R.H.W. PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. VERANDERINGEN IN DE HOOFDSTAD. De wethouder van publieke werken deel de gistermiddag in den Raad van Amster dam mede: De Bisschop op den Dam zal zeer spoe dig verdwijnen. Er zal daar een ander ge bouw herrijzen. Men zal niet kunnen wach ten met den bouw tot de rooilijn weer naar achteren zal worden gebracht. Het Midden-Dam-terrein zal geen parkeerter rein worden en zal zoo spoedig mogelijk worden bebouwd. De verbetering aan het Rokin zal in het volgend jaar beginnen, maar hiermee staat in onverbrekelijk ver band de rioleering van de binnenstad voor 8 millioen gulden. De Magere Brug zal in haar ouden vorm herbouwd worden. Het Panoramagebouw zal bestemd worden voor de Algemeene Jeugd-Centrale. Werkzaam heden tot verandering van het spoorweg verkeer zuilen spoedig ter hand worden genomen. Het WP.-station zal verplaatst worden naar Watergraafsmeer bij de Ber- Iagebrug. Alle spoorbanen in Amsterdam- Oost zullen omhoog gebracht worden. Hierdoor zullen vier overwegen veTdwijnen tien zullen door tunnels worden vervan gen en vijf nieuwe tunnels zullen er in Oost komen. De sporen aan den Zeebur- gerdijk zullen verdwijnen. Er zal een nieuw modern goederenstation komen in de Riet landen. VOOR HET MISDEELDE KIND. Ieder Nederlander wien de verzachting van het lot van het misdeelde kind ter harte gaat, zal daarvan van 10 December tot en met 9 Januari a.s. daadwerkelijk kunnen doen blijken door het koopen van weldadigheidspostzegels en prentbrief kaarten. die ook dit jaar weer speciaal voor dit doel zijn ontworpen. Nader om schreven is dit doel: het verstrekken van financieelen steun aan alle gebrekkige, die verzorgen, zieke, zwakke, blinde, doove, doofstomme, achterlijke, gebrekkige en verwaarloosde kinderen van alle gezindten, d. w. z. 50.000 Nederlandsche kinderen be neden 19 jaar. Er zijn 4 postzegels ontworpen door den heer G. Kiljan te Voorburg. Die van l'/j cent kost 3 cent, die van 5 cent kost 8 cent, die van 6 cent kost 10 cent, die van 12'/i cent kost 16 cent. De prentbrief kaartenserie vormt een zonnige, kleurige reeks van 6 groote prentbriefkaarten, naar kleurhoutsneden van Arie Zonneveld; zij wordt uitgegeven voor den lagen prijs van 35 cent. Met den verkoop van deze post zegels en prentbriefkaarten wordt schit terend werk verricht, dikwerf met verras send resultaat. Ieder succes kan beteeke- nen redding van een menschenkind voor armoede, achterstelling en verbittering. Wanneer uit de kringen der kleine inko mens de belangstelling grooter was, dan zou door vereende krachten een opbrengst worden verkregen van f. 150.000. De orga nisatie van dit werk van weldadigheid Is ln handen van een speciale commissie, in gesteld door den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming. In deze commissie zijn vertegenwoordigd de voornaamste rich tingen van de jeugdzorg binnen het be trokken gebied. Na 9 Januari zijn de weldadigheidspost zegels niet meer verkrijgbaar aan de post kantoren. ze blijven echter onbeperkt geldig. Vooral voor de correspondentie met Kerstmis en Nieuwjaar kan het gebruik maken van bedoelde postzegels en prent briefkaarten niet genoeg worden aanbe volen VERSPREIDE BERICHTEN. Te Bameveld is op 02-jarigen leeftijd overleden de heer H. W. Hiddingh, secre taris-penningmeester van het Drentsch Paardenstamboek en secretaris van de provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Drente. Bij Kon. besluit is aan P. van Schou wen. op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari 1932, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oude Tonge. Bij Kon. besluit is aan mr. P. J. C. Tetrode, directeur van De Nederlandsche Bank, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van de Centrale Commissie voor de Statistiek, onder dankbetuiging- voor de als zoodanig bewezen diensten. De Bond van Patroons ln het Steen-, Houtgranlet- en Kunststeenbedrljf lm Ne derland, heeft besloten aan de van 8—17 April 1932 te Den Haag te houden bouw- tentocmstelling ..NEBO" door een collec tieve inzending deel te nemen. Naar lïet „Hbld." verneemd s eerst daags te verwachten de benoeming van mr. J. E. H. Baron van Nagell, oud-gezant te Boekarest, tot Harer Majesteits buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Mexico. De gewone audiëntie van den Minis ter van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen zal op Maandag 14 December e.k. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. BRAND. SOEKABOEMI, 8 Dec. (Aneta) Twee Europeesche en een Chineesche toko zijn uitgebrand. De schade wordt geschat op f. 10.000. RECLAME. FRUITSODA Mineraalwater ra. Vruchtensmaak Alleen echt met dit merk. 1906 Limonadefabriek te Leiden. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN ARBEID. De Kamer is in deze vergadering voort gegaan met de behandeling der begrooting van Arbeid. Hierbij heeft de heer dr. Vos gesproken over de belangen van den Middenstand. De bewering, dat de middenstand de daling der kleinhandelsprijzen zou tegenhouden wordt meende hij door feiten weer legd. Van verschillende artikelen zijn de prijzen lager dan ln 1910. Men mag echter niet vergeten, dat de winkelhuren. de be lastingen de invoerrechten, de loonen nog hoog zijn en een verdere daling der prijzen tegenhouden. Ook de sociale lasten zijn hoog en drukken op den middenstand. Verlaging van de productiekosten is ook voor den middenstand noodzakelijk, te meer, waar deze sterk lijdt onder de ver minderde koopkracht. De Regeering dient tegemoet te komen aan de crediet-behoefte van den middenstand. De heer Weitkamp heeft de noodzake lijkheid betoogd, om in de gegeven om standigheden producenten en consumenten nader tot elkander te brengen. De klein handel moet worden beperkt. De coöpe ratie dient als één der schoonste vormen van het vereeniglngsleven te worden aan gemoedigd. Als de coöperatie verder was doorgewerkt, zouden de prijzen nu veel lager zijn. Daarna hebben verschillende afgevaar digden. met name de heeren de Boer en Duymaer van Twist en mej. Katz, de be langen van de binnenschipperij besproken en om verschillende maatregelen in het belang der binnenschippers gevraagd, in het bijzonder ook wat het beurt-bevrach ten betreft. Waarop de heer Kortenhorst informeerde hoe het kwam, dat de com missie-Kan nog niet was geconstitueerd en de heer Knottenbelt betoogde dat de Minister te weinig aandacht heeft voor de zeescheepvaart. Zeer vele van onze schepen zijn opgelegd. Met het buitenland kunnen we niet meer concurreeren. De Mi nister dient de belangen onzer scheep vaart te behartigen. Vervolgens hield de heer van Hellenberg Hubar ook zynerzijds een betoog over de kleinhandelsprijzen, die door allerlei factoren worden beinvloed, doch die lager konden zijn. De heer Lovink heeft nadere inlichtingen gevraagd over de uitgetrokken post van f. 100.000 voor .propaganda ten bate van het Nederlandsche fabrikaat. Geldt deze posi voor bepaalde industrieele producten of voor de Nederlandsche industrie in het algemeen? Evenals mr. Kortenhorst vroeg de heer Kuiper inlichtingen over het nog niet con- stitueeren van de commissie-Kan. Hij zou een eventueel boeken-onderzoek van fir ma's niet willen uitsluiten. Mevr. BakkerNort heeft verschillende wenken gegeven met betrekking tot de propaganda voor het Nederlandsche fa brikaat. Minister Verschuur verklaarde, dat de nocden van den staat steeds grooter wor den, maar de inkomsten van den Staat verminderen. De Staat kan thans ook niet overgaan tot het ieenen van geld om verschillende voorzieningen. Een te ruim beroep op de geldmarkt zou ons betalingsmiddel in ge vaar kunnen brengen. Niet alleen scheep vaart en middenstand, maar ook de in dustrie lijdt zeer onder de crisis. De regee ring is overtuigd van den nood onzer scheepvaart. Deze nood is van zoo'n ge weldigen omvang, dat de regeering hier slechts beperkte middelen kan aanwenden. Alles zal erop gericht moeten zijn de con- currentiemogelijkheid te verhoogen. Over de loodsgelden wordt met België onder handelt. Van het resultaat daarvan hangt af wat de regeering kan doen voor de overige loodsgelden. Wat de binnenschipperij betreft, deze is door den grootsten tegenspoed getroffen. Men moet niet te veel hechten aan over heidsmaatregelen ten deze. Men kan hoog stens komen tot een meer billijke ver deeling van de vracht, want tariefsverhoo- ging zal de geneigdheid verminderen om van het vrachtvervoer per schip gebruik te maken. Spr. zal besprekingen openen met zijn ambtgenooten over deze zaak. De nood van den tijd drukt niet in 't algemeen op den middenstand. Echter zijn er credietmoeilijkheden voor midden- standsbedrijven. De staat mag echter thans geen ruim beroep op de geldmarkt doen. Naar de gedragingen der kleinhan delsprijzen wordt het onderzoek van re- geeringswege voortgezet. Het distributie apparaat is bij ons ook te duur. Men laat zich hier een komkommer per rijtuig thuis brengen. Goedkoope levensmiddelen, die moeten worden afgehaald, worden niet verkocht. De commissie-Kan is er inderdaad nog niet. De praenatale zorg voor die commis sie is buitengewoon zwaar. Bij de werkge vers was de geneigdheid grooter om mede te doen aan het overleg, dan bij de ar beiders. De regeering heeft toen nader haar bedoelingen uiteengezet, waarna de bereidheid der arbeiders schijnt te zijn verkregen. Alles wat men vertelt over boekonderzoek enz. is uitgedacht. Spr. hoopt, dat de geboorte dezer commissie slagen zal. Een wijziging van de ijkwet is in overweging. De automatische weegtoe stellen ieenen zich echter niet voor den ijk. Wat het cadeaustelsel betreft, hoopt spr. te leeren wat het ontwerp uitricht, dat in Duitschland'is ingediend. Bij de afdeeling Volksgezondheid heeft mej. Groeneweg gepleit voor wettelijke regeling der moederschapszorg; mevr. van Itallievan Embden voor verplichte aan gifte van lichamelijke gebreken; dr. Vos er op gewezen dat de gezondheidstoestand in ons land voldoende is; mevr. de Vries— Bruins aangedrongen op wettelijke ver zorging van de ongehuwde moeder; de heer Lovink gevraagd om een wijziging van de vleeschkeuringswet en de heer Moenen de belangen der volkshuisvesting bepleit. Toen is de vergadering geschorst. AVONDVERGADERING. BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. 's Avonds heeft de Kamer de begrooting van Binnenlandsche Zaken behandeld. De heer Zandt hield daarbij het be kende jaarlijksche betoog tegen den zo mertijd. en als deze niet direct kan wor den afgeschaft, laat de Minister de periode ervan dan aanzienlijk verkorten. In den zelfden geest sprak de heer Braat. HIJ diende een motie in, waarin gezegd wera dat de zomertijd niet langer moet duren dan van I Juni tot 15 September. De Minister wees er op. dat deze be- toogen ieder jaar worden gehouden. Spr. zou nagaan of het juist was (wat de heei Braat had gezegdl dat de spoorwegdirec ties geen bezwaar hadden tegen verkorting van den zomertijd. Intusschen kon spr. geen toezegging doen, dat hij tot verkor ting zal besluiten. De Kamer heeft zich in de laatste jaren duidelijk uitgesproken. De heer Braat trok hierna zijn motie in. De Minister beloofde nog, als het spoor weg-bezwaar inderdaad vervallen mocht zijn. de zaak nader te zullen overwegen. Mevr. van Itallievan Embden heeft vervolgens een krachtig pleidooi gehouden voor de wettelijke toelating van lijkver branding, door wijziging van de Begra fenis-wet. Zij wees er op. dat ons land op dit punt een zeer achterlijk standpunt In neemt. In vele andere landen is de lijk verbranding toegelaten en zijn er ver scheidene crematoria. Ook in ons land neemt de lijkverbranding toe. Nu wist spr. wel. dat volgens arrest van den Hoogen Raad lijkverbranding niet strafbaar is, door een leemte in de Begrafenis-wet maar de voorstanders der crematie wen- schen een royale erkenning en daarom hoopte zij, dat de Minister, in weerwil wel licht van politieke bezwaren, eindelijk den moed zou hebben de lijkverbranding te doen erkennen. Hierna pleitte mej. Meyer voor een wij ziging van de Bioscoopwet in dezen zin dat ook de bijprogramma's gekeurd zou den moeten worden en sprak de heer Ebeis over de samenvoeging en samenwerking van gemeenten, evenals de heer van Vuuren. Deze hoopte dat de Regeering met grensregelingen schaarsch zal zijn. De heer Braat protesteerde tegen de voornemens der Regeering, om door een wijziging der Kieswet het den kleine par tijen moeilijker te maken. Waar is dat vooi noodig? vroeg hij. De kleine partijen moe ten er toch ook zijn? En iedere grootere partij is toch klein begonnen? Spr. hoopte dat de Regeering zich nog eens zou be denken. De heer van Vuuren heeft op wijziging der Zondagswet aangedrongen. De huidige Zondagswet is onuitvoerbaar en doet reeds daarom veel kwaad. Over grenswijziging in Friesland heeft de heer Hiemstra gesproken; over burge meesters-benoemingen de heer van den Heuvel die betoogde dat alleen in ge meenten met een socialistische meerder heid een socialistische burgemeester mag worden benoemd. Daarna heeft de heer Teulings 'n scher pere toepassing der Bioscoopwet gevraagd; diende de heer De Boer een motie in. waarin een steunregeling wordt gevraagd voor de noodlijdende binnenschippers, welke aandrang steun vond bij den heer Duymaer van Twist; verklaarde de heer De Visser zich tegen maatregelen inzake de kleine partijen; vroeg de heer Zandt om opheffing van den stemplicht; verdedigde de heer Smeenk de zakelijke bedrijfsbe lasting; kwam de heer Van Dis op tegen liet toelaten van de crematie; critiseerde de heer Duys het optreden van den bur- 1 gemeester van Blokzijl. DE MINISTER heeft de sprekers beantwoord en daarbij beloofd, dat hij zou nagaan of de opmer kingen inzake de uitvoering der Bioscoop wet juist waren. Ook het denkbeeld van de keuring der bij-programma's zou hij on derzoeken. Inzake de wijziging der Kieswet achtte de Minister een verdeeling van het land in vier kiesdistricten niet gewenscht. Het is volstrekt niet het plan, om tegen kleine partijen maatregelen voor te stel len; in de stukken werd trouwens gespro ken van „kleine partijtjes". Nadat de Ka mer verleden jaar de afschaffing van den stemplicht heeft afgewezen, kon spr. er 1hans niet aan denken weer een dergelijk voorstel te doen. De zaak van de lijkverbranding en de wijziging der Zondagswet moeten voor- loopig blijven rusten, omdat de crisis-wet geving voorgaat. De crisis heeft trouwens aan het kabinet een ander karakter ge geven. De zaak der binnenschipperij valt zoo verklaarde spr. onder verschillende departementen. Tegen een algemeene steunregeling had spr. verschillende be zwaren; 't beste is dat de betrokkenen zich plaatselijk tot de werkverschaffing wen den. Een uniforme regeling der salarissen van burgemeesters en secretarissen moet om financieele redenen wachten. ARTIKELEN j Bij de artikelen heeft de heer van Za- j clelhoff wederom geprotesteerd tegen de I subsidie aan de burgerwachten, die echter door den heer Duymaer van Twist en den Minister op de bekende gronden verde digd werden. Als de partij van den heer van Zadelhoff zei de Minister een partij van orde is, zal zij van de burger wachten geen last hebben. De post werd goedgekeurd; de sociaal democraten verzochten aanteekening dat zij tegen waren. Bij de afdeeling „Armwezen" heeft de heer Drop betoogd, dat het verkeerd is de collecten voor instellingen van liefdadig heid afhankelijk te doen zijn van toe stemming van den Burgemeester en heeft de heer van Hellenberg Hubar er zijn leedwezen over uitgesproken, dat de par ticuliere liefdadigheid afneemt en het openbaar armwezen hoe langer hoe meer op den voorgrond komt. De Minister beloofde overweging van deze opmerkingen, waarna de vergadering om half 3 hedennacht werd gesloten. HAGENAAR. DE VALSCHE BANDEROLLES. AANRIJDING TUSSCHEN AUTO'S. Een dame gedood. Gisteren reed een auto, bestuurd door P. W„ uit Bussum, waarin twee dames ge zeten waren, in de richting van Bussum naar Amsterdam. Een vrachtauto, bestuurd door J. T. uit Lienden, reed van achteren de personenauto aan. Een der dames, mevrouw T. van Os, uit Laren, werd uit den wagen geslingerd, zij kwam onder de vrachtauto terecht en was op slag dood. De andere inzittenden kregen geen letsel. De auto werd licht beschadigd. HET DRAMA TE PUTBROEK. Verdachten blijven ontkennen. De verdachten van den moord in de bos- schen te Putbroek-Echt, de jachtopziener v. d. E. en diens 22-jarige zoon, werden des avonds van den dag hunner arrestatie nog aan een verhoor onderworpen. Met de grootst mogelijke kalmte' verklaarden bei den in den bewusten nacht niet ln de bosschen te zijn geweest. In deze ontken ning blijven zij tot heden steeds vol harden. o BRANDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag brak brand uit in de electrische vlas fabriek van den heer P. C. van Helsland te St. Janssteen (Zeeland). Het vuur greep zoo snel om zich heen dat aan blusschen niet viel te denken, ook niet nadat de brandweer uit de gemeente Pluist assisten tie verleende. De geheele machinekamer met inventaris zoomede een tweetal vlas schuren, waarin zich een groots voorraad vlas bevond, werden een prooi der vlam men. De schade is aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. De vermoedelijke oorzaak van den brand is kortsluiting. Te Princenhage (N.-Br.l brandde door onbekende oorzaak huis en stal af van M. H. op Vischhoek. De inboedel ging ver loren; ongeveer 60 kippen kwamen om. Een en ander was verzekerd. DOOR DE TRAM GEDOOD. Hedenmorgen had te Gemert (N.-B.) een ongeval met doodelijken afloop plaats. De 20-jarige II. Wassenberg kwam 's morgens zijn vriend Meyer afhalen om gezamenlijk naar de fabriek te fietsen. W. had zijn flets buiten het huis laten staan. Toen hij de tram hoorde naderen, die om ongeveer half zeven uit de richting Helmond arri veert, ging hij naar buiten om zijn fiets weg te nemen. De tram was toen echter reeds halverwege gepasseerd. W. is toen op onverklaarbare wijze onder de tram ge raakt en op slag gedood. WOONSCHIP IN HET MEPPELER DIEP GEZONKEN. In den vorigen nacht is in een zijarm van het Meppeler Diep een woonschip ge zonken. Door het blaffen van een hondje waren de bewoners wakker geworden, zoo dat zij zich nog in nachtgewaad in veilig heid hebben kumien stellen. Het schip werd bewoond door den arbeider J. Kroes, die het juist den vorigen dag met zijn ge zin, bestaande uit vrouw en drie kinderen, had betrokken. Het vaartuig lag gemeerd in de houthaven der firma Ten Hove aan het Meppeler Diep. Omstreeks een uur in den nacht was Kroes wakker geworden door het blaffen van zijn hondje en doordat hij in het woongedeelte iets hoorde rammelen. Toen hij uit bed stapte, stond hij in het koude water. Hij kwam alras tot de ontdekking dat het schip zonk. Hij wekte de zijnen en pakte in allerijl de kinderen, zoodat allen zich in nachtgewaad in veiligheid wisten te stellen. Het vaartuig is grooten- deels gezonken. De nieuwe drijvende huis raad etc. werd op het droge gebracht. Het gezin van K. werd bij familie opgenomen. De oorzaak van het zinken van het schip is tot nu toe nog onbekend. Zoo spoedig mogelijk zal tot het lichten worden over gegaan. De scheepvaart ondervindt geen hinder. Tel. VERDRONKEN. Gistermiddag werd te Groningen wegens openbare dronkenschap gearresteerd de 64-jarige M. S., echtgenoote van zekeren D. Het echtpaar woont in een woonschip, dat bij de Spilsluizen ligt. Gisteravond om 9 uur werd zij ontslagen en ging zij met haar man aan boord terug. De echtelieden kregen oneenigheid, waaraan de politie nog te pas moest komen. Plotseling, men weet nog niet door welke oorzaak, is de vrouw te water geraakt. Ongeveer een kwartier later slaagde men er in haar op het droge te brengen. De levensgeesten waren inmiddels reeds geweken. Drie bekentenissen. De drukker van de valsche banderolles heeft naar wij meldden een volledige be kentenis afgelegd. De,beide te Winschoten aangehouden personen, de reiziger en de winkelier, hebben eveneens een bekentenis afgelegd. De drukker zal weer naar Amsterdam worden gebracht. Het is nog niet bekend of hij daar ter beschikking van de justitie zal worden gesteld. Het aantal banderolles, dat men in Pa penburg heeft gevonden, was niet 50.000, maar 30.000. Ieder banderolle had een waarde van 18 rm het ga t dus om een vervalsching van 540.000 rm De strookjes zijn uitstekend nagemaakt. Het verschil met echte is haast niet te zien. Het is niet onwaarschijnlijk, dat er nog meer vervalschingen zijn gepleegd Hbld. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Onder de Belgische gemeente Esschen is bij de Nederl. grens een auto, waarin behalve de chauffeur een Nederlander, zekere Maas uit Rotterdam was gezeten, tegen een boom gereden. De chauffeur, Kocquaert uit Antwerpen, werd op slag gedood, de heer Maas, een 23-jarige onge huwde jongeman, werd met een schedel breuk in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis te Antwerpen overge bracht. Msb. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE GEVAARLIJKE GASSEN VAN DE MAASVALLEI. Thans worden eenige gegevens bekend gemaakt van het verslag, uitgebracht door de commissie, welke Is ingsteld door den Belgischen minister van Landbouw over de gassen in de Maasvallei. Dit verslag vermeldt, dat door den heer Gregoire de hoeveelheid zink werd be paald, welke hij in de schors van een po pulier heeft aangetroffen, staande op 1 K.M. van de fabrieken. Ook heeft hij ge tracht het percentage van de hoeveelheid zink na te gaan, welke zich bevindt in de melk der koelen van de streek, gelegen tusschen Hoel en Luik. Men heeft koeien uit andere streken in de Maasvallei ge bracht, waar men haar gezondheidstoe stand volgde en de ziekteverschijnselen bestudeerde. Tot nog toe werden geen affecties van microbischen aard vastge steld. Maar alles wijst er op, dat de waar genomen verschijnselen van mechani- schen aard zijn. Het is in die richting, dat het onderzoek wordt voortgezet. DORPSBRAND. Het aan den spoorweg Berlijn-Hamburg gelegen dorp Gloewen is door een grooten brand geteisterd. Tegen zeven uur 's mor gens brak brand uit in de stroofabriek van de firma Paul Strunk, die vlak aan de spoorlijn gelegen is. Ongeveer 3000 cen tenaar stroo, 700 centenaar haksel en de geheele machine-installatie werden een prooi der vlammen, terwijl ook nog een houtopsiagplaats in brand vloog. Tengevolge van den vonkenregen liepen ook andere gebouwen gevaar. Toen de stroofabriek niet meer te redden bleek, richtte men het blusschingswerk voorna melijk op de houtopslagplaats. Een loco motief wierp vanaf de rails groote water massa's in de vlammen. Het treinverkeer ondervond belangrijke vertraging. De geweldige vlammenzee was in den omtrek van meer dan 50 K.M. zichtbaar. De oorzaak van den brand is onbekend. Aangezien de eigenaar van de stroo fabriek en zijn zoon nationaal-socialist zijn, denkt men aan een politieke wraak neming, doch aanwijzingen in die rich ting heeft men niet. AALSMEER. Afscheid Ds. G. D. Kuiper. A.s. Zondagmiddag te 3 uur hoopt ds. G. D. Kuiper afscheid te nemen van de Geref. Kerk alhier. Crisis-Comité. Alhier is, op initiatief van het gemeente bestuur, opgericht een crisis-ccmué, waarin zitting hebben genomen de heeren: P. v. Meer Pzn., wethouder, voorzitter; W. M. v. d. Zwaard, kassier Coöp. Tuinbouwbank, penningmeester; J. Moleman, bedrijfsleider veiling „Bloemenlust", R. Hansen Hz., secretaris Centrale Veiling; G. Buskermolen, bestuurslid Centr. Veiling; G. Hartlng Az., idem en, Ir. C. Koeman, directeur der Tuinbouwschool. Het secretariaat wordt waargenomen door den beer Joh. Mensing, alg. secretaris van den Aalsmeerschen Tuin- bouwbond. Het comité stelt zich voor po gingen in het werk te stellen om steun te verleenen in allerlei vorm aan die kweekers, die door de crisis daarvoor in aanmerking komen, waartoe het zich in verbinding zal stellen met de gemeente, de beide veilingen en de diverse banken, welke hier werkzaam zijn, vervolgens met de pro vincie, het rijk en eventueel met het Nat. Crisis-comité. Omtrent de werkwijze van het plaatselijk comité zullen spoedig nadere mededeelingen worden gedaan. Voorschotten Landarbeiderswet. Bij beschikking van den Minister van Financiën is aan deze gemeente een voor schot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f. 3600, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd be drag voor de verkrijging van een plaatsje. HAARLEMMERMEER. Botsing. Alhier wilde op den Sloterweg in Haar lemmermeer de bestuurder van een motor rijwiel, de heer B. uit Utrecht, uitwijken voor een passeerende vrachtauto, waarvan de bestuurder vermoedelijk te weinig naar rechts uithaalde. Het gevolg was, dat de motor door een der spatborden gegrepen werd en over den kop sloeg. De heer B. kwam daarbij zoodanig te vallen, dat hij een arm brak en, aan het hoofd verwond werd. Door de zórg van den vrachtauto bestuurder werd hij naar een ziekenhuis gebracht en het deerlijk gehavende motor rijwiel weggehaald. Mislukte paardenmarkten. Op de markten, die in den Jaatsten tijd in Haarlemmermeer werden gehouden, waren de aanvoeren van zóó weinig he- teekenis, dat er in het marktwezen in deze gemeente alle levendigheid schijnt wegge nomen te zijn. Evenals op de vorige winter- paardenmarkt, toen er geen enjel paard wérd aangevoerd en ook geen kooplieden kwamen opdagen, zal het er ook op de Dinsdag 15 December a.s. te houden markt wel niet gunstiger uitzien. f Voorwaar een kenmerkend verschijnsel, paardenmarkten waar aanvoer en handel geheel ontbreken en nog wel in een groote gemeente als Haarlemmermeer, waar het paard nog lang niet door motorische krachtwerktuigen is verdrongen en nog ln grooten getale wordt aangetroffen! „Ga mee. Jantje! Ik wil de Koningin zien uitrijden." ..Ze rijdt vandaag niet uit!" ..Waarom niet?" „Omdat ik het zeg." (Passing Show). HILLEGOM. Kinderen van werkloozen. Op initiatief van den heer Schavendijk heeft in de coöperatie een bus gestaan, waarin de leden bijdragen konden storten voor het St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de werkloozen. Dit bedrag, groot 145 w. is afgedragen aan de commissie, die reeas een dergelljken middag in voorbereiding had. Met de recette van de V.V. ..HilUrien kunnen de kinderen van een gezellige middag Verzekerd zijn. De coöp. vellingvereeniging ..Hillegon° zal geheel gratis een harer lokalen vow dit doel disponibel stellen. .ön De middag zal waarschijnlijk gehouae worden op 19 December.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6