e&c KATWIJKERS Kantoor verplaatst Buro. SWEERTS DE LANDAS WY80RGHSTRAAT No. 3. UIT DE OMSTREKEN. W. A. GOUW LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. Gemeente-Spaarbank KATWIJK LEZING VARIA. moet vereffenen die haar regelmatige be talingen heeft bij den leverancier van meubels, bij den eigenaar van den grond, ttaarop haar huizen zijn gebouwd, bij de hypotheekbank die veel geld voor den hulsSoop heeft voorgeschoten, bij de le vensverzekeringmaatschappij, die haar itvartaals- of jaarpremie moet hebben, voor die meerderheid ls de komende be lasting een ware boeman. Als bij de meeste staatsmaatregelen wor den de burgers van bescheiden welvaart het zwaarst getroffen. Die gansche dikke middenmoot van huisvaders met salarissen tusschen 500 pd.st. en 1000 pd.st.. met hun zware lasten van hulshouding en opvoe ding leen middelbare schoolopvoeding kost hierop zijn minst nog 175 pd.st. per jaar), dragen met de gebruikelijke lankmoedig heid de zwaarste lasten van het land. Hoe abnormaal de toestand ls. blijkt het best uit de maatregelen, welke eenlge groote bedrijven hebben genomen om hun per soneel in die belastingkwestie bij te staan. Beseffend dat betaling ln Januari van driekwart van den aanslag voor 't groot ste deel van het personeel onmogelijk is, hebben directies van zulke bedrijven toe gezegd. dat zij de belasting zullen op brengen en het bedrag ln maandelljk- sche termijnen van salarissen en in weke- lijksche termijnen van loonen zullen afhouden. Op die wijze wordt de belasting boeman althans voor velen verjaagd. AALSMEER. GEMEENTERAAD. Alhier kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester J. Kastelein bijeen, ter afhandeling begroo tingen 1932. Alle leden waren aanwezig. Besloten werd: urinoirs te plaatsen in het Oostelnde en aan den ScnlnkeL De subsidie aan den Aalsmeerschen Tuin- bouwbond werd op f. 250 gehandhaafd. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur werd op f. 18000 vastgesteld. Besloten werd in 1932 een brug over de Molen vliet te bouwen. Een voorstel van den heer Harting, de gemeente-werklieden, die tot maximum f. 30 per week verdie nen, met f. 2 te verhoogen, vond geen steun. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister, besloot de raad tot In trekking van de reeds eerder vastgestelde steunregeling. In dit verband zouden B. en W. vergaderen met het Crisiscomité, teneinde deze zaak nader onder de oogen te zien. Behoudens eenlge correcties wer den de begrootingen overeenkomstig de ramingen vastgesteld. HAARLEMMERMEER. Auto verbrand. Aan den Vijfhuizerweg nabij der. Hoofd weg ontstond 's morgens in de vroegte brand in een personenauto gemerkt G 82107. Het motorrijtuig brandde geheel uit. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Jeugddienst. Zondag 13 December a.s. zal in het kerkgebouw „Rehoboth" der Ned.-Herv. aan de Nieuwemeer alhier de 2e liturgisch samengestelde Jeugddienst worden gehou den. waarbij als voorganger hoopt op te treden de heer J. W. van Voorst te Am sterdam. Wijl bij den eersten dienst het gebouw geheel bezet was. wordt ook thans weder een groote belangstelling verwacht. Tienjarig bestaan herdacht. De Turnvereenlging „Kracht en Vlug heid" aan de Lijnden alhier, heeft in ver band met de viering van haar 10-jarig bestaan aldaar een feestelijke bijeen komst gehouden, waarbij den leider, den heer A. de Waard, bij zijn afscheid als zoo danig, hartelijk dank werd gebracht voor alles wat hij ln het belang der vereenlglng heeft gedaan en hem een prachtige rust stoel aangeboden werd uit erkentelijkheid en waardeering voor de uitnemende wijze waarop hij „K. E. V." tot bloei heeft ge bracht. De heer Muller, secretaris van den Turn kring N. H. Zuiderkwartier, feleciteerde de vereeniging met haar successen in het tienjarig tijdperk behaald en hoopte, dat ze op den Ingeslagen weg zou doorgaan. De grensbal-dames, die reeds twee Jaar kampioen van Nederland zijn, hadden ieder uit erkentelijkheid een bouquet bloe men en oen medaille in den vorm van een brocht ln ontvangst te nemen. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.-K. St. Josephschool te Nieuwvennep (hoofd de heer Alkemade) is benoemd de heer P. F. Kuijper te Beverwijk. HILLEGOM. De Tentoonstelling voor PInimvee en Konijnen. De eerste lustrum-tentoonstelling der Pluimvee- en Konljnenfokkersvereeniging „Streven tot Verbetering" alhier is met een toespraak van den voorz. den heer O. P. Kroon geopend. Hierin wees hij er op. dat het aantal Inzendingen door de malaise wel iets minder was dan ge woonlijk. er stond echter tegenover, dat de leden thans uitstekend vertegenwoor digd waren. De afdeeling postduiven, een op zichzelf staande sport, werd bedankt voor haar medewerking. Vervolgens sprak de voorzitter zeer waardeerend over het werk van den secre taris-penningmeester der commissie van bijstand, den heer B. Frljlink, die weer tiouw werd bijgestaan door verschillende 'eden. De heer A. Vastenouw sprak tot den voorzitter, den secretaris-penningmeester en allen die handenarbeid voor de ten toonstelling verricht hebben, om hen te tedanken. Daarna werden de tentoongestelde dieren bezichtigd, waarover uitspraak ,a gedaan door de juiy. bestaande uit de heeren A. Henstra te Hilversum (hoen ders), K. Steenhuis te Stadskanaal (ko nijnen) en P. J. van Daalen te Haarlem (postduiven). Op het podium stond een vollere met mooie fazanten, eenden en ganzen, verder waren daar de prijzen der Verloting, de medailles en bekers en Pluimvee-voeders uitgestald. De geheele zaal van ..Flora" was bezet met kooien voor de dieren. Heet hoogste aantal punten ls behaald ooor den heer B. Frijlink waarmee hij een wisselbeker won. De groote verguld-zllve- ™n medaille der gemeente is toegekend aan den heer L. A. Riesmeijeer te Rotter dam. Verder zijn bekers toegekend aan: W. Dolle, Zoeterwoude (groote hoenders), mej. A. M. van Beaumont (dwerghoen ders), B. Frljlink (middenrassen konijnen) idem ikleine rassen Idem), L. A. Ries- meijer te Rotterdam (postduiven). Het be zoek op den eersten avond, direct na de opening, was groot. Liefhebbers zullen ongetwijfeld een kijkje komen nemen, de tentoongestelde dieren zijn het bezichtigen ten volle waard. Een bezoek ls ook voor sportlief hebbers zeer leerzaam. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. A. FransenSegbers, z. W. M. RuigrokKraak, d. J. A. J. Gortde Vries. d. M. H. Doumavan Oosten, d. A. Hensumsde Vries, d. M. J. C. HeemskerkBerbé, d. G. I. E. Brouwer—Dutnall, d. Voor het Nationaal Crisiscomité. Het kantoorpersoneel van de firma M. van Waveren en zonen (Leeuwenstein) heeft besloten wekelijks te collecteeren voor het Nationale Crislscomlté. Reorganisatie bureau Arbeidsbemiddeling In verband met de reorganisatie der plaatselijke Arbeidsbemiddeling alhier ls aan den heer J. Breedveld eervol ontslag verleend als correspondent van de Ar beidsbemiddeling met ingang van 1 Jan. a.s. In zijn plaats is tegen dien datum benoemd de heer J. B. Verhaar. Burgerlijk Armbestuur. Aan den Raad zal worden voorgesteld den heer W. van Zanten, die periodiek als lid van het Burgerlijk Armbestuur af treedt, weer als zoodanig te benoemen. Gevonden voorwerpen, aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie: grijs wollen handschoen, sjaal, sleutel, bruine mantelceintuur, wit kinderhand- schoentje, blauwe jongenspet, bruine muts. WIJ BIEDEN D AAN Nevenstaand Radio-apparaat voor wisselstroom met aansluiting voor Piclt-up 1 98.50, f. 7.50 p. maand Met incjebouwden luid spreker L 150. Vraa<rt no<? heden catalogus No. 5 bij: 9944 Vosrstraat $4 66 KATWIJK a. ZEE. ADVERTEERT EB BET Het blad voor EatwQk en Omstreken. Geeft Uw adrerteDtido «d abonnementen op aan den a^ent s die alle inlichtingen verstrekt X KATWIJK. De slagersvereeniging. Do Slagersver. „Katwijk en Omstreken" hiela een ledenvergadering in „De Roskam" onder leiding van den voorzitter, den heer J Vooys. Na opening en lezing der notulen deed de penningmeester, de heer Timmers, finan cieel verslag. Er was een batig sa.do. De rekening werd na vergelijking mat de be scheiden goedgekeurd. Ingekoman was een schrijven van B. en W. als antwoord op het request van de slagersver. met verzoek om de kzurloonen te verlagen. Dit schrij ven hield de raededeeling in, dat de raad afwijzend op het verzoek had beslist. De vergadering sprak zeer duidelijk haar mis- negen uit over dit besluit en in het bij zonder over het lid van den raad, die var. meening was, dat een verlaging van f. 0.50 per koe belachelijk was. De ver gadering besloot later nogmaals op deze zaak terug te zullen komen. Voorloopig zal getracht worden verlaging der keur- loonen in Rjjnsburg te verkrijgen, omdat de slagers aldaar hooger keurloon betalen dan te Katwijk. Dan werd na eenige be spraking b:s.oten de zaken op Nieuwiaars- dag gesloten te houden en op 2en Kerst dag n.m. 7 uur te sluiten. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Adriana, d. van A. Haas noot en A. Hoek; Anna, d. van A. Hoek en A. Haasnoot; Nicolaas Willem, z. van M. van der Pias en J. van Beelen; Hendrik Nicolaas, z. van H. N. van Leeuwen en I. D. Zwanenburg; Carel, z. van C. de Vink en A. Schaap; Cornelis, z. van L. Guijt en J. van der Plas; Jannetje, d. van H. de Jong en J. van der Meij. Overleden: Jacob Remmelzwaal, 73 jaar, wear, van T. de Best. Getrouwd: K. va nden Oever en A. van Beien; H. Messemaker en A. Groen. Ondertrouwd: H. Haasnoot en K. van Duiin; C. Schaap on J. van der Bent; W. van der Boon en J. J. van der Wiel; W. Guijt en H. Messemaker; W. Ouwehand en G. van der Plas; W. van Beelen en J. Hellenberg; C. Ros en J. Haasnoot; J. Jonker er. T. Guijt; J. Zwaan en A. Guijt. VAN M. DE RUYTERSTRAAT 32, naar (DUI300KD). De Secretaris-Boekhouder, j 9996 OHR. J. MINNEE. Voor de Chr. Jong. Ver. Jer. IS 16a te Katwijk a. d. Rijn hoopt op treden de WelEei waarde Heer Ds. MULDER, van Hillegom, met onderwerp: „WAAR IS ÖE KERK VAN CHRISTUS" op Woensdagavond 16 December A.8. te 7 nar ln de Nedérl. Herv. Kerk. 9997 HET BESTUUR. KATWITK AAN DEN RITN. De maanddlijksche collecte voor het buowfonds der Geref. Keik heeft opgebracht f. 78.51. De collecte gehouden ter gelegenheid van den Dankdag voor het gewas bedroeg f. 344.86; hiervan was f. 223.74 voor de kerk en f. 118.12 voor de Diaconie. Bovendien werd nog een extra gift ontvangen van f. 25 voor de kerk. KATWITK AAN ZEE. Commissie van Plaatselijk Schooltoezicht. Alhier werd in het gemeentehuis ver gaderd. Met een kort openingswoord opende de voorzitter ds. R. P. A. Rutgers deze vergadering. De secretaris, de heer W. v. d. Akker las de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens werd voorlezing gedaan van de ingekomen stukken. De heeren ds. Rutgers en L. v. d. Zwan, die aan de beurt van aftreden waren, zijn op de laatst gehouden raadszitting als leden herkozen. Ds. Rutgers, die ook als voorzitter dientengevolge was afgetreden, werd met acclamatie als voorzitter her kozen. Vervolgens werd verslag uitge bracht van de scholen, die te Katwijk a. Zee en te Katwijk a. d. Rijn bezocht waren. De heer P. Castenmiller, hoofd van de R.K. school te Katwijk a. d. R. behan delde nu op zeer interessante wijze het belangrijke onderwerp; „Het wezen en de ontwikkeling van het lagere-schoolkind, beschouwd in de natuurlijke orde". Een rijke gedachtenwisselmg ontspon zich na de voordracht van dit paedagogisch on derwerp. De voorzitter bedankte de spre ker namens de vergadering voor de ge sproken woorden. De heer N. Bos te Kat wijk a. d. Rijn gaf toezegging om in de voorjaarszitting van 1932 een bepaald on derwerp te behandelen. Na de rondvraag werd deze vergadering door den voorzit ter gesloten. Alhier vond in de zaal van Protest. Belangen een reprise plaats van de uit voering van de Katwijksche Gymnasriek- vereeniging „Hercules", die evenals de eerste vlot verliep en eveneens een groot succes had! Tot tijdelijk onderwijzer aan de Eer ste Hervormde School alhier, is met in gang van 1 Jan. benoemd de heer W. J. Landman te 's Gravenhage. LISSE. Ouderavond Ned. Hervormde School. In de Ned. Herv. Schooi aihier, werd een zeer druk bezochte ouderavond ge houden. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 105 vers 5 en gebed sprak do voorzitter van het schoolbestuur, ds. G. Tichelaar, c-en openingswoord en b h .ncL.de he. o d.rwerp: „Karaktervorming on weder geboorte' Spr. legde in zij noetoog den nadiuk op de verantwoordelijkheid, Chris tus' beoio aan het karakter der kinderen in to drukken, een taak, waarvan de er kenning van de zondigheid der menschelijke natuur mot ontheft en waartoe de werking van God's .geest de mogelijkheid opent, acor het geioof, hetwelk is uit het gehoor. Het programma bevatte voorts het zingen van enkele liederen en het reciteeren van gedichten door de leerlingen der hoogste U.L.O.-klasse, waarvan d? jeugdige mede werkers zich zeer g02d kweten. De heer Kuiper las een zeer geestig stukje voor en hel hekjfd der school, de heer Dekker, sprak ten slotte over: „Ver houding en karakter der opvoeding thuis en op school", waarin hij aandrong op weöerzijdsch vertrouwen, de redenen uit eet.zette, waarom h.t bijbilsch geschiedenis onderwijs een eereplaats inneemt op de school en ook de Ouders wees op hun taal: in deze. In de pauze hadden de ouders gelegen heid. met de onderwijzers(essen) te spre ken over de kinderen en hun werk te bezien. Aan het einde der vergadering sprak dr. Ruys vriendelijke woorden van dank en waardeering. Na het zingen van den avondzang sloot do heer Dekker dezen gezelligen avond met dankzegging. RITNSBURG. Behartiging der Kweekersbelangen. In verband met de te verwachten invoer tarieven voor getrokken b o men in Enge land, he.ft Zich een commissie gevormd uit kweekerskringen te Rijnsburg, Boskoop en Aalsmeer, die tot taak heeft da belangen der hollandsche kweekers in Engeland te gaar behartigen. Zij zullen zich allereerst fn verbinding stellen met den Nederland se! ion gezant te Londen. Voor Rijnsburg heeft in deze commissie zitting de heer T. Kralt, voorzitter van de bekende veilingvereniging „Flora". Dc Bloemenhandel. Het gaat er al een beetje naar uitzien alsoi de invoeruolitiek van Frankrijk en Engeland voor ae kweekers een ramp zal worden Althans na de bekende Fransche mcdedeeling van invoerverbod voor het verdere gedeelte van deze maand liep de priis naar beneden. Tulpen gingen al tegen productie kosten en daar beneden. Scarlet due lie pvan f. 1.50 tot f. 1.90, Brillont Star kon ook niet meer opbrengen dan f. 1.80—2 per 100 stuks. Hyacinthen werdenbetaald als volgt: a/it f. 4—4.60, blauw f4.60— 5.70 ,lila f. 4.70—5.10. rranscne bloemen (want die komen hier de markt nog dukken) gingen: Margrieten 7—9 ct. per dozijn, Spaansche peper f. 2.90—3.40 per mand. Rozen brengen per bos van 20 stuks van f. 1.30—1.60 op. Er is hiervan weinig ver scheidenheid. Groot-bloemige Chrysanth n Mecco 8—10 ct., Miss Cavel 7—10 ct. per stuk Kleki-bloemige per bos: Herco 19— 23 ct., Haryland 20—22 ct., Geel 20—24 ct. SASSENHEIM. Op de Nat. Pluimveetentoonstelling te Hillegom behaalde de heer J. Eikelen boom alhier met zijn inzending van 7 stuks Zwart Wljandotte niet minder dan 6 eere-, 4 eerste-, 1 tweede en 2 derde prijzen. Een mooi succes. De opening van het verenigingsge bouw der Ned. Herv. Kerk (voormalige Herv. School) zal a.s. Maandag 5 uur op plechtige wijze geschieden. VEURLEIDSCHENDAM. DE GEMEENTE-BEGROOTING. Verhooging der Gemeentefondsbelasting. Aan den raad van Stomp wijk is aan geboden de geme^ntebegrooting dienst 1932 sluitende in ontvangst en uitgaaf met f. 252.865 85. De rekening van den kapilaal- diensi siuit ln ontvangst en uitgaaf met f. 49000. In hun toelichting verklaren B. en W. dat het gewenscht is voor het dienstjaar 1933 eenige reserve te vormen n.l. f. 2400J. Het snelle inteeren van batige saldi van vorige diensten maakt een voorzichtig fmanciee. beleid noodzakelijk niettegen staande de begrooting nu juist geen somber beeld geefi, zelfs was het mogelijk ge weest de begrooting sluitend te maken zonder beiastingverhooging. Daar deze ver hooging dan in veel groover mate in 1933 had moeten worden ingevoerd zijn B. en W. van meening, dat nu reeds een ver- hocging moei worden ingevoerd teneinde d eschok niet te groot te doen zijn. Zij stellen daarom voor het aantal opcenten op de Personeele belasting te handhaven op 80. die op de vermogensbelasting even eens te handhaven op 50, de zakelijke bedrijfsbelasting te laten voortbestaan en het aantal opcenten op de gemeentefonds- belasting te verhoogen van 40 op 60. Burgerlijk Armbestuur en onderwijs vra gen ook dit jaar weer meerdere offers. Het voorgenomen plan tot invoering van een werksystecm bij brand waarvan de koste nwaren geraamd op f. 4000 is voor loopig uitgesteld, terwijl ook de recon structie van den Stompwijkscheweg voor loopig is opgeschort, in verband met de enn ogelijkheid gelden daarvoor te ver krijgen Teneinde een betere Zondagsrustregeling te verkrijgen voor het politie-personeel wordt voorgesteld over te gaan tot aan stelling van een Zondagspolitieman op een salaris van f. 5 per Zondag. Een ander lid gaf het bestuur ln over weging geen lid te blijven van de federatie. Ook werd nog gevraagd om de levering der benoodigdheden voor de feesten zooveel mogelijk onder de leden te verdeelen. Na alle vragers en wenken zooveel moge lijk ter voldoening te hebben beantwoord, sloot de voorzitter, na gemeld te hebben, dat het volgende jaar het eerste lustrum zal worden gevierd, deze zeer goed ge slaagde vergadering. Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur alhier heeft het be stuur van de R.K. Melsjessschool ln de Zuldbuurt besloten, ln verband met de slechte tijdsomstandigheden, den bouw van een gymnastieklokaal ten behoeve dier school één jaar op te schorten. Door den Raad was reeds ln het begin van dit jaar de gevraagde medewerking verleend. Tot geneesheer belast met de koste- looze doodschouw is door B. en W. voor het jaar 1932 herbenoemd de heer J. B. J. Kortmann, arts, alhier. De aangifte voor den dienstplicht der lichting 1933 zal kunnen geschieden ten gemeentehuize alhier op Koppermaan dag a.s. 11 Januari 1932. Gevonden voorwerpen: een pak la bels voor boomen; twee huissleutels; een slinger van auto. Terug te bevragen bij den gem.-veldwachter a. d. Rijndijk. WARMOND. De werkloosheid. Het aantal ingeschreven werkloozen be draagt op heden 106 verdeeld als volgt: 24 landarbeider, 3 chauffeurs, 3 metselaars, 6 opperlieden, 1 smid, 33 bloemisiknechts, 25 timmerlieden, 1 loodgieter, 5 schippers en 5 losse arbeiders. Het ontspanningslokaal voor werkloozen. Wij namen een kijkje in het ontspannings- lukaal der werkloozen ingericht op het oude Raadhuis en voor waar mag dit in allo opzichten af genoemd worden. Door hen werd een zeer huiselijk behang aan gebracht, langs de wanden staan tafeltjes en stoelen terwijl in hét midden der zaal een groote lectuuriafel is aangebracht. Hoe wel een klok aan den wand hangt worden nog een paar schilderijen gemist doch de commissie voor inrichting hoopt ook deze nog te zullen krijgen. Over de medewer king van meer gegoeden was allen lof. Ook de heer Schrijvers komt een woord van bijzonderen dank toe wijl deze met vergunning van B. en W. het lokaal gratis zal aansluiten en bedienen door de War- mondsche Radio Centrale. Voor de inschrijving van den dienst plicht voor de lichting 1933 zal in deze gemeente meer speciaal extra zitting wor den gehouden op Dinsdag 17 Januari a.s. (Ongecorrigeerd). ZOETERWOUDE. Ledenverg. „Wilhclmina-Vereeniging" In café Rijnegom vergaderde bovenge noemde vereeniging. De opkomst was vrij groot, waarvoor de voorz. de heer J. P. de Bruljn, bij de opening dankbaar getuigde. Omtrent de dit jaar gehouden feesten, memoreerde hij, dat deze zeer goed waren geslaagd, zonder eenige wanklank. Wat de financiën betreft, zeide hij. zijn wij nog maar ten deele geslaagd. Verder deelde hij mede, dat van den Burgemeester' een schrijven was ingekomen van verhindering om de vergadering bij te wonen. Door den secretaris, den heer W. J. van Beveren, werden de notulen voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. In het mooi verzorgde jaarverslag werden de gehouden feestdagen nog eens gememo reerd. Verder bleek, dat 15 bestuursverga deringen waren gehouden om de feestelijk heden goed te regelen. Doch alles was ge schied onder een goeden geest in 't be stuur. De vereeniging bestaat uit 442 leden en 7 donateurs. Uit het jaarverslag van den Penning meester bleek, dat de ontvangsten waren geweest f. 2546.27 en de uitgaven f2372.53. Alzoo een batig saldo van f. 173.74. Dit be drag zal worden aangewend tot afschrij ving van nog eenige schuld van de mate rialen, welke het vorige jaar waren aan geschaft. De balans geeft aan totaal bezit f. 1216, waartegenover nog een schuld van f400.—. De Voorzitter dankte den Penningmees ter voor zijn nauwkeurig beheer der gelden De voetbalmatch, die dit jaar weer was gehouden, was zoodanig tegengevallen, dat van 't bestuur niet meer verwacht kan worden, deze in 't vervolg te doen plaats hebben. Bij de verkiezing van bestuursleden we gens periodiek aftreden van de heeren J. P. de Bruljn, W. Tljssen, J. Wesselingh en P. Tljssen. werden genoemde heerèn allen weer herkozen. Bij de rondvraag werd door een lid naar voren gebracht, dat er op het terrein nog al ontevredenheid bestaan had over den standhouder der 'onsumptietent wat door meerdere leden werd bevestigd, waarom een voorstel werd gedaan, zulk een tent niet weer op het terrein toe te laten. STERKE GEHEUGENS. Themlstocles kende alle namen der in woners van Athene, die omstreeks veertig duizend ln aantal waren. Cyrus, koning van Peraë, kende de gelaatstrekken en de namen van zijn der tigduizend soldaten. Seneca onthield tot bij de tweeduizend woorden en zei ze daarna op in de volg orde, waarin hij ze gehoord had. De rechtsgeleerde Marc-Antoine Muret, sprak voor een Corsicaan een groot aantal Latijnsche, Grieksche en verzonnen na men uit. De Corsicaan herhaalde ze alle, zonder zich te vergissen. George Cuvier onthield alles, wat hij gelezen had. Zeifs wist hij, ln welk boek en op welke bladzijde het stond. Mlthrldates, koning van Pontus, kende de twee-en-twintig talen, die in zijn rijk gesproken werden. Crassus sprak de vijf dialecten der Grieksche taal. Cesar dicteerde zijn secretarissen vier brieven tegelijk over de belangrijkste za ken en zells zeven, als hij niet door andere bezigheden werd aïgeleld. Antonius, aartsbisschop van Tours, ken de alle dialecten der concilies. Thomas van Aquino kende den bijbel van buiten; ook citeerde hij steeds de heilige vaders en ongewijde schrijvers uit zijn hoofd. De kluizenaar Gregorlus Lopez kende alle boeken van bulten, die hU eens gele zen had. Willem Postel kon de reis om de wereld maken zonder tolk. Als men Rossi een vers van Dante, van Petrarca of Tasso voorlas, kon hij aan stonds de volgende zeggen. Baratler 6prak op zijn vierde jaar Fransch en Dultsch; op zijn vijfde Latijn, op zijn zevende Grleksch en Hebreeuwsch. Hij bestudeerde de Joodsche kerkelijke geschiedenis en schreef op zijn tiende jaar al werken over deze stof. Hij legde zich toe op de studie der wis- en natuurkunde, vond een methode uit om den afstand op zee te berekenen en werd op zijn veertien de jaar lid van de Academie van Berlijn. Terzelfdertijd bestudeerde hij het publiek recht, de literatuur en de oudheid. Hij publiceerde werken die beroemd werden en het nog zijn. HIJ stierf op 19-Jarlgen leeftijd. Toen kardinaal Messafantl nog jong priester was. werd hij op zekeren dag geroepen om twee zeeroovers, die ter dood waren veroordeeld en die nog slechts vier en twintig uur te leven hadden, de biecht af te nemen. Hij ging aanstonds naar hen toe, maar beide misdadigers spraken een taal, die hem volkomen onbekend was. Hoe nu zijn werk van barmhartigheid uit te oefenen? Mistroostig ging hij terug naar zijn kamer en vond daar. o toeval, een grammaire en een woordenboek ln de taal der zeeroovers. Hij studeerde den heelen nacht, keerde naar de gevangenen terug en kon zich met hen onderhouden. Hij had slechts één nacht noodig gehad om een taal voldoende te leeren, teneinde zich daarin verstaanbaar te kunnen ma ken. Het was verwonderlijk, hem te zien te midden van een kring personen van verschillende nationaliteit, nu eens deze dan gene aansprekend, telkens in een andere taal. zonder zich ooit te vergissen. Een zijner kamerheeren bood Leo Kin eens een zeer oude en zeldzame editie aan van de „Dlvlna Commoedia", die hl] voor de Vatlcaansche Bibliotheek had weten machtig te worden. De paus nam het geschenk ln dank aan en deelde den gever terloops mede. dat hij de geheele Goddelijke Comedle uit het hoofd kon op zeggen. Probeer mij maar eens vast te zetten, stelde hij voor. De prelaat wees een groot aantal passa ges aan, de paus aarzelde geen oogenblik Af en toe hield hij even op om over de schoonheid der verzen uit te weiden, daar na vervolgde hij zonder eenlge moeite. George in van Engeland vergat nooit het gezicht van Iemand, dien hij eens had gesproken. Een Canadees. Charles dl Lenaudlèr®, die toentertijd ln dienst van Frankrijk was. had zijn oom. graaf De Boishebert, die belast was met een zending bij het Fngelsche hof. vergezeld en werd aan ko ning George m voorgesteld. Vijftien Jaren na dit onderhoud met'den koning van Groot-Brlttanje werd hij wederom aan den vorst gepresenteerd, toen als Engelsch onderdaan. De koning herkende hem dadelijk en zei tegen hem in de Fransche taal: Ge zijt vroeger als Franschman aan mij voorgesteld. Ik ben verheugd, dat gij thans de nationaliteit van Enceinnd hebt. Toen voortgaande In het Engelsch: Ik vergat dat gij det aal van uw nieuw vaderland evengoed machtig zh't als de Fransche. a-a

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7