Uit den Leidschen Raad. 72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 December 1931 Derde Blad No. 22005 I x De algemeene beschouwingen beëindigd. - De in stemming gebrachte voorstellen verworpen. In de behandeling der artikelen is de Raad blijven steken. Spr. komt dan terug op de personeels aangelegenheden en steunt zijn partij genoot Kuipers, vooral waar het betreft het voorstel aan de losse arbeiders uit te ieeren het minimum-loon volgens raads besluit van 15 Nov. 1920. Uitvoerig geeft hij een exposé hieromtrent, zich beroe pend op een vroegere uitspraak van den raad. (Wethouder TEPE zegt praeadvies toe). Tenslotte verdedigt hij nogmaals zijn voorstel inzake de schoolwerksters en stelt tegenover hetgeen wethouder Gos- linga nu zeide over den Stadhuisbouw diens uitlating van 9 Dec. 1929, toen hij wel op zuinigheid aandrong. Wat betreft de opmerking van wet houder Goslinga over het kapot-slaan der beenen, politiek gesproken, zegt spr., zit ten wij hier om de wethouder c.s. geheel kapot te maken. De VOORZITTER: dat is besturen der gemeente! De heer WILBRINK: een aangename bezigheid De heer SCHüLLER eindigt met een peroratie, op de eerlijke houding der S. D. A. P. in tegenstelling met de A.R. en Christ. Hist, die bij de verkiezingen van resp. 1931 en 1927 kiezersbedrog pleegden. De A.R. offerden zelfs een van hun beste leden op. Weth. GOSLINGA: u vocht altijd met hem. De heer SCHüLLER: toch was hij een der beste AH. leden. Ook tegenstanders kan ik waardeeren. NOG EENS: HET LEVEND AAL. Nadat de heer GROENEVELD nog een verkeerspraatje heeft gehouden, komt spr. op voor demping van het Levendaal. Dat is een productieve uitgave: ontlas ting van de Hoogewoerd. Het geld is z.i. te vinden, als B. en D. maar wilden, doch zij staan niet sympathiek tegenover het plan. Spr. wijst tenslotte op het bedriegelijke van vele R.K. collectes zoo ook kort gele den voor de R.K. werkloozen. De heer MANDERS wijst er op, dat er een groote wagen bij was waarop het dui delijk stond, terwijl de collectanten bo vendien een band om den arm hadden en het op het busje stond. De heer GROENEVELD: jawel, de wagen kwam er achter aan en de rest is niet te zien. Zelf ben ik er dupe van geworden. Spr. vraagt het college te waken tegen misleiding. REPLIEK VAN DEN HEER ELKERBOUT. De heer ELKERBOUT hoopt met den heer v. Stralen dat wethouder Romijn voortaan soepeler zal zijn, er op wijzend, hoe alle vakcentrales zich uitspraken voor de meeste ideeën, in de voorstellen v. Stralen neergelegd. Liever ziet hij het Levend aal gedempt dan den aanleg van sportvelden in den L. M. Komt er vooreerst niets van het Le vendaal, laat men dan toch de Plantage verbeteren. Gelet op de beteekenis der zaak en de directe beschuldiging en directe ontken ning vraagt ook hij onderzoek naar het geen mevr. Braggaar-de Does opmerkte over het M. H. Daarin moet klaarheid komen. Tenslotte bespreekt hij nog de land arbeiders, de losse arbeiders en de Kerst- gave. NIEUWE VOORSTELLEN. De heer v. STRALEN dient een voorstel in, uitsprekende de wenschelijkheid in ieder geval het Levendaal te dempen. De heer SCHüLLER vraagt onderzoek naar de mogelijkheid van een voorzie ningsfonds voor het losse personeel. B. en W. nemen dit over. DE LAATSTE REPLIEKEN. De heer WILBRIN& spreekt zich uit voor enkele voorstellen v. Stralen gelet op den nood der werkloozen. De heer BOSMAN handhaaft zijn ver zet tegen het voorstel de L. H. te brengen aan de gemeente en bestrijdt de crisis ideeën van den heer v. Eek. In de mecha nisatie van Rusland ziet spr. een groot gevaar, gelet op de prijzen en al is hij hier niet bang voor een communistische dictatuur, wel voor een economische dictatuur. De heer MANDERS zegt, dat bij de R.K. onderwerping aan den godsdienst moest meebrengen verwerping van het kapita lisme. Juist S. D. A. P. en communisten zitten vast aan het kapitalisme door hun materialisme. De heer KNUTTEL: dat is zoo verward dat daartegen niet is op te komen. Daar aan is niet te beginnen. Spr. zal stemmen voor het voorstel Knuttel betreffende de 7-uren dag. Maar nu stemt de S. D. A. P. tegen: wel rugge- graat. Nogmaals betwist spr. het misleidend collecteeren van R.K. zijde op reeds ge noemde gronden. Rusland is in de periode van 10 Jaar geleden hier. Er is tekort en daarom gaat het goed. Spr. motiveert tenslotte zijn stem voor enkele voorstellen der S. D. A. P. De heer v. ROSMALEN zal als arbei derslid de Chr. Hist. Unie bevorderen sa menwerking tusschen patroon en arbei der en daarom zal hij slechts voor enkele voorstellen kunnen stemmen, daar an ders de schatkist spoedig leeg zou zijn, tot schade van de arbeiders. NOG EENS HET MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. De VOORZITTER leest voor, wat hij zeide over de kwestie van mevr. Braggaar, dit naar aanleiding van den storm, die zijn woorden hebben gewekt. Daarop steunend, moet hij tot zijn spijt zijn woorden handhaven. De indruk is gewekt, dat het aan M. H. slechf toegaat door de voorbeelden van mevr. Braggaar, die niet vergezeld gingen van de redenen, waarom M. H. zoo had ge handeld. Daarom hadden deze gevallen beter buiten den raad kunnen blijven. Spr. durft den indruk, door mevrouw Braggaar gewekt, beslist onjuist noemen. Spr. ontraadt aanvaarding van een commissie daar deze aangelegenheden niet in den raad behooren te worden be sproken. Wethouder ROMIJN vraagt Intrekken van het voorstel tegen de verzekering, dat hij de zaak in de commissie ter sprake zal brengen, opdat de commissie uit zich zelf zich zal wenden tot den raad in dezen. Mevr. BRAGGAAR meent, waar zij is be schuldigd van „verdachtmaking", terwijl de wethouder haar gevallen beslist onjuist noemde, haar voorstel te moeten hand haven. Wethouder ROMIJN trekt dan zijn toe zegging in. De VOORZITTER betreurt de wijze van optreden van mevr. Braggaar. Alsnog doet hij een beroep op den heer Romijn de zaak in M. H. te berde te brengen. De heer v. ECK is ernstig teleurgesteld door voorzitter en wethouder. Noemt men gevallen verdachtmaking, dan moet daarvan ook het bewijs geleverd worden. Mevr. Braggaar houdt haar ge vallen volledig overeind. Zij treedt op op verzoek der fractie. Het M. H. is in deze maatschappij een noodzakelijkheid. Mevr. Braggaar heeft eerst getracht in de com missie verbetering te bereiken, doch is niet geslaagd. Daarom komt zij er mee in den raad; het is haar plicht in het algemeen belang, al is het onaangenaam voor de medeleden. Mag M. H. nu zelf de grieven onderzoe ken, tegen haar gericht? Is de commissie daarvoor objectief genoeg? Dat zou geen vertrouwen wekken naar buiten. Een on partijdig college moet hier een onderzoek instellen. De heer WILMER noemt de idee van den wethouder juist. M. H. is beschuldigd. Deze commissie kan zich hier niet verde digen, welnu laat zij den raad een verkla ring overleggen. Eerst als dit antwoord niet voldoet, is er reden voor een aparte com missie, eerder niet. Het woord verdacht making is z.i. niet persoonlijk tot mevrouw Braggaar gericht. DE STEMMINGEN. Nadat de Voorzitter het standpunt van B. en W. tegenover de voorstellen heeft uiteengezet, wordt tot stemming overge gaan, met volgend resultaat: Het voorstel mevr. De ClerDe Bruyn: over te gaan tot het oprichten van een Gemeentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen, wordt verworpen met 2114 stem men. Vóór de S. D. A. P. en de heeren Knuttel, Vos en v. Eecke. Het voorstel-Van Stralen: de bepaling in het steunreglement, dat de ondersteuning na 20 weken voor gehuwden en kostwin ners en 15 weken voor kostgangers met f. 1.per week wordt verminderd, voor bona fide werkloozen tijdelijk buiten werking te stellen, wordt op voorstel van den heer Wilbrink tot 21 Dec. uitgesteld, met 2114 stemmen. Tegen de S. D. A. P. en de heeren Knuttel, Vos en Eikerbout, evenals het voorstel-v. Stralen: de uitge trokken bonafide werkloozen, welke buiten hun schuld in een jaar minder dan 2 maanden hebben gewerkt, niet van de steupverleening af te voeren. Het voorstel-Van Stralen: De Raad, van oordeel dat juist in dezen ernstigen crisistijd het van groot belang is de werkgelegenheid zoo sterk mogelijk te bevorderen; van meening, dat voorgenomen gemeen telijke werken in plaats uitgesteld in zoo snel mogelijk tempo moeten worden voor bereid en uitgevoerd; acht het in dit verband zeer gewenscht, dat óók het plan tot aanleg van sport- en speelvelden nabij den Leidschen Hout ten spoedigste wordt uitgevoerd en verzoekt B. en W. binnen zeer korten tijd een voor stel daartoe bij den Raad aanhangig te maken. Wordt met 2213 st. verworpen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Knuttel en Vos. De overige voorstellen-Van Stralen wor den tot 21 Dec. uitgesteld. Voorstel van mevr.BraggaarDe Does en den heer Van Stralen: De raad besluit tot opheffing der Ge meentelijke Commissie van Maatschappe lijk Hulpbetoon, aan B. en W. de functie van deze Commissie op te dragen, bijge staan door een Commissie van bijstand uit den raad te benoemen. Wordt verworpen met 2411 stemmen. Voor de S. D. A. P. Het voorstel-mevr. Braggaar: De raad besluit het reglement van de Gem. Comm. van M. H. als volgt te wijzi gen: nJ. art. 14 als volgt te lezen: De Commissie vergadert eenmaal per week en voorts zoo dikwijls als de voorzit ter of 4 leden dit noodig achten. De af doening van spoedeischende zaken kan geschieden door den voorzitter volgens re gelen bij het huishoudelijk reglement te stellen. Wordt verworpen met 2213 stemmen. Voor de S.D.AP. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel-Van Eek, tot onderzoek om ook in Leiden in te stellen een centralen dienst voor de levensmiddelenvoorziening, wordt verworpen met 2213 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel-Van Eek inzake de invoe ring van de medezeggenschap voor het ge- meentepersoneel, zal nader door B. en W. onder de oogen worden gezien. Het voorstel-Van Eek, dat voortaan ook in Leiden op Zondagnamiddag het houden van optochten met muziek en banieren als regel zal worden toegestaan, wordt ver worpen met 2015 stemmen. Voor de S.D_AP. en de heeren Knuttel, Bosman, Vos en v. Eecke. De motie-Van Eek: De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Leidsche Hout in eigendom worde overgedragen aan de gemeente Leiden. Wordt verworpen met 2312 stemmen. Voor de S.D.AP. en de heer Knuttel. Het voorstel-Van Eek: De Raad verzoekt B. en W. de noodige voorbereidende maatregelen te treffen tot het in gemeentebeheer brengen der Leid sche Duinwater-Maatschappij Wordt verworpen met 2213 stemmen. Voor de S.DA.P. en de heeren Knuttel en Vos. Het desbetreffend voorstel van B. en W. wordt z.h-st. aangenomen. Het voorstel-Van Eek om de volgende wijzigingen te brengen in de verordening op de Staraatpolitie. lo. in art. 23a den tweeden regel aldus te doen luiden: „tenzij de door den optocht te volgen weg schriftelijk is goedgekeurd door den burgemeester" en art. 23b na „deel te ne men" te doen luiden „tenzij de door den optocht te volgen weg schriftelijk is goed gekeurd door den Burgemeester." 2o. art. 51 te laten vervallen en in art. 52 de woorden: „Onverminderd het bij de vorige artikelen bepaalde, zijn de venters verplicht", te vervangen door: „De ven ters van gedrukte of geschreven stukken zijn verplicht." Wordt verworpen met 2213 stemmen. Voor de SDAP. en de heeren Knuttel èn Vos. Het voorstel-Kooistra: De Raad van oordeel, dat alle woningen die het eigendom v. d. Gemeente zijn, rechtstreeks onder haar beheer moeten worden gebracht, noodigt B. en W. uit dienaangaande voorstellen bij den raad in te dienen. Wordt verworpen met 2114 stemmen. Voor de SD.AP. en de heeren Knuttel, Vos en Wilbrink (de laatste bij vergissing) De motie-Kooistra: De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat het saneeringsplan, Bouwelouwesteeg —Paradijssteeg zeer spoedig aan de orde zal worden gesteld. Wordt verworpen met 2114 stemmen. Voor de SD.AP. en de heeren Knuttel, Simonis en Vos. Het voorstel-Kooistra betreffende een Gemeentelijke Woningbeurs te stichten, wordt verworpen, met 2213 stemmen. Voor de SX)_AP. en de heeren Knuttel en Vos. DE SPANNENDSTE MOMENTEN UIT HUN FILMLOOPBAAN. De meeste filmstars hebben in hun loop baan enkele spannende momenten mee gemaakt. ons wel 100 K.M. en ik dacht, dat wij er nooit veilig ..uit zouden komen. Maar wij kwamen er zonder een schram. Twee seconden later viel het geheele „bosch" in elkaar. Buster Keaton. Buster Keaton vertelt: In „Spite Mar riage" (Eea huwelijk uit wraak) moest ik een mast schilderen en er was afgespro ken, dat het touw, waaraan ik opgehe- schen werd losgelaten zou worden om een beter lacheffect te krijgen. Ik maakte een zwaai van zes of zeven meter buiten boord en de snelheid, die ik op den terugweg had, was angstwekkend. Ik wrong mij in alle bochten om niet met den mast in aanraking te komen en buiten gevecht gesteld te worden. De bemanning haalde het touw op en trok mij naar boven, zoo dat door het inkorten van de lijn ik niet verder uitzwaaien kon. Edgar Sedgwick, de regisseur, was zoo bleek als een doek toen ik beneden kwam en pas toen ik zag, hoe hij was geschrokken, begreep ik goed, aan welk gevaar ik ontsnapt was. Norma Shearer vertelt, dat het span nendste moment uit haar loopbaan haar van angst heeft doen rillen. Wij maakten opnamen voor „.Lucretia Lombard". In een van de scènes moesten Irene Rich en ik door een brandend bosch rennen. Daar het onmogelijk was om voor een enkele filmopname een willekeurig bosch in brand te steken, hadden ze op het studio-terrein een woud van imitatie boo ten gebouwd. Deze waren gedrenkt met een of andere brandbare stof en werden voor de opnamen aangestoken. Irene en jk renden over een afstand van ongeveer honderd meter langs de vlammenzee. De eer"ste opnamen mislukten en door toe vallige omstandigheden ook de tweede. Daardoor werd het noodzakelijk een derde hiaal den tocht door het vuur te maken, aoch nu was het decor tot een wilde vuur zee geworden. Brandende takken vielen omlaag, maar wij moesten het doen om te ®r2£r en, dat geheel opnieuw op gebouwd moest worden. De afstand leek Robert Montgomery. Robert Mongomery vertelt over „Their own desire" (De verboden vrucht). Geen storm op zee kan vergeleken worden met de miniatuur wolkbrehk, die ik hierbij meegemaakt heb. Wij namen een storm- scène, waarin Norma Shearer en ik in een kano op het meer waren, op. Het meer was een groote tank op het studio terrein. De stormwind en de woeste golven werden veroorzaakt door machines buiten het opnameveld van de camera. Boven alles was een andere tank geplaatst, «.waarin honderden liters water, die op het juiste moment omlaag moesten storten om nog grootere en woestere golven te krijgen. Alles ging goed tot het touw, dat onze kano met den rand van het minia- tuurmeer verbond, brak. Wij dreven terug naar het midden van de tank, precies op de plaats, waar de inhoud van de andere tank moest neerkomen en op dat moment kwam de stortvloed, ontketend door den ongezienen helper, die gehoorzaamde aan een afgesproken teeken. Wij gingen om laag met kano en al onder den druk van honderden liters water en het is even moeilijk de oppervlakte te bereiken in een imitatie-meer, als in den Oceaan. Het moment, dat het water omlaag kwam en ons naar de diepte sleepte, zal altijd het spannendste oogenblik van mijn loopbaan zijn. Joan Crawford's grootste sensatie was de huwelijksplechtigheid in de film „Our modern maidens (De wonderlijke bruid), met Douglas Fairbanks Jr. Doug en ik waren verloofd en sommigen van onze kennissen dachten, dat wij al getrouwd waren. Toen ik aan zijn arm naar het altaar ging in de ernstige kerkatmosfeer van deze scène, kon ik haast niet gelooven, dat dit geen werkelijkheid was. Bovendien werd deze indruk nog versterkt doordat werkelijk een geestelijke deze film-plech tigheid leidde. Het idee kwam in mij op, dat wij toendertijd gedurende de opnamen van deze film ons op de origineelste ma nier werkelijk in het huwelijk hadden kunnen laten verbinden. John Gilbert. John Gilbert's interessantste ervaring was, toen hij de eerste copie van de film „De groote parade" naar New York bracht voor de wereld-première. Ik bewaakte deze metalen doozen als een groote schat en leverde ze veilig in New York af. In dezen filmband was het grootste succes van mijn carrière verborgen. Wij, die in deze film speelden, hebben gevoeld, dat het een groote film was en wij misschien nooit in staat zouden zijn een dergelijke prestatie opnieuw te leveren. Het was inderdaad dien avond een geweldige sen satie, de première mee te maken. Marion Davies. Marion Davies vertelt: Toen wij „Marianne" opnamen, beleefde ik niet alleen het spannendste moment van mijn filmloopbaan, maar ook den grootsten angst van mijn leven. Wij werkten op het terrein bij een groote tank en de kleine Fransche kinderen, die wij voor de op namen noodig hadden, speelden bij het water. Midden onder een groote scène met Lawrence Gray, zag ik, dat een van de kinderen in het water viel. Ik was zelf in de tank geweest en wist, dat deze ongeveer drie meter diep was. Ik was zoo geschrok ken, dat ik zelfs niet kon gillen. De camera draaide door en Larry zette zijn liefdesverklaring voort. Een van de elec- triciens bemerkte mijn opwinding, volgde mijn blik, snelde naar de tank en haalde het kind er uit, voordat het nadeelige ge volgen van zijn onderdompeling kon on dervinden. Nils Asther's meest sensationeele erva ring vond plaats gedurende de opnamen van „A single standard" (Om het kind) met Greta Garbo. Wij namen scènes onder water op in de koraalriffen van Catalina en deze waren bijna gereed toen wij bemerkten, dat nog één enkele duik door een speciale camera opgenomen moest worden. Ik dook omlaag en zoodra mijn oogen onder water gewend waren, zag ik een haai, die mij op dat moment zoo groot als een walvisch scheen. Eerlijk gezegd, dacht ik aan niets anders, dan zoo spoedig mogelijk uit het water te komen. Direct kwam een van onze duikers te hulp en doodde den haai met een mes. Later vertelde ze mij, dat de haaien in deze wateren niet tot de menschen-etende soort behoorden, maar dat maakte den schrik niet minder. DE LUNCHTIJD DER FILMSTERREN. Ook dan geen rust! Als in Hollywood het middaguur is aan gebroken leggen de bakkers, slagers enN timmerlieden hun gereedschappen neer om een uur te kunnen rusten en hun maaltijd te gebruiken. Maar beteekent dit ook een uur rust voor de stars? Kunnen zij ook rustig eten, een boek lezen of een oogenblik slapen? Het is tijd voor de lunch. NO P/MA SHÊAPEO Daar komt Norma Shearer uit studio No. 1. Zij is bezig met de opnamen voor „Private Lives" onder regie van Sidney Franklin. Zij zendt haar kamermeisje naar het restaurant om een lichte lunch te halen. Verschillende personen wachten in haar kleedkamer, daar dit voor hen de eenige gelegenheid is om een en ander met haar te bespreken. Verder belt zij haar huis op om enkele orders te geven voor het avondmaal of misschien voor een avond partijtje. Een scène voor haar volgende film is klaar om doorgelezen te worden. In de showroom wordt zij verwacht om de opnamen van den vorigen dag te zien. Er is wat privé-post gekomen, een paar foto's wachten op haar handteekening en daar tusschen door ziet zij kans om ook nog iets te eten. Inmiddels is het vijf minuten voor 1 geworden en om 1 uur wordt zij weer in de studio verwacht. Uit studio No. 6 komt Joan Crawford. Haar oogen zijn rood en zij is moe. Zij heeft enkele moeilijke scènes gespeeld voor „The Mirage" onder regie van Clarence Brown. Zij" gaat vlug naar het restaurant om iets te eten want haar zangleeraar wacht op haar en de costuum-ontwerper wil haar teekeningen voor haar nieuwe japonnen laten zien. Een fotograaf komt binnen en verzoekt haar de eerste afdruk ken van haar nieuwste foto's goed te keu ren. Ook moet zij zich nog verkleeden voor de opnamen van den namiddag. Maar af gezien van al deze bezigheden, kan zij .verder vrij over haar lunchuur beschikken. CRAWFORD In studio No. 12 heeft Lawrence Tibbett „The Peanut Vendor" met orkestbegelei ding gezongen. Hij heeft dit bekende lied den geheelen ochtend gezongen voor zijn nieuwe film „The Cuban Love Song" onder regie van W. S. van Dyke. Zal het mid daguur hem rust brengen? Integendeel, hij gaat naar zijn kamers en oefent veer tig minuten lang aan zijn piano. Nu heeft hij nog een kwartier om wat te eten, zijn costuum en grime in orde te brengen en dan wordt hij opnieuw verwacht in de studio om te zingen. Uit studio No. 16 komt Greta Garbo. Zij is begonnen met de opnamen van „Mata Hari". Zij luncht in haar kleedkamer, waar modisten wachten om haar nieuwe japonnen te passen. Hierna onduleert de kapper heur haar opnieuw. Een assistent regisseur komt zeggen, dat in den namid dag een andere scène opgenomen zal wor den en dit beteekent voor haar, dat zij den dialoog opnieuw moet doorlezen. Zelfs Greta Garbo moet het grootste gedeelte van haar middaguur opofferen aan aller lei kleine bezigheden. Op het terrein is een platform gebouwd, waar Marie Dressier toespraken houdt voor opnamen voor een nieuwe film. Reeds drie uren lang heeft zij staan schreeuwen en het is een opluchting voor haar, als om 12 uur de camera's stoppen. Zij gaat vlug naar haar kleedkamer en vindt dQze ge vuld met bezoekers uit Europa. De telefoon gaat verschillende malen. Liefdadigheids- vereenigingen vragen om giften. Een ver- eeniging van oud-tooneelspelers zendt een vertegenwoordiger om haar te verzoeken een toespraak te houden op hun j aarlij k- sche liefdadigheids-bazar. Een manicure komt haar nagels verzorgen en bij dit alles heeft zij nog kans gezien om een stukje te eten. Dan moet zij weer terug cm tot 5 uur haar toespraken voor de microfoon te houden. Dit is slechts een beschrijving van de lunch van een enkele dag. Sommige employé's van de studio's kunnen rustig eten, maar de filmstars zijn blij als zij tijd hebben tusschen verschil lende besprekingen door iets naar binnen te krijgen!

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9