72ife Jaargang WOENSDAG 9 DECEMBER 1931 No. 22002 Steunt de Crisis-Comité1s. Nationaal Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBCAD VOOR LETOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTlENf 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:! Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35. per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 lp portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. De nood stijgt voor velen onzer mede burgers. Hebt U reeds Iets gedaan ter leni ging daarvan? Zoo niet, stelt dan niet langer uit en doet het nog heden. Iedere gift, groot of klein, is van harte welkom en helpt mede om de ellende te verzachten. Om het U gemakkelijker te maken, stol den wij de gelegenheid open, aan ons Bureau gelden te storten of per giro no. 57055. Tevens kunnen giften in natura aan ons worden gemeld. Dit geldt zoowel voor giften voor het Nationaal als voor het Plaatselijk Crisiscomité. Bij inzending gelieve men slechts duidelijk aan te geven, waarvoor het bestemd ls. Geregeld doen wij verantwoording van het ingekomene. DE DIRECTIE. Wij ontvingen per kas of per giro: Concierge Kweekschool f. 0.50; Jkvr. A. M. v. d. G. f. 10.—. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Door ons werd ontvangen: L. B. f. 2.50, mej. K. f. 2.50, Fa. W. f. 10— NIEUWE BEGROOTINGSWIJZIGINGEN. B. en W. hebben een tweede nota van wijzigingen in de begrooting van 1932 ingediend, in hoofdzaak strekkend om de rente yan de bij raadsbesluit van 26 No vember 1931 aangegane 5 geldleening van f. 2.000.000.op de begrooting te regelen. In de reserveering voor de aflos singen is reeds bij de ontwerp-begrooting voorzien. Een verhooging van volgno. 535 (Laken hal) houdt verband met het raadsbesluit van 30 November 1931, in zake de verhoo ging van de loonen van de suppoosten op arbeidsovereenkomst bij het Museum van f. 16.— tot f20.per week. Verhooging uitgaven f. 100.400.— Verlaging uitgaven f. 45.000. Verh. inkomsten f. 10.000. f. 55.000.— Af te schrijven van onvoor ziene uitgaven f. 45.400. LEIDEN EN DE BEGROOTING VOOR O., K. EN W. In de Memorie van Antwoord op de be grooting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen betoogt de minister uitvoe rig, dat zijn houding inzake den wederop bouw van het stadhuis te Leiden is geba seerd op de overweging, dat moest worden voorkomen, dat later terecht het verwijt tot de regeering zou kunnen worden ge richt. dat zij niet tijdig van haar opvat tingen had blijk gegeven. Op de beslissing van de Kroon wordt hierdoor niet vooruit gelopen. Voor de meening, dat de Leidsche Uni versiteit bevoorrechting zou genieten bo ven andere Rijksuniversiteiten, bestaat geen grond. Inzake den brand te Vincennes wordt opgemerkt, dat aan een aanvraag om een uitgebreide verzameling voorwerpen uit 't Rijksmuseum voor Ethnographie alhier niet volledig gevolg kon worden gegeven. De belangrijkste ervan zijn geweigerd. Het geen is afgestaan en bij den brand is om gekomen. vormt daardoor niet een onher stelbaar verlies. De reden van deze weigering is o.m., dat het Paviljoen, een niet permanent gebouw naar de meening van den Minister niet de waarborgen voor beveiliging kon bie den, die voor onvervangbare kunstschat ten geëischt moeten worden. GRATIS BIOSCOOPVOORSTELLINGEN VOOR DE WERKLOOZEN. Naar wij vernemen heeft de directie van het Luxor-theater aan den voorzitter van het Crisis-comité aangeboden om twee maal per week, namelijk des Dinsdags- en des Donderdagsmiddags een filmvoorstel- jtog te geven, welke gratis voor de werk lozen toegankelijk is. Op die wijze zou wekelijks aan 800 werkloozen een genot- vollen middag worden bezorgd. Mr. Romijn heeft dit aanbod, in afwachting van de definitieve samenstelling van het comité, voorloopig dankbaar aanvaard. ORGELCONCERT. Het bijzonder mooie nieuwe orgel van de Remonstrantsche kerk zal morgenavond bespeeld worden door den heer Ferd. Tim mermans, organist te Rotterdam. Voor bijzonderheden zij verwezen naar achterstaande advertentie. ALLIANCE FRANsAISE. Lezing van prof. Jean Mistier. Gisteravond heeft het Fransche Kamer lid Jean Mistier, oud-hoogleeraar aan de Universiteit van Boedapest en die nu als opvolger van Paul Morand een betrekking bekleedt aan het Ministerie van Buiten- landsche Zaken, een lezing gehouden over André Gide. Spreker begon na te gaan, welke in vloeden erfelijkheid en opvoeding op Gide's denkbeelden hebben gehad. Zijn moeder kwam uit Normandië, zijn vader uit het Zuiden. De erfelijkheid bij den schrijver bestaat dus uit de contrasten: Normandië-Lan- guedoc en katholicisme-protestantisme. Het protestantisme van het Zuiden is een godsdienst van verzet. André Gide was van nature een droef, zenuwachtig kind en van jongsaf aan heeft hij een haat gehad tegen de fami liebanden. „La familie est le celluie so ciale" en in tegenstelling met Bourget be schouwt hij cel als een gevangenis. Hij heeft een afkeer van deugd, gelooft in het kwade, in den Duivel. God en Duivel worden één voor hem. Gide is letterkun dige, al spot hij er zelf mee. Hij heeft een hartstocht voor het vrije denken. Vooral er op uit openhartig zijn meening te zeg gen, tracht hij zichzelf niet ten tooneele te voeren. Dikwijls echter zijn zijn perso nen, die hij opvoert, onwerkelijk. Hij wordt ze zelf. Na enkele werken geciteerd en bespro ken te hebben als „Les Caves du Vatican", „Les Faux monnayeurs", „L'Enfant pro- aigue", „La Porte étroite" eindigde de spreker zijn interessante lezing welke het publiek met groote aandacht en belang stelling volgde en waarvoor de voorzitter met warmte dankte. BOND VAN HUISHOUDPERSONEEL. Een propaganda-avond. De eerst kort geleden opgerichte afdee- ling Leiden van den Bond van Huishoud- personeel hield gisteravond in de kleine Stadszaal een propaganda-feestavond. De zaal was vrij goed bezet, toen de pre sidente mej. M. Verkerk met een enkel welkomswoord den avond opende. Naast tooneelspel, zang en declamatie, uitge voerd door leden van den Bond, vermel de het programma een inleiding van mej. Truus van Andel, de secretaresse van den Bond, over het onderwerp „De vrouw in de vakbeweging". Het onderwerp nader beschouwend blijkt spoedig het verband met het organisatie vraagstuk in het algemeen. Wanneer men de .organisatieplichten voor mannen er kent, dan kan men logisch voortrede- neerend niet anders doen dan ook die der vrouwen erkennen. Bestond vroeger de arbeid der vrouwen meerendeels uit huishoudelijken arbeid, meer en meer is zij ook doorgedrongen tot andere werk kringen. Het meest ongeregeld is van alle werkkringen wel de huishoudelijke; im mers werktijd, vacantie en loon zijn overal verschillend en soms aldus spr. zeer slecht. In de kringen van het huis- houdpersoneel zal en moet ter dege reke ning gehouden worden met de buiten- landsche concurrentie en met de aange boden werkkrachten van de vrouwen van werkloozen. De noodzakelijkheid om te komen tot een sterke en hechte organi satie wordt steeds grooter en men moet dan niet uitgaan van de veronderstelling van velen, dat het voorzien in eigen uit gaven door meisjes in den regel voor korteren tijd is. Afwisselend met piano- en vioolmuziek vulden de leden het verdere deel van den welgeslaagden avond aan. AANBESTEDINGEN. Hedenmiddag te 12 uur werd door den garnizoenscommandant in de Doelen kazerne herbesteed de levering van ge rookt en pekelspek voor het tijdvak eerste halfjaar 1932. Evenals bij de eerste be steding was er ook nu slechts één in schrijver, n.l. G. W. Zandvoort te Leiden voor f. 0.46 p. K.G. Dezen inschrijver werd de levering voorloopig gegund. Verder werd door den regimentscom mandant aanbesteed de levering van hooi, stroo en turf strooisel over het tijdvak van 1 Februari tot en met 30 April 1932. Ingeschreven was als volgt: J. Buren en Zn., Oosterhout, hooi 401/* cent, stroo 27Vs cent voor gezamenlijke levering resp. 40t/a cent en 30 cent bij afzonderlijke levering; Firma Oerlemans en Zonen, Vrijhoeve, Capelle: hooi 42 c.; stroo 29 c.; Firma Ge broeders Blonk, Leiden: stroo 33 c.; Huys- man en Lankhuyzen, Raamsdonksveer: hooi 41,8 c.; stroo 34 c.; J. Pen, Zuidlaren, hooi 36,9 c.; Viessing. Weesperkarspel: hooi 43.9 c.. turfstrooisel 18 c.; F. en J. G. Boonstoppel, Den Haag: stroo 30'c.; A. P. Taselaar, Rotterdam: hooi 40,2 c.; N.V. Arkema,Erica: turfstrooisel 18,8 c.; Ver- 1 koopbureau turfstrooisel Rotterdam: turf strooisel 17>/2 c., alles per 10 K.G. De levering werd voorloopig aan de laagste inschrijvers gegund. u ONTSPANNINGSAVOND WERKLOOZEN. Een geslaagde bijeenkomst. Gisteravond werd in de Stadsgehoorzaal voor de werkloozen, voor wie in deze moeilijke tijden niet genoeg gedaan kan worden, een ontspanningsavond gehouden, georganiseerd door het Comité voor Cen trale Wijkarbeid, uitgaande van de Ned.- Hervorinde Kerk. Precies acht uur opende ds. Joh. W. Groot Enzerink deze bijeenkomst met de talrijk aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, waarna hij voorging in gebed. De Chr. zangver. „Hallelujah", directrice Tilly Leening, die in onze stad een goeden naam heeft verkregen, droeg hierna op voortreffelijke wijze eenige liederen voor. Een warm applaus, dat, door het gekef van een „werkloozen „viervoeter", die mede in de zaal aanwezig was en aan dit applaus een komisch tintje gaf, werd on derstreept, was 'n welverdiende belooning voor het gebodene. Ds. Groot Enzerink, die hierna gelegen heid kreeg tot het houden zijner rede: „Zou God 't weten" teekende hoe in deze donkere dagen, als de zorgen op ons aan komen, er één vraag is, die branden kan in onze ziel en wel de vraag: Zo-u God 't weten'? Neemt God wel notitie van onzen levensstrijd? Het komt dan zelfs zoo ver dat wij aan God niet meer denken en zelfs niet meer van Hem hooren willen. Spr. teekende den tijd. dien wij op het oogenblik meemaken, als een tijd van maatschappelijke malaise, die zich over de geheele wereld openbaart. Het is te be grijpen, dat in zoo'n tijd, zij die er bij be trokken zijn in moedeloosheid ter neder zitten en in vertwijfeling geraken. Inderdaad! het is verschrikkelijk te wil len en niet te kunnen werken. Vervolgens besprak spr. het leed van de huismoeders die hierbij ook nauw betrok ken zijn. Een oogenblik stond spr. vervolgens stil bij de gelijkenis van de vijf wijze en de vijf dwaze maagden, uitvoerig behande lende den uitroep van de vijf dwaze maag den: „Geef gij ons van uwe olie?" Zoo gaat het heden ten dage met vele menschen. Velen klagen: onze lampen gaan uit. De moed gaat verflauwen. De hoop gaat kwijnen. In dit verband wees spr. op een klein boekje, dat velen mis schien nog wel als kind op de Zondags school gekregen hebben: een bijbeltje, waaruit vooral in dezen tijd van vertwij feling zooveel hoop te putten is. Aan 't eind van zijn toespraak, bepaal de spr. zijn gehoor bij 't gezegde„De aan houder wint". De aanhouder wint 't zelfs van God, wanneer maar gevraagd wordt, met een heilbegeerig hart. Tot de vraag terugkeerende waarvan spr. was uitgegaan: Zou God 't weten? geeft spr. als antwoord: Ja, Hij weet 't, Hij die alle dingen weet, Hij de kenner van 't verborgene, kent ook mij en weet alle dingen. Als vierde punt op het rijk gevarieerde programma stond het optreden van de Chr. Mondaccordeonclub „Kunst en Genot" onderafdeeling der C. J. M. V. „Leven daal", directeur de heer H. F. Roman Jr. Wij hebben deze vereeniging nog niet eerder in 't openbaar hooren optreden, maar naar hetgeen zij gisteravond bood, durven wij zeggen, dat zij een uitstegke- den indruk maakte en het haar bij een volgende gelegenheid vast niet aan be langstelling zal ontbreken. En dan denken wij allereerst aan de kleppermarsch van J. Morks, die met zeer veel enthousiasme werd gespeeld en zoo bij de aanwezigen „insloeg", dat een herhaling gegeven moest worden. Nadat het zangkoor zich nog had laten hooren. was het woord aan ds. Kuilman, die sprak over: „Schatten, die bewaard moeten blijven". Spr. bepaalde zijn ge hoor allereerst bij de oorzaken, die in deze wereld een ontzettende crisis hebben tot stand gebracht om vervolgens te wijzen op de groote gevaren, welke zij met zich brengt. Maar naast deze aevaren hebben wij ook schatten die wij niet kunnen mis sen in de menschelijke samenleving. In de eerste plaats, onze werkelijkheids zin; vervolgens een critisch waardeeren van wat wij op het oogenblik in de wereld aantreffen; ten derde moeten wij met moed en blijmoedigheid de donkerste din gen van het leven aandurven, om ten slotte niet voor ons zelf te strijden, maar te denken, dat wij gedragen worden door een eeuwige macht. Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken. dat wij in deze donkere tijden, het geloof mogen bewaren. Na deze treffende rede, die niet naliet een diepen indruk op de aanwezigen te maken, verkregen de zangvereeniging en de mondaccordeonclub nog een en ander maal gelegenheid zich te laten hooren, waarna ds. Groot Enzerink met een kort slotwoord deze bijeenkomst die zeer goed geslaagd mag heeten. sloot. In zijn slotwoord, deelde spr. nog mede, dat in navolging van 's-Gravenhage. al waar de collecte f. 10.000 opbracht, aan den kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente hier ter stede zal worden verzocht, een zelfde collecte te mogen houden, waarvoor dan een Zondag zal worden bestemd en waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Crisis-Comité. N. Z. H. T. M. De driemaandelijksche bespreking. Gistermiddag heeft de driemaandelijk sche bespreking tusschen de Directie van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij en de Vakorganisaties in het kantoorgebouw aan de Leidschevaart te Haarlem plaats gehad. Op desbetreffende vragen van de laatst genoemden geeft de Directeur uitvoe rige inlichtingen omtrent de vermoede lijke regelingen, welke getroffen zullen worden ten opzichte van het personeel der 2e Noord-Hollandsche Tramweg Maat schappij, zoodra hare lijnen na electrifi- catie door de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij in exploitatie zul len worden genomen. Verwacht mag worden, dat dit zal ge schieden met 1 Mei 1932 met uitzondering mogelijk van het gedeelte „Monnikendam - Edam" in verband met de uitvoering van provinciale werken. Omtrent de overname van de lijn Kwadijk-Edam-Volendam kan nog niets met zekerheid gezegd worden. In overleg met de Vakorganisaties is overeengekomen, om eenige wijziging te brengen in de volgorde van de verschil lende groepen van het hulppersoneel, volgens welke deze personen ter verrich ting van werkzaamheden voor de Maat schappij telkens worden opgeroepen. Bij de Vakorganisaties bleken te zijn ingeko men klachten van spoor- en tramperso neel over het feit, dat sommige automobi listen hun lichten niet dimmen bij de nadering van spoor- en tramtreinen. De Vakorganisaties hebben zich te dezer zake gewend tot het Rijkstoezicht; de Directie zal, zoodra haar na onderzoek blijkt, dat ook de wagen voerders der Maatschappij dergelijke klachten hebben, overgegaan tot ondersteuning van het verzoek van de Vakorganisaties bij het Rijkstoezicht. Tenslotte werd er nog uit voerig gesproken over eenige reorganisa tie in de personeelsterkten; de Directeur hoopte deze zooveel mogelijk te kunnen beperken en zegde toe, daarbij zooveel doenlijk rekening te zullen houden met de belangen van de betrokkenen. Mochten de bedryfsuitkomsten blijven zooals zij thans zijn, dan voorziet de Directeur dat hij in de eerstvolgende conferentie ver dere bezuinigingsmaatregelen ter sprake zal moeten brengen. NEDERL. PROTESTANTENBOND. Ouderavond van de Zondagsschool. Maandagavond werd in de groote zaal van het Vrijz. Christ. Federatiehuis een bijeenkomst gehouden van de ouders van de kinderen dier Zondagsschool met de leidsters. De presidente mej. T. A. van Eek opende na een hartelijk welkomstwoord tot de ouders met een kort gebed. Daarna werd door allen gezongen: „Neem, Heer, mijn beide handen." Mej. Van Eek ver telde vervolgens een en ander van het werk der Zondagsschool Daar wordt ge daan, wat eigenlijk het werk der ouders is. Die moeten het kind niet alleen voe den, maar in de eerste plaats opvoeden. Hun taak is te zorgen voor de ontwikke ling van de onsterfelijke ziel van het kind. Het levende voorbeeld der ouders geeft meer dan alle prediking. Ze wees op het voorbeeld van Luthers vader. Luther had iets verkeerds gedaan, ging naar bed en deed of hij sliep, toen zijn vader aan zijn bed kwam. De vader knielde neer en bad God, zijn zoon tot berouw en inkeer te stemmen. Nooit heeft iets meer indruk op den jongen Luther gemaakt dan deze bede van zijn vader. Godsdienst kan men een kind niet geven, wel leeren. Men kan het een indruk geven van eigen godsdienstige gevoelens. Het kind moet men leeren zijn Hemelschen Vader te beschouwen, zooals het kind van een stuurman deed. toen het in een hevigen storm aan boord bij zijn vader, niets vreesde, omdatzijn vader aan het roer stond. Mej. A. de Graaf hield daarna een korte bespreking van de West-Hill-methode, de Zondagsschool voor de kleintjes, hier in Leiden van 5 tot plm. 8 jaar. Deze is van Engelschen oorsprong. Het devies is: „Het kind in het midden." Voor alles is noodig rust en sfeer; de kinderen worden door de hoofdleidster in den gang ontvangen en gaan zacht onder de tonen van het orgel naar binnen, geven de meegebrachte bloemen af en nemen in groepjes van 4 5 met een leidster plaats bij kleine stoeltjes, gaan op het sein der muziek, enkele accoorden, zitten. Achter eenvolgens telkens na zoo'n sein, leest de hoofdleidster, de namen op. wordt er ge zongen, een korte natuurbespreking ge houden en dan door elke leidster voor haar groepje zacht een verhaaltje (dat vooraf •met de hoofdleidster is behandeld) ver teld. Dit moet verband houden met de natuurbespreking. Als voorbeeld van zoo'n natuurbespreking noemde zij bij het ver haal van Mozes' tocht door de woestijn eén behandeling van de duinen en de zee bij Katwijk. Allen moeten samenwerken, ook de kinderen, die soms zacht een op merking maken en na het korte verhaal probeeren daarvan iets weer te geven in een teekening op papier. Een vijfjarige hummel had na bovenstaand verhaal al leen veel kleine ronde kringen geteekend: „de voetstappen in de woestijn". Op alles, wat het kind betreft, wordt acht gegeven, verjaardagen, ziekte, geboorte van een zusje, enz. Een jarige fluistert de hoofdleidster zacht zijn ouderdom in, het orgel slaat evenveel accoorden aan en alle kinderen noemen samen den leeftijd. Onder zacht orgelspel yrordt rustig het lokaal verlaten. BINNENLAND. Nieuwe besprekingen inzake het textiel- conflict. (Binnenland, 2e Blad.) Ons parlementair overzicht. (2e Blad.) Verschenen is de Memorie van Antwoord* over de begrooting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. (Kerk- en School, 3e Blad. Doodelijk auto-ongeluk bij Bussum. (Gemengd, 2e Blad.) De Vlaardingsche Boaz-bank heeft heden haar loketten gesloten. (Laatste Berichten le Blad.) .UITENLAND. De nieuwe noodverordening in Duitsch- land. (Buitenland, le Blad.) Boodschap van Hoover aan het Amerik. Congres. (Buitenland en Tel., le Blad.) Overleden is de Italiaansche ex-premier Salandra. (Buitenland, le Blad.) De Trocadero-gebeurtenïssen in het Fransche parlement. (Buitenland, le BI.) Zal echter alles een goed geheel vormen, dan moeten de ouders meewerken tot ge trouw schoolbezoek, want dan leert de godsdienstzin, de gemeenschapszin, dat ze allen zijn: „Kinderen van één Vader." In de pauze werd thee gepresenteerd en door de leidsters een en ander met de ouders besproken. Mej. 'ton Eek vestigde nog eens de aan dacht op de kinderkerk, die de Zondags school aanvult en wekte op tot meer ge bruik van de „goede" boeken in de Biblio theek aan den Middelweg. Ten slotte sprak zij een hartelijk woord van dank aan allen die tot slagen van dezen avond meewerk ten. inzonderheid aan mej De Graaff voor haar inleiding en aan de dames Japikse, De Wijs en Meerburg, die door muziek en zang hadden gezorgd voor aangename af wisseling. Na sluiting en gezamenlijk zin gen van den Ambrosiaanschen lofzang ging men hoogstvoldaan huiswaarts. Het was een goed geslaagde avond. Jammer, dat niet nog meer ouders aanwezig wareni MEISJES SCHOOL U. L. O. BREESTRAAT. Ouderavond. Gisteravond werd in bovengenoemde school een ouder-avond gehouden, waar op de heer G. Koning, directeur van het Gemeente-bureau voor beroepskeuze te 's-Gravenhage een inleiding hield over het onderwerp: „Beroepskeuze voor leer lingen van 'n meisjes-school voor UJL.O." Mocht deze inleiding volgens den heer Koning slechts dienen ter oriëntatie voor de ouders e.a., met zekerheid kan dan gezegd worden dat dit een degelijke oriëntatie is, waardoor een algemeen beeld verkregen wordt van de verschillen de ambten, welke voor meisjes, welke de (Kop) U.L.O.-School met diploma verla ten, zijn weggelegd. Na eerst op de geringe kans van slagen buitenslands (hetzij in Indië, hetzij in de Ver. Staten, Canada enz.) te hebben ge wezen, werd verder een opsomming gege- van van de mogelijkheden in ons land. En bijna alle passeerden de revue met de noodige toelichting, zooals o.a. opleiding voor het onderwijs, vakonderwijs, huis houdkundige, teekenieerares, apothekers assistente, analiste, spraakleerares, mu ziek, plantkundige met alles daaraan ver want, opticienne enz., terwijl die meisjes, die zich direct in de practijk willen bege ven, aangewezen zijn voor kantoor, poste rijen, postcheque en giro, typiste (parti culier secretaresse), leerling-verpleegster, leidster vacantie-kolonie enz. Keuze dus voldoende en waren de tijdsomstandighe den veel minder ongunstig dan thans, het zou zijn om van te watertanden. Dat van de opleiding ook vaak gebruik wordt gemaakt met het doel eenige acte te verkrijgen om naderhand zoo noodig in eigen behoefte te kunnen voorzien, ligt voor de hand. Ook voor hen die in het huwelijk treden (dit percentage bedraagt volgens de laatste statistiek 85 pet) kan dit van belang zijn. Den heer Koning werd door het hoofd der school, mej. Wissel, terecht dank ge bracht voor deze nuttige en prettige causerie. Na aan de ouders nog gelegenheid te hebben gegeven om met de leerkrachten te spreken, werd deze goed-bezochte bij eenkomst te ruim half elf gesloten. ONDERWIJS IN HET FRIESCH OP DE LAGERE SCHOOL. Een groot aantal hoogleeraren aan Nederlandsche universiteiten, waaronder de Leidsche professoren mr. D. van Blom, dr. H. Boschma, jhr. dr. W. J. M. van Eysinga, dr. J. Huizinga, dr. J. H. Kern, dr. L. Knappert, dr. W. Martin, dr. H. M. van Nes, dr. Albert Verwey en dr. J de Vries, heeft zich gewend tot den minister van onderwijs met het verzoek, alsnog 'tegemoet te komen aan de toenemende behoefte aan onderwijs in het Friesch, door op eenigerlei wijze dit. onderwijs op de lagere school wettelijk mogelijk te maken.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1