HISTORISCHE FIGUREN. GEMENGD NIEUWS. Londensch Aanteekenboek. EEN MOTORRIJDER ZWAAR GEWOND. Gisteravond om ruim zes uur reed een motorrijder uit Den Dolder ln snelle vaart op den Nieuwen Rijksweg van Amsterdam in de richting Baarn. Nabij hotel „De Witte Bergen" onder de gemeente Eemnes stond rechts van den weg een vrachtauto, gela den met kerstboompjes. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed de motorrijder in volle vaart tegen deze vrachtauto op. Een arts uit Laren, die toevallig passee.de, ver leende de eerste hulp. De berijder van het motorrijwiel, die rijn bewustzijn niet ver loren had, bloedde hevig en klaagde over pijnen in het lichaam. In zorgwekkenden toestand werd hij naar de Majella-stich- tlng te Bussum vervoerd. Het motorrijwiel was geheel in elkaar gedrukt. Volgens ooggetuigen reed de motorrijder met eer vaart van negentig kilometer. De stilstaande vrachtauto was aan de achterzijde voorzien van een reflector. o DE INBRAAK TE LAREN. In verband met de inbraak in het kan toorgebouw der R.-K. Coöperatie Steunt Elkander te Laren, waarbij ongeveer f. 2000 werd gestolen, heeft de politie van Laren, in samenwerking met de recherche van Amsterdam en Hilversum, twee verdachten gearresteerd, die bekend staan als be ruchte inbrekers. Zij ontkennen echter met deze zaak iets uitstaande te hebben. „DER ALTE FRITZ." I. Zoo hij noch koning1, noch generaal geweest ware, zou hij toch een der voornaamste mannen van zijn tijd ge weest zijn Michelet over Frederik den Groote. Teen in 1786 Frederik II, koning van Pruisen, gestorven was, kwam er in Duitsch- land een klein drukwerkje uit, dat Friadrich ist tout: lot titel had. Waar het is uit gegeven, kan ik niet nagaan. Op het titel blad vind ik geen naam van ©en uitgever: slechts het jaartal 1786. Ik vond het in de Koninklijke Bibliotheek te 's Qravenhage, in één bandje met andere kleine publica tion over den grooten monarch. Fripdrich ist todt! bevat eenige metri sche gedichten van Faber, Mnloch en Schlichtegroll, alle uitsprekend de ver slagenheid, ik zou haast zeggen van hemel en aarde, over Frederik's dood, „want hem gelijk is er nimmer éón geweest": zco hij als heerscher en veroveraar vele offers heeft doen vallen, zoo hem de smart, het verwijt treft der moeders, die haar kmderen beweenen, hem is vergiffenis geschonken dien de economische omstandigheden daartoe volgens de meening der fabrikan ten geen aanleiding zouden geven. Als voorwaarde voor de Intrekking der tweede 5 pCt. loonsverlaging werd door de werkgevers geëlscht, dat de stakingen bij de firma Jannink te Enschedé en bij de stoomspinnerij „Twente" te Almelo zouden worden opgeheven. De besprekingen hebben derhalve niet tot overeenstemming geleid. BEVORDERINGEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Met ingang van 16 December a.s. zullen 16 leerling-machinisten bij de Nederland- sche Spoorwegen bevorderd worden tot p" der-machinist. o VERSPREIDE BERICHTEN. Het was gisteren een gewichtige dag voor het einland Marken. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, jhr. Röell, heeft er namelijk des middags het nieuwe buurthuis geopend, alsmede de nieuwe waterleiding, terwijl het electrisch licht op dat eiland officieel ln gebruik is gesteld. Bij Kon. besl. is benoemd tot burge meester der gemeente Hooge- en Lage- Mierde de heer C. H. A. M. Herculeyns. o UIT NEP. 00ST-IND1E. DIRECTEUR VAN FINANCIËN IN INDIË. De heer B. J. de Leeuw benoemd. BUITENZORG, II Dec. (Aneta)Naar Aneta seint is tot directeur van Financiën, met ingang van 16 Maart 1932, benoemd de heer B, J. de Leeuw, thans thesaurier- generaal van het departement van Fi nanciën. o DE „SUMATRA" NAAR NEDERLAND. SOERABAJA, 11 Dec. (Aneta). Het „Soerabaya-ch Handelsblad" weet te mel den, dat de kruiser „Sumatra" uit hoofde van bezuiniging en voor reparatie naar Nederland zal vertrekken. DE MISLUKTE OVERVAL TE ROTTERDAM. De tweede arrestant heeft bekend. Naar gemeld wordt heeft thans ook de tweede arrestant inzake den mislukten overval te Rotterdam volledig bekend. Daarbij heeft hij verklaard dat de thans nog voortvluchtige De Groot met een alarmpistool van zeer korten afstand een schot op het hoofd van den kassier heeft gelost. Hij H. is daarna om de toon bank heen geloopcn en toen de kassier naar hem greep, heeft hij dezen met een gummistok enkele slagen op het achter hoofd toegebracht. Daarna is hij gevlucht. Deze verklaringen kloppen volkomen met wat het medisch onderzoek, waaraan dê heer Snoeck zich heeft moeten onder werpen, heeft uitgewezen, In het voorhoofd van den kassier zijn kruitdeeien gevonden, terwijl de wonden aan het achterhoofd kennelijk door sla gen met een hard voorwerp veroorzaakt waren. VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Op het Afrikaanderpleln te Rotterdam heeft gisteren ln den namiddag een nood lottige vechtpartij plaats gehad tusschen enkele jongelieden die bij het voetballen ruzie over het een of ander gekregen heb ben. Daarbij is de 21-jarige B. J. v. d. Linden uit de Bijerstraat door den even ouden P. J. met een scherp stuk ijzel achter het rechteroor gestoken. Daarbij is een slagader geraakt. Hevig bloedend is v. d. L. door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij in uiterst zorgelijken toestand is oogenomen. J. is door de politie gearresteerd en op het politiebureau aan de Nassaukade in bewaring gesteld. VAN DE LEIDSCHE VEEMARKT. Te Groningen is aangehouden de vee handelaar A. V. die met geld van een koopman te Groningen op de markt aldaar koeien kocht en in Leiden weer verkocht. Dezer dagen heeft hij echter den koop man medegedeeld dat de boeren in Lei den niet betaalden. Hij had echter hel geld wel ontvangen en heeft, naar thans bliikt, zich ruim f. 2000 ten nadeele van den koopman toegeëigend. o ZANDKNIJPER NAAR BENEDEN GESTORT. uiacermorgen heeft zich in de Rotte, ter hoogte van de Oranje-Nassaubrug te Rot terdam een ernstig ongeval voorgedaan Tijdens het lossen van een schuit met zand is de zandknijper, die geheel gevuld was en reeds naar boven was geheschen, van een hoogte van tien meter naar ->ene- den gestort doordat een staalt' t id De knijper kwam terecht od het re htër- been van den 22-jarlgen schippersknecht A. H. wonende te Moerkapelle. 't Lichaams deel werd versplinterd. Per politie-bran- card is de Jongeman naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. WAARDELOOZE BANKBILJETTEN. Een Duitscher uit Vlerssen is er ln ge slaagd bij verschillende winkeliers te Venlo en Blerick betalingen te doen met Duitsche bankbiljetten van 50 en 100 Mark, die dateeren van voor 1924 en dus waar deloos zijn. Ten slotte werd hy door een w ikelier by het wisselen betrapt. Toen de winkelier hem er op wees dat het biljet buiten omloop was, maakte de Duitscher zich uit de voeten. Hy werd echter door eenige burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Hij bleek nog In bezit te zyn van een groot aantal dergeiyke biljetten en een valschen pas. Hij is op transport gesteld naar Roermond en daar opge sloten. BRANDSTICHTING. I De bewoner van de boerderij onder Hau- lerwyk, welke eergisteren is afgebrand, is door de politie aangehouden als verdacht van brandstichting. De politie heeft onder een hoop aardappelloof een kist gevonden met verschillende voorwerpen en in een mesthoop twee benzine-stallantaarns. Onlangs had de bewoner boerdery en huisraad hooger verzekerd. Hij heeft thans een volledige bekentenis afgelegd, waarna hy in het huls van bewaring te Assen is opgesloten. Nieuwe conducteur (vroeger winkelbe diende): „De zaken gaan best, chef. Ik verkoop een massa van die dubbeltjes kaartjes!" (Passing Show) o BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT EEN TREIN GEVALLEN. De afgevaardigde vah den Pruislschen Landdag Leonhardt ls gisternacht op reis naar Berlijn uit den trein gevallen en om gekomen. Toen de trein ln Berlijn aan kwam vond men in een coupé een hoed, Jas, schoenen en een actentasch. Daaruit kon men de identiteit van den verdwenen bezitter vaststellen. Het lijk van Böon- hardt is 's morgens vroeg langs de spoor baan gevonden. STUDENTENRELLETJES IN DE SORBONNE. Bij de verkiezingen voor den universl* tairen disclplinairen raad te Parijs, hebben studenten een betooging gehouden ten gunste van den onlangs wegens Anamitl- sche propaganda aangehouden stud. Tao. Tenslotte moest de politie ontboden worden om de orde in de Sorbonne te herstellen. 12 k 15 studenten werden bij de incidenten gewond. De politie heeft na de relletjes een aantal boksijzers gevonden. Bij de verkiezingen, die aanleiding gaven tot de onlusten, zijn de socialistische en de communistische lijst gekozen. SMOKKELAARSDRAMA. De Pruisische grenspolitie heeft in het bosch van Aken twee smokkelaars, die wei gerden halt te houden, doodgeschoten en in het aangrenzende bosch van Terveren een bende van 30 smokkelaars aangehou den, die 900 K.G. tarwe. 50 K.G. meel en 8 fietsen over de Nederlandsche grens ge bracht hadden. De goederen zijn in beslag genomen. KOTTER MET TIEN MAN GEZONKEN. Ter hoogte van Kaap Hatteras (Noord Carolina) is een vischkotter met tien op varenden aan boord gezonken. Bij naspo ringen op de plaats van het ongeval, kon men geen spoor van het schip en zijn bemanning ontdekken. IN DRONKENSCHAP. Een 25-jarig koopman uit Charlotten- burg, die diep in het glas had gekeken, kwam vannacht tegen 5 uur voor het gebouw der universiteitskliniek. Hier begon hij ruzie te maken met een stoker, die zich naar zijn werk in de kli niek wilde begeven en bedreigde hem met een schietwapen. De stoker kon zich echter in veiligheid brengen. Een dienstbode der kliniek, die uit het raam keek om te zien wat er voorviel, werd door een schot aan het hoofd getroffen en levensgevaarlijk gewond. De halfdolle koopman schoot ook op de inmiddels gearriveerde polltie-agen- ten, doch deze wisten hem na hem in het been te hebben geschoten, te overmees teren. o GROOTE BRAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de cementfabriek van Gebr. Stultjens te St. Truien aan de Belgisch-Nederland- sche grens totaal afgebrand. Ook de voor raden gingen verloren. De schade wordt geschat op 1 millioen francs. Vouwt den doode de handen te zaam! Wat hij deed met den scepter En wat hij deed met het zwaard, Da' is Jehovah's werk! Door het bazuingeschal d:r aartsengelen sci. rik wekkend aa g kond gd, stijgt Fred riK omhoog van de onderste ruimten in den hemel. De troon van het Eeuwig Gericht is in wolken gehuld. Opwaarts, naar dien troon toe, aan beide zijden, staan zij, die in der. Zevenjarigen Oorlog zijn gevallen, de soldaten van den koning, de troepen van zijn vijanden. Alleen, zwijgend, stijgt Fjo- derik „in den eersten hemel van Gods hemelen" opwaarts naar den troon van het Eerste Gericht. De wolken lossen zich op, de hemelen stralen van vuur: Toen zonk Fi;ederik Bevend op zijn knieën En vouwde de handen En alle krijgers lagen om hem heen. Snarenspel ruischt van den troon, vrien delijk en zacht als rust en stille troost, als liefde, die vergiffenis heeft geschonken. Jehovah, omgeven door den gloed der zon, roept de volken op om te richten over den koning, die hen verslagen heeft. De vclken smeeken om erbarming voor hem, om erbarming tot Jehovah's barmhartigheid. Die uitspraak is Frederik's gericht. Het aardsche gewaad valt van hem af. Ver heerlijkt, verjongd, stijgt hij langzaam lot Jehovah's troon. Uit het vlamm^nvuur, dat dezen omgeeft, komt een hand en reikt hem een gouden kroon. Want hem was door den hemel op de aarde de taak gegeven, geesel en weldoener der menschen te zijn, een herder der volken. Zijn loon is groot. Ter linker zijde van Jehovah's troon is zijne plaats. Oct geesten van vroegere hèerschers buigen zich voor hun vïrheven broeder, een cherub, staande voor God. Deze uitingen, onmiddellijk na den dood van den groote Frederik vernomen, doen begrijpen in welk licht de Pruisische staat aan het eind der achttiende eeuw zijn koning zag. Voor hem: matelooze bewonde ring: voor hem een verheerlijking, die hem, in hun oog boven de menschheid doet uit rijzen. Zoo zal later Napoleon's hoofd om straald worden door oen vuur, waarvan de gloed ontsprongen is aan de eenzijdige en onzuivere visie zijnor bewonderaars. Niet groote vorsten,maar groote veroveraars verwekken dergelijke enthousiasmen. Het geluk der wapenen oefent den meest lm- peneerenden invloed. Alexander de Groote, Karei de Groote, zouden niet aldus ge- gencemd zijn geworden, Indien zij slechts werken des vredes hadden verricht. Zoo is het ook met Frederik den Groote, dezen derden koning van Pruisen. Hij beantwoordde aan hetgeen van hem ver wacht, althans gewenscht werd door zijn vadcr, aan hetgeen zijn volk van hem hoopte In zijn politiek testament trekt de testateur in enkele lijnen de geschiedenis van zijn land sedert de groote keurvorst het regeerde. Deze, zijn grootvader, had het Huis Brandenburg en het keurvorsten dom tiot aanzien gebracht. Zijn vader, Frederik I, gaf het de koninklijke waardig heid: hij zelf, Frederik Wilhelm I, heeft leger cn land krachtig gemaakt en in staat tot het doen van groote daden. Van zijn zcon Frederik, den lateren Frederik den Groote verwacht hij, „dat deze datgene zal weten te verkrijgen (herbeischaffen), wat hem van Gods- en rechtswege toe behoort' Ziedaar den weg aangewezen, die later door den zoon betraden zal worden, zonder scrupule doch met stijgend succes. Het spreekt van zelf dit mag wel aan genomen worden dat de wensch van den vadcr-drilsoldaat uit den treure den zoon is voorgehouden. En we zien al den jongen Frederik, wiens verhouding tot den vader, naar we weten, allererbarmelijkst was en wiens aanvank°üjken afkeer van bet spldaatjespelen we kennen, eerst zich afwenden van dien vaderlijken dwang. Doch later, wanneer de beproeving zijner droe vige jeugd hem heeft gerijpt, wanneer hij in lange vestingstraf en in jaren van uitsluiting van het mondain-hoffelijk ver keer zich wetenschappelijk heeft gevormd en ook de krijgskunde met ernst heeft bestudeerd, zal hij de vingerwijzing van den vader tot richtsnoer nemen. Dan heeft hij ingezien, waar hij zijn kracht moet concentreeren. De jonge Pruisische staat heeft zijn grooten vijand in Oostenrijk, zijn bedreiding in Frankrijk en Engeland. De vader oriënteert zich naar Oostenrijk, de zoon naar Engeland, maar^des vaders raad, op zijn sterfbed gegeven, om „vol komen op eigen voeten te staan", had hij toch niet meer noodlg. Hij wist wat hij wilde: hij zou Pruisen groot en machtig maken, door geweld en door diplomatie. Toen zijn vader de oogen sloot, was de zoon gereed. Den 31en Mei 1740 bestijgt deze den troon. Nog in hetzelfde jaar trekt hi.i bet zwa'nrd. De vader heeft hem een leger nagelaten, dat voortreffelijk is uitgerust om te vechten. De zoon heeft de bekwaamheid om het te gebruiken. Het lot biedt hem daartoe de gelegenheid: Over de jeugd van Frederik den Groote en over zijne zuster, de niarkgravin van Bayreuth, werd reeds eerder in deze rubriek geschreven. jetzi geht's los! Nu gaat het er op los: het is zoo ver! Kare: VI, keizer van Oostenrijk, is ge ste rven Zijn gebied, zich uitstrekkende van Ostende tot Belgrado en van Breslau tot Palrmo, had vele belagers. Zijn eenigen zoon, geboren in het aóhtste jaar van zijn huwelijk, had hij door den dood verloren. Sedert dien was het de voortdurende zorg van den vader geweest om voor zijn oudste doohter, Maria Theresia, de onge stoorde opvolging te verzekeren in de vaderlijke rechten, want, bij afwezigheid van mannelijk oir, was een verbrokkeling van het Habsburgsche bezit te vreezen. De Pragmatieke Sanctie, die aan Maria Theresia de kroon waarborgde en even vóór den dood van den zoon was tot stand gebracht, moest dat onheil ver hinderen. De mogendheden gingen er m:de akkoord. Maar wat waren de handteeke- ningen waard" bij eene stemming, die Oostenrijk niet gunstig gezind was, en bij de overtuiging, dat de politieke samen voeging van staten en staatjes, die het groote keizerrijk vormde, geen reden van bestaan had? iHct „vodje papier" was al lang vóór 1914 uitgevonden. Het zou wel blijken. Ternauwernood is het ceremonieel der begrafenis van Karei VI achter den rug of de moeilijkheden beginnen voor Maria Theresia. Frederik laat onmiddellijk zijn aanspraken gelden op wat hem „van Gods- en reohtswege" toexomt. Oostenrijk zal daarin goed- of kwaadschiks hem tegemoet moeten komen. Doet het dit goedschiks, des te beter. Doet het dit kwaadschiks, dan zal Üiet niet zijn dan na de wapens mot Pruisen gekruist te hebben. Frederik's leger is gereed. Mocht de Oostenrijksche macht te sterk zijn, dan kan de koning zich nog altijd met Oostenrijk's vijanden ver eenigen; er ziin er zoovele, die baat zullen vinden in het knotten van Oostenrijk's over wicht in Europa Welnu, op de aanspraken van Berlijn wordt te Weenen niet ingegaan. Dan is Frederik's besluit genomen. Den 20sn October is de keizer gestorven. Den 16en December reeds overschrijden de Prui sische legers de Oostenrijksche grenzen. Silez'ë, aan de eene zijde, Gulik en Berg aan de andere, ziedaar de eerste aanspra ken van Pruisen op het gebied van Maria Theresia. Met Silezië wordt begonnen: bin nen eenige weken is het veroverd, behalve Glat2. Wanneer de Oostenrijksche troepen slagvaardig zijn. is de verovering een vol dongen feit. De eerste klap is de beste. Naar de tactiek, die Pruisen en Duitschlartd later bij herhaling zuilen toepassen, wordt door vroegtijdige voorbereiding de krijg gebracht in het vijandelijke lana, dat daar door het oorlogsterrein wordt en de schade draagt van het wapengeweld. In Silezië is de snelle aanval begunstigd door de gezindheid der Protestantsche bevolkings delen. Is de verovering een feit, dan wordt tolerantie voor de katholieken afgekondigd. De vrede van Breslau bekrachtigt het succes van den krijg; Pruisen verkrijgt Silezië tot aan de Oppa en Glatz. Do koning had de proef genomen met zijn leger. Het had de verwachting, die zijn vader en hij er van hadden, niet l>eschaamd. En uit het eerste groote wapenfeit treedt do heerscher te voorschijn als een groot veldheer en zijn land als een militaire staat, waarmede Europa voortaan rekening zal hebben te houden. Zoo groot was zijn succes, dat men op hem toepaste den beroemden versregel uit de Cid, dat mannen van hun allooi hun eersten zet maken tot een meesterzet, en hij later door een historicus als Michelet boven Bonaparte wordt gesteld. Wat Bonaparte niet was aldus Michelet was Frederik H Van Pruisen: een schepper op het gebied van den krijg.Bonaparte daarentegen had to beschikken over allerlei elementen, die met den krijg sinds jaar en dag vertrouwd waren. Dit is geen kleine lof voor Frederik, zelfs al zou het mogelijk zijn, dat de politiek van den lofzangen dien vergroot had. A. J. BOTHENIUS BROUWER. (Van onzen Londenschen correspondent), INKRIMPING. Londen, Dec. 1931. Er wordt veel meer gemaakt en er is veel meer gemaakt in de Westersche we reld en in die andere deelen van de wereld, welke op Westersche wyze zyn georgani seerd. dan het publiek kan afnemen, hoe graag het dit ook zou doen. Economen stellen vast dat er ontbering heerscht in een wereld van overvloed. Het stelsel van distributie heeft gefaald. Het kan den lezeT belang Inboezemen hoe Engeland thans, op het voorbeeld van andere laden, bezig is het kwaad te ver ergeren. Engeland heeft naar men weet, altyd royaal gespendeerd, royaler dan de meeste landen. Nu het zich ook beperking gaat opleggen, ook gaat inkrimpen, nood gedwongen, moet het algemeene effect op de welvaart in de wereld fnuikend zyn. Hier hoort men de hoop uitspreken, dat dit wellicht tot verbetering zal lelden. Als Engeland, dat tot heden nog de eenige groote bul'tenlandsche markt was voor producenten in de rest van Europa en in de wereld, nu ook den toegang tot die markt gaat belemmeren, dan zal de inter nationale handel nagenoeg stil gaan lig gen. En de algemeene verarming en de verlaging van het levenspeil, die er uit moeten voortkomen, zullen dan de naties terug doen keeren van de dwalingen harer wegen, zullen haar dan doen inzien dat een vryere of geheel vrye internationale uitwisseling van goederen bevorderiyk is voor wereldwelvaart, terwijl belemmering van zulke uitwisseling, die thans onder den invloed van een sterk ontwikkelde po litiek gebaseerd op internationale saam- hoorigheid zoo zeker ln praktijk wordt ge bracht, tot algemeene ellende moet leiden. Zoo is de gedachtengang althans by die Britten, die in een Brltsch Rük, dat zich economisch van de rest van de wereld onafhankeiyk heeft gemaakt, een droom meenen te onderkennen, die misschien eens in een ver verleden in vervulling kan gaan maar die geen praktische politiek uit maakt voor het heden. Inmiddels is de inkrimping op de Brlt- sche Eilanden in vollen gang. De regee- ringsmaatregelen, waarby een reeks fabri katen en haif-fabrikaten met een invoer recht van 50 pCt. zyn belast, kunnen slechts het effect hebben dat zulke arti kelen bulten het bereik van vele beurzen vallen. Indien de Engelsche industrie ze maakt, dan maakt zy ze duurder, En zelfs ai deed zy dat niet dan zou zy by de ver zwakte concurrentie van het buitenland toch hoogere pryzen bedingen. Aangezt™ verdiensten voor de meeste menschen ziin verminderd, terwyi de belastingen aan zleniyk zijn verhoogd, helpen twee mach" tlge factoren mee aan vermindering van een consumptie. De groote en kleine win keiiers klagen reeds steen en been over hun omzet in dezen tyd en dat nog wel tegen Kerstmis wanneer de wlnkelhandel zyn zenith pleegt te bereiken. Nog sprekender moet de tendenz zich openbaren in de zoogenaamde luxe vee dingsmlddelen die. naar bekend, inmiddels ook onderworpen zullen worden aan een invoerrecht van ten hoogste 100 pet Bil de fabrikaten kon nog worden gezegd dat het binnenland kon voortbrengen wat het buitenland niet meer zou kunnen invoe ren. Dit kan niet worden gezegd van dë „primeurs" van den boomgaard en den akker, die ln Engeland een markt vonden eenvoudig omdat moeder Natuur ln dat land trager was dan ln landen, die deze vroege gi-Oenten en vruchten konden in voeren. Het nieuwe Invoerrecht (dat ge- vaariyk dicht die voedselbelasting bena dert, welke in de verkiezingen door alle partyen om stryd als ondenkbaar werd verworpen) zal eenvoudig verhoeden dat ln Engeland voor het vaderlandsche sei zoen nieuwe aardappelen, eerste asperges wortelen, kersen, bessen, aardbeien enz' worden genuttigd of dat snybloemen' bloembollen en rozenstruiken zullen wor-' den gekocht, tenzy misschien door eenige stoffeiyk zeer bevoorrechte menschen. De algemeene uitwerking kan slechts zyn. dat deze handel, evenals die in vele bultenlandsche "gefabriceerde artikelen, nagenoeg zal ophouden te bestaan. Nu Frankryk en Nederland geen snybloemen meer kunnen invoeren (het is niet te ver wachten dat zy over het tarief heen nog een loonende markt zullen vinden) zullen de menschen hier het zonder bloemen in hun huiskamers, aan hun zieken en op de graven van hun geliefde dooden moeten doen. De druiven, die een herstellende zieke laafden, zullen die weldadige func tie niet meer verrichten. Tomaten, die, naar een- lid van de oppositie ln dé be-' spreking van de maatregelen ln het La gerhuis opmerkte, een volksvoedsel zyn geworden, zullen wederom slechts kunnen verschynen op de tafels der beter gesi tueerden. Hoe lang deze Jammerlijke toestand zal duren, hangt af van de snel heid waarmede Brltsche producenten hun teelt- en kweekmethoden kunnen ontwik kelen, tot zulk een hoogte dat hun produc ten ln hoedanigheid, prys en hoeveelheid het buitenland hebben nabygestreefd. Dat kan niet zyn voor St Juttemis. Misschien dat vóór dien tyd het besef van de econo mische saamhoorigheid der verschillende landen zoo sterk zal zyn geworden, dat het heden nog slechts als een herinnering aan een verschrlkkeiyke nachtmerrie voortleeft. De Brltsche minister van Landbouw is wel zoo vriendeiyk geweest te erkennen, dat de fraaiste bloemen, die ooolt ln En geland zyn gezien, uit Nederlandsche bol len waren ontloken. Hy toonde een zekere dankbaarheid jegens ons land, waaraan wellicht de gedachte, dat Engelsche goe deren in het algemeen vrü ln Nederland komen, niet vreemd is geweest. Het is duideiyk, dat het leven in Enge land er door deze maatregelen niet beter op wordt. Noch ls dat het geval voor an dere landen, wel het tegendeel. De distri butie van den overvloed wordt nog meer belemmerd dan reeds het geval was. Niet alleen koopt men minder, doch wat men koopt is van mindere hoedanigheid, Eieren van Australië en Zuld-Afrika, na een lange zeereis ln Londen aangekomen, worden aangeboden in plaats van Neder landsche en Deensche. Men betaalt er l/9d per dozyn voor, dat ls dezelfde prys welke men moest betalen voor de eieren uit de genoemde Europeesche landen. Een tarief is hleraog niet in het spel. Dit doen de Buy Brltish-beweging en de val van het pond. De vaderlandsche eierboeren vragen voor hun dozyn „new laid" 3 s. DE BELASTING-BOEMAN. Het verlangen het land by te staan in zyn hachelijke financleele positie komt op verschillende wyzen tot uiting, De uit komst er van is te zien in een lyst van artikelen, welke Christie, het vermaarde Londensche vendu-huls, over eenige dagen onder den hamer zal brengen. Er zyn meer dan honderd Juweelen en byoute- rieën by, die de regeering de laatste maan den heeft ontvangen, bijna dag aan dag, van menschen, die „their bit" willen doen, Goud heeft veelal de keuze uit het huls- houdeiyk schatkistje bepaald. Er zyn oude brillen by met monturen van goud, gouden beursjes met oude gouden souve- retnen (die men nooit meer ziet), gouden horloges; ook zilver ln den vorm van thee potten, melkkannen, lepels en vorken; en ook.... een snoer van valsche parels. Christie moet deze dingen voor de regee ring te gelde maken. De regeering heeft daarenboven reeksen ryksspaarcertificaten en pensioen-coupons terug ontvangen. Dit alles moet afkomstig zijn van perso nen, die zonder ongerustheid de komst van het aanslagbiljet voor de Inkomsten belasting (of de herinnering dat driekwart in plaats van de helft in de eerste maand van het nieuwe jaar of in harde ge vallen ln het eerste kwartaal van het nieuwe Jaar moet worden betaald) kunnen afwachten. Een gelijksoortige kleine ca tegorie heeft de hachelijke positie van de landsschatkist indachtig reeds on- middeliyk op de komst van het aanslag biljet nobel gereageerd door n.l. het ver schuldigde bedrag, minstens een maand voordat het betaalbaar wordt, by het cen traal belastingkantoor ln Somerset House te voldoen. Dat ls zelfs zoo veelvuldig ge schied dat de belastingambtenaren er me' de handen over in het haar zitten; want de normale administratie en het inning stelsel dreigen er door in het honderd te loopen. De geschetste gevallen zyn de uitzonde ring, die een bevestiging zyn van de al gemeene zorg. Indien belastingambtenaren met de handen in het haar zitten om de actie van luttele menschen, die het breed genoeg hebben om geen belastingdruk voelen, dan zitten daartegenover de mees te onderdanen van Koning George op min beurt- met de handen in het haar omdat zi.i geen kans zien, hoe graag zij het ook zouden willen doen. den Kanselier van de Schatkist aan zich te verplichten door prompt? betaling hunner gezwollen belas tingschulden. Voor die groote meerderbeio der bevolking die toch ook nog" wat aan Kerstmis wil doen. die de gewone kwar taalrekeningen voor gas en electrlciW'

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6