St. Nico,aas en Piet agenda. HEDEN: Ambachtsschool: o.bare les en ten toonstelling werkstukken, 2—4l/t en 7—9 uur nam. Leger des Heils (Hooigracht 30): Spr. cis. Kauws, S uui' n.m. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt 36): Samenkomst te 8 uur n.m Stadszaal (groote zaal): Protestverga- dering S.D.A.P. Sprekers: Th. Thijssen en K R. v. Staal, 8 uur nam. Volkshuis: Cursus bouwkunst van den heer Swierstra. 8 uur nam. Maandag. Schouwburg. Derd? abonnementsvoorstel- ling Rotterdamsch Hofstadtooneel 8 uur 15 nam. Dinsdag. Academie (KI. auditorium): Ver. tot Vestiging van Bijz. learstoalen. 8 uur nam. Stadszaal (Kleine Zaa') Prop.avond Bond van Huishoudpersoneel 8l/4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec a.s. waargenomen door apotheek: M Boekwijt, Vlschmarkt telef. 552. ERNSTIGE VAL. Gistermorgen is op een bouwwerk aan de Vlierboomstraat te s-Gravenhage de 16-j.arige loodgieter De Z., wonende in de Oranjerivierstraat, van het dak gevallen. Met ernstige inwendige kneuzingen is hij naar het Roode Kruis-ziekenhuis vervoerd. (N.R.VCt.) Aap (uit het steenen tijdperk): ..Waar ga je naai' toe?" Plesslosaurus„Ik ga naar een monster- meeting". (Dublin Opinion) o BUITENLANDSCH GEMENGD. GASVERGIFTIGING. Te Quellendorf in het district Dessau heeft men een 74-jarigen rentenier, zijn vrouw en een oude tante dood in hun woning gevonden. De gaskraan in de keu ken stond open. Het geheele huis stond vol gas. Men denkt aan een ongeluk. c SPOORWEGONGELUK IN BELGIË. Twee dooden en vele gewonden. Gistermiddag heeft op de spoorlijn AntwerpenBrussel tusschen de plaatsen Duffel en Slnte Katheryne Waver nabij Mechelen een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Enkele minutefi over halfzeven heeft een botsing plaats gehad tusschen twee personentreinen, beide komende uit de richting Brussel. De bloktrein Brussel— Antwerpen, welke tfe 17.52 uur van Brussel vertrekt heeft den personentrein No. 249, welke om 15.43 uur uit Rijssel (Frankrijk) vertrekt, in den flank aangereden, even voorbij Sinte Katheryne Waver. Van den Franschen trein kantelden een drietal wa gons. Het ongeluk Is t* vrij ten geweest aan do onachtzaamheid van den machinist van den bloktrein BrusselAntwerpen, die door het onveilig signaal was neen ge reden. De machinist merkte zijn vergissing, stopte en reed vervolgens achteruit, maar werd op hetzelfde oogenbllk door den sneltrein van Rijssel, waarvoor het signaal op veilig stond, aangereden, met het ver melde ge-volg. Twee reizigers, die zich in den sneltrein van Rijssel bevonden, werden op slag ge dood. Verder zijn 10 personen zwaar ve- wond. waaronder zich een vrouw bevindt, 20 anderen licht gekwetst. De gewonden werden ter plaatse voor- loopig verbonden en vervolgens per trein ♦nier over Mechelen naai* Antwerpen ver voerd, waar zij in het militaire ziekenhuis werden opgenomen. Het verkeer op de baan AntwerpenBrussel is totaal ge stremd. De reizigers van Antwerpen ver trekken nu langs de Zuidstatie over Waer- loos. De dooden zijn een jongedame uit Ant werpen en een handelsreiziger uit Morsel. Alle gewonden zijn uit Antwerpen, op één na' een Nederlander, de heer J. de Bruin uit Breda. Naar later wordt fjemeld. bevindt zich onder de licht gewonden ook nog de Ne derlander Pingen, een oud-industrieel uit Eindhoven. o DE NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. Een dezer daven zal worden bekend ge maakt wien de Nobelt>riis voor den Vrede zal worden toegewezen. In de nlaats schijnt, volvens berichten in de bladen, Graaf Coudenhove-Kalerghi in aanmer king te komen; maar voorts worden nog de vozende namen genoemd: Jane Adams de bekende Amerikaau-che schrijfster on vrede»- en sociaal gebied en tenslotte de president van de Universiteit te Colnmb'a Nicholas Murrav Butler, die een werk zaam aandeel heeft wehad bl1 de totstand koming van het Kellogg-pact. BUITEMLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Het Volkenbondssecretariaat heeft, naar het. „Vad." verneemt, nog van de volgende zes staten een gunstig antwoord inzake de wapeningsvacantie ontvangen' Columbia. Costa-Rica, Cuba, Ecuador, Nicaragua en Panama. In het geheel hebben thans dus SO van de 64 tot de ontwapeningsconferen tie uitgenoodigde staten geantwoord. De regeeringen, welke nog niets hebben laten hooren, zijn die van Abessinië, Afghanistan Bolivia, Brazilië, Dominikaansche Reou- bilek, Guatemala. Haiti, Hedjaz, Hondu ras Liberia, Mexico, Paraguay, Salvador en Venezuela. MacDonald heeft gisteren in liet Engel- sche Lagerhuis medegedeeld, dat behalve hijzelf de ministers Simon, Thomas, Hails- ham Londonderry en Monsell als leden der Engelsehe delegatie naar de ontwapenings conferentie te Genéve zouden gaan. Het was echter niet noodig, dat alle ministers gelijktijdig afwezig zouden zijn. Het voorzitterschap was iets. dat niet één land, maar allen aanging en voor zoo ver spr. wist, was de benoeming van Hen derson niet ingetrokken. DUITSCHLAND. Dr. Schacht gewond - Rede van Hugenberg. Gisteren slipte de auto van dr. Schacht door de gladheid van den weg in de na bijheid van Waren bij het plaatsje Klink (Mecklenburg), met het gevolg, dat de wagen over den kop sloeg. De vroegere president van de Rijksbank bekwam ern stige verwondingen door glassplinters. Voorts brak hij twee ribben. Dr. Schacht. Een zoon van dr. Schacht, die zich even eens in de auto bevond, alsmede de chauf feur kwamen met den schrik vrij. De auto is zwaar beschadigd. De auto zou op het moment van het on geval een vaart hebben gehad van 80 a 90 K.M. Na het ongeval werd hem in het huis van een smid een noodverband ge legd, waarna hij naar het ziekenhuis te Waren werd overgebracht. De algemeene toestand is naar omstan digheden bevredigend. Op de vergadering van de vertegen woordigers der Duitsch-nationale volks partij heeft dr. Hugenberg gisteren over den politieken toestand gesproken. Hij wees het verwijt af, dat de partij op sociaal gebied reactionair zou zijn. De partij is sociaal, evenals het oude Pruisen en Bismarck dat waren. Voorts wees hij op den economischer) nood, waarbij hij vaststelde dat tegen woordig de middenstand, indien men daartoe rekent allen, die meer dan 3000 Mk. per jaar verdienen, nog niet 1 tiende van de geheele bevolking uitmaakt. Dergelijke toestanden kunnen slechts verholpen worden, door zich principieel van het socialisme af te wenden. Ook de arbeiders zelf gelooven niet meer aan het socialisme en de oude leiders. Er bestaat nog slechts een solidariteitsgevoel en een wantrouwen tegen het burgerdom, dat inderdaad over de geheele linie in ge breke is gebleven, een wantrouwen tegen over het nooit handelende, nooit medege voelende, doch steeds berekenende en zich steeds verrekenende burgerdom van uen tijd na den oorlog. Vervolgens behandelde dr. Hugenberg de verhouding van de Dultsch-nattonalen tot de Nationaal-socialisten en wees op de verschillende pogingen, die in het werk zijn gesteld om het front der rechtsche op positie, het zg. Harzburger front, te door breken. Dr. Hugenberg achtte het noodig, daar over een open woord te spreken, te meer daar thans van leidende instanties woor den in het land geslingerd worden, dat in Duitschland eerst vrede zal heerschen, in dien de Nationaal-socialisten anderen par tijen den laatsten man ontrukt hebben. Dr. Hugenberg herinnerde er aan, dat hij vroeger het parool heeft uitgegeven, om den rechtervleugel sterk te maken. Vele duizenden hebben dat zóó opgevat, dat zij voor de Nationaal-socialisten moes ten stemmen. Dit is verkeerd geweest en Hugenberg stelde vast, dat de rechter vleugel nog steeds gevormd wordt door de Duitsch-nationalen, De strijd tegen het marxisme is door niemand zoo krachtig gevoerd als door de Duitsch-nationalen Duitschland heeft voor zijn weder-opstanding groote geesten en groote wilskracht noodig. doch in dezen tijd van verwarring en zeer groote ge varen heeft men ook nuchterheid en dui delijkheid noodig. Indien ik dus, aldus Hugenberg, vandaag zeg, dat men den rechtervleugel sterk moet maken, ls daarmede de Duitsche na tionale volkspartij bedoeld. Uit het geheele land komen berichten van partij vrienden binnen, dat de natio naal-socialisten. ondanks het gemeen schappelijk front, op de Duitsche natio- nalen schelden. De hoofdaanval is tegen woordig tegen de bondgenooten gericht. De Duitsch-nationalen moeten thans strij den met de wapens waarmede zij bestre den worden. Indien het al te erg wordt, zal nopelijk een gemeenschappelijke kijk oo de zaken het mogelijk maken, dat Hitler of 'hij, Hugenberg, nog tijdig orde scheppen. Pruisen is de grondfactor voor een her stel op economisch gebied en een vernieu wing van de weerkracht. Derhalve gaat de strijd om Pruisen. Na deze rede en de daarop volgende debatten werd Hugenberg onder luiden bijval tot voorzitter der partij herkozen. Bovendien werden hem de door het partij bestuur voorgestelde volmachten voor de verdere leiding der partij verleend. De „Völkische Beobachter" meldt, dat op het Bruine Huis te München Dinsdag de 700.000ste lidmaatschapskaart voor de nationaal-socialistische partij is uitge geven. o ENGELAND. Hel Indische vraagstuk in het Lagerhuis. Verkiezingen in Nieuw-Zeeland. In het Lagerhuis is gisteren het op twee dagen berekende debat over het Indische vraagstuk geopend met de indiening van MacDonalds motie, waarin de goedkeuring wordt verlangd van de Indische politiek der regeering. gelijk deze in de slotzitting der Ronde-Tafel-Conferentie door den premier werd uiteengezet. MacDonald opende de beraadslagingen. Hij betoogde dat het politieke prestatie vermogen van Indië in de laatste jaren buitengewoon is toegenomen. Wanneer men vastberaden en met de vereischte ma terleele hulpmiddelen het probleem van het zelfbestuur van Indië ter hand neemt, zal men, dank zij het Engelsehe politieke aanpassingsvermogen, succes hebben, en dit succes zal dan worden begroet als een van de schitterendste bijdragen, ooit aan de geschiedenis van de wederopbeuring der democratie geleverd. MacDonald kondigde daarop, naar hij reeds in zijn verklaring deed. aan dat de regeering de ontworpen grondwet ook dan van kracht zal doen worden, wanneer de gehoopte eenstemmigheid van alle ge meenschappen in Indië wederom zou uit blijven. De regeering zou niet verantwoord zijn te gedoogen dat zulk een échec het in werking stellen van een grondwet, die anderzijds algemeen is aanvaard, zou ver hinderen. Spr. hoopt dat Churchill niet aan zijn amendement zal vasthouden. (Het door Churchill met vier andere Lager huisleden ingediende amendement stelt voor aan de regeeringsmotie de volgende zinsnede toe te voegen: mits niets in de politiek der regeering het Lagerhuis bindt met betrekking tot de invoering in Indië van den Dominionstatus; mits de politiek der regeering den Britschen handel af doende beschermt; en mits geen enkele uitbreiding van zelfbestuur in Indië in breuk maakt op de eindverantwoordelijk heid van het parlement wat betreft den vrede, de orde en een goéd bewind in het Britsche Rijk.") Op een interruptie van Maxton (linker zijde der Arbeiderspartij) dat het moeilijk zal zijn voor Indië om volledige onafhan kelijkheid te verkrijgen, antwoordde Mac Donald: .Indië wenscht haar ook niet." Maj. Attlee (Labour) begroette namens de oppositie met instemming de hernieuw de verzekering der regeering van haar ge loof in een Pan-Indische Federatie, maar hij wenschte te weten wat men zal doen om de onderhandelingen voor te zetten MacDonald antwoordde hierop dat de conferentie blijft bestaan en op het daar toe geschikte tijdstip opnieuw zal kunnen bijeenkomen. Attlee verklaarde toen dat de conferen tie een buitengewone verandering in den toestand heeft teweeggebracht, en dat thans een grondwet op federale basis in zicht is. Lord Winterton. de vroegere ondermi nister voor Indië, zeide dat de verklaring van den premier eigenlijk slechts een her haling was van de verklaring, die hij afge legd had. toen hij nog aan het hoofd der arbeidersregeering stond, maar volgens spr. v/as het niet mogelijk voor een En gelsehe regeering om een grondwet voor Indië af te kondigen, zoolang zij geen af doende waarborgen bezat nopens het leger de financiën, de communale en mlnder- hedenkwesties. In zoover was het amen dement van Churchill overbodig. De pre mier had gezegd dat de onderhandelingen in Indië voortgezet zouden worden. Dit was goed als het werkelijk onderhandelin gen betrof, maar spr. hoopte, dat de re geering het volk zou bewaren voor het. schouwspel dat Indiërs, die de wet niet achtten, hos hoog ze ook geplaatst moch ten zijn, in aanmerking zouden kunnen komen om die onderhandelingen te voe ren. Zoolang de nieuwe grondwet er neg niet was had ieder zich aan de thans gel dende wetten en verhoudingen aan te passen. Majoor Cadogan (Cons.) prees de be doeling van den premier en het werk der commissie, maar meende, dat het rapport- Simon nog vele nuttige wenken bevatte, waarmede men zijn voordeel moest doen bij de nadere besprekingen. Wedgwood (Arb.p.) erkende eveneens dat MacDonald persoonlijk ten zeerste zijn best had gedaan om de conferentie te doen slagen, maar dat de onbevooroor deelde toeschouwer toch zou moeten er kennen, dat zij eigenlijk een mislukking op de hoofdzaak, de verdwijning der on derlinge ras- en godsdienstgeschillen tus schen Hindoes en Mohammedanen met al den aankleve van dien, had opgeleverd. O ft De uitslag der algemeene verkiezingen in Nieuw-Zeeland is. dat gekozen zijn 52 coalLtie-afgevaardigden 24 labours, 3 on- afhankelijken en 1 agrariër. Alle ministers zijn herkozen, behalve de minister van landbouw. In het vorig oarlement was de verhou ding: 51 coalitie-mannen. 20 labours, 8 onafhankelijken en 1 agrariër. o ARGENTINIË. Dc presidentskeus. Tot president is gekozen generaal Justo. Hij heeft in totaal 715.978 stemmen gekre gen, zijn tegen-candidaat dr. de la Terre 423.142 stemmen. o CHINA. Het conflict met Japan. Bij de beraadslagingen van den Volken bondsraad over de bijlegging van het Ja- pansch-Chineesche conflict zijn gister op het laatste oogenbllk weer nieuwe moeilijk heden gerezen, waardoor de werkzaam heden van den Raad voorloopig minstens 24 uur moeten worden gestaakt. Nadat. China zich bereid had verklaard zijn troe pen terug te trekken, meende men gister, dat men nog slechts de kwestie had te behandelen of de Japansche eisch, dat dc politiedienst in de in te stellen neutrale zóne door Japanners moest worden uitge oefend aanvaard kon worden of niet. In een uit Tokio ontvangen nota verplicht de Japansche regeering zich de neutraliteit der vast te stellen zóne in alle opzichten te -garandeeren en eischt zij dat China zijn troepen tot aan den grooten Chineeschen muur zal terugtrekken. Toen de Raad deze nota ter kennis van den Chineeschen vertegenwoordiger bracht verklaarde dr. Sze, dat de bewaking over de neutrale zóne door een neutrale macht moest ge schieden. De Raad ging hiermede niet ac- coord en verzocht den Chineeschen gede legeerde nieuwe instructies uit Nanking aan te vragen. Een ander meeningsver- schil dook op in verband met de samen stelling der commissie van onderzoek aan gezien ook Duitschland een candidaat voor de 5de plaats wenschte te stellen. Deze candidatuur werd echter bestreden onder het motief, dat Duitschland niet zooals andere mogendheden verdragen met China had onderteekend. Men acht het waarschijnlijk dat daarom België, dat eveneens een candidaat had gesteld, de 5de plaats zal bezetten. Er gaan geruchten, dat de Chineesche generaal Ma weer op Tsitsikar aanrukt, doch bevestigd is dit niet. o FINLAND. Volksstemming over nat of droog. De president der Finsc.he republiek zal een wetsvoorstel indienen tot het houden van een volksstemming over de vraag of het bestaande drankverbod afgeschaft moet worden. KERK- UI SCHOOINSEOWS. EEN INTERNATIONALE BIBLIOGRAPHISCHE GIDS. In den loop van het volgend jaar zal te Londen een Internationale bibliogra- phische gids verschijnen, waarvan het hoofddoel is hen, die niet elk oogenblik uit hun werk naar een openbare biblio theek kunnen gaan, in de gelegenheid te stellen over onderwerpen, die zij in studie hebben, snel de meest aangewezen litera tuur te vinden. De gedachte zulk een gids uit te geven, is in alle landen met instemming ontvan gen en in elk land werd een nationale redacteur en medewerkers gevonden. De gids zal omvatten een veelal gean noteerde opgave van de meest gangbare boeken en tijdschriftenreeksen in elk land op elk gebied van wetenschap, onderzoek en litteratuur. Hij bepaalt zich wat de oudere werken betreft tot die boeken, die op het oogen blik nog practische waarde hebben, zoodat de werken die nog slechts historische waarde bezitten buiten het kader van den gids vallen. Het geheel zal bestaan uit vijf deelen en ongeveer 160.000 titels omvatten. De lei ding is in handen van den Londenschen bibliothecaris C. F. Tweney. Ook de Nederlandsche tijdschriften en boeken zullen er in opgenomen worden; de bijdrage van Nederland wordt geschat op circa 2000 titels. De nationale redacteur voor ons land is dr. F. C. Wieder, bibliothe caris der Universiteitsbibliotheek te Lei den. Wetenschaopelljke medewerkers zijn de heeren J. D. C. van Dokkum, bibliothe caris der Landbouwhoogeschool t.e Wage- ningen en dr. J. E. Kroon, wetenschanne- lijk assistent aan de Universiteitsbiblio- teek te Leiden, en mej. H. L. M. Kfinig, candidate in de Wis- en Natuurkunde te Leiden. V1SSCHERU-BERICHTEN. IJMUIDEN, 3 December 1931. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.90—0.80; Griet per kist van 50 K.G. f. 45—20; Tongen per K.G. f. 1.70—1.10; Groote Schoi per kist van 50 K.G. f. 30—28; Middelschol idem f. 36—29; Zetschol idem f. 30—29; Kleine schol idem f. 2311.50; Schar idem f. 13 2 80; Roggen per 20 stuks f. 1512.50; Vleeten per stuk f. 3.80—1.10: Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 7.506.50; Groote schelvisch idem f. 4027; Middel schelviseh idem f. 2117; Kleinmiddel schelvisch idem f. 15.508; Kleine schel visch idem f. 11.50—3.90; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 46—39; Gullen per kist van 50 K.G. f. 13—2; Lengen per st. f. 2.40—0.83: Heilbot per K.G. f. 1.25—1.15: Wijting per kist van 50 K.G. f, 2,300.50; Koolvisch per stuk f. 0.650.25; Makreel per kist van 50 K.G. f. 145. Aangevoerd 2200 manden versche haring f. 3.952.20 per m. Aangekomen 19 Stoomtrawlers: HC 43 met f. 3399; IJM 44 met f. 1700: T TM 196 met f. 2091: IJM 60 met f. 1787; TJM 7 met f. 2454; IJM 407 met f. 2100; IJM 184 met f. 1624; IJM 193 met f. 547; T.JM 49 met f. 1507: IJM 39 met f. 2000; IJM 107 met f, 1300: IJM 57 met f. 1600; IJM 111 met f. 1973; I.TM 3 met f. 2000, I.TM 15 met f. 2596; IJM 72 met f. 2402; IJM 28 met f. 1528; IJM 192 met f. 1675; IJM 123 met f. 2636: en de logeers IJM 33 met f 7338 voor pekelharing: KW 69 met 685 kantjes pekelharing voor Katwijk. Praairapport Hr. Ms. „Nautilus". 1 December. Tusschen 2 gr. 35 min. en 2 gr. 45 min. Ol. en 52 gr. 5 min. en 53 gr. 15 min. Nbr. KW 10, KW 29. KW 38. KW 47. 280 kantjes; KW 50 019 kantjes' KW 54. KW 58. KW 138. 270 kantjes' SCH 32. SCH 53 351 kantjes: SCH 75 85 kantjes; SCH 89, SCH 116. 270 kantjes; SC" 140, 300 kantjes; SCH 141. SCH 161 220 kanties; SC H261 SCH 311, SCH 312 290 kanties; SCH 325 221 kantjes; SCH 354 220 knn'le<r SCH 443 320 kantjes: VL 27, VL 50, VL 112, 340 kantjes. o RECLAME. GARDEROBE VAN g in alle prijzen te huur. 1 2RAT0 - Oude Singel 14 - Tel. 889 H 18 B Ook onderdeden Baarden, Pruiken, g E 9440 Grime. Q aaaeiJ&OBraaaBBasiaBBOBiaaHaa TELEGRAMMEN. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 3 December. (V.D.). De Rijks president ontving heden dr. Brüniiig, die hem rapport uitbracht inzake de bespre kingen over het economische program. Volgens de „Vorwarts" staat het nog niet vast dat de besprekingen tusschen dr Brüning en de sociaal-democratische lei ders lieden zullen plaats hebben. De Rijks dag-fractie van de Duitsche Volkspartij is heden bijeen gekomen ter voorbereiding van de zitting van het centraal bestuur der Duitsche Volkspartij te Hannover. BERLIJN, 3 December. (V.D.). De Prui sische Staatsraad heeft heden goedgekeurd de politieverordening volgens welke liet tusschen 5 uur nam. en 7 uur des mor gens verboden is oefeningen in de open lucht en dergelijke optochten en voorberei dingen daarvoor te houden. Verder werd goedgekeurd het verbod van het leveren van wapens aan personen beneden de 20 jaar. FRANKRIJK EN ENGELAND. LONDEN, 3 Dec. (Ned. Tel. Ag.). De Frasehe gezant te Londen, De Fleurlan, heeft een bezoek gebracht aan 't Foreign Office, teneinde den wensch van zijn regeering kenbaar te maken, inzake het aanknoopen van onderhandelingen over de Fransch-Britsche handelsbetrekkingen. Frankrijk wenscht een regeling van den toestand, welke ontstaan is door de toe passing van de Britsche beperkende in- voerbepalingen, en wil in het belang van beide landen tot een compromis komen. DE INVOER IN FRANKRIJK. PARIJS, 3 December. (Belg. Tel. Ag.) De Staatscourant zal morgen een decreet publiceeren, waarbij de invoer van zekere soorten chigorij aan een ministerieele goedkeuring onderworpen zal zijn. o DE RAZZIA OP CORSICA. AJACCIO. 3 December (Belg. Tel. Ag.) De politie heeft Cardella gearresteerd. 45 gendarmen, die niet meer noodig zijn, zijn weer gerepatrieerd, terwijl aan het eind van de week vermoedelijk 100 anderen zullen volgen. o GEEN RUSSISCHE GOEDEREN NAAR AMERIKA. WASHINGTON, 3 Dec. (Ned. Tel. Ag.), Vermoedelijk zal a.s. Maandag ln den Senaat een wetsontwerp worden inge diend, tot het verbieden van den Invoer van Russische artikelen in Amerika, aan gezien men het er algemeen over eens is, dat de Amerikaansche markt voor een overstrooming van Russische goederen moet worden behoed. o HET CHINEESCH-JAPANSCH CONFLICT. PARIS, 3 Dec. (Belg. Tel. Ag.). Volgens de bladen baart de samenstelling van de Mandsjoerijsche enquête-commissie groote moeilijkheden. De kleine mogendheden verzetten zich tegen de candidatuur van Nederland voor het vijfde lid van de commissie, daar zij van meening zijn, dat Nederland met zijn groote koloniën geen mogendheid van den tweeden rang is. o DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN SPANJE. MADRID, 3 Deo. (Belg. Tel. Ag.). Het congres der spoorwegarbeiders heeft de regeering 14 dagen uitstel toegestaan om te doen weten of zij bereid ls de nood zakelijke nationalisatie der spoorwegen en de verhooging der salarissen door te voeren. De mogelijkheid van een alge meene staking is niet uitgesloten. DE CRISIS IN CANADA. OTTAWA, 3 Dec. (Reuter) Het meerder heidsrapport van de verzoeningscommissie heeft een loonsverlaging van 10% voor de spoorwegarbeiders aangeraden. Hierdoor worden 26.000 man getroffen. De houding der spoorwegarbeiders zal eerst later be kend gemaakt; worden. MONTREAL, 2 Dec. (Reuter). Officieus wordt medegedeeld, dat de leening van 150 millioen dollar, welke 23 November is uitgeschreven, met meer dan 50 millioen overteekend is. Q—, GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN NOORWEGEN. OSLO, 3 Dec. (V. DJ. In Tien Noorsche steden zijn verkiezingen voor den ge meenteraad gehouden. De burgerlijke par tijen kregen te zamen 175 zetels, de ar beiderspartij 1G1 en de communisten 2 De burgerlijke partijen wonnen in deze 1® steden zes zetels op de arbeiderspartij. ESN SMOKKELSCHIP IN DEN GROND GEBOORD. NEW-YORK. 3 Dec. (V.D.) Nabij Woods- hole in Massachusetts is een motorschoe- ner „Star", door de kustwacht in braD: geschoten na een achtervolging, nadat tie schlo een lading rum aan land had br"-'->t, d? zeven onvarpnden werden 2e* red ei de rum dip pen waarde verF"?®* woo-d'ade van 150.000 dollar werd in slag genomen. 2—'

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2