FINANCIEN. BURGERL. STAND v. LEIDEN HOTEL „DE INKTVISOH". Het voorstel-Kuipers. In te voeren een arbeidsreserve, wordt verworpen met 22 13 stemmen. Voor de S.DA P, en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel Verweij tot wederinvoering van de zakelijke belasting op de bedrijven wordt verworpen met 2213 stemmen. Vóór de S.D.A.P. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel Verweij tot Invoering van een belasting op bouwterreinen wordt verworpen met 2213 stemmen. Vóór de S.D.A-P. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel Verweij, het aantal opcen ten op de vermogensbelasting te verhoo- gen van 15 tot 50, wordt verworpen met 2214 stemmen. Vóór de S.D.A.P. en de heeren Knuttel, v. Tol en Vos. Het voorstel Verweij: De raad spreekt de wenschelljkheid uit, dat de opcenten op de Personeele belasting voortaan progres sief zullen worden geheven, gaat om prae- advies naar B. en IV. Het voorstel Knuttel: De gemeenteraad besluit aan alle werkloozen tegen Kerst mis een week steun extra uit te keeren. Aan afgevoerde werkloozen het bedrag dat zij zonder deze afvoering zouden ontvan gen, wordt verworpen met 1916 stemmen. Vóór de S.D.A.P. en de heeren Manders Knuttel, Vos en Simonis. Het voorstel v. Stralen, 50»/o extra-uit- keering te geven, wordt verworpen met 2114 stemmen. Vóór de S.D.A.P. en de heeren Knuttel, v. Eecke en Vos. (De heer Manders stemt bij vergissing tegen). Z.h.st. wordt het voorstel van B. en W, (25°/o) aangenomen. Het voorstel Knuttel: De Gemeenteraad besluit dat, ter vermindering der werkloos heid, in de gemeentebedrijven en diensten ten spoedigste de 7-urendag zonder ver mindering van weekloon moet worden in gevoerd, wordt verworpen met 332 stem men. Vóór de heeren Knuttel en Manders. Het voorstel Knuttel: De Gemeenteraad draagt B. en W. op ten spoedigste te komen met plannen voor gemeentelijken bouw van deugdelijke arbeiderswoningen op groote schaal, ten einde te bereiken: a. Algeheele opruiming der krotwoningen b. Daling der huren door verruiming der woningmarkt c. Vermindering der werkloosheid, wordt verworpen met 2312 stemmen, Vóór de S.D.A.P. en de heer Knuttel. Het voorstel Knuttel: De Gemeenteraad draagt B. en W. op een nieuwe regeling te ontwerpen der gas- en electriclteits-ta- rleven, gebaseerd op een vrij maandelijksch gebruik per gezinsaansluiting van 10 M3 gas en 5 K.W.U. electriciteit, wordt ver worpen met 341 stem. Het voorstel Knuttel: De Gemeenteraad besluit alle door de gemeente betaalde salarissen boven f. 6000.- met Ingang van 1 Maart 1932 tot dit maximum terug te brengen, wordt verworpen met 341 stem. De motie mevr. BraggaarDe Does en van Stralen. De Raad acht het gewenscht dat de aanvragen om steun bij M. H. en de uit- keering daarvan, voor de georganiseerde werkloozen geschieden via de besturen van de vakorganisaties. Wordt verworpen met 1916 stemmen. Vóór de S.D.A.P. en de heeren Man ders, Knuttel, v, Tol, Vos en Eikerbout. Het voorstel mevr. Braggaar tot instel ling door en uit den raad van een com missie van onderzoek naar de door haar genoemde gevallen bij het M. H. wordt verworpen met 2114 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Knuttel Vos, en Eikerbout. Het voorstel v. Stralen betreffende het Levendaal wordt verworpen met 20—15 stemmen. Voor de S.D.AP. en de heeren Knuttel, Simonis, Vos en Eikerbout. Hierna ruim 6 uur schorsing. AVONDZITTING, DE BEGROOTINGSPOSTEN. Uitgaven, Bij art. 261 (politie) worden enkele opmerkingen gemaakt door mevr. Brag gaar inzake de vrouwelijke hulp der po litie, die h. i. niet is wat zij behoorde te zijn, doordat betrokkenen niet den tijd er voor heeft Verbetering is hard noodig. De heer KNUTTEL vestigt nog eens de aandacht op het gebeurde met Lubbe en de geschiedenis voor de Haagsche Recht bank met de beschuldigingen aan het adres van C. v. P. De VOORZITTER zegt, dat voorlooplg heel goed is te volstaan met de beschik bare vrouwelijke kracht. De uitlating, toegeschreven aan den C. v. P. gelooft spr. niet. De beschuldigingen, hoewel ge uit, behoeven toch niet juist te zijn. Na re- en dupliek wordt het art. goed gekeurd. De heer KNUTTEL is tegen zekere politie-uitgaven zooals vroeger, gelet op het optreden der politie, gelijk vorig jaar weer is gebleken uit het optreden tegen de werkloozen dat totaal ongemotiveerd was. Er wordt maar op Ingehakt. De VOORZITTER zegt, dat ook de advocaat van verdachten niet aandrong op vervolging der politie-mannen en dat zegt wel iets. Betrokkene veroorzaakte veel last aan de politie. De heer KNUTTEL: juist en daarom is hij gezocht. Uitvoerig wordt nog door den heer Kooistra aangedrongen op verbetering van de concierge-wonlng van het poli- tie-bureau. Bij art. 268 (subsidie voor opleiding van politie) is een voorstel Kuipers, den post te verhoogen met f. 100, ten einde de Algemeene Bond van Politiepersoneel eveneens ln het bezit te stellen van eene subsidie, voor den cursus tot opleiding bij de politie. Het voorstel wordt verworpen met 23 tegen 11 stemmen. Vóór de S.D.A.P. Bij volgn. 305 (subsidie Ver. Zuigelin genzorg) spreekt mevr. Braggaar-de Does haar verwondering uit, dat deze subsidie verlaagd is met f. 1000. In dezen tijd zou verhooging in de lijn der verwachting liggen. BIJ volgn. 306 is een voorstel van den heer KOOLE om uitvoering te geven aan liet plan Badhuis Zuiderzicht, hetwelk reeds de Commissies van Fabricage en den Geneeskundige en Gezondheidsdienst is gepasseerd. De voorsteller schetst uitvoerig de drin gende behoefte in een dergelijk drukbe zochte arbeiderswijk. De heer VAN ES is wel voor zoo spoedig mogelijke uitvoering, doch niet voordat de financiën het toelaten. Verworpen met 1916 stemmen. Vóór S. D. A. P. en de heeren Vos, Romijn, Bos man, Knuttel en Van Eecke. Tevens stelt de heer Koole voor de zweminrichtingen „De Zijl" en de „Hooge Rijndijk" op Zondag voor het publiek open te stellen. Spr. brengt dit ln verband met de soe peler toepassing van de Zondagswet. Waar om voor bioscopen toegestaan, hetgeen voor een volksbelang als een zweminrich ting wordt verboden? De heer VAN ES meent, dat de Zondags wet ondanks de hier aangenomen motie, gehandhaafd dient te worden. De heer KNUTTEL ondersteunt beide voorstellen; de heer WILBRINK bestrijdt ze daarentegen. Nadat ook de VOORZITTER en wethou der GOSLINGA de voorstellen hebben be streden. wordt dit tweede voorstel verwor pen met 22 tegen 13 stemmen. Vóór de S. D. A. P. en de heeren Vos en Knuttel. T. a. v. de badhuiskwestie merkt de heer Goslinga nog op, dat het voorstel der com missie nog niet bij B en W. is ingekomen. Bij volgnr. 335 (Jaarwedden personeel openbare werken) dringt de heer MAN DERS aan op betere werkwijze van Ge meentewerken. terwijl de heer SCHüLLER een betere arbeidsovereenkomst voor de straatmakers wenscht. De heer COSTER wenscht de reparaties tan vrachtauto's voortaan 'niet meer on dershands te doen uitbesteden. Wethouder SPLINTER acht de werkwijze bij Gemeentewerken zoo rationeel als het maar kan. De autoreparaties worden op de bilUJkst mogelijke wijze verricht. Bij volgnr. 345 (onderhoud kolken en riolen) bepleit de heer KOOLE uitbreiding van het aantal urinoirs, vooral in de bui tenwijken. Bij volgnr. 380 dringt de heer GROENE- VELD aan op een onderzoek tot verbete ring van de accoustiek in de Gehoorzaal en verwijdering van het afschuwelijke too- neclscherm. Wethouder SPLINTER antwoordt, dat het accoustiek-vraagstuk in onderzoek is en aan het reclamescherm nader aandacht zal worden geschonken. Bi1 volgnr. 389 (onderwijzers-salarissen) merkt de heer VOS op, dat de gemeente scholen moet bouwen ln wijken, welke zich uitbreiden en niet moet wachten tot alle wijken zijn volgebouwd Voorts heeft hij bezwaar tegen de indeeling der scholen; hij wenscht een soort eenheidsschool voor L. O. en U. L. O Welke zijn tooh de ar gumenten van B en W. voor behoud van de bestaande ongelijke verdeeling van de zomervaeantle? Men mag toch aannemen, dat overal even Intensief gewerkt wordt! De salarisrege'tng voor tijdelijke leer krachten acht spr. onbillijk. Ten slotte vraagt hij ln welk stadium de plannen vcrkeeren tot stichting van meer open bare bewaarscholen. Het verheugt sor., dat er spoedig een borstbeeld zal worden op gericht voor den grooten Leidschen ge leerde Lorentz De heer GROENEVELD onderschrijft in hoofdzaak de wenschen van den heer Vos. Verder vraagt hij vervanging van het gaslicht, waar nog aanwezig, in de school gebouwen, door electrisch licht. Daarna bespreekt hij zijn motie, waarin den raad gevraagd wordt de wenschelljkheid uit te spreken, dat nabij den Haagweg en nabij de Heerenstraat ten spoedigste Openbare Bewaarscholen zullen worden gesticht. De heer KOOLE vraagt spoedige verbe tering van de benedensctiool aan den Zuid- singel. De heer VAN ES dringt aan op bezuini ging van de bedragen, uitgetrokken voor boventallige onderwijzers. De motle- Groeneveld kan spi. niet ondersteunen. De heer KNUTTEL sluit zich aan bij de voorstellen van de heeren Vos en Groene- veld, doch wijst er op dat de linksche partijen zelf de schuld zijn van de ach teruitstelling van het openbaar onderwijs, doordat zij hun steun hebben verleend aan de totstandkoming der pacificatie. De rede van den heer Van Es. die zich on danks het overwicht van het aantal bij zondere scholen, onmiddellijk verzet zoo dra er sprake is van een nieuwe openbare school, is het sprekend voorbeeld van den funesten invloed der pacificatie. De heer DONDERS meent, dat de diffe rentiatie in het onderwlls ln het belang is van de arbeiderskinderen. Ook hij ver wondert zich evenais de heer Vos in de ongelijkheid van den vacantieduur. De heer MEYNEN verklaart zich ook een voorstander van de differentiatie in de scholen, welke een weerspiegeling be hoort te zijn van de maatschanwiijke sa menstelling der bevolking. Invoering van een eenheidsschool acht sor. een ramn voor het onderwlls. De motie-Groeneveld zal ook sprekers fractie niet kunnen on dersteunen. Wethouder TEPE betwist of een scho- Ienhouw-politiek als door den heer Vos be doeld, de meest Juiste is. Men bouwt scho len naar gelang eT behoefte aan bestaat. T.a.v. de esnheidsscholen deelt sor. geheel het standpunt van de heeren Meynen en Donders. Uniformiteit ln de vacantle-re- gellng acht spr. niet gewenscht; men moet rekening houden met maatschappelijke omstandigheden. De urgentie van vervan ging van gaslicht door electrisch licht ziet sor. niet in. wel de wenschelljkheid. Ten slotte de motie-Groeneveld. Zijn Indertijd Ingediend voorstel tqt den bouw van open bare bewaarscholen was te beschouwen als een soort doorgetrokken pacificatie. Hij stelt voor het voorstel-Groeneveld te stel len in handen van B. en W. voor prae- advies, aangezien de raad ln het huidige stadium niet kan beoordeelen welke aan vragen tot den bouw van openbare- en bijzondere bewaarscholen er nog meer zijn Deze plannen zullen geleidelijk aan den raad worden voorgelegd. Dat dit nog niet gebeurd is, ligt aan verschillende oorza ken. o.a. aan de ziekte van den chef van de afdeeling onderwijs. Het plan voor de bewaarschool ln de Kool is reeds geruimen tijd en momenteel ln handen van de on derwijscommissie. De heer HUURMAN stelt voor de ver gadering te schorsen, gelet op het verge vorderde uur, welk voorstel door den heer Van Eek wordt ondersteund. Het voorstel tot schorsing wordt met 17 tegen 16 st. verworpen. De heer GROENEVELD handhaaft zijn voorstel; hij ziet in de praktijk, dat prae- advies aanzienlijke vertraging beteekent. WETHOUDER TEPE zegt de grootst mo gelijke spoed toe, waarna de heer Groene- veld met prae-advies accoord gaat. Aldus wordt besloten. De heer WILMER stelt voor de voorstel len thans niet te behandelen, doch de be grooting af te handelen. HIJ stelt voor al leen het voorstel te behandelen van den heer Groeneveld inzake de subsidie aan het Instituut voor Arbeldsontwlkkellng, daar de overige toch geen invloed hebben oo de cijfers der begrootlng. Nadat de S. D.A.P. zich hiertegen heeft verklaard, trekt de heer Wllmer zijn voorstel ln. Bij vlgnr. 396 (aanschaffen en onder houd leermiddelen) klaagt de heer GROE NEVELD over den ongelijken maatstaf bij de toewijzing van vergoeding voor leer middelen voor de verschillende scholen. Bij vlgnr. 468 (vergoeding bijz. scholen boventallige onderwijzers) vraagt de heer GROENEVELD hoe het mogelijk ls ge weest, dat aan een bijzondere school hier ter stede een gehuwde onderwijzeres werk zaam ls geweest. WETHOUDER TEPE antwoordt, dat die mogelijkheid ook bij het openbaar onder wijs bestaat. De heer MEYNEN stelt eenige vragen over boventallige onderwijzers, welke door den wethouder worden beantwoord. Bij vlgnr. 502 (Schoolkindervoediing en -kleeding) komen ln behandeling de voor stellen van mevr. BraggaarDe Does om schoenen te verstrekken lnplaats van klompen, de schoolkindervoeding ook ge durende de vacantle te verstrekken, over te gaan tot instelling van een gemeente lijke commissie en gedurende den school tijd pantoffels te verstrekken. Spr. licht haar voorstellen uitvoerig toe. De heer KNUTTEL verklaart zich even eens voorstander van voeding van gemeen tewege; de heer VAN EECKE zegt, dat het principe der vereenlglng is voedsel en klee ding in die mate te verstrekken, dat schoolverzuim uit gebrek aan die zaken niet behoeft voor te komen; de heer MAN DERS steunt de voorstellen van mevr. Braggaar. De heer BERGERS zegt, dat de kleeding goed en de voeding best is en nimmer aan leiding geeft tot klachten. De voorstellen van mevr. Braggaar hebben z.i. in werke lijkheid een geheel anderen ondergrond dan het kind. Het is enkel haar bedoeling het particulier initiatief uit te schakelen. Na bestrijding dloor wethouder Tepe, wordt het voorstel verworpen met 16 tegen 13 stemmen. Voor de S.DA.P. en de heeren Knuttel. Manders en Vos. Het voorstel tot voedselverstrekklng gedurende de vacantie wordt verworpen met 1513 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Knuttel, Vos, Simonis en Manders. Het voorstel tot instelling der gemeentelijke commissie wordt verworpen met 17 tegen 11 stemmen Voor de S.D.A.P. en de heeren ènu«ij en Vos. Haar vierde voorstel wordt op voorstel van den heer Tepe gesteld in handen van B en W. om prae-advies. De heer MANDERS stelt thans voor de vergadering te verdagen, waartoe met vtü groote meerderheid om halfdrie wordt be sloten. De Voorzitter verdaagt daarop de ver gaderlng tot Maandag 21 December des nam. te 2 uur. FIRMA P. KOUMANS SMEDING. Naar wij vernemen zal de firma P Kou mans Smeding, kassier en commissionnair ln effecten te Leeuwarden, met Ingang van 1 Januari a.s. in likwldatie treden. De firma P. Koumans Smeding is de oudste kassierszaak van Friesland zii werd in 1818 opgericht door den heer Pie ter Koumans Smeding, agent van de Ne derlandsche Handel-Maatschappt), tevens lid van Gedep. Staten van Friesland Tot llkwidatie werd besloten, omdat de heer H. G. W. Sprengor (de achterklein zoon van den heer Pieter Koumans Sme ding), thans nog de eenige firmant, voor zijn kassierszaak geen onvolger heeft. Met de Incasso-Bank N.V. werd een overeenkomst aangegaan omtrent het voortzetten der relatie met de cliënten der firma P. Koumans Smeding. De heer H. G. W. Sprenger wordt, in gaande 1 Januari a.s., aan het kantoor Leeuwarden der Incasso-Bank als advi seur verbonden. Het meerendeel van het personeel der firma P. Kouman." Smeding wordt door het kantoor Leeuwarden der Incasso-Bank overgenomen. o NEDERL.-INDISOHE SPOORWEG. In de vergadering van den Raad van Commissarissen der N.V. Ned.-Indische Spoorweg Maatschappij werd besloten over het Ioooende boekjaar geen interim-divi dend uit te keeren (v. j. 4 pCt.). RECLAME. R P. H. KEEREWEEF* BEGRAFENISSEN Tel: 861 AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 4762 GEBOREN: Petrus Christianus, z. van F. H. M. van Remundt en M. C. Rozier; Johanna Clazina, d. van W. J. van der Steen en J. C. Erades; Jozef Mario Andreas, z. van A. A. Hilger- som en M. J. van den Berg. OVERLEDEN H. C. van Leeuwen, wed. 90 jaar; M. Dompeling-Verwey, wed., 83 jaar; O. G, Aalders, m., 61 jaar. o Het was op een Donderdagavond, dat ik, bek-af en stoffig, het kleine kust- plaatsje: Castel-Bojana binren kwam ge stapt. Ik was eraan gewend, dat mijn ver schijnen in de visschersmr atsen, die ik, eerst aan de baai van CaU ro. daarop aan de steile uitloopers van het gebergte aftip- pelde, de verschuldigde aandacht trok. Hier te Castel-Bojana echter scheen me een en ander niet recht pluis. Noch stond de lieve straatjeugd tot bedelen opgesteld, noch werd een reis-ezeltje aangerukt; geen dorps-autoriteit bekommerde zich om mijn pas en geen herbergier lichtte de smoezelige fez van het geschoren hoofd, tegelijk wijzend naar zijn hótel, ter wille van de belangen van mijn oververmoeid lichaam. Alles droeg veeleer het aanschijn alsof de heele bevolking in paniek naar 'de bergen was gevlucht, hoewel ik inwendig hoopte, dat dit niet om mij gebeurd was! Maar neen, ik had mij vergist! Daar ginds bij den verweerden muur, zat een stokoude man. Het scheen de herder te zijn, want rondom hem verdrong zich een kudde schapen, die tot opbreken aan spoorden Ik liep op hem toe en presenteerde hem een van mijn Servische cigaretten. „Waar zijn al de menschen?" vroeg ik. „Achter de begraafplaats tegen den berg." „Wat doen ze daar?" „Zij houden vergadering." Reeds hoorde ik in mijn verbeelding; volgens parlementaire gewoonte, „juist, juist!" roepen. „Zijn ze daar allemaal?" De oude herder knikte grlnnekend. „Waarom ga jij er niet heen?" „Zij vechten om de ezels", zei hij ver achtelijk en zijn gebaar verried dat hij in geenerlel opzicht met dien strijd iets had uit te staan. „HmIk zou hier willen overnach ten, zoek een logeer-gelegenheid, een goedkoop logies." Hij monsterde me enkele minuten aan dachtig en zei toen; ,Er zijn hier in de plaats twee logementen. Het eene is duur dat is „De gouden Krab" en het goed- koope heet; „De Inktvisch." „Is er groot verschil tusschen die twee?" vroeg ik verder. „Er is heelemaal geen verschil. Wilt tl den zonsopgang zien? Wilt u dat zien, ga dan in het goedkoope hotel; „De Inkt visch". Wilt ge echter dien zonsopgang niet zien wend u dan tot het dure loge ment: ,De gouden Krab"." „Zoo, zoo en. „In het logement ,öe Inktvisch" nl ziet u den zonsopgang ln elk geval." Al dus herhaalde hij, meteen stond hij jp en, vergezeld van zijn kudde, wandelde hij met groote waardigheid de Adriatlsche schemermg tegemoet. Ik liep, eenigszins van de wijs gebracht, de hoofdstraat van Castel-Bojana door, welke hier, zeer merkwaardig met het zee strand gelijk is; ik strompelde over ver- spreid-liggende roeispanen, raakte ver ward in los-gerolde netten en gleed uit over verraderlijke schelpen. „Malligheid" peinsde ik; „wie nu kon mij dwingen tot het zien van den zonsopgang, al heette het hotel ook „De Inktvisch" en al was dit het goedkoopste van de plaats. Hier nu be sliste niet het „Kismet", waar deze vrome Muzelman mogelijk aan gelooven zou, doch de inhoud van mijn zakportefeullle." Als bevestiging bijna van deze opvatting zag ik plotseling een grooten, blikken inktvisch aan 'n langen haak bungelen, ried met behulp van mijn bijzondere scherpte van geest, dat dit het teeken van het gezochte hotel moest zijn en ver wonderde mij opnieuw erover, wat al niet zich hier, aan de Montenegrijnsch-Alba- neesche grens, met dit vreemde woord tooide. Het huis stond open en zag er als uit gestorven uit. In den open haard van de groote gelagkamer, gelijkvloers, brandde eenzaam een groot vuur. Een krakende, houten trap voerde naar het betimmerde zolder-gedeelte, dat benauwend scheef op den steenen onderbouw rustte. Niemand, die mij belette, om desnoods het heele huis te plunderen! Hoe ware het ook anders in deze idyllische omgeving moge lijk geweest, waar al haar bewoners ach ter het kerkhof tegen den berg om de ezels streden! Stemmen-rumoer rukte mij uit een lichte dommeling los, waarin ik, door af matting, bijna zou weggezonken zijn. Door de huisdeur trad een reuzenlange kerel naar binnen in de vrees-aanjagende dracht der Skipetaren klaarblijkelijk de eigenaar der herberg en achter hem aan drongen zijn kameraden op, die voor hem niet onderdeden in dreigend uiter lijk. „O, wonder, een gast!" riep hij plotse ling zeer verrast uit, pakte mijn hand en schudde mijn arm als een pompzwengel, „Gij wilt mogelijk toch niet bij mij over nachten, heer?" Ik bevestigde de vraag onstuimig en stond erop onmiddellijk naar mijn slaap gelegenheid geleid te worden. Tevreden met mezelf en de heele wereld en bovenal met den braven herbergier, die door mijn komst geheel buiten zich zelf scheen ge raakt wlem ik me op de mais-stroomatras neer en bekommerde mij niet meer om de debatten, welke nu beneden in de gelag kamer ontstonden. De oude schaapher der met zijn fatalistische beschouwing over den zonsopgang spookte alleen door mijn droomen. Miln slaap was zwaar en diep. Geheel onverwachts wekte mij een fenomeen van zenuw-verscheurende verschrlkkelij kheld. Buiten, ergens vóór het huis, was een oor- verdoovend kabaal losgebarsten als wer den alle mogelijke blikjes der heele wereld tusschen molensteenen vermalen of als knarsten de ijzeren kettingen van alle putten tan Europa meedoogenloos in plotselinge actie. Ik sprong op het raam toe, wierp de houten luiken open en boorde mijn blik de richting in van het strand Daar stonden twintig ezels, de halzen wijd-gestrekt naar het Oosten, kwispe lend met hun staarten en brullend, schreeuwend, schetterend tegen de zon, die juist uit de zee purperrood omhoog steeg. Vrome Muzelman, wondermooie herder patriarch, hoe wijs waren uwe woorden! Ik keek op mijn horloge: precies drie uur! Ik had den zonsopgang in elk geval aan schouwd „O, heer", zei de herbergier, toen ik slaapdronken paar de gelagkamer omlaag stommelde, „wees niet op mij vertoornd wegens deze ezels. Het zijn domme beesten, die goed-gemeende vermaningen niet aan nemen. Trouwens het duurt maar één uur. Om vier uur houden ze van zelf op." „Man", zei lk, „aan wlen behooren deze muzikanten van dit helsche concert?" „Aan de marktlui, die uit Skoetari brood en groenten aanvoeren." „En juist vóór jouw woning moet jij dat dulden?" Hij trok gelaten de schouders op. „Het hoofd van de plaats heeft bevolen, dat ze zich hier hadden op te stellen, omdat ze op het marktplein al te gemakkelijk schade zouden berokkenen", verontschul digde hij zich. rrDan zal ik naar de „Gouden Krab" moeten verhuizen!" „Heer!" kermde hij, „dat zult gij niet doen' De Krab-herbergier is een roover, een dief. De matrassen van zijn hotel zijn vuil en zijn eetwaren stinken, dat het een schande voor Castel-Bolana is. Bij mij daarentegen is het goedkoop en plezierig. Ik wil u alles van den omtrek laten zien. Ik ken mannen, die oud-Turksche wane- nen bezitten, als u ze zoudt willen zien. Ik kan u een honderd-tienjarige Bulgaar toonen, op wien u uwe zwarte prentjes- trekbarmonica kunt instellen. Maar naar „De Gouden Krab" mongt u niet gaan!" De tooneelmatlge Skipetaar scheen een huilkramo nabij. „Maar die ezels. „Ik zal er verandering in brengen!" be zwoer hij mij. „Wacht nog maar evm!" Zijn blank oaardegebit glinsterde van ergernis en zijn harde snorharen stonden overeind Dus besloot ik te blijven, om de omge- vin, de oud-Turksche wannen en d^n hnnrWd tipnierio-en Bulgaar te bezien Dit voornemen duurde tot den volgenden dag om drie uur in den morgen. Het was een Zaterdag. „Geen uur blijf ik langer hier!" stamelde ik afgetobd, terwijl buiten weer de afgrijselijke ezel-symphonie weerklonk. „Ik wilde u immers nog naar de draken- grot geleiden, waar Skanderbeg „Maar die ezels „Zij begroeten alleen maar de zon, be grijpt u dat niet, heer?" sprak hij ver wijtend. „Om vier uur houden zij van zelf op. Bovendien zal ik het veranderen, in geval het u hinderen bleef. In ver trouwen: wij hebben vanavond opnieuw een groote vergadering achter het kerk hof tegen den berg." „Om die ezels?" Hij knikte geheimzinnig. Langzamerhand bracht ik mezelf er toe den grappigen kant van deze geschiedenis te zien. Het eind van deze onheilspellende ezel-geschiedenis interesseerde mij. Mor gen is Zondag, schoot me te binnen. Dan wordt er stellig geen markt gehouden. En ik beloofde opnieuw te blijven.O zalige misleiding! Precies om drie uur in den morgen weerschalde een nog ontzettender gekrijsch. Want heden stonden er veertig ezels beneden en begroetten den onver- mijdelljken zonsopgang. „Nu is mijn geduld eindelijk ten einde!" kermde ik kwaad. „Vandaag, Zondag, zelfs „Dat verwondert u, heer," verbaasde zich de waard. „Juist vandaag zijn die ezels dringend noodig, want het is moge lijk, dat er vreemden komen, die de bergen in willen rijden." „Ik ga nog heden de Bojana op naar het Skoetari-meer. Ik heb nu reeds alle bezienswaardigheden, uitgezonderd dien honderd tien jarigen Bulgaar, bezichtigd. Van hem zie ik af." „Blijf, o heer, alléén dezen éénen dag nog maar!" smeekte de Skipetaar en drukte mij aan zijn borst dat mijn ribben kraakten. „U bent mijn eenige gast. Heel Castel-Bojana benijdt mij daarom. Als u weggaat, werpt dit een slecht licht op mijn hotel. Heden hebben wij de laatste, de allerlaatste vergadering achter 't kerk hof tegen den berg Zijn overredingskunst vermocht ik niet te weerstaan. Met gevoelens van zoo Iets als van een middeleeuwsch misdadiger, dien men naar de martelkamer geleidde, begaf ik mij 's avonds te bed. Met astro nomische juistheid werd ik uit den slaap opgeschrikt. Hamerslagen schenen mijn deur te beuken. Half vier! En nog geen ezol-gebalk? Iets ontzettends had zich stellig te Castel-Bojana voorgedaan. „Maak open, heer als ge zoo vriendelijk wilt zijn!" riep daarbuiten de stem van den herbergier, terwijl zijn vuistslagen bet huis deden daveren. Ik trok de knip van de deur en liet hem binnen. Zijn gezicht straalde; lets van bovenaardsche clans lag er over ziin machtige gestalte. Met groote passen haastte hij zich naar het venster, opende de blinden en wees met zijn lange armen naar het strand. Was het werkelijk mogelijk? Geen ezel in den omtrek te ontdekken; slechts van heel ver weerklonken nauwelijks waar neembaar de stemmen „Zij balken van vandaag af vóór het hotel „De Gouden Krab", zei hij met de grootste voldoening ln de stem. „Ik neb het bevolen, want mijn vrienden hebben mij gisteren tot directeur van dit bad plaatsje benoemd." „Wel voor den drommel" zei ik, ,,kom nu eens met die geschiedenis voor den dag", en ik ging ziiten. Hij vermeide zien in mijn verbazing en begon: „De strijd om de plaats van de ezels in Castel-Bojana is oud. De waard van „De Gouden Krab is ermee begonnen. Hij beval, toen hij lot directeur gekozen was, dat deze balkende dieren vóór mijn hotel hadden te $„aan zoodqt ze mijn gasten ontnamen. Den besten wijn en de vetste sohapen gat' ik om daarmee hem uit het ambt te doen ontzetten. Eindelijk kozen de mannen mij en ik gaf order, de ezels vóór „De Gouden Krab' te doen stationee ren. Twee jaren lang gebeurde dit. De dief en de moordenaar van daarginds kocht echter de stemgerechtigden met wijn en gebraad om, zoodat zij hem opnieuw het presidentschap toekogelden en hij zond de ezels opnieuw naar mij, zoodat....'' „Houd op!' riep ik uit en wreef mijn slaperige oogen uit om dezen held van Albaneesche communaal-poliliek beter te bezien. „Nu ben jij dus weer gekozen? „Jawel, voor twee jaren. En ik heb de ezels, uit zorg om u, o lieer, direct daar ginds heen gezonden. Vanf heden ls de „Gouden Krab'", het goedkoope en f,De Inkt visch" daarentegen het dure hotel van Castel-Bojana. Gij zult zien, hoe de gas'en die deze schavuit d^ze dief in zijn stin kenden stal gelokt heeft, direct naar mij zullen verhuizen. Maar gij. heer, gij al één kunt bij mij tegen de billijke voorwaarden wel blijven". Toen ik twee uur later met dezen pracht kerel uittoog om mijn zwarte prentjes* trekharmo ica op den honderd-tien jarigen Bulgaar in te stellen, lichtte de oude lief' der, beneden aan het strand, een nieuT aangekomen rug-zak-toerist in met woorden: „Als ge den zonsopgang zien wilt- g dan in het goedkoope hotel „De Gouden Krab' A's ge dat echter niet zien win» wendt u dan tot het dure: ,De Ipktviscn AJzoo sprak hij en keerde hem dea ng en schreed, gevolgd van zijn kudde, v waardigheid den Adriatischen morgen moet. 2-5

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10