„ARNHEM" UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. INGEDIEND IS EEN WETSONTWERP TOT REGELING ERVAN. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den uitvoer'van bloembollen. Dit ontwerp is samengesteld in verband met de bepaling van art. 9 der Landbouw- uitvoerwet 1929, volgens welke een alge- meene maatregel van bestuur, uitgevaar digd krachtens art. 8 dier wet, moet wor den vervangen door een regeling bij de Wet. Met betrekking tot den uitvoer van bloembollen heeft genoemd art. toepassing gevonden bij K. B. van 5 Augustus 1931 (St.bl. 3601. De inhoud van dit besluit moet derhalve thans in wetsvorm worden over gebracht. Daarbij doet zich sterk de wenschelijk- heid gevoelen een soeDele, gemakkeliik te hanteeren regeling te treffen, zulks in verband met de mogelijkheid van wisse ling in de eischen van de practijk. hl deze materie veelal bepaald door bijzondere verlangens der afnemers in het buiten land en eventueele invoerregelingen al daar. Uit dien hoofde kan de onderhavige wetsvoordracht niet dan de grondslagen bevatten en moet de uitwerking in onder deden aan een algemeenen maatregel van bestuur worden overgelaten. Het verlangen om te geraken tot een regeling van den uitvoer van bloembollen is uitgegaan van de belanghebbenden. Al gemeen werd de wenschelijkheid ingezien om door middel eener regeling, overeen komstig het beginsel van de Landbouwuit- voerwot 1929. aan het peil van onzen uit voer in dit opzicht een hechtere kans te geven. In het bijzonder wordt de nood zakelijkheid gevoeld, naai en perk te stel len aan misbruiken bii leveranties van bloembollen aan particulieren in het bui tenland, welke in toenemende mate tot gerechtvaardigde klachten aanleiding ge ven en een wezenlijk gevaar opleveren voor den goeden naam van het Nederland- sche product. In overeenstemming met de vaktermi nologie is in artikel 1 een ruime definitie van „bloembollen" opgenomen, zoodat daaronder ook zijn begrepen knollen van bloemgewassen, zooals gladiolen en cro- cussen. Verboden wordt zonder een geleidebiliet dat afgegeven moet worden door den planten-ziektekund'gen dienst, bloembo'- len uit te voeren of aan eernp middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden. o HET WEGENFONDS 1932. Maatregelen inzake lintbebouwing in overweging. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting an het wegenfonds 1932. De minister ver- laart ten aanzien van de vraag of reeds thans of in iedere geval in de naaste toe komst behoefte bestaat aan wegen, uit sluitend bestemd voor snelverkeer op groo- ten afstand, dat er geen aanwijzing is, dat op het oogenblik dit verkeer in die mate bestaat of zich ln den eersten tijd zal ont wikkelen, dat het een overwegende plaats in het geheele snelverkeer zal Innemen. Voorshands zal bij de inrichting van ons wegennet alleen behooren te worden gelet op de toekomstige behoeften, zooals die zich voldoende duidelijk afteekenen. Ons autoverkeer is ten deele gericht van het eene belangrijke centrum naar het anclere. Daarin voorziet het rijkswegen- net zeer voldoende. Het ligt in de bedoe ling, in de eerste plaats de voornaamste wegen in het wésten en het midden van ons land, zoomede de toegangswegen tot de groote rivierbruggen In orde te maken, zoodat zoo spoedig mogelijk een sluitend geheel van belangrijke hoofdverbindingen tusrchen groote bevolkings- en handels centra onderling en met tot nu toe moei lijk bereikbare landsgedeelten wordt ver kregen. Wettelijke maatregelen tot het tegen gaan van lintbebouwing zijn in overwe ging. De regeering wacht het advies van de staatscommissie voor de waterstaatswet geving. De minister zal de goede hoedanigheden, die een vlak liggende kllnkerbestrating voor het verkeer heeft en het be7ang van werkverschaffing aan de klinkerfabricage bij de keuze van een wegdek in aanmer king nemen indien over de prijzen van de klinkerverharding nader overeenstemming kan wcvden verkregen. Klinkerbestrating voor nieuwe rijkswegen is tot nu toe slechts op beperkte schaal toegepast. In hoofdzaak heeft zich het gebruik van klinkers beDerkt tot verbete ring van bestaande klinkerwegen. De mi nister merkt voorts on, dat in verschil lende gevallen een bitumineuze verhar ding of een cementbeton-verharding in prijs en geschiktheid boven een klinker- verharding z»in te verkiezen. Daartegen over staat echter, dat bij den aanleg van klinkerwegen belangrijk meer geld aan loonen in Nederland wordt verwerkt dan bij den aanleg van wegen met gespten wegdek, zóodat uit een ooapunt van werk verruiming de eerste de voorkeur ver dienen a De Minister betoogt ten aanzien van den bruggenbouw, dat de plaats van de brug over het Hollandsch Diep nog niet vast staat. Ook thans kan niet worden toege geven, dat een brug bij Willemstad de voorkeur zou verdienen boven die nabij Moerdijk. Met de voorbereiding van een over brugging bij Oorinchem zai aanstonds worden aangevangen zcodra dit in ver band met de werken aan andere bruggen en met de beschikbare gelden mogelijk zal zijn. Wanneer de verbinding Amsterdam 's Gravenhage werd gevormd door aan sluiting op den v/eg LeidenUtrecht, zou een zeer duur v/egvak tusschen de ring vaart van de Haarlemmermeer en even genoemden weg en een eveneens zeer dure verlegging om de kom van Leiden noodig worden, terwijl daar tegenover geen voor deel schijnt te staan, daar alleen het korte vak Sassenheim-ringvaart zou worden uitgespaard. Van den weg Amsterdam—Rotterdam is het vak RotterdamNleuwerkerk voor- loopig gereed en het vak Moordrecht Nieuwerkerk in aanleg. In het voorjaar van 1932 zal dit vak een verharding krij gen, waardoor een goede verbinding tus schen Rotterdam en Gouda is verkregen. VERSPREIDE BERICHTEN In tegenwoordigheid van familie en genoodigden is gisteren in de eetzaal van het Algemeen Provinciaal Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Groningen, het borstbeeld van wijlen dr. W. H. Mansholt, vroeger directeur van het ziekenhuis, over gedragen aan de commissie van beheer. o UIT NED. OOST-INDIE. SCHOOLINSPECTIEBEZOEK DOOR ZENDELINGEN. MEDAN, 2 December (Aneta). Binnen kort is de indiening bij den Volksraad te verwachten van een ontwerp-ordonnantie tot intrekking van Staatsblad 1911 No. 80, waarbij de subsidie voor schoolinspectie- bezoek door zendelingen zal worden gere geld. Hierdoor zal de Rtjnsche zending omstreeks f. 30.000 aan subsidie missen. Een dergelijke bezuiniging werd ook reeds ten aanzien van andere missie- en zen ding-streken toegepast, hetgeen indertijd leidde tot uitvoerige debatten in den Volksraad. o DE JUWEELENDIEF HEEFT BEKEND. BATAVIA, 2 December (Aneta). De Hongaar, die voor zijn vertrek naar Poe- loe merak werd aangehouden, bekende zich aan de oplichting ten nadeele van de firma Begeer, van Kempen en Vos te heb ben schuldig gemaakt. Het grootste deel van de buit blijft zoek. o ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. DJOKJAKARTA, 2 December (Aneta). De monteur Remeus reed met zijn motor rijwiel een Inlandsche vrouw aan. Deze werd gedood, terwijl de heer Remeus een schedelbreuk bekwam. Zijn toestand is zeer ernstig. ALPHEN. Aanrijding. In de Prins Hendrikstraat werd gisteren een stilstaande auto van O. uit Rijpwetering aangereden door een autobus van de „M O. D A." De auto van O. werd hierbij be schadigd. Omtrent do schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. Een goed voorbeeld. Naar wij vernemen is door het personeel van verschillende bedrijven alhier aan patroon of directie verzocht wekelijks een zeher bedrag of percentage van hun loon in te houden ten behoeve van het plaatse lijke crisiscomité. Moge dit goede voor beeld Veel navolging hebben. Lezing dr. Grondijs. Voor het departement'der Ma t ch-p;ij tot Nut van ,t algemeen afd. Alphen a. d. Rijn hield dr. L. H. Grondijs, privaat dooen aan de Rijkuniversiteit re Utrecht, die vele jaren in Rusland he:ft doorgebracht een lezing over den huidigen toestand in Rusland. Van de ge'egenheid tot het stel:n van vragen werd door enkele aanwez'g-en gebruik gemaakt, welke vragenstellers door spr. werden beantwoord. Teraardebestelling C. Ketel. Op de begraafplaats Oudshoorn sche weg werd onder veel belangstelling leraarde besteld het stoffelijk overschot van onz°n bekenden plaatsgenoot C. K^tel, in leven vcorheen vele jaren lid van den kerkraad dor Ger:f K-?rk Oudshoorn en bestuurslid van de Qir. school aan de Hooftstraat. Op de becrra^fMiats w?rd het woord ge voerd door ds. J. H. A. Bosch en den heer J. G. Baart. o BODEGRAVEN. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpp:s:kantor;n werd gedurende de maand November 1931 in gelegd f. 18091.10, t Tugbetaald f. 4259.61. Hel laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5534. In de maand November gestort op de Postchèque en Girodienst aantal s o.t'ngen 1469, bedrag f. 161.057.15; aantal uitbetaalde chèqnes 3"0, bedrag 1 133.470 03. Lijst van onbestelbare brieven etc. Brieven Buitenland: St. Nicolaas Spanje. Brieven Binnenland: Cornells de Heer, Partïcu-ier, Oudewater op Lopik aan. Twee brieven zonder adres. o BOSKOOP. Ambtsdragers in de Ned. Herv. Kerk. Tot diaken in de Ned. Herv. Kerk is herkozen, de heer P. A. Alphenaar en in de vacature, die zal ontstaan wegens het aanstaand vertrek van den heer W. G. de Jonge, is tot ouderling gekozen de heer C. J. v. d. Broek. Opening conversaticlokaal voor werkloozen Onder zeer veel belangstelling had in het oudf doktershuis aan de Dorpstraat de officïeele opening plaats van het conver- satielokaal voor Werkloozen. Burgemeester P A Colijn, heeft daarbij een enkel woorcl gesproken. Spr hoopte, dat van deze gelegenheid, waarvoor koeten nog moeiten zijn gespaard, cok werkelijk mag beantwoorden aan het doei waarvoor net is gesticht en dat een druk gebruik zat worden gemaakt van alles wat de inrichting zal verschaffen. Het inwendige van het zeer ruime ge bouw, ziet er gezellig uit en het geheel zal de werkloozen aantrekkelijk worden ge maakt door allerlei goede lectuur en spelen, waartoe het comité door verschillende ingezetenen in de gelegenheid wordt ge steld Ook zuTen er zooals wij reeds schre ven vakcursussen worden gehouden. Tot slot vermeld® wij nog, dat het gebouw steeds heerlijk verwarmd zal zijn en dat gratis koffie en thee zal worden geschonken Vereeniging' „Het Hoogelantl'\ In het gebouw „Salvatori" had een pro- paganda-avond plaats uitgeschreven door de vereenlglng „Het Hoogeland, onder ont slagen gevangenen, zwervers, alcoholisten en maatschappelijk ongeschikten, in hare drie kolonies „Het Hoogeland" te Beekber gen, „Filadelfia" te Vries (Dr.) en „Wll- helminahoeve" te Opende (Gr.). Als spreker trad op de heer A. Hofstede, hoofdvertegenwoordiger der Vereeniging. met het onderwerp: „Reclasseering en het werk der vereeniging". Het geheel werd aanschouwelijk voorgesteld door 'n prach tige interessante film van het geheele werk der vereeniging ln hare drie kolo nies, met een zeer duidelijke en getrouwe weergave van het werken en leven der verpleegden. Ds. Tj Petersen, Geref. Predikant alhier die de vergadering met gebed had geopend sloot met dankzegging. Het was een leerrijke avond. De Zondagsdienst, voor Zondag 6 December zal worden waargenomen (joor dr. J. Hamburger. Aan de Dorpstraat had mej. S. alhier het ongeluk, om met haar rijwiel te slippen met het 0-^g lukkig gevolg, dat zij van haar rijwiel viel en cei haror arm n brak. In het ziekenhuis te Leiden is de urm gezet. o NIEUWKOOP. Afscheid burgemeester v. d. Weijden. Het officïeele afscheid van den heer P. A. Th. van der Weijden. die met in gang van 25 November j.l. op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als burgemees ter dezer gemeente, zal plaats hebben op hedenavond. Aa rankelijk was dit afscheid op 25 No vember j.l. bepaald doch dit was wegens ziekte van den Gemeentesecretaris eenige dagen uitgesteld. Door de Gemeentepolitie alhier is tegen P. de H en J. van L. proces-ver baal opgemaakt wegens het plegen van baldadigheid. o NOORDEN. Gereformeerde Kerk. Aan de beurt van aftreding als ouderling bij de Geref. Kerk is de heer T. Alblas, en als diaken de heer J. Hoogendoorn. Een gehouden collecte voor de zending in de Geref. Kerk bracht op de som van f. 16. o TER-AAR. Vechtpartijtje Eenige jongelui geraakten op het Kerk- pad handgemeen, met het gevolg dat de 20 jarige P. v. L. zich onder "geneeskundige behandeling mo2st stallen in verband met eenige hoofdwonden, hem door zijn tegen stander toegebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. o WOUBRUGGE. Vernieling van lantaarns. Reeds tweemaal was het voorgekomen dat de brandende lantaarns, geplaatst op den openbaren weg Hoogmade—Leiderdorp, die hersteld wordt, werden vernield, waar door de veiligheid van het verkeer op dien weg in gevaar werd gebracht. Het is de politie thans gelukt de daders te achter halen, tegen een vijftal jongelieden is ter zake proces-verbaal opgemaakt. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Vrijdag a.s. des namiddags 7 uur in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van de volgende punten: 1 Notulen en mededeelingen. 2. Voorstel lot het verleenen afschrijving schoolgeld aan twee ingezetenen 3. Pra?-advies op het voorstel van Ged. Staten der provincie Z.H inzake de overdracht van den weg Wrubrugge—Hoogmade aan die provincie. 4. Prao-advies on een ingekomen verzoek schrift van D Hoogendoorn tot verlaging zijner pacht. 5 Voorstel tot het verleenen van een hypolheek aan de vereeniging Woubrugsche Eierveiling. ZWAMMERDAM. Loop der bevolking. Gevestigd: uit H.kandorp, Geertje Sterk wed. J. v. Dam, Utrechtsche straatweg 47; ui* Beckum, Duitschland, Eva Rei'ing, Over tocht 46; uit Voorhout, Machiel Hendrik van de Poll, Overtocht 53; uit Bodegraven, Pieter van Kooten en gezin, arbeider, Molenkade 26; uit Alphen a. d. Rijn, Jchanna v. Wijngaarden, dienstb,, Stations weg 1&3; uit Alphen a. d. Rijn, Machiel van der Panne en gezin, schoenmaker, Hoofdstraat 145: uit Alphen a. d. Rijn, Sybrecne Wagenaar, dienstbode, Stations weg io4; uit Alphen a, d. Rijn, Gerardus van Harselaar, landarbeider, Utrechtsche straatweg 59; uit Bodegraven, Hendrik Adrianus Disseldorp en gezin, betonwerker. Schoolstraat 71uit Nieuwkoop, Hendrik Bijker veehoudersknecht, Utrechtsche straat weg 96; uit Opsterland, Jentje Elzinga, boerenknecht, Spoelwijk 83; uit Bode-? graven, Johannes de Gooijer en gezin, vee houder, Goudsche straatweg 142; uit Bode graven, Hendrik van Eljk en gezin, petro leum venter, oud-Bodegraaf sche weg 126; uit Salzlcotten, Duitschland, Ida Katharina Marko, r.eligieuse, Overtocht 46. Vertrokken: naar Woudenberg, Achter straat 659a, Jan Konijn en gezin, brood bakker, Tempel 57; naar Bergschenhoek, Oostclndsche weg 10, Maria Cornelia van der Helm', Oud-Bodegraaf sche weg 124; naar Wanne-Eichel, Duitsch and, E isabeth Koes'ler, Overtocht 43; naar 's Gravenhage, Loosduinen, Burgemeester Hooglaan 49, Teii' :s Zaal en gszin, inetaa'smelfer, Goud sche straatweg 152; naar Waddinxveen, Burgemeester Trooslslraat 6, Maria Jacoba Blom Oud Reeuwijksche weg 33; naar Bode graven, Prins Hcnd i :slraat 23, Krijntje van Dcmmeler. wed. Albertus A. Overeem, Goudsche straatweg 142: naar Wognum, St Agnes-stichting, Theresia Meijer, reli- gieuse, Overtocht 46. Chr. mcisjcs-vcrecniging opgericht. Op initiatie! van de plaatselijke afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond is alhier een Meisjesvereeniging opgeric.it. Deze ver eeniging welke de naam „Esther" draagt stelt ziel. ten doel liefdeswerk te verrichten ten ba+e van de leden van bovengenoemden bond Tot bestuursleden werden gekozen de dames E'. Jansen, J. Wieman en C. Groenescheij. Tewerkgesteld. Verschillende werklooze arbeiders a'hier, zijn tjhans van gemeentewege te werk gesteld. Een deel is bezig met het uitbag geren van slooten, anderen met onderhoud en verharding van wegen of met onderhoud en schoonhouden van gemeente-terreinen. SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboren: Nico, z. van L. J. Bommel en E. v. Drunen. Ondertrouwd; C. Verbeek en H. Baren- drecht. Loop der Bevolking. Gevestigd: Mw. J. C. Smit-Hoogenduin, Hortuslaan 5 van Rijnsburg M. J. en M. J. M. v. d. Zwaan, Nieuwe Haven 21 van Leiden. Vertrokken: D. Verloop, van Molen straat 19 naar Reeuwijk Mej. M. G. v. Geel, van Hoofdstraat 90 naar Bodegra ven Mej. G. d. Maas, van Hoofdstraat 82 naar Breda M F. M. en F. J. P. H. M. de Beer, van Rusthofflaan 5 naar Til burg J. v. d. Meij, van Wilhelminalaan 14 naar Haarlem. Ingebruikneming orgel. Het nieuwe orgel der Ned. Herv. ge meente zal op 23 December in gebruik worden genomen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd bij de Rijkspostspaarbank gedurende de maand November ingelegd f. 14.375 en terugbe taald f4664.32. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3353. Lichts to ring. Gisteravond omstreeks lew art voor 5 liet, zeer tot ongerief van de winkeliers, die op St. Nicolaasdrukte rekenden, het electrisch licht ons in de steek. Het duurde tot ongeveer kwart voor zeven. Toen was alles weer in orde. Arbeidsbemiddeling, Het aantal werkloozen bedraagt thans 119. GEMEENTERAAD. Behandeling der gemeentebegrooting. Ofschoon overeengekomen was dat in de raadsvergadering uitsluitend de be grooting zou worden behandeld was het toch reeds een half uur na aanvangstijd, clank zij de ingekomen stukken, dat net volgens de burgemeester vurig begeerde oogenblik aangebroken was dat hier mede een aanvang kon worden gemaakt. Bij de voorafgaande algemeene be schouwingen was het in de eerste plaats de burgemeester die het woord voerde. In de slechte tijden die wij doormaken mag de dankbaarheid niet ontbreken jegens den Gever van alle goeds, voor de voor spoed, die wij in voorbijgegane jaren heb ben genoten, naar de spreuk die in één der klokken van het carillon van ons ge meentehuis is gegoten. Laat het pessi misme bij ons niet de overhand krijgen; doch mogen wij allen in de moeilijkheden gesteund worden door een groot Gods vertrouwen en laten wij niet de hoop la ten varen op betere tijden. Het is ons niet mogelijk alle volgende sprekers, die in volgorde van hun ouder dom in zittingsjaren het woord voerden, volkomen recht te doen. Overtuigend bleek dat allen, zooals wij ook mochten ver wachten de belangen van onze gemeente zeer na aan het hart dragen, al kunnen wij ook niet verzwijgen dat meerderen blijk gaven van een ongemotiveerde be- zuinigingshartstocht die aan eenzijdig heid deed denken. Zij deden den burge meester de ontboezeming ontlokken dat hij zeer belangstellend uitzag naar de postgewijze behandeling van de begroe ting, om te vernemen hoe meerdere be zuiniging kan worden bewerkstelligd. De heer Speelman maakt o m. aanmer king op het feit dat jaarlijks door de ge meente f. 41.000 intrest voor diverse lee ningen moet worden betaald, alsmede f. 23 000 voor aflossing. Mogelijkheid tot bezuiniging bieden de posten salarissen en loonen, in totaal bedragende f. 52.000, de f. 8600 voor verlichting, ver- wanning, bureaubehoeften enz. Spr. be pleit voorts de noodzakelijkheid tot in stelling van raadscommissies die in an dere gemeenten zeer goed werken. (Rente en aflossing alleen voor den algemeenen dienst is in totaal f. 46.000, de hiervoor genoemde posten is inclusief de leeningen voor de bedrijven). Ook de heer van Zonneveld sprak in dezen geest en constateerde dat de uit- keering van het rijk uit de Gemeente fondsbelasting éi f. 10 ruim per inwoner voor 85 pet. wordt opgeslokt door wat jaarlijks noodig is voor rente en aflos sing ad f. 46.000. De geraamde opbrengst van de inkomstenbelasting ad f. 80.000 te gen f. 118.000 vorig jaar vindt hij geflat teerd. Doch nemen wij een bedrag van f. 50.000 dan zal dit gelukkig toch niet van zulk een vérstrekkende invloed zijn, dank zij de financieele gelijkstelling. Wat de klacht van velen betreft over de ver hooging van de personeele belasting zij opgemerkt dat dit niet te wijten is aan de gewijzigde tarieven, doch aan de her ziening van de huurwaarden. De heer Verkley verklaart zich tegen verlaging van de salarissen en loonen en ziet heil in indirecte belasting door mid del van de gemeentebedrijven. De heer Bisschops waarschuwde tegen schrap-politiek in de uitgaven van de be grooting, de ervaring heeft geleerd dat in den loop van het jaar deze posten toch weer verhoogd moeten worden. De heer Breda verklaart zich tegen op voering van de winst uit de gemeente bedrijven. Wat het Electriciteitsbedrijl be treft dringt hij aan op meerdere publica tie van gegevens aan de raadsleden. Do burgemeester toonde aan dat dit verzoek geen zin heeft, één der raadsleden heeft RECLAME. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. 5149 zitting in de commissie van het bedrijf ea ieder raadslid kan indien gewenscht ten allen tijde inzage van stukken verkrijgen De heer Schrama sprak de wensch uil dat speciaal de zorg voor de werkeloozen de aandacht zal hebben van B. en W. en dat zij steeds doordrongen zullen zijn van de stoffelijke nooden van hen, die den druk der tijden het eerst gevoelen Vooral de groote gezinnen vragen bijzon dere zorg. Verder constateerde hij, dat dt tarieven van water en electrlcitelt te hoog zijn. De heer A Warnaar dankte den burge meester voor zijn woorden die den ge- meenschappelijken band en het geloof ln het Godsbestuur in deze moeilijke tijden in het licht stelde Verder merkte spr. o.a. op dat het nu aankomt op daden en dat wij desnoods met moeten terugschrikK»n voor een matige salaris- en loonsverla ging, wat b.v. zou gevonden kunnen wor den in de maatregel dat. belanghebben den 5 pet. zelf betalen van de 15 pet. voor den pensioensbijdrage. Het is geen goeds politiek om af te wachten wat anderen doen. Verder heeft spr. ernstige kritiek op de wijze waarop B. en W. zich soms af maken van wensehen en voorstellen van raadsleden, wat o.a. is uitgekomen bij de kwestie van de muziektent, waarvoor ver leden jaar f. 1500 op de begrooting werd gezet. Deze post is nu afgevoerd, de zaak is doodgezwegen en de muziektent be staat thans alleen in de verbeelding. Ook de reeds twee jaar aanhangig zijnde raadscommissies deelen tot nog toe in dit lot. De heer Dannijs wenschte meer actieve bemiddeling van het gemeentebestuur bij het bouwen van landarbeiderswonïngen, temeer nu de Woningbouwver. op een punt gekomen is dat niet meerdere hul zen kunnen worden bijgebouwd. Verder informeerde spr. naar de mogelijkheid om vcor groote gezinnen een speciaal laag tarief in te voeren voor gas en water. De heer Hoogervorst sloot de rij van de sprekers en zeide, een opmerking van den heer Speelman weerleggende, dat hij ook bij de behandeling van deze begrooting het algemeen belang voor oogen heeft en geen groepsbelang. De burgemeester antwoordde de ver schillende sprekers en merkte op dat de schatting van de inkomstenbelasting ad 80.000 voorzichtig mag genoemd wor den Tegenover de leeningen staan goede tegenwaarden in gebouwen, havenwerken enz. Openbare werken zullen in het ko mende jaar alleen worden uitgevoerd als de werkverschaffing daarmede gediend is. Mocht het noodig zijn de 25 pet. op centen van de gemeentefondsbelasting tl verhoogen, dan zal hij zich daartegen rut', verzetten. Wat betreft de post onvoor zien, die verschillende leden wat hoof voorkwam, merkte de burgemeester op dat het wettelijk minimum ts bereikt, nL 1.5 pet. van de totaaluitgaven. Wat de woningpolitiek betreft, nl. om niet meer dere woningen bij te bouwen als de werk gelegenheid in de gemeente zich niet kan uitbreiden is spr. het eens. Wat betreft de post voor werkverschaffing en onder steuning kan de burgemeester zich wel vereenigen met hen die deze posten te laag geraamd vinden, wat bij de verdere behandeling kan gevonden worden. (Wordt vervolgd). Gevonden voorwerpen: 1 vulpen, 1 vernikkeld vulpotlood, 1 bruin lederen kindertaschje, 1 halfons gewicht, 1 wol len handschoen. Inlichtingen te bekomen bij de politie. o VOORSCHOTEN. Verkooping. Ton overstaan van notaris W. H Hoogen- stiaatcn alhier, had in liet koffiehuis „De Zwaan" a. d. Do ft.c. ekade te L idsch n- dam de verkooping plaats van een woon uis bestaande uit een afzonderlijke beneden- en bovenwoning met voor- en achtertuin en erf aan de Damlaan 33—35 te Veur, groot 2 Aren 93 centiaren. Kooper was de lieer Th. M. Romijn q.q. den Haag voor f. 9400. Een aantal ingezetenen hebben aan den raad dezer gemeente een adhaesle betuiging g'zonden aan het adres van de plaatselijke wirkeliersvereeniging en een inidd°n:ta-dsv-r eniging voor verlaging van de. clectriciteitstarieven. WARMOND. Rijkspostspaarbank. Gedurende de afgeloopen maand werd aan het Postkantoor alhier ingelegd een bedrag van f. 7457.81 terwijl werd terug gehaald een bedrag van f,5252.05. Het laatst door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3796. Werkloozen-ontspanningslokaal, Alhier is een commissie gevormd be staande uit. de heeren G. Meskers, B. Moerkerk, P. v d. Kerkhof, W. Roest, r. v. d Reyden en M J. Hogeboom (voor zitter),, welke commissie belast is met de leidjng van het ontspanningslokaal voor de werkloozen. Deze commissie heeft ons verzocht te willen mededeelen dat be zeer op prijs gesteld zou worden, Indwn de ingezetenen, die hiertoe in staat sub banken, stoelen of tafels in bruikleen aan haar af te staan teneinde het. lokaal te kunnen inrichten. Geschikte lecMjj en boeken worden ook in dankbaarheid aangenomen. De heer A. Duval, oud-directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, dij van hieruit was verplaatst als commies naar het postkantoor te Amsterdam, nee" als zoodanig eervol ontslag aangevraagd en verkregen. 2-5

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6