""""Abdijsiroop Bestrijdt toch die Bronchitis! WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTIJDINGEN. Zelfs in de harde oorlogsjaren hebben de Duitsche soldaten in de voorste Joop- ÊravcL op 24 December nog hun kerst- hompje gehad. Het jaar 1931 zal zonder glanzen van millioenen kaarslichtjes niet fen einde gaanl Reeds toonen de winkels, in de eerste plaats onze zeer talrijke groote waren huizen, de heerlijkste uitstallingen, een IaaJö sentimenteel wellicht gelijk dat r.u eenmaal bij het Duitsche volkskarak ter past maar met zooveel verfijnden smaak als wellicht vele buitenlanders juist in Duitschland minder dan bijvoorbeeld in Frankrijk en Oostenrijk, in Pariis en Weenen vooral, gezocht zouden hebben. En toch moet het zoo nu en dan eens fezegd worden, dat de decoratieve kunst, ic aan als onderdeel van de binnen-archi- tectuur' mag genoemd worden in Pruisens hcofdstac en over het algemeen in geheel Duitschland een bloeiperiode doormaakt, waarmede vrij wel niets in het buitenland op gelijke hoogte vergeleken kan worden. We zijn er van kinasbeen aan gewend, Pailjs en de Franschen als hoogtepunt van chic en verfijnden smaak te aanvaarden. Zender aan onze Fransche modekoningen en I u schei pi.ig n, aa i de Parijsche dames- werelu en de aangeooren lielta.dgiuid van de kleinste Midinette, of Grisette ook maar het minst te kort te doen, moet ik toch constateeren, dat DuKschland, zelfs in deze jammerlijke tijden, de Fransche reputatie hier in de schaduw stelt. Om van Nederland maar liever in het geheel niet te spreken! Juist is hei dat wij in Holland over -•rima architecten beschikken en dat reeds jaren lang hun Duitsche (en andere) collega's uilstapjes naar Nederland maken om daar te bestudeeren, hoe luchtige, zon nige arbeiderswoningen, villa's en hyper moderne flats gebouwd worden. Maar even waar is, dat men voor de inrichting van deze huizen, van restaurants, hotels, kan toren enz. liever bij Duitsche vakmenschen te rade moet gaan. En wie met onbevoor oordeelde blikken in Berlijn, in Dussridorf, in Milnchen, in Hamburg rondgekeken he:ft, zal nergens ter wereld zoo ebgante, slanke en mei verfijnde smaak gekleede vrouwen en meisjes gezien hebben in winkelstraten, welker uitstalramen aan chic en geraf fineerde mengeling van kleur, licht en lijn door geen enkele andere groote stad cp aarde overtroffen of zelfs maar ge ëvenaard worden. Kan men mij één stad ter wereld noemen, waarin gelijk dat in Hannover het geval is in de City- wijken zelfs de reclameverlichting van de gevels der winkelb'.okken vo'gens door de artistieke raadgevers van de gemzente go?d te keuren plannen moeten uitgevoerd wor den? Mjj is geen tweede voorbeeld bekend! Het is meer dan bewonderenswaardig in hel Duitsche volk, dat het in deze ramp zalige jaren niet alleen het hoofd boven water houdt en telkens weer nieuwe idee's tegen radicalisme, corruptie, toenemende criminaliteit en verwildering der zeden onderneemt, maar ook nog energie genoeg heeft om den veredelenden invloed van de schoonheid in architectuur en in gebruiks voorwerpen onverzwakt te nr"pege?r?n en de schoonheid van lichamelijke oefening, van sport en edele ontspanning evenmin te verwaarloozen. Het is in dit verband opvallend, dat de massa's nog tijd vinden om naast volks concerten en goedkoope theatervoorstellin gen, naast helaas niet altijd artistieke film- opvoeringen ook de musea te bezoeken en weJ met zoo onverdeelde belangstelling, dat men de laatste jaren van een bloeitijd op dit gebied spreken mag. Berliin is vele groote en prachtige musea rijk Uitneinenae geleerden, aan het hoofd de ook in Nederland bekende en met ons Holland dwepende directeur-generaal der Pruisische Staatsmusea. prof. dr. Waetzoldt, verstaan hier niet alleen de kunst, de schatten, die aan hun zorgen toevertrouwd zijn, op de voordeeligste wijze tot hun recht te doen komen, maar zij zijn ook propagandisten, die door nieuwe denkbeel den, door doeltreffende beschrijving! era vooral door samenwerking met de dagblad pers, de massa's naar binnen weten te lokken. Mogelijk, dat de helaas met den dag talrijker wordende werkloozen in deze reeds bitter koude dagen hun toevlucht gaarne zoeken in de goed verwarmde zalen der musea Maar ook in de warme zomer maanden was het bezoek enorm en trokken vooral de nieuwe zalen, waarin de ge restaureerde opgravingen in ware grootte opgesteld zijn, honderduizenden, die in zulke massa's nog nimmer in eenig museum te zien zijn geweest. Men is er in Duitschland blijkbaar achter gekomen, dat een museum volstrekt niet alleen een groot, monumentaal „kerkhof van oudheden" is, waar alleen vreemde toeristen heengaan en dat door de inwoners van de eigen gemeente bij voorkeur ge meden wordt. Hier gaat men naar het museum, zooals men naar een goed tooneel- stuk gaat zien of van een mooi concert gaat genieten. Men wil leeren en bewon deren. De nuchtere tijden van tegenwoordig hebben een heimwee naar dingen van eeuwige ,klassieks schoonheid gewekt. Het ligt maar aan de museumdirecties of ze er slaj van hebben, dat schoone werkelijk in het beste licht stellen, te zorgen voor populair sprekende en toch hoog-ontwik- kelde gidsen, die niet het zotte lesje op dreunen, waarmede de overigens brave en plichtsgetrouwe zaalopzichters of de op dringerige „beroepsgiasen" menig museum- bezoek ongenietbaar maken. Berlijn verstaat de kunst, menschen naar de musea te lokken. Men heeft in zalen, waar meesterwerken opgesteld zijn en niet altijd gidsen ter beschikking staan zelfs gramophoons neergezet, die den bezoeker kort, krachtig en bevattelijk vertellen, wat hij niet verzuimen mag; men heeft levendige beschrijvingen van een of meer bladzijden druks vervaardigd, die kosteloos ter be schikking staan; en men organiseert dage lijks, rondwandelingen onder voortreffelijke leiding, die zoo'n bezoek waarlijk tot een genot maken. En het resultaat: de stroom der massa's naar de musea is er drukwekkend groot geworden en de geleerden krijgen weer pret in hun vk. Of zooiets in andere landen ook niet met weinig kosten te bereiken i9? Met het bezoek aan de concerten ziet het e dezen winter helaas niet zoo gun stig uit, en ook de schouwburgen van welke er nog altijd verschillende gesloten blijven hebben geen reden tot bijzondere tevredenheid De theaters hadden met twee uiterst nad^lig^ omstandigheden te vech ten: met onmogolijk-hooge stedelijke be lastingen en met even ongehoord-hooge vergoedingen, die de „sterren" voor hun i medewerking veria.ïgden. Aan de belastin gen schijnt niet al te veel te doen te zijn, waar de meeste gemeenten onder meer dan drukkende schulden zuchten. Maar met de „sterren" heeft men hier korte metten gemaakt. Op weinige uitzonderingen na heeft men hun eischen met een botte weigering beantwoord en slechts contracten gesloten, die maximum-salarissen van be hoorlijke en dragelijke hoogte bevatten. Wie h'ier thans op vast contract meer dan duizend Mark per maand als tooneel- speler of zanger verdient, mag van geluk spreken. Millionaire als Pallenberg en zijn vrouw Fritzi Massary (die meer dan een miliioen bij de „Amstelbank" konden ver liezen zonden failliet te gaan!), Lilli Leh- mann, Richard Tauber en Maria Ivogiln (welke laatste op een vermogen van 4 miliioen geschat wordt, dat in geval van kinderloos overlijden mevr. Ivogün is onlangs gescheiden en schijnt geen nieuwe huwelijksplannen tej hebben waarschijnlijk aan de R.-Katholieke kerk zal vallen) zullen voorloopig wel uitzonde ringen blijven. Trouwens, de meeste „stars", die in Duitschland en Amerika hun millioentjes bijcengespeeld hadden, zijn weer zoo arm als de mieren geworden en zullen weer vaste contracten kunnen krijgen. Het gunstig resultaat van deze meer normale toestanden is, dat we hier in de meeste schouwburgen niet meer 12 tot 20 Mark voor een goede parterre-plaats moeten betalen, maar voor 8 tot 10 Mark reeds zeer behoor'ijk ondergebracht worden. Wi zou dat twee jaren geleden voor mogelijk gehouden hebben! ROLAND. RECLAME. Als elk Jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude Jaar- getij Is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert Jaren telkens terugkeerende broncUtls vondeD daarbij baat. Abdijsiroop ls weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bi) pijnlijk en veelvuldig hoesten. Bronchitis, vastzitten- de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma. „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, FL4.50 I Gebruik buitenshuls "Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestold* Abdijsiroop) 173. Heel den dag hadden Tulmeltje en kikker Karei gezocht en tegen den avond zagen ze in de verte een groot nest op een paal staan. Even bleven ze verbaasd staan kijken, want de ooievaar kwam nu ook te voor schijn. De vogel deed of hij niets merkte van de aan wezigheid van de twee vrienden en vloog toen in een reuze-vaartje wei driehonderd meter hoog, naar een anderen boom. 174. Van die gelegenheid profiteerde Tulmeltje direct. Hij haalde een groote muizenval uit zijn zak te voor schijn en deed er een stukje vleesch aan. Toen liep hij voorzichtig tot dicht bij het nest en zette het valletje tusschen het gras. Als hij daarvan durft te eten, zei Tulmeltje tegen kikker Karei, dan kan het niet anders of wij hebben hem gevangen en vlug renden ze nu weg en gingen zitten waken of de ooievaar 't stukje vleesch weg zou nemen. 3943 De fondsenmarkt onder den invloed van internationale gebeurtenissen. - De Duit sche Regeering grijpt in de vrije ontwik- keling van het bedryfsleven in. - De ge dwongen renteverlaging van toepassing op Duitsche in het buitenland geplaatste fondsen. - Verbetering van den Marken- koers. - Groote verliezen op het ponden- bezit der Bank van Franrkijk. - Tekort i op de Amerikaansche begrooting. - Ver dere koersdaling op de obligatiemarkt. In de afgeloopen week is weer duidelijk gebleken, hoezeer de fondsenmarkt beïn vloed wordt door gebeurtenissen van bul ten af, al hebben deze, oppervlakkig be zien, heel weinig uitstaande met den toe stand van bepaalde bedrijfstakken of van afzonderlijke ondernemingen, welker aan deden ter beurze verhandeld worden. Oogenschijnlijk bestaat er b.v. geenerlei verband tusschen de positie van de Java- suikerondernemingen en wettelijke voor schriften inzake een verlaging van loonen en rentevoet in Duitschland, de onderhan delingen over een verlenging van de bui- tenlandsche credieten op korten termijn aan het Duitsche bedrijfsleven, de verlie zen, die ae Bank van Frankrijk op haar Pondenbezit lijdt, en de Boodschap van den Amerikaanschen President aan het Congres. En toch zijn dit alle tezamen factoren, die het koersverloop der fond senmarkt bepalen en die derhalve ook directen invloed uitoefenen op een fonds als Handelsvereeniging „Amsterdam". Al mogen de bovenbedoelde punten dan ook met de positie van de maatschappij als zoodanig niets hebben uit te staan, toch moet men, wanneer men op de quaesties nader ingaat wel tot het in zicht komen, dat zij alle tezamen een complex van factoren omvatten, die voor de verdere ontwikkeling van 't economisch leven en de financieele verhoudingen in de geheele wereld van het allergrootste belang zijn. Tegelijkertijd beteekent dit, dat geen enkele onderneming, op welk ge bied van het bedrijfsleven zij zich ook moge bewegen, zich aan den invloed hier van zal kunnen onttrekken. In werkelijk heid bestaat er dus voor de beurs alle aanleiding, om de gebeurtenissen op poli- tiek-economisch gebied, ook al gaan deze buiten haar directe belangensfeer uit, met alle aandacht te volgen, teneinde er de conclusies ten aanzien van de algemeene lijn der economische ontwikkeling, uit te trekken, die weder in het koersverloop tot uitdrukking worden gebracht. De grootste beteekenis, die van dit oog- I punt uit bezien aan de jongste, van hoo- gerhand gedane mededeelingen en voor genomen maaregelen in verschillende landen moet worden gehecht, is wel daar in gelegen, dat de moeilijke toestand, waarin deze landen zijn komen te ver- keeren, er zoo duidelijk in tot uiting komt. In de eerste plaats geldt dit na- j tuurlijk voor de nieuwe Duitsche nood verordening. De drastische maatregelen, waartoe de Duitsche regeering thans meent te moeten overgaan, grijpen diep in de vrije ontwikkeling van het bedrijfs leven in; wat erger ls, zij belemmeren diegenen, die van plan waren, aangegane verplichtingen getrouwelijk na te komen, in de uitvoering dezer plannen. Natuurlijk zit hierbij een goede bedoe ling voor. Door de gedwongen verlaging van prijzen, loonen en rente-tarieven wil men het onrendabel geworden bedrijfs leven weder op een zoodanige basis stel len, dat het daarin belegde kapitaal we der een normale winst zal opleveren, waardoor de werkloosheid zal kunnen worden tegengegaan en het concurrentie vermogen van de Duitsche industrie op de wereldmarkt zal toenemen, wat ook aan Duitschland's positie als debiteuren- staat ten goede zou komen. Het Ingrijpen van de regeering op de wijze, waarop dit thans in Duitschland geschiedt, opent echter een bron van gevaren. Aan het bedrijfsleven wordt de zekerheid ontno men, waaraan het ln de eerste plaats be hoefte heeft. Hoe weet men dat, wanneer de tegenwoordige actie niet dat resultaat mocht hebben, dat men er thans van verwacht, niet nog verder gaande revolu tionaire maatregelen zullen worden geno men, waardoor een verdere stap zal wor den gedaan op den weg naar de „Zwang- wirtschaft?" In de nieuwe noodverordening wordt gedecreteerd, dat de rente op alle leenin gen, hypotheken, pandbrieven, obligaties enz. zal worden verlaagd tot 6'/., voor zoo ver de rente thans niet hooger is dan 8»/o. Wanneer de tegenwoordige rente hooger is dan 8%, zal zij met een vierde, boven de 12»/. zelfs met de helft worden verlaagd. Het onrechtvaardigen van dezen maat regel tegenover degenen, die het geld ver strekt hebben, springt duidelijk in het oog Dat in bepaalde gevallen een veel hoogere rente wordt berekend dan in andere ls natuurlijk geen bloot toeval. Een deel van de hooge rente is dan te beschouwen als een soort risico-premie tegen de kwade kansen, die het bedoelde object biedt. Thans worden alle vorderingen vrijwel over één kam geschoren; de risico-premie wordt gewelddadig uitgeschakeld, en de geldgever wordt hiervan de dupe. Maar dan en dit is voor de toekomstige ka pitaalvoorziening van het Duitsche be drijfsleven falikant, zal ook de geneigdheid om nieuwe gelden te verstrekken, auto matisch verminderen, vooral ook omdat men geenerlei zekerheid heeft, of niet de regeering op een kwaden dag een verdere verlaging van den rentevoet zal decre- teereu. De gedwongen renteverlaging zal niet van toepassing zijn op Duitsche fondsen, welke in het buitenland zijn geplaatst. Eigenlijk had het overbodig moeten zijn, dat de Rijkskanselier dit in zijn radio rede uitdrukkelijk vaststelde. Immers kan de regeering, zonder de rechten der bui tenlanders aan te tasten, deze niet zonder meer voorschrijven, dat zij met een lagere rente genoegen hebben te nemen. De eigen burgers kunnen hiertoe worden gedwongen buitenlanders niet. Af te wachten blijft echter, of de Duitsche regeering niet toch binnenkort zal trachten, om door overleg met de houders van Duitsche staatsfond sen en andere vaste rente dragende waar den tot een overeenkomstige regeling als voor het binnenland te komen. Wanneer dit de zekerheid zou geven van een stipte nakoming van den leenings- dienst, dan zou er wellicht, gedachtig aan het oude spreekwoord, dat een half ei be ter is dan een leege dop, geneigdheid be staan, om op voorstellen in deze richting in te gaan. Het hachelijke in de tegen woordige situatie van Duitschland is ech ter ook het politieke element van onze kerheid. waardoor elke overeenkomst op losse schroeven zou kunnen worden ge plaatst. Men heeft ter dege rekening te houden met de mogelijkheid, dat de poli tieke tegenstellingen door de nieuwe nood verordeningen nog verder zullen worden verscherpt. Toch was het koersverloop van Duit sche obligatiën op de Amsterdamsche beurs na de publicatie der noodverorde ning niet ongunstig, waarbij echter gewe zen moet worden op de scherpe voorafge gane daling, waardoor de meeste dezer fondsen zijn aangeland op een niveau, waarin al heel veel kwade kansen, tot de mogelijkheid van tijdeliike stopzetting der rentebetalingen toe, verdisconteerd zijn. De Markenkoers. die in de eerste helft der week scherp was gedaald heeft zich aanmerkelijk kunnen herstellen, aange zien juist uit de bepalingen der nieuwe noodverordening duideliik bliikt dat er de Duitsche regeering alles aan gelegen ls. om de waardevastheid van het geld te handhaven. Het war? ongetwiifeld voor de regeering gemakkelijker <»eweest. om evenals Engeland door opheffing van den gouden standaard eveneens een drastische verlaging van loon- en oriizenpeil te ver krijgen Gedachtig aan de tijdens de vorige periode van valuta-verval opgedane erva ringen streeft de Duitsche regeering er echter ernstig naar. het land zulk een nieuwen chaos te besnaren Dit is een be- langrilke actlefDOSt in de jongste ontwik keling, die tegen heel wat ongunstigs op weegt. Overigens zal voor den verderen gang van zaken in Duitschland ook heel veel afhangen van het resultaat der thans be gonnen besprekingen over de verdere ver lenging der buitenlandsche credieten op korten termijn. De buitenlandsche bankiers zijn onderling tot overeenstemming gekomen ten aanzien van het hierbij ln te nemen standpunt. Of zij zich nood gedwongen bereid zullen verklaren, de gel den gedurende een geruime, zich wellicht over eenige jaren uitstrekkende periode, ln Duitschland te laten, ls nog niet bekend. Een andere oplossing schijnt echter nau welijks mogelijk, nu de terugbetaling ln den eerstkomenden tijd wel uitgesloten is te achten en van een overneming van een belangrijk deel der credieten door Frank rijk wel niets zal komen, mede ln verband met het feit, dat men ln Frankrijk zelf eveneens met toenemende moeilijkheden te kampen krijgt. De Fransche schatkist, die zich Ln den laatsten tijd reeds tot groote uitgaven ge noopt had gezien, voortspruitende uit het verleenen van steun aan in moeilijkheden verkeerende banken lndustxieele en scheep vaartondernemingen, moet thans ook op komen voor de verliezen welke voor de Bank van Frankrijk voortvloeien uit haar bezit aan Ponden. Zij was hiertoe wel moreel verplicht Het blijkt thans, dat de leiding der Bank herhaaldelijk. nog vóór de opheffing van den gouden stan daard ln Engeland tot verkoop van een deel van haar Ponden had willen over gaan, maar dat zij dit had nagelaten op verzoek van de Fransche schatkist, die het de bevriende Engelsche mogendheid niet nog moeilijker wilde maken, door nog een verderen druk op den Ponden- koers uit te oefenen. Het resultaat van deze tegemoetkomen de houding is echter, dat de Bank van Frankrijk met een verlies op haar Pon denbezit is komen te zitten van c.a. 2'/; milliard francs, d.l. dus rond 250 miliioen gulden. De Fransche schatkist heeft thans een regeling met de Bank getroffen, die daarop neerkomt, dat zij aan de Bank voor het bedrag van het verlies obligatiën verstrekt, die in den loop der Jaren zullen worden afgelost uit het aandeel van den Staat in de winst van de Bank. Dit lijkt een. ook voor den Staat, bevredigende op lossing. Zij brengt echter met zich. dat de Staat het bedrag, dat zij anders elk jaar uit de winst van de bank ontving, gedu rende een reeks van laren moet derven. Het hierdoor ontstaande gat moet dan wel op andere wijze worden gedekt, waar bij ln het oog moet worden gehouden, dat de Fransche begrooting slechts met groo te moeite in evenwicht was gebracht. Evenals het „rijke Frankrijk" kent ook thans Amerika zijn begrootingszorgen. Waar de President in zijn „Boodschap" mededeelde, zal het volgende dienstjaar met een tekort van bijna 4milliard dol lar moeten sluiten, tenzij Inmiddels tot 'n verhooging der belastingen en een dras tische verlaging der uitgaven wordt over gegaan. Reeds zijn belastingverhogingen tot een gezamenlijk bedrag van 921 mil iioen dollar per jaar in het vooruitzicht geteld. Tegelijkertijd worden voorstellen gedaan tot oprichting van een reusachtig nieuw financiëel lichaam, dat leerlingen aan het bedrijfsleven zou moeten verstrekken, ter wijl ook op andere wijze door uitbreiding van de credietverleening in de nooden van het bouwbedrijf, den landbouw enz zou moeten worden voorzien. Op welke wijze men de hiervoor benoodigde gelden vlottend denkt te kunnen maken, hierop wordt niet nader Ingegaan. En toch is juist dit de kern van de zaak. Ook bij andere, ln de Boodschap van President Hoover in het vooruitzicht gestelde maat regelen gaat het meerendeels om quaesties van niet zeer lngriipenden aard voor het economisch leven, die naar de meening van de New Yorksche beurs niet opwegen te gen de komende verdere verzwaring van belastingdruk. De stemming te New York is dan ook flauw gebleven, hetgeen ook zijn invloed op de Amsterdamsche beurs heeft doen gevoelen. Opmerkelijk was vooral weer de flauwe houding voor alle, in dollars luidende obligatiën, onverschillig om leeningen van welk land het hierbij ging. Ned. Indische, Belgische. Engelsche. Scandinavische, Amerikaansche e.a. dóliarstukken zijn op nieuw scherp in koers teruggeloopen ,in verhouding meer dan de fondsen der des betreffende landen, die in andere munt luiden. Aangezien de dollarkoers op zich zelf goed prijshoudend is. kan deze koers daling slechts haar oorzaak vinden ln dringend aanbod van Amerikaansche zijde. Of het hierbij gaat om noodgedwongen opruiming van fondsen door zwakke hou ders. dan wel of het aanbod een uiting is van nieuw algemeen wantrouwen, kan moeilijk worden nagegaan. De koersdaling op de obligatie-markt heeft zich overigens niet tot de dollarstuk ken beperkt. Ook verschillende andere fondsen moesten weer een veer laten. He» schrappen der noteeringen van Nederland- sche staatsfondsen op één dag, toen zij plotseling zoo scherp waren gedaald heeft niet kunnen beletten, dat de koersen dezer fondsen, toen de noteering weer werd toe gelaten toch gestadig zijn teruggeloopen, zoodat zij zelfs aangeland zijn beneden de noteeringen, die de vorige week waren ge schrapt, Gemeente-obligatiën, pandbrieven e.d. zijn eveneens verder in koers teruggegaan. Nu is deze koersdaling van vaste rente dragende fondsen, die zich niet alleen op de Amsterdamsche beurs, maar ook op alle buitenlandsche fondsen voordoet, on getwijfeld voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de overal waar te nemen stijging van den rentevoet. In zooverre heeft zij dus met de soliditeit van de be treffende geldnemers niets uitstaande. Er zijn echter ook vele gevallen, waar het wantrouwen tegen den geldnemer op dui delijke wijze in de koersen der leeningen tot uiting komt. De aandeelenmarkt ls door de flauwe stemming voor obligatiën medegesleept. De koersverschillen beperkten zich echter meerendeels tot enkele percenten, waartoe ook het feit bijdroeg, dat voor vrijwel geen enkel fonds zich invloeden van bijzonderen aard deden gevoelen. Aandeelen Unilever hebben slechts tijdelijk een uitzondering op de algemeene loome tendenz gevormd, Zij stegen een punt of acht op het bericht, dat de eisch van de Noordsche traanle- veranclers tot vergoeding van een in de millioenen ioopend bedrag na een lang durig, voor het gerechtshof te Londen ge voerd proces, is afgewezen. Voor de Uni lever is dit natuurlijk een „negatieve winst", en de koers der aandeelen heeft dan ook niet lang van den goeden indruk, dien het bericht maakte, kunnen profitee red Koninklijke Petroleum zijn na een aanvankelijk licht herstel eveneens weer teruggeloopen. Rubberaandeelen profiteer den ternauwernood van nieuwe plannen tot regeling der rubberproductie, die zich nog ln een beginstadium bevinden en waaromtrent groote geheimzinnigheid wordt betracht. Het koersverloop blijkt uit het hleronda volgende staatje. 6% Nederland 100 7/16. 99 3/4. 4Nederland 97 1/8. 96. 4</j»/« Nederland 97 1/8, 96. 6»/c Ned. Indië (SI 86 9/16, 81. 5'/> Ned. Indië 23. 82 1/4, 78. 7België '55, 92 3/4, 88 3/4. 4l/i'/o Amsterdam 83'/!, 781/4. 4»/™ Amsterdam IVh, 73. 4'/i»/o Rotterdam 81, 76. 4»/« Rotterdam 75. 66'/i. Amsterdamsche Bank 106 7/8.103 7/8. Rotterd Droogdok Mij. 127, 119. Ver. Blik-fabriek 101, 95. Aku 39 .41 37',';, 40. Ned. Ford 185 293, 182. Philips Gloeilampen 84'/». 99'/; 79'/;, 81'/i Unilever 92, 101'/;, 90, 92 1/4. Koninklijke Petroleum 1141/4, 119 3/4, 113'/.. Amsterdam Rubber 46, 39, 42. Stoomv. MIJ. „Nederland" 75'/., 68. Handelsver. „Amsterdam" 166, 174, 168'/;. Dell Mij. 160, 155, 156'/.. KON. NED. STOOMB. MIJ. ODYSSEUS, 11 Dec. van Hamburg t» Amsterdam. BACCHUS, 11 Dec. n.m. 5 u. van West- Indië 'te Amst. verwacht. CRYNSSEN, 10 Dec. van Curacao naar Puerto Cabello. EOS, 10 Dec. van Vinaroz te Carthagena. GANYMEDES, 10 Dec. van Konstantion- pel naar Smyrna. HAARLEM. 10 Dec. van Algiers te Napels IRIS. 10 Dec. van Passages te Bilbao. JASON, 11 Dec. van Hamburg te Ant werpen. ORPHEUS, 10 Dec. van Kopenhagen n. Aalborg. POSEIDON, 10 Dec. van Belize n. Puerto Barrios. RHEA, 10 Dec. van San Domingo naar Jacmel. SATURNUS, Spanje n. Amst., pass. 10 Dec. Gibraltar. SIMON BOLIVAR, thuisreis, pass. 10 Dec. de Azoren. TRITON, 10 Dec. van Piraeus n. Calyves VENEZUELA, uitreis, pass. 10 Dec. n.m. 4 uur de Azoren. MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisr., 11 Dec. van Port Said. JAN PZ. COEN. thuisreis, 11 December van Singapore. TABINTA, uitreis, 11 Dec. te Southampton Dec. St. Vincent. RON. ROLL. LLOYD. FLANDRIA, uitreis, pass. 11 Dec. van. 3 uur Freshwater. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BLOMMERSDIJK, Norfolk n. R'dam, pas seert 10 Dec. Scilly. DELFTDIJK, Pacific Kust n. R'dam, Dec. van Liverpool. BOLLAND BRITSCH-INDIE LIJN- STREEFKERK, thuisreis, pass. 10 Deo Perim. ROTT. LLOYD. KEDOE, uitreis, 10 Dec. te Sa'oang. KOTA RADJA, uitreis, 11 Dcc. v. Genu

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14