Wisbrun Liffman j AGENDA. BURGERL. STAND v. LEIDEN BEKENDMAKING! OMLIJ ST E N BUITENLAND. Weet U niet,^j wat U zult geven j BEDEN: Patrimonium. Chr. Hist. Jongerengroep. 8 uur 15 nam. Stadsgehoorzaal. Derde abonnements concert. Residentie-orkest. 8 uur nam. Dinsdas. Academie tkl. auditorium)Ver. tot Vestiging v. bijz. leerstoelen Spr dr. Oort- huys, van A'dam. 8 uur nam. Jeruël; Samenkomst te 8 uur nam. Stadsevangelisatie. Morschweg. Samen komst. Katwijk aan Zee: Gemeentezaal. Bijbellezing 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec. a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt s. telef. 552. ADRES AAN' DEN RAAD. Van de buurthuurdersvereen. „De Kooi". Aan den Raad der Gemeente Leiden is onderstaand adres verzonden: Geven beleefd te kennen: J Verhoeven en J. van den Broek, resp. Voorzitter en Secretaris der Buurthuurders vereenlging „De Kooi", te dezer zake domicilie kiezende ten huize van den secretaris, Parkstraat 4 A, te Leiden. dat de huurders der woningen gelegen aan het Kooiterrein, en eigendom zijn van de Vereenlging tot bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen, onlangs zijn verhoogd met bedragen van f0.25 tot f.0 65 per week; dat deze verhooging ons wordt opgelegd op grond der Gemeentelijke straatbelas ting en de aangebrachte waterspoeling der closets; dat wij in den loop der jaren aan het Woningbouwbestuur herhaaldelijk hebben velzocht deze waterspoeling te doen aan brengen, en deze toestellen na tien jaar ontbeerd te hebben, dit jaar zijn aange bracht; dat wij van meening zijn, dat zulk een waterspoeling bij een arbeiderswoning be hoort, en de kosten hiervan niet kunnen worden verhaald op de bewoners; dat deze verhooging gaat boven de draagkracht der bewoners, waarvan een groot gedeelte werkloos is; dat, met het oog op den a.s. winter deze verhooging zeer ongelegen komt, en wij ons te dien opzichte hebben verstaan met het Gemeentebestuur en het Woningbouw- oestuur; dat wij deze lichamen hebben verzocht ieze huurverhooging te willen reduceeren, .ïetwelk door hen is afgewezen; dat wij op advies van het Gemeente bestuur deze verhooging nu vier weken chteren hebben betaald, gezien wij dan op de medewerking van het Gemeente- ïestuur konden rekenen; dat wij als burgers hebben getracht, ngs wetteiijken weg, deze urgente zaak ot een goed einde te brengen: en alsnog ons tegemoetkomend voorstel handhaven, om met f. 0.25 verhooging per week ge noegen te willen nemen. Redenen waarom wij Uwen Raad ver zoeken, Uwen invloed te willen aanwen den, dat ons dringend verzoek wordt in gewilligd Het bestuur van de Ver. tot Bev. van den bouw van Werkmanswoningen zendt ons onderstaand afschrift van het schrij ven door B. en W. gericht aan de Buurt.- verhuurdersver. „De Kooi", met verzoek tot opname en onder gelijktijdige mede- deeling, dat publicatie geschiedt met vol ledige toestemming van B. en W. onzer gemeente: Naar aanleiding van uw adres d.d. 2 dezer en ten vervolge op de besprekingen, die uw bestuur met onzen Voorzitter had, moeten wij u mededeelen, dat ons College geen termen aanwezig acht, om te bevor deren, dat de door het bestuur van de Vereenlging tot Bevordering van den bouw van Werkmanswoningen ingevoerde huur verhooging voor het plan der 147 wonin gen ongedaan wordt gemaakt. Ter toelichting van ons besluit merken wij het volgende op: 1. Voor dekking van de jaarlijksche kos ten van het aanbrengen van waterclosets en van de straatbelasting, tezamen, wer den verhoogd: 4 woningen met 10 cents; 1 woning met 20 cents; 1 woning met 25 cents; 4 wonin gen met 40 cents; 56 woningen met 45 cents; 32 woningen met 50 cents; 31 wo ningen met 5a cents; 19 woningen met CO cents, en 1 woning (winkel) met 65 cents. De verschillen in de opgelegde verhoo ging worden veroorzaakt door het verschil in huurwaarde van de onderscheidene woningen en doordat ook de kosten van het waterverbruik niet voor alle woningen dezelfde zijn. De mededeeling In uw adres, dat ver- hooglngen hebben plaats gevonden met bedragen van 25 cents tot 65 cents, geeft dus een voorstelling van zaken, die niet geheel overeenstemt met hetgeen in wer kelijkheid is gebeurd, Bovendien heeft uw Bestuur In het laatste onderhoud de bil lijkheid van de huurverhooging ten be hoeve van de straatbelasting ten volle eikend en daarbij uitdrukkelijk verzekerd dat uw bezwaren alleen de huurverhoo ging wegens het maken van de waterclo sets betreffen. 2. Ten aanzien van dit gedeelte der huurverhooging, hetwelk gemiddeld f0.35 per woning en per week bedraagt, stellen wij vast wat door u trouwens ook niet wordt ontkend dat de woningen eerst van waterclosets zijr. voorzien, nadat uw bestuur daarom had gevraagd en nadat het Bestuur der Bouwvereeniging u had medegedeeld, dat de gevraagde verande ring groote kosten met zich zou brengen, die in elk geval huurverhooging zouden tengevolge hebben. Geenerlei bezwaar Is uwerzijds toen gemaakt. 3. De kosten van het maken van de closets ln de 147 woningen met inbegrio van stucadoor-, timmer-, metsel- en verf- werken en het maken in de voorportalen van 50 hoofdkraanputten hebben be dragen f, 9572.60 Van de meerdere huur opbrengst ad f 2700 in totaal, Is f 180C, dus verreweg het grootste gedeelte, be stemd voor het gebruik van water, terwijl het restant ad f 900 noodlg is voor de annuïteit over de verbouwingskosten. 4. Er bestaat geen enkel verband tus- schen de in 1922 ingevoerde huurverhoo ging en de thans aangebrachte verande ringen. Bedoelde huurverhooging ge schiedde omdat de huurprijzen in vergelij king met de huurwaarde te laag waren. Met inbegrip van deze huurverhooging van 1922 bedroegen de huren nog slechts, 68"/« van de een paar jaar geleden ge taxeerde huurwaarde; met inbegrip van de huurverhooging voor de closets stijgt dit percentage nog maar tot 75 pCt„ het geen dus wil zeggen, dat de werkelijk be- taaldehnurprijzen 25 pCt. lager zijn dan de huurwaarde. 5. Feitelijk is het verschil voor de huur ders nog gunstiger, omdat bij deze bere kening niet ln aanmerking werd genomen de meerdere waarde der woningen tenge volge van het maken van de closets. Want al kan worden toegegeven, dat het aan brengen van deze inrichtingen een hy giënisch belang is, zulks doet niet af van de omstandigheid, dat de huurwaarde en derhalve de huurprijs hooger of lager is al naar gelang wel of niet closets' aan wezig zijn Uit dit oogpunt beschouwd is de huurverhooging dus alleszins billijk. Maar zij is ook noodig, omdat de bouwver eeniging alleen daardoor ln de kosten kan voorzien en een ongedekt tekort kan voor komen. 6. De straatbelasting werd ingevoerd met 1 Januari 1931; de closets kwamen in het voorjaar gereed, terwijl de huurver hooging eerst den lsten November j.I. in werking trad. Men kan dus niet zeggen, dat de huurders niet met consideratie zijn behandeld. 7. De vraag of het thans wel het gun stige oogenblik is om een huurverhooging in te voeren, moet in dit geval buiten be schouwing blijven: de bouwvereeniging is eigenaresse en verhuurster van de wonin gen; ais zoodanig heeft zij geen taak met betrekking tot de gevolgen van de werk loosheid. Voor de voorziening in deze nooden zijn andere instellingen aangewezen en wor den andere middelen aangewend. Alzoo blijve ook rusten de vraag of nu inderdaad de bewoners zoodanig met werkloosheid hebben te kampen, dat het hun algemeen bezwaarlijk is. de hoogere huur te be talen. 8. Ten slotte hebben wij van den secre taris der bouwvereeniging ten overvloede nog de verzekering ontvangen, dat het bovengenoemde bedrag van f9572,60 uit sluitend betrekking heeft op de closets met bijkomende werken in de 147 wonin gen; de kosten van verbeteringen in an dere woningen zijn hieronder derhalve niet begrepen, integendeel werden die an dere woningen voor de daarin aange brachte verbeteringen in huur verhoogd en dragen zij dus zelf de lasten daarvan. JAC. VAN DER HEIJDEN, 'r Een der ondste Leidsche architecten heengegaan. De heer Jac. van der Heijden, een van de oudste Leidsche architecten, Is in den leeftijd van 77 jaar overleden. De heer Van der Heijden was 'n archi tect van den ouden stempel; een man aan wiens plannen het woordje „soliede" ten grondslag lag en die reeds op jeugdigen leeftijd in het vak werkzaam was. Eerst op het architectenbureau van zijn broer, den heer W. F. van der Heijden, doch vanaf omstreeks 1885 zelfstandig. Het is niet wel mogelijk in een kort be stek alle werken op te noemen waaraan hij in den loop der jaren zijn kundige me dewerking schonk. Wij noemen hier slechts enkele der woningcomplexen, waarvoor de plannen door hem werden ontworpen en die onder zijn leiding wer den uitgevoerd. Als een van zijn eerste werken dient genoemd het bouwplan aan den Haagweg (Potgieterlaan) omvattende 47 woningen en uitgevoerd in opdracht van don heer Grondhout. De beide blokken in Tuinstadwijk. resp. omvattende 208 en 142 woningen, behoor den tot de eerste, behoorende tot de stadsuitbreiding naar het Zuiden en vor men nog heden ten dage een sieraad van dit stadsdeel. Ook voor de Bouwvereeniging „Eensge zindheid' heeft de heer Van der Heijden veel gebouwd, zoowel in het Zijlsingel- kwartier als aan den Lage-Rijndijk. Daar naast heeft hij zeer vele particuliere op drachten uitgevoerd, waarover wij onzen lezers een opsomming zullen besparen, doch die stuk voor stuk getuigenis afleg gen van den practischen zin, de soliede opvattingen en de bekwaamheid van den ontwerper Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Donderdag om 12 uur op „Rhijnhof" wor den teraardebesteld. FEESTAVOND VAN DE „L.-D."- BESTELLERSVEREEN. LEIDSCH JAARBOEKJE. Voor 1931. Bij de firma P. J. Mulder en Zoon is wederom verschenen het Leldsch Jaar boekje. Het bevat een reeks In Memoriam van wijlen den heer H. W. Spendel, door den heer J. H. Manders, wijlen den heer ds. J. Hoogenraad, door den heer ds. J. Riemens, wijlen den heer B. A. J. van Boaren door N. N., wijlen den heer J. C. Spaargaren, door den heer J. G. M. van Griethulzen, wijlen den heer mr. dr. J. C. Overvoorde door den heer prof. dr. A. W. Byvanck wijlen den heer J. A. Korteweg door den heer J. H. Zaayer, wijlen den heer Thomas Haasnoot door mevr. M. L. H. Eerdbeck—Claasem wijlen den heer arts D. Stigter, door den heer dr. J. A. Schreu- der, wijlen den heer G. L. van den Berg door den heer E. Th. Witte, wijlen den heer H. Cohen Jzn. door den heer I van Gelder, wijlen den heer L. den Ouden door den heer ds. A. J. Ruys, wijlen den heel H, M. Sasse door den heer ds. M. J. Pun- selie, wijlen den heer ds. G. J. Boekenoogen door den heer prof. dr. L. Knappert, wijlen den heer dr. H. van Nes door den heer J. Kloos. wijlen den heer C. Versluys door den heer mr. P. E. Briët, wijlen den heel prof. dr. M. W. de Visser door den heer prof. dr. Ph. S. van Ronkel, wijlen den heer ds. R. Horst en wijlen den heer J. W Nieuwenhuizen Segaar door den heer ds, A. J. Ruys. Verder bevat het jaarboekje artikelen van den heer ir. G. L. Drlessen over Het leven en de geschriften van den stads architect S. v. d. Paauw, van den heer W. J J. C. Bijleveld getiteld Curuim; van den heer jhr. mr. D. P. M. Graswlnckel over Santhorst; van den heer jhr. dr. W. A. Beelaevts van Blokland over Wassenaar ln den Geuzentijd; van den heer H. J. Jesse over Een oude Boerenwoning (n.l. Calloo) terwijl wat kleln-werk benevens het ver slag, de statuten etc. van Oud-Leiden het geheel completeeren. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. Wanneer de bezorgers van ons Blad op een andere plaats en op een anderen tija tezamen komen dan 's-middags tegen halfvier op het Noordeindsplein, dan duidt dat op iets bijzonders. En «r wis ook iets buitengewoons. Of mag een dertigjarig be staan van onze bestellersvereeniging „Een dracht is Kracht" op een dergelijke kwa lificatie soms geen aanspraak maken? Ze waren ln groote getale opgekomen, vanal de oude getrouwen als Kuipers en van Rijn met meer dan veertig trouwe dienst jaren tot en met nog baardelooze knapen, wien het L.D.-aureool van zilveren of gou den dienstjubilea nog huizenhoog boven het hoofd hangt. Maar eensgezind en in groote opgewektheid hebben allen tezamen feest gevierd. Van het oogenblik af. dat voorzitter de Ru allen welkom heette en in het bijzonder dank bracht aan den heer Fabel voor den tijdens de voorberei ding ondervonden steun, heerschte er een gezellige stemming, welke tot ver, zeer ver na het middernachtelijk uur duurde. Grootendeels was dit te danken aan het. optreden van het jazzbandgezelschap ..Aufgepast", dat met zijn muzikale en tooneelistische prestaties veel succes oogstte en deels ook aan de prettige ver standhouding in de zaal. Ons verslag zou onvolledig zijn, wanneer we verzuimden melding te maken van het alleraardigste tableau, voorstellend de bezorging van ons Blad voorheen en thans EXCURSIE M.S.G. Zaterdag j.I. heeft een 28-tal leerlingen van 't. Genootschap M. S. G. een excursie gemaakt naar Haarlem, Amsterdam. Hil versum en Utrecht, onder leiding van den heer H. van Batenburg. Om 10.20 vertrok 't gezelschap per autobus van school. Te halftwaalf arriveerde het gezelschap in Haarlem. Er werd bezichtigd 't Raad huis en de Bavokerk. Daarna werd de reis voortgezet naar Amsterdam, waar men te 12 uur voor het paleis op den Dam arriveerde. Het paleis werd bezichtigd evenals verschillende wonlngbouwen en de wolkenkrabber met zijn 50 woningen; vervolgens ging het verder naar Hilversum, waar het raad huis werd bezichtigd, wat zeer de aan dacht trok. Tenslotte werd in Utrecht het gebouw der Ned. Spoorwegen en het postkantoor bezichtigd, waarna het gezelschap zeer voldaan huiswaarts keerde en te 6 uur in de sleutelstad arriveerde. o GOEDE VANGST VOOR DE POLITIE. „Een inbreker, die wist wat góéd was." De laatste weken werd de gemeente Zoe- terwoude onveilig gemaakt door een indi vidu, die allerwegen inbraken en diefstal len pleegde. Dezer dagen is het echter zooals Za terdag gemeld de politie mogen geluk- kea, den dader van al deze midrijven in handen te krijgen, doordat alhier iemand op heeterdaad werd betrapt bij een in braak in een banketfabriek. Dit bleek te zijn een zekere C. A. K., wonende te Zoeterwoude. Bij een onderzoek in diens woning bleek dat aldaar een formeele opslagplaats van gestolen goederen bestond. Terwijl K. aan een scherp verhoor werd onderworpen kwam o.a. aan het licht dat hij, de onlangs door ons gemelden dief stal door middel van braak, bij den heer G. v. d. P. aldaar had gepleegd, waarbij hij door uitsnijding van een ruitje boven de staldeur deze van den grendel kon ont doen en vervolgens kon binnendringen tot aan het slaapvertrek, alwaar de heer v. d. P. en diens vrouw sliepen. Aldaar wist K. uit een broek van v. d. P. welke naast de slaapstede op een stoel lag, een portemon- naie inhoudende f. 10 aan zilvergeld ^e ontvreemden. De portemonnale is door K., nadat deze van haar inhoud was ontdaan in een bosch verstopt. De politie zal trach ten dit overtuigingstuk op te sporen. Voorts heeft K. bekend een tweetal rij wielen bij den heer C. v. V. te Zoeter woude te hebben ontvreemd, waarvan be reids bü de politie aangifte was gedaan. Ook bekende K. een inbraak van betee- kenis in de gemeente Benthuizen, op de grens dezer gemeente te hebben gepleegd, waarbij hij zich door inklimming door een W. C. raampje toegang verschafte tot de woning van den heer J. van den B. aldaar. Hier heeft K., na zich eerst flink te goed te hebben gedaan aan wijn en an dere dranken. 3 hammen, 1 kaas. 6 worsten, 4 pond boter, 2 flesschen limo nade, 4 flesschen wijn, 2 paar nieuwe schoenen, een heerenpantalon en een damesregenjas meegenomen. Ten slotte bekende K. ook nog de plm. 3 weken geleden Inbraak in de R.K. kerk aan den Hooge-Rijndijk te Zoeterwoude te hebben gepleegd, waarbij een ruit (glas in lood) ter grootte van 70 x 50 c.M., met ilzeren omlijsting en al uit den muur werd losgehakt. Het is nog niet komen vast te staan wat daarbij is ontvreemd. De politie doet nauwkeurig onderzoek in hoeverre K. bij nog andere dergelijke misdrijven, welke den laatsten tijd in de omgeving hebben plaatsgehad, betrokken is en kwam tot de ontdekking, dat K. ook schuldig is aan den diefstal met braak in de R.K. Kerk te Stompwijk. K., die inmiddels te Leiden ln verzeker de bewaring is gesteld, was in het bezit van eenige inbrekerswerktuigen en kllm- touwen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Fa. S. Presburg (f.), Donkersteeg 1315, Lelden. Hoofdzetel: Keizersgracht 79, Am sterdam. Schoenhandel. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Leidsche Glas- verzekering Maatschappij, Stationsweg 18, Lelden. Uittredende directeur: E. A. Frey- ser, Leiden. Uittredende Onder-Directeur: H. P. Jansen, Leiden. Uitredend Commis saris: N. A. van Zijp, Leiden. Het kantoor is thans gevestigd te Amsterdam, Dam rak 80—81. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: 23 Nov. 38 volwassen personen. 24 42 25 44 26 44 27 42 28 41 Evenals het vorige jaar in samen werking met de afdeeling Leiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen organiseert het Ned. Fabrikatenhuis morgen en Woensdag in do zaal van „Zomerlust", ditmaal zelfstandig een Tentoonstelling van inlandsche pro ducten. De voorzitter van het N. F. H., de heer G. P. J. Born zal daarbij een voor dracht houden over de huidige crisis en de werkloosheid in verband met het voor keursrecht voor de productie onzer natio nale industrie. Zaterdag slaagden voor den Ned, R.-K. Bond „St. Genesius", voor stenogra fie „Groote": Suze Mennes, Nelly van Tol, Modesta Elshof en Marie Geene. Voor machineschrljven: Modesta Elshof, Marie Geene, Marie den Hollander, T. Licht, Toos Llndenhoff, Lies van der Poel, Anny Omtzigt, Nelly van Tol, E. Zandber gen, leerlingen der Mariaschool Haarlem merstraat. GEBOREN: Jannetje, d. v. W. P. Holswilder en J. v. d. Reijden. Willem, z. v. J. van der Wllk en M. J. C. Verstrat-en. Clasina Antoi- netta, d. v. L. C. E. Castelein en M. A. Vink. Johanna Maria, d. v. H. A. Ha verkamp en G. M. Oordwijn. Jansje Maria Frederika, d. v. J. van Houten en S. M. Pardon. Anna Antonia, d. v. M. J. Mulder en G. A van den Dijssel. Eli sabeth, d. v. A. W. v. Bohemen en C. v. As Hans, z. v. J. C. van Ruiten en M. A. Vreeburg Elisabeth d. v. G. Kokkedee en G. Thiel. ONDERTROUWD. C. L. Ruijgrok, jm. 24 j. en M. K. v. d. Post, jd. 21 j. A. v. Rossen, jm. 29 j. en M. v. Leeuwen, jd. 28 j. C. v. Heuzen, jm. 24 j. en E. Pret, jd. 21 j. I. Bave- laar, jm. 29 j. en J. Sinteur, jd. 25 j. OVERLEDEN J. H. Sagekuele, m. 55 j. W. G. Kris pijnMöhring, vr. 69 j. A. Schuyt Best, ongeh. vr. 81 j. A. van Dissel, wedr. 69 j, J. W. Houps. ongeh. vr. 83 j. A. VogelsangLichthart 38 j. RECLAME. Laat heden uw platen, foto's enz. 9122 voor a.s. St. Nicolaas. Ruime soit. Schil dorst ukken. - Zie de Etalage. Van ouds bekend adres - Electr. Lijstenmakerij De Concurrent, Eaarl.str. 62, Tel. 2918 en 2919 DE ALGEMEENE TOESTAND. Fransche ministers in Engeland - lie economische aangelegenheden. De Fransche minister Flandin heeft een bezoek aan Engeland gebracht. Hij heeft deelgenomen aan een fazantenjacht op het landgoed van een vriend, doch gister avond zat hij aan op een diner door sir John Simon (den minister van buitenl. zaken) ter zijner eere gegeven. Ook Neville Chamberlain en Runciman waren aan wezig. Heden keert Flandin terug. Men ver wacht in Londen nu den Franschen minis ter van handel Rollin. Van de 4 subcommissie van de Fransch- Dultsche economische commissie heeft de tweede, die voor verkeerskwesties, als eerste de discussies aanvangen. De sub commissie heeft 4 deskundigencommissies benoemd, die diepgaand de problemen be treffende spoorwegen, zee- en binnen scheepvaart zullen behandelen. De sub commissie is op grond van de bereikte resultaten tot de opvatting gekomen, dat het mogelijk ls, tot een reeks Duitsch- Fransche overeenkomsten te komen, die een economische regeling van het verkeer en een nauwere samenwerking tusschen beide landen kunnen vastleggen. De subcommissie heeft de afzonderlijke voorstellen, die door de 4 deskundigen commissies zijn ingediend, goedgekeurd en daarbij tot uitdrukking gebracht, dat de te sluiten overeenkomsten op geen enkele wijze tegen de belangen van andere staten gericht mogen zijn. Vervolgens zullen de betrokken ondernemingen van andere lan den uitgenoodlgd worden deel te nemen aan de besprekingen. Ook de Duitsch-Italiaansche handels delegaties zijn te Rome de besprekingen begonnen. Reeds geruimen tijd loopt men in New Yorksche bankkringen met het denkbeeld rond om bezitters van Duitsche leeningen te vereenigen in een organisatie tot be scherming van hun belangen. Door de jongste rede van den Franschen Minister president in de Fransche Kamer is dit plan opnieuw actueel geworden, zoodat men thans spoedig de oprichting van een dergelijke organisatie verwacht. Het feit, dat Frankrijk de prioriteit der particuliere schulden boven die der herstelschulden niet erkent, is oorzaak dat men het doel matig acht, de 11/4 milliard doll., die zijn belegd in Duitsche staats-, gemeente- en industrieele leeningen, beter te bescher men. De „New York Times" verneemt, dat de betrokken bankierskringen reeds contact hebben gezocht met de regeering te Was hington, die de noodzakelijkheid van der gelijke beschermingsmaatregelen heeft er kend. RECLAME. Maak het IJ gemakkelijk g J en bezoek de volgende week o J 0 Z li magazijnen, wij brengen een keur van nuttige en steeds welkome SINT-NICOLAAS-GESCHENKEN. S Ook nu geldt het bekende i Wij verwachten uw bezoek! Bj Elke avond 1.10 u. geopend HAARLEMMERSTRAAT 116-120. san SPANJE. De grondwet aangenomen. De nationale vergadering ls gereed ge komen met de behandeling van de ont- werp-grondwet. Het ontwerp is in zijn ge heel aangenomen met een overgangs bepaling volgens welke de eerste staats president door de nationale vergadering zal worden gekozen. In een aanvullend artikel zijn de kleu ren van de Spaansche vlag vastgesteld op rood, geel en violet. DUITSCHLAND. Rede van Groener. - Betoogingen der Reichsbanner. - Dr. Best ontslagen. De Rijksminister van binnenl. zaken Groener heeft een rede voor de radio ge houden. Hij zeide o.a., dat politieke haat en strijd, de felste tegenstellingen en de grootste economische nood het huidige tijdsgewricht beheerschen. Over stad en land, tot in het kleinste dorp, dringen de giftige nieuwsberichten door, waarvan de waarheid niet onderzocht kan worden. Zoo wordt in veler hoofden verwarringen hopeloosheid gewekt. Men komt tot pro testen, waardoor niets kan worden gewon nen omdat zij uit misverstanden geboren zijn. Ik denk cr niet aan zeide Groe ner de politiek en de noodverordenin gen te prijzen. Ik zou mij integendeel verheugen, wanneer dergelijke ingrijpen de maatregelen niet noodig zouden zijn. Als Rijksminister van Binnenlandsche Zaken wil ik niet alleen met politieke middelen v.erk„n, maar een beroep doen op de geestelijke en moreele krachten van het Duitsche volk, teneinde de wanhoops- stemming te bestrijden en de tegenstel lingen te verzachten. Het onwankelbare geloof aan Duitschland, aan de moreele kracht van het Duitsche volk, zijn eea grondslag voor een optimisme in het ge loof aan den opgang van het Rijk. Groe ner herinnerde aan het Duitsche geestes leven, de Duitsche techniek en wets- schap, die alle aantoonden, dat het Di- sche volk nog ongebroken was. Ook Duitsche geschiedenis toont perioden va reusachtige hoogten en diepen vat Steeds is Duitschland echter van uit de diepte opnieuw omhoog geklommen naar het licht, ondanks de oer-oude fout vas den Duitscher: de tweedracht. Echten het gevoel van eenheid, evenals in bet verleden, ook in de toekomst weer vieren en dan zal elk Duitscher helder inzien, dat een opgang van Duitschland weer mogelijk is. Groener eindigde zijn rede met een citaat van Fichte: „Dn solist an Deutschlands Zukunft glauben", De Reichsbanner heeft gisteren te Ber lijn twaalf groote betoogingen gehouden tegen het nationaal-socialisme, zulks in verband met de historie in Hessen. In het Westen van Berlijn sprak het sociaal-democratische Rijksdaglid Dr, Scheidemann, die o.a. zeide, dat het te Hessen ontdekte program het ware pro gram der nationaal-socialisten was. De ontvangst van Hitier bij den Rijkspresi dent deed de vraag rijzen, of President von Hindenburg wel juist was ingelicht omtrent het optreden van Hitier te Miin- chen. Hij stelde voorts de vraag, wat zon geschieden tegen Prins August Wilhelm van Pruissen, die in een vergadering Hindenburg een verrader jegens zijn vader had genoemd. Hoe meer de regee ring zou aarzelen, hoe meer het volk zijn eigen lot in handen zou nemen. In een andere betooging verklaarde prof. Bernhard, dat Bruening de psycho logie der andere volken slecht kende, wanneer hij meende, successen op he! gebied der buitenlandsche politiek Ie kunnen boeken, wijl hij in het eigenland met de nationaal-socialisten coquetteer- de. Slechts door het feit, dat de republiek haar burgers niet beschermd hebben, derf geen interesse voor de republiek en loe pen zij naar de nationaal-socialisten over. In de verschillende Reischbanner-ver- gaderingen werd een resolutie aangeno men. waarin wordt verklaard, dat hel geduld der massa ls uitgeput en dat van de Rijksleiding de moed tot de daad wordt geëischt om vrijheid, democratie en repu bliek te handhaven. Evenals in de storm achtige dagen van haar geboorte zal de Reichsbanner het stormsein hijschen en de leiding van de republikelnsche actiecp zic.h nemen. Thans is het genoeg en dien de staat in te grijpen, want men zal nlej dulden, dat de Rijksregeering de teuge» van het bewind over den grond zal laten sleepen. Op grond van de gebeurtenissen in 1 sen heeft de Hessische minister justitie den Gerichtsassessor, dr. Best. o, staanden voet uit zijn ambt ontzet Dr. Best lieert niet meer ill den Hes»- schen justitiedienst terug. Te Leipzig is de nat.-socialistisra' journalist Kanaupina tot Vh jaar S' straf veroordeeld. ENGELAND. De Rondc-Tafel-conferentie. Zaterdag is de laatste reeks r--:- vergaderingen van de Britsoh-IJ»®" conferentie begonnen Lord SanSey Mac Donald begonnen met formed aanvaarding van de rapporten vaj commissies oor de federale structuur voor de minderheden voor te stellen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2