hun medewerking wilden geven tot het slagen van dezen avond. Woorden van dank werden gebracht aan allen die door hun milddadigheid hadden bijgedragen om den avond te kunnen doen doorgaan, als ook aan de bestuur ders en bestuurderessen voor het vele werk, door hen gedaan. Hierna werd een aanvang gemaakt met het programma, dat in handen was van den heer Devilee (oom Bart). Zijn gegeven nummers o.a. poppenkast en diverse goocheltoeren oogstten zoowel bij groot en klein een geweldig succes. In de pauze werden versnaperingen uit gereikt, welke alle een gretig onthaal vonden. Tot groote vreugde arriveerden te 8 uur St Nicolaas en zijn knecht Piet, die uit volle borst werden toegezongen. Na eenige woorden tot de W. K. jeugd te hebben gesproken vertrok de Sint weer, waarna nog een tooneelstukje (de Lui aard) werd opgevoerd door eenige speel- tulnmelsjes. dat zéér in den smaak viel. Hierna was deze avond weder afgeloo- pen. Bij het naar huis gaan kregen de kinderen alle nog een versnapering. STED. MUSEUM „DE LAKENHAL." Jaarverritg over 1930. In bovengenoemd verslag worden uit voerig de verdiensten van den overleden directeur, mr. dr. J. C. Overvoorde geme moreerd. Het Museum werd bezocht door 7343 be talende personen en door 5366 niet-beta- lenden op Zon- en Feestdagen. Totaal: 12709. In 1929 waren deze cijfers resp. 6896 en 4940, totaal 11836. Er is dus een 'voor uitgang in het bezoek van 873 personen. Evenals het vorige jaar werd het Mu seum bezocht door een groep onderwijzers en onderwijzeressen uit de Britsche Do minions. 70 personen, verder door de leden der Dunlop Scottish Enginering Society 73 personen; door het congres van de Lithur- gische Vereeniglng in het Bisdom Haarlem 60 personen en door 748 scholieren onder leiding. Het verslag maakt verder melding van de legaten en geschenken, waaronder een legaat van f. 10.000 van wijlen mr. Over voorde en van de aanwinsten, de in bruik leen ontvangen voorwerpen en de verrich te werkzaamheden. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. De Gewestelijke Landstormcommissie „Zuid-Holland West" heeft, na overleg met de plaatselijke Landstormcommissie van Leiden, benoemd in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. J. Lamers den heer E. Raams, Oranjelaan 12 te Oegstgeest. De heer Raams, die als voorzitter van de Vereeniging van de Leidsche leden van het Vrijw. Landstormkorps „Motordienst", geen onbekende van de Leidsche Land- stormers is, heeft deze benoeming aan genomen. o INSTITUUT V. ARB. ONTWIKKELING. Lezing over „Persoonlijke Dienstweigering" De plaatselijke aldeeling van het Inst. v. Arb Ontwikkeling hield gisteravond in het Volksgebouw een z.g. luisterbij een komst, waar het militaire vraagstuk werd behandeld. De afdeelingsvoorzitter. de heer v. Woudenberg wees er op, dat in onzen tijd, buiten het crisisvraagstuk, vrijwel geen onderwerp zoo actueel is als het milita risme. Het is daarom dan ook logisch, dat op het winterprogramma der afdee- ling ook een avond gewijd is aan een be spreking van de militaire kwestie. De voorzitter verleende alsdan het woord aan den spreker, den heer Paul Kiës. oud be roeps-officier, uit Amsterdam. Spreker acht het een gelukkig ver schijnsel. dat de persoonlijke dienstweige ring In de kringen der moderne arbeiders beweging niet actueel meer is. De aan hangers daarvan komen meer voort uit anarchistische centra doch ook het bur gerlijke milieu levert nog wel persoonlijke dienstweigeraars op, hetgeen spr. wel ver klaarbaar acht. Immers, daar verwacht men meer van de individueele daad. ter wijl in modern georiënteerde kringen meer voor een collectief optreden wordt gevoeld. Intusschen is er een totaal ver schil tusschen dienstweigering in vredes tijd en die in oorlogstijd. Spr.'s standpunt ten opzichte van het militarisme heeft zich in den loop der tij den nog al eens gewijzigd, hetgeen hij nader motiveert. De maatschappelijke verhoudingen wij zigen te snel, om aan eenmaal ingenomen standpunten te blijven vasthouden. Vroeger werden dienstweigeraars alge meen voor menschen met 'n afwijking aangezien, voor misdadigers zelfs. In het leger heerscht z.i. die opvatting heden ten dage nog. Het waren bij de vroegere dienstweigeraars niet zoozeer de ethiscne motleven, die domineerden, als wel de impulsen tot verzet. Wij daarentegen zijn van meening, dat op gronden van huma niteit verzet tegen den oorlog noodzake lijk is. De solidariteit der massa, niet de daad van den enkeling zal indruk maken en tot de overwinning voeren. De dienstweigeringswet van 13 Juli 1923 komt niet tegemoet aan de redelijke wen- schen van gewetensbezwaarden. Alleen bezwaren van religieuzen aard worden feitelijk erkend. Ook meene men niet, dat ons land op het gebied van dienst weigeringswetgeving vooraan stond, In tegendeel: lang voor ons hadden Dene marken, Zweden en Noorwegen dergelijke wetten. In oorlogstijd zal bovendien de geheele dienstweigeringswet ongedaan gemaakt worden, hetgeen spr. aantoont aan de hand van een uitspraak van den oud- Minister van Oorlog Bijleveldt. Spr. kan op verschillende gronden niet enthousiast zijn voor de individueele daad, doch verwacht alleen heil van het massale optreden der georganiseerde ar beidersmassa's Met den wensch, dat het eens zoover kome dat er een leger is, dat geen oorlog wil voeren, besluit spr. zijn vlot voorgedragen en met groote aan dacht gevolgde rede. Van de gelegenheid tot gedachtenwis- seling werd door eenige toehoorders ge bruik gemaakt, waarna de voorzitter met een woord van dank aan den spreker de bijeenkomst sloot. o LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Het „Elck wat wils", geldt ook in bo vengenoemde vereeniglng, en zoo worden er, behalve de 14 daagsche populaire les- avonden in Radiotechniek, op de tus- schenliggende Maandagavonden club avonden gehouden die bestemd zijn voor de meer- en vergevorderde radio-ama teurs. Zoo had gisteravond een clubavond plaats in „Oud-Hortuszicht" waar de heer L. J. P. Frank een lezing hield, met als onderwerp „Eindversterking en wat er mede verband houdt". Spreker ving aan met het begrip karak teristiek nader uit te werken, daarbij den invloed van toepassing van negatieve roosterspanning door voorbeelden aan- toonend. Vervolgens behandelde spreker de aan passing van verschillende luidsprekers, magnetische electro-dynamische, enz., aan diverse eindlampen. Na de pauze werden verschillende vra gen beantwoord waarbij de groote be- iangstelling in het behandelde onderwerp uuldelijk naar voren kwam. Na een korte uiteenzetting van de principieele verschillen der meest gebrui kelijke luidsprekers, maakte de voorzitter zich de tolk van de talrijke aanwezigen door den heer Frank hartelijk dank te zeggen voor zijn leerzame causerie. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 69-jarige mej. J. de R. alhier, die op 7 December j.l. te Wassenaar, uit een rij dende tram is gesprongen en daarbij ern stig werd verwond, is aan de gevolgen van dien val overleden. PRACTIJKEXAMEN BOEKHOUDEN. Voor het practijkexamen in boedhou- den vanwege het Instituut voor Handels wetenschappen alhier slaagden: mej. H. M. v. d. Lans en de heeren: J. Slot en J. F. Stoffels, beiden te 's-Gravenhage, en G. Keizer en R. A. Galle, belden te Voor burg. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Coöp. Schoenmakersvereeniging „Ons Belang", Pieterskerkoorsteeg 19, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging han delsnaam thans: Coöp. Schoenmakersver eeniging „Ons Belang" U. A. C. J. Speelman en Zonen en Lagarde en Speelman, N.V., Hoofdstraat 91. Sassen- heim. Bloembollenkweekerij. Nieuwe com missaris J. M. J. L. A. Speelman, Sasser.- heim. „Van Reisen en de Beer", Kerklaan 80. Sassenheim, bloembollenkweekerij en -handel. Door uittreding van den vennoot H. J. van Rijzen (zich noemende en schrij vende H. J. van Reisen), is de vennoot schap onder firma ontbonden terwijl het bedrijf wordt voortgezet door den over- blijvenden vennoot A. F. C. M. de Beer. als eenig eigenaar onder den naam Louis de Beer. Zaakadres is thans Sassenheim, Rusthoflaan E. Wed. Joh. v d. Akker, Weipoort B 62, Zoeterwoude, kruideniers- en grutterswa ren en aanverw. artikelen. Uittredende eigenaar wed. W. van den Akker-van Die- men, Zoeterwoude o De wethouder van Financien, de heer T. S. Goslinga, is wegens uitstedig- heid verhinderd, morgen, spreekuur te houden. Naar wij vernemen' is door het perso neel der N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij te Leiden en Katwijk besloten, tot wederopzegging^ een maandelijksche bijdrage te doen toekomen aan het Crisis-comité. In verband met het Kerstfeest zul len de markttreinen 3387 Leiden—Utrecht vertrek 12.28 van hier, inplaats Vrijdag 25 en 26 Dec. as. op Woensdag 23 en Don derdag 24 Dec. loopen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De economische kwesties. De commissie der B. I. B. te Bazel heeft Maandag- de bespreking voortgezet van de gevolgen der herstelbetalingen op den economischen. wereldtoestand en deze be sloten. In de middagzitting werd in het bij zonder over 't punt der prijzen en de ver houding tot de koopkracht van het goud en over de voortdurende stijging der douanetarieven gesproken. Naar verluidt, heeft dr. Colijn, in een betoog over de storende uitwerkingen van de politieke betalingen, de gevolgen der herstelbetalingen voor de economische wereldcrisis buitengewoon helder en op indrukwekkende wijze geschilderd. Hij betoogde o.a. dat verschillende sta ten in toenemende mate door de. tenge volge van de herstelbetalingen noodzake lijk geworden toeneming van den Duit- schen uitvoer, tot afweermaatregelen ge dwongen zijn. Het geheele systeem heeft geleid tot een gevoelige storing van den goederenruil tusschen de landen en daar door van den geheelen wereldhandel. Colijn behandelde het probleem even vrijmoedig en objectief als indertijd in de economische commissie van de Volken bondsvergadering in .September j.l.. waar zijn uiteenzettingen ,over hetzelfde thema eveneens sterk opgevallen zijn. De ont wikkeling der laatste maanden- heeft de juistheid zijner toenmalige uiteenzettin gen en waarschuwingen slechts bevestigd. Het debat, waaraan alle ieden van de commissie deel hebben genomen, bewoog zich op een hoog plan. Het probleem werd grondig in zijn verschillende aspec ten behandeld. Ook de Fransche vertegen woordiger kon zich niet geheel onttrekken aan den indruk van de door Colijn aan gevoerde argumenten. Alleen meende hij, dat de invloed der politieke betalingen op het economisch leven niet zoo aanzienlijk was. als de overige deskundigen aanne men. Het feit van een financieele storing door de herstelbetalingen heeft echter ook de Fransche vertegenwoordiger niet meer bestreden. Heden zal de toestand der Riiksspoor- wegen ter sprake komen. Voor de Rijks- spoorweg-mij. is de directeur Homburger met eenige deskundigen te Bazel aange komen. Deze hebben een memorandum opgesteld, dat aan de commissie zal wor den voorgelegd. Na behandeling van deze kwestie is dan het feiten-materiaal over den Duitschen economischen toestand bij elkaar gebracht en ligt de weg open voor de conclusies. Hedenmiddag of morgen ochtend zal dan de kwestie der benoe ming van een commissie van rapporteurs acuut worden. Of het mogelijk zal zijn tot éénparige conclusies te komen, moet af gewacht worden. In de late avonduren heeft bij den voorzitter der speciale commissie prof. Beneduce een vertrouwelijke bespreking plaats gehad waarbij Layton, Rist, Francqui en Melchior aanwezig waren. De bespreking gold vermoedelijk de samen stelling der commissie van redactie. De bijzondere correspondent der Neue Züricher Ztg. te Bazel bericht dat de fi nancieele conferentie der regeeringen op 15 Jan. zal worden gehouden. Van dit bericht is geen bevestiging te krijgen Eer ste voorwaarde biyft, dat het rapport der bijzondere commissie tijdig zal worden uitgebracht om de uitnoodigingen aan de regeeringen te verzenden. In Engeland pleiten thans vrijwel alle bladen, dat de Internationale crisis slechts op te lossen is door volledige schrapping der oorlogsschulden en der schadever goeding. De Washingtonsche correspondent van de „Daily Herald" had een interview met senator Borah, die verklaarde, dat „een verbetering in den toestand van Europa slechts tot stand kan komen door toena dering tusschen Frankrijk en Duitschland op den grondslag van een programma, dat Duitschland weder de mogelijkheid geeft om te leven. De uitvoering van dit pro gramma veronderstelt échter een koers wijziging van de Fransche politiek. Zon der een vermindering van de bewapening is een economische conierentie doelloos. Senator Borah, die opnieuw opkwam voor herziening van het verdrag van Ver sailles, verklaarde nog, dat hij een voor stander geweest was van het Hoover-mo ratorium. Hij had zich echter uitgesproken voor een moratorium van niet langer dan één jaar. want, op het oogenblik zijn wij aan een punt gekomen, waarop een rege ling door middel van een moratorium de moeilijkheden niet uit de wereld kan hel pen. Helpen kan alleen maar een schrap ping van de schulden. Borah zeide nog. de ontwapeningscon ferentie te willen afwachten, welke, naar zijn meening in werkelijkheid een econo mische conferentie is. Zonder verminde ring der bewapening is een economische conferentie doelloos. Daarentegen bestaat er gegronde hoop op verbetering van den toestand, als de herstelbetalingen en oorlogsschulden ge schrapt en de bewapeningen vermin derd zijn. Als de regeeringen haar politiek hierop niet baseeren, heeft het geen doel, dele gaties naar de conferentie te zenden. Wat de ratificatie van het Hoover-mo- ratorium betreft hoopt men in regeerings- kringen te Washington, dat de ontstem ming in het congres na eenige conferen ties zal luwen Intusschen heeft men in verband met de onwelwillende houding van het parlement besloten, de vraag over de instelling van een commissie van on derzoek. betreffende de oorlogsschulden uit te stellen tot na Nieuwjaar. De voorzitter van de Werkcommissie- Cpllier heeft bij den Senaat eefi resolutie ingediend, waarin verklaard wordt dat de minister van Financiën in overeenstem ming met den president de betalingen van de crediteurlanden met Ingang van 1 Juli 1931 voor den tijd van een jaar mag uitstellen. BetaUng der uitgestelde bedragen zal plaats hebben na Juli 1932 tegen een rentevergoeding van 4 pet. De opschorting der betalingen wordt alhankelijk gemaakt van een overeenkomstige overeenkomst der Europeesche mogendheden onderling. De resolutie is opgesteld door het departe ment van Financien. De besprekingen der Fransche minis ters met den Engelschen ambassadeur betreffende het in overeenstemming met elkaar brengen der wederzijdsche be schermende tarieven schijnen met succes te worden bekroond. In Fransche goed ingelichte kringen wordt het vermoeden bevestigd, dat de bizondere Fransche tolheffing ad 15 pet. op den invoer van Engelsche steenkolen niet zal worden toegepast. Gistermiddag zijn in het departement van handel te Parijs de Fransch-Belgi-. sche handelsbesprekingen begonnen. o DUITSCHLAND. Resolutie der socialisten Interview met Gröner. In de zitting der Soc. Dem. Rijksdag- fractie werd een resolutie aangenomen waarin verklaard wordt: De Noodverordening d.d. 8 December is door de regeering uitgevaardigd waarvan geen sociaal-democraten deel uitmaken. De sociaal democratische Rijksdagfractie wijst iedere verantwoordelijkheid van de hand voor die passages der Noodveror dening welke een nieuwe belasting op leggen aan de arbeiders, employe's en beambten. Zij protesteert ernstig tegen het ingrijpen in het tarief recht, tegen de verlaging der loonen. salarissen en sociale renten. Bij haar streven de schadelijke bepalingen der noodverordening te ver vangen door draaglijke, vindt de soc. dem. Rijksdagfraetie bij de partijen der oppo sitie geen steun. Zij is niet in staat met haar een regeering te kunnen vormen welke de verordening van 8 December door een betere vervangt. Een besluit tot opheffing van den Rijksdag kan derhalve geen praetisehe uitwerking hebben. Het is noodzakelijk dat de bijzondere terug slag welke de noodverordening op eenige categorieën arbeiders zal hebben, tegen te gaan. Met referte aan de verklaring der Rijksregeering, dat de voornaamste plicht der regeering is, er op bedacht te zijn, dat de huidige stand der loonen en sala rissen slechts bij een overeenkomstig laag gehouden prijsniveau gehandhaafd zal kunnen blijven, verklaart de S. D. Rijks- dagiractie dat ook voor haar een nieuwe toestand ontstaan zal, Indien blijkt, dat de verlaging der prijzen niet overeenkomt met de loonsverlaging. Voor dit geval behoudt zij zich verdere besluiten voor. De Noodverordening biedt, aldus ver volgt de resolutie, zelf het beste bewijs er voor, dat de crisis van het kapitalistische systeem niet kan worden opgeheven met de middelen, welke het kapitalisme ten dienste staan. Een ingrijpende en perma nente verbetering is slechts mogelijk door een volledige overwinning van de kapita listische maatschappij door het socialisme Een der oorzaken voor de ontzaglijke verwarring van het wereldbedrijfsleven bestaat in de oorlogsschulden der Staten onderling en in het bijzonder in het systeem der Duitsche herstelbetalingen. De soc. dem. Rijksdagfraetie eischt de bevrijding van het Duitsche Volk van de ondraaglijke lasten. Groener, de minister voor de rijksweer, heeft aan een vertegenwoordiger van een Amerikaansch persbureau een interview toegestaan, waarin hij zich o.a, richtte tegen de meening, dat organisaties als Stahlhelm en Rijksbanier militaire waar de zouden hebben. Militaire waarde, zei de minister, kan slechts bestaan door zorg vuldige militaire scholing en oefening in de wapens. Beide voorwaarden ontbreken geheel bij genoemde Duitsche organisa ties. Zij komen echter b.v. wel1 bij de Poolsche weerbaarheidsorganisaties voor. Duitschland kent geen jeugdoefening zoo als de naburige landen. De sportieve oefening heeft met militaire oefening niets te maken. Bovendien zijn er geen wapens beschikbaar Verder zei de minister: Mijn onmee- doogende strijd tegen eiken politieken in vloed op de rijksweer komt voort uit de overtuiging, dat elke vermenging van de weermacht met de politieke organisaties de machtmiddelen van den staat zouden verzwakken. Daarop richtte de minister zich tegen de beweringen van Fransche zijde over de militaire waarde van de Duitsche han- delsluchtvloot door haar verbouwing tot militaire vliegtuigen in net licht, bv tegenover de Fransche luchtvloot met 2800 militaire vliegtuigen de reserves niet eens meciegerekend. De minister kwam op voor totale afschaffing van de militai re luohtvaart. Wie het oorlogsgevaar wil voorkomen, moet het gevaarlijkste wapen afschaffen Ten slotte toonde de minister Duitsch- lands machteiooze positie aan, temidden van zwaar gewapende buren. Duitschland wenscht gelijkheid in de methode van ontwapening en gelijke veiligheid voor alle volkenbondsleden. „Veiligheid door ontwapening" en niet eerst veiligheid, dan ontwapening, dat moet het wacht woord van de ontwapeningsconferentie zijn. o FINLAND. Reférendum over het drankverbod. Het door de regeering ingediende wets ontwerp tot het houden van een referen dum over het drankverbod is door het Finsche parlement met slechts veertien stemmen tegen, aangenomen. Aan het referendum zullen één millioen vrouwe lijke en zevenhonderdduizend mannelijke kiezers deelnemen. o ENGELAND. C.,:a chill's verwondingen Interview met Gandhi. Een nader bericht uit New-York meldt, dat Churchills kneuzingen, bij zijn aan rijding op de Vijfde Avenue opgeloopen. toch zoo ernstig zijn, dat hij een paar dagen in het ziekenhuis zal moeten blijven en waarschijnlijk daarna nog eenige dagen rust nemen. Men vreest voor pleuritis. Later wordt gemeld: Een gisteravond uitgegeven bulletin meldt, dat Churchill's toestand vooruit gaande is en dat de pleuris veroorzaakt is door den stoot, welke hij bij de aanrijding in de borst ontvangen heeft. Een onder zoeking met X-stralen heeft uitgemaakt, dat geen inwendige deelen gekwetst zijn. Echter zal Churchill zijn werkzaamheden niet voor Januari kunnen hervatten. m Gandhi heeft voor zijn vertrek uit Rome naar Brindisi aan een medewerker van het tijdschrift Azione Coloniale verklaard, dat van de Londensche rondetafel-conferentie niets goeds te verwachten is, daar de Engelsche regeering haar vroegere bedoe lingen schijnt te hebben gewijzigd. Thans moet tot het uiterste worden gestreden voor de souvereiniteit, de onafhankelijk heid en de vrijheid van Indië. Met deze gedachte keert Gandhi naar zijn vader land terug. Hij zal doen wat hij kan om de Mohammedanen in Indië te bewegen eensgezind met de Hindoes tegen Engeland te strijden. Lukt dit echter niet, dan zul len de Hindoes ook tegen de Mohamme danen te velde moeten trekken. Hierdoor zou een bloedige revolutie ontstaan. Aldus zou slechts een nieuw Indië in een nieuwe generatie kunnen worden gevormd. OOSTENRIJK. Hoogverraadproces te Graz. Te Graz is het proces wegens hoogver raad begonnen tegen de leiders van den Putsch der Heimwehre. Hoofdbeklaagde is dr. Pfriemer. Dr. Pfriemer. Uit de antwoorden valt reeds nu op te maken, hoe de beklaagden zich tegen de beschuldiging van hoogverraad zullen ver dedigen. Pfriemer verklaarde onschuldig te zijn, want hoogverraad kon men slechts plegen, als men de legale en legitieme grondwet schond. Oostenrijks grondwet was geen van beide, want keizer Karei had de be slissing omtrent den staatsvorm aan het volk overgelaten, aan hetwelk evenwel nimmer werd gevraagd, of het een mo narchie of een republiek wenschte. Eerst wanneer het volk bij een stemming voor de republiek verklaarde, kon de republl- keinsche grondwet als legaal worden be schouwd. Bovendien was de bestaande strafwet afkomstig uit de monarchie en haar bepa lingen waren ingesteld ter bescherming der monarchie, niet van de republiek. Hij had nimmer de bedoeling gehad een staatsgreep uit te voeren, want voorwaarde daartoe zou zijn ue kazernes te overvallen en den gouverneur van zijn functie te ont heffen, maar hij had integendeel aanbe volen elke botsing met de uitvoerende macht te vermijden en verboden daartegen op te treden. Hel was niet de eerst maal. dat hij de Heimatschutz onder de wapenen riep en in vroegere gevallen was de regee ring hem daarvoor dankbaar geweest. In 1922 had men hem zelfs verzocht tegen de roode terreur hulp te bieden. Hij wilde slechts den soc.-democraten bewijzen, dat de Heimatschutz aan de uitvoering van zijn program ook met wapengeweld kracht kon bijzetten. De regeering zou zijn uitgenoodigd af te treden, maar de proclamatie, waarbij hij het bewind over den staat op zich nam, was niet van hem afkomstig en was ook niet door hem uitgevaardigd. In September had de Heimwehr een scherp-omlijnd economisch en politiek pro gram opgesteld, bevattende o.m. den elsch, dat terstond een stemming zou worden ge houden. of het volk de republiek of de monarchie wensente. Men had voor belde gevaüen gedacht aan een grondwet, geba seerd op een vertegenwoordiging der be volking naar de standen, welke noch door een geïntimideerd parlement, noch door een dictatuur ten uitvoer zou worden gelegd. Men verwacht, dat het proces ten minste een week zal duren. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2