72sté Jaargang MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 Mo. 21994 Nationaal Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN :i 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT-) Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per weekf. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 '4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Wij ontvingen per ka5 of giro: W. C. J. v. R. f2.—, J. H. f. 10.—, J. v. L. 15.—, A. v. W. f.1.wed. R. J. B.S. f] 0.50, W. V. f. 2.50, mej. M. Z. f. 2.50, mej. v', d. V. f. 1.mevr. S. v. J. B. f. 2.50, allen te Leiden. Dc fa. Vroom en Dreesmann alhier stelt 400 bons ad f2.50 per stuk beschikbaar roor de Leidsche werkloozen. Voor eiken bon zal voor een waarde van f. 2.50 [n de magazijnen der firma gekocht kun nen worden. Groenewegen's Motorbootdienst stelt roor vervoer of opslag van goederen gratis één zijner schepen beschikbaar. De overgTOote meerderheid van het per soneel der firma F. van Dorp heeft be sloten iedere week iets af te zonderen loor het Crisis-Comité. 12'/f-JARIG BESTAAN L.S.E. „SAPPHO". Zaterdag herdacht het Leidsch Strijk- ensemble „Sappho" haar 12Vs-jarig be staan. Toevallig verleende „Sappho" dien avond haar medewerking op de derde too- neeluitvoering van „Litteris Sacrum", het geen zij reeds gedurende 10 jaar onafge broken belangeloos doet. De „muziekbak" ln den Schouwburg was evenals het vaan del feestelijk versierd. De herdenking werd in intiemen kring gevierd. Wij wen schen „Sappho" nog vele jaren toe. HET GOUDEN FEEST DER „LEIDSCHE DILETTANTENCLUB" Groote belangstelling en medeleven. Gelijk door ons Zaterdagavond werd ge meld, zijn gisteren ter gelegenheid van het gouden feest der Tooneelvereeniging „Leidsche Dilettantenclub" in gebouw Concordia alhier een receptie en een gala- leestavond aangeboden door de dona teurs gehouden. De receptie. Met bloemen, palmen en loopers was „Concordia" in een waar feestgebouw omgetooverd toen gistermiddag de eerste receptie-bezoekers zich bij het bestuur aandienden. In een lange reeks kwamen toen eere-leden, leden van verdienste, de jury, afgevaardigden van zustervereni gingen, Zoowel van binnen- als buiten he stad, leden donateurs en andere be langstellenden blijk van hun belangstel ling en medeleven geven. De voorzitter der vereeniging, de heer F. Simons Jr. hield een korte rede, waarin hij gewaagde van de eervolle en tevens moeilijke plicht bij het 10de lustrum van de vereeniging hem kennende kunnen we gerust zeggen zijn vereeniging als voorzitter te moeten spreken. Onder den indruk van het plechtige oogenblik was hij niet in staat Veel te zeggen. Met vreugde maakte hij gewag van den dank der vereeniging aan het „Leidsch Dagblad" voor de betoonde medewerking. Een historisch overzicht kon mt hoofde van het artikel in ons Blad Van Zaterdag achterwege blijven. Nadat een heildronk op de vereeniging fras uitgebracht was het woord aan de afgevaardigden van verschillende zuster verenigingen. Dr. J. A. van den Broecke. de voorzitter van de Amsterdamschen Tooneelclub wenschte het bestuur geluk met het jubileum en roemde de organisa tie tot in de kleinste bijzonderheden nauv/keurig van den tooneelwedstrijd en memoreerde de hulpvaardigheid voor ÜG deelnemende vereenigingen. De afgevaardigde van de Tooneelver eeniging „Oud-Haagsche-Brandweer huldigde voorzitter Simons en bood als souvenir een lauwerkrans aan. Namens de Leidsche Tooneelvereeniging „Tot Ieders genoegen" sprak de heer Arends de beste wenschen voor de jubileerende vereeniging vv De afgevaardigde van „Het Eerste Leidsche Klucht- en Revue-gezelschap" oeed zijn felicitatie vergezeld gaan van Jen lauwerkrans. „Onder Ons" uit Delft °ood een plaquette aan. <w- er Eikerbout, eere-lid der ver- Sn lluldigde de nagedachtenis van ijien cie heeren De Jong en Leyenaar, die emen altijcl zeer veel voor de vereeniging 8edaan hebben. |,Jenslotte dankte de heer Simons de oud- riphn 011 ^stuursleden, die door de op- riiiK* i?n een reeds in den beginne goede hiiXii -In,g. den grondslag legden van het tip w 5 Jukileum en huldigde den heer A. ïpphc en hefc echtpaar Leget, door ons jarpn ;ermeld en hoopte dat nog vele epniof ^reeniging hun steun zou mogen sehiiiS en afgevaardigden van de ver dant zus^ervereenigingen bracht spr. aantT0K°?r de geuite felicitaties en de exnlnlfo ?n bloeruen en souvenirs. De corriia"i v?n het concertgebouw „Con- Voor h0 e den dank der vereeniging B prf iitj onde vriendschap, ihr'nü j dezer gemeente zonden evenals VerhinrtJ^" N' c* de Gijselaar bericht van ndenng de receptie bij te wonen. De feestavond. Volgens oude gewoonte werd het bestuur met rijtuigen van huis afgehaald, door het afsteken van Bengaalsch vuur op eenigszins plechtige wijze aan het feest gebouw ontvangen en onder het spelen van de Dilettantenmarsch de geheel ge vulde zaal binnengeleid. In zijn openings woord memoreerde de heer van der Schee, de voorziter van het organiseerende dona teurscomité, in korte trekken de geschie denis der vereeniging en ging de ontwik keling van de feestviering na. Deze avond was meer belegd als gezamenlijke feestvie ring dan wel als huldigingsavond; het geen niet wegneemt, dat het bestuur en daarmede de vereeniging op treffende wijze van het medeleven der donateurs be wijzen ondervond. Namens de gezamenlijke donateurs werd de vereeniging een schit terend door cle Rotterdamsche firma Wer- son vervaardigd vaandel aangeboden. De leden der Dilettantenclub voegden er een waarlijk schitterende vaandel- en prijzen- kast aan toe; terwijl tenslotte de dames der bestuursleden ordelinten aanboden en haar echtgenooten als persoonlijk souvenir een lederen portemonnaie met de zilveren initialen der vereeniging. Het oudste dameslid mevr. LegetNieboer, bood als persoonlijke huldiging een- massief zilve ren vaas voor de bestuurstafel aan. Alle sprekers en spreekste. werden met toe passelijke woorden bedankt door den heer Simons, die evenals alle bestuursleden en trouwens de geheele vereeniging onder den indruk was van de huldiging door de donateurs bereid. Het niet-officieele deel van den zonder een enkel voorbehoud uitstekend geslaag den avond werd gevuld door het trio De Laat uit Tilburg onder leiding van August de Laat, bekend van radio- en gramo- foonplaten. Het kranige trio behalve den leider bestaande uit mevr. Van den Berg, caba retière en mej. Caroline de Laat, pianiste bracht een afwisselend programma ten tooneele, dat aller bewondering afdwong door beschaafde samenstelling en keurige uitvoering. Het succes, dat de Tilburgers oogstten, was dan ook groot! Door een vijftiental dames werd een door den heer van der Schee die uit dankbaarheid voor zijn vele verdiensten voor de vereeni ging benoemd werd tot lid van verdienste gedicht jubileumlied gezongen en een tableau, de hulde der donateurs aan de jubileerende vereeniging* uitbeeldend, ge formeerd. Voor haar bemoeiingen in deze werd mevr. van der Schee een bloemen mand aangeboden. De Populair Jazz die ook 's middags de receptie met muziek had opgeluisterd vulde met enkele num mers de pauzes aan en luisterde tenslotte het intieme bal, dat onder leiding van den heer A. van Wijk de uitstekend geslaagde feestviering besloot, op. Terecht kan de „Leidsche Dilettantenclub" gesterkt door het vertrouwen en het medeleven van een. groote schare donateurs met trots terug zien op de feestviering en tevens vol ver trouwen de volgende vijftig jaren binnen treden. ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. Met genoegen kunnen we constateeren, dat in de Leidsche gemeente in alle op zichten wordt medegeleefd met de werk loozen. Ons wordt medegedeeld dat vanwege de Ned. Herv. Gemeente té dezer stede een ontspanningsavond zal worden georganiseerd voor werkloozen en hunne gezinnen. Men wenscht, door het houden van dien ontspanningsavond, er toe bij te dragen de werkloozen voldoening te geven. Ofschoon we binnenkort in dc advertenties van dien avond melding kun nen maken, meenen we te dezer plaatse nog te kunnen mededeelen, dat ds. Joh. W. Groot Enzerink en ds. D. Kuilman een kort woord zullen spreken, terwijl het zangkoor „Halleluja" en de Chr. Mondaccordeon- club „Kunst en Genot", onderafd. der Leidsche C.J. M. V. „Levendaal" resp. eenige zang- en muzieknummers ten ge- hoore zullen brengen. Het ligt. in de be doeling dien avond te organiseeren op Dinsdag 8 Dec. a.s. in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal. .SINT NICOLAAS EN DE POSTERIJEN. De directeur van het postkantoor alhier maakt bekend, dat op 5 December a.s. de postkantoren voof het aannemen van post pakketten geopend zijn als gewone Zater dagen derhalve niet na 6 uur des avonds. Het verdient alle aanbeveling: le. de pakketten tijdens de St. Nicolaas- drukte, zoo stevig mogelijk te verpakken; dit is in het bijzonder noodzakelijk voor breekbare pakketten, zooals b.v. die welke glas bevatten, voor welke laatste pakketten verpakking in stevige houten kistjes is voorgeschreven. 2e. Zooveel mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven, en in geen geval deze met lak daarop te bevestigen. Het verdient aanbeveling een tweede adres in het pakket te sluiten. Door vroeg tijdige ter post bezorging wordt bestel ling voor of op 5 December in de hand gewerkt. Op 2, 3 en 4 December wordt de Zegel verkoop verplaatst naar de wachtkamer Loket 6. Ter gelegenheid van de Sint Nicolaas- drukte zullen van heden tot en met 5 Dec. a.s. voor de Ned. Posterijen voor het ver voer van de postpakketten extra bagage wagens in de treinen geplaatst worden. Ook ten dienste, van van Gend en Loos (Ned. Spoorwegen) zullen extra bagage wagens loopen, opdat de pakketten op tijd afgeleverd kunnen worden. TREINVERTRAGING. Toen Zaterdagmorgen trein 1030 in Den Haag binnenkwam bleek dat een der rij tuigen warm geloopen was. Daar dit rijtuig met een ander rijtuig dat er aan Vastge koppeld was uit den trein gezet moest worden, ontstond nogal vertraging daar de reizigers moesten overstappen in de andere rijtuigen waardoor plaatsgebrek ontstond. Ook bij aankomst hier was de trein over bezet en moesten zich velen in de vier rijtuigen met een staanplaats vergenoegen. In Haarlem bleven vele reizigers achter en alleen reizigers voor de aansluitingen te Amsterdam konden vervoerd worden. UITVOERING EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUE-GEZELSCHAP. Een succesvolle avond. Het is altijd een prettige gewaarwor ding, wanneer een vereeniging haar uit voering geeft en men bij het binnentreden de zaal goed gevuld ziet. Dit was ook Zaterdagavond het geval toen bovenge noemde vereeniging haar 38ste uitvoering in besloten kring, gaf in de concertzaal van „Concordia". Al direct werd men opgevroolijkt door muziek, welke ten gehoore werd gebracht door „The Popular Jazz", onder leiding van den heer Nico dreef. Nadat dit ge zelschap zich eenige malen op zeer ver dienstelijke wijze had doen hooren ver scheen te ongeveer half negen de voor zitter, de heer J. G. v. Heuzen voor het voetlicht en heette alle aanwezigen, in het bijzonder de genoodigden der verschil lende zustervereenigingen hartelijk wel kom. Spr. hoopte, dat hetgeen dezen avond geboden zou worden tot ieders ge noegen zou zijn, daar de vereeniging van haar kant steeds haar best doet het beste te geven wat in haar vermogen is en wat door hard werken verkregen kan worden. Voorts kondigde spr. voor dezen avond een tombola aan, welke door een feest commissie op touw was gezet ten bate van de viering van het 10-jarig bestaan, dat het volgend jaar zal worden herdacht. Hierna verscheen de heer v. Heuzen ten tweede male voor het voetlicht, dit keer om eenige nummertjes ten beste te geven, hetgeen zooals gewoonlijk goed lukte en waarmede hij evenals later in den avond een welverdiend applaus oogstte. In afwijking van andere uitvoe ringen, waarop in den regel een uitgebreid programma wordt afgewerkt, werd dit maal één kluchtspel opgevoerd in drie bedrijven namelijk „De Kilometervreter", waarvan de regie in handen was van den heer Nard. Boer. De inhoud van dit kluchtspel hier weer te geven zou ons te ver voeren. Wij kun nen volstaan met de vermelding dat het vlot en goed over het voetlicht is ge bracht waarvoor de medespelenden, niet één uitgezonderd alle lof toekomt. Dat het gebodene in den smaak is gevallen behoeft geen twijfel, zulks bleek uit de lachsalvo's en het langdurig applaus aan het einde, waarvan zeker ook een deel toekomst aan den heer Nard. Boer als regisseur. Na afloop werd aan de dames een doos bonbons, den heer Nard. Boer een couvert met inhoud en den heer Eikerbout is een souvenir overhandigd. Een gezellig bal onder leiding van den heer A. N. v. Wijk bracht het einde van dezen welgeslaagden avond, waarvan nie mand spijt zal hebben gehad aanwezig te zijn geweest en waarop de vereeniging met genoegen kan terugzien. COÖPERATIE „VOORUIT" U. A. De opening der nieuwe fabriek. Onder groote belangstelling van de zijde van leden, sociaal-democratische kringen en leveranciers werd Zaterdag avond het nieuwe gebouw der Coöperatie „Vooruit" aan de Korevaarstraat alhier geopend. In de goed gevulde vergaderzaal werden namens het bestuur allen welkom geheeten door den voorzitter den heer F. Kooistra. Met een enkel woord memo reerde spr. vervolgens de geschiedenis der Coöperatie, opgericht op 30 November 1900, terwijl in 1903 eerst aangevangen werd met bakken, een periode noodig om de benoodigde financiën bijeen te bren gen. In het gebouw Schoolsteeg werd het eerste coöperatieve brood in Leiden ge bakken. In strijd met den tegenstand, die geboden werd door de verschill. bestaande bakkerijen werd het bedrijf steeds meer en meer uitgebreid. Zonder eenigen opzet werden achtereenvolgens resp. in 1905 en thans in 1931 panden van de grootste concurrentie aangekocht n.m.l. dat van „Het Anker" en thans dat van „de Ceres". Van het laatst aangekochte pand is alles geheel veranderd; slechts de vier buitenmuren werden in tact gehouden. Onder leiding van den meesterknecht, die dit naast zijn dagtaak waarnam, werd door de aannemers Hulst en Van Klaveren met behulp van diverse metselaars en timmerlieden de inwendige verbouwing aangenomen. Te ver zou het ons natuur lijk voeren alle medewerkers aan den verbouw te noemen. Zij slechts vermeld, dat door gezamen- lijken arbeid een keurig geheel is samen gesteld. De ovenbouw wel het belang rijkste deel van een bakkerij werd uit gevoerd door de firma De Boer uit Dordrecht, die nieuwe ovens bouwde en de oude overbracht. Naast het prijsregelend optreden op de broodmarkt heeft de coöperatie gezorgd voor een lokaliteit voor de moderne ar beidersbeweging in Leiden. Het lidmaat schap der arbeiders, die modern georga niseerd zijn, van de coöperatie is een on derdeel van de arbeidersbeweging, dat niet meer gemist kan worden in het kader van het geheel. De instelling van de bekende „Handelskamer", den Centralen Raad enz. is een deel van het werk der gezamenlijke coöperaties. Na de openingsrede van den heer Kooistra een serenade van „Nieuw Le ven", welke buiten groote belang stelling trok en door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld was voorafgegaan deed de secretaris, de heer J. Veldman mededeeling van de ingekomen bloem stukken en telegrammen, tezamen een lijst vormende van eenige velletjes en die we derhalve maar niet zullen over nemen! Als tweede spreker vertolkte mr. D. A. van Eek namens het bestuur der plaatse lijke S. D. A. P. het medeleven in den groei der coöperatie. Met te meer blijd schap deed spr. het in verband met de verwantschap tusschen coöperatie en socialisme. In den huidigen ernstigen tijd is een coöperatie door het prijsregelend optreden, een onmisbaar onderdeel van socialistisch streven geworden, hetgeen geen wonder is, daar Richard Owen, de geestelijke vader der coöperatie een socia list was. Het karakter van de coöperatie dat zich vanaf het begin toonde is wel dit: de voormannen der plaatselijke S. D. A. P. en der coöperatie waren altijd dezelfden. In 't kort herinnerde spr. vervolgens aan de hartstochtelijke woerden die in de door de coöperatie beschikbaar gestelde zalen gesproken zijn. Naast L. B. B„ S. D. A. P. neemt de coöperatie de derde plaats in het Leidsche socialistische leven in. Aan den durf en het organisatie-vermogen van het bestuur bracht spr. zijn welgemeende hulde. Als stoffelijk blijk .van sympathie bood spr. namens S. D. A. P. en L. B. B. een in de vestibule van het gebouw aan gebrachte tegeltableau aan. Het tableau beeldt onder het motto „Eendracht maakt Macht" het samengaan der S. D. A. P. van den L. B. B. en de Coöperatie uit. Namens den L. B. B. werden woorden van hulde gesproken door den heer Sas burg. Ware de opening en vestiging van dit nieuwe gebouw niet reeds lang be kend, dan zou dat, aldus spr., verwonde ring hebben gewekt. Alom hoort men thans klaagtonen niet alleen, maar komt men daarmee vooral als bestuur der van een lichaam als de L. B. B. zeer nauw in aanraking. Temeer moet dan hulde gebracht worden aan de energie van de coöperatie. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heeren Poelijoe, van der Woerd en van Tonkelaar, die resp. namens de Bouwvakarbeiders, de muziekvereeniging „Nieuw Leven" en den Typografenbond de beste wenschen overbrachten. Na een bezichtiging van het tegel tableau, dat aller bewondering opwekte, werd een rondgang door het gebouw ge maakt. Een intiem samenzijn besloot de officieele opening. JONGEREN VREDES-ACTIE. Propaganda-avond. Zaterdagavond belegde de plaatselijke afdeeling van de Jongeren Vredes-actie in de groote Nutszaal alhier een propa- ganda-avond, waar dr. P. D. Tjalsma uit Leiden en Dirk Boer uit Groningen ge sproken hebben. In het openingswoord wees de voorzit ter, de heer Locher er op, dat ondanks de les die de volkeren in 19141918 gehad hebben, heden een actie voor Vrede nog geenszins overbodig is. Waar in verschil lende landen, ons land niet uitgesloten, het nationalisme het gezonde nationale gevoel niet to na gesproken weer welig tiert en aangekweekt wordt, zoo wij dat vorige week nog zagen in de sabotage door nationalisten, van de te Parijs beleg de conferentie van Vredesorganisaties in verband met de Ontwapeningsconferentie van den Volkenbond, blijkt het steeds meer noodig, de Jongeren te wijzen op de verantwoordelijkheid, die zij dragen ton opzichte van het komende oorlogsgevaar, dat aan onze hedendaagsche cultuur een einde dreigt te maken. Na het zingen van een tweetal liederen van Joh. Seb. Bach, voorgedragen door led. Schophuizen kreeg de eerste spreker dr. Tjalsma het woord. Spr. brengt in herinnering hetgeen Dirk Coster onlangs schreef in het tijdschrift „De Stom": Waar gaan wij heen? zoo schreef deze. Was er toen de wereldoor log over was een tijd van vreugdevolle verwachting dat er weer leven kon ko men, nieuw leven in de gemeenschap der volkeren, wat is daarvan in vervulling gegaan?Er kwam een nieuwe honger naar macht, sterker nog dan vroeger. En als Dirk Coster dan schrijft over de oor zaken hiervan, heeft hij het o.a. over het verraad van de jeugd ten opzichte van zijn verantwoordelijkheid in onze samen leving. Hij denkt daarbij aan de jeugd in verschillende landen, en laten wij die in ons land zelf niet vergeten die ge deeltelijk opgevoed wordt in, en gedeel telijk zelf aankweekt nationalistische stemmingen, waarvan macht door geweld de grondtoon vormt. Spr. wijst er op, dat van militairistische zijde aan pacifisten wel eens zekere angst en lafheid verweten wordt, maai' hij ziet die angst eerder bij hen die zich tot de tanden willen wape nen. Maar er is toch ook jeugd die iets anders wil, die wel de gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid voelt, zal men zeggen. Dit stemt spreker ook toe, al is daar vaak nog veel slapheid. Zoo zien we ons voor een keuze geplaatst, of het leven te leven als een wedstrijd waar we -inha- BINNENLAND. Verliezen der Nederlandsche Bank op het Pondenbezit; geen invloed op de goud- waarde van den gulden. (Binnenland, 2e Blad). De voortgezette vergadering van den Vrijz. Democratischen Bond. (Binnenland, 2e Blad). Het conflict in de textiel-industrie; in eenige fabrieken is staking uitgebroken. (Binnenland, 2e Blad en Laatste Berich ten, le Blad). De regeering over de korting op de rijks- uitkeering aan provincies en gemeenten. (4e Blad). Geheimzinnig drama te Echt, in Lim burg; drie stroopers vermoord en be graven. (Gemengd, 2e Blad). Op zoek naar 't communistische archief; een overval te Leusden. (Gemengd, 2e BI.) Algemeene salaris-verlaging bij Philips- Gioeïlampenfabrieken. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Fransche ministers naar Engeland. (Buitoni. en Tel., le Blad). Rede van den Duitschen minister Groener en demonstraties der Reichs- banner. (Buitoni., le Blad). Vele arrestaties in Hongarije. (Buitenl., le Blad). Ontspanning in het Chineeseh-Japan- sche conflict. (Buitenl., le Blad). len wat er te halen valt, dan wel het leven te zien als een plicht, en als een strijd togen de zonde, een strijd die wij in het diepst misschien niet vermogen te win nen, maar waarbij we ons te keeren heb ben tegen die vormen van zonde, als o.a. de georganiseerde oorlog is, die met alle moraal en zedelijkheid spot. Eindigend wijst spr. er op, dat het er voor de Jonge ren niet om gaat, of zij stuk voor stuk de theoriën klaar hebben voor de problemen die hier zijn, maar dat het er om gaat of zij leven uit de geest die het geweld en het wantrouwen tot motief hebben, dan wel uit die geest, die ingaat togen wan trouwen en tegen haat. Na een korte pauze en na het zingen van een drietal liederen, kreeg de tweede spreker de heer Dirk Boer het woord. Tot onderwerp van zijn pittige speech had hij gekozen: Jeugd, crisisOorlog? Is het wonderlijk, dat de Jongeren steeds meer verontrust worden door de toenemende bewapening en het dreigende oorlogsgevaar? Immers sprak onze vorige spreker over het verraad van de Jeugd, ik wil hier wijzen over het verraad aan de Jeugd, aldus spr., en denk daarbij aan het niet nakomen van het verdrag van Versailles, waarbij de overwinnaars, die de geheele ontwapening van de overwonnen partij eischten, ook beloofden zelf zoo spoedig mogelijk te ontwapenen. Deze regeeringen hebben op aandrang van de generale staven weer als voor 1914 geheime militaire verdragen gesloten. De naties toch vertrouwen niet op den Vol kenbond, maar nog steeds op hun eigen leger. De politiek is funest, want wie zelf bewapent kan niet verlangen, dat zijn buurman het niet doet. Spreker wees ver der op het karakter van den modernen oorlog, niet, zoo zeide hij, om angst to wekken hiervoor, maar om er de onze delijkheid en de immoraliteit van aan te toonen. Wat wij leeren in tijd van vrede als slecht en verderfelijk, wordt ons in den oorlog geboden to doen. Als voorbeeld haalde spreker de uitspraak aan van den antirevolutionaiden oud-minister van Oorlog, Zijne Excellentie van Dijk, die in ons parlement gezegd heeft: „Het is beter in massa te moorden, dan in massa vermoord te worden", terwijl toch het nieuwe testament ons iets anders voor houdt. Dat wij reeds jong over deze kwes ties een oordeel moeten hebben, ligt in de noodzakelijkheid van het feit, dat wij" Jongeren op achttienjarigen leeftijd reeds met de militaire dienstplicht kennis ma ken. Wij moeten dus kunnen kiezen in hoeverre wij mee kunnen doen. Na gewezen te hebben op de taak, die de J. V. A. hierbij heeft, eindigde spr. zijn herhaaldelijk door applaus onderbroken rede met een gedicht van Margot Vos. Van de gelegenheid tot debat of het stollen van vragen werd geen gebruik ge maakt, waarop de voorzitter onder dank aan de sprekers en het zeer talrijk opge komen publiek dezen goed geslaagden avond sloot. Een aantal aanwezigen gaven zich op als lid, belangstellend lid, of donateur. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f.13.042.84 aan den Rijksontvanger afgedragen. Het aantal aangeslotenen steeg tot 4.516. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de pas uitgereikte aanslagen in de Inkom stenbelasting 1931/32 zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst Breestraat 81 moeten worden ingeschreven, ter voor koming van vervolging.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1