72ste Jaargang VRIJDAG 4 DECEMBER 1931 No. 21998 VAN TWEE POPJES. ÖPLOSSINGÊir- SINT-NICQLAAS. Jantje en de wortel voor het paardje van Sinterklaas. GOEDE OPLOSSINGEN. CHETS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DEZER COURANTS ;lden per 3 maanden f.2.35, per week f.0.18 Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 per post f. 2.35 4- portokosten. pierladotje en Pierladijntje waren beiden jn dezelfde fabriek gemaakt. Samen kwa men ze bij de naaister, die Pierladotje in een mooi blauw jurkje stak en Pierladijntje een aardig rood jurkje aantrok. Elk werd daarna in een doos-bedje gelegd en samen met nog heel veel andere poppen in een groot pak naar de stad gezonden Nu waren ze in 'n speelgoedwinkel aangeland. Juist was men er bezig een mooie etalage te maken. Pakhuizen, spoortjes, poppen wagens en stoeltjes, poppen, ja, van alles stond er in. „Daar vooraan moesten we nog een paar aardige poppetjes plaatsen," dacht de juffrouw, die de uitstalkast, verzorgde. Ze zocht tusschen de poppen, die ze pas ont vangen had, enPierladotje en Pier ladijntje werden uit hun doozen genomen en voor de ruit geplaatst. „O, Pierladotje, wat heerlijk, dat ik je weer zie!" riep Pierladijntje. „Ik was al bang, dat je niet mee op reis was gegaan. Dan zou ik me toch zoo eenzaam gevoeld hebben tusschen al dat vreemde speelgoed. Tegen wie had ik moeten spreken? Ik kan met zoo'n zwarten spoortrein toch geen praatje maken?!" .Of met die groote kat! brrr verbeeld je!" zei Pierladotje, „nee hoor, dan is het maar wat gezellig, dat wij bij elkaar staan." „Kijk eens, wat een lief kindje daai voorbij gaat," merkte Pierladijntje op. ..Nou, zeg! Wat heeft ze mooie blonde krullen! Bijna net als jij," zei Pierladotje. Vol aandacht keken beiden weer naar buiten en hadden over alles en nog wat te babbelen. „Wat gezellig hè, dat we voor het raam mogen staan. Veel leuker, dan steeds in die donkere doos te...." zei Pierladijntje. „O, wat een mooi paard en wat een prachtig rijtuig!" viel Pierladotje haar tweelingzusje in de rede. „Ja zeg, en wat een massa kinderen komen daar aanloopen! Wat roepen ze toch?" Ze luisterden goed. „Hoera! Hoera, lang leve Sinterklaas! Hoera!" hoorden ze nu, Het rijtuig hield stil voor den winkel. „Eenig zeg, ze staan vlak vóór ons. Nu kunnen wij het beste alles zien." „Nou zeg, en óf! Een zak heeft hij in de hand. Waarvoor is dat nou?" „Hé, en oude heer stapt ook nog uit. Och, wat een lange baard. En deftig ge kleed, als hij is!" „Ik vind dat veel mooier, dan van andere heeren. zoo'n wijde-roode cape!" „Ze komen hierheen!" Ja, dat was waar. Sinterklaas en Piet, want die waren het gingen voor de etalage kijken. Ze spraken wat met elkaar en wezen op de poppen- tweeling. Die werden wel wat verlegen, dat ze zoo aangekeken werden. Nu stapten Sinterklaas en Piet den win kel binnen. „Dag mijnheer Sinterklaas. Dag mijn heer Piet," zeiden de dames en heeren van den winkel en ze maakten er meteen een deftige buiging bij. „Waarmee kunnen we U van dienst zijn?" .Dag dames en heeren," antwoordden de Sint en Piet. En Sinterklaas zei: ..Ik wou nog graag wat meisjesspeelgoed hebben. Ei waren meer zoete meisjes dan waarop we gerekend hadden. Nu zijn alle poppen op en ik moet nog naar een tweeling, die bei den een con on haar verlanglijst ie hebben staan. In de etalage zag ik zoo'n aardige Poppen tweeling. Dat lijkt me juist iets voor haar. Wilt U me die maar geven?" Nou, je kunt begrijpen, boe blij Pierla dotje en Pierladijntje waren, dat de Sint juist hen had uitgekozen. Maar nog pret tiger vonden ze het, dat ze aan een twee ling gegeven zouden worden, dus zelf ook bij elkaar zouden blijven. Het hoort toch zoo. tweelingen bij twee lingen. R. KLEIN—ITALIË. (Nadruk verboden). OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT HET VORIGE NUMMER. 1. Aardappel, paar, raap, deel, appel. 2. De Gijselaarsbank. 3. Eindhoven. 4. Wegwijzers. 5- Kettingstraat, taart, ring, kat, gang, stek. 6. Vele varkens maken de spoeling dun. Een piano. 8- El, bel, Abel, sabel, Isabel. gevoerd, o.a. de scheidende burgemeester, h". W'n' burgemeester, de heer den Har den, wethouder Augustinus, burgemeester nutS1Iik' het raadslid Maurits, pastoor van JK, ds. van Wijngaarden, het hoofd der ^•school, de heer de Graaf en de ge- dijk ris den heer C. J. Groenen^ rii?"der een toepasselijke voordracht in wetl door twee dochters van de beide 1pvq« s' werd namens de gemeente een ««groote foto in bustevorm van den gemeester aangeboden. hpirf»uatselDke muziekver. „Eensgezind- d bracht een serenade. Sint Nicolaas is weer in 't land! Wie zou dat nu niet weten? Er is geen kindje, dat dit feest Maar even zcu vergeten! Dan kibbelen de kind'ren niet. Dan zingen ze hun mooiste lied. Ze zien reeds in hun droomen Het heerlijks, dat gaat komen! Dan stuurt Sint Nicolaas zijn knecht Op weg, om eens te kijken, Of al die kind'ren werk'lijk wel Zoo lief zijn, als ze lijken! Dan gluurt, de knecht door dein: en ruit En ziet bij menig kleinen guit. Die 't nu heusch niet zou wagen. Z'n zusjelief te plagen! (Nadruk verboden). Piet schrijft het alles netjes op. Geen kindje wordt vergeten. Want straks wil Sinterklaas het zien. Die moet dat alles weten! En Pieterbaas, die kent het goed; Hij weet wel. wat hij schrijven moet. Hij houdt ze beiden best apart: Die van „de koek" en van „de gard"! De goede Sint is wel te vree, Het is best meegevallen. Een enkel keertje wel eens stout, Dat zijn ze zeker allen! En dan maakt Piet de pakken klaar En stapelt lekkers op elkaar, Want, weet je. dat verblijdt het meest Van 't heerlijke Sint Niklaas feest! RO FRANKFORT. door C E. DE LILLE HOGER WAARD. Sint Niklaasje, lieve Bisschop. Kom vanavond met je paard, Want ik heb voor hem, al dagen 'n Lekker worteltje bewaard! 'k Zet het in mijn schoentje buiten 'k Kijk zoo lang al naar je uit! Maar je kon mij vast niet zien, hè? Door de dik beslagen ruit? Sint Niklaasje. lieve Bisschop, Toe, vergeet je 't stellig niet? En doe je mijn complimenten Aan dien besten Zwarten Piet? Zoo sprak zacht een kleine jongen, Maar., als 't eind'lijk avond is, Wat ligt in den schoen? Een wortel? Nee, och nee, je hebt het mis! Jantje kon zoo lang den wortel Niet bewaren voor het paard En hij stak hem in zijn mondje.... O, het was een kiekje waard. Toen hij d' and'ren morgen tijdig 'n Briefje in zijn schoentje vond, Waarop (Moeder las het voor, hoor!) Janneman is klein nog! stond. O, hoe Jantje zich nu schaamde! Moeder, vroeg hij, wat zal 'k doen? Wel, was 't antwoord. leg vanavond Maar twee wortels in je schoen! Jantje volgde Moeders raad op, Snoepte van de wortels niet. 's Morgens vond hij 'n suiker beestje Met een groet van Sint en Piet. Weer las Moeder voor het briefje: 't Paardje dankt je hart'lijk. Jan, En ik vind je nu toch werk'lijk Een heel grooten Janneman! Jantje klapte in zijn handjes. Nooit zou hij meer gulzig zijn' Want dat Sint hem „groot" genoemd had, Was veel prettiger dan „klein"! (Nadruk verboden). GOEDE OPLOSSINGEN DER RAADSELS ONTVANGEN VAN: Joop Burger jon, Arie Perfors, Hendrik van der Voet, Jan van der Voet, Henk Beets, Jan Wassenaar, Eempien Wasse naar, Aaltje Nieuwenhuis, Gerard de Geus, Dorus de Geus, Keesje de Geus, Willy Constance Mulder, Dirkje Hopman, Adrie van Nood, Maurits van Nood, Johan van Nood, Nel Hagoort, Jannie Hagoort, Ruwaard van Dijk, Bastiaan van Dijk, Annie van Dijk, Klaas Vonk, Henk Vonk, Reinicr den Hertog, Annie den Hertog, Matthijs van Dijk, Willy de Neys, Jo de Wekker, Hennie de l'Ecluse, Annie Zaal berg, Annie van Woudenberg, Agnes Louise Planje, Joop Schouten, Jacobus Laurier, Clara Ouwersloot, Petronelia Ouwersloot, Johan Ouwersloot, Henk Boom, Wim Kruit, Nelly Nagtegaal, Annie Dorrepaal, Gerrit Dorrepaal, Ger- harda Eggink. Christiaan Eggink (in dit pakket een dubbel stel brieven, ook die der vorige week) Corrie Wit, Tonny Wit, Bep Looman, Bram Lasschuit, John Del fos, Jannetje Smittenaar, Abram Wijn- nobel, Johan Mulder, Hendrik Mulder, Kees Kleinman, Marietje Kolderman, Pauline Siere, Marietje Montiba, Marie Favier, Adrie Bavelaar, Francine Brus- see, Marietje Laterveer, Hendrik West, Karei West, Annie Bootsma, Riet van Ber- kel, Hennie en Arie Diepenhorst, (brieven der vorige week. Brieven over de post kunnen naar mijn Haagsche adres dat onder de correspondentie staat), Anje de Gelder. Betsy Philippo, Corry van Driel, Marie van der Wolf, Willempje Schaap, Heiltje Dorrepaal, Bertus Dorrepaal. An- toon Verdoes, Jannie de Water, Frans de Water, Francina Brussee (2 brieven ook nog die der vorige week), Ali Krassen- burg, Juup Offringa, Dirk Offringa, Koos Nieboer, Tom Nieboer, Fora van der Vliet, Deze week was er ook een brief waar strafport voor werd gevraagd, maar dat heb ik al meermalen geschreven, dat ik brieven met strafport niet kan aanne men, Marietje van der Mey. WORDEN. a gevonden jde te staan, op te geven ie hulp noo- leen ik niet Uw advies 3t de beant-, 'ere vragen :en ken. «tig ik Uwe •oei van het et verleenen aan onder kinnen ern- hoeisel, bed- ït Nationaal ag daarvoor cleening van de handen zekere voor- e Leiden een aximum van een even- .oel beschik- aarvan moet vakvereeni- sub-comité jiisatie, be- College van als Voorzit- plaatselijke en werkne- gers. et werk dat .organise erd t ook finan- I te zeggen zich omvat daarin zoo- s het beste iaal philan- xh zal het midden een dezen, maar Uw samen- rt het aan- 1 ij geregeld jeregcld Uw ideeën be- legenen die i uitvoering Gij omge- vinden een en vereeni- •ten te kort Gods zégen lij gaat be- n wij mor- Middelste- lare inrich- ale. De lei- »r de gezin de huidige *den, bezui- peratief te WW "CV CU""VC toe tê treden. Dit Leidsche Comité is en blijve-een on afhankelijke samenwerking van Leidsche krachten ten bate van de Leidsche Ge meente; dit sluit echter geenszins uit dat nauwe samenwerking .gezocht en gewaar deerd zal worden met het Juliana-Comité. Het doet mij groot genoegen, dat een der leden van het Hoofdbestuur van het Na tionale Crisis Comité bereid is gevonden zitting te nemen in ons Comité, zoodat daardoor de samenwerking nog gemakke lijker kan worden. Het doel nu van het Nationale Crisis- Comité is tweeledig: - nou 1,1/uro uijj v uui uau cc lx "-rpivooiii"^ kan worden gevonden en dat het Nationaal Crisis-Comité en het Leidsche elkaar hier kunnen helpen. Jhr. van Citters toch stelt mij de vraag op welke wijze de geldinza meling hier het best kan worden bevor derd en of hij daarbij op mijn steun mag rekenen. Ik zou aanvankelijk meenen dat het antwoord daarop zou kunnen zijn dat ons Comité zich wil belasten met de in zameling van bijdragen van Leidsche in gezetenen voor het gemeenschappelijk doel en dat wij bereid zijn een nader over een te komen deel daarvan af te staan aan het Nationaal Comité, waarbij niet ver geten dient te worden dat dit Comité zoo Er zal een proef genomen worden met voor 1000 personen te koken. Het eten kan dan tegen kostprijs worden afgehaald. Mede doordat men zich bij de exploi tatie door geen enkel streven naar winst behoeft te laten leiden, zullen de prijzen zich bewegen tusschen slechts 8 tot 10 cent per persoon. De prijsschommeling hangt af van de min of meer voordeelige inkoopen der be- noodigdheden, terwijl bovendien „Jeruël" verwacht met zendingen in natura ge steund te zullen worden. De datum van aanvang zal binnen enkele dagen worden bekend gemaakt* BINNENLAND. De installatie van het Leidsche crisis comité door burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen. (Ie Blad). Het conflict in de textiel-industrie; een j verklaring van het N.V.V. en de confessio- neele bonden. (Binnenland, 3e Blad). Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Binnen- iandsche Zaken en Landbouw. (Binnen land, 3e Blad). De Eerste Kamer over de benzinebelas ting. (Binnenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad)'» Groote brand te Haastrecht; oude man door opwinding gestorven. (Gemengd, 2e Blad). De roofoverval bij de Vereenigde Bakke rijen te 's Gravenhage is gefingeerd; de directeur gearresteerd. (Gemengd, 2e Blad), Het drama te Echt opgelost? (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Het Indisch debat in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl., Ie Blad). Nederlagen der Fransche regeering in de Kamer. (Buitenl. Ie Blad). Overleden is de vroegere Engelschè minister Mac Namara .(Tel., Ie Blad), OPENBARE LES EN TENTOONSTELLING AMBACHTSSCHOOL. Gistermiddag en -avond had onder grooten toeloop van belangstellenden de j aarlij ksche openbare les aan de Am bachtsschool plaats, die als steeds verge zeld ging van een tentoonstelling der ver vaardigde werkstukken. Vooral 's avonds was de drukte zoo over stelpend, dat de honderden bezoekers zich slechts met moeite een weg konden banen door de verschillende lokaliteiten, waar, het reeds vervaardigde en niet het minst, wat nog in bewerking was, aller bewonde ring wekte. Het zou te ver voeren op al het gebodene de aandacht te vestigen, maar wat de Ambachtsschool gisteren kon toonen, kan slechts den indruk versterken, dat deze in richting ook dit jaar weer trotsch kan zijn op de behaalde resultaten. o SPEELTUINVER. „OOSTERKWARTTER'% Woensdagmiddag gaf bovengenoemde vereeniging voor de kinderen van de bij haar aangesloten leden twee achtereen volgende kindervoorstellingen in het Ca sino-theater aan de Hoogewoerd. De directie had voor eenige komische films gezorgd en dat deze in den smaak vielen, bewees het gejuich en gelach der kinderen. Tijdens de pauze werd onder de hoede der leidsters chocolademelk en een groote speculaas aangeboden. Aan het einde van elke voorstelling wer den aan elk kind nog eenige versnape ringen medegegeven. Als attractie kreeg elk kind nog een molentje mede, gratis afgestaan door den heer Cats, boterhandel ,,'t Klaverblad", Lage Rijndijk. Het was een goed geslaagd Sint-Nicolaasfeest, dat bij de kinderen nog lang in herinnering zal blijven. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: F. G. Zitman, Zijlsingel 80, Leiden, siga renwinkelier. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf agentuur en commissiehandel in bouwmaterialen. Opheffing: IJmuider Vischhandel, Noordeinde 51, Leiden. o De dames Hans Ouwerkerk, Antoi nette v. d. Brander en Lies Gooszen alhier zijn geslaagd voor het examen rekening courant boekhouder, afgenomen door het Instituut Mercurius te Amsterdam. De heer A. W. Renaud, te Delft, is benoemd tot tijdelijk leeraar in de wis kunde aan de Chr. H. B. S. met 5-jarigen cursus alhier. De 1ste ploeg niet-voorgeoefende dienstplichtigen der lichting 1932, niet be stemd voor de officiers- of de onderoffi ciersopleiding bij het 4e regiment infan terie. wordt 21 Maart (Israëlieten 23 Maart) voor eerste oefening bij het hun toegewezen korps ingelijfd. Op Zaterdag 12 Dec. a.s. wordt ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van „Het Sanatoriumfonds", stichting van „Ons Belang", Ver. van O.O. in de groote Stadsgehoorzaal een uitvoering gegeven. Medewerking wordt verleend door dé „Muz. Ver. 6e R. V. A.'\ „De Oude Jager band" tn eenige humoristen. De opbrengst is ten bate van het Fonds.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3